Спеціальна обробкаСкачати 320.39 Kb.
Дата конвертації26.12.2016
Розмір320.39 Kb.
СПЕЦІАЛЬНА ОБРОБКА
В умовах використання противником ядерної та хімічної зброї особовий склад, озброєння, техніка, матеріальні засоби і місцевість можуть бути заражені радіоактивними та отруйними речовинами.

Термін зараження радіоактивними речовинами зі зниженням до безпечних рівнів радіації зберігається протягом кількох діб а в холодну пору року - до кількох тижнів.

Предмети речового майна і техніка заражені парами ОР, особливо типу зарін, небезпечні до випарювання з них ОР.

Радіоактивні речовини заражують об'єкти головним чином зверху і лише частково проникають вглиб пористих матеріалів. Отруйні речовини швидко проникають у пористі матеріали (дерево, шкіра, тканини та ін.) і просочуються в лакофарбовані покриття та гуму. Непористі матеріали) скло, непофарбований метал та інші заражуються тільки зверху.

Для забезпечення боєздатності військ в умовах використання супротивником зброї масового знищення необхідно проведення спеціального оброблення.


 1. Заходи та види спеціальної обробки.

Спеціальна обробка військ є одним із найважливіших заходів щодо ліквідації наслідків застосування противником зброї масового знищення і проводиться з метою не допустити ураження особового складу, що підпав під зараження РР і ОР. Воно складається із санітарної обробки особового складу, дегазації, дезактивації і дезінфекції місцевості та оборонних споруд, озброєння, техніки, обмундирування, взуття, спорядження, індивідуальних засобів захисту, медичного майна.

Санітарне оброблення полягає у видаленні з особового складу радіоактивних отруюючих речовин чи їх знешкодженні, видаленні та знешкодженні бактеріальних засобів.

Дегазацією зветься знезараження заражених об'єктів шляхом руйнування (нейтралізації) чи видалення отруйних речовин.

Дезактивація — усунення радіоактивних речовин із заражених поверхонь до величин, безпечних для людини.

Дезінфекцією називається знищення патогенних мікроорганізмів і токсинів з заражених об'єктів.

Залежно від обставин, наявності часу і існуючих засобів спеціальна обробка може виконуватись у повному обсязі або частково і відповідно поділяється на повну і часткову.Часткова спеціальна обробка включає:

 • часткову спеціальну обробку особового складу;

 • часткову дезактивацію, дегазацію та дезинфекцію озброєння і техніки.

Повне спеціальна обробка включає:

 • повну санітарну обробку особового складу;

 • повну дезактивацію, дегазацію та дезінфекцію озброєння, техніки.

Дегазація. Розрізняють два види дегазації: природну (пасивну) та штучну (активну). Природна – відбувається без участі людини (випаровування, гідроліз вологою та ін.). Швидкість її залежить від метеорологічних умов, стійкості ОР, щільності зараження. Штучна – проводиться із застосуванням спеціальних засобів.

Існує декілька способів дегазації: • механічні - видалення та ізоляція (закидання землею і т.ін.);

 • фізичні - видалення за допомогою розчинів, розчинників, сорбентів;

 • хімічні - більш досконалі та надійні, за допомогою дегазуючих речовин;

 • змішані.

Дегазуючі речовини та розчини. Залежно від механізму знешкоджуючої дії поділяються на окислювально-хлоруючі речовини (хлорне вапно, ДТСГК, хлорамін і т. ін.) та речовини лужного характеру, які вступають в обмінні реакції та прискорюють гідроліз ОР.

Для дегазації застосовуються розчини та рецептури стандартного складу: • розчин №1 (2% р-н діхлораміну в діхлоретані);

 • розчин №2 ащ (водний розчин 2% NaOH, 5% моноетаноламіна, 25% р-н аміаку;

 • розчин №2 бщ (10% NaOH, 25% моноетаноламін);

 • дегазуючі рецептури РД-2, РДА;

 • водні розчини (суспензії, кашки) гіпохлоридів кальцію - ДТСГК, НГК, ГКС щ (слаболужний).

При відсутності табельних розчинів можуть бути використані водні розчини порошку СФ-2У (0,3%), органічні розчинники, які сприяють швидкому змиву ОР.

Розчини для дегазації отруйних речовин приведені в табл.1.Таблиця 1

Види ОР та розчини їх дегазації

Отруйні речовини

Дегазуючі речовини та розчини, розчинники

Табельні

Допоміжні

V-гази та іприти

ІПП-8(9),N1,РД,РД-2, ІДП-1,СН-50,суспензія ДТС

Гаряча мильна вода, ОФ-2У, діхлоретан, трихлоретилен, спирт, бензин, гас, дизельне паливо

Зоман, зарин

ІПП-8(9), ІДП-1, 2-бш (аш), РД, РД-2, СН-50, суспензія ДТС-ГК

Гаряча мильна вода, СФ-2У, NaOH - водний розчин, діхлоретан, спирт, бензин, гас, диз. паливо

Люїзит

ІПП-8(9), ІДП-1, N1, РД, РД-2, СН-50, суспензія ДТС-ГК

Гаряча мильна вода, СФ-2У, аміачна вода, водний р-н NaOH, діхлоретан, трихлоретилен, спирт, бензин, гас, дизельне паливо

Адамсит

ІПП-8(9), ІДП-1, РД, РД-2, СН-50, суспензія ДТС-ГК

Гаряча вода

Хлорацетофенон

ІПП-8(9), СФ-2У, СН-50 суспензія ДТС-ГК

5% р-н бісульфата Na, гаряча мильна вода, діхлоретан, трихлоретилен, спирт, бензин, гас, дизельне паливо

Cl-EC, Cl-Ap.

ІПП-8(9), ІДП-1, 2-бщ (ащ), РД-1, РД, СН-50, суспензія ДТС-ГК

Гаряча вода, СФ-2У, аміачна вода, водний р-н NaOH, діхлоретан, трихлоретилен, спирт, бензин, гас, дизельне паливо

B-Z

ІПП-8(9), ІДП-1, N1, 2-бщ (ащ), РД, РД-2,СН-50, суспензія ДТС-ГК

Гаряча мильна вода, СФ-2У, аміачна вода, водний р-н NaOH, діхлоретан, трихлоретилен, спирт, бензин, гас, дизельне паливо

Дифосген хлорпікрин

ІПП-8(9), ІДП-1, РД, РД-2, 2-бщ (ащ)

Гаряча мильна вода

Дезактивація. Дезактивація за аналогією з дегазацією поділяється на природну (пасивну) та штучну (активну). Під природною дезактивацією слід розуміти зменшення радіоактивності продуктів ділення у часі. Швидкий спад радіоактивності в перші години після вибуху пояснюються великою кількістю в ПЯВ ізотопів з малим періодом напіврозпаду. Наявність довгоіснуючих ізотопів вимагає проведення штучної дезактивації фізичними способами їх знезараження із заражених об'єктів, а саме:

 • дезактивація, яка грунтується на миючій дії деяких речовин (поверхнево-активні речовини - мило, сульфанол та ін.);

 • дезактивація, в основі якої є використання хімічних реагентів, що викликають розчинення або руйнування поверхневого шару об'єкта (органічні розчинники – дихлоретан, бензин, кислоти, луги, окислювачі);

 • дезактивація, яка грунтується на сорбційних процесах (карбоферогель);

 • дезактивація, яка грунтується на іонному обміні (цеоліт, глауконіт, сульфовугілля, іонно-обмінні смоли);

 • дезактивація, в основі якої є використання комплексоутворювачів (гексаметафосфат, триполіфосфат натрію, щавелева, лимонна, винна кислоти та ін.).

Табельною дезактивуючою речовиною є порошок СФ-2У (сульфанол - 25%, триполіфосфат Na - 50%, сульфат Na), що міститься в сульфанолі (- 18%). Застосовуються 0,075 і 0,15 % водні суспензії порошку.

2. Технічні засоби спеціальної обробки

Технічні засоби, які використовують під час спеціального оброблення, мають своє особливе призначення. Вони відповідають вимогам зручності, простоти використання, небезпеки та швидкості спеціальної обробки.2.1. Табельні засоби санобробки.

Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8А) - табельний індивідуальний засіб медичного протихімічного захисту, призначений для оброблення ділянок шкіри людини та прилеглих ділянок обмундирування, заражених крапельно-рідкими ОР та їх аерозолями, а також лицевої частини протигазу і помітних плям ОР на обмундируванні.

Складається з посудини ємністю 200 мл, яка наповнена універсальним дегазатором, з пробкою, що нагвинчується, і чотирьох ватно-марлевих тампонів. ІПП-8 забезпечує обробку 1500-2000 см2 поверхні тіла. Вміст ІПП-8 упакований в поліетиленовий мішечок з інструкцією по застосуванню.

При попаданні ОР на шкіру обличчя (та інші відкриті ділянки тіла) необхідно заплющити очі, затримати дихання, рясно змочити тампон дегазуючим розчином, швидко обробити ним шкіру, видалити надлишок дегазатора з повік, потім одягнути протигаз. Тампоном, який просочений дегазатором, протерти шолом-маску протигазу, комірець, манжети рукавів.

Дегазуючий пакет силікагелевий (ДСП), що входить до складу комплекта ІДП-С, призначений для дегазації обмундирування, зараженого парами ОР типу зарин, зоман. ДПС складається з тканинного мішечка з дегазуючим порошком (85% силікагелю і 15% фенату натрію), що вставляється в поліетиленову упаковку для захисту від вологи. Вага порошку в пакеті 70г. При обробці обмундирування з пакета треба зняти поверхневу поліетиленову упаковку; легко стукаючи мішечком по обмундируванню та головному убору, посипати їх без пропусків, одночасно втираючи мішечком порошок в тканину. Особливу увагу треба звернути на обробку важкодоступних місць (пахви, під поясним ременем, лямкою та сумкою протигазу і т.ін.). Обробку спини проводять у порядку взаємодопомоги. У випадку дегазації вологого обмундирування треба спочатку все обмундирування опудрити, а потім втерти порошок в тканину.

Після обробки обмундирування необхідно старанно витрусити. На обробку одного комплекту обмундирування витрачається один пакет, при цьому концентрація парів (зарин, зоман) зменшується у 30-60 разів, що дозволяє зняти протигаз поза вогнищем на відкритому повітрі.Комплект санітарної обробки особового складу (КСУ) призначений для повної обробки особового складу в теплу пору року і часткового санітарного оброблення в холодну пору року.

Комплект працює від автомобілів : ГАЗ-63,-68, ЗІЛ-164,-130,-157 і ін.

Комплект складається з теплообмінника, сифона, гумовотканинних рукавів, душових насадок, газовідвідного пристрою, намету, ЗІП і укладеного ящика.

Для підігріву води використовується теплова енергія вихлопних газів. Дія комплекту заснована на використанні тепла і кінетичної енергії вихлопних газів автомобілів.

Пропускна здатність комплекту 10-12 чол/год.

Дезинфекційно-душові установки. Дезинфекційно-душові автомобілі ДДА-2, ДДА-3, ДДА-66 та дезінфекційно-душовий причеп ДДП-2 призначені для миття людей та дезінфекції, дезінсекції обмундирування, спорядження, взуття в польових умовах. ДДА змонтовані на шасі автомобілів, ДДП - на причепі. Основним складовим обладнанням є паровий котел, 2 дезінфекційні камери (ДДП-одна), душові пристрої (ДДА-2, ДДА-3 - по 3 шт.; ДДА-66, ДДП-2 - 2 шт.). Пропускна здатність установок: за годину санітарне оброблення здійснюють 144 чол. влітку, 96 - взимку на ДДА-2, ДДА-3; 48+8 носилочних влітку, 36+6 - взимку на ДДА-66; 48 влітку, 36 взимку - на ДДП-2.

Комплект "СО" (санітарка обробка) призначений для проведення повного санітарного оброблення 500 поранених та хворих, які заражені ОР,РР,БР. "СО" є на оснащенні ОМедБ (ОМЗ) та шпиталів. Містить дезінфекційні засоби, лікарсько-медичні та санітарно-господарчі речі, які розташовують в пакувальних ящиках.

2.2. Табельні засоби дегазації та дезактивації особистої зброї, озброєння і транспорту

Комплект дегазації зброї та обмундирування (ІДП-С) складається з восьми індивідуальних дегазаційних пакетів (ІДП), які призначені для повної дегазації особистої зброї і часткової дегазації артилерійських гармат та мінометів, восьми великих і восьми малих дегазуючих силікагелевих пакетів (ДПС),які призначені для дегазації обмундирування, зараженого парами ОР типу зарин, зоман.

Усі пакети пакуються в картонну водонепроникну коробку і перевозяться в підрозділах на машинах.

Індивідуальний дегазаційний пакет являє собою металевий або картонний корпус (футляр) з кришкою, в якому знаходяться дві скляні ампули, в одній з них (з червоною позначкою) 60 мл дегазуючого розчину №1. У кришці футляра розміщується 5 серветок (тампонів) з протирального паперу.

Для проведення дегазації особистої зброї необхідно: зняти кришку з футляра, відбити кришкою пакета головку ампули з червоною позначкою, змочити одну-дві серветки дегазуючим розчином і протерти ним зброю, поступово використовуючи весь розчин; розкрити ампулу з чорною позначкою, змочити одну-дві серветки дегазуючим розчином №2-ащ та обробити ними зброю так само, як дегазуючим розчином N 1; протерти зброю сухою серветкою. Після обробки використані тампони та ампули закопати у землю або спалити.Комплект танкових дегазаційних приладів (ТДП) призначений для часткової дегазації танків, самохідних артилерійських установок, бойових машин піхоти, бронетранспортерів та інших об'єктів військової техніки. Він складається із двох автономних приладів, зарядного пристосування, лійки.

Автономний прилад складається з балону з сифоном, вентилем, розпилюючим пристроєм, запобіжним ковпачком, ручкою та пробкою заливної горловини.

Дія приладу заснована на принципі розпилення дегазуючого розчину стиснутим повітрям. Робоча ємність одного приладу 1,6 л. робочий тиск у приладі 8-10 мгс/см2. Вага спорядження комплекта 6,3-6,5 кг.

Комплект дезактивації і дегазації озброєння та бойової техніки (комплект ДКВ) складається з 78 автономних приладів, що знімаються, які розміщені на обладнаних платформах автомобіля ЗІЛ-157 та двовісного причепа.

Автономний прилад ДКВ являє собою резервуар з сифоном, двома рідинними шлангами з брандспойтами і щітками. В останніх випусках укомплектовується повітряними насосами.

Робоча ємність приладу 30 л. Резервуари приладу завчасно споряджаються дезактивуючими або дегазуючими розчинами. На резервуарах приладів є маркірування: у приладів з дегазуючими розчинами №1 - червона смуга, у приладу з дегазуючим розчином №2-ащ (2-бщ) – чорна смуга. Подавання розчину з резервуару до брандспойтів проводиться тиском, який створюється в резервуарі за допомогою ручного повітряного насоса або компресорів об'єктів, які обробляються.

Індивідуальний комплект для спеціального оброблення автотракторної техніки (ІДК-1) До комплекту ІДК-1 входить брандспойт із щіткою, ежекторна насадка, гумовий рукав з перехідником для підводу рідини з ємності в ежекторну насадку, хомут, скребачка. Усі частини комплекту складаються в сумку із бавовняної тканини. Комплект перевозиться за спиною або під сидінням екіпажу машини. Резервуаром для дегазуючого (дезактивуючого) розчину є бідон (каністра) ємністю 20 л. Вага комплекту (без каністри) 5 кг. Подавання розчину із ємності проводиться тиском, який створюється компресором автомобіля та автомобільним шинним насосом.

Автомобільний комплект спеціального оброблення військової техніки (ДК-4) призначений для дезактивації та дегазації автомобілів і бронетранспортерів. До комплекту ДК-4 входить газорідинний прилад, ІДПС, чотири ІПП-8, дезактивуючий порошок СФ-2 (СФ-2У).

Газорідинний прилад призначений для дезактивації і дегазації автомобілів газорідинним методом та для дезактивації сухих, незамастилених поверхонь методом пиловідсмоктування. Він складається з ежектора, газорідинного та рідинного рукавів, брандспойту з подовжувачем та щіткою, пиловідводної труби і газовідбірного пристрою.

Дія газорідинного приладу заснована на використанні тепла і кінетичної енергії відпрацьованих газів двигунів автомобілів чи бронетранспортерів. Відпрацьовані гази поступають в ежектор під тиском 0,8-1,0 кгс/см2 та, придбавши в соплі ежектора необхідну швидкість, створюють розрідження, що забезпечує при газорідинному методі подання розчину із ємності в брандспойт, а при методі пиловідсмоктування – відсмоктування пилу з оброблюваної поверхні.

Теплова машина спеціального оброблення військової техніки (ТМС-65) призначена для дезактивації, дегазації та дезінфекції зовнішніх поверхонь техніки, миючих газовим та газокраплинним потоками. Вона може бути використана також для дегазації і дезактивації ділянок місцевості та доріг з твердим покриттям.

Спеціальне обладнання машин ТМС-65 змонтоване на автомобільному шасі високої прохідності УРАЛ-375Е і складається із турбореактивного двигуна ВК-1А, поворотного пристрою, кабіни оператора, паливної, водяної, гідравлічної систем, електрообладнання, фільтровентиляційної установки, переговорного пристрою, системи опалення, протипожежного обладнання. До комплекту машини входять спеціально обладнаний причеп-цистерна НЦ-4, 2-75ОВ, запасні частини, інструмент та приладдя (ЗІП). Робочим органом машини є турбореактивний двигун; він є генератором високошвидкісного та високотемпературного струменю газу. При подаванні води чи водної суспензії ДТСГК у газовий потік у подовжувальній насадці утворюється газокраплинний потік. Поворотний пристрій дозволяє обробляти газовим чи газокраплинним потоком зовнішні поверхні рухомих або нерухомих об'єктів військової техніки. До кабіни оператора виведені основні органи керування та контролю за роботою агрегатів машини ТМС-65 і турбореактивного двигуна.

Запас палива для двигуна, який возиться, розташовується в паливній ємності. Запас води (2800л) для утворення газокраплинного потоку, який возиться, розташовується у водяній ємності (200л ) та причепі-цистерні (2600л).

Для утворення безпечних умов праці оператору і водію при обробці зараженої техніки та місцевості машина обладнана фільтровентиляційною установкою ФВУ-15 т. Зв'язок між членами екіпажу здійснюється через переговорний пристрій Р-124.

Обслуга машини ТМС-65 складається із двох чоловік: командира машини (оператора) та водія.

Обробка військової техніки проводиться, як правило, двома машинами ТМС-65 безпосередньо в районах зосереджування військ або на маршрутах їх руху.

Спеціальна обробка військової техніки машинами ТМС-65 може проводитись:


 • при русі техніки в колоні, у цьому випадку взвод машин ТМС-65 розбиває робочу площадку;

 • в положенні, коли техніка, яка обробляється, знаходячись у колонах, стоїть на місці, а машини ТМС-65 рухаються вздовж колони.

Авторозливочна станція АРС-12У (АРС-14). АРС-12У призначена для дезактивації, дегазації та дезінфекції озброєння і військової техніки, дегазації та дезінфекції місцевості рідкими розчинами, транспортування і тимчасового зберігання рідин, а також для перекачування рідин з одної тари до іншої.

АРС-12У являє собою автомобіль ЗІЛ-157, на якому змонтовано спеціальне обладнання: цистерна ємкістю 2500 л, вихревий самовсмоктувальний насос, ручний насос, трубопровід, барабан, восьмиштуцерний колектор, роздавальні колектори, рукава, брандспойти, пістолети ПР-У, сифон та інше приладдя.

Принцип дії АРС-12У такий: рідина за допомогою насосу забирається із ємності (водоймища) і подається до цистерни. Із цистерни рідина під тиском подається через роздаточну трубу, колектор, шланги і брандспойти на поверхню, що оброблюється. За необхідністю рідину можна подавати із сторонньої ємності, оминаючи цистерну.

Мотопомпа МП-800 (М-600) використовується в підрозділах хімічного захисту для дезактивації струменем води крупної техніки, а також для подавання води із відкритих джерел у різні ємності. Мотопомпа МП-800 являє собою переносний агрегат, який складається із двоциліндрового двигуна внутрішнього згорання та відцентрового насосу, вакуум-системи насосу та приладдя. До комплекту мотопомпи входять два заборних рукави діаметром 76 мм та довжиною по 4 м, два напорних рукави діаметром 66 мм і довжиною по 20 м, три напорних рукави діаметром 51 мм і довжиною по 20 м. Продуктивність 800 л/хв.

Мотопомпа М-600 складається із одноциліндрового двигуна внутрішнього згорання, відцентрового насосу, вакуум-апарату та приладдя. Продуктивність 600 л/хв.2.3. Табельні засоби дегазації і дезактивації обмундирування, спорядження та індивідуальних засобів захисту

Автодегазаційна станція (АГВ-3М) призначена для дегазації пароповітряноаміачною сумішшю обмундирування, взуття, спорядження та індивідуальних засобів захисту, заражених крапельно-рідкими ОР типа іприт, зоман, V-гази, а також в'язкими рецептурами і парами. Вона може бути використана, для дезінфекції та дезінсекції вказаного майна пароповітряноаміачною сумішшю і сушки обробленого обмундирування гарячим повітрям.

АГВ-3М складається із чотирьох машин: силової, двох дегазаційних та підсобної. Силова машина призначена для отримання пари і гарячого повітря. У камерах дегазаційних машин відбувається процес дегазації та дезінфекції заражених виробів. На підсобній машині перевозиться допоміжне обладнання, обслуга, а також підвозиться паливо та інші матеріали.

Дегазаційна машина має три камери. Кожна камера працює незалежно від інших і складається з каркасу, який обшитий з внутрішнього боку нержавіючою сталлю, а з зовнішнього – листовим алюмінієм. У днище камери вмонтований генератор аміаку: до середини камери уставляється решітка (несправжнє дно). Генератор використовується для отримання аміаку з двовуглецю амонію або аміачної води і має вигляд прямокутної коробки з нержавіючої сталі.

При завантажуванні камер дегазаційних машин заражене обмундирування, захисний одяг, кожухи розвішують на плечиках, чоботи, черевики, ватне обмундирування та шапки завантажують навалом на сітчасте дно камери на всю висоту камери.

Обслуга АГВ-3М складається з командира відділення АГВ-3М, командирів і шоферів силової та дегазаційних машин, шофера підсобної машини і п'яти хіміків-дегазаторів, всього 13 чоловік.

Бучильна установка (БУ-4М) призначена для дегазації та дезінфекції бавовняного обмундирування, білизни, індивідуальних засобів захисту і брезентів. Крім того, бучильна установка може бути використана для дезактивації та дегазації казанків, ложок, металевих фляг та іншого кухонного устаткування.

БУ-4М являє собою автомобіль, у кузові якого розміщено обладнання. Основне обладнання складається з двох бучильників, у яких проводиться обробка заражених речей кип'ятінням або пароаміачним способом.

Пральні машини призначені для гігієнічного прання обмундирування, можуть бути використані для дегазації та дезактивації білизни і обмундирування. Найбільше використання має пральна машина СМ-50, продуктивність якої 50 кг сухих виробів за цикл прання.

2.4. Табельні засоби дегазації та дезактивації води

Модернізована автофільтрувальна станція МАФС-3 призначена для дезактивації, дегазації та дезінфекції води. Спеціальне обладнання станції розміщене на автомобілі ЗІЛ-131 та одноосному причепі 1-АП-1,5. Незйомне обладнання її складається з фільтра, двох дихлораторів та трубопроводів, до системного обладнання належать дві мотопомпи М-600 (М-800), чотири резервуари відстійники РЕ-6000, два резервуари-збірники води (РЕ-6000), лабораторний набір для підбору доз хлорного вапна та коагуляторів.

При одночасному зараженні води ОР та хвороботворними мікробами очищення її полягає у попередньому хлоруванні високими дозами хлору, послідовною фільтрацією через фільтр, споряджений іонітами, дехлоратори, споряджені активованим вугіллям або карбоферогелем-М. Надлишок хлору усувається при фільтруванні води через фільтр іонітовий. Дезактивація води за допомогою МАФС-3 здійснюється фільтруванням іонним обміном або фільтруванням через шихту із карбоферогеля-М та сульфовугілля.

Продуктивність станції 3500-4000 л/год. Пересувна опріснювальна установка ПОУ призначена для дезактивації та дезінфекції води, а також для отримання із гірко-солоних вод прісної (дистильованої) води. Спеціальне обладнання установки змонтоване на шасі автомобіля ЗІЛ-131, продуктивність її біля 250-300 л/год. Із 700 л зараженої води 300 л переганяється і збирається у вигляді конденсату у ємність для чистої води, інші 400 л скидаються в ямку для стічних вод.

3. Організація і проведення часткового і повної спеціальної обробки у військах

Організує проведення часткового спеціального оброблення командир підрозділу. Вона здійснюється особовим складом без припинення виконування бойових завдань (у ході бойових дій),а також обов'язково повторно після виходу з осередку зараження ОР,РР,БР. Спеціальна обробка проводиться з використанням табельних і підручних речей безпосередньо у підрозділах з метою подальшого введення бойових дій без засобів захисту і в разі входу до колективних засобів.

Повне спеціальна обробка проводиться поза зоною зараження після виконання бойового завдання частинами хімічних, інженерних військ за розпорядженням старших начальників як безпосередньо в районах бойових дій, так і в районах спеціального оброблення (РСО), які розгортаються підрозділами хімічних військ за участю речової та медичної служб.

Часткове санітарне оброблення внаслідок зараження РР і порядок її проведення. Часткове санітарне оброблення (ЧСО) проводиться, якщо можна, протягом першого часу після зараження, безпосередньо в зоні радіоактивного забруднення і повторюється після виходу з неї. Вона полягає у видаленні РР з відкритих ділянок тіла і дезактивації одягнутого обмундирування і засобів захисту та виконується після дезактивації зброї і техніки. Для її проведення в зоні зараження використовуються підручні засоби, радіометричний контроль до і після її проведення не проводиться. На МПП для вирішення питання про проведення часткового санітарного оброблення поранених та хворих, які поступають із зони зараження РР, проводиться радіометричний контроль.

При проведенні ЧСО в зараженому районі необхідно протерти або обмести, не знімаючи, протигаз (респіратор) і засоби захисту шкіри, обмести і стряхнути обмундирування, спорядження та взуття, якщо не було одягнуто засобів захисту шкіри.

Під час виходу із зони радіоактивного зараження ЧСО проводиться в наступній послідовності: • зняти, стряхнути (обмести) або протерти ганчір'ям, змоченим у воді, індивідуальні засоби захисту шкіри;

 • не знімаючи протигазу, стряхнути (обмести, вибити) обмундирування (шинель або гімнастерку для цього зняти).

Обробка обмундирування та взуття не проводиться , якщо вони не були заражені РР внаслідок своєчасного використання особовим складом засобів захисту:

 • обмести і протерти ганчір'ям, змоченим водою, спорядження і взуття;

 • обмити чистою водою (із фляги) відкриті ділянки рук та шиї, а потім лицьову частину протигазу;

 • зняти протигаз, старанно вимити чистою водою обличчя, шию, руки, прополоскати рот і горлянку.

При нестачі води оброблення відкритих ділянок шкіри і лицевої частини протигазу проводиться шляхом обтирання їх вологим рушником , тампоном або носовиком, причому протирання проводиться в одному напрямі. Взимку обмундирування, спорядження та взуття можна обробити, протираючи незараженим снігом.

Часткове санітарне оброблення при зараженні крапельно-рідкими ОР та їх аерозолями. При зараженні особового складу, поранених та хворих крапельно-рідкими ОР і їх аерозолями (при несвоєчасному використанні засобів захисту) ЧСО проводиться негайно після зараження і полягає в обеззаражуванні ОР на відкритих ділянках шкіри та прилеглих до них ділянках обмундирування (знезаражуються також видимі краплі ОР на обмундируванні і лицьовій частині протигазу) з використанням індивідуального протихімічного пакета (ІПП-8).

Якщо в момент зараження особовий склад знаходився в протигазах і засобах захисту шкіри, то ЧСО проводиться після виходу із зараженого району (при знятті засобів захисту).

Обмундирування, яке заражене парами ОР типу зарин, зоман, обробляється за допомогою дегазуючого пакету силікагелевого (ДПС), після чого можна зняти протигаз.

При проведенні ЧСО особового складу, зараженого одночасно ОР і РР, в першу чергу знезаражуються ОР, а потім проводяться інші заходи, передбачені у випадку зараження РР.

Призначення і організація повної санітарної обробки. Повне санітарне оброблення особового складу, поранених і хворих полягає в обмиванні всього тіла водою з милом з обов'язковою зміною білизни, а за необхідністю і обмундирування (якщо воно одночасно не підлягає обробці).

Повна санітарна обробка здійснюється в незаражених районах і проводиться безпосередньо в підрозділах або в районах спеціального оброблення (РСО).

При зараженні РР повне санітарне оброблення проводиться обов'язково лише в тому випадку, якщо після часткового санітарного оброблення зараженість шкіри і обмундирування особового складу становить 50 мР/год і вище. Воно полягає в старанному обмиванні всього тіла теплою водою з милом і мочалкою і промиванні порожнини рота, носа і очей водою. Повне санітарне оброблення, якщо змога, має проводитись не пізніше 10 годин з моменту зараження.

Після обмивання особовий склад підлягає радіометричному контролю. Особовий склад, у якого після обмивання залишається зараженість вище 50 мР/год, підлягає повторному обмиванню, якщо ж і повторне обмивання не приводить до зниження зараженості нижче 50 мР/год, то особовий склад береться під нагляд. Обмундирування підлягає заміні, якщо після його вибивання радіоактивне зараження складає 50 мР/год і вище.

При зараженні крапельно-рідкими ОР та їх аерозолями у випадку своєчасного проведення часткового санітарного оброблення, необхідності в проведенні повного санітарного оброблення немає, але вона може проводитися з гігієнічною метою для змивання продуктів дегазації і надлишку дегазатора не пізніше 10 годин з моменту зараження. Заражене обмундирування має бути замінене у можливо коротші строки.

Район спеціального оброблення (РСО). Включає райони очікування та збору, один або декілька пунктів спеціального оброблення (ПуСО). Район очікування призначається для підготовки підрозділів до проведення ПСО і забезпечення взаємодії підрозділів, які підлягають обробці, з підрозділами хімічних військ (уточнюється об'єм, місце, строки і порядок проведення ПСО, склад команд обслуговування, забезпечення обмінним фондом обмундирування, порядок підтримання зв'язку з командирами).

Райони очікування і збору знаходяться від ПуСО на відстані 3-5 км. На ПуСО обладнуються: • контрольно-розподільний пост (КРП);

 • майданчик оброблення озброєння і техніки;

 • майданчик обробки стрілецької зброї;

 • майданчик оброблення засобів індивідуального захисту (ЗІЗ);

 • майданчик заміни зараженого обмундирування; майданчик повної санітарної обробки.

ПСО проводиться поточно під керівництвом командира роти. На КРП кожному командиру взводу вказується маршрут руху.

Проводиться спецобробка за допомогою табельних речовин обробляючого підрозділу (ДК-4, ІДК-1 та ін.) або хімічної служби (ТСМ-65,ДКВ, АРС).

Особовий склад виходить із техніки під керівництвом командира взводу, прямує на майданчик оброблення стрілецької зброї (якщо оброблення не проводилось) і далі на майданчики оброблення ЗІЗ, і потім зараженого обмундирування. Заражена техніка з водіями і виділеним особовим складом під керівництвом командирів взводів направляється на майданчики оброблення озброєння і техніки.

4. Організація та проведення спеціальної обробки на етапах медичної евакуації.

Майданчик спеціального оброблення МПП призначений для часткового санітарного оброблення поранених і хворих, а також часткової дезактивації, дегазації і дезінфекції обмундирування, взуття, обладнання, санітарного транспорту та носилок.

Майданчики спеціального оброблення (МСО) обладнуються силами і засобами сортувально-евакуаційного відділення на деякій відстані (40-50 м) від приймально-сортувального евакуаційного з підвітряної сторони, бажано поблизу водяних стоків. На місцевості вони позначуються шнурами, мотузкою, розділяються на дві половини - чисту і брудну.

Крім того, поблизу майданчика відводиться місце для дезактивації (дегазації, дезінфекції) транспорту і носилок.

На майданчику працює санітарний інструктор-дезінфектор або санітар. За необхідністю майданчик посилюється змінним складом з числа легкопоранених і хворих. Часткове санітарне оброблення проводиться при активній участі самих поранених і хворих.

Організація роботи. На майданчик спеціального оброблення направляють з сортувального посту (ПС) всіх поранених і хворих, які мають зараження РВ вище допустимого ступеня зараження, що призводить до променевого ураження (50 мР/год), а також, які надійшли із хімічного осередку стійких ОР та осередку ураження бактеріологічною зброєю.

Потік тих, що надходять, ділять на носилочних та ходячих для окремого оброблення. Ходячі поранені і хворі проводять часткову дезінфекцію або дегазацію особистої зброї, а потім часткову санітарну обробку в порядку само- і взаємодопомоги під керівництвом санітара або санінструктора. У носилочних поранених і хворих забирають особисту зброю. І вони обробляються допоміжними санітарами на тих носилках, на яких поступили, а потім перекладаються на чисті носилки.

Дезактивація особистої зброї проводиться протиранням тампонами, зволоженими дезактивуючим розчином (водою).

Дегазація (дезинфекція) особистої зброї проводиться за допомогою індивідуального дегазаційного пакету (ІДП), який входить у комплект "ІДП-С".

Часткова санітарна обробка уражених, які мають високий ступінь зараження РР, складається з механічної очистки засобів захисту, обмундирування, спорядження і взуття вибиванням, обмітанням віником, в чищенням щіткою, з обмиванням водою відкритих частин тіла (обличчя, руки, шия), полоскання порожнини рота.

Часткове санітарне оброблення уражених ОР, медична допомога, як і наступна їх евакуація, проводиться без зняття протигазу, складається з оброблення відкритих ділянок тіла, обмундирування, лицьової частини протигазу за допомогою ІПП з наступним направленням на сортувальний майданчик окремим потоком: частина цих уражених може бути направлена в евакуаційний безпосередньо з майданчика санітарного оброблення.

Часткове санітарне оброблення уражених ОР, які не можуть користуватися протигазами (тяжкоуражені), складається з обробки відкритих частин тіла ІПП, зняття зараженого обмундирування, взуття, протигазів і додаткової обробки відкритих частин тіла: потім уражених перекладають на чисті носилки і розміщують в спальні мішки або надівають чисту білизну і обмундирування та направляють на сортувальний майданчик, або в приймально-сортувальний окремим потоком.

За неможливістю провести заміну обмундирування, білизни і взуття, уражених парами зарину (зоману) їх опудрюють вмістом дегазуючого пакету селікогелевого (ДПС).

При надходженні уражених, які мають поверхневе зараження бактеріальними засобами, обеззаражування відкритих ділянок тіла і обмундирування здійснюється дезінфекційними засобами; протигази не знімаються до проведення повного санітарного оброблення в ОМЗ.

Персонал майданчика спеціального оброблення працює в засобах захисту (протигазу) або респіраторах, гумових фартухах, рукавицях, чоботах, захисних панчохах.

Відділення спеціального оброблення (ВСО) ОМедБ призначено для проведення повного санітарного оброблення поранених і хворих, які надходять з зараженням РР, ОР і БЗ шкіри, обмундирування, спорядження, пов'язок, крім того, у ВСО здійснюється дезактивація, дегазація, дезінфекція знятих з уражених обмундирування і спорядження них, а також носилок і транспорту, який доставив їх із вогнища ураження.

ВСО розгортається в складі підрозділів різної черги (строки повного розгортання 30-50 хв. з моменту прибуття ОМедБ на місце).Силами і засобами приймально-сортувального взводу (ПСВ), санітарно-епідеміологічної лабораторії (СЕЛ) - у складі трьох майданчиків санітарного оброблення, площадки дезактивації та дегазації. При розгортанні ВСО виділяють місце для розгортання транспорту, що доставляє поранених і уражених, збору спорядження, взуття і верхнього одягу.

Місце для ВСО вибирається з підвітряної сторони на відстані 50-80 м від інших функціональних підрозділів ОМедБ, поблизу протоку води.

Майданчики ВСО ділять на брудну і чисту половини, які позначають огорожею (червоними прапорцями). Все ВСО повинно бути огороджене жовтими прапорцями із знаком "ЗАРАЖЕНО!"

Чиста половина майданчика повинна розташовуватись з навітряної сторони. Особовий склад відділення - фельдшер, санінструктор-дозиметрист, декілька санітарів - працюють у протигазах (респіраторах) та інших засобах захисту.

Для розгортання ВСО із наметного фонду ОМедБ виділяють:


 • Влітку - 2 намети (УСБ-56-1; УСТ-56-1);

 • Взимку - 3 намети (УСБ-56-1; 2СТ-56-2), ДДА-3 (ДДА-66), місткістю РЕ-6000, комплект "СО" виділяє командир СЕЛ.

Уражені стійкими ОР, а також заражені РР із ступенем, вищим допустимого (50 мР/год) потребують повної санітарної обробки, бо являють небезпеку для навколишніх, зняття протигазу з уражених, які прибули із стійкого хімічного вогнища, можлива тільки після заміни (зняття) зараженої білизни і обмундирування (виключення десорбції ОР).

Тому з СП всіх уражених, які знаходяться у засобах захисту (протигаз), направляють у ВСО для повного санітарного оброблення.

При тяжких ураженнях (шок, коматозний стан, проникаюче черевне поранення, зупинена кровотеча, великі опіки ІІІ і ІV ступенів) санітарне оброблення обмежується заміною обмундирування, обробкою відкритих ділянок тіла і зняття верхніх шарів пов'язки. Після такого оброблення уражених негайно направляють у необхідні функціональні підрозділи (операційно-перев'язочні), а повне санітарне оброблення буде проведено після надання кваліфікаційної медичної допомоги.

Тяжко уражених, які на МПП замінили білизну і обмундирування і зняли протигази, направляють з СП одразу в сортувально-евакуаційний відділ. Повна санітарна обробка цієї групи уражених проводиться після надання кваліфікаційної медичної допомоги.Організація санітарної обробки. Автотранспорт, що прибув у ВСО, розвантажується санітарами-носильниками на відведеному для цього місці. У процесі розвантаження фельдшер (санінструктор) визначає спосіб, повноту і почерговість оброблення. Легкопоранених, які можуть самостійно виконувати часткову дезактивацію обмундирування, спочатку направляють до майданчику дезактивації (дегазації). З решти при вході в роздягальню знімають засоби захисту, спорядження і верхнє обмундирування (за сприятливих погодних умов). У роздягальні уражені самостійно або з допомогою санітара роздягаються, здають документи, речі і готуються до миття, пов'язки покривають водонепроникним матеріалом.

Все зняте з уражених збирають у гумові мішки, маркірують і передають для відповідного оброблення, дезактивації або дезінфекції. Дублікат маркірувального номерка вручають (закріпляють) ураженому.

Обмундирування, заражене РР, дезактивується на майданчику дезактивації; заражене БС - дезінфікується в ДДА. Знезаражене обмундирування доставляють в роздягальню.

Заражений ОР одяг, спорядження і взуття складають у загальні гумові мішки і направляють на дегазаційні пункти, які розгортаються силами і засобами хімічної служби, а замість того використовують одяг із обмінного фонду. Протигази маркірують номерками, віддають на майданчик дегазації відділення спеціального оброблення ОМедБ і після завершення обробки повертають власнику. Документи складають у спеціальні поліетиленові мішки і за необхідністю дезактивують або дегазують.

Уражених із роздягальні направляють у приміщення для миття, носилочних перекладають на сітчасті носилки. Біля входу в обмивочну, уражені одержують мило, мочалку, при зараженні БС обмивають руки і шию 2% розчином монохлораміну, а потім знімають протигаз і переходять в обмивочну.

У випадку зараження високотоксичними ОР протигази знімають в обмивочній. Під кожною душовою сіткою одночасно миють 2 людини. При цьому гарячою водою з милом обмивають все тіло, особливо ретельно обмивають руки, шию, обличчя, волосяні частини.

Ходячі уражені миються теплою водою (37-400С) з милом самостійно, під кожною душовою сіткою 2 людини одночасно, протягом 15 хвилин. Таким чином, під одною душовою сіткою душового пристрою за 1 час можуть помитись 8 чоловік.

Носилочних уражених обмивають санітари за допомогою переносних душових сіток (душ-шланг). В обмивочній одночасно можна обробити 2 носилочних, 2-3 сидячих і до 5 ходячих ранених і уражених, Загальна пропускна здатність обмивочної орієнтовно 20-25 чоловік за годину при затраті на людину 40 л теплої води і 40 г мила.

При цьому слід враховувати, що можливості ДДА-66 такі: санітарна обробка влітку 48 ходячих і 8 носилочних уражених, а взимку - 36 ходячих і носилочних уражених за 1 годину роботи.

Після закінчення повного санітарного оброблення носилочних уражених перекладають на сухі носилки і виносять в одягальню. При зараженні РР при вході в одягальню всі проходять повторний радіометричний контроль. За необхідністю санітарне оброблення повторюють.

В одягальні, яка є по суті однією з наметів сортувально-евакуаційного відділу, уражених одягають у чисте обмундирування (після відповідного оброблення або їх обмінного фонду) або вкладають у спальні мішки (вкривають ковдрою) і направляють у відповідні функціональні підрозділи ОМедБ.

За необхідністю в одягальні надають медичну допомогу (введення антидотів, серцевих препаратів, стимуляторів дихання, кисневу терапію та ін.)

У цілях безпеки особовий склад ВСО при надходженні різних категорій уражених повинен працювати:


 • при зараженні ОР - у фільтруючому протигазі, ЗЗК або "Л-1";

 • при зараженні РР - у респіраторі, фартуху, гумових рукавичках, чоботах і надрукавниках;

 • при зараженні БЗ - у протичумних костюмах (ПЧО).

Порядок дезактивації (дегазації, дезінфекції) обмундирування, спорядження, транспорту в ОМедБ. Майданчики дезактивації (дегазації, дезінфекції) розділяються з урахуванням направлення вітру на чисту і брудну половини, які зазначені знаком - "ЗАРАЖЕНО".

Очолює роботу на майданчику санінструктор-дезінфектор (дозиметрист), під його керівництвом працює 2-4 санітари із "КВ". Тут проводять повну дезінфекцію (за допомогою дезінфекційно-душової установки на автомобілі), часткову дезактивацію і дегазацію обмундирування уражених і повну дегазацію протигазів. Майданчики обладнують пристосуванням для розвішування обмундирування, вбивають кілки для взуття, відводять місце для транспорту і носилок, зосереджують дегазаційні прилади, дегазуючі і дезінфікуючі розчини, дозиметричну апаратуру і необхідне санітарно-господарське майно (відра, щітки, палки для вибивання обмундирування і т.інш.)

Дезактивація здійснюється витришуванням, вибиванням, протиранням (обмиванням) водою або дезактивуючим розчином.

Після дозиметричного контролю оброблене обмундирування, спорядження, взуття переноситься на чисту половину і потім доставляється в одягальню відділення. На брудній половині майданчика спеціального оброблення транспорту готують 2-4 місяця обробки транспорту, які обладнують стічними канавами і водозбірниками.

Обробку транспорту з допомогою табельних засобів (ДК-4, ІДК-1) здійснюють водії під керівництвом санітара, після чого автомобілі переводять на чисту половину майданчика.

Дегазація і дезактивація медичного і санітарного господарського майна. При підборі способу дегазації і дезактивації враховується якість предметів майна і їх призначення, особливості упаковки і характер зараження.

Медикаменти, вітаміни, бактеріальні препарати, які заражені ОР, РР, як правило, знищуються. Якщо вони зберігаються в герметичній непроникній тарі, то після дегазації і дезактивації тари їх використовують за призначенням.

Хірургічний інструмент, металеві лікарняні і аптечні предмети, а також предмети із скла, порцеляни, пластмаси дегазуються:


 • промиванням в органічному розчині (спирт, бензин, дихлоретан) з наступним кип'ятінням у воді на протязі 30-60 хвилин;

 • промиванням у 3-4 ваннах з органічними розчинами і наступним промиванням, а потім протиранням насухо ватним тампоном.

Крім того, ці ж предмети (крім металевих) можуть бути обеззаражені обробкою дегазуючих розчинів №1 або №2 з наступним обмиванням продуктів дегазації водою або органічними розчинами.

Дегазація перелічених предметів може бути проведена: • обтиранням тампонами, змоченими у воді або органічними розчинами;

 • промиванням в 1-2% розчині лімонної кислоти, комплексоутворювачах з наступним ретельним прополоскуванням у чистій воді.

Перев'язочний матеріал, який зберігається в упаковці з прогумованої тканини або пергаментного паперу, парами СОР і пиловидним РР практично не заражуються і після зняття упаковки може бути використаний в звичайному порядку.

Перев'язочний матеріал, заражений крапельно-рідкими СОР, сортується. Заражена частина його знищується, а решта дегазується і використовується для технічних цілей.

Дегазація марлі, бинтів, серветок проводиться: гарячим повітрям при температурі 90-950С протягом 1-2 годин; пароаміачним способом протягом 1 години з наступним прополоскуванням у чистій воді, висушуванням і прасуванням. Перев'язочний матеріал, заражений рідкими і пиловими РР, також сортується. Заражена частина його дезактивується пранням або віддається на склади для дезактивації, а в окремих випадках знищується.

Катетери, хірургічні рукавички, дренажні трубки важко піддаються дегазації і тому, як правило, знищуються.

Грілки, пляшки, джгути, гумові частини медичної апаратури і дегазуються кип'ятінням протягом не менше трьох годин з наступним обмиванням водою.

Дезактивація гумових виробів здійснюється водою або дезактивуючим розчином.

Носилки дегазуються протиранням або обприскуванням дегазуючим розчином №1 і №2-ащ (залежно від природи ОР) з наступним ретельним усуненням продуктів дегазації і промиванням гарячою водою. За відсутністю рідких дегазуючих речовин полотнища з носилок знімають і дегазують кип'ятінням у воді протягом 40-50 хвилин, а металеві і дерев'яні частини обробляються кашкою хлорного вапна і промиваються водою.

Дезактивація носилок здійснюється обмиванням водою або обробкою дегазуючими розчинами з послідуючим промиванням водою у великій кількості.

Санітарно-господарське майно (медичні намети, халати, ковдри дегазуються і дезактивуються способами, які використовують для дегазації і дезактивації речового майна. За наявністю часу і умов санітарні намети дегазуються провітрюванням протягом 15-35 днів або занурюванням у проточну воду на 3-5 діб.

Під час проведення дегазації і дезактивації необхідно дотримуватись заходів безпеки. Всі роботи проводяться в засобах захисту.

У період спеціальної обробки необхідно виконувати такі умови:


 • одягати, знімати засоби захисту в спеціально відведених місцях;

 • постійно стежити за справністю засобів захисту і негайно повідомляти про наявність пошкоджень і заражень;

 • дотримуватись встановлених термінів перебування в захисній одежі;

 • обережно поводитись із засобами спеціального оброблення, не класти їх на заражену місцевість і предмети;

 • обробляти дегазуючим розчином засоби захисту при невеликому зараженні;

 • складати використане при дегазації і дезактивації обтиральний матеріал у спеціально вириті ями, які закопують після закінчення роботи;

 • уникати непотрібних контактів із зараженими об'єктами, не сідати на них і не торкатись до них;

 • не брати в руки заражені предмети без попередньої обробки тих місць, за які необхідно тримати предмет;

 • не доторкатися зараженими рукавичками до відкритих ділянок тіла;

 • не допускати попадання краплин дегазуючих і дезактивуючих розчинів від оброблених об'єктів на особовий склад, який здійснює обробку.

При проведенні дезактивації, крім того, необхідно:

 • організувати дозиметричний контроль опромінення зараженості особового складу, який входить до обслуговуючого розрахунку майданчика;

 • періодично перевіряти зараженість обмундирування і приладів, які використовують при дезактивації, а за необхідністю проводити їх дезактивацію;

 • організувати контроль за рівнем радіації на робочих майданчиках у літній період, періодично обмивати майданчик водою;

 • слідкувати, щоб водовідвідні канавки і водяні колодязі не переповнювалися;

 • після закінчення робіт канави, колодязі закопати і всю заражену територію обгородити попереджувальним знаком.

При зараженні РР особовий склад знімає протигази, після часткового санітарного оброблення і часткової дезактивації всіх поверхонь зброї і техніки на незараженій місцевості.

При зараженні ОР протигази знімають тільки після повної дегазації і санітарної обробки.Таким чином, спеціальна обробка, є важливим заходом у системі захисту від хімічної та ядерної зброї. Ефективність його залежить від чіткої організації, певних навичок, швидкості здійснення, а це досягається навчанням та постійним тренуванням. У теперішній час розробка засобів санітарного оброблення йде шляхом створення надійних, простих у використанні, тривалих у збереженні й ефективних комплексів та приладів.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка