Єдиний спосіб зробити видатну роботу щиро любити те, що ви р обитеСкачати 120.04 Kb.
Дата конвертації01.05.2017
Розмір120.04 Kb.
"Єдиний спосіб зробити видатну роботу – щиро любити те, що ви робите"

Стів Джобс

РІК, ЩО МИНАЄ…

Незважаючи на складний для України період, політичну та економічну стагнацію, нестачу фінансування, співробітники кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника продовжують професійно виконувати свою роботу, а саме навчати студентів на конкурентоспроможному і міжнародному рівні, проводити високоякісні дослідження, публікуватися у визнаних журналах, популяризувати науку, вигравати наукові гранти. Тільки фактиНАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС

Цього року проведено перший набір за освітньою програмою "Біохімія" (рівень бакалавра в межах спеціальності «Біологія») відповідно до Закону України про вищу освіту 2014-го року. Це перша програма в Україні, метою якої є підготовка висококваліфікованих фахівців у галузі сучасної експериментальної біології, які зможуть конкурувати на міжнародному рівні. Програма розроблена на основі багаторічного закордонного досвіду колективу кафедри біохімії та біотехнології та іноземних партнерів кафедри, а також на основі аналізу відповідних програм провідних університетів західних країн, перш за все Європейського Союзу. Особливість програми в тому, що, окрім високого рівня професійної підготовки, студенти інтенсивно вивчатимуть фахову англійську мову, а також матимуть змогу вивчати англійською чимало фахових дисциплін, отримуватимуть практичні навички. Також, під час навчання, їх готуватимуть для співпраці із закордонними партнерами.


Публікації

Цього року наша команда опублікувала 14 статей в журналах, які входять до бази даних Scopus (у переважній більшості випадків це журнали з імпакт-фактором не менше 2). Одна з оглядових робіт професора Володимира Лущака у цій базі даних отримала більш як 500!!! цитувань. Одна зі статей докторанта Олега Лущака зі співавторами надрукована у журналі з імпакт-фактором 7,526! Відповідно до бази даних Scopus, станом на 20 грудня 2016 року, загальний фактор Гірша (h-index) співробітників кафедри становить 29, а без самоцитувань – 25. На цю ж дату роботи співробітників кафедри процитовані у базі даних Scopus 3420 разів, а без самоцитувань - 2600 разів.
Конференції ТА КОНКУРСИ

Результати наших досліджень були успішно представлені на чотирьох наукових конференціях (три з яких відбувалися в Україні, одна – в Італії). • Аспірант Марія Лилик, магістранти Марія Головчак, Олеся Семчишин і Василь Балан відвідали XII Міжнародну науково-практичну конференцію "Молодь і поступ біології" (Львів, 20-24 квітня, 2016 р.). Марія Головчак була нагороджена дипломом (третє місце) за стендову доповідь у секції «Фізіологія людини та тварин

 • Студенти третього курсу - Андрій Клоновський, Роксолана Книгиницька, Ольга Гриньків, Вероніка Івасишин та Наталія Бургарт, отримали свій перший досвід участі у науковій конференції (ІV Міжнародна наукова конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Фундаментальні та прикладні дослідження в біології та екології», м. Вінниця, Донецький національний університеті, 12-14 квітня 2016 р.).

 • Магістрантка Наталя Петрів взяла участь у фіналі всеукраїнського конкурсу наукових робіт студентів у Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича 22-24 березня 2016 р.

 • Чисельна група молодих науковців, які працюють з плодовими мушками, взяла участь у V міжнародній конференції "Дрозофіла в експериментальній генетиці та біології" (Київ, 12-14 травня 2016 р.): М. Лилик, М. Головчак, В. Балан, О. Мудра, І. Відоняк та Н. Меланюк. Запрошеним лектором на цій конференції був докторант кафедри Олег Лущак .

 • Аспірантка Марія Лилик пройшла конкурсний відбір для участі в конференції-конкурсі молодих учених "Актуальні проблеми біохімії та біотехнології – 2016" (Київ, 26-27 травня 2016 р.). Тези доповіді опубліковані у спеціальному номері журналу "Український біохімічний журнал".

 • Доцент Дмитро Господарьов взяв участь у Європейській конференції з біоенергетики, яка відбулась 2–7 липня 2016 року в Ріва дель Гарда (Італія) і налічувала більше ніж 500 учасників зі всього світу. Науковець представив стендове повідомлення «NADH dehydrogenase from Ciona intestinalis confers longevity and stress resistance on fruit fly». Тези доповіді опубліковані у спеціальному номері журналу «Biochimica et Biophysica Acta – Bioenergetics».


Школи, круглі столи та зустрічі

 • Цього року колективом кафедри вдало проведена Четверта Карпатська Школа з біохімії "Сучасна експериментальна біологія", в якій взяло участь 28 учасників з різних регіонів України. Блискучу та пізнавальну лекцію «Епігенетичне "програмування" старіння і довголіття» провів д.м.н., професор Олександр Вайсерман, завідувач лабораторії епігенетики, Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України (Київ).


У рамках школи також був проведений круглий стіл "Інтеграція молодих науковців України у міжнародний науковий простір: секрети успіху". На зустрічі досвідчені науковці, а також ті, хто робить перші кроки в науковій галузі, поділилися своїми поглядами і думками.
Нами також була організована Четверта осіння Школа юного біохіміка "Біомолекули живого організму: білки, вуглеводи та вітаміни" із 30 учасниками з різних шкіл Івано-Франківська та Івано-Франківської області. Учасники обох шкіл отримали нові практичні навички, нові знання і надзвичайно позитивні враження від високого рівня організації, професійності лекторів та кураторів практичних курсів. Відмінній організації цих шкіл завдячуємо нашим колегам викладачеві кафедри, к.б.н. Олександрі Абрат та провідному фахівцеві, к.б.н. Надії Мосійчук.


Наукові нагороди та визнання

 • У травні завідувач кафедри, професор Володимир Лущак був нагороджений Scopus Awards Ukraine. Український Scopus Awards (вперше організований в нашій країні), з метою визнання внеску українських вчених у світову науку. Переможців обирали компанія Elsevier спільно з Міністерством освіти і науки України. Їхня оцінка базувалася на даних про публікації і цитування, отриманих з Elsevier's Scopus - найбільшої бази для процитованої літератури. Професор Лущак здобув перемогу у номінації "Найкращі вчені без обмеження у віці". • К.б.н. Олег Лущак, докторант нашої кафедри, став членом редакційної колегії журналу "Frontiers in Genetics" (секція Genetics of Aging") з імпакт фактором 3,5.

 • 15 грудня 2016 року професор Володимир Лущак отримав відзнаку у категорії "Вчений України. За значні успіхи. Біологія та науки про життя" на церемонії "Лідер науки України: Web of Science Award 2016", яка була організована Clarivate Analytics (formerly IP & Science Thomson Reuters) - власником наукометричної бази даних Web of Science, спільно з Міністерством освіти і науки України та Національною академією наук України. • Аспірантці Надії Бурдилюк за вагомі наукові досягнення призначено академічну стипендію Кабінету Міністрів України.


Аспірантура та докторантура

 • У квітні цього року на спеціалізованій вченій раді Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. успішно захистили кандидатські дисертації Богдана Ровенко ("Особливості обміну вуглеводів у Drosophila melanogaster при їх обмеженні та надлишку в живильному середовищі") та Юлія Василик ("Перебіг вільнорадикальних процесів за сольового стресу та захисна дія нітропрусиду натрію у проростках кукурудзи"). Науковий керівник дисертанток – проф. Володимир Лущак.

 • Аспірантка Руслана Васильковська завершила навчання та пройшла попередній захист дисертації (“Участь антиоксидантної системи у перехресних адаптаціях дріжджів Saccharomyces cerevisiae”). Науковий керівник – д.б.н. Галина Семчишин).

 • Дипломи доктора біологічних наук та кандидата біологічних наук отримали Галина Семчишин та Олександр Лозінський, які захистили свої дисертації зі спеціальності - біохімія у листопаді 2015 року.


Наукові Стажування та міжнародна співпраця

 • Завдяки ініціативі доктора Оксани Зойменіхт з міжнародної організації Max Delbrueck Center for Molecular Medicine (Берлін, Німеччина), доктора, директора Інституту фізіології м. Тюбінген (Німеччина) Ольги Гаращук, спільно із завідувачем кафедри біохімії та біотехнології Володимиром Лущаком було виграно грант для проведення німецько-української школи-семінару на тему “Перспективи для молодих вчених в біологічних науках: як справлятися з глобальними викликами сучасного суспільства” від Der Deutsche Akademische Austauschdienst (DAAD). Базою для проведення школи стала кафедра біохімії та біотехнології. Для участі у школі на конкурсній основі було відібрано 25 амбітних молодих науковців з усіх куточків України. Школа пройшла на високому професійному та науковому рівні. Лектори з Німеччини та України в своїх лекціях розповіли про сучасний стан досліджень таких проблем як старіння і психічні захворювання (доктор О. Гаращук); взаємодія нервової та імунної систем при захворюваннях (доктор М. Скок); синтетична біологія і пошук нових антибіотиків (доктор А. Лужецький); рак печінки та імунотерапія (доктор Т. Євса); зелені біотехнології та виробництво продуктів харчування (доктор Р. Волков); молекулярні мішені і механізми глобальних змін клімату та забруднення навколишнього середовища (доктор В. Лущак); соціальні, економічні та наукові проблеми пов'язані з вуглеводами, ожирінням та діабетом (доктор Г. Семчишин). З різноманітними темами виступали також представники таких громадських організацій, як мережа UKRAINE (доктор О. Зойменіхт), Український Науковий Клуб (доктор Н. Шульга), мережа Українські Науковці у Світі (доктор Юрій Халавка) та Рада Молодих Вчених Національної Академії Наук України (доктор О. Скороход). Цікаві презентації, дискусії, круглі столи і персональні консультації з питань реформи української науки, взаємодії науковців між собою, кар’єрних можливостей в науці загалом, а також практичні лабораторні навики не залишили байдужими нікого з учасників.
  • Протягом 3-15 травня 2016 року професор Володимир Лущак відвідав університет м. Тюбінгену (Німеччина), для координації з партнерами у рамках реалізації українсько-німецького освітнього-наукового гранту на проведення Літньої школи-семінару “Перспективи для молодих вчених в біологічних науках: як справлятися з глобальними викликами сучасного суспільства” і наукового гранту, отриманого від фонду "Фольксваген" - "Клітинні механізми здорового старіння при обмеженні калорійності їжі". К.б.н. Юлія Василик у липні працювала в Інституті фізіології університету Карла Еберхарда в м. Тюбінген, де ознайомилась з методиками препарування мозку, введення анестезії мишам.  • Наукове стажування на кафедрі зоології Стокгольмського університету (Швеція) продовжує також завідувач навчально-наукової лабораторії кафедри, к.б.н. Ольга Кубрак, яка вивчає механізми діапаузи у плодової мушки.

  • У лютому 2016 року, науковці кафедри біохімії та біотехнології. Юлія Василик, Руслана Васильковська, Галина Шмігель, Ольга Драганчук, та Надія Мосійчук на запрошення професора Стефана П’єжиновські (Лундський університет, Швеція) пройшли 5-денні курси підготовки фахівців з розведення, утримування та використання лабораторних тварин. Курси були організовані Польським науковим товариством лабораторних тварин (PolLASA). В липні такі ж курси пройшли аспіранти Оксана Манюх, Оксана Сорочинська, Марія Лилик, Надія Бурдилюк і Тетяна Зварич.  • У березні 2016 к.б.н. Надія Мосійчук пройшла кількаразове стажування в лабораторії відділу функціональної зоології Лундського університету (м. Лунд, Швеція). Метою стажування було набуття практичних навичок роботи на рідинному хроматографі фірми Dionex. У травні дослідниця взяла участь у експерименті, де визначала концентрацію оксалатів у біологічних зразках методом рідинної хроматографії. Протягом червня-липня – брала участь у дослідженнях, присвячених виділенню та очистці імуноглобулінів типу IgG з молока свині та вивченню їх властивостей.

  • Протягом квітня-червня 2016 року Ігор Юркевич проводив дослідження в Інституті імунології та епігенетики ім. М. Планка (Фрайбург, Німеччина). Дані дослідження були проведені в рамках гранту від Федерації європейських біохімічних товариств (Collaborative Experimental Scholarships for Central & Eastern Europe sponsored by Federation of European Biochemical Societies (FEBS) в лабораторії Е. Поспісіліка. У лютому, листопаді та грудні цього ж року у цій лабораторії докторант кафедри, к.б.н. Олег Лущак проводив експерименти, які стосувалися вивчення молекулярних механізмів, що лежать в основі підвищення ризиків виникнення діабету та ожиріння у нащадків, батьки яких дотримувалися спеціальних дієт.  • Протягом листопада-грудня 2016 року аспірантки Надія Бурдилюк, Оксана Манюх, Руслана Васильковська та старший лаборант кафедри Галина Шмігель брали участь у експерименті з передчасно народженими поросятами в лабораторії відділу функціональної зоології Лундського університету (м. Лунд, Швеція).

  • З листопада 2016 р. по січень 2017 р. к.б.н. Юлія Василик, к.б.н. Надія Мосійчук, аспірантки Оксана Сорочинська та Марія Лилик, а також старші лаборанти Тетяна Зварич та Галина Шмігель беруть участь в дослідженнях, присвячених випробуванню здатності нового препарату розщеплювати ниркове каміння (оксалати) у поросят, які отримуватимуть їжу збагачену оксалатами та жирами. Експерименти відбуваються на базі Інституту фізіології та харчування тварин ім. Кєлановського в м. Яблонна (Польща). З вересня к.б.н. Людмила Лозінська працює в Лундському університеті, де досліджує роль травних ферментів у регуляції енергетичного балансу та метаболічних порушень.


Популяризація науки

  • Співробітники та студенти кафедри біохімії та біотехнології провели серію презентацій про свою діяльність "Пізнай живе" серед школярів Івано-Франківська і області. Презентації були спрямовані на те, щоб дати учням уявлення про сучасну експериментальну біологію, справжні біологічні проблеми, розширити їх світогляд і розвивати експериментальні навички. У лютому 2016 року демонстрація сучасних досліджень з експериментальної біології проводилися в загальноосвітній школі-ліцеї №23, Українській гімназії №1 м. Івано-Франківська, природничо-математичному ліцеї м. Івано-Франківська, школах №3 і 5, а також Івано-Франківському фізико-технічному ліцеї-інтернаті Івано-Франківської обласної ради. Ці заходи були організовані професором Володимиром Лущаком та молодшими колегами к.б.н. Дмитром Господарьовим, к.б.н. Олегом Лущаком, провідним фахівцем Ігорем Юркевичем, аспірантами Марією Лилик, Оксаною Манюх, Оксаною Витвицькою та Надією Бурдилюк. У жовтні демонстрацію сучасних біологічних експериментів провели для учнів шкіл міста Надвірна на базі СЗОШ №1.
  • У травні 2016 в Міському парку культури та відпочинку ім. Т. Шевченка відбувся Науковий фестиваль. Молоді науковці кафедри демонстрували різноманітні об’єкти та методи експериментальної біології і біомедицини для всіх зацікавлених дорослих і дітей.  • У травні 2016 професор Володимир Лущак дав інтерв’ю газеті «Укрінформ», а також на радіо місцевої телерадіокомпанії "Галичина" прозвучала програма "З перших уст» із професором. Володимиром Лущаком та доцентом Дмитром Господарьовим.

  • У жовтні 2016 року співробітники та студенти кафедри на базі кафедри біохімії та біотехнології провели Дні науки. Учасники заходу прослухали науково-популярні лекції з актуальних питань сьогодення та взяли участь в різноманітних хімічних та біологічних демонстраційних експериментах.  • З жовтня на кафедрі організовано проведення щотижневих англомовних семінарів, для удосконалення мовних і фахових навичок студентів-біохіміків І-IV курсів.

Здається, що ми згадали тільки невелику частинку всього того, що відбулося протягом цього року. Ми цілий рік жили, працювали, думали, мріяли на кафедрі. Тут хвилювалися за експерименти і святкували радісні події, зустрічали гостей і самі збиралися в дорогу, обговорювали результати і просто дружньо дискутували в колі людей, таких різних і водночас подібних у своєму прагненні зробити у науці хоч маленьку часточку своїми руками. А заодно і навчити студентів та молодих науковців як у наших умовах творити науку міжнародного класу.


Слава Україні!


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка