Відкритий виховний західСкачати 161.71 Kb.
Дата конвертації23.04.2017
Розмір161.71 Kb.
Історична вікторина «Чи знаєш Ти історію українського козацтва»
ВІДКРИТИЙ ВИХОВНИЙ ЗАХІД
Історична вікторина

«Чи знаєш ти історію українського козацтва?»


Розробила:

Сиротюк Наталія Станіславівна – вчитель ІІ категорії, Галицького коледжу ім.В.Чорновола (м.Тернопіль)
Мета: активувати і поглибити знання учнів про українське козацтво та традиції часів Запорізької Січі; виховання поваги до історичної спадщини рідного народу; формувати навички командної роботи.

Обладнання: проектор та мультимедійна презентація, бланки для реєстрації відповідей, відео та аудіо файли

Учасники: ведучий 1(вчитель); ведучий 2 (учень); помічник; 4 команди учнів різних класів по 10 учасників.
Ведучий 1: Осіннє свято Покрови встановлено на честь Божої Матері. Історія виникнення свята має глибоке коріння. Виникло воно ще в Х ст. у Візантії.

Саме 14 жовтня, в день Покрови Пресвятої Богородиці, з 1990 р. відзначається свято запорозького козацтва. Бо запорозькі козаки. особливо шанували Покрову. На Січі це свято було храмовим. Богородиця була їхньою заступницею в далеких походах, під її покровом вони не боялися ні розбурханої стихії, ні злих ворожих сил. Її зображення було вибите на хрестах, які носили козаки. Священною для кожного козацького лицаря на Січі була Покровська церква, від її порога січовики вирушали на захист рідної землі і з подякою за порятунок поверталися до неї після походів.Ведучий 2: Саме восени на Покрову козаки часто проводили загальновійськову Раду, де переобирали кошового отамана і старшину. Першу церкву на честь Покрови запорожці побудували в 1659 р. на Чортомлицькій Січі. За свідченням Д.І.Яворницького, за час існування Січей було побудовано 13 церков Покрови Богородиці. Крім того, Покрова уособлювала ще й материнство – святе поняття для козаків.

Ведучий 1: Як писав Д.І. Яворницький: “… це свято для козаків мало подвійне значення, під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого огню, ні грізної стихії, ні морської бурі; під Покровом Пріснодіви вони залишалися нежонатими, і свято виконували головний девіз святого життя – захист православної віри”.

Ведучий 2: Після зруйнування Січі запорожці захопили з собою за Дунай і образ Покрови.

І відзначивши це велике свято, ми вшануємо наше славне козацтво, проведемо історичну вікторину і дізнаємося, що ви пам’ятаєте про період Козаччини на Українських землях.

Отож, прошу команди приготуватися до змагань. Оберіть капітана команди.
Ведучий 1. (Розказує правила) Наша вікторина складатиметься з трьох конкурсів. Конкурс 1: командам пропонується ряд запитань. Кожній команді надається право відповіді (капітан фіксує відповідь на бланку і передає помічнику). Команда має одну хвилину на обговорення відповіді учасниками команди, фіксування цієї відповіді за розданих бланках та передачі помічнику. Після того учасниками команд в порядку оголошується правильна відповідь, яка підтверджується чи виправляється ведучим. За результатами відповідей на всі запитання підраховуються бали команд.
Ведучий 2. Другий конкурс – «Конкурс капітанів». Капітанам пропонується ряд запитань, на які вони мають дати відповідь протягом обмеженого часу (до 1,5-х хв.). За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал. Порядок виступу капітанів визначається звичайним жеребкуванням.
Ведучий 1. Третій конкурс – командний конкурс «Конкурс прислів’їв». Пропонується всім командам початок прислів’я, учасники команди повинні його завершити. Право завершити має та команда, яка швидше зголосилася дати відповідь. Якщо команда дає неправильну відповідь, відповідає команда, яка наступна команда.

Таймер http://secundomer.ru/pesochnie-chasy-timer
Питання для конкурсу 1
1. В історичній літературі за часів Козаччини (у XV-XVIII ст.) цю державу називали - Висока Порта. Країна, про яку йдеться, розташована між Чорним і Середземним морями, омивається Егейським морем, межує з Грузією, Іраном, Іраком і Сирією, а також з Грецією і Болгарією. Сьогодні це індустріально-аграрна країна.

Впродовж століть територія цієї країни (до 1923 імперії) зазнавала змін, а за деяких періодів ця країна безпосередньо межувала з Україною чи навіть володіла частиною українських земель.

Ця країна відігравала значну роль в історичному минулому українського народу, в результаті діяльності якої сформувалося українське козацтво, особливо запорозьке.

Після отримання Україною незалежності відносини з цією державою розвивалися доволі інтенсивно. Активним був політичний діалог, співробітництво в рамках міжнародних і регіональних організацій. Показовим у цьому плані стало співробітництво в рамках Організації Чорноморського економічного співробітництва. Сьогодні ця країна займає друге місце серед імпортерів українських товарів.

Що це за країна?

2. Цей роман був написаний протягом 1882-84 років видатним письменником центральної Європи. У ньому відтворено складні польсько-українські взаємини часів Хмельницького.

Роман розпочинає історичну трилогію. Роман детально описує повстання українських козаків під керівництвом Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої. Описано битву під Жовтими Водами, згадуються битви під Корсуном і Пилявцями, які закінчилися перемогою повстанців. В романі детально описана облога Збаража військом Хмельницького, а в епілозі - Битва під Берестечком, яка завершилася нищівною поразкою і загибеллю в трясовині козачого війська. У 1999 році цей роман було екранізовано.

Назвіть назву або автора цього роману.
3. Цей термін походить від арабо-турецького слова, що в перекладі означає паливода, порушник спокою, кочівник, розбійник і вживається в історичній літературі в двох значеннях.

1) на означення повстанського руху на Правобережній Україні в середині та другій половині XVIII ст.

2) службовець українських військових формувань часів Української національної революції 1917-20 рр.

Сьогодні цей терміном названо щорічний фестиваль бойового звичаю, започаткованого у 2008 році, ним (але в множинній формі) назвав себе український рок-гурт.
 1. Ще при житті його ім’я було оповите міфами. Він був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом 8081 дня. Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.

Він є найбільш відомим в Європі та Америці представником України. Йому присвячено 186 гравюр, 42 картини, 22 музичні твори, 17 літературних творів, шість скульптур.

Походив з шляхетського роду. Навчався в Києво-Могилянській колегії. Певний час жив і навчався в Варшаві, Парижі, відвідав Німеччину та Італію, де слухав лекції в Падуанській академії. Досконало володів кількома іноземними мовами та латиною. Писав вірші. Був старшиною (ротмістром, генеральним осавулом, писарем) у війську гетьмана П.Дорошенка.

На початку XVIII ст., в умовах Північної війни (1700—1721), гетьман в союзі з польським королем Станіславом Лещинським та шведським королем Карлом ХІІ здійснив спробу реалізувати свій військово-політичний проект, метою якого був вихід з-під протекторату Московської держави і утворення на українських землях незалежної держави.

Помер у ніч з 21 на 22 вересня 1709 р. у с. Варниця поблизу м. Бендери(Молдова). Похований у монастирі Св. Георгія (Юрія) м. Галац (Румунія).

Про кого йде мова?


 1. Музичний твір, автор і походження якого не зясовані. Дійшов до наших часів завдяки сліпому бандуристу з м.Ромен Євгену Адамцевичу (1903-1972.), який публічно виконував його в другій половині 20 століття. Сучасного звучання набув після обробки для оркестру народних інструментів, яку в 1969 році здійснив народний артист України В.Гуцал. Вперше публічно прозвучав в цій обробці 12 квітня 1970 року, у виконанні Державного оркестру народних інструментів. Після гастрольної поїздки оркестру до Москви, де українська громада палко вітала звучання цього твору, цей твір наказом Москви був заборонений, як “буржуазно-націоналістичний”. Відтоді і аж до кінця 80 виконання його зі сцени, на радіо чи телебаченні було заборонено, всі записи на радіо та телебаченні були знищені. На початку 90-х років цей твір став неофіційним гімном національно-свідомої української громади, а згодом маршем Незалежної України.

Що це за твір?


 1. Каламар - чорнильниця. За козацькими традиціями набував значення одного з козацьких клейнодів. Каламар-клейнод завжди був похідним і становив собою виготовлений з бронзи або срібла чорнильницю, із завуженою горловиною, спеціальною кришечкою, а також із вушками, за які каламар підвязувався до пояса. Деякі кламарі були з’єднанні із продовгуватим футляром для пер.

Яку посаду приймав козак, якому передавався даний інструмент?


 1. Історія цього міста простежується з XII ст. У переліку держав та народів, які володіли ним, босморські правителі, римляни, Візантія, хазари, половці, генуезці. Турецькі завойовники у 1475 році назвали його Кефе. За часів козаччини в цьому місці розташовувався найбільший невольничий ринок, на якому татари продавали у рабство бранців, у тому числі і козаків, захоплених під час нападів на Україну. Козаки не раз здобували це місто, визволяючи своїх земляків.

Назвіть сучасну назву цього українського міста.


 1. Українська історична легенда змалювала цього козака визначним провідником української козаччини другої половини XVI-го століття. Користуючись фольклорною традицією, невідомий автор Історії Русів зачислив його до українських гетьманів. Господар (Великий князь) Молдови. Походив з молдавського великокнязівського роду. За часів гетьмана Ружинського був полковником запорізького козацтва. Брав участь у морських походах козаків. Користувався великою популярністю серед українського населення. Він у великій мірі поділився своєю владою з козаками в Молдавії. За один місяць його господарювання козаки виявили багато організаційного державницького хисту.

Згідно рішення Польського сейму у 1578 скараний поляками на міській Площі Львова. Народний герой України і Молдови. Його діяння оспівані Т.Шевченком. Похований у Каневі в монастирі. У Львові гетьману встановлений пам’ятник.

Назвіть цього гетьмана.
 1. Саме тут вирішувалися найголовніші питання козацького буття, війни і миру. Цей захід був органом козацького самоуправління в XVI-XVIII ст.. на Запорізькій Січі та в Гетьманській Україні. Саме тоді обирали кошових отаманів, гурманів і козацьку старшину. На Січі козаки виходили на січовий майдан під звуки литаврі. Січова старшина на чолі з кошовим вишиковувалася півколом по один бік майдану. Кошові зі своїми кошами – по другий. У такий спосіб утворювалося коло. Право на слово мав кожен козак. Ухвалювалися рішення вигуками «згода» та киданням до гори шапок. У сучасному Українському козацтві цей захід відроджено, як орган козацького самоуправління.

Про який захід йдеться?


 1. Український народний танець, який був надзвичайно поширений серед козаків. Запальний, веселий, імпровізований, танець цей міг бути «парним», «трійним» - чоловік і дві жінки»; і навіть сольним. Існували наступні різновиди цього танцю (кубанський, терський і гуцульський). У наш час існує кілька концертних обробок цього танцю. Його елементи українські, російські та польські композитори використовують в операх та балетах.

Що це за танець?


 1. Специфічні історичні умови і обставини життя запорожців вплинули на процес самоорганізації козацтва, зумовили неповторний, оригінальний тип козацької державності.

Вся військова адміністрація – отаман, військовий суддя, військовий писар, військовий осавул та інші, а також органи місцевої влади – паланкова та курінна старшина (за даними історика Д. Яворницького, повний штат керівництва на Січі складав від 49 до 149 чоловік) були виборними;

Під час роботи Січових Рад (збиралися вони тричі на рік), які були вищим законодавчим, адміністративним і судовим органом Січі, всі козаки відкритим, способом висували кандидатури (як правило, альтернативні), обговорювали їх і більшістю голосів обирали на ту чи іншу посаду (аж до курінних отаманів та десятників включно);

Всі посадові особи на Січі обиралися на один рік, а потім могли бути переобраними через процедуру виборів на Раді, урядовець міг втратити посаду достроково, якщо не справився чи порушував установлене звичаєве право.

Який політичний режим панував в устрої Січі?
 1. Уважно прослухайте уривок з вірша Т.Шевченка «Сон (комедія)» і визначте, про яких історичних осіб у ньому йдеться.

От я повертаюсь

— Аж кінь летить, копитами

Скелю розбиває!

А на коні сидить охляп,

у свиті — не свиті,

І без шапки. Якимось листком

Голова повита.

Кінь басує, от-от річку,

От… от… перескочить.

А він руку простягає,

Мов світ увесь хоче

Загарбати. Хто ж це такий?

От собі й читаю,

Що на скелі наковано:

Первому вторая

Таке диво наставила.

Тепер же я знаю:

Це той первый, що розпинав

Нашу Україну,

А вторая доконала

Вдову сиротину.


 1. Відомий французький новеліст, драматург, історик, етнограф,сенатор, найбільш відомими твором якого є новела Кармен (на основі якої Жорж Бізе написав однойменну оперу) прихильно ставився до України. Про це свідчать, зокрема, листи письменника, а також його розвідки: нарис «Українські козаки та їхні останні гетьмани» (1854), де йдеться про життя, звичаї та побут запорожців, їхню боротьбу за визволення України, характеризується суспільно-політичний лад на Запорізькій Січі, який автор кваліфікує як військову демократію; дослідження «Богдан Хмельницький» (1863) з розгорнутою картиною буття українського народу в середині XVII ст. Окремі моменти історії України та її козацтва розглянув у праці «Епізод з російської історії. Лжедмитрій» (1853), а також у сюжетно пов'язаній з нею п'єсі «Перші кроки авантюрника»(1852), де відтворив життя Запорізької Січі. 

Назвіть цього письменника.


 1. Цим словом називали військовий підрозділ діючого Запорізького війська. В XVIII ст.. діюче Запорізьке військо вже не мало сотенного чи полкового поділу. Нижчою організаційною одиницею був курінь, середньою – партія або (це слово). Такий підрозділ міг мати від 20 до 2000 козаків. В залежності від чисельності підрозділу, ним командував полковий писар чи осавул, або ж полковник чи військовий старшина. Після виконання завдання, підрозділ розформовувався, а козаки поверталися до своїх куренів чи адміністративних полків і сотень.

Даний термін і сьогодні використовується для означення групи людей, які спільно беруть участь у змаганнях.

Назвіть цей термін
 1. Битва, що відбулася під час російсько-української війни. Дізнавшись про укладання між Україною і Польщею Гадяцького договору 1658 р., російський цар спорядив стотисячну армію на чолі з князями Трубецьким, Ромодановським, Пожарським та Львовим, яка навесні 1659 року розпочала масштабний наступ на Україну. Одначе на шляху орди постало сотенне місто, гарнізон якого складали лише 5 тисяч козаків Ніжинського та Чернігівського полків під командуванням ніжинського полковника Гуляницького. Витримавши перший штурм росіян українські козаки впродовж 70 діб тримали оборону, відбиваючи штурм за штурмом, витримуючи облогу, постійні обстріли і спроби росіян пробитися до фортеці через підкопи у валах. Щоб зламати дух козаків, росіяни винищили родини козаків, які тримали облогу в цьому місті, випалили їх садиби. Тільки через два місяці на допомогу почали прибувати полки гетьмана І.Виговського підкріплені загонами кримських татар та незначним загоном поляків.

Битві передував блискучий тактико-стратегічний план, розроблений Виговським та його полковниками, який посіяв паніку серед росіян, і російська армія відступила, а вже за певний час росіяни почали укріплювати Москву, побоюючись, що розгромивши основні їх сили в Україні, козаки так само потужно рушать на Москву. Однак здійснити це задум Виговському не вдалося, завадили внутрішні чвари, завадила найстрашніша хвороба, яка до цих пір роз’їдає громадянське суспільство України – москвофільство значної частини козацтва.

Назвіть цю битву.
 1. Полковник черкаський, перший полковник української Визвольної армії, народний герой, щодо походження якого й до сьогодні ведуться суперечки. Командував Черкаський полком. Прославився у битвами під Жовтими Водами та Корсунем. Після Корсунської битви очолив окремий корпус, що самостійно діяв на Лівобережжі, а потім на Поділлі та на Київщині. У листопаді 1648 у складі війська Б.Хмельницького здійснив похід на Замостя (Польща). Прославився в битві за Львів. Під час облоги фортеці Замостя захворів на чуму і незабаром помер. Він є героєм кількох романів, зокрема сучасного письменника В.Кулаковського. У Львові йому споруджено пам’ятник, в Тернополі його ім’ям названо вулицю.

Хто це?


 1. Держава, що у 15-18 ст. існувала на території сучасної України на значній частині Північного Причорномор’я та Приазов’я, а також на пониззі Кубані (Росія). Незалежність цієї держави була проголошена Харджі-Гіреєм, та вже в 70-х роках 15 ст. держава стає васально залежною від Туреччини. Столицею держави було місто Бахчисарай. Вся історія держави – це історія безлічі грабіжницьких нападів його військ на українські, російські та польські землі. Лише за період з 1450 по 1556 військо даної держави 86 разів здійснювало напади на українські землі, грабуючи, випалюючи міста і села, захоплюючи в полон десятки тисяч бранців, яких потім продавали на невольничих ринках. Відтак, майже вся історія українського козацтва – це історія боротьби козаків з жителями цієї держави та її покровителями.

Назвіть назву цієї держави


 1. Так називали тих козаків, які були екстрасенсами; володіли основами магії та чаклунства, вміли «заговорювати» рани, вводити в оману ворога й володіли сильним гіпнозом. За легендами, ці козаки вміли передбачати час нападу ворога і напрямок руху його сил, вони допомагали козакам перемагати. Серед найвидатніших – Іван Сірко, якого татари називали «Урус-шайтаном». Вважалося, що після смерті і його мощі, його рука, володіла таємничою силою, яка допомагала в найскрутніші часи. Їх силу козаки вбачали у зв’язку з нечистою силою, отож подекуди ховали таких козаків поза цвинтарем, без відспівування вбиваючи осиковий кілок в груди.

Як називали таких козаків?
Відповіді на питання
ТуреччинаГенрік СенкевичГайдамакаІван МазепаЗапорізький марш (козацький марш)Військового писаряФеодосіяІван ПідковаКозацька РадаКозачокДемократіяПетро І. Катерина II.Проспер МерімекомандаКонотопська битваМаксим КривонісКримське ханствоХарактерникиПитання на другий конкурс

Команда 1


 1. Що означає слово – козак? (вільний)

 2. Що було найважливішою ознакою влади в козацькому війську? ( гетьманська булава)

 3. Як називалась рада, що збиралася для вирішення стратегічних питань, коли між старшинами не було одностайності? ( чорна рада)

 4. Які відомі українські танці народилися на Запоріжжі? (гопак, метелиця)

 5. Як називалася столиця козацький земель? (Запорізька Січ)

 6. Автор книжки «Чорна Рада». (Пантелеймон Куліш.)

 7. Найвідоміша козацька страва.( куліш)

 8. Кого на Січі називали козацьким джурою (чурою)? (помічника, учня, майбутнього козака )

 9. Центральний орган управління Січі. (Кіш)

 10. На яких музичних інструментах грали козаки? (кобза, скрипка, цимбали)


Команда 2

 1. Яку річку найбільше поважали запорізькі козаки? (Дніпро)

 2. Як називали місце, де жили козаки? (курінь)

 3. Шановане козаками язичницьке свято, яке відзначалося на передодні великого посту (масниця, масляниця)

 4. Що означає для козака слово «чайка»? (Човен)

 5. Кого вважали козаки батьком, матір'ю, дружиною та товаришем? (Батько — степ, мати — Січ, дружина — шабля, товариш — кінь)

 6. Де відбулася перша битва в ході визвольної війни? (Під Жовтими Водами)

 7. Холодна зброя з вигнутим лезом, яку виготовляли безпосередньо на Запорізькій Січі (шабля).

 8. Про яку деталь козацького вбрання казали: «широкі, як чорне море»? (Шаровари)

 9. Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької Січі? (Жінкам)

 10. Як звали першого козацького гетьмана? (Дмитро Вишневецький)


Команда 3

 1. Що означає слово «тирса»? (Степова висока трава)

 2. Як називали козаків, що перебували на державній службі? (Реєстрові)

 3. Якому гетьманові найбільше «дісталося» від істориків? (Іванові Мазепі)

 4. Як називали співця, хранителя бойової слави? (кобзар)

 5. Автор першої української конституції. (Пилип Орлик)

 6. Виборна службова особа в Запорізькій Січі, яка очолювала січову організацію (Отаман)

 7. З ім'ям якого гетьмана пов'язують створення козацької кінноти як роду військ? (Богдана Хмельницького)

 8. Останній гетьман Запорозької Січі. (Кирило Розумовський)

 9. Яке церковне свято козаки вважають своїм і коли воно відзначається?

 10. Острів на Дніпрі, який належав до володінь Запорозької Січі (Хортиця)


Команда 4

 1. Хто заснував Запорозьку Січ? (Дмитро Вишневецький)

 2. «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького», які історики вважають першою конституцією України, були укладені (Пилипом Орликом)

 3. Що було атрибутом козака? (Оселедець)

 4. Що козаки обов’язково будували на Січі? (Церкву)

 5. Який колір мала січова корогва? (Малиновий)

 6. У якому місті за часів гетьманування Б.Хмельницького розташовувалася резиденція гетьмана? (У Чигирині)

 7. Який святий вважається покровителем козацтва? (Архангел Михаїл)

 8. За правління якого гетьмана в 1620 р. було відновлено Київську митрополію і всю православну ієрархію? (За правління Петра Сагайдачного)

 9. Який злочин у Запорозькій Січі вважався особливо ганебним? (Зрада кохання, зрада дружини чи друга)

 10. Голова козацького уряду. (Гетьман)

Прислів’я для третього конкурсу
Хто швидше доповнить прислів’я

 1. За рідний край ... (і життя віддай).

 2. Або перемогу добути, ... (або вдома не бути).

 3. Кров не водиця, ... (проливати не годиться).

 4. До булави треба ... (голови).

 5. Де козак, ... (там і слава).

 6. Степ та воля — ... (козацька доля)

 7. Козацькому роду ... (нема переводу).

 8. Береженого Бог береже, а козака ... (шабля стереже).

 9. Хочеш спокою — ... (готуйся до бою).

 10. Терпи, козаче, ... (отаманом будеш).

 11. Коли стелиться доріжка, козакові... (не до ліжка.)

 12. Хліб та вода — ... (козацька їда.)

 13. Що нам холод,… (коли козак молод!)

 14. Хто любить піч, … (тому ворог Січ).

 15. Коли навколо вороги - то не життя, … (честь бережи)

Підбиття підсумків та оголошення результатів. Нагородження переможців.[Розробила Сиротюк Н.С.]База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка