Звіт про міжнародну діяльність маріупольського державного університету за 2013 рікСкачати 241.55 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір241.55 Kb.
ЗВІТ ПРО МІЖНАРОДНУ ДІЯЛЬНІСТЬ

МАРІУПОЛЬСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ЗА 2013 РІК
У 2013 році Маріупольський державний університет розвивав усі напрямки міжнародної співпраці. За рік університет відвідали 27 офіційних іноземних делегацій загальною чисельністю 59 осіб. Станом на 2013 рік університетом підписано 94 угоди про співробітництво з іноземними партнерами.

Університет є членом численних міжнародних організацій – Європейської асоціації університетів, Асоціації юридичних ВНЗ країн СНД, Європейської організації публічного права, Мережі Середземноморських університетів, Асоціації університетів – партнерів України та Росії тощо – з якими у минулому році тривало взаємовигідне співробітництво.

На початку 2013 року МДУ отримав сертифікат, який підтверджує його приєднання до програми Academic Impact («Академічний вплив»), спрямованої на активізацію взаємодії інститутів вищої освіти з Організацією Об'єднаних Націй та між собою. Участь у програмі передбачає активну підтримку і просування базових принципів роботи ООН за допомогою освіти. Серед основних принципів: захист прав людини, зокрема на свободу дослідження, думки і слова; реалізація освітніх можливостей для всіх людей незалежно від їхньої статі, раси, релігійних поглядів та етнічної приналежності; розвиток міжнародного громадянського суспільства; збереження миру і врегулювання конфліктів; рішення проблем бідності. На сьогоднішній день географія учасників програми «Академічний вплив» охоплює понад 100 країн світу. До неї приєдналися близько 30 російських вищих навчальних закладів і 20 вишів України.

У 2013 році університет підписав Меморандум про взаєморозуміння з освітньою мережею ТІRІ Integrity Action у сфері співробітництва з програм суспільної цілісності, штаб-квартира якої знаходиться у Лондоні. Меморандум передбачає розвиток діяльності у сфері досліджень, навчання і розробки курсів у сфері цілісності, розробка спільних семестрових курсів з проблем цілісності в області менеджменту, державного управління та інших напрямів. Семінар для ВНЗ України, які підписали меморандум, заплановано на жовтень 2014 року.

У травні 2013 року керівництво університету взяло участь у Другому форумі Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи (м. Франкфурт-на-Майні, Німеччина), учасниками якого стали ректори відомих європейських університетів, які здійснюють підготовку студентів за педагогічними спеціальностям (21 університет з 11 країн – Німеччини, Росії, Литви, Білорусі, Польщі, Чехії, Вірменії, Угорщини, України та ін.). У рамках форуму відбулося підписання Педагогічної Конституції Європи. Цей документ узаконює ціннісну основу професії вчителя, визначає принципи та методи підготовки сучасного педагога для об'єднаної Європи XXI століття.

На базі університету традиційно відбуваються міжнародні семінари, круглі столи, науково-практичні конференції за участі представників вищих навчальних закладів, дипломатичних установ, громадських організацій та фондів. Так, у березні 2013 року на базі економіко-правового факультету Маріупольського державного університету пройшла II Міжнародна конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Сучасний розвиток державотворення в Україні: проблеми теорії і практики», проблематика якої є надзвичайно актуальною. Цього року в конференції взяли участь близько 300 молодих вчених з вищих навчальних закладів України, Росії, Казахстану, Італії, Туркменістану, Греції, Азербайджану, Вірменії. У травні на базі факультету іноземних мов було проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Дискурс у сучасному науковому, соціокультурному та інформаційному просторі», у якій взяли участь більше 160 вчених Росії, Білорусі, Італії, Великобританії, США, України.

Протягом 2013 року університет активно працював з італійськими партнерами. На сьогоднішній день МДУ є одним із провідних ВНЗ України щодо співпраці з Італійською Республікою, реалізовуючи співпрацю в межах угод з Університетом Калабрії, Університетом для іноземців м. Перуджі, Університетом «Коре» м. Енна, Римським університетом «Тор Вергата», Спілкою «Данте Аліґ’єрі» тощо.

Цього року МДУ двічі відвідала італійська делегація у складі Надзвичайного і Повноважного Посла Італійської Республіки в Україні Фабріціо Романо і директора Італійського інституту культури, Почесного професора Маріупольського державного університету Нікола Франко Баллоні. В ході візиту у червні 2013 року на базу МДУ відбулося урочисте відкриття фотовиставки «Екосистеми» відомого італійського фотографа Луки Бракалі. Крім того, почесні гості взяли участь у церемонії вручення дипломів першому випуску бакалаврів спеціальності «Мова та література (італійська)». Це унікальний випадок, коли випускники отримують дипломи з рук глави дипломатичного представництва іноземної держави. Під час візиту у листопаді цього року пан Фабріціо Романо прочитав лекцію на тему «Кризові ситуації за кордоном і досвід італійської дипломатії» для майбутніх політологів, дипломатів і філологів італійської мови. Кульмінацією перебування італійської делегації в Маріупольському держуніверситеті стало присвоєння Надзвичайному і Повноважному Послу Італійської Республіки в Україні Фабріціо Романо звання Почесного професора МДУ за великий особистий внесок у зміцнення дипломатичних відносин між Італійською Республікою та Україною, активне сприяння розвитку співпраці Маріупольського державного університету з італійськими установами та поширенню італійської мови, літератури і культури.

У жовтні в межах проведення Тижня італійської мови відбувся візит до Маріупольського державного університету професора Мессінського університету Даніелє Макріса. У ході візиту італійський професор провів відкриту лекцію, присвячену творчості видатного грецького письменника Йоргоса Сеферіса для студентів спеціальності «Переклад (новогрецька)», а також лекції на тему: «Італія знань: між традиціями та інноваціями» для студентів спеціальності «Італійська мова та література». Було також обговорено можливість стажувань студентів МДУ в італійських університетах. Так, зокрема, до вже існуючих партнерів МДУ долучився університет у м. Потенца, регіон Базіліката, на базі якого проходитимуть стажування студенти і викладачі МДУ. Окрім цього, досягнено домовленості щодо можливості приїзду італійських студентів до МДУ з метою вивчення російської та української мов.

Одним з найбільш важливих стратегічних напрямків комплексної міжнародної роботи МДУ є співпраця з Республікою Кіпр. Активно розвивається багаторічне ефективне співробітництво з Фондом «Анастасіос Г. Левендіс», за підтримки якого вдосконалюється матеріально-технічна база університету та гуртожитку, збагачується фонд бібліотеки елліністичних студій «Костянтинос Левендіс», надаються стипендії студентам та представникам професорсько-викладацького складу МДУ для проходження програм стажувань на Кіпрі. Крім того, фонд «Анастасіос Г. Левендіс» встановив стипендії для переможців Всеукраїнської олімпіади з новогрецької мови, яка проводиться на базі МДУ, і ці стипендії щорічно вручаються переможцям олімпіади. У вересні 2013 року університет відвідали постійний член ради правління фонду «Анастасіос Г. Левендіс» професор Васос Карайоргіс та директор фонду «Анастасіос Г. Левендіс» професор Хараламбос Бакірдзіс. В ході візиту за багаторічну плідну співпрацю з ВНЗ, великий внесок у розвиток науки і освіти представникам фонду було вручено медалі «За заслуги перед МДУ» відповідно до рішення вченої ради університету.

У липні 2013 року відбулася зустріч організаторів програм обміну українськими та кіпрськими школярами в період літніх канікул. Серед організаторів – Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Кіпр в Україні Евагорас Вріонідіс, директор департаменту Міністерства освіти і культури Республіки Кіпр Андрі Каріда, голова Донецької обласної державної адміністрації Андрій Шишацький та голова Донецької обласної ради Андрій Федорук, ректор Маріупольського державного університету, Почесний консул Республіки Кіпр в Маріуполі, професор Костянтин Балабанов. За три роки на Кіпрі відпочили 122 українських школяра, і у липні цього року вперше відбувся візит кіпрських дітей в Україну.

Ділові стосунки між Маріупольським державним університетом та Республікою Кіпр є яскравим прикладом ефективного міжнародного співробітництва, яке має велике значення як для університету, так і в цілому для зміцнення дружби між Україною та Кіпром.

Стабільно розвиваються зв’язки МДУ з Грецькою Республікою. МДУ активно співпрацює з дипломатичними представництвами Греції в Україні. Зокрема, у вересні цього року МДУ відвідав Надзвичайний і Повноважний Посол Грецької Республіки в Україні Васіліс Пападопулос, з яким було проведено успішні переговори стосовно подальшого розвитку співпраці. Протягом звітного року університет неодноразово відвідував і Генеральний консул Греції в Маріуполі Дімітріс Папандреу, який брав участь у численних тематичних заходах на базі університету.

Триває робота з реалізації існуючих та підписання нових угод з організаціями та установами Грецької Республіки, серед яких Яннінський університет, Салонікський університет ім. Аристотеля, Інститут неоелліністичних досліджень, Патрський університет.

Розвивається взаємовигідне співробітництво з Європейською асоціацією публічного права, результатом якої стало проведення на базі МДУ VІ Літньої академії європейського права, в ході якої студентам України та Росії лекції читають кращі вітчизняні та закордонні професори.

Маріупольський державний університет співпрацює з Академією інститутів і культур, авторитетною міжнародною організацією, до складу наукового комітету якої входять провідні науковці з багатьох країн світу, серед яких і ректор МДУ, проф. К.В. Балабанов. Основною метою Академії є розвиток та розповсюдження ідей демократії, рівності можливостей, доступності освіти, і для реалізації цієї мети постійно проводяться міжнародні конференції та семінари. У травні 2013 року пройшла конференція «Олександр Македонський, грецька система світу і сучасне світове суспільство», у якій взяли участь ректор МДУ проф. К.В. Балабанов та проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) М.В. Трофименко з доповіддю на тему «Глобалізація від часів Олександра до сьогодення».

В межах співробітництва з науковими та освітніми установами Греції наприкінці травня 2013 року при Музеї грецького народного мистецтва в Афінах відбулася презентація книги к.філол.н., старшого викладача кафедри грецької філології МДУ Юлії Кутної «Казки греків Приазов'я: походження, мови, наративні та стилістичні структури». Видання має лінгво-культурологічний характер, і є стартовою сходинкою у співпраці Маріупольського державного університету з грецьким науково-культурним закладом – Грецькою фольклорною спілкою. Фонд «Анастасіос Г. Левендіс» (Республіка Кіпр) взяв на себе фінансування грецького видання книги, що говорить про високу оцінку дослідницької діяльності викладачів МДУ.

До освітнього процесу на факультеті грецької філології МДУ активно залучаються науковці та викладачі з Грецької Республіки. Так, протягом листопада і грудня 2013 року на факультеті працював професор порівняльного мовознавства Афанасіос Мустакас, який займався дослідженнями у сфері вивчення грецьких діалектів Приазов’я, проводив відкриті лекції та семінарсько-практичні заняття для студентів спеціальностей «Переклад (новогрецька)» і «Мова та література (новогрецька)»

У 2013 році активно розвивалися відносини МДУ з партнерами з Російської Федерації, свідченням чого є реалізація існуючих та підписання нових угод про співпрацю між МДУ та провідними організаціями, установами та навчальними закладами Російської Федерації – Санкт-Петербурзьким державним університетом, Російським університетом дружби народів, Московським державним інститутом міжнародних відносин (Університетом) МЗС Російської Федерації, Російським державним торговельно-економічним університетом, Московським міським університетом управління Уряду Москви, Російським державним гуманітарним університетом, Бєлгородським університетом кооперації, економіки та права, Міжрегіональним інститутом економіки і права при Міжпарламентській Асамблеї ЄврАзЕС тощо.

У липні 2013 року на базі університету успішно пройшла VІ Літня академія європейського права, до організації та проведення якої залучено Європейську арбітражну палату та Асоціацію юридичних ВНЗ країн СНД, штаб-квартира якої знаходиться у Москві. Слухачам Академії, серед яких були студенти Маріупольського державного університету і ВНЗ Російської Федерації (Московського державного відкритого університету імені В. С. Черномирдіна, Російського нового університету, Калмицького державного університету), лекції читали провідні професори українських і російських університетів. Крім того, Асоціація юридичних ВНЗ країн СНД щорічно проводить конкурс на здобуття студентських іменних стипендій, метою якого є заохочення, забезпечення моральної та матеріальної підтримкою студентів, що навчаються у вищих навчальних закладах-членах Асоціації юридичних ВНЗ, і досягли високих результатів у навчальній і науковій діяльності по якісному освоєнню програм вищої професійної юридичної освіти. Цього року іменну стипендію Асоціації отримала одна зі студенток спеціальності «Правознавство» МДУ Мостова Марина.

Для читання лекцій та проведення семінарів університет постійно відвідують представники провідних науково-дослідний установ, університетів та організацій Російської Федерації. Так, у квітні 2013 року професор Ольга Бєлова, провідний науковий співробітник Відділу етнолінгвістики та фольклору Інституту слов'янознавства Російської академії наук, прочитала лекції студентам МДУ – майбутнім філологам, історикам, фахівцям у галузі міжнародних відносин – на теми: «Славяне и евреи: повседневность и мифология соседства», «Представления о «чужом» языке и принципы культурной коммуникации», «Портрет «чужака» в народных верованиях (традиция и современность)». Крім того, проф. О. Бєлова провела науковий семінар для викладачів, на якому були розглянуті питання ставлення до іноземної мови та принципи культурної комунікації.

Активно розвивається співробітництво Маріупольського державного університету з Міжрегіональним інститутом економіки і права при Міжпарламентській Асамблеї ЄврАзЕС. Так, у травні 2013 відбулась міжнародна науково-практична конференція «Сучасний етап євразійської інтеграції: бізнес-комунікації, економічні рішення, геополітичний фактор», в числі організаторів якої були Міжрегіональний інститут економіки і права при Міжпарламентській Асамблеї ЄврАзЕС (Росія), Вітебський державний технологічний університет (Білорусь), Маріупольський державний університет (Україна). До складу організаційного комітету конференції від МДУ увійшли ректор, д.політ.н., проф. К.В. Балабанов та декан філологічного факультету, д.філол.н., проф. С.В. Безчотнікова. Крім того, представники МДУ взяли активну участь у міжнародній науковій конференції «Міжкультурні комунікації у євразійській інтеграції: соціально-гуманітарний аспект», до складу організаційного комітету якої від МДУ увійшли проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки), к.політ.н., М.В. Трофименко та декан історичного факультету, к.політ.н. Н.О. Качинська.

Наприкінці травня 2013 року в м. Санкт-Петербург відбулося підведення результатів Міжнародного конкурсу студентських науково-дослідних і проектно-творчих робіт «Наука і творчість: діалог і розвиток». Конкурс було присвячено Всесвітньому дню культурного розмаїття на честь діалогу та розвитку (ЮНЕСКО), та проведено з метою підтримати починання у сфері науки студентської молоді, що навчається у вищих навчальних закладах країн-членів Євразійського економічного співтовариства. Організаторами виступили Автономна некомерційна освітня організація вищої професійної освіти «Міжрегіональний інститут економіки і права при Міжпарламентської Асамблеї ЄврАзЕС», Міжнародна академія творчості, Вітебський державний технологічний університет. Студенти Маріупольського державного університету, роботи яких були представлені для участі в конкурсі, гідно показали себе і стали призерами. Дипломами 2 і 3 ступеня були відзначені роботи студентів спеціальностей «Міжнародна економіка», «Міжнародні відносини», «Історія» Маріупольського державного університету.

Маріупольський державний університет виступив одним із співорганізаторів Євразійського наукового форуму на тему «Інтеграційні процеси на євразійському просторі, успіхи, проблеми, перспективи», який проходив у листопаді 2013 року у м. Санкт-Петербург. Ректор МДУ, проф. К.В. Балабанов увійшов до складу оргкомітету форуму. Серед організаторів форуму 2013 року були Міжпарламентська Асамблея ЄврАзЕС, Санкт-Петербурзький науковий центр РАН, Міжрегіональний інститут економіки і права при МПА ЄврАзЕС, Центр євразійської інтеграції при МПА ЄврАзЕС, колег з країн-учасниць ЄврАзЕС.

У червні відбулося підписання договору про співпрацю між Маріупольським державним університетом та Таганрозьким державним педагогічним інститутом імені А.П. Чехова. Таганрозький ВНЗ представляв президент Асоціації кіноосвіти і медіапедагогіки Російської Федерації, проректор з наукової роботи ТДПІ імені А.П. Чехова, доктор педагогічних наук, професор Олександр Федоров. Договір передбачає обмін досвідом у процесі проведення спільних конференцій, теоретичних і практичних семінарів, двостороннього обміну академічними співробітниками та студентами, а також науковими публікаціями та інформацією про організацію та управлінні навчальним процесом. Візит професора Олександра Федорова відбувся на запрошення кафедри соціальних комунікацій МДУ. Професор Федоров прочитав відкриту лекцію «Медіаосвіта: вчора і сьогодні» для студентів, викладачів і медіапедагогів МДУ. Таким чином їм була надана унікальна можливість підвищити рівень своєї медіаграмотності, почерпнути інформацію у ведучого фахівця галузі, багато напрацювань якого вважаються новаторськими.

У грудні 2013 року проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) М.В. Трофименко взяв участь у зборах Асоціації ВНЗ – партнерів Російської Федерації і України, які відбулися у м. Москва на базі Російського державного гуманітарного університету. На зборах було розглянуто питання подальшого розвитку партнерства вищих навчальних закладів Росії і України, обміну досвідом у цьому напрямку, а також можливості започаткування українсько-російського конкурсу наукових робіт молодих науковців та ін. В рамках візиту також відбулась зустріч з проректором з наукової роботи Московського державного інституту міжнародних відносин (МГІМО) – Університету МЗС Російської Федерації проф. Подберьозкіним О.І., в ході якої відбулись переговори про перспективи розвитку подальшого співробітництва між університетами.

Розширюється і співробітництво з Державою Ізраїль. При університеті успішно функціонує Ізраїльський культурний центр, на базі якого всі охочі студенти та викладачі МДУ та мешканці Маріуполя можуть вивчати іврит, історію, культуру Ізраїлю.

У лютому 2013 року МДУ відвідав другий секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні Давид Маміствалов, з яким було успішно проведено переговори стосовно подальших перспектив розвитку науково-культурного співробітництва між МДУ та установами Держави Ізраїль.

МДУ активно співпрацює з Центром наукових працівників і викладачів іудаїки у вузах «Сефер». На сьогоднішній день «Сефер» є однією з провідних організацій на пострадянському просторі, діяльність якої спрямована на розвиток усіх аспектів академічних єврейських досліджень і вивчення спадщини та сучасного становища єврейських громад. В рамках співпраці у квітні на запрошення Ізраїльського освітньо-культурного центру Маріупольський державний університет відвідала професор Ольга Бєлова.

У травні на запрошення Ізраїльського освітньо-культурного центру Маріупольський державний університет відвідали Віктор Шнірельман, доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту етнології і антропології Російської академії наук та Аліна Полонська, викладач Російсько-американського навчально-наукового центру біблеїстики та іудаїки Російського державного гуманітарного університету. Професор Шнірельман прочитав цикл лекцій студентам МДУ – майбутнім філологам, історикам, фахівцям у галузі міжнародних відносин – на тему «Історія антисемітизму». Аліна Полонська провела кілька тематичних лекцій для студентів факультету іноземних мов на тему «Образ єврейки в європейській літературі».

Крім того, у травні МДУ відвідала ізраїльська делегація, до складу якої увійшли Давид Маміствалов, другий секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні, і Зоя Копельман, доктор філологічних наук, професор Єврейського університету в Єрусалимі. Під час візиту були обговорені перспективи роботи Ізраїльського освітньо-культурного центру Маріупольського державного університету, зокрема, організація Всеукраїнського конкурсу «Відкрий для себе Ізраїль», який вже третій рік поспіль буде проводитися на базі МДУ. Для студентів-філологів пані Копельман прочитала лекцію на тему «Відродження та розвиток мови іврит».

Поглиблюються зв’язки з організаціями та установами Федеративної Республіки Німеччина. Триває співробітництво у сфері реалізації ініціативи Генерального консульства ФРН у Донецьку з розробки та впровадження Мастер-плану «Чисте повітря для Маріуполя», який фінансується за рахунок коштів Міністерства закордонних справ Німеччини. В рамках цієї ініціативи МДУ активно співпрацював з Генеральним консулом ФРН в Донецьку К. Циллікенсом, та продовжує започатковану співпрацю з нинішнім Генеральним консулом ФРН в Донецьку Д. Вольтером.

У березні 2013 року викладачі та студенти-журналісти Маріупольського державного університету побували на семінарі «Як писати про енергетичну реформу», який було проведено фондом Конрада Аденауера та Академією української преси у рамках проекту «Школа соціальної журналістики».

У травні цього року на факультеті іноземних мов Маріупольського державного університету в рамках співпраці МДУ і Маріупольського міського ліцею відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Екологічні проблеми водних ресурсів України та Німеччини: досвід, проблеми, перспективи». У конференції взяли участь учні та педагоги Маріупольського міського ліцею, гімназії ім. Олександра фон Гумбольдта (м. Віттмунд, Німеччина), студенти МДУ. Конференцію також відвідав заступник директора гімназії ім. Олександра фон Гумбольдта Райнхард Аульке. Конференція стала підсумком спільної роботи учасників проекту і дозволила акцентувати увагу підростаючого покоління на проблемах дбайливого ставлення до природи, порівняти екологічний стан і ступінь захищеності водних ресурсів двох країн.

Активно розвивається співробітництво МДУ з організаціями та установами Великої Британії. Співробітництво реалізовується в межах угод про співпрацю, підписаних між МДУ та організаціями та установами Великої Британії, серед яких Коледж Фрізбі, Університет м. Данді, Лондонський Королівський Коледж, Університет Східного Лондона тощо.

У травні 2013 року студенти та викладачі факультету іноземних мов МДУ взяли участь у стажуванні у Великій Британії на базі мовної школи Churchill House School of English, яка входить до числа 15 кращих мовних шкіл Великобританії та визнана Британською Радою.

У липні цього року студенти-філологи різних спеціальностей та викладачі МДУ стали учасниками програми компанії Henson Editorial Services & North Staffordshire Press Ltd., що спеціалізується на послугах редагування, індексування та видавництва, проводила Літню школу видавничої справи у м. Стаффордшир. У рамках програми вони відвідували заняття з технічного редагування, коректури, індексування та бізнес-стратегії у видавничій справі, що проводили досвідчені фахівці видавничої індустрії.

Протягом звітного періоду активно розвивається співробітництво МДУ із організаціями та установами Республіки Польща. У 2013 році в Маріупольському державному університеті активно працював Польський культурний центр, на базі якого студенти та викладачі університету, мешканці Маріуполя мають змогу вивчати польську мову, культуру, історію. Польські партнери МДУ (Посольство Республіки Польща в Україні, Генеральне консульство Республіки Польща в Харкові, польські університети, фонди) постійно поповнюють бібліотеку та покращують матеріально-технічну базу Центру. Завдяки активній співпраці з Сілезьким університетом в Катовіцах студенти МДУ мають можливість удосконалювати знання польської мови, спілкуючись з його безпосередніми носіями.

Протягом року університет неодноразово відвідував Генеральний консул Республіки Польща в Донецьку Якуб Волонсевіч. В ході візитів обговорювались перспективи подальшого співробітництва між МДУ та закладами і установами Польщі. У грудні цього року Я. Волонсевич прочитав відкриту лекцію на тему на тему: «Робота в дипломатичній службі і права людини», на якій були присутні викладачі МДУ та студенти спеціальностей «Міжнародні відносини» та «Переклад (українська, російська, польська)».

Крім того, цього року по лінії Міністерства закордонних справ і Міністерства науки та вищої освіти Польщі цього року розпочав роботу у МДУ новий лектор польської мови –пан Павло Ференц, який буде викладати в університеті протягом 4 років.

Триває багатоаспектне співробітництво Маріупольського державного університету з організаціями та установами Сполучених Штатів Америки. Так, у квітні 2013 року на філологічному факультеті МДУ кафедрою англійської мови було проведено круглий стіл «Методичні засади організації навчання іноземної мови професійного спрямування». спеціальним гостем якого стала волонтер Корпусу Миру США Хейлі Калдвелл, що розповіла про особливості мовної освіти в США, підкреслила важливість вивчення іноземної мови в рамках міжнародного співробітництва.

У жовтні цього року у Маріупольському державному університеті пройшла презентація книги «Україна: Історія її земель та народів» відомого американсько-канадського історика Пола-Роберта Магочія, професора історії та політичних наук, завідувача кафедри українознавства Університету Торонто, одного з найбільших фахівців з історії українського народу. Професор Магочій вивчає історію націй, зокрема етнічних груп, що проживають в прикордонних зонах, і публікує численні дослідження, присвячені історії України, а також країн Центральної та Східної Європи.

Триває розширення наукових зв’язків з установами Китайської Народної Республіки. Успішно продовжує свою діяльність Китайський культурний центр, на базі якого вивчається китайська мова, історія та культура Китаю. МДУ реалізовує угоди про про співпрацю з Цицикарським університетом, Цицикарським педагогічним коледжем, Янченським педагогічним університетом.

МДУ активно співпрацює з Асоціацією україно-китайської співдружності, в рамках угоди з якою до університету прибувають на навчання студенти з КНР. Крім того, цього року було досягнуто домовленості щодо можливості навчання і стажування представників МДУ в освітніх закладах КНР. Планується, що перші учасники програми вирушать до Китаю на початку наступного року.

Активно розвивається співробітництво Маріупольського державного університету з партнерами з Республіки Вірменія. Студенти і викладачі традиційно беруть участь у наукових заходах, семінарах і конференціях, що проводяться на базі вірменських ВНЗ. Крім того, у листопаді 2013 року в Маріупольському державному університеті відбулася відкрита лекція відомого вченого, доктора економічних наук, професора, депутата парламенту та екс-прем'єр-міністра Вірменії Гранта Багратяна для студентів спеціальностей «Міжнародна економіка» і «Міжнародні відносини». Тема лекції – «Глобальні виклики, мегаекономіка і Україна». Візит пана Багратяна в Маріуполь відбувся на запрошення Маріупольського державного університету та Кавказького центру розробки нетрадиційних методів врегулювання конфліктів.

У минулому році університет активно працював над реалізацією вже існуючих та розробкою нових проектів міжнародного співробітництва.

Університет бере участь у програмі ЕРАЗМУС, яка реалізовується групою університетів, до якої входять: Мессінський університет, Університет Кордоби, Університет Порто, Московський державний інститут міжнародних відносин (Університет) МЗС Росії, Університет Гданська та інші. Варто зазначити, що вже 4 студенти нашого університету стали учасниками цієї магістерської програми.

В межах реалізації програми ЕРАЗМУС рішенням керівництва Полонійної академії в Ченстохові (Польща) двом студентам спеціальності «Міжнародна економіка МДУ» Михайлу Морозу і Дар’ї Батичко було надано спеціальні стипендії з метою навчання в межах дворічної магістерської програми з фінансового менеджменту. Перший рік студенти навчались у Полонійній академії, у цьому навчальному році продовжують навчання в Університеті м. Трир (Німеччина) та Університеті Порто (Португалія).

На базі МДУ активно працює Центр гендерних досліджень та освіти. Основними напрямками діяльності центру є освітня діяльність, науково-дослідна робота, консультаційно-правова допомога громадянам Маріуполя і Приазов'я. Так, у січні в Маріупольському державному університеті відбувся круглий стіл «Міжкультурний діалог в поліетнічній Донецькій області: підсумки та перспективи», організаторами якого виступили Центр гендерних досліджень та освіти МДУ та ГО «Маріупольський гендерний центр». В обговоренні проблем в рамках цього заходу взяли участь представники національних товариств Маріуполя (Маріупольського товариства греків, польсько-українського культурного товариства, конгресу азербайджанців в Маріуполі, маріупольського вірменського товариства «Юго-Азовье», Маріупольської мусульманської громади і турецького культурного центру), міської організації Всеукраїнського товариства імені Тараса Шевченка «Просвіта», представники християнського, мусульманського та іудейського духовенства, провідні етнополітологи, історики і культурологи Маріуполя. Круглий стіл став підсумковим заходом проекту «Рівність прав і можливостей в етнополітичному контексті життєдіяльності територіальних громад Донецької області», організованого Центром гендерних досліджень та освіти Маріупольського державного університету, ГО «Маріупольський гендерний центр» за фінансової підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Цього року в рамках соціальних перетворень в Україні стартував проект «Ґендерна експертиза як інструмент ефективної роботи органів місцевого самоврядування». Організаторами проекту виступили Центр ґендерних досліджень і освіти МДУ в партнерстві з ГО «Маріупольський гендерний центр» та при підтримці авторитетної міжнародної організації Український Жіночий Фонд. Метою проекту є просування ґендерних підходів для забезпечення рівності в кінцевих результатах дій влади міста Маріуполя через врахування особливостей становища, потреб і інтересів ґендерних груп населення. У липні в Маріупольській міській раді відбувся круглий стіл, присвячений підведенню підсумків та обговорення основних результатів цього проекту. У процесі реалізації проекту з січня по липень 2013 була організована підготовка з гендерної експертизи 20 тренерів-експертів зі складу виконавчого комітету міськради (10 тренінгів протягом березня – травня 2013 року). Крім того, в рамках проекту вперше в місті був підготовлений і виданий «Гендерний паспорт Маріуполя».

Протягом 2013 року на базі філологічного факультету Маріупольського державного університету активно функціонувала сучасна відеостудія під назвою «МДУ-МЕДІА», створена у 2011 році завдяки гранту, отриманому МДУ після перемоги у програмі Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. У навчальній лабораторії, оснащеній сучасною професійною технікою, створені всі умови для навчальної практики студентів, підготовки бакалаврських робіт, виробництва циклів відеолекцій, моделювання виробничих ситуацій під час навчальних занять. Майбутні тележурналісти протягом 2013 року мали змогу удосконалювати практичні навички дикторської майстерності, зйомок з використанням класичних і віртуальних технологій, відеомонтажу, редагування телевізійних програм, побудови відеосюжетів, озвучування тощо.

У 2013 році Маріупольський державний університет бере активну участь у реалізації ініціативи Генерального консульства ФРН у Донецьку з розробки та впровадження Майстер-плану «Чисте повітря для Маріуполя», який фінансується за рахунок коштів Міністерства закордонних справ Німеччини. Учасниками проекту також стали: Донецька обласна державна адміністрація, Маріупольська міська рада, компанія «Систем Кепітал Менеджмент», німецька компанія «Тюф Норд», а також низка німецьких фахівців. Мета даного проекту – підвищення рівня екологічної освіти населення міста Маріуполя, а також проведення роботи з метою зменшення шкідливих викидів у атмосферу міста Маріуполя.

У 2013 році представники МДУ працювали над реалізацією проекту Єврокомісії з мовної політики LLT-KA2-Languages (Greek why not? Реєстраційний номер проекту 511657-2010-LLP-GR-KA2-KA2MP). Строки реалізації проекту – 2011 – 2013 роки. Учасниками консорціуму університетів та організацій проекту окрім МДУ є Страсбурзький університет (Франція), Університет Анкари (Туреччина), Британський коледж (Греція), Університет Аргірокастро (Албанія), Центр елліністичних досліджень і видань (Греція). Основна мета проекту – розробка серії підручників з новогрецької мови та покращення навчально-методичного забезпечення викладання новогрецької мови в України та країнах СНД. Фінансування проекту здійснюється за рахунок коштів Єврокомісії.

Важливою, дієвою і перспективною формою міжнародного співробітництва в МДУ є міжнародні стажування студентів і викладачів. В 2013 році учасниками різних освітніх, наукових і культурних програм стали близько 300 студентів та викладачів нашого університету.

Традиційно студенти брали участь у різних програмах у Греції, незважаючи на дуже гострі фінансові проблеми в цій країні. Серед таких програм варто назвати:

- ФІЄСПА (Афінський національний університет ім. Каподістрії);

- Літня школа з вивчення новогрецької мови центру Ставрос Ніархос (Яннінський університет);

- Міжнародна літня школа з вивчення новогрецької мови, історії і культури ІМХА.

В рамках співробітництва МДУ з установами Італійської Республіки студенти та викладачі МДУ традиційно брали участь у програмах в Італії. У березні 2013 року студентки 4 курсу спеціальності «Мова та література (італійська)» Юлія Митько і Юлія Серова отримали стипендії від Міністерства закордонних справ Італії для проходження освітнього стажування в Університеті для іноземців у місті Перуджа регіону Умбрія. Стажування тривало 30 днів і було спрямоване на вивчення італійської мови та поліпшення навичок спілкування. Програма стажування включала в себе предмети, пов'язані як з мовою, так і з культурою Італії, завдяки чому учасники отримали колосальний досвід живого спілкування із носіями мови. Крім того, влітку цього року студенти і викладачі університету отримали можливість вивчати італійську мову при університеті для іноземців «Данте Аліг'єрі» Реджо Калабрії.

Традиційно студенти беруть участь у програмах на Кіпрі, завдяки підтримці Міністерства закордонних справ, прес-служби уряду Республіки Кіпр, Фонду «Анастасіос Левендіс», Кіпрського університету тощо.

Студенти університету традиційно беруть участь у програмах з вивчення англійської мови при Churchill House School of English (Великобританія), польської мови Сілезського університету м. Катовіце (Республіка Польща), проходять виробничу практику, навчаються та працюють за кордоном завдяки участі у програмах Work and Travel USA, Camp Counselors (США); AuPair, DAAD (ФРН) тощо.

Студенти та викладачі МДУ є активними учасниками міжнародних семінарів та конференцій за кордоном. Так, наприкінці лютого 2013 року в Софійському університеті Св. Климента Охридського (Болгарія) проходила Міжнародна наукова конференція «135 років потому: Болгарія-Росія-Євразія», у якій взяв участь доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Маріупольського державного університету Сергій Пахоменко. Він також прочитав публічну лекцію магістрам та викладачам Софійського університету на тему: «Региональный контекст политики исторической памяти в Украине: «испытание» Донбассом».

У жовтні цього року у м. Відні (Австрія) проходив семінар «Стажування в міжнародних міжурядових організаціях: міжнародна кар’єра», організатором якого виступив Інститут Міжнародної академічної та наукової співпраці. Маріупольський державний університет представили Анастасія Єрьоміна, асистент кафедри англійської філології та студентки ОКР «Магістр» спеціальності «Міжнародні відносини» Ярослава Зливко та Аліна Анохіна. Метою семінару була популяризація академічної мобільності українців на арені міжнародної освіти; загальна характеристика структури та напрямків діяльності ООН, ОБСЄ та Європейської Комісії, а також освітлення процесу аплікації, проходження стажування та працевлаштування. Відбулась також інформаційна зустріч в Представництві Європейської Комісії у Відні на тему: «Стажування в Європейській Комісії». На відміну від ООН та ОБСЄ, стажування у Європейській Комісії є можливим як для студентів старших курсів ВНЗ, так і для тих, хто закінчив навчання.

Студентка МДУ спеціальності «Міжнародні відносини» Гордана Крутій мала можливість представити Україну у навчальному курсі «Демократичні рухи та соціальні медіа», який проходив з на початку грудня 2013 року в м.Діліжан, Вірменія. Цей проект отримав грант від «Eastern Partnership Youth Window», в рамках програми Youth in Action Program за підтримки Європейського союзу. Приймаюча організація «Центр молодіжного співробітництва в м. Діліжан». Дорожні витрати учасника були покриті на 70 %, решта – повністю. Навчальний курс тривав 7 днів, зібравши 30 осіб з 16 організацій Чехії, Литви, Греції, України, Португалії, Швейцарії, Грузії, Німеччини, Молдови, Франції та Вірменії.

Перемога у конкурсі Школи міжнародної журналістики Українського католицького університету у Львові забезпечила студенту МДУ спеціальності «Міжнародні відносини» Олексію Коваленку за фінансування МЗС Данії участь в якості журналіста у саміті «Східного партнерства», що відбувся у Вільнюсі у листопаді 2013 року. Протягом перебування у Вільнюсі студент публікував аналітичні та новинні матеріали з самого центру подій на відомих електронних ресурсах, мав можливість бути присутнім та працювати під час таких заходів, як Бізнес-форум Східного партнерства, Громадський форум. Окрім того, значний досвід було отримано під час спілкування з провідними литовськими експертами з політології, міжнародних відносин та журналістики.

Велика кількість викладачів та студентів беруть участь у різних культурних та пізнавальних програмах і турах, позитивним моментом яких є професійна складова (мовна практика, екскурсії на підприємства, відвідування університетів, участь у наукових конференціях та ін.).Загалом, варто зазначити, що у 2013 році Маріупольський державний університет продовжив розширення міжнародного співробітництва, довівши ефективність власної моделі міжнародної співпраці, яка передбачає комплексну взаємодію на культурному, науковому, освітньому рівнях з посольствами, меріями, обласними адміністраціями та університетами зарубіжних країн.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка