Тема тижня 2Сторінка1/30
Дата конвертації30.12.2016
Розмір1.56 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30

Інформаційно-аналітичний вісник

«Реформи»

28 травня – 3 червня 2015 року

ЗМІСТ

ТЕМА ТИЖНЯ 2Місія МВФ в Україні 2

новини 7


Планування та забезпечення реформ 7

Реформа державного управління 18

Дерегуляція 23

Децентралізація, реформа місцевого самоврядування 26

Боротьба з корупцією 30

Реформа сектору безпеки та охорони порядку 31

Реформа сектору юстиції та прав людини 37

Реформа фінансового сектору 39

Реформа соціальної політики 42

Реформа енергетичного сектору 45

Реформа сфери ЖКГ 47

Реформа транспортної інфраструктури 50

Реформа агропромислового комплексу, земельна реформа 57

Реформа медицини 63

Реформа сфер освіти та культури 65

ТЕМА ТИЖНЯМісія МВФ в Україні


Місія МВФ в Україні погіршила прогноз ВВП і інфляції, але в цілому задоволена - заява


Експерти місії Міжнародного Валютного Фонду (МВФ), які відвідали Київ 12-29 травня, склали попередні висновки, сформульовані за результатами візиту до країни в рамках першого перегляду Програми в рамках Механізму розширеного фінансування (EFF), спрямованої на підтримку економічних реформ уряду України

Керівник місії МВФ Ніколай Георгієв зробив в Києві відповідну заяву.

"Місія провела з властями конструктивні дискусії щодо заходів, необхідних для завершення першого перегляду програми в рамках угоди про EFF. Порозуміння було досягнуто щодо більшості питань і дискусії триватимуть найближчими днями, щоби досягти остаточної домовленості на рівні експертів, що підлягатиме подальшому схваленню керівництвом і Радою Директорів МВФ", - йдеться у ній.

"Влада країни і надалі рішучо налаштована на виконання своєї програми реформ. Усі критерії ефективності виконання, встановлені на кінець березня, були виконані, і всі структурні маяки, що мали бути досягнуті навесні, знаходяться у процесі виконання, хоча деякі - із затримкою. Такий гарний рівень запровадження програми був досягнутий незважаючи на винятково складні умови, що склалися частково через невирішений конфлікт на сході країни, який вчинив більший, ніж очікувалося, вплив на економіку в першому кварталі 2015 року. Відповідно, місія переглянула прогноз зростання в 2015 році в бік зниження до -9 відсотків і прогнозує інфляцію на кінець року в розмірі 46 відсотків. Інфляція в основному була обумовлена разовими наскрізними наслідками великої девальвації валютного курсу в лютому, а також необхідним підвищенням цін на енергоносії.

"В останні місяці поступово з’являються ознаки неухильного встановлення економічної стабільності. Валютний ринок залишався в цілому стабільним. Валові міжнародні резерви, хоча як і раніше досить низькі, на кінець квітня зросли до 9,6 млрд. доларів США. Депозити банків у національній валюті відновлюються.

Виконання бюджету в перші місяці 2015 року було кращим за очікуване, почасти через дію тимчасових факторів.

"Влада країни визнає, що рішуче впровадження економічних реформ є невід’ємною умовою для закріплення фінансової стабільності та відновлення надійного і сталого економічного зростання. Вона налаштована забезпечити подальшу фіскальну консолідацію та просування реформ в енергетичному секторі, у т.ч. подальше корегування тарифів на енергоносії, спрямоване на ліквідацію істотних збитків НАК Нафтогаз, зменшення енергоспоживання та сприяння енергетичній незалежності держави. Вона також здійснює подальші кроки в напрямку оздоровлення банківської системи і поліпшення бізнес-середовища для підвищення виробничого потенціалу економіки.

"Влада країни також має намір завершити триваючу реструктуризацію боргу відповідно до цілей програми. Це стане запорукою для забезпечення з високою ймовірністю сталості державного боргу і продовження фінансування програми у повному обсязі, що є вимогою для завершення перегляду. У ширшому сенсі, фінансова підтримка зусиль, яких докладає Україна для впровадження реформ, з боку офіційних і приватних кредиторів є життєво важливим фактором для успіху програми».

Як зазначено у прес-релізі МВФ, огляди, висловлені у таких заявах, є позицією експертів МВФ і не обов’язково відображають погляди Ради Директорів МВФ. Спираючись на попередні висновки, експерти МВФ готують звіт, що підлягає ухваленню керівництва Фонду, який подається на обговорення та прийняття рішення Радою Директорів МВФ.

Чи є оцінка з боку МВФ «сигналом надії» для України?


Фонд погіршує прогноз ВВП для України, але експерт називає звіт оптимістичним

Високопосадовці Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) прибули до Києва 1 червня для п’ятиденних переговорів про політичні та економічні реформи в Україні після публікації заяви Міжнародного валютного фонду (МВФ) про зниження своєї оцінки української економіки. Однак, голова Центру ринкових реформ Володимир Лановий вважає це оптимістичною заявою. На його думку, звіт МВФ є «сигналом надії» як для українських реформаторів, так і для іноземних кредиторів.

Негативний прогноз щодо українського внутрішнього валового продукту МВФ оприлюднив після двотижневого візиту своєї делегації до Києва, який завершився 29 травня. Окрім падіння української економіки на 9 відсотків, МВФ передбачає, що 2015 рік Україна завершить з 46-відсотковою інфляцією.

Однак, як пояснив Радіо Свобода голова Центру ринкових реформ Володимир Лановий, аналіз фонду є доволі позитивним, адже, за його словами, за перший квартал поточного року падіння ВВП в Україні сягнуло 18 відсотків.

«Сподіваємося, що наступні квартали падіння буде гальмуватися, і (ми вийдемо – ред.) на якусь іншу цифру», – сказав він.

Лановий пояснив, що факт економічного падіння є очевидним, і це пояснюється щонайменше трьома факторами. По-перше, українські підприємства не є конкурентоспроможними, а традиційні галузі промисловості є «морально застарілими», вважає експерт.

По-друге, економіка України все ще працює на користь олігархів, зазначив Лановий. По-третє, падіння курсу гривні призвело до погіршення цих тенденцій.

«Падіння ВВП приносить дуже багато шкоди у побутовому розумінні, тому що скорочується кількість робочих місць, це перше. Менша частина людей отримує зарплати. Менша частина людей купує товари. Звичайно, з точки зору сімей – це погіршення рівня життя, зниження рівня споживання, зменшення споживання якісних товарів і послуг», – сказав Лановий.«Сигнал надії»

Незважаючи на негативний прогноз щодо стану української економіки, Микола Георгієв, голова місії МВФ, яка побувала в Україні, позитивно оцінив прогрес реформ, які наразі проводить український уряд.

За його словами Київ досягнув «хорошого запровадження» програми реформ, незважаючи на збройний конфлікт на Сході України. Більше того, МВФ звертає увагу на те, що в Україні з’являються ознаки «економічної стабільності».

Георгієв заявив, що відданість українського уряду програмі реформ «залишається сильною», і що «всі структурні контрольні показники, очікувані навесні, мають бути виконані, хоча деякі з них і з затримкою».

Однак Лановий називає цю оцінку «сигналом надії» як для України, яка має продовжувати йти шляхом реформ, так і для її іноземних кредиторів, які поки що не хочуть реструктурувати український борг.

«У сукупності ці заяви мають сприяти допомозі Україні, у тому числі, у питаннях реструктуризації зовнішнього боргу. Це одне з ключових питань для внутрішньої фінансової стабільності і допомоги гривні», – сказав Лановий.

Він зазначив, що Україна, наприклад, не займається питанням забезпечення конкуренції на власних ринках, про що МВФ відомо. На думку експерта, ключовою перепоною є українські олігархи.

«Ніхто не просуває питання конкуренції, тому що конкуренція заважає олігархам розпоряджатися галузями, цінами, енергоресурсами, «нафтами», «газами» і так далі, бюджетними потоками», – сказав він.

Фонд заявив, що його місія провела «конструктивні перемовини» з українським урядом під час двотижневого візиту щодо заходів, необхідних для першого перегляду програми у рамках угоди про розширене фінансування (EFF).

Георгієв заявив про досягнення «порозуміння» з українською владою стосовно більшості питань.Україні не можна «чекати на березі» – Лановий

Взагалі, Лановий не погоджується з тим, що Україні достатньо дочекатися стабілізації економіки, щоб вийти з поточної кризи. За його словами, державі потрібні, щонайменше, структурні зміни самої економіки, поява нових галузей і модернізація традиційних підприємств, які призвели б до притоку як внутрішнього, так і зовнішнього капіталу.

«Потрібно дуже багато зробити, щоб створити такі фактори. І поки що чекати на березі, коли стабілізується бюджет і (доки – ред.) вирішимо проблеми міжнародних боргів, це нічого не дасть з точки зору виходу з кризи виробництва», – сказав Лановий.

Чим швидше уряд зрозуміє необхідність ухвалення подібних рішень, тим швидше можна очікувати на підйом економіки, вважає експерт, який вірить, що країні сьогодні дуже необхідні «тверезий погляд» і «тверезі слова» стосовно економічної ситуації.МВФ в Україні продовжить «дискусії» з урядом, щоб досягти остаточної домовленості


У найближчі дні місія Міжнародного валютного фонду продовжить дискусії з владою України на рівні експертів для досягнення остаточної домовленості.

Про це заявив керівник місії в Україні Микола Георгієв, – повідомляє Українська правда з посиланням на прес-реліз МВФ 31 травня,

«Місія провела з владою конструктивні дискусії щодо заходів, необхідних для завершення першого перегляду програми в рамках угоди про EFF. Розуміння було досягнуто з більшості питань і дискусії продовжаться в найближчі дні, щоб досягти остаточної домовленості на рівні експертів, яка в подальшому підлягає схваленню керівництвом і радою директорів МВФ», – зазначив Георгієв.

Він підкреслив, що всі критерії ефективності виконання, встановлені на кінець березня, були виконані, і всі структурні маяки, «які мали бути досягнуті навесні, – у процесі виконання, хоча деякі – із затримкою».

«Такий рівень впровадження програми був досягнутий незважаючи на винятково складні умови, що склалися частково зважаючи невирішеного конфлікту на сході України, вплив якого на економіку країни в першому кварталі 2015 року виявився більшим, ніж очікувалося», – зазначив Георгієв.

Також він підкреслив, що влада «налаштована забезпечити подальшу фіскальну консолідацію і просування реформ в енергетичному секторі», здійснює кроки в напрямку оздоровлення банківської системи та покращення бізнес-середовища і має намір завершити реструктуризацію боргу відповідно до цілей програми.МВФ вимагає зберегти валютні обмеження в Україні


Міжнародний валютний фонд (МВФ) наполіг на збереженні більшої частини валютних обмежень в Україні. Про це заявила глава НБУ Валерія Гонтарєва на нараді з банкірами, передає ZN.UA з посиланням на учасника зустрічі.

Повідомляється, що, за словами Гонтарєвої, НБУ підготував пакет заходів щодо лібералізації діючих обмежень, але з-за жорсткої позиції МВФ вдалося домовитися про малому.

Джерело заявило, що з 4 червня буде збільшено ліміт на зняття готівкової гривні з 150 до 300 тис. грн. Також юридичним особам буде дозволено купувати валюту до 25 тис. дол. (при наявності на розрахункових рахунках, зараз - до 10 тис.).

Як зазначила Гонтарєва, в разі успішної реструктуризації зовнішнього державного боргу і рішення щодо другого траншу МВФ наступним етапом буде ослаблення обмежень щодо зняття готівкової валюти. Зараз обговорюється ліміт в 5 тис. дол.

Повідомляється, що МВФ виступає проти підвищення ліміту на купівлю валюти фізособами, який зараз становить 3 тис. грн в день. Такими темпами всі обмеження будуть зняті не раніше ніж через рік.

Глава НБУ також повідомила, що за останні три місяці НБУ купив в резерви близько 700 млн дол., ще 400 млн було куплено на ринку "Нафтогазом", проте ситуацію на валютному ринку не можна назвати безхмарним, оскільки стабілізація досягнута обмежувальними заходами. При цьому НБУ не збирається тримати фіксований курс.

Крім того, в НБУ розуміють негативний вплив 30%-ної облікової ставки на економіку. Нацбанк планує дуже уважно відстежувати ситуацію з базовою інфляцією і, у разі надходження позитивної статистики, готовий негайно реагувати зниженням облікової ставки, розповів учасник наради.

Банкірам також повідомили, що НБУ вирішив не надавати кредитних канікул банкам, що отримали рефінансування. За тим, хто не в змозі погашати за графіком, але і не реструктуризував на чотири роки, НБУ буде приймати індивідуальні рішення. Наступну нараду планується через місяць.МВФ надасть Україні другий транш кредиту на 1,7 млрд дол. і без реструктуризації боргів?


Офіційну заяву місії МВФ щодо її результатів роботи в Україні в другій половині травня можна оцінювати двояко.

З одного боку, за визначенням не може тішити погіршення прогнозу падіння українського ВВП в поточному році до 9% (раніше у Фонді очікували «мінус» на рівні 5,5%), а інфляції – до 46% (з 27,6%).

З іншого боку, схвальний відгук про виконання офіційним Києвом програми співпраці з МВФ – що дуже важливо – на фоні відсутності жорсткого загострення уваги на потребі досягнення остаточних домовленостей офіційного Києва із зовнішніми кредиторами щодо реструктуризації зобов’язань до засідання ради директорів Фонду, на якому буде розглядатися питання про виділення України другого траншу кредиту, може сигналізувати, що в України досить високі шанси отримати 1,7 млрд дол від МВФ і без «реструктуризаційної» угоди. Відзначимо, що в заяві МВФ йдеться про те, що реструктуризація є необхідною умовою для продовження фінансування «у повному обсязі» - тобто слід розуміти мається на увазі все фінансування на 17,5 млрд дол, яке передбачене в рамках чинної програми співпраці між Україною та МВФ.

Власне, нещодавно про це говорила міністр фінансів Наталія Яресько. Вона наголошувала, що реструктуризація боргів не є ключовою вимогою для рішення МВФ щодо виділення Україні другого траншу кредиту в червні. "Це не є маяком (програми). Я точно знаю, що це частина програми, яку вони очікують, що ми виконуємо, але це не структурний маяк", - сказала міністр.

Пом’якшення риторики з боку українського уряду та фактично мовчазна згода МВФ щодо такого трактування прграми співпраці – і це на тлі недавніх запевнень, що важливо якнайшвидше завершити переговори з кредиторами до середини червня, - означають, що і офіційний Київ, і Фонд вимушено визнали, на думку багатьох фінансистів, неминуче: в настільки стислі терміни (фактично за два-три місяці) домовитися з кредиторами про реструктуризацію зобов’язань практично нереально. Тим паче, якщо кредитори настільки не поступливі. І хоча відповідні перемовини останнім часом наче пожвавилися, до фінішу ще явно далеко.

Наталія Яресько: Програма співробітництва України з МВФ є вигідною для нашої країни


2 червня Міністр фінансів України Наталія Яресько прочитала лекцію в Університеті банківської справи НБУ на тему «Співробітництво України з МВФ на сучасному етапі». Слухачами стали як науково-педагогічні працівники, аспіранти, так і студенти.

На початку свого виступу Міністр звернула увагу на символічність дати, адже сьогодні виповнюється півроку з моменту формування нового Уряду. Наталія Яресько зауважила, що сьогодні Україна стоїть на шляху стабілізації економіки. Так, за останні місяці резерви Національного банку збільшилися з їх мінімуму у березні майже удвічі, Держбюджет виконується за доходами, вже немає паніки на валютному ринку, а українці знову поступово почали нести свої гривневі заощадження до банків.

І надійним партнером України на цьому шляху є Міжнародний валютний фонд. «Співпраця з МВФ є дуже цінною для країни принаймні з двох причин. Перша – це вартість ресурсів фонду. Якщо по комерційному валютному боргу, що залучала Україна у попередні роки, середньозважена відсоткова ставка складала близько 8%, то кредити МВФ коштують менше 3%. І якщо середній період погашення комерційного боргу складає 5-7 років, то діюча програма співробітництва з Фондом передбачає повернення коштів за 10 років, причому перші 5 років - це пільговий період, підчас якого основна сума боргу не сплачується», - пояснила Міністр.

Другою причиною вона назвала те, що Фонд не просто надає кредитування країні, але й допомагає їй поновити свою фінансову спроможність, підказуючи, які саме реформи потрібно проводити задля цього.

Наталія Яресько розповіла слухачам про історію становлення відносин між Україною та МВФ, разом з тим, звернула увагу, що іноді українці хибно та упереджено розуміють Співробітництво з цим Фондом.

«Програма співробітництва України з МВФ – це саме українська програма, яка окреслює плани Уряду щодо запровадження конкретних змін в певних секторах її економіки. Ця програма реформ є вигідною саме для нашої країни і побудована на програмі реформ Українського Уряду, на Коаліційній угоді та на президентській Стратегії розвитку України 2020», - зауважила Міністр фінансів.

Зокрема, в рамках програми співробітництва з МВФ Україна вже здійснила низку важливих кроків у питанні реформування її економіки. Зокрема, в енергетичному секторі, питанні дефіциту Пенсійного фонду, очищенні банківської системи, покращенні інвестиційного клімату, боротьби з корупцією тощо.

Наталія Яресько зазначила, що до осені, коли планується наступний перегляд програми МВФ, Уряд налаштований реалізувати наступні заплановані кроки у цих сферах.

Дії Уряду, реалізація програми реформ та підтримка міжнародних партнерів дозволили стабілізувати ситуацію в економіці України. Та за словами Міністра фінансів, на меті також відновлення зростання економіки, вже починаючи з 2016 року.

Наступний перегляд програми МВФ буде восени


Другий перегляд чинної програми за механізмом розширеного фінансування України Міжнародним валютним фондом планується на осінь.

Про це у ході зустрічі зі студентами сказала міністр фінансів Наталія Яресько, передає кореспондент Укрінформу.

Як пояснила Яресько, ключовими питаннями в ході перегляду програми стануть борги України та функціонування пенсійної системи, включаючи бюджет Пенсійного фонду.

Водночас, рішення по наданню другого траншу приймуть на засіданні Ради директорів МВФ у кінці червня. Проте, вже тепер ясно, що фонд дасть гроші лише якщо ми домовимося з кредиторами. У заяві голови місії Міжнародного валютного фонду Миколи Георгієва сказано, що подальше виконання програми кредитування можливе за умови досягнення компромісу між Україною та приватними кредиторами в питанні реструктуризації частини державного боргу.

Нагадаємо, що Україна почала переговори про реструктуризацію частини держборгу загальним обсягом у 23 млрд доларів ще 13 березня. Тобто відразу після схвалення програми кредитування на 17,5 млрд доларів.

Минулого тижня міністр фінансів Наталія Яресько повідомила, що переговори з кредиторами йдуть дуже важко. Міністр фінансів планує досягти домовленості з приватними кредиторами під час прямих переговорів, запланованих на найближчий час.Яресько розповіла, що треба зробити для надання Україні наступного траншу МВФ


Україна готується до перегляду кредитної програми МВФ і за літо повинна вирішити низку проблем, зазначила очільниця українського мінфіну. Ідеться зокрема про дефіцит Пенсійного фонду та підготовку до приватизації.

Наталія Яресько

Наталія Яресько

До перегляду програми Міжнародного валютного фонду (МВФ), на який очікують восени, Україна планує вирішити проблему дефіциту Пенсійного фонду, підвищити ефективність використання коштів у медицині й освіті та понизити боргове навантаження, заявила міністерка фінансів Наталія Яресько у вівторок, 2 червня, повідомляє інформаційне агентство "Інтерфакс-Україна". Також, за її словами, Верховна Рада має ухвалити ще три законопроекти, що може відбутися вже цього тижня.

Яресько зазначила, що на третій та четвертий квартали заплановане проведення приватизації в Україні, та висловила сподівання, що цей процес буде повністю прозорим і відкритим.

Також міністерка сподівається на успішне завершення перемовин із кредиторами щодо реструктуризації українського боргу до рішення МВФ про виділення наступного траншу кредиту. "Все буде добре. Ми встигнемо завершити переговори щодо першого перегляду до другого траншу", - сказала Яресько. Другий транш кредиту МВФ, за її словами, складе 1,7 мільярдів доларів США.Місія МВФ закликала росію піти на реструктуризацію боргу України


Українська влада має намір завершити триваючу реструктуризацію боргу відповідно до цілей програми. Це стане запорукою для забезпечення з високою ймовірністю стійкості державного боргу і продовження фінансування програми МВФ у повному обсязі. Про це йдеться в офіційній заяві місії МВФ за підсумками візиту в Київ в рамках першого перегляду чинної програми співпраці.

«У ширшому сенсі, фінансова підтримка зусиль, яких докладає Україна для впровадження реформ, з боку офіційних і приватних кредиторів є життєво важливим фактором для успіху програми», - резюмується в документі

Нагадаємо, що офіційний Київ наполягає, що під реструктуризації зовнішніх боргів України мають потрапити в т.ч. єврооблігації на 3 млрд дол, які були випущені в грудні 2013 року за Януковича та підлягають погашенню в грудні поточного року. Натомість Москва заявляє, що на реструструктуризацію зобов’язань України не піде. При цьому раніше Росія наголошувала, що Україна веде переговори про реструктуризацію боргів з приватними кредиторами, тоді як в РФ вважають, що вони є «офіційним» кредитором (як суверен).

Гонтарева обговорює з керівниками 40 найбільших банків результати першого огляду програми EFF за підсумками роботи місії МВФ в Україні


Голова Національного банку України Валерія Гонтарева з керівниками 40 найбільших банків України розпочали нараду, на якій обговорюються результати першого огляду програми EFF за підсумками роботи місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Україні та стратегії оздоровлення банківської системи.

Про це повідомляється на веб-сторінці Національного банку у facebook.

"Розпочалася нарада керівництва Національного банку України на чолі з Головою Валерією Гонтаревою та керівниками 40 найбільших банків України. Обговорюються поточні питання діяльності регулятора, результати першого огляду програми EFF за підсумками роботи місії МВФ в Україні, стан реалізації стратегії з оздоровлення банківської системи", - йдеться в повідомленні.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка