Звіт про міжнародну діяльність соціологічної асоціації україни у період 2011 2014 Розвиток організаційних зв’язків з міжнародними та національними соціологічними асоціаціямиСкачати 144.69 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір144.69 Kb.
ЗВІТ

ПРО МІЖНАРОДНУ ДІЯЛЬНІСТЬ

СОЦІОЛОГІЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ

у період 2011 – 2014
 1. Розвиток організаційних зв’язків з міжнародними та національними соціологічними асоціаціями

Основні зусилля були спрямовані на підтримку регулярного членства САУ у Міжнародній та Європейській соціологічних асоціаціях (МСА та ЄСА) та розвиток регулярних контактів. Це передбачало забезпечення щорічної сплат колективних членських внесків САУ, щорічне звітування про стан національної асоціації перед Радою національних асоціацій МСА та ЄСА, регулярна участь у зборах Ради національних асоціацій та Асамблеї Рад МСА.


1.1. Членство в міжнародних організаціях та звітування САУ перед міжнародними соціологічними організаціями

У період 20011-2013 щорічно надавалась розгорнута інформація про стан та діяльність САУ до Міжнародної та Європейської асоціацій (МСА та ЄСА відповідно) – у вигляді відповідей на питання стандартизованого опитувальника. За участю САУ у 2012 році видано бюлетень ЄСА «European Sociology Today. The contribution of the ESA-member National Associations».

Колективне членство національних асоціацій у МСА та ЄСА передбачає регулярну сплату членських внесків: до МСА щорічно, до ЄСА раз на два роки.

- Членські внески САУ сплачувались щорічно до МСА за мінімальним рівнем внеску до 2015 рік включно – посилання на сторінку САУ з веб-сайту МСА http://www.isa-sociology.org/colmemb/. Однак сплати в окремі роки були не своєчасні, що помітно обмежували можливість скористатись бонусами МСА;

- членські внески САУ сплачені до ЄСА по 2013 рік (сплата раз на 2 роки), на даний момент членство зупинено, посилання на САУ на сайті ЄСА немає.
У наслідок того, що сплата внесків до МСА не була регулярною, САУ не змогла отримати грант МСА на розвиток власного сайту та на оплату участі представника з України у міжнародному конгресі та зборах національних асоціацій. Між тим, у 2015 році внесок до МСА був своєчасно сплачений та САУ отримала грант на організацію свого з’їзду.

Для регулярної сплати внесків потрібно закласти відповідну статтю до бюджету САУ (75 USD щорічно до МСА та 200 Євро раз на два роки до ЄСА).


Сплата членських внесків до МСА передбачає наступні бонуси:

 • отримання на офіційну адресу САУ примірника одного з журналів МСА: Current Sociology або International Sociology;

 • можливість співробітництва представників САУ у підготовці монографій Current Sociology;

 • право голосування у 2-х важливих органах МСА, які приймають рішення: Рада національних асоціацій та Асамблея Рад (Assembly of Councils);

 • вільний доступ до SAGE- повнотекстової колекції з соціології ;

 • можливість розміщення національного журналу, посилання на нього на офіційній сторінці МСА;

 • отримання на офіційну адресу САУ електронного бюлетеню (isagram) з анонсами конференцій, грантів, конкурсів тощо та бюлетеню Global Dialogue, який видається 15 мовами;

 • користування платформою Sociotube, на якій розміщені відео з повсякденного життя соціологів у світі та публічні лекції видатних соціологів.

Сплата членських внесків САУ до ЄСА передбачає: регулярне отримання он-лайн European Sociologist бюлетеню та он-лайн примірник журналів "European Societies" and "European Journal of Cultural and Political Sociology", які друкуються виданням Routledge, а також можливість представництва САУ у виконавчій структурі та у професійній мережі ЄСА.

1.2. Участь в роботі Ради національних асоціацій МСА, ЄСА та конгресів

Збори Ради ЄСА проходять щорічно, збори Ради МСА – раз на два роки. Як правило, виконавчі комітети МСА та ЄСА надають гранти на участь представників тих національних асоціацій, які своєчасно сплачують колективні внески (за термінологією членство національної асоціації є «у гарному стані»); гранти в значній мірі покривають витрати на участь.


Віце-президент САУ з міжнародної діяльності взяла участь у наступних зборах Рад (двічі за весь період):

- в асамблеї Ради національних асоціацій ЄСА, яка пройшла у Парижі в штаб-квартирі ЄСА 25.10.2012 р. Участь стала можливою завдяки гранту ЄСА та частковій сплаті відрядження Київським національним університетом ім.Т.Шевченка. На асамблеї Куценко О.Д. представила інформацію про особливості діяльності САУ, досягнення і проблеми розвитку соціології (науки та освіти) в Україні. Зокрема, було поставлено питання про необхідність підтримки українських соціологів, зокрема – в питаннях тиску на них з боку діючої влади (СБУ), а також висловлена пропозиція про проведення наступної загальної конференції ЄСА в Україні;


- участь у 3-й конференції Ради національних асоціацій МСА «Соціологія у часи безладу: порівняльні підходи», яка пройшла в Анкарі (Туреччина) 13-16 травня 2013 р. Участь віце-президента САУ Куценко О.Д. була повністю сплачена виконавчим комітетом МСА. Куценко О.Д. виступила з науковою доповіддю та взяла участь у робочому засіданні Ради. Під час засідання був сформований робочий комітет, завданням якого стало збір заявок на кандидатури у виконавчі органи та на президентство МСА, вибори до яких мали пройти на конгресі МСА влітку 2014 року, отримана пропозиція від Президента МСА та членів виконавчого комітету увійти до складу виконкому МСА і представляти пострадянський регіон. Для реалізації цієї пропозиції були подана відповідна заявка, проте реалізація передбачала безпосередню участь у зборах Ради та виборах під час конгресу МСА в Японії. На жаль, пропозицію реалізувати не вдалось: основна причина – несвоєчасно сплачені колективні внески.

Між тим, в роботі 13-го Світового конгресу соціології МСА, який пройшов в Японії (Йокогама) у 2014 р. українська соціологія мала достатньо значне представництво завдяки власній ініціативі науковців - якнайменш 12 соціологів з України взяли участь у конгресі, серед яких: 1. Харченко Н. (Київ, КМІС)

 2. Паніотто В. (Київ, КМІС)

 3. Красновскій О. (Київ, КМІС)

 4. Хуткий Д. (Київ, НУ КМА)

 5. Сімкович А. (Київ, НУ КМА)

 6. Рябчук А. (Київ, НУ КМА)

 7. Кириленко О. (Рівно)

 8. Личковська О. (Одеса)

 9. Марченко А. (Київ, КНУ)

 10. Герасіменко Г. (Київ)

 11. Іщенко В. (Київ)

 12. Жовновата В. (Київ, НТУ КПІ).

Підтримка участі українських соціологів у міжнародних світових та європейських форумах має стати важливим напрямком діяльності САУ. Зокрема, в бюджеті САУ має бути стаття витрат на оплату участі хоча б одного представника від України в рік. Оплата може надаватись як грант за результатами конкурсного відбору заявок у разі підтримки даних заявок оргкомітетом відповідного форуму.


 1. Участь у конкурсах соціологічних асоціацій

У 2013 році САУ взяла участь у європейському конкурсі на отримання права провести 12-у європейську конференцію з соціології, яка проходить раз на 2 роки і є вищим форумом європейської асоціації національних соціологічних об’єднань. На форумі очікувалось до 4000 учасників. Аплікація готувалась спільними зусиллями САУ та Української компанії з організації виставок «Євроіндекс» (президент компанії В.Пекарь) за підтримки Харківського національного ун-ту ім.В.Каразіна, Київського національного ун-ту ім.Т.Шевченка, Інституту соціології НАН України, НТУ «КПІ», КМІС, НУ КМА, Фонду «Демократичні ініціативи». Підготовкою пакету аплікаційних документів займалась творча група під керівництвом віце-президента Куценко О.Д. у складі: доц. КНУ ім.Т.Шевченка С.Бабенко, ст.викладач НУ КМА С.Хуткої, наук.співробітник відділу моніторингових досліджень Інституту економіки та прогнозування НАН України О.Шестаковського. Пакет документів з необхідним обґрунтуванням та розрахунками був поданий до виконавчого комітету ЄСА своєчасно. Обгрунтування доцільності та можливості проведення Європейської конференції у 2015 році презентовано О.Куценко та В.Пекарем (президент партнерської організації «Євроіндекс») в ун-ті м. Турін (Італія) на спеціальних зборах виконавчого комітету ЄСА (презентація у додатку в окремому файлі). Можливість презентувати аплікаційний пакет (що було обов’язковою умовою проходження конкурсу) фінансово забезпечена для Куценко О. Харківським та Київським національними університетами. Проте, незважаючи на найвищі оцінки, які заявка отримала від членів виконкому ЄСА, САУ конкурс в отриманні права на проведення 12-ї Європейської конференції у 2015 році не виграла. Перевага була надана м.Прага.

В подальшому цьому напрямку потрібно приділити увагу за умов стабілізації ситуації в Україні. Конкурси національних асоціацій на проведення в своїй країні конгресів проводяться раз на 2 роки ЄСА та раз на 4 роки МСА (з проведенням заходів через 2 та 4 роки відповідно після успішного проходження конкурсу). 1. Організація міжнародних наукових та навчальних заходів, участь у міжнародних конгресах та проектах


3.1. Міжнародні літні школи

Помітним здобутком став реалізований у 2009 – 2012 рр. за фінансовою підтримкою програми Інституту Відкритого суспільства HESP\ReSET та академічної підтримки Європейської соціологічної асоціації й Соціологічної асоціації України проект «Європейські візії та розрізнення: порівняльні дослідження у викладанні соціології» (EVD). Організатори та основні виконавці проекту – О.Д. Куценко (академічний директор, Київ), К.Вольяс (академічний співдиректор, Абердін, В.Британія), А.П.Горбачик (виконавчий директор, Київ), С.С.Бабенко (координатор проекту).

В межах проекту було проведено три 10-14 денні міжнародні літні школи (в Криму), три проміжні навчальні сесії (у Києві) 7-10 денні кожна, підготовлено 4 рідери, чернетка навчального посібника «Соціологія нової східної Європи» та низка наукових статей учасників проекту. В проекті взяли участь 30 молодих викладачів та дослідників з університетів України, Білорусії, Латвії, Росії, Молдови, Вірменії та Грузії. Зокрема, з України учасниками проекту стали молоді викладачі з 8 університетів:


  1. Київський національний університет ім.Т.Шевченка,

  2. Харківський національний університет ім. В.Каразіна,

  3. Дніпропетровський національний університет ім..О.Гончара,

  4. Івано-Франківський національний університет ім.В.Стефаника,

  5. НУ «Києво-Могилянська Академія»,

  6. Донецький університет управління,

  7. Запорізький національний університет,

  8. Східно-Європейський національний університет ім..Л.Українки (м.Луцьк).

Метою проекту було:

 1. навчити молодих викладачів застосовувати результати порівняльних міжнародних досліджень та порівняльні дослідницькі методи у викладанні соціології в університетах,

 2. ввести соціологічне знання про пострадянські європейські країни (зокрема – Україну) у загальноєвропейський контекст в практиках викладання соціології в університетах Європи.

З цією метою молоді учасники проекту у співпраці з досвідченими соціологами Східної та Західної Європи взяли участь у розробці навчальних модулів та тематичних занять, які пройшли апробацію під час сесій проекту. Робочою мовою проекту була англійська.

У проекті взяли участь запрошені професори – відомі вчені з В.Британії, США, ФРН, Австрії, Італії, Угорщини, Росії, Нідерландів та України. З українських науковців майстер-класи проводили вчені з Київського НУ ім.Т.Шевченка, Харківського НУ ім. В.Каразіна, Львівського НУ ім.І.Франка, Інституту соціології НАН України. Див.публікацію:

- Куценко О., Бабенко С. Европейские представления и различения: сравнительные исследования в совершенствовании преподавания социологии // Соціологія: теорія, методі, маркетинг, № 4. – Киев, 2009. - С.186-194


3.2. Міжнародні дослідницькі проекти
Даний вид діяльності достатньо широко реалізується соціологами України, проте є результатом індивідуальної або інституціональної ініціативи. Зокрема, соціологи різних дослідницьких центрів країни протягом звітного періоду працювали над науково-дослідницькими проектами з фінансуванням за результатами конкурсів:

   • Європейської Сьомої Рамкової програми,

   • Фонду фундаментальних досліджень Швейцарії,

   • Національного наукового фонду США,

   • дослідницької програми НАТО,

   • Інституту Відкритого Суспільства,

   • Інституту Кенана у Вашингтоні,

   • програми Fullbright,

   • програм DAAD,

   • програми “Case” академічного прикордонного співробітництва,

   • Академій наук Словенії, Росії, Угорщини, Білорусії та України,

   • Університетів Канади, Німеччини, Франції, Великої Британії, Польщі,

   • дослідницьких програм уряду Японії, тощо.

Одним з найбільш вагомих результатів стала спеціальна доповідь Світового Банку по Україні «Зайнятість та соціальна згуртованість: кейс України, 2012-2013», представлена у: «The World Bank Report 2013: Jobs». Доповідь підготовлена доц.С.С.Бабенко (КНУ ім..Шевченка) на спеціальне замовлення та грант від Світового Банку (у співавторстві з економістами з НУ КМА та Економічного ун-ту ім..В.Гетьмана) на основі баз соціологічних даних ІС НАН України, КМІС та державної статистики. Доповідь представлена на сайті: http://econ.worldbank.orgПротягом звітного періоду продовжена участь (з 2004 р.) українських соціологів у потужному та найавторитетнішому соціологічному дослідницькому проекті в Європі - «Європейське соціальне дослідження». Проведено п’яту (2010\11) та шосту (2012\13) хвилі опитування в Україні, що стало можливим , перш за все, завдяки активності Національного координатора по Україні Горбачика А.П., члену наукової ради проекту від Україні Є.І.Головасі, Інституту соціології НАН України, компанії «Социс», яка забезпечила проведення опитувальних робіт, а також грантовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження» та НАН України. Нова хвиля дослідження, яка мала відбутись у 2014 році, є на грані зриву із-за проблем фінансування.

Результати представлені та використані у публікаціях:

 • Golovakha E., Gorbachik A. Social Changes in Ukraine and Europe: Outcomes of European Social Survey 2005-2007(2009).

 • Головаха Є., Горбачик А.  Тенденції соціальних змін в Україні та Європі: за результатами “Європейського соціального дослідження” 2005–2007–2009 . – К.: Інститут соціології НАН України, 2010. – 118 с.

 • Golovakha E., Gorbachik A. Social Changes in Ukraine and Europe : Outcomes of Europe-an Social Survey 2005–2007–2009. – K.: IS НАНУ, Азбука, 2011. – 118 стр.

 • Головаха Є., Горбачик А. Тендпенції соціальних змін в Україні та Європі: за результатами «Європейського соціального дослідження» 2005-2007-2009-2011-2013. – Київ: ІС НАН України, 2014. - 96 с.

 • Щудло С. А., Длугош П. Удовлетворенность системой образования: Польша, Россия и Украина (сравнительный анализ) / Информационный гуманитарный портал «Знание. Понимание. Умение» N 1, 2013. www.zpu-journal.ru/e-zpu/2013/1/Shchudlo_Dlugosz_Satisfaction-with-Educational-System/

 • Бова А. А. Динамика изменений страха перед преступностью в Украине // Социология. – 2012. – № 4. – С. 81–88.

 • Непийвода Т.В. Соціальна дистанція між віковими групами в українському суспільстві \\ Вісник Київського національного університету ім..Т.Шевченка, 2010, № 1-2. – С.52-57.

 • Савельєв Ю. Участь і політичні режими в сучасній Європі: порівняння країн "нової східної Європи" зі "старими" та "недавніми" країнами-членами ЄС \\ Вісник Київського національного університету ім..Т.Шевченка, 2013, № 4. – С. 9-15.

 • Миронович Д., Решетняк О., Сальникова С. Релігійний капітал і релігійна участь в країнах нової східної Європи \\ Вісник Київського національного університету ім..Т.Шевченка, 2013, № 4. – С.16 – 27.

 • Таранова К.Соціокультурні мільо в класовій структурі українського суспільства \\ Вісник Київського національного університету ім..Т.Шевченка, 2013, № 4. – С. 41-48.

 • Сидоров М. (Київ), Ходаківська Ю. (Київ) Застосування параданих для аналізу невідповідей (на прикладі ESS) \\ Вісник Київського національного університету ім..Т.Шевченка, 2014, № 5.

 • Симончук Е.В. Классовое действие: тенденции формирования социальных классов в Украине \\ Социология: теория, методы, маркетинг. - № 4, 2011. – С. 50-96.

 • Малыш Л. Общее и отличное в восприятии социального неравенства населением разных стран \\ Социология: теория, методы, маркетинг. - № 4, 2011. – С. 97-120

 • Куценко О. Individualism - Universalism Duality and Social Classes: comparing Ukraine, Poland, and Germany / Olga Kutsenko. In: New Europe: Growth to Limits? Edited by Sven Eliaeson & Nadezhda Georgieva. The Bardwell Press, Oxford, UK, 2010. Pp.371-409.

 • Куценко О., Горбачик А. Соціально відповідальна держава в очікуваннях громадян: українське суспільство в європейській перспектив \\ Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Вип.941, 2011. Сс. 111-124. 

 • Куценко О. Соціальні класи і політична мобілізація (порівняльний аналіз європейських країн крізь призму трьох типів класових розколів) \\ Социология: теория, методы, маркетинг. - № 3. – 2012. – С.3-27.

 • Куценко О., Горбачик А. Welfare State in Uncertainty: disparity in social expectations and attitudes \\ Corvinus Journal of Sociology and Social Policy. – 5 (2), 2014. – Pp. 65-96.

 • Савельєв Ю.Б. Фактори і взаємозв’язок політичної, громадянської і соціальної участі в європейських суспільствах / Ю.Б. Савельев // Социология: теория, методы, маркетинг. – 2014. – №3. – С.56-72.

 • Савельєв Ю.Б. Основные типы участия в общественной жизни европейских стран // Социологические исследования. – 2013. – №12. – С. 64-71.

 • Бова А. Кримінальна віктимізація населення та  рівень латентності злочинності // Сектор безпеки України та з засоби масової комунікації: pro bono publico: Монографія. – К.; Женева; Луганськ: Янтар, 2011. – 306 с. –  С.223–277. www.dcaf.ch/content/download/41001/.../file/Bezpeka_ta_ZMI.pdf

 • Golovakha E. The Inner Sense of Age /E.Golovakha, A.Kronik // O.Ast (ed). Infinite Instances: Studies and Images of Time. – NV : Mark Batty Publisher, 2011. – P. 126–131.

 • Балакірєва О.М., Головенько В.А., Дмитрук Д.А. та інші. Сприйняття населенням напрямів соціально-економічного розвитку країни як передумова готовності до системних реформ та модернізації // Український соціум 4 (35), 2010. – С. 7-31.

 • Демків О. Б., Кондратик Л. М.. Нормативна пермісивність: українські та загальноєвропейські закономірності і тенденції // Вісник Львівського університету. Серія соціологічна. – 2010. – Вип. IV. – С. 199–207.

 • Середа Ю.В. Роль социального капитала в модернизации украинского общества \\ Український соціум. - №2, 2014. – С.54-70,

та інші.

У 2010-2012 рр. проведено збір емпіричних даних в межах 6-ї хвилі програми Світового дослідження цінностей (WVS) та проекту Європейського дослідження цінностей (ЕVS); керівник опитувальних робіт по Україні – О.М.Балакірєва. Важливим результатом виконання проектів сталор включення даних по Україні до Атласу Європейських цінностей - http://uvtapp.uvt.nl/fsw/spits.evs.frmevsseriesdetail?v_id=9

Деякі публікації за результатами проекту:

 • Шестаковський О.  Гендерна нерівність на ринку праці України: структурні передумови і тривкі стереотипи \\ \\ Вісник Київського національного університету ім..Т.Шевченка, 2013, № 4. – С.49-52.

 • Куценко О., Горбачик А. Постимперские регионы: ассоциированная зависимость в развитии Восточной Европы \\ Мир России. Экономика. Социология. Менеджемент. Изд-во: НИУ «ВШЭ»- 2014. Т. 23. № 1. - С. 60–86.

 • Савельєв Ю.Б. Modernization and Variations in Emancipative Values in European Societies in 1995-2008: Test of Inglehart’s Socialization Hypothesis. 2014, Higher School of Economics Research Paper No. WP BRP 48/SOC/2014 SERIES: SOCIOLOGY. Available at Social Science Research Network (SSRN)http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2479869##

 • Савельєв Ю.Б. Ціннісні передумови формування активної громадянської позиції як прояву соціального включення в процесі модернізації / Ю.Б. Савельєв // Український соціум. – 2014. – № 1(48). – С. 66-77,

та інші.

Українські соціологи у звітному періоді вимушені були відмовитись від продовження опитувальних робіт за Міжнародною Програмою соціальних досліджень (ISSP), дві хвилі якого були реалізовані наприкінці першого десятиліття 2000-х.

В результаті виконання даних проектів Україна представлена у масштабних міжнародних базах даних за декілька років, що обумовлює можливість емпіричного вивчення українського суспільства в структурних, культурних, соціально-психологічних та поведінкових параметрах у порівнянні у часі та з іншими країнами. Сформовані порівняльні бази даних є відкритими, а платформи дослідницьких проектів забезпечують різні варіанти он-лайн аналізу даних.
3.3. Виступи закордонних соціологів в Україні
Протягом звітного періоду в університетах та академічних інститутах України виступили з лекціями, доповідями, провели семінари, консультації численні соціологи, які представляють світову науку та країни США, Велику Британію, Францію, Угорщину, Польщу, ФРН, Фінляндію, Італію, Нідерланди, Швейцарію, Словенію, Південну Африку, РФ, Білорусь, тощо. Зокрема, українські соціологи, у т.ч. – студенти, мали можливість зустрітись та послухати виступи (лекції, доповіді, взяти участь у семінарі та консультації):

  • Буравого М.– президента Міжнародної соціологічної асоціації,

  • Вольяс К. – президента Європейської соціологічної асоціації,

  • Райта Е.О. (США),

  • Інглехарта Р. (США),

  • Селенії І. (США),

  • Торборна Г. (В.Британія),

  • Лейна Д. (В. Британія),

  • Херпфера К. (В.Британія),

  • Ганзебума Г. (Нідерланди),

  • Тевено Л. (Франція)

  • Тамаша П. (Угорщина)

  • Генова Н. (Словенія)

  • Гінца Т. (ФРН),

  • Александер П. (П.Африка),

  • Ядова В. (Росія),

  • Заславської (Росія),

  • Нуреєва Р. (Росія),

  • Шабанової М. (Росія)

  • Шкаратана О. (Росія)

  • Здравомислової Е. (Росія)

  • Красильщикова В. (Росія) та інших науковців.

Приїзди здійснювались за підтримкою проектів AFP (НУ КМА), HESP-ReSET (КНУ), Фонду «Відродження», програми DAAD та інших інституцій, а також за власною ініціативою науковців та за запрошенням українських соціологів. Про виступи іноземних науковців надавалась інформація у професійній мережі соціологів. 1. Інформування міжнародної соціологічної спільноти про ситуацію в Україні

З кінця 2013 році особливу увагу було приділено широкому інформуванню соціологів закордонних університетів та дослідницьких інституцій про ситуацію в Україні. Зокрема, з лютого 2014 р. віце-президент з міжнародної співпраці мінімум кожний тиждень писала й направляла листи з описом перебігу ситуації в Україні, коментарями та листами на підтримку України під час російської агресії до Міжнародної, Європейської, Російської, Німецької соціологічних асоціацій, до видатних соціологів різних країн. Перелік деяких актуальних відгуків був представлений у журналі «Соціологія: теорія, методи, маркетинг» (№1, 2014, с.21-22).На наступну каденцію роботи САУ необхідно запланувати та підготувати спеціальні англомовні соціологічні видання про українське суспільство (як збірка статей). Літератури та соціологічної інформації такого ґатунку конче не вистачає в інформаційному та соціологічному просторі світу.
27.03.2015

Куценко О.Д.

віце-президент САУ

з міжнародної діяльності


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка