Укртелерадіопресінститут «Розвиток відносин Україна–нато та сучасний стан інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції»Сторінка1/8
Дата конвертації02.04.2017
Розмір1.74 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8
Державний комітет телебачення і радіомовлення України

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ

ПРАЦІВНИКІВ ТЕЛЕБАЧЕННЯ, РАДІОМОВЛЕННЯ І ПРЕСИ

(Укртелерадіопресінститут)

«Розвиток відносин Україна–НАТО

та сучасний стан інформування громадськості

з питань євроатлантичної інтеграції»
(збірник навчально-методичних матеріалів)
Київ, 2008


Збірник навчально-методичних матеріалів

з питань євроатлантичної інтеграції
Упорядник збірника проф. Миронченко В.Я.

До збірника увійшли найважливіші виступи відповідальних державних чиновників, в яких вони роз’яснюють державну інформаційну політику з питань євроатлантичної інтеграції, а також виступи практикуючих журналістів, в яких вони діляться досвідом висвітлення цієї тематики. Не позбавленими практичної корисності є виступи під рубрикою «Джерела інформації», в яких названі номери телефонів, Інтернет-сайти і портали, поштові та електронні адреси, скориставшись якими журналісти зможуть одержати потрібну інформацію. До збірника також включені результати соціологічних досліджень за даною тематикою.

В конвертах, що додаються до збірника, містяться компакт-диски, на яких записано кращі відео- і аудіопередачі, що були переглянуті і заслухані на семінарі.

Публікація збірника здійснена коштом Укртелерадіопресінституту у друкарні Національної радіокомпанії України.зміст
Від упорядника

5


Програма семінару

9
Виступи і доповіді, що були заслухані на семінаріБогдан Червак:

Державна інформаційна політика з питань євроатлантичної інтеграції
12


Мішель Дюре.:

Стереотипні уявлення

та міфи про НАТО, які спостерігаються в Україні
16


Юрій Жувелик:

Стан та перспективи розвитку Збройних Сил України
20


Михайло Оснач:

Інтенсифікований діалог Україна–НАТО
25


Микола Ожеван, Сергій Недбаєвський: Щодо

інформаційного забезпечення євроатлантичної інтеграції України
31


Олег Соскін: Вступ України до НАТО та роль мас-медіа

40


Ілько Кучерів:

Тенденції розвитку громадської думки у ставленні до НАТО
52


Олексій Сергієнко:

Система інформаційної роботи

в Збройних силах України з питань євроатлантичної інтеграції
55
Розбір практикиЮрій Луканов:

Чому не треба сперечатись про НАТО
57


Тетяна Силіна:

Тема євроатлантичної інтеграції на сторінках газети «Дзеркало тижня»
58


Альона Гетьманчук:

«Щоденник євроатлантиста»
61


Валентина Павленко:

Практика підготовки матеріалів

на натовську тематику на радіостанції «Свобода»
64


Микола Сірук:

Натовська тематика на сторінках газети «День»
69


Презентація джерел інформаціїАнатолій Марциновський:

Робота з прес-службами інституцій європейського співтовариства
72


Світлана Кот:

Яку інформацію можна дістати з джерел

Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України
73


Оксана Мусієнко:

Інформаційні ресурси Центру інформації і документації НАТО
75


Роман Сущенко:

Прес-клуб УКРІНФОМУ

з питань євроатлантичної інтеграції України
76


Максим Праута:

Інформація про розвиток співпраці Україна-НАТО

на офіційному веб-порталі Міністерства оборони України.
77


Владислава Бондаренко:

Які інформаційні матеріали можна дістати від МЗС України
80
Результати соціологічних досліджень


Євроатлантична інтеграція України

в дзеркалі Інтернет-ЗМІ та думка експертів з цього приводу
82


Підсумки анкетування учасників семінару

97
Додатки
1. Компакт-диск відео (2)
2. Компакт-диск аудіо (1)

від упорядника.
За завданням Держкомтелерадіо України Укртелерадіопресінститут підготував і провів семінар «Розвиток відносин Україна-НАТО та сучасний стан інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції». Для участі в його роботі були запрошені журналісти обласних ТРК, які вже ведуть або яким після семінару буде доручено вести передачі з питань євроатлантичної інтеграції – по одному від кожної телерадіокомпанії. Семінар тривав три дні, з 21 по 23 жовтня 2008 року.

На жаль, не всі компанії відгукнулися на наше запрошення. Користуючись нагодою, хочу звернути увагу на Донецьку, Луганську та Одеську ТРК, звідки на семінар не прислали жодного журналіста. І не пояснили чому. Очевидно, керівники цих телерадіокомпаній не вважають за потрібне здійснювати державний курс на євроатлантичну інтеграцію або ж переплутали державну політику з поглядами деяких партій.

Своєрідним зачином семінару стала доповідь директора департаменту інформаційної політики Держкомтелерадіо України Богдана Червака. Він, зокрема, відзначив, що «перспектива входження України до євроатлантичної спільноти безпосередньо залежить від спроможності вітчизняних ЗМІ донести до громадян об’єктивну і неупереджену інформацію про основні євроатлантичні інститути і політичну доцільність євроатлантичної інтеграції».

Говорячи про характер зазначеної роботи, доповідач підкреслив, що «має проводитись виключно інформаційна кампанія, а не агресивно-пропагандистська. Суспільству, – наголосив він, – потрібно давати інформацію об’єктивну і різносторонню, адже рішення щодо вступу України до НАТО прийматиметься виключно на референдумі. А враховуючи ментальність наших людей, не варто ґвалтувати їхню свідомість, необхідно лише спокійно, зважено інформувати. Розвіювати міфи, що сидять у головах громадян ще з часів Радянського Союзу. Показувати перспективу нашої країни щодо інтеграції та зміни у різних сферах життя країн, які вже інтегрувались. Вказувати на об’єктивні проблеми, які так чи інакше переживають чи пережили держави, які вже стали членами НАТО, і на які очікувати нам. Інформувати, а не тиснути – ось головне завдання» – підкреслив Богдан Червак.

Державну політику з питань євроатлантичної інтеграції учасникам семінару роз’яснювали відповідальні працівники Міністерства закордонних справ, Міністерства оборони України, Національного Центру з питань євроатлантичної інтеграції України, Національного інституту міжнародної безпеки. Про діяльність громадських організацій, які, за словами Богдана Червака, «виступають своєрідними локомотивами євроатлантичної політики нашої держави», говорили директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін та директор фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів.

Велику зацікавленість учасників семінару викликали виступи практикуючих журналістів, які поділилися досвідом висвітлення зазначеної тематики. Про особливості підготовки телевізійних розповідей про сучасні армії НАТО говорив Юрій Лукінов – співавтор і режисер серіалу «НАТО: свій чи чужий». З увагою прослухали на семінарі передачу НРКУ «Євроатлантичний вибір», яку готує ведучий Іван Діденко. Практику підготовки матеріалів з питань євроатлантичної інтеграції розкрили оглядач газети «Дзеркало тижня» Тетяна Силіна, головний редактор тижневика «Главред» Альона Гетьманчук, яка упродовж тривалого часу успішно веде на сторінках свого видання «Щоденник євроатлантиста». Про натовську тематику в передачах Радіо Свобода говорила редактор цієї радіостанції Валентина Павленко, редактор відділу міжнародної політики та інформації газети «День» Микола Сірук.

Слухачі семінару зазначали, що критичний аналіз та розгляд практики є надзвичайно ефективним засобом підвищення кваліфікації.

Це вже був третій семінар по НАТО, який організовує і проводить наш інститут.

На першому з них, у 2005 році, ми шукали відповідь на запитання «Чому Україна має вступати до НАТО?» Перед журналістами виступали дипломати і військові аташе посольств тих країн, що були раніше членами Варшавського пакту, а згодом вступили до НАТО. Виступали також наші політики і вчені. В ході обговорення виступів та дискусій на цю тему вималювалась однозначна відповідь: «Україна має вступати до НАТО, бо це вигідно з політичної, економічної і безпекової точок зору». Матеріали цього семінару були викладені в брошурі, яку наш інститут розіслав в усі обласні ТРК.

На другому семінарі ми спробували глянути на цю проблему ширше – в контексті діяльності європейського співтовариства та відносин з ним. Зокрема, важливою на той час була проблема вступу України до СОТ, проблема, яку ми вже розв’язали. Говорили на тому семінарі і про роль НАТО в сучасному світі. Цю тему обговорювали під час телемосту Київ-Брюссель. На запитання журналістів відповідали компетентні чиновники Альянсу. Матеріали цього семінару теж були узагальнені в брошурі і розіслані в усі ТРК.

На цьому, третьому семінарі ми спробували з'ясувати, як розвиваються наші відносини з Альянсом і як далеко ми просунулись уперед по цьому шляху. І чи належним чином ми інформуємо громадськість про кроки України в напрямі євроатлантичної інтеграції, чи є у нас якась система інформування населення з цього питання. Чи є у нас державна інформаційна політика з питань євроатлантичної інтеграції і в чому вона полягає. І цього разу на основі виголошених на семінарі виступів, думок, пропозицій та порад інститут підготував брошуру. До неї додано також аудіо- та відео- компакт-диски, на яких записані кращі сюжети, програми та передачі, що були переглянуті й прослухані на семінарі.

Як і в попередні рази, відділ моніторингу ЗМІ нашого інституту провів анкетування учасників семінару. Усім, хто тримає в руках цю брошуру, раджу уважно ознайомитись з результатами цього опитування. Там викладено чимало слушних думок, порад і пропозицій, які, з нашого погляду, доцільно реалізувати у практичній діяльності телерадіокомпаній. Ми, у свою чергу, врахуємо поради щодо організації наступних семінарів на цю тему.

Серед усіх порад і пропозицій хотів би виділити одну, яка зацікавлено обговорювалась на заключному засіданні семінару. Вона стосується можливих групових зарубіжних поїздок журналістів, під час яких можна було б, за прикладом Вадима Кастеллі, познайомитися із Натовськими арміями, з’ясувати думки й погляди військовослужбовців, а також простих людей, на службу в реформованих за Натовськими стандартами військових частинах і підрозділах. З погляду учасників семінару, такі поїздки могли б істотно підвищити ефективність телевізійних, радіопрограм і передач. Адже відомо, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути.

В ході семінару гостро критикувались численні наради та засідання на цю тему, на яких присутні різного роду чиновники. Вони жваво обмінюються думками, вносять якісь пропозиції, а потім з почуттям добре виконаного обов’язку йдуть на фуршет. І на цьому все закінчується. На проведення таких чиновницьких заходів витрачаються величезні кошти, а їх результативність нульова, бо чиновники не можуть впливати ні на ЗМІ, ні на громадську думку. Тому, зазначалося на семінарі, доцільніше витрачати ці кошти на організацію групових поїздок журналістів. Їх треба щороку закладати в державні програми інформування громадськості щодо євроатлантичної інтеграції України. Бо в нинішньому вигляді ці програми свого призначення не виконують: чиновники витрачають кошти не за призначенням, і через те політична та суспільна підтримка вступу держави до НАТО перебуває на низькому рівні.

Щоб зрушити цю проблему з мертвої точки, наш інститут підготував список учасників семінару, які тепер добре підготовлені до зарубіжних поїздок, і подав його до департаменту НАТО МЗС України. Керівник цього департаменту Оснач М.В. запевнив, що він веде переговори з посольствами та представництвами, які можуть фінансувати зарубіжні поїздки наших журналістів. Чим закінчаться ці переговори, невдовзі побачимо.

Цікавими, з мого погляду, є також результати соціологічного аналізу висвітлення в українських ЗМІ питань євроатлантичної інтеграції. Як видно із цього дослідження, багато редакцій наших газет, радіо й телебачення демонструють безпорадність у спробах підготувати населення до вступу в НАТО і нездатні протистояти впливу російських ЗМІ, які цілеспрямовано й послідовно засуджують, або й просто брутально паплюжать НАТОвські устремління України.

Не позбавленим практичної корисності виявився ще один аспект семінару – знайомство з джерелами інформації з питань євроатлантичної інтеграції. Про них доповідали прес-секретарі міністерств, відомств та громадських організацій. Вони надали учасникам семінару чимало літератури, аудіо- та відео- компакт-дисків за темою семінару, повідомили поштові та електронні адреси, за якими журналісти можуть налагодити контакти й одержувати потрібну інформацію.
Керівник семінару

професор Миронченко В.Я.
Програма семінару

«Розвиток відносин Україна–НАТО

та сучасний стан інформування громадськості

з питань євроатлантичної інтеграції».

(21 – 23 жовтня 2008 року)

21 жовтня (вівторок)

9.00-12.00

Приїзд і поселення учасників семінару в гуртожиток, реєстрація

12.00-12.05

Відкриття семінару.

Вступне слово керівника семінару проф. Миронченка В.Я.12.05-12.30

Державна інформаційна політика з питань євроатлантичної інтеграції.

Богдан Червак, директор департаменту інформаційної політики Держкомтелерадіо України.

12.30-13.00

Акценти інформування громадськості про євроатлантичний курс України.

Жовта Ірина Вікторівна, зав. сектором інформаційних питань і комунікацій Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції.

13.00-13.30

Стан та перспективи розвитку Збройних Сил України.

Жувелик Юрій Васильович, головний спеціаліст відділу європейської та євроатлантичної інтеграції департаменту воєнної політики та стратегічного планування Міністерства оборони України.

13.30-14.00

Інтенсифікований діалог Україна – НАТО

Оснач Михайло Васильович, директор департаменту НАТО МЗС України.

14.00-15.00

Перерва на обід.

15.00-15.50

Тенденції розвитку громадської думки у ставленні до НАТО.

Ілько Кучерів, директор фонду «Демократичні ініціативи».

15.50-16.15

Стереотипні уявлення та міфи про НАТО, які спостерігаються в Україні.

Мішель Дюре, директор Центру інформації та документації НАТО.

16.15-16.30

Перерва.

16.30-16.50

Щодо інформаційного забезпечення євроатлантичної інтеграції України.

Ожеван Микола Андрійович, зав. відділом інформаційної безпеки та міжнародних інформаційних відносин Національного інституту міжнародної безпеки
  1   2   3   4   5   6   7   8


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка