Розробка уроку проведеного у 9-б класі Великосорочинської зош I-III ступенів вчителем I категорії Антонь Л. В



Скачати 123.42 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір123.42 Kb.
Методичний кабінет відділу освіти Миргородської РДА

Шкідливий вплив спиртів на організм людини.



Розробка уроку проведеного

у 9-Б класі

Великосорочинської ЗОШ

I-III ступенів

вчителем I категорії

Антонь Л.В.

2011 рік



Мета: озброїти учнів знаннями про негативну дію алкоголю з різних точок зору:

  1. біологічної – розкрити дію алкоголю на організм людини, його органи і системи;

  2. генетичної – пояснити як алкоголь впливає на спадковість, потомство;

  3. медичної – шкідливість алкоголю для здоров’я та довголіття людини;

  4. соціологічної – вплив алкоголю на виробничу діяльність, сімейні відносини, виховання дітей, травматизм, злочинність.

Розвивати в учнів вміння логічно мислити, аналізувати, самостійно знаходити та обробляти матеріал; допомогти у вихованні в учнів активної антиалкогольної громадської позиції.

Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер.

Тип уроку: комбінований.

Методи навчання: пояснювально-ілюстративні – розповідь, бесіда; наочні – демонстрація; репродуктивні; пошуково-дослідницькі.

Девіз уроку: « Життя не сумісне з спиртними напоями.»

Хід уроку:

  1. Психоформула. Який у вас настрій? Передайте виразом обличчя. А тепер посміхніться і поділіться гарним настроєм з товаришем. Тепер з виразу ваших облич я бачу ваш загальний настрій ( показати смайлик).

  2. Повідомлення теми і мети уроку.

  3. Актуалізація опорних знань:

    • робота з опорним конспектом. Перед тим, як ми приступимо до розгляду нашої теми давайте ще раз пригадаємо наш скелет – основу знань про спирти за допомогою опорного конспекту




  • робота з бланками відповідей.

І варіант

  1. Спирти – це…

  2. Назвати речовину:

CH3-C-CH2-CH2-OH




  1. Закінчити рівняння реакцій

  1. CH3OH+HI=

  2. C2H5OH+K=

  3. C2H5OH=



ІІ варіант

  1. Закінчити твердження :

До складу насичених одноатомних спиртів входять…

  1. Написати формулу:

2, 2, 4 три метил пентанолу 3

  1. Закінчити рівняння реакцій:

      1. CH3OH+Na=

      2. C2H5OH+O2=

      3. CH3OH+HBr=



  1. Розгляд теми.

  • Тепер пригадавши основні опорні знання по спиртах переходимо до нашої теми « Дія спиртів на організм людини». Коротко про це можна сказати словами Вільяма Шекспіра: « Люди впускають ворога в свої вуста, який викрадає їх мозок». А більш детально про дію спиртів на організм людини вам розкажуть наші групи істориків, лікарів, статистів, публіцистів, соціологів. Отже, слово першій групі – істориків.

Виступ істориків

Викрадач розуму - так іменують алкоголь з давніх часів. Про оп'яняючі властивостях спиртних напоїв люди довідалися не менш чим за 8000 років до нашої ери - з появою керамічного посуду, що дала можливість виготовлення алкогольних напоїв з меду, плодових соків і дикоростучого винограду. Можливо, виноробство виникло ще до початку культурного землеробства. Так, відомий мандрівник Н.Н. Миклухо-Маклай спостерігав папуасів Нової Гвінеї, що не вміли ще добувати вогонь, але прийоми готування, що знала вже, хмільних напоїв. Чистий спирт почали одержувати в 6-7 століттях араби і назвали його "аль коголь", що означає "одурманюючий". Першу пляшку горілки виготовив араб Рагез у 860 році. Перегонка вина для одержання спирту різко збільшила пияцтво. Не виключено, що саме це послужило приводом для заборони вживання спиртних напоїв основоположником ісламу (мусульманської релігії) Мухаммедом (Магомет, 570--632). Ця заборона ввійшла згодом і в звід мусульманських законів - Коран (7 століття). З тих пір протягом 12 сторіч у мусульманських країнах алкоголь не вживали, а відступники цього закону (п'яниці) жорстоко карали.

Але навіть у країнах Азії, де споживання алкоголю заборонялося релігією (Кораном), культ вина все таки процвітав і оспівувався у віршах.

У середньовіччі , в Західній Європі також навчилися одержувати міцні спиртні напої шляхом сублімації вина й інших цукристих рідин, що бродять. Відповідно до легенди, уперше цю операцію зробив італійський чернець алхімік Валентиус. Випробувавши отриманий продукт і прийшовши в стан сильного алкогольного сп'яніння, алхімік заявив, що він відкрив чудодійний еліксир, що робить старця молодим, стомленого бадьорим, сумного веселим.

З тих пір міцні алкогольні напої швидко поширилися по країнах світу, насамперед за рахунок постійно зростаючого промислового виробництва алкоголю з дешевої сировини (картоплі, відходів цукрового виробництва і. т.п.). Алкоголь настільки швидко ввійшов у побут, що практично ні один художник, письменник чи поет не обходив цю тему. Такі картини пияцтва ми бачимо на полотнах старих голландських, італійських, іспанських і німецьких художників. Злу силу алкоголізму розуміли багато передових людей свого часу. Відомий релігійний реформатор тих років Мартін Лютер писав: " Кожна країна повинна мати свого диявола, наш німецький диявол - добра бочка вина".


  • Статисти провели анкетування учнів 8 – 11 класів нашої школи з питання вживання алкоголю. Тож послухаємо які результати вони отримали.


Виступ статистів
В анкеті ми запропонували дати відповіді на такі питання:

  1. Ваша стать.

  2. Ваш вік .

  3. В якому віці ви вперше спробували алкоголь?

  4. Яка причина вживання вами алкоголю:

  • Цікавість;

  • В компанії;

  • За прикладом дорослих;

  • Проблеми;

  • Примусово

  1. Вам сподобалось вживання алкоголю?

  2. Ви продовжуєте і далі вживати алкоголь?

  3. Яким напоям віддаєте перевагу?

  4. Батьки знають про вживання вами спиртних напоїв?

  5. Їх відношення до цього?

10)Ви знаєте як діють спирти на ваш організм ?

11) Над чим би ви порадили задуматись своїм товаришам?

Результати які ми отримали:


  • Середній вік опитаних – 14-16 років;

  • вік в якому учні вперше спробували алкоголь :

  1. 6-9 років-10 %

  2. 10-13 років-67 %

  3. 14-17 років-23%

  • Причини вживання алкоголю:

  1. Цікавість-29%

  2. Примусово-5%

  3. В компанії-35%

  4. Проблеми-20%

  5. За прикладом дорослих-11%

Більшість опитаних відповіли що їм сподобалось вживання алкоголю і далі вони продовжують вживати спиртні напої.83% мають негативне відношення до спиртних напоїв.60% відповіли,що їх батьки знають про вживання ними спиртних напоїв.100% учні знають про дію спиртів на їх організм.59% опитаних порадили б своїм товаришам задуматись над проблемами зі здоров’ям в разі вживання спиртних напоїв.

  • А тепер розглянемо як же діє алкоголь на різні системи органів людини(фрагмент лекції Жданова “Алкогольний терор”)


Виступи лікарів

  1. Серцево-судинна система(демонстрація відео)

Як тільки алкоголь потрапляє у кров, він з достатньо високою швидкістю розповсюджується в усьому водному середовищі організму, в усіх органах і системах. Особливо швидко там, де багато кровоносних судин. Потім, коли велика частина алкоголю потрапила в організм, починається активний процес його виведення. Від 2 до 10% виводиться в незмінному вигляді. Решта окислюється всередині організму — на 90-98% в печінці, на 2-10% в інших тканинах і органах. В міру окислення концентрація алкоголю в організмі зменшується. При цьому деякі органи і системи можуть «утримувати» молекули алкоголю довше, ніж кров — наприклад, мозок, статева система. Чим довше він там знаходиться, тим сильніші згубні руйнівні наслідки.

Через деякий час після того, як алкоголь через шлунок і кишечник потрапляє в кров, починається руйнування еритроцитів .Відбувається так званий гемоліз: розпад еритроцитів внаслідок розриву їх мембран. Замість активних еритроцитів залишається місиво з кривавих грудок. Червоні кров'яні тільця, що лопнули, деформовані. Вихід гемоглобіну, тобто вмісту еритроцитів, в плазму... Зрозуміло, що при цьому еритроцити вже не можуть виконувати свою функцію.

При сучасному рівні споживання алкоголю «середня» в цьому відношенні людина «раптом» стикається з найрізноманітнішими недугами у віці близько 30 років. Це не тільки захворювання серцево-судинної системи, але і порушення в роботі шлунку, печінки, неврози, розлади в статевій сфері. Втім, хвороби можуть бути найнесподіванішими: адже дія алкоголю універсальна, він вражає всі органи і системи людського організму.

Що стосується вживання пива, вже сам факт надходження в організм великої кількості рідини (а молодь зараз ковтає пиво такими дозами — води або чаю людина стільки б не випила!) несприятливо відбивається на роботі серцево-судинної системи, але і нирок. У любителів хмільного «напою» формується так зване бичаче або пивне серце — розширення його меж, при цьому частішає частота серцевих скорочень, виникають аритмії, підвищується тиск.

алкоголь ушкоджує також механізми регуляції рівня глюкози (цукру) в крові, внаслідок чого можливе як підвищення, так і зниження цього рівня. Особливо небезпечне останнє (гіпоглікемія), оскільки може заподіяти організму серйозну шкоду навіть за короткий проміжок часу: при браку поживних речовин виснажується запас цукру, а продукти розпаду алкоголю перешкоджають формуванню глюкози з інших хімічних структур, амінокислот.

б)Мозок і нервова система(демонстрація відео)

Оскільки етиловий спирт добре розчинний у воді, його надходження в органи і тканини тим вище, чим краще їх забезпечення кров'ю. Зокрема, внаслідок багатого кровопостачання у мозок насичення етанолом мозкової тканини проходить швидше, і концентрація в ній виявляється вищою, ніж в інших органах. Гематоенцефалічний бар'єр — фізіологічний механізм, який захищає мозок від проникнення чужорідних речовин, введених в кров, — легко пропускає етанол. Ймовірно, з цим і пов'язана висока токсичність алкоголю стосовно мозкової тканини.

Якщо концентрацію алкоголю в крові прийняти за одиницю, то в печінці вона буде 1,45, в спинномозковій рідині — 1,50, і в головному мозку — 1,75. Саме там ця отрута має властивість накопичуватися. Після прийому кухля пива, стакана вина, 100 грамів горілки — спирт, що міститься в них, всмоктується в кров, з кровотоком іде в мозок і у людини починається процес інтенсивного руйнування його кори.

Розподіл етанолу в головному мозку носить нерівномірний характер. Радіографічним методом було встановлено, що концентрація етанолу в сірій речовині головного мозку (84% води) була вище, ніж в білій речовині (74% води). Проте, швидше за все, резорбція етанолу мозковою тканиною пов'язана не тільки із вмістом води, але і з рівнем кровопостачання її різних відділів.

Токсична дія алкоголю на головний мозок сприймається людиною як нібито нешкідливий стан сп'яніння. І це приводить до оніміння, а потім і відмирання ділянок головного мозку. Все це суб'єктивно випившим як «розслаблення», «свобода» від зовнішнього світу, схожа з ейфорією людини, що звільняється з в'язниці після довгого сидіння. Насправді ж частина головного мозку просто штучно відключається від сприйняття інформації ззовні.

Після кожної так званої «помірної» випивки у людини в голові з'являється нове кладовище загиблих нервових клітин .І коли лікарі-патологоанатоми розкривають череп будь-якої тривало п'ючої людини, то у всіх бачать однакову картину — «зморщений мозок», зменшений в об'ємі, вся поверхня кори якого — в мікрорубцях, мікровиразках, випадах структур.

Саме у мозку виявляються найбільші зміни при розтині. Тверда мозкова оболонка напружена, м'які оболонки набряклі, повнокровні. Головний мозок різко набряклий, судини розширені, безліч дрібних кіст діаметром 1-2 мм. Ці кісти утворилися в місцях крововиливів і некрозу (омертвіння) ділянок речовини мозку.

в)Печінка(демонстрація відео)

У печінці відбувається окислення 90-98% етанолу до ацетальдегіду — дуже небезпечної і токсичної речовини. Потім ацетальдегід окислюється до оцтової кислоти, яка далі розщеплюється до води і вуглекислого газу. В інших органах і системах також можливе «переварювання» алкоголю, але в значно менших кількостях, ніж в печінці.



Проходячи через печінковий бар'єр, продукти розпаду етилового спирту негативно впливають на клітини печінки, які під впливом їх руйнівної дії гинуть. На їх місці утворюється сполучна тканина, або просто рубець, що не виконує печінкової функції. Зменшується здатність печінки зберігати вітамін А, спостерігаються інші порушення обміну речовин.

Печінка поступово зменшується в розмірах, тобто зморщується, судини печінки здавлюються, кров в них застоюється, тиск підвищується в 3-4 рази. І якщо відбувається розрив судин, починається рясна кровотеча, постраждалі від якої часто гинуть. За даними ВООЗ, близько 80% хворих помирає протягом року після першої кровотечі. Зміни, описані вище, називаються цирозом печінки. За кількостю хворих цирозом визначають рівень алкоголізації в тій чи іншій країні.

Алкогольний цироз печінки — одне з найбільш важких і безнадійних в сенсі лікування захворювання людини. Цироз печінки як наслідок споживання алкоголю , за даними ВООЗ, опублікованими ще в 1982 році, став однією з основних причин смертності населення.

На малюнку зображена для порівняння печінка здорової людини (зверху) і печінка людини, що «культурно» вживає алкоголь (знизу).

г)Алкоголь і материнство

Ще в древні часи люди спостерігали, що у п’яниць діти народжуються із психічними та фізичними дефектами. Древньогрецький лікар Гіппократ вважав, що причиною таких захворювань, як ідіотизм і епілепсія, є вживання вина в день зачаття. В багатьох країнах в давнину забороняли під страхом важкої кари вживати міцні напої молодятам в день весілля. Римляни писали на стінах алкоголіків слова Плутарха: “П’яниці породжують п’яниць”. Серед населення побутує думка, що діти не хворіють алкоголізмом. Цією хворобою можуть хворіти діти грудного віку, якщо їх виносила і годує мати – алкоголічка. За статистичними даними ускладнена вагітність протікає у 28% жінок, що вживають алкоголь, недоношені діти народжуються у 34% жінок, а мертві плоди. У 25%жінок.

Древньогрецький філософ і вчений Аристотель підкреслював, що жінки п’яниці породжують п’яниць.

Сучасна наука розрізняє такі основні шляхи впливу алкоголізму чоловіків і жінок на їх нащадків.

А) Тератогеенний. Народження неповноцінної дитини, завдяки вживання жінкою в день зачаття або в перші тижні вагітності спиртних напоїв. Алкоголь, проникаючи через плаценту, може появити пряму токсичну дію на клітини ембріону і плоду, викликаючи різні аномалії, що оре жали назву алкогольний синдром або алкогольна ембріонатія.

Б) Мутагенний. Різні пошкодження хромосом, розтяжки і розриви, утворення кільцевих хромосом статевих клітин в результаті хронічного зловживання алкоголю батьками. У плоду замість двох статевих хромосом утворюється три, що призводить до народження розумово відсталої дитини.

В) Соматогенний. Пов’язаний з травмами і хронічними захворюваннями батьків-алкоголіків, що негативно відбувається на розвиток плоду.

Г) Грудні діти хворіють алкоголізмом через кров і молоко матері.

Якщо вплив батька на плід визначається тільки в момент зачаття, то на розвиток зародку більше впливає організм матері. Пере дозована алкоголем і його токсичними продуктами кров матері легко проникає через плаценту в кров плоду, порушує обмін речовин. Що призводить до викиднів, передчасних родів, народженню розумово відсталих дітей

Вплив алкоголю на дитину не обмежується внутріутробним періодом. Спиртне, випите матір’ю, що годує дитину, переходить в молоко, в організм малюка, приносить йому непоправне лихо. Діти, що народилися від п’яниць, навіть не страдаючи психічною патологією, ростуть ослаблені, нервозні, замкнуті, злобні, жорстокі. У них зачикування. Розлади сну, почуття страху.

д)Руйнівник організму,що росте..

На дитячий організм Алголь діє сильніше і небезпечніше, ніж на дорослий. Адже в цьому віці утверджуються і посилено розвиваються всі життєво важливі системи. Так в молодшому шкільному віці завершується формування системи травлення, печінкуи. При вживанні алкоголю поражається слизова оболонка шлунково-кишкового тракту, затримується травлення. Алкоголь поступає в кров, потім у печінку, паралізуючи всі життєво важливі функції. Дитина стає схильна до захворювання хвороби Боткіна.

Трохи пізніше завершується формування серцево-судинної системи, серця, капілярного кровообігу, координації серцевої і судинної діяльності. Алкоголь поражає серцево-судинну систему, це призводить до дистрофії міокарду, збільшення тиску.

У середньому шкільному віці збільшуються розміри і форми грудної клітки, легень м’язів. Вживання алкоголю спричинює запальні процеси в трахеї, бронхах.

В період формування статевої системи вживання алкоголю затримує розвиток. Хронічне вживання алкоголю підлітками призводить до ранньої імпотенції.

Виступ соціолога

Алкоголіки халатно відносять до роботи, часто прогулюють, псують обладнання і сировину, вони часто міняють місце роботи, а більшість взагалі не працюють, а живуть за рахунок близьких людей і повністю деградують в соціальному відношенні. Серед п’яниць немає таких, щоби прагнули до самоосвіти, а навпаки залишають навчання.

Негативно відбивається алкоголь на працездатності людей розумової праці. Руйнується інтелект, втрачається активність, ініціатива, праця не приносить задоволення, наступає постійна втома. Таким чином алкоголізм спричинює фізичну і психічну деградацію особи.


  • Далі розглянемо презентацію “Ми-за здоровий спосіб життя ”,яку підготувала група учнів 9-Б класу.

  • А тепер деякі статистичні дані про алкоголь вам повідомить група публіцистів,яка випустила буклет “Скажемо алкоголю-НІ!”(буклет додається).

  • А зараз прослухаємо вірш «Алкоголь».

Вперед ступати крок за кроком
Над прірвою, що у кінці.
Так марнувати рік за роком
З портвейну пляшкою в руці.
Дивитись в небо і не знати,
Що сонце світить ясно там,
А безпросвітно лиш вживати:
Вливати в себе сотні грам.
Перебиватись з дня на день,
Шукати де б і з ким хильнути.
Терпіти ниючу мігрень,
Вкінці під лавкою заснути.
А вранці з рота перегар
І під очима темні кола.
Це наслідки вина й горілки.
Чом то була не «Кока-кола»?
Вперед ступати крок за кроком
Над прірвою, що у кінці.
Так марнувати рік за роком
Зі смерті пляшкою в руці.
 

 


5.Підсумок уроку.

Як ми бачимо,проблема вживання алкоголю дуже актуальна в наші дні. Зараз споживання спиртних напоїв у світі характеризується величезними цифрами. Від цього страждає все суспільство,але в першу чергу під загрозу ставиться підростаюче покоління:діти,підлітки,молодь,а також здоров”я майбутніх матерів. Виступи учнів показали,що їм не байдужа проблема вживання алкоголю.Я думаю що з сьогоднішнього уроку вони візьмуть для себе багато корисного і надалі задумаються перед тим,як вживати спиртне.



Домашнє завдання:

  • Повторити параграф 24.

  • Скласти таблицю про влив алкоголю на різні системи органів людини.



База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка