Тема уроку. Основні поняття та засоби комп’ютерної графіки Мета уроку: Навчальна: ознайомити учнів із поняттями «комп’ютерна графіка»



Скачати 121.42 Kb.
Дата конвертації27.03.2017
Розмір121.42 Kb.
Тема уроку. Основні поняття та засоби комп’ютерної графіки

Мета уроку:

Навчальна: ознайомити учнів із поняттями «комп’ютерна графіка», «піксел», «глибина кольору», «графічний редактор»; розглянути види комп’ютерної графіки; ознайомити учнів із процесом утворення кольору на комп’ютері;

Розвивальна: розвивати в учнів пізнавальну активність; вміння знаходити зв'язок із раніше вивченим; вміння аналізувати та робити висновки;

Виховна: виховувати наполегливість; любов до предмета.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні повинні:



пояснювати:

  • поняття комп’ютерної графіки, піксела, векторного і растрового зображення;

  • поняття колірної системи;

описувати:

  • властивості поширених форматів графічних файлів таких, як BMP, GIF, JPEG;

  • принцип кодування кольору в системах RGB, CMYK, HSB;

  • призначення та різновиди засобів обробки графічних даних;

використовувати:

  • спеціалізовані програмні засоби для перегляду зображень;

уміти:

    • перетворювати формати графічних файлів за допомогою спеціалізованих програмних засобів;

  • порівнювати властивості векторних і растрових зображень;

    • порівнювати колірні системи.

Основні поняття: комп’ютерна графіка, піксел, растрова, векторна, тривимірна, фрактальна, графічний редактор, формат графічних файлів, колірна модель.

Форми й методи діяльності:

  • вправа «Дешифровщик»;

  • усне опитування;

  • робота в парах;

  • метод «Картинна галерея»;

  • метод «Світлофор».

Міжпредметні зв’язки: математика, образотворче мистецтво, англійська мова, історія України.

Обладнання: комп’ютер, магнітна дошка, мультимедійна дошка, мультимедійний проектор, ПЗ MS Power Point, роздатковий матеріал.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма: урок – лекція.
Епіграф: Щоб збагнути щось нове,

треба повернутися до витоків.
Поль Гоген



Етап уроку

Час, хв

Форми і методи

Організація початку уроку

1 хв.

Привітання

Мотивація навчальної діяльності

3 хв.

Вправа «Дешифровщик»

Актуалізація опорних знань учнів

5 хв.

Усне опитування

Вивчення нового матеріалу

20 хв.

Розповідь учителя

Закріплення знань учнів

13 хв.

Робота в парах.

Метод «Картинна галерея»



Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

2 хв.

Метод «Світлофор»

Домашнє завдання



1 хв.


1. За підручником І. О. Завадського, І.В. Стеценко, О.М. Левченка. Інформатика 9 клас. Ч. VII, Р.26.

2. Завдання для дослідження




Хід уроку

І.Організація початку уроку

Привітання, побажання гарного настрою.


Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Вправа «Дешифровщик».

Презентація до уроку, слайд 1.

Учням подана таблиця, у якій кожній цифрі відповідають літери. Під таблицею є комірки з цифрами. Обираючи літери, що відповідають цифрам, потрібно скласти слово.

1

абвг

2

ґдеє

3

жзиі

4

їйкл

5

мноп

6

рсту

7

фхц

8

чшщ

9

ьюя




1

6

1

7

3

4

1


Очікувана відповідь: графіка.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
З поняттям графіки ви зустрічалися на уроках образотворчого мистецтва.

  1. Що собою являє графіка? (Графіка – вид образотворчого мистецтва, засобами якого є лінія, крапка та пляма.)

Представляю вашій увазі фрагмент композиції «Євхаристія» Апостола Андрія, що знаходиться в Софійському соборі, який побудований за часів Київської Русі. Скажіть, будь ласка, за допомогою якого виду мистецтва було створене це зображення? (Слайд 2)





  1. Що таке мозаїка? (Мозаїка — зображення чи візерунок, виконане з кольорових каменів, смальти, керамічних плиток, шпону та інших матеріалів.)

Діти, кожен з вас, напевне, спостерігав за роботою художника. І бачив, що на його палітрі містяться різні кольори, які він час від часу змішує.

  1. Назвіть три основні кольори, за допомогою яких формуються інші кольори? (Червоний, жовтий та синій.)

Щойно ви пригадали основні поняття, які вивчали на уроках образотворчого мистецтва та історії України. Ми недарма їх згадали, адже до них ми повернемося протягом нашого уроку.

ІV.Оголошення теми і мети уроку


V. Вивчення нового матеріалу
Презентація до уроку, слайди 4 – 12.




План

1. Поняття комп’ютерної графіки.

2. Види комп’ютерної графіки.

3. Колірні моделі.

4. Формати графічних файлів.
1.Поняття комп’ютерної графіки




Ознайомлюю





2.Види комп’ютерної графіки


У растровій графіці зображення складається з різнокольорових крапок (пікселів), які в сукупності формують малюнок.

Що вам нагадує цей малюнок? (Мозаїку.)

Який ви з цього можете зробити висновок? (Принцип побудови растрового зображення схожий на принцип створення мозаїки.)
Ознайомлюю







Ознайомлюю



Запам’ятай!

Кожен піксел подається цілим числом з діапазоном від 0 до 255.



Під час розповіді про види комп’ютерної графіки на магнітній дошці розміщую їх назви.

У векторній графіці зображення будується за допомогою математичного опису об’єктів таких, як лінія, прямокутник, коло…

У тривимірній графіці зберігаються тривимірні геометричні дані об’єктів. Один із підходів створення такої графіки полягає у використанні віртуального простору, який називається сценою.

У фрактальній графіці, як і у векторній, використовуються математичні обчислення. Однак, базовим елементом є математична. Фрактальна графіка використовується для ілюстрацій, що імітують природні процеси та тривимірні об'єкти.


Програмні засоби комп’ютерної графіки

Ознайомлюю







3.Колірні моделі

На початку уроку ми пригадали, що всі кольори в образотворчому мистецтві формуються із трьох основних: червоного, синього та жовтого. А яким чином кольори формуються на комп’ютері? На комп’ютері кольори формуються за допомогою колірних моделей.



Колірною моделлю називають систему кодування кольорів, яка використовується для зберігання, відображення на екрані та друку зображення.



У даній моделі кольори розглядаються як результат змішування трьох базових кольорів: червоного (Red), зеленого (Green), синього (Blue). Частки базових кольорів визначаються трьома числами з діапазону від 0 до 255 та записуються в порядку їх згадування в моделі.


  • Колірна модель CMYK

Базові кольори даної моделі утворено шляхом вилучення з білого світла базових кольорів моделі RGB: блакитний (білий мінус червоний), пурпуровий (білий мінус зелений), жовтий (білий мінус синій). Основна сфера застосування даної моделі – повно- колірний друк, оскільки у разі її використання за допомогою чотирьох фарб можна отримати на папері повноколірне зображення.



  • Колірна модель HSB

Відтінок (Hue) задає розташування кольору у спектрі видимого світла, тобто визначає, яким саме є колір: жовтим, червоним, синім тощо.

Насиченість (Saturation) визначає, наскільки колір є інтенсивним, віддаленим від сірого.

Яскравість (Brightness) визначає, наскільки колір світлий чи темний.

4.Формати графічних файлів
Найпоширеніші формати графічних файлів:

  • BMP (Bitmap) застосовують для збереження растрових зображень без стиснення, з кодуванням інформації про кожен піксел.

  • GIF (CompuServe Graphics Interchange Format) призначений для стиснення растрових зображень, у яких міститься багато однорідних заливок.

  • JPEG (Joint Photographic Experts Group) дозволяє гнучко варіювати співвідношення між рівнем стиснення та якістю зображення.

  • PNG (Portable Network Graphics) використовують для зображень, які розміщують в Інтернеті.

  • TIFF (Tagged Image File Format) найпоширеніший та найнадійніший. Його підтримують майже всі програми, пов’язані з графікою. Це найкращий вибір для зберігання сканованих малюнків.


VІ. Закріплення знань учнів
Повторення правил техніки безпеки

Демонстрація слайдів 13-18.


Очікувана відповідь: Під час роботи з ПК:

  • не вмикати комп’ютер без дозволу вчителя;

  • не торкатися проводів та кабелів;

  • не торкатися складових частин комп’ютера брудними руками;

  • стрибати та бігати по кабінету заборонено;

  • не можна вживати їжу;

  • не можна жувати гумку.



Практична робота.


  • Робота в парах.



1.Запустіть текстовий процесор Word.



Пуск – Всі програми – MS Office – MS Word2003

2.Вставте в документ растровий малюнок.



Вставка-Рисунок-Из файла-відкриється вікно, де потрібно ввести формат растрового малюнка (.gif, .jpeg, .bmp), знайти його і відкрити

3.Вставте в документ малюнок, створений векторним графічним редактором.



Вставка-Рисунок-Из файла-відкриється вікно, де потрібно ввести

формат векторного малюнка (.wmf, .cdr), знайти його і відкрити.

4.Збільшіть обидва малюнки.



Клікніть по малюнку ЛКМ. Зз’являться чорні маркери. Помістіть вказівник миші на кутовий нижній правий маркер і потягніть його,

щоб збільшилося зображення.

5.Порівняйте обидва малюнки.



6.Завдання підвищеної складності.

Визначте координати базових кольорів, заповнивши таблицю, використовуючи елемент «Колір шрифту» панелі інструментів «Форматування».

Колір

RGB

Червоний

Зелений

Синій

Червоний










Зелений










Синій










Пурпуровий










Жовтий










Блакитний










Білий










Чорний










Який висновок ви можете зробити, виконавши дану практичну роботу?

(Під час виконання практичної роботи ми побачили, що растрове зображення змінює якість у результаті збільшення.)



  • Метод «Картинна галерея».

Презентація до уроку, слайди 19-23.

На мультимедійній дошці по черзі будуть з’являтися слайди із зображеннями.

Для того, щоб перевірити, як ви запам’ятали види комп’ютерної графіки, я пропоную вам зображення на слайдах, ви, в свою чергу, визначаєте, до якого виду комп’ютерної графіки вони належать.


VІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

  • Методичний прийом «Світлофор».

На парті в учнів знаходяться три різнокольорові кружечки, кожен з них має відповідні позначення. Учні обирають і показують той кружечок, який відповідає їх знанням з нової теми.



    • «Мені складно. Я не все зрозумів»




    • «Мені дещо не зрозуміло»




    • «Я все зрозумів»





VІІІ. Домашнє завдання

1. За підручником І. О. Завадського, І.В. Стеценко, О.М. Левченка. Інформатика 9 клас. Частина VII, розділ 26 – опрацювати.



2. Завдання для дослідження (ст. 270, впр. 2).




Джерела:

Для вчителя

Для учнів

  • І.О. Завадський, Ю.О. Дорошенко, Ж.В. Потапова. Навчальна програма з інформатики для учнів 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів

  • І. О. Завадський, І.В. Стеценко, О.М. Левченко. Підручник. Інформатика 9 клас

  • І. О. Завадський, О.В. Пасічник, В.В. Бойчук. Практикум і робочий зошит з інформатики 9 клас

  • http://lenagold.ru

  • І. О. Завадський, І.В. Стеценко, О.М. Левченко. Підручник. Інформатика 9 клас

  • http://uk.wikipedia.org

  • http://informatic-10.at.ua

  • http://skyclipart.ru



База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка