Вступ 2 Методологія 2 Закордонний досвід 2Скачати 387.96 Kb.
Сторінка1/6
Дата конвертації22.04.2017
Розмір387.96 Kb.
  1   2   3   4   5   6
Supplement # 17. Experience of using the GO Principles by the foreign and Ukrainian organizations


Досвід використання принципів зеленого офісу зарубіжними та вітчизняними організаціями

ЗМІСТ

Вступ 2

Методологія 2

1. Закордонний досвід 2

1.1. Досвід державного сектору на прикладі Великобританії та Канади 2Великобританія 2

Канада 5

1.2. Досвід приватного сектору на прикладі великих світових компаній 5Xerox 5

Canon 6

Adidas 6

Yahoo! 6

1.3. Досвід університетів 7Сполучені Штати Америки 7

Китай 8

Нова Зеландія та Австралія 9

Висновки 92. Досвід українських організацій 9

Укршпон 10

НАДРА БАНК 12

ВЕГО "МАМА-86" 13

Висновки 14

3. Досвід НаУКМА 14

Передісторія ідеї зеленого офісу 14

Проект сортування відходів 15

Внесення принципів ЗО до стратегії розвитку НаУКМА 16Пропозиції до плану дій по ЗО в НАУКМА на 2007-2008 рр. 16

Пропозиції до закупівель 16

Аудит ресурсопотоку 17

Ремонт аудиторної кімнати за принципами ЗО 18

Висновки 19Література 20

Додаток А: Анкети для дослідження досвіду українських організацій у використанні принципів зеленого офісу 21Вступ

У дослідженні зроблена спроба знайти використання принципів зеленого офісу на інституційному рівні у різних секторах суспільства: державному, приватному, та освітньому. Наведені приклади не є вичерпними, але такими, які найбільш яскраво ілюструють застосування принципів зеленого офісу на сьогоднішній день і є доступними для відкритого аналізу. Матеріали цього дослідження були використані для публікацій, лекцій та тренінгів, що готували та проводили викладачі кафедри екології НаУКМА Олена Маслюківська та Наталія Шульга.Методологія

Пошук міжнародного досвіду робився з використанням пошукового сервера Google, використовуючи наступні пошукові слова: green office, green housekeeping, green campus. Отримані перші 20 результатів пошуку перевірялися і вибирався матеріал для опису у дослідженні.


Пошук українського досвіду проводився двома способами: 1) пошук з використанням пошукового сервера Google, використовуючи наступні пошукові слова українською мовою: зелений офіс, сортування відходів, соціальна відповідальність бізнесу, та 2) через анкету, яка розсилалася електронною поштою за наступними розсилками:

  • Ресурсний центр ГУРТ (більше 6000 адрес)

  • Мережа ISAR Єднання (більше 1500 адрес)

  • Мережа корпоративного громадянства України: http://www.corporate-citizen.org.ua (більше 100 адрес, включно з 8 асоціаціями, серед яких Європейська бізнес асоціація)1. Закордонний досвід
1.1. Досвід державного сектору на прикладі Великобританії та Канади

Серед зусиль урядових структур по застосуванню принципів зеленого офісу варто окремо виділити програми урядів Великої Британії та Канади.Великобританія

Великобританія займає одне з провідних місць у світі по поширенню концепції «зеленого офісу». Високий рівень екологічної освіти, а також активність людей і впевненість у впливовості і значущості рішень і поведінки кожного індивіда для поліпшення стану навколишнього середовище, а також турбота про наступні покоління дають стимул і підгрунтя до поширення принципів «зеленого офісу».


Перш за все, кожне значуще міністерство має свою політику по відношенню до охорони довкілля та сталого розвитку. Урядовий портал концентрує інформацію про такі дії (http://www.sustainable-development.gov.uk).
Для оцінки впливу державних структур Великої Британії на довкілля у 1997 році створено Комітет екологічного аудиту, який у тому числі публікує звіти про досягнення поставлених цілей департаментами в різних сферах. (http://www.parliament.uk/parliamentary_committees/environmental_audit_committee/eac_remit.cfm)
Уряд Великої Британії постійно оновлює цілі, яких планує досягнути. Так, наприклад у червні 2006 року було затверджено нові цілі, серед яких є наступні (для прикладу) [11]:

 • Зменшити викиди діоксиду вуглецю урядовими офісами у 2010 році на 12,5% у порівнянні з періодом 1999/2000;

 • Зменшити викиди діоксиду вуглецю урядовими офісами у 2020 році на 30% у порівнянні з періодом 1999/2000;

 • Зменшити викиди діоксиду вуглецю використовуваним урядом транспортом у 2010 році на 15% у порівнянні з періодом 2005/2006;

 • Збільшити енергоефективність урядових установ на метр квадратний на 15% до 2010 відносно 1999/2000;

 • Збільшити енергоефективність урядових установ на метр квадратний на 30% до 2020 відносно 1999/2000;

 • Споживання урядом електроенергії від відновних джерел довести до 10%;

 • Зменшити кількість відходів у 2010 на 5% порівняно з 2004/2005;

 • Зменшити кількість відходів у 2020 на 25% порівняно з 2004/2005;

 • Довести кількість відсортованих відходів до 40% усіх відходів у 2010;

 • Довести кількість відсортованих відходів до 75% усіх відходів у 2020;

 • Зменшити споживання води всіма офісними та неофісними урядовими приміщеннями у 2010 році на 25% порівняно з 2004/2005.

Крім політики окремих міністерств існують робочі групи, наприклад, із системи закупівель, сталого будівництва. Так, першим названим комітетом було розроблено і план дій по сталій системі закупівель "Procuring the Future", яка визначає відповідальність урядових установ, починаючи з 2007-2008 року, закуповувати товари і послуги, які є дружніми до навколишнього середовища. У випадку, коли вартість продукції, яка відповідає екологічним критеріям є більшою за виділений бюджет, існує можливість провести переговори з Казначейством (http://www.sustainable-development.gov.uk/publications/procurement-action-plan/index.htm).


Уряд також розробив інструкції для системи закупівель (Green Bayer Guideline), у якому наводяться рекомендації для системи закупівель (http://www.sustainable-development.gov.uk/government/estates/green-guide/index.htm), а також законодавство ЄС та вдалі приклади для наслідування.
Активним у Великобританії є зараз будівля нових житлових масивів, де кожна новобудова-будинок є приклад зеленого офісу. Уряд Сполученого Королівства визначив: «До 2016 року всі споруджені у Сполученому Королівстві будинки повинні бути екологічно збалансованими, при цьому практично не утворюючи викидів СО2 в атмосферу», крім цього звернули увагу на обов’язковість відповідності стандартам електрозбереження. Використання енергозберігаючої техніки є обов’язковим не лише для нових будівель, а й для старих.
Уряд розробив «Кодекс будинків майбутнього», який набув сили у квітні 2007 року. Він має лише рекомендаційний характер, проте з квітня 2008 року стане обов’язковим. «Кодекс передбачає запровадження рейтингової системи – від однієї до шести зірок, де шість зірок означатимуть вищий рівень екологічної збалансованості будинку».
«Десятирічний план впровадження нових будівельних стандартів з чіткою екологічною спрямованістю створить необхідну для бізнесу визначеність, сприятиме поширенню інновацій на ринку та зниженню вартості технологій,» – вважає Руф Келлі, державний секретар. Уряд Сполученого Королівства розробив план дій, згідно з яким до 2010 року буде виконано 25% Будівельного Кодексу, а до 2013 року планується зростання до 44%, а до 2016 року – 100%.
«За оцінкою фахівців, реалізація пропонованого урядом плану сприятиме скороченню викидів СО2 на 5-7 млн. тон у 2020 році. В цілому від 2007до 2050 року кількість вуглецевих викидів можна буде зменшити на 127-136 тонн. Більше того, базуючись на сучасному рівні цін на енергоносії, виключно з цінами на нафту, а також за умови, що енергоспоживання не буде зростати, досягнення мети 2010 року забезпечить домовласникам щорічну економію 50фунтів стерлінгів (близько 100 доларів США). До 2013 року економія подвоїться» [6]. Для того, щоб сприяти поширенню нової програми уряд планує звільнити власників будинків з нульовим викидом вуглекислого газу від податку на продаж майна.
Іншим прикладом, пов’язаним з будовами є кампанія Міжнародного фонду захисту природи (WWF) у Великобританії „Один мільйон сталих будинків” (One Million Sustainable Homes) [12]. Так, врахувавши шкоду будинків Британії на навколишнє середовище. А саме: використання родючих земель під забудівлю, нераціональне використання води, надмірне використання токсичних хімічних речовин в матеріалах, що може впливати на здоров’я мешканців та інше, розробили проект зеленого будинку. WWF має підтримку держави, галузей промисловості та покупців.
WWF започаткувала конкурс на кращі будматеріали (якість і найменший вплив на навколишнє середовище), що створює мотивацію для постійного розвитку будівельної галузі. Основними критеріями при побудові для компанії є викид вуглецю, але вони не можуть не враховувати ефективне використання води, тепла та енергії та зменшення кількості твердих побутових відходів. Отже компанія створює велике містечко зелених будинків. Мати такий будинок означає, що господар розуміє реальний стан навколишнього середовища і готовності внести свій вклад у зменшення негативного впливу на нього.

Канада

У Канаді діє державна програма по сортуванню твердих побутових відходів BELL CANADA'S ZERO WASTE PROGRAM. На початку роботи для проекту було обрано один будинок у Етобікоке, Онтаріо. Ця модель безвідходного життя показала, що це є і економією кошів. На даний момент ця програма має поширення на територіях навколо всього озера Онтаріо і за межами. Вона включає сортування відходів на велику кількість найменувань, а також створення компосних ям для органічних відходів, проведення роз’яснювальної роботи, зустрічей та розробку інструкцій для впровадження ЗО.


Робота долучення до ідеї впровадження принципів зеленому офісу поділена на три етапи. Перший – це збір інформації, її обробка та друкування результатів і звітів. Другий етап включає в себе працю над безпосереднім впровадженням всіх ідей та проектів. Та останній – діяльність спрямована на поширення ідеї зеленого офісу, створення реклами шляхом друку статей та проведенням різноманітних заходів.

  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка