Розділ 3 електроустаткування гірничих підприємствСкачати 348.56 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації26.05.2017
Розмір348.56 Kb.
  1   2

РОЗДІЛ 3

ЕЛЕКТРОУСТАТКУВАННЯ ГІРНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ3.1. Апаратура ручного керування у ланцюгах напругою до 1140 ВВ

Електрична апаратура може бути класифікована за такими ознаками: призначенням, способом керування, принципом дії, родом струму, напругою, конструктивним виконанням у відношенні захисту від навколишнього середовища - відкрите, захищене, закрите, герметичне, вибухобезпечне.

До апаратів ручного керування відносяться: рубильники і перемикачі, пакетні вимикачі, універсальні перемикачі, роз'єднувачі, ручні пускачі, контролери, автоматичні вимикачі та ін.

Рубильники є найбільш простими за конструкцією електричними апаратами керування, призначеними для включення і відключення ланцюгів постійного і змінного струму при номінальних струмах до 1000 А. Рубильники випускаються в одно-, двох- і трьохполюсному виконанні з центральною або бічною ручкою і з бічним або центральним ричажним приводом.

Часто рубильники крім головних ножів мають додаткові ножі. При вимиканні головних ножів додаткові ножі на якийсь час залишаються в губках, а потім пружиною швидко вимикаються, чим прискорюється процес гасіння дуги і забезпечується цілісність головних ножів і губок.Перемикачі являють собою перекидний рубильник. За аналогією з рубильниками вони випускаються з центральною або бічною ручкою і з бічним або центральним ричажним приводом.

Пакетні вимикачі і перемикачі призначаються для ланцюгів постійного і змінного струму напругою до 380 В. Вони застосовуються в якості пускачів для двигунів невеликої потужності (на номінальний струм до 60 А) і перемикачів із зірки на трикутник, у різних схемах керування і сигналізації.

Пакетні вимикачі випускаються одно-, двох- і трьохполюсними. Вимикач має рухомі і нерухомі контакти. Принципова схема пакетного вимикача показана на мал. 3.1. При повороті ручки рухомі контакти під дією сильних пружин, розташованих під кришкою перемикача, швидко повертаються і роблять одночасно замикання або розмикання декількох електричних ланцюгів.

Перемикач має механізм миттєвої дії, тому швидкість переключення контактів не залежить від швидкості обертання ручки.

Мал. 3.1. Схема пакетного вимикача:

1- рухливий контакт (ніж), 2 - нерухомий контакт (щока), 3 - нерухомі кільця (пакети), 4 - валик
Виготовляються пакетні вимикачі: загального призначення (однополюсні, двохполюсні, трьохполюсні), захищеного виконання (двохполюсні, трьохполюсні), герметичного виконання (двохполюсні, трьохполюсні).

Вибираються рубильники і перемикачі, а також пакетні вимикачі і перемикачі за номінальним струмом і напругою з дотриманням умови:; ,

де , - номінальні напруга і струм рубильника або пакетного вимикача; , - робоча напруга і струм.Контролери - апарати, що дозволяють робити ряд операцій у схемах електропривода - пуск, зупинку, реверсування, гальмування і регулювання частоти обертання двигунів постійного струму та асинхронних двигунів із фазним ротором.

Існують дві групи контролерів - безпосереднього, або ручного керування і магнітні контролери. Замикання і розмикання контактів у силових ланцюгах контролерів із ручним керуванням виконуються за допомогою механічних пристроїв, які приводяться в дію машиністом. В магнітних контролерах для переключень у силових ланцюгах використовуються контактори і реле, які встановлюються на спеціальних панелях. Керування контакторами і реле в магнітних контролерах здійснюється машиністом дистанційно за допомогою командоконтролерів.

За конструкцією розрізняють контролери барабанного та кулачкового типів. В барабанних контролерах на валу контролера за допомогою сегментоутримувачів закріпляються контактні сегменти, по яких при повороті вала ковзаються контактні сухарі, виконуючи таким чином необхідні перемикання в схемі керування приводом. Приймаючи до уваги, що барабанні контролери не мають дугогасячих пристроїв, вони використовуються частіше за все для перемикання в ланцюгах без струму. Їх широко використовують як реверсивні вали в комбінованих контролерах (наприклад, в контролерах керування приводом електровоза). Кулачкові контролери мають контактну систему з дугогасячим пристроєм, що дозволяє вести перемикання в ланцюгах електроприводу при значних струмах та підвищує строк служби контролера. Перемикання в ланцюгах електропривода виконується у відповідності із програмою, що задається конфігурацією кулачків, розташованих на головному валу контролера. Роботу кулачкового контролера можна розглянути на прикладі контролера рудникового електровоза (мал. 3.2).
Мал. 3.2. Контакторний елемент кулачкового контролера КВС-201 (кулачковий контактор)
Контактний механізм кулачкового контролера складається з рухомого 4 та нерухомого 5 контактів, іскрогасячої котушки 6, іскрогасячої камери 7, ричага 2, підтримувача 8, пружини 3, гнучкого з’єднання 11, ізоляційної колодки 10, яка з нерухомим контактом 5 закріплюється на вертикальній стійці контролера. Рухомий контакт 4 закріплено на ричазі 2, який знаходиться під дією з одного боку пружини 3, а з другого - кулачкового диску 12, який насаджено на головний вал контролера 13. Ролик 1, закріплений на ричазі 2, ковзається по виступах та впадинах кулачкового диску (ізоляційної шайби) 12. Впадині відповідає замкнуте положення контактів, а виступу (кулачку) – розімкнуте.

На підтримувачі 8 рухомого контакту 4 закріплена пружина 9, під впливом якої при замиканні контакту першими доторкається один до одного зовнішні (верхні) кінці контактів. При подальшому натисканні кулачка на ролик проходить перекатування (притирання) одного контакту по другому. При розмиканні процес іде в зворотньому порядку. Таким чином робочі поверхні захищені від іскрінь, тому контакти можуть витримати велику кількість включень.

В контролері контактні елементи розташовуються на вертикальній стійці рядом з кулачковим валом (барабаном), на останній надіті ізоляційній шайби (кулачкові диски), які мають конфігурацію, яка відповідає розгортці контролера. При повороті валу контролера кулачкові диски виконують у відповідній послідовності замикання та розмикання контактних елементів і створюють необхідні з’єднання в електричних ланцюгах.

Послідовність замикання та розмикання контактних елементів контролера задається таблицею замикання контактів контролера або схемою (мал. 3.3).
Мал. 3.3. Схема з’єднання кулачкового контролера (ТМ -електромехані­чне гальмо)

В електроприводі головних механізмів екскаваторів і потужних бурильних верстатів велике застосування знаходять магнітні контролери з керуванням за допомогою командоконтролерів, використовується два види командоконтролерів: контролери барабанного типу з вугільними щітками і ножним керуванням (типів К-1000; К-1001; К-1004; К-1005; К-1006; ЭК-8200; ЭК-8250); контролери сельсинні, також із ручним і ножним керуванням. Як приклад на мал. 3.4. показаний пристрій командоконтролера типу К-1000 із ручним керуванням. В середині литого чавунного корпуса 7 розміщений барабан із двома мідними сегментами 3, укріпленими на ізоляційних секторах 16. Між сегментами й ізоляційними секторами укріплені чотири ізоляційні знімні планки 12 із дугостійкого матеріалу. На валу барабана встановлено храповик 22, що за допомогою собачки 8 і пружини 9 фіксує барабан тільки в нульовому положенні. Упори 21 обмежують поворот барабана. На траверсі 2 встановлено десять вугільних щіток 13. Кожна з щіток вкладена в тримач 1 із пластмаси і за допомогою пружинок притискається до поверхні барабана. Вал барабана обертається на шарикових підшипниках 17. На виступаючу з корпуса частину вала насаджена ручка 18, якою здійснюється поворот барабану. Між кришкою 11 і корпусом прокладається гумове ущільнення 10. На командоконтролері встановлені дві кнопки, кожна з одним нормально замкнутим і нормально розімкнутим контактами. Бічна кнопка 4 встановлюється з правої або лівої сторони корпуса і закривається кришкою 6. Управляється кнопка за допомогою головки 5 із пружинним поверненням. Кнопка 14 вбудована всередині корпуса; управляти цією кнопкою можна за допомогою важелів 15 і 20 із пружинним поверненням 19, укріпленим на ручці контролера. Проводи до щіток і кнопок підводяться через дно корпуса командоконтролера.


Мал. 3.4. Командоконтролер К-1000

На мал. 3.5. показано командоконтролер із ножним керуванням, що відрізняється від командоконтролера з ручним керуванням тим, що в нього відсутні храповик, собачка і кнопки.


Мал. 3.5. Командоконтролер з ножним керуванням:

1 – корпус; 2 – кулачковий барабан; 3 – кулачкові елементи; 4 – кришка; 5 - рейка
Універсальні перемикачі є малогабаритними апаратами загального призначення і при використанні в підземних виробках можуть застосовуватися тільки вбудованими у вибухонепроникній оболонці. Вони призначені для рідких переключень і відрізняються один від іншого числом секцій, діаграмою замикання контактів, числом фіксованих положень, кутом повороту і формою ручки. На валику закріплені кулачкові шайби, що при повороті ручки переключають контакти. Перемикач має 16 ланцюгів. Його контакти допускають тривале навантаження струмом до 20 А, а 10-секундне перевантаження до 75 А. У11-5300 вбудовані, зокрема, у магнітні станції керування типу СУВ-350 і їм подібні.

Для ручного керування електроприймачами напругою до 660 В (асинхронними електродвигунами невеликої потужності, освітлювальними установками) в шахтах, небезпечних за газом або пилом, застосовують пускачі ПРШ-1 (пускач ручний із штепселем) та ПРВ-3. Номінальний струм пускача при напрузі 660 і 380 В складає відповідно 6 і 10 А. У дві фази включені плавкі запобіжники для захисту від струмів к.з. (мал. 3.6.).


Мал. 3.6. Електрична схема пускача ПРШ-1


Пускач ПРШ-1 складається з власне пускача миттєвої дії (у якого швидкість руху контактів не залежить від швидкості переміщення приводної ручки) і штепселя, оснащеного механічним блокуванням, що не дозволяє включити пускач, якщо штепсель не вставлений, і вийняти штепсель при включеному пускачі.

У рудникових електромагнітних пускачах застосовують блокувальні реверсивні роз'єднувачі, що представляють собою трьохпозиційні комутаційні апарати з врубним контактним вузлом. Всі переключення робляться тільки при розімкнутому головному ланцюзі. При повороті вала роз'єднувача встановлені на ньому контактні губки замикають нерухомі контактні ножі. Включене і відключене положення роз'єднувача фіксуються фіксатором.


Мал. 3.7. Загальний вид (а), електрична схема (б) і діаграма роботи контактів

(в) реверсивного комбайнового вимикача ВРК-20
Для реверсування електродвигунів вугільних комбайнів випускаються вимикачі реверсивні комбайнові ВРК-20 (мал. 3.7., а). Вони використовуються, головним чином, у якості реверсивного роз'єднувача, тобто для підготування ланцюга до вмикання електродвигуна в ту або іншу сторону, а замикання ланцюга робиться магнітним пускачем на штреку. Вимикачі ВРК-20 мають шість головних і два допоміжних контакти. Головні контакти Q1 - Q6 (мал. 3.7., б) - замикаючі, тобто вони розімкнуті при нульовому положенні ручки вимикача, а допоміжні контакти - один замикаючий (Q7), іншій розмикаючий (Q8). Головні контакти Ql - Q3 замикаються при повороті ручки керування в одну сторону (мал. 3.7., в), a Q4 - Q6 - при повороті в іншу сторону. Замикання і розмикання головних контактів виконуються за допомогою механізму вмикання, що забезпечує їхнє безмиттєве замикання і миттєве розмикання. Вимикачі встановлюються у вибухонепроникній оболонці комбайна. При повороті ручки вбік відключення спочатку розмикається допоміжний контакт Q7, і тільки після цього відбувається миттєве розмикання головних контактів.

Вимикачі випускаються з правим - ВРК-20П (див. мал. 3.7., а) і лівим - ВРК-20Л розташуванням затискачів головного ланцюга. Номінальні напруга і струм головного ланцюга 660 В та 160 А, допоміжного - 36 В та 10 А.

Кнопкові вибухобезпечні вимикачі являють собою одно-, двох- і трьохкнопкові пости керування. Вибухонепрониклива оболонка трьохкнопочного поста керування КУ-93-РВ (мал. 3.8., а), що входить в серію КУ-90-РВ, складається з корпуса 2 і кришки 1, виконаних із високотривкого пресматеріалу АГ-4С. На корпусі є дві кабельні муфти 5 і 6 с гумовими каблучками для ущільнення кабелів (діаметром від 10 до 24 мм), які вводяться в кнопковий пост. Корпус розділений перегородкою на камери введень і кнопкових елементів. Приєднувальні штифти на панелях кнопкових елементів виконують також функцію прохідних затискачів, що з'єднують обидві камери.

Мал. 3.8. Кнопковий пост керування КУ-90-РВ (а, б) і кнопка КУВ-20 (в)


Номінальні напруга і струм кнопкових елементів - відповідно 60 В та 10 А. Контакти замикаються і розмикаються за допомогою скоби, закріпленої на валику ручки керування. У трьохкнопковому пості для двох кнопкових елементів використовується загальна ручка керування 7, виконана у вигляді двоплечевого важіля з написами В ("Вперед") і Н ("Назад"). Ручка керування 3 кнопки С ("Стоп") має засувку 4 прапорцевого типу, за допомогою якої ручка може фіксуватися в натиснутому положенні.

При використанні постів керування серії КУ-90-РВ в іскробезпечних ланцюгах керування в їх корпуси вбудовують діоди Д226В і резистори МЛТ-2-47 Ом (мал. 3.8., б), які монтуються на панелях кнопкових елементів.

Для керування пускачами очисних комбайнів, прохідницьких машин та інших шахтних механізмів застосовують також кнопки КУВ-20, що стають вибухобезпечними тільки після вбудови їх у вибухонепроникні корпуси електроблоків цих машин.

На підприємствах підземного будівництва для підключення пересувних струмоспоживачів з номінальною напругою змінного струму до 380 В та постійного струму напругою до 220 В широко використовують ящики ЯРШ та ЯРП-11. Ящик ЯРШ має кліматичне виконання У2, складається з сталевого корпусу з вбудованим в нього пакетним вимикачем та штепсельним роз'єднанням. Ящики ЯРП-11 мають ступінь захисту ІР-32 і кліматичне виконання У3.

Ящики ЯРП11-301-32У3 і ЯРП11-302-32У3 розраховані на номінальний струм 80 А (плавкі вставки запобіжника 30, 40, 50, 60, 80 А), ящики ЯРП11-341-32У3 і ЯРП11-342-32У3 - на номінальний струм 200 А (плавкі вставки 80, 100, 120, 150, 200 і 250 А).

Ящики дозволяють здійснювати ввод до двох кабелів або труб як зверху, так і знизу ящика, мають механічне блокування відкриття кришки ящика при включеному рубильнику.3.2. Автоматичні вимикачі
3.2.1.Автоматичні вимикачі в загальнопромисловому виконанні

Одними з основних апаратів ручного керування є автоматичні вимикачі.Автоматичні вимикачі призначені для включень і відключень під навантаженням магістральних мереж змінного і постійного струму і захисту цих мереж від значних перевантажень за струмом і струмів к.з., а в окремих випадках і при зниженні напруги. У комплекті з реле витоку на землю автоматичні вимикачі виконують також захист від струмів витоку на землю. Включення у вимикачів усіх серій здійснюється вручну, відключення - вручну або автоматично при спрацьовуванні одного з видів вбудованого захисту. В окремих вимикачів є дистанційне відключення. Автоматичні вимикачі з вбудованими в їх конструкцію спеціальним приводом можуть бути з дистанційним включенням та виключенням. Автоматичні вимикачі виготовляються в загальнопромисловому та вибухобезпечному виконанні.

Вимикачі (автомати) можна класифікувати по наступним ознакам: номінальному струму – наприклад, 25 - 2500 А; числу полюсів –одно, -двох, і -трьохполюсні; наявності розщеплювача максимального струму - без розщеплювача, з електромагнітними або комбінованими розщеплювачем; наявності додаткових розщеплювачів - без них, із дистанційним розщеплювачем, із розщеплювачем мінімальної напруги; номінальному струму розщеплювача; наявності або відсутності допоміжних контактів; способові приєднання зовнішніх провідників - переднє або заднє приєднання, штепсельні контакти; способові виконання по ступеню захисту - відкрите (IР00), захищене (IР23), пилонепроникне (IР54) і т.п.

Нормальний режим роботи вимикачів - тривалий. Основними елементами конструкції автоматів є: контактна система і система допоміжних контактів, механізм керування, розщеплювачі, дугогасячі камери, ввідні та вивідні затискачі та інші допоміжні вузли та деталі

Розрізняють автоматичні вимикачі універсальні, установчі та швидкодіючі.

Універсальні автомати мають велику кількість конструктивних виконань, випускаються на значні струми і здебільшого використовуються для встановлення в розподільчих пристроях. В гірничій промисловості розповсюдження знайшли універсальні автомати серій АЕ2000 та АВМ, АВМУ на номіналі струми до 2000 А, серія Е “Електрон” на номінальні струми до 5000 А.

Вимикачі серії АЕ2000 загального призначення використовують в ланцюгах змінного струму напругою до 660 В та до 220 В в ланцюгах постійного струму для захисту електричних ланцюгів від струмів к.з. та перевантажень, для захисту пуску та зупинки асинхронних двигунів з короткозамкнутим ротором, а також для оперативних включень та виключень вказаних ланцюгів. Їх випускають на струми від 10 до 100 А одно-, двох-, трьох- та чотирьохполюсними. За видами максимального разщеплювача струму - без розщеплювача з електромагнітним і комбінованим розщеплювачем (електромагнітний та тепловий). Вимикачі можуть бути без додаткових розщеплювачів, з незалежним розщеплювачем, з мінімальним розщеплювачем, незалежним та мінімальним розщеплювачем.

Автоматичні вимикачі АВМ випускаються на струми від 400 до 2000 А без витримки часу спрацювання захисту (Б), неселективним захистом (Н), селективним захистом (С), викатними (В). Вимикачі АВМУ розраховані на напругу мережі 660 В, номінальні струми 200, 400, 630 А і вмонтовуються також у вибухобезпечні корпуси рудникових автоматичних вимикачів та рудникових пересувних підстанцій.

Автоматичні вимикачі серії Е випускаються на струми 1000, 1600, 2500 та 5000 А, викатні мають напівпровідникові максимальні розщеплювачі з зонами спрацювання 3, 5, 7Iном та зонами спрацювання розщеплювача при перевантаження від 0,8 до 2Iном.

Установочні автомати більш прості за конструкцією, менші за розмірами, випускаються на менші потужності. Представниками установочних є автомати серій А3100 та А3700. Автоматичні вимикачі А3700 мають стаціонарне та викатне виконання, електромагнітні та термобіметалічні розщеплювачі з спрацюванням захисту без витримки часу (Б), селективні (С), з розщеплювачем мінімальної напруги (Н).

Маркування вимикача має слідуючу структуру.


А 37 0 0


Автоматичний вимикач


Порядковий номер розробки (серія)
Типорозмір за струмом (1 -160А, 2 -250А, 3 - 400А, 4 - 630А)

Кількість полюсів та виконання МТЗ.

Так, наприклад, автоматичний вимикач А3746Б розрахований на струм 630 А, має трьохполюсне виконання, електромагнітний та термобіметалічний розщеплювачі з спрацюванням МТЗ без витримки часу.


Мал. 3.9. Амперсекундна характеристика відключення к.з.
Для відключення та обмеження струму к.з. в мережі створені струмообмежуючі автомати, які крім відключення струму к.з. обмежують величину аварійного струму до відповідного значення та час його дії (мал. 3.9).

Для цього в струмообмежуючих автоматичних вимикачах використовують спеціальні електродинамічні пристрої (мал. 3.10), в яких при досягненні струму к.з. заданого значення ще до спрацювання механізму вільного розщеплення має місце відкидання контактів електродинамічними силами (рухома частина 3 відчуває силу притягнення до деталі 4 та силу відштовхування від нерухомої деталі 2) і в ланцюзі, що розмикається через 1-2 мс з’являється дуга, яка обмежує аварійний струм к.з. Контакти після їх відкидання уже не можуть доторкатися один до другого, тому що своєчасно спрацьовує механізм вільного розщеплення. Струмообмежуючі властивості мають автоматичні вимикачі серії А3700У.Мал. 3.10. Електродинамічний елемент для розмикання контактів


Вимикачі серії А3700У можуть працювати при напрузі до 440 В постійного і 660, 1140 В змінного струму.

Вимикач серії А3700У (мал. 3.11) складається з рухомих 11 і малорухомих 3 контактів, до яких припаяні метало-керамічні накладки 10 із срібла (може бути нікель, графіт). Рухомі контакти кожної фази встановлені в ізоляційні контактоутримувачі, закріплені на валу 4 і зв'язані з механізмом керування 8; крім цього в скад автомату входять: дугогасячі камери 2 і полум’ягасячі 13, максимальні розщеплювачі 5 із регульованою і нерегульованою уставкою; пластмасовий корпус 1, закритий основною кришкою 12 і додатковою 7; відключаюча рейки 6; ручка вмикання 9. Крім того, вимикач містить допоміжні контакти, незалежний і нульовий розщеплювач. Для розділення полюсів (фаз) вимикача всередині корпусу і кришки є перегородки. Механізм керування виконаний за принципом ламаючихся ричагів, що забезпечує миттєве замикання і розмикання контактів, яке не залежить від швидкості руху ручки, а також миттєве розмикання контактів при повороті відключаючої рейки, при спрацьовуванні максимального, нульового або незалежного розщеплювача. Вимикачі даної серії виконані для умов помірного клімату і вбудовуються в рудникові автоматичні вимикачі, станції керування і розподільчі пристрої нижчої напруги пересувних дільничних трансформаторних підстанцій.


Мал. 3.11. Вимикач серії А3700У


Для керування та захисту електродвигунів потужністю до 14 кВт широке розповсюдження отримали автоматичні вимикачі типу АП-50 на струм до 50 А з електромагнітним та тепловим розщеплювачами. Ці автоматичні вимикачі використовуються також в пускових агрегатах та магнітних станціях в вибохубезпечному виконанні.

Швидкодіючі автоматичні вимикачі використовують для захисту установок великої потужності для ланцюгів постійного струму напругою до 3000 В (в ланцюгах тягових підстанцій та мереж). Це різні типи автоматичних вимикачів серій ВАБ, які виконуються відключення пошкодженого ланцюга за час 1 – 10 мс.


1 – додатковий полюс;

2 – якір;

3 – гнучкий провідник;

4 – дугогасяча камера;

5 – ричаг;

6 – тяга;

7 – пружина;

8 – додатковий якір.Мал. 3.12. Спеціальна магнітна система ВАБ


Серед швидкодіючих автоматичних вимикачів розрізняють автомати зворотнього струму, лінійні автомати та інші. Швидке розмикання контактів дозволяє обмежити струм к.з. за рахунок опору дуги, яка з’являється між контактами. Для забезпечення високої швидкодії максимально зменшують масу рухомих деталей автомата, крім того в них відсутні проміжні передаточні механічні ланки від електромагнітних відключаючих елементів. Швидкодія досягається шляхом використання спеціальних магнітних систем (мал. 3.12), коли на магнітопроводі розташовують три обмотки: відключаюча , що включена послідовно в ланцюг захищаємої мережі, включаюча та утримуюча .

Диференційний принцип дії електромагнітних сил на якір електромагніту приводить до того, що при появі струму к.з. результуючий потік в одному (лівому) зазорі збільшується, а в іншому зменшується, що зменшує час спрацювання автомату.

В останній час на ринку електричного обладнання широке розповсюдження одержали автоматичні вимикачі багатьох фірм країн Європи. Так, фірма LE GRAND (Франція) випустила на ринок автоматичні вимикачі серій ДРХ в діапазоні номінальних струмів від 25 до 1600 А. Автомати 4 та 5 величин (з Iном відповідно 630 та 1600 А) оснащені електронним розщеплювачем з розширеними функціональними можливостями: тепловою пам’яттю, захисту від струмів витоку; логічною селективністю; пріоритетним відключенням навантажень, розширеними можливостями зміни установок спрацювання; рядом додаткових функцій (перевірку роботоздібності розщеплювача, контроль захисної характеристики, запам’ятовування причини останнього відключення, кількості відключень, вимірювання фазного струму, температури всередині автомата), а також функціями АВР.

Теплова пам’ять основана на запам’ятовуванні рівня нагріву при перевантаженні відповідного значення. Якщо це значення буде перевищено повторно, то витримка часу автомата зменшиться, тобто повторне відключення перевантаження автомат відключає швидше.

Для обмеження максимальних струмів в мережі автомат може відключати менш відповідальні електроспоживачі за рахунок безперервного виміру струму та виробки сигналу керування на відключення комутаційних апаратів в ланцюгах неприоритетних споживачів. Автоматичний вимикач передбачає три варіанти включення резерву: ручний, дистанційний (кожен автомат оснащується електричним приводом) та автоматичний (при цьому використовується спеціальний блок, який визначає відсутність чи зниження напруги в основній мережі і дає команду на відключення автомата основної мережі та включення автомата резервної мережі).

Із інших автоматичних вимикачів можна навести перспективні серії вимикачів NZM 7 (40 – 250 А), NZM 10 (250 – 630 А) та NZM 14 (630 – 1600 А) фірми Moeller. Автоматичні вимикачі NZM 7 розраховані на напругу до 660 В, виконані в трьох категоріях номінальної відключаючої здібності 35, 65, 100 кА, мають електромагнітний розщеплювач для захисту від струмів КЗ та біметалічний розщеплювач від перевантажень.

Серія NZM 7 має широкий асортимент додаткових універсальних пристроїв (мал. 3.13 ), які суттєво розширюють можливість використання автоматичних вимикачів, дозволяють спеціалісту творчо підходить до проектування електроустановки.Рис. 3.13. Основний прилад серії NZM 7 і його універсальне допоміжне обладнання


Основний прилад – автоматичний вимикач (8) може бути в трьох або чотирьохполюсному виконанні. В ньому можуть бути вмонтовані відключаючі котушки для дистанційного відключення. Додаткові контакти (7) для внутрішнього монтажу повторюють положення головних контактів. Блок сигналізації (3) для бічного монтажу формує сигнал про відключення автомата (за допомогою розщеплювачів чи дистанційно). Розщеплювач мінімальної напруги (2) відключає автоматичний вимикач при втраті або зниженні напруги, він використовується для дистанційного відключення, взаємного блокування, робота з кінцевими вимикачами та ін.

Моторний привод (1) для дистанційного включення та відключення (самостійний блок), легко монтується на лицевій стороні вимикача. Ручний поворотний привод (9) дозволяє замикати привод, поворотна ручка (12) призначена для керування приладом після відкриття дверей розподільчої шафи, а для керування при закритих дверях використовують ручку (11), що замикається. Для синхронізації роботи двох приладів служить паралельний привод двох приладів (10). Різноманітний набір силових затискачів (5) дозволяє приєднувати кабелі, шинні струмопроводи, проводи; інтегрована кришка силових затискачів є необхідним елементом безпеки. Ззаду автоматичний вимикач закривається кришкою (6). Для вимикачів струмом до 200 А розроблено модуль висувного виконання, який забезпечує швидку заміну приладів.

3.2.2. Рудникові автоматичні вимикачі

Довгий час в підземних виробках шахт та рудників використовувалась серія рудникових автоматичних вимикачів АФВ (мал. 3.14), які являють собою універсальний автоматичний вимикач АВ-4У (200, 350, 400 А) або АВ-6УК (500, 550 А), вмонтований у вибохонепроникний корпус. Захист від струмів к.з. в АФВ виконується за допомогою двох первинних реле струму QF2.1 та QF2.2. Для перевірки роботи захисту та механізму вільного розщеплення використовують котушки перевірки ОП1 та ОП2 (котушки напруги), включені в ланцюг паралельно через кнопки перевірки SB1 та SB2.Мал. 3.14. Принципова електрична схема АФВ.


Автоматичні вимикачі серії АВ розроблені на номінальні струми 200, 250, 315, 320 і 400 А при номінальній напрузі 380/660 або 1140 В. В усіх виконаннях вимикачів АВ використані автоматичні вимикачі серії А3700У. Вимикачі АВ випускають без дистанційного відключення АВ-315Р і АВ-320Р, з дистанційним відключенням (ДО), із пристроєм автоматичного повторного вмикання (АПВ). Промисловість нині випускає один вимикач з дистанційним відключенням серії АВ на струм 400 А (АВ - 400ДО, АВ - 400ДО2).

У конструктивному відношенні вимикачі АВ складаюьбся з автоматичного вимикача з механічним або електромагнітним приводом; блокувального роз'єднувача або перемикача; трансформатора живлення, блоків ПМЗ, ДВ, БРВ, БВ, АПВ (в залежності від призначення) та інших допоміжних елементів. Конструкція вимикачів АВ-400 показана на мал. 3.15.Мал. 3.15. Автоматичний вимикач АВ-400

1 і 4 – відділення виводів і вводів; 2 – силові прохідні затискачі; 3 – ввідні пристрої; 5 – блок максимального струмового захисту; 6 – панель автоматичного вимикача; 7 – блок контролю ізоляції; 8 – заземлюючий затискач; 9 – салазки; 10 – збірка затискачів; 11 – блок дистанційного керування; 12 – трансформатор; 13 – привід автоматичного вимикача; 14 – ручки приводу кнопок; 15 – кнопки; 16 – панель з лампами; 17 – корпус; 18 – ввідні пристрої силових кабелів.
З 2001 року Торезський електротехнічний завод розпочав випуск автоматичних вимикачів АВВ-400/250ДОМ, які являються аналогом раніше випускаємих автоматичних вимикачів АВ-200ДО, АВ-320ДО та ін.


  1   2


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка