Сприймання звуку людиною. Інфра­звук та ультразвук



Скачати 66.19 Kb.
Дата конвертації05.03.2017
Розмір66.19 Kb.
Херсонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1

Херсонської міської ради


Сприймання звуку людиною.

Інфра­звук та ультразвук.

Вплив звуків на живі організми.


( Конспект уроку фізики для учнів 8-х класів

з розвитку здоров’язберігаючих компетентностей)


Учитель : Комарницька Ольга Василівна

Херсон-2013 рік

Тема: Сприймання звуку людиною. Інфра­звук та ультразвук.

Вплив звуків на живі організми



Мета уроку:

  1. Сформувати знання учнів про механізм сприйняття звуку людиною. Дати поняття про інфразвук та ультразвук, їх прояви в природі та в техниці. Підвищіти рівень поінформованості учнів про повсюдну наявність шуму, про різні види шуму, їх джерела та методи зниження шумового забруднення.

  2. Розвивати в учнів вміння виділяти істотне, порівнювати, класифікувати. Сприяти формуванню в учнів знань з питань здоров'язбереження та вивчення способів , які перешкоджають шумовому забрудненю навколишнього середовища.

  3. Виховувати в учнів вміння працювати самостійно і в команді. Продовжити формування в учнів активної життєвої позиції з питань захисту навколишнього середовища.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форми і методи роботи: відеопрезентація, лекція-демонстрація, « мозковий штурм», інтерактивна гра «Фізичне лото», « Відгадай звуки», « Телефонні переговори»,метод випереджуючого навчання, командна гра, індивідуальна робота учнів, екологічна фізхвилинка.

Обладнання: підручники «Фізика. 8 клас», відеоматеріали « Зеленого пакета», презентація до теми уроку, творчі проекти учнів, експрес-листи.

План уроку.

Структура уроку

Час

Зміст і методи роботи


1. Організація класу.

1 хв.

1. Підготовка робочих місць учнів.

2. Актуалізація знань учнів.

3 хв.

2. Інтерактивна гра «Фізичне лото»

3. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку.

2 хв.

3. Гра « Відгадай звуки».

4. Вивчення нового матеріалу.

30 хв.

4.1. Сприйняття звуків людиною. Лекція- демонстрація вчителя.

4.2. Інфразвуки в природі та в техниці. Проектна робота учнів. Виступ.

4.3. Ультразвуки та їх значення для живих організмів. Використання ультразвуків. Проектна робота учнів. Виступ.

4.4. Вплив звуків на живі організми. Шум, види шуму.

Гра « Телефонні переговори».

Перегляд відеоролика « Шум».

« Мозковий штурм».

4.5. Методи зниження шумового забруднення довкілля.

Повідомлення учнів.


5. Закріплення вивченого матеріалу.

5 хв.

5. Екологічна фізхвилинка.

Гра-імітація. « Поміркуй і виконуй!».



6. Рефлексія навчальної діяльності учнів.

2 хв.

6. Вправа « Продовжи речення».

Бесіда з учнями .



7. Підсумки уроку. Оцінювання учнів. Домашнє завдання.

2 хв.

7. Бесіда з учнями.

Д/З: вчити §8, розв’язати: вправа 8 №5,6,7.

Проекти з тем: « Вплив шуму на живі організми. Методи захисту від шуму»,

« Інфразвук та ультразвук в природі і втехниці».




Хід уроку

2. Актуалізація знань учнів. Інтерактивна гра « Фізичне лото».

На дошці висвічуються твердження, а учні повинні знайти відповідні номери та терміни і відгадати код гри.

Учні виконують завдання в експрес-листах ( на кожного учня).

Питання до гри «Фізичне лото».


  1. Поздовжні хвилі, які поширюються в пружних середовищах.( Звук).

  2. До якого виду хвиль відносяться звукові хвилі? ( Поздовжні).

  3. Як називається явище відбиття звуку від перешкоди? ( Луна).

  4. Швидкість звуку в повітрі дорівнює…( 340 м/с).

  5. Розділ фізики, в якому вивчаються звукові явища? ( Акустика).

  6. Як називається прилад, який дає звук одного тону? ( Камертон).

  7. Характеристика звуку за амплітудою називається… ( Гучність).

  8. Одиниці для вимірювання висоти тону звуку… ( Герц).

3. Мотивація навчальної діяльності.

Гра « Відгадай звуки». Учитель пропонує учням розділитися на команди по рядах. Завдання учнів із заплющеними очима відгадати звуки явищ, пристроїв, які демонструються на екрані. Наприклад: шторм, гроза, розряд блискавки, звуки арфи, флейти, дрелі, молотка, шелест листя, спів птахів…

Учитель. Бесіда з учнями.

Питання до учнів:

  • Чи збагачує сприйняття навколишнього світу світ звуків?

  • Як людина сприймає звуки?

  • Чи всі діапазони звуку може сприймати людина?

  • Що таке шум? Чи потрібно захищатись від шуму?

На всі ці та багато інших питань ви зможете дати відповіді після вивчення теми «Сприймання звуку людиною. Інфра­звук та ультразвук. Вплив звуків на живі організми».

Оголошення вчителем мети уроку та форм і методів роботи учнів.



4. Вивчення нового матеріалу.

4.1. Сприйняття звуків людиною. Лекція- демонстрація вчителя.

Будова органу слуху людини. Як ми сприймаємо звук.



Перегляд відеофрагменту « Акустичні звуки».



Музикальний звук – це синусоїдальні коливання.

Спів – це результат накладання декілька синусоїдальних коливань.





4.2. Інфразвуки в природі та в техниці. Проектна робота учнів. Виступ.







4.3. Ультразвуки та їх значення для живих організмів. Використання ультразвуків. Проектна робота учнів. Виступ. Перегляд відеофрагмента.








Робота учнів у експрес-листах. Завдання заповнити таблицю « Діапазони звуку».

4.4. Вплив звуків на живі організми. Шум, види шуму.

Гра « Телефонні переговори».

Від кожної команди виходить по 2 учні. Після команди « телефоніста»( ведучого) « Вас з’єдную! Розмовляйте!» починаються одночасні « телефонні розмови учасників». Групи створюють шумові перепони ( стук м’яча, звуки музики, автомобіля). Потім проводиться обговорення результатів гри.

Питання до учнів:


  1. Який шум перешкоджав найбільше?

  2. Що ви зробили для покращення спілкування?

  3. Який шум здався найбільш неприємним?

Учитель. Підведення підсумків обговорення.

Повідомлення учня. Вплив шуму на здоров’я людини. Робота учнів в експрес-листах.

Орієнтовні відповіді на питання:

Шум визиває в людини:



Перегляд відеоролика « Шум».

« Мозковий штурм». Відповіді на запитання учні заносять в експрес-зошити.

  • Які основні джерела шуму?

  • Де розташовані місця з найвищім рівнем шуму у нашому місті?

  • Чи є і місцях з найвищім рівнем шуму акустично непрозорі екрани або шумозахисні смуги озеленення?

Демонстрація фоторепортажів команд. Обговорення.

Повідомлення учнів.





4.5. Методи зниження шумового забруднення довкілля.

Повідомлення учнів (матеріали « Зеленого пакету»).

  • Технічні заходи.

  • Правові заходи.

  • Освіта та інформування.

5. Закріплення вивченого матеріалу.

Гра-імітація « Поміркуй і виконуй». Екологічна фізхвилинка. Учитель пропонує учням виконати фізичні вправи під звуки природи та провести імітацію явищ: « шум вітру», « шум водоспаду», « звуки морського прибою», « спів птахів». Команди отримують завдання відтворити запропоновані звуки за допомогою міміки, гри та імітації.

6. Рефлексія навчальної діяльності учнів. Вправа « Продовжи речення».

Учні продовжують речення, які записані в експрес-листі.



  1. Акустичні звуки –це…

  2. Ультразвук використовують для спілкування…

  3. Джерелом інфразвуків в природі є…

  4. Шум-це…

  5. Способи захисту від шуму…


7. Підсумки уроку. Бесіда з учнями.

Оцінювання учнів.


Домашнє завдання.

Вивчити §8, розв’язати: вправа 8 №5,6,7.

Проекти з тем: « Вплив шуму на живі організми. Методи захисту від шуму»,

« Інфразвук та ультразвук в природі і в техніці».







База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка