Заняття для учнів 9-11 класів "Що таке стрес і як з ним боротися?"Скачати 84.94 Kb.
Дата конвертації01.05.2017
Розмір84.94 Kb.
Заняття для учнів 9-11 класів “Що таке стрес і як з ним боротися?”
Колесова Г.В., методист міського методичного центру
І. Привітання.
ІІ. Повідомлення теми і цілей заняття.

Заняття присвячено тому, що таке стрес і як його долати.


III. Основна частина.
ІІІ.1. Прийняття правил роботи групи.

Ведучий: для того щоб робота нашої групи досягла своїх цілей, потрібно, щоб ми не відволікалися, щоб кожен з нас міг вільно висловлювати свої думки, не побоюючись насмішок. Тому пропоную кілька правил:1. Правило того, хто говорить. Будь-хто, хто висловлюється, має право на те, щоб його дослухали до кінця.

2. Правило піднятої руки. Воно переслідує 2 мети: перша - щоб не перебивали того, хто говорить, друга - щоб не пропали розумні думки, що прийшли в голову в процесі роботи.

3. Право ведучого. Я, як ведучий, буду стежити за дотриманням прийнятих групою правил. Якщо я піднімаю руку, це знак того, що в групі шумно і прохання працювати тихіше.
ІІІ.2. Вправа «Стаканчик».

Роль ведучого: Викликати емоційну реакцію у всіх учасників. Дозволити кожному висловитися. Важливо обговорити, що відчули учасники, і що їм захотілося зробити.

Ведучий ставить на долоню паперовий стаканчик і говорить учасникам групи наступне: "Уявіть, що цей стаканчик - посудина для Ваших найпотаємніших почуттів, бажань і думок (пауза). У нього Ви можете подумки покласти те, що для Вас дійсно важливо і цінно (пауза), це є те, що ви любите і дуже цінуєте».

Протягом декількох хвилин у кімнаті панує мовчання, і в найнесподіваніший момент ведучий зминає цей стаканчик.

Слова ведучого: "Що ви відчули? Який Ваш стан зараз?" Потім проводиться робота з емоційними реакціями, що виникли в учасників групи. Можливі запитання:

Коли виникають такі ж почуття?

Хто ними керує?

Куди зникають потім?

Заключна фраза ведучого цієї вправи: "Те, що Ви зараз пережили - це реальний стрес, це реальне напруга, і те, як Ви це пережили, і є Ваша справжня реакція на стрес, реакція на проблеми, які виникають у Вас, в тому числі і в спілкуванні з іншими людьми".
ІІІ. 3. Інформаційне повідомлення


Ведучий знайомить із терміном «стрес», приводить учнів до думки, що в житті стресових ситуацій уникнути неможливо, тому необхідно знати і вміти застосовувати різні способи виходу зі стресових ситуацій.

Стрес - в перекладі з англійської мови означає «тиск, натяг, зусилля».

Все наше життя - це періодичні стресові напруження і розрядки. Стресових ситуацій багато, і всі вони різноманітні. Вперше підняв питання про стрес канадський фізіолог Ганс Сельє. Стрес - це не те, що з нами трапляється, а те, як ми це сприймаємо. Стрес може бути безпечним і корисним, а в деяких випадках стрес навіть захищає нас.

Уявіть собі, що Ви переходите вулицю і раптом ... з-за повороту вилітає величезна вантажівка. Ви сіпнулися і завмерли як укопаний. Добре, що вантажівка пролетіла повз Вас. А якщо б у Вас не виникло стресу? Ви могли б опинитися під колесами цього страшного чудовиська. Дякуйте стресу, він врятував Вам життя і здоров'я.

Невеликий рівень стресу робить нас зібраним на іспиті, дозволяє спортсменові на змаганнях виступити краще, ніж на тренуваннях. У такі моменти відчуваєш піднесення, внутрішню мобілізацію, багато що виходить краще, ніж зазвичай. Такий стан називають еустрес.

Інша справа, коли напруга стає занадто великою. Вона ускладнює ефективне виконання діяльності. Виникає або загальмованість, або надмірна метушливість. На користь справі і здоров'ю це не йде. Такий надмірний руйнівний стрес називають дистрес. Саме він небезпечний. Сильним стресом є неуспіх, невдача, ганьба, образа. Все це дуже неприємно. На жаль, ми нерідко схильні переоцінювати негативні результати наших дій, згущувати фарби, перебільшувати свої невдачі. Звідси дуже сильні, надто різкі слова - "крах", "трагедія", "провал", "кошмар", "жах".

Кожна людина має свій «поріг чутливості до стресу" – той індивідуальний рівень напруженості, до якого ефективність діяльності підвищується. Але якщо вплив стресового фактора посилюється і стає вище порога чутливості, в людини підвищується внутрішня напруженість, а ефективність її діяльності знижується аж до повного її руйнування. Отже, жити і працювати взагалі без стресу неможливо, та й шкідливо: психофізіологічна та інтелектуальна системи людини старіють без необхідності робити певні зусилля. Може наступити депресія, байдужість, відчуття нудьги і туги. Проте стрес, який перевищує індивідуальний поріг чутливості, стає згубним. Має значення і фактор стресового часу. Особливо небезпечний тривалий вплив стресу. Помічено, наприклад, що за 10-15 років роботи в екстремальних умовах організм людини зношується так, наче він пережив важкий інфаркт. І, навпаки, короткочасний сильний стрес активізує людину, як би "струшує" її. Парадоксально, але факт: чим більше ви будете намагатися жити і працювати завжди розмірено і спокійно, тим більшою мірою Вс буде руйнувати стрес.

“Всупереч поширеній думці, ми не повинні - та й не в змозі - уникати стресу. - Писав Г.Сельє. - Але ми можемо використовувати його і насолоджуватися ним, якщо краще пізнаємо механізм і виробимо відповідну філософію життя".

Необхідно знати свій індивідуальний поріг чутливості до стресу, тобто знати, до якого рівня сили людина може відчувати вплив стресового фактору, не знижуючи своєї успішності і навіть її підвищуючи, і які по силі впливу чинники виводять з нормального стану настільки, що людина не може зосередитися, не може нічого робити.

Виділяються 3 основні стадії розвитку стресового стану в людини:

1) стан тривоги - організм оцінює характер впливу, виникає відчуття “проблемності”, “заклик до зброї”;

2) підвищений опір - мобілізуються всі захисні сили організму;

3) фаза виснаження - людина відчуває, що її сили закінчуються.

У кожної людини є свій індивідуальний сценарій стресової поведінки. Найчастіше цей сценарій засвоюється в дитинстві, коли батьки на очах у дитини конфліктують, залучаючи його в свої проблеми. Повторюється також спрямованість стресової агресії: на самого себе чи на оточуючих. Один звинувачує в усьому самого себе і шукає, перш за все, свої власні помилки. Інший звинувачує всіх навколо, але тільки не себе. Засвоєний в дитинстві стресовий сценарій "запускається" майже автоматично. У цих випадках досить незначного порушення звичного ритму життя і роботи, як вмикається стресовий механізм і починає "розкручуватися" практично проти волі людини, як "маховик" якоїсь потужної та вбивчого зброї.

Ведучий пропонує визначити, яка позиція, на погляд учнів, виявиться продуктивною для виходу зі стресової ситуації:

• «лякана ворона куща боїться";

• «прийшла біда - відчиняй ворота";

• «очі бояться, а руки роблять».

Ведучий: Проаналізуйте вашу життєву позицію, чи є вона продуктивною?
ІІІ.4. Вправа «Здорові та нездорові способи подолання стресу».

Ведучий: які способи подолання стресу ви можете відзначити? Я одночасно буду записувати все, про що ви сказали, на нашу дошку.

Учні вказують способи, якими користуються вони, а також можуть вказати і способи, які використовують їх старші брати, сестри, батьки. Психолог робить записи у дві колонки: сон, музика, глибоке дихання, фізкультура, смачна їжа, прогулянки, тепла ванна, спілкування з друзями – в колонку “здорові способи”, переїдання, лайка, паління, вино тощо, - в “нездорові”.

Отже, у нас вийшло 2 колонки. Чи всі перераховані способи подолання стресу здорові? Як ви розумієте зміст виразу “нездорові” способи?

Отже, в одній з колонок ми визначили здорові способи подолання напруженого стану (психолог підписує колонку, а іншу колонку пропонує назвати “нездорові способи”).

Які способи більш ефективні, здорові чи нездорові? Чому?

Висновок: Необхідно використовувати тільки здорові способи, тому що інші можливо і знімають тривожність, але ціною здоров'я. Вживання ПАР (психоактивних речовин, що впливають на головний мозок і викликають звикання) створює ілюзію щодо зняття стресу. Через невеликий проміжок часу людина розуміє, що все залишилося як і раніше. Психолог також пояснює, що переїдання шкідливо для здоров'я, а лайка може зруйнувати стосунки.
ІІІ.5. Вправа «Навіть якщо ...» - «В будь-якому випадку ...»

Робота в парах. Учням роздаються заготовки бланків-квіток, на одному з яких написано: «Навіть якщо ...», а на другому: «У будь-якому випадку ...».

Інструкція: Перший учень промовляє «Навіть якщо ... і вказує проблему: «мені погано, я невдаха, у мене немає батька, я отримав погану оцінку...». Другий промовляє «в будь-якому випадку ...» і закінчує позитивної фразою: «це тільки на сьогодні, я не буду засмучуватися, я маю змогу бачитися з батьком, я виправлю двійку”. Потім учасники обмінюються квітками. Тепер перший каже вирішення проблеми, а другий саму проблему.

На самому початку дану вправу можна виконати біля дошки, оскільки в деяких учнів вона викликає труднощі в пошуку вирішення проблеми. Також можна програти кілька ситуацій після опрацювання в парах.

Рефлексія. Чи вийшло виконати вправу? Чи важко було її виконувати?

Висновок: У складних ситуаціях необхідні навички саморегуляції. Можна користуватися правилом: «Думки вибирай, як квіти - і вибирай тільки красиві (позитивні)»


ІІІ.6. Вчимося розслаблятися, справлятися зі стресовими ситуаціями.

Роль ведучого: Допомогти оволодіти засобами релаксації і зняти стресовий напругу. Можливість виплеснути накопичену напруга. Навчання декільком варіантам релаксації.

В процесі роботи заохочується відкритий прояв емоцій."Вгору по веселці».

Встаньте, закрийте очі, зробіть глибокий вдих, уявіть, що разом з цим вдихом ви піднімаєтеся вгору по веселці, а видихаючи - з'їжджаєте з неї, як з гірки.

Сядемо зручніше. Спина розслаблена, спирається на спинку стільця, руки спокійно лежать на колінах. Можна закрити очі. Зробіть глибокий повільний вдих і повільно видихніть.

Інший спосіб розслабитися можна було б назвати "Чарівне слово". Наприклад, коли ми хвилюємося, ми можемо вимовити про себе це чарівне слово, і відчуємо себе трохи впевненіше і спокійніше. Це можуть бути різні слова: "тиша", "зупинись", "ніжна прохолода". Для Вас будь-які інші, головне, щоб вони допомагали Вам.

Пропонується вправа "Могло бути і гірше".

Є така притча. Прийшов до мудреця чоловік, голова родини, зі скаргою: вдома жити неможливо, тому що дуже тісно і всі один одному заважають. Мудрець порадив завести вдома цапа. Чоловік здивувався пораді мудреця, але послухався. Через деякий час він знову прийшов за порадою і зі сльозами став скаржитися, що жити стало ще важче. І так було мало місця, та ще цап заважає. Мудрець порадив продати цапа. На другий день чоловік прийшов до мудреця щасливим. Як після продажу тварини в будинку стало просторо.

Навчитеся жити разом з проблемами.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

що допоможе уникнути стресу


 • Іжа, обов’язково з задоволенням;
 • Фізична форма

 • (хоч декілька вправ на день);

 • Спілкування з природою

 • (дихайте свіжим повітрям)

 • Сон (стільки, скільки хочете, й ще трішечки); • Особисте приємне спілкування;

 • Гумор (посміхайтесь частіше);

 • Вміння “здорово” розслаблятися.


Повірте, життя чудове, треба тільки захотіти жити так, як хочете.
ІV. Рефлексія. Підведення підсумків роботи.

Учасникам пропонується закінчити наступні речення:

Під час заняття я зрозумів, що ...

Найкориснішим для мене було ...

На місці ведучого я ...

Ведучий просить висловитися всіх учасників групи.


Література:


 1. Александрова Е. А. Как победить стресс: профилактика и методы лечения / Екатерина Александрова. - Москва: Центрполиграф, 2005. - 126 c.

 2. Борисова, Н. Розвиток навичок емоційної саморегуляції: тренінгові програма / Н. Борисова // Психолог. – 2008. - №10. – С. 21-24.

 3. Кобернік О. Як позбавитися від депресії? / О. Кобернік // Психолог. – 2010. - № 39. – С. 27.

 4. Шапранова Т.А., Родькіна К.О. Профілактика навчального стресу / Т.А, Шапранова, К.О. Родькіна // Практична психологія та соціальна робота. – 2009. - № 7. – С.31-34.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка