Уроку з біології «Різноманітність ракоподібних. Їх значення в Природі та житті людини»



Скачати 68.29 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір68.29 Kb.
Розробка уроку з біології « Різноманітність ракоподібних . Їх значення в

Природі та житті людини» ( 8клас ).

Підготувала Ященко Наталія Анатоліївна учитель біології та хімії

вищої кваліфікаційної категорії Жашківської спеціалізованої школи №1

з поглибленим вивченням окремих предметів




Тема . Різноманітність ракоподібних . Їх значення в

Природі та житті людини.

Мета: розширити знання учнів про різноманітність

представників типу Членистоногих на прикладі

ракоподібних ; навчити розпізнавати їх на таблицях,

колекціях та в природі ; з'ясувати значення ракоподібних в

природі та житті людини;

продовжити формувати в учнів уміння аналізувати одержані знання , працювати з підручником , користуватися довідковою літературою ; розвивати навички роботи в малих творчих групах ;

продовжити формувати вміння працювати в колективі , приймати спільні рішення , оцінювати роботу товаришів, стимулювати інтерес до вивчення біології , розвивати творчі здібності , кмітливість ; виховувати любов до природи.

Тип уроку : засвоєння нових знань.
Методи навчання: групова форма роботи ;

словесні : бесіда, розповідь, повідомлення

наочні : демонстрація таблиць , схем ,

листівок, фотографій, фіксованих та

живих представників ракоподібних ;

перегляд відеофрагментів ; використання

кодоскопу.
Обладнання: кодоскоп, телевізор, відеопрогавач, кінофільми

" Марш крабів " , таблиці " Клас ракоподібні " ,

" Тип членистоногі " , живі або фіксовані раки,

краби, креветки , мокриці, фотографії,

листівки прісноводних та морських

ракоподібних, чайнворд " Тип членистоногі ".


План уроку

  1. Організація класу

  2. Розминка

  3. Актуалізація опорних знань

  4. Мотивація навчальної діяльності

  5. Усвідомлення змісту уроку

  6. Узагальнення та закріплення знань

  7. Підсумки уроку

  8. Домашнє завдання


Хід уроку

1. Організація класу
2. Розминка
Хороша пам'ять є однією з умов високих результатів у навчанні.

Завдання : що треба робити для покращення пам'яті ? (обговорення відповіді у вигляді гри " Мікрофон " )

Насамперед потрібно запам’ятати головне – ніколи не скаржитися на свою пам'ять . Ми знаємо тисячі слів , та ще й різними мовами , безліч різних відомостей . Ми добре чуємо й бачимо ! У нас чудова пам'ять ! Урок біології дасть переконатися в цьому .

3. Актуалізація опорних знань
У вас чудова пам'ять , тому :

1 ). Пригадайте, які асоціації і чому виникають у вас , коли ви чуєте

"Тип Членистоногі " ?
2). Складіть асоціативний " кущ " " Рак "

3). Складіть логічний ланцюжок " Травна система річкового рака "





4. Мотивація навчальної діяльності
Чим більше пізнаєш і розумієш природу, тим сильніше стаєш впевненим, що за все своє життя ні побачити , ні досягнути всі її картини неможливо. Навіть у малесенької водойми у якої і назви немає, залишаться і таємниці , і загадки, не побачене та невідоме зовсім.

І сьогодні на уроці ми завітаємо до світу Ракоподібних, ознайомимося з їх особливостями , навчимося їх розпізнавати .


5. Усвідомлення нового матеріалу

План

1 ) Середовище існування ракоподібних.

2 ) Особливості будови та життєдіяльності представників ряду Десятиногі.

3). Особливості будови та життєдіяльності представників ряду Рівноногі .

4) . Особливості будови та життєдіяльності ряду Веслоногі .

5). Особливості будови та життєдіяльності ряду Гіллястовусі.

6) . Значення ракоподібних .


  1. Розповідь вчителя про середовище існування ракоподібних

Ракоподібні в процесі еволюції пристосувалися до життя у водному середовищі .

Вони живуть у морських і прісних водоймах, навіть в підземних водах . Лише деякі пристосувалися до життя у вологих місцях на суші .

За способом життя та зовнішнім виглядом ракоподібні надзвичайно різноманітні , хоч і мають спільні ознаки . Більшість вільно пересувається , плаває або повзає , але є й сидячі форми . У світовій фауні налічують понад 35 тис. видів ракоподібних.

Розділ зоології присвячений вивченню ракоподібних, називається карцинологією.



Клас Ракоподібні поділяють на п’ять підкласів і кілька десятків рядів, серед яких обов’язково потрібно назвати такі:

Ряд Веслоногі ракоподібні – дрібні рачки, що входять до складу планктону (є основним компонентом зоопланктону): дафніяциклоп.

Ряд Рівноногі ракоподібні – середні за розмірами тварини, пристосовані до різних умов середовища, в т.ч. до наземного: мокриці.

Ряд Десятиногі ракоподібні – різноманітна група відносно крупних тварин, до якої входять креветки, лангусти, раки та краби (камчатський крабрак-самітниккраб-примаракам’яний і прісноводний краби – представники, яких занесено до Червоної книги України).


  1. Вивчення особливостей будови та життєдіяльності представників різних рядів проводиться у вигляді групової роботи у малих творчих групах

а) Постановка проблеми

- Які ж вони , ці дивні ракоподібні?


б). Клас ділиться на 4 групи , обираються керівники груп , кожна група отримує завдання для опрацювання.

І група – опрацювати параграф 20 статтю " Ряд Десятиногі " , з'ясувати особливості будови представників ряду і заповнити таблицю в зошиті.

ІІ група – опрацювати параграф 20 статтю" Ряд Рівноногі " , з'ясувати особливості будови представників ряду і заповнити таблицю в зошиті.

ІІІ група – опрацювати параграф 20 статтю" Ряд Веслоногі " з'ясувати особливості будови представників ряду і заповнити таблицю в зошиті.

ІV група – опрацювати параграф 20статтю" Ряд Гіллястовусі " ,

з'ясувати особливості будови представників ряду і заповнити таблицю в зошиті.

Після опрацювання кожна група захищає свою роботу, а учні класу в цей час опрацьовують таблицю в зошиті відповідно даного ряду .

Таблиця 1

Характерні особливості представників класу Ракоподібні



  • Під час виступів представників груп , учні зачитують повідомлення про представників даного ряду ;

  • Під час опрацювання ряду Десятиногі демонструється відеофрагмент " Краби в Австралії "

  • Демонстрація живих раків , мокриць, фіксованих крабів, креветок, листівок, фоторграфій, таблиць


3 ). Значення ракоподібних
3.1 Повідомлення учнів

3.2 Заповненя таблиць у графі " Значення "

3.3 " Цікавинки " , " Їх необхідно врятувати "
" Цікавинки "

Біологічний годинник мають всі тварини . В одних він іде з перебоями , а в інших працює відмінно. Деякі види крабів мають два біологічних годинники – сонячний і припливно-відпливний.

Основний сонячний ритм – зміна теного денного забарвлення на світле нічне. Але найтемніше забарвлення зявляється тільки під час відпливу . Біологічний зміст такої зміни забарвлення – маскування. Цікаво, що коли утримувати крабів при слабкому освітленні , вони змінюють забарвлення за таким самим графіком.

Напевне, тваринам конче необхідно мати біологічні годинники. Вони підказують їм, коли треба виходити на полювання , допомагають знайти правильний напрям під час міграції й завдяки годинику тварини знаходять одна одну і визначають час, коли на світ має з'явитись нове потомство.



" Їх необхідно врятувати "

Ракоподібні, що мешкають у воді, удже чутливі до її якості і особливо - до кількості кисню. Для збереження цих тварин необхідна охорона їх місць проживання . Невелике втручання людини , що призводить до порушення водного режиму рігок, негативно позначається на популяції річкових раків. Негативно впливає неконтрольований вилов .


6. Узагальнення та закріплення знань
6.1 Чому представників класу Ракоподібні об'єднують в один клас ?

6.2 Завдання 1 " Поле чудес "

Своє ім'я цей веслоногий рачок одержав на чест міфічного одноокого велетня.

Як він називається ? ( Циклоп )

На дошці :



6.3 Знайти " зайву " тварину серед названих:
річковий рак , краб, дафнія, омар, креветки, лангусти.
6.4 Розшифруйте, які ракоподібні ховаються за переплутаними літерами :

цікрило ; ветреки ; тигуслан

( мокриці ) ( креветки ) ( лангусти )


6.5 Відгадайте загадки :

- Кого горе красить ? ( рак )

- Не коваль , а зкліщами ( рак , краб )

- Не яйце, а в шкарлупі , на кіт , а вусатий ( рак )

- погане на вроду, завжди любить воду (рак)
6.6 Розгадайте чайнворд " Тип Членистоногі "
6.7 Перегляд відеофрагменту " Марш крабів "

Завдання : висловитись від імені крабів " Хто такі люди ?"


7. Підсуки уроку .

Учні требароблять висновки про вивчене на уроці.


8.Оцінення учнів .

На початку уроку учням видаються жетони на кожну групу ; командир при правильних відповідях видає жетони певному учневі .

В кінці уроку за кількістю жетонів , які отримали учні , виставляються оцінки.

9. Домашнє завдання .

Вивчити параграф 20

Написати твір-мініатюру на тему " Доля ракоподібних у майбутньому ".
Використана література
1. Брэм А.Э. Жизнь животных: в 3-х т.- М.: Терра, 1992.

2. Хадорн Э., Венер Р. Общая зоология: Пер.с нем. – М.: Мир, 1989.

3. Жизнь животных /пол ред. проф. Т.С. Расса. М.: Просвещение, 1983.

4. Акимушкин И.И. Мир животных: беспозвоночные. Ископаемые животные. – М.: Мысль, 1991.

5. Старикович С.Ф. Самые обычные животные (про собак, ворон и божьих коровок). (Библиотека журнала «Химия и жизнь»). – М.: Наука, 1988.

6. Я познаю мир. Удивительные животные: Энциклопедия для детей. Под ред. О.С. Бартенева. – Изд-во АСТ, 1999.


7. Они должны жить. Насекомые и ракообразные Н.И.Кочетова, Л.М Парамонова Москва, ВО «Агропромиздат» 1989г.





База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка