Проблема? А чи існує вона?Скачати 93.79 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір93.79 Kb.
Тема: Проблема? А чи існує вона?

Мета: познайомити батьків з новою програмою превентивного навчання, методами цього навчання, що поєднують традиційні прийоми і методи навчання в групі. Допомогти батькам у попередженні прилучення учнів початкової школи до тютюну й алкоголю.1. Привітання: Напишіть на бейжиках своє ім’я так, як би ви хотіли, щоб вас називали. Станьте в коло. Привітайтеся один до одного. Побажайте щось приємне. Складемо правила за якими будемо працювати.

Правила:

Активність

Толерантність

Відвертість

Доброзичливість

Гумор


2. Повідомлення теми і мети зборів.

Можливо, ви вважаєте, що дітей у початковій школі мало цікавлять такі типово підліткові проблеми, як уживання тютюну і алкоголю. Ви не одні. Так думає багато хто. На жаль, факти свідчать про інше. Діти вже у віці 7 – 10 років стикаються з цими речовинами в житті, цікавляться їхньою дією.

Опитування учнів 5 – х класів шкіл м. Вінниці, проведене у 2001році, показало, що 46 % п’ятикласників пробували пити, а 16 % пробували палити. У половини опитаних п’ятикласників палили друзі, кожний третій «випробовувався на міцність»: друзі пропонували йому сигарети. П’ятикласники говорили, що вперше спробували пиво, коли вчилися в початковій школі. Причому, кожний десятий стверджував, що на нього тиснули, пропонуючи спробувати дуже наполегливо.

Зараз ви маєте унікальну можливість запобігти вживанню тютюну й алкоголю вашими дітьми надалі. Це пов’язано з кількома причинами.По – перше, ви, принаймні поки що, - найголовніші й найавторитетніші для дитини люди.

По – друге, успішно сформувати установку на опір зовнішньому тиску простіше, поки він не сильний або його немає.

По – третє, оскільки ваша дитина , скоріше за все, ще не пробувала спиртне і не намагалася палити, ви зможете відкрито обговорити всі пов’язані з подібною поведінкою небезпеки.

3. Що потрібно знати про тютюн і алкоголь дитині?

Що корисно знати батькам?

Алкоголь – будь – який напій, що містить токсичну речовину – етанол. У невеликих кількостях він діє на організм як стимулятор, у помірних і великих кількостях пригнічує діяльність організму. Особливо небезпечне вживання алкоголю в сполученні з іншими психоактивними речовинами.

Тютюн – сушене листя однойменної рослини. Найчастіше вдихується тютюновий дим, але в деяких країнах поширений також жувальний тютюн. Головна психоактивна речовина тютюну – нікотин. Ефектом тривалої дії нікотину на організм є ураження серцево – судинної і дихальної системи організму.
Вживання тютюну і алкоголю – дуже поширене явище. Ми щодня стикаємося з ним у засобах масової інформації та у повсякденному житті. У порівнянні з традиційними тютюном і алкоголем, вживання підлітками і молоддю наркотиків – відносно нове соціальне явище, яке ще треба навчитися переборювати.

За останні роки зростання вживання тютюну і алкоголю дітьми і підлітками відбувається дуже інтенсивно. Досить сказати, що більше половини п’ятнадцятирічних вінницьких школярів хоча б раз у житті напивалися до стану сп’яніння, а третина палить. Тривожним є і той факт, що все більше молоді прилучається до наркотиків.

Добре відомо, наскільки шкідливим і небезпечним як для окремої людини так і для суспільства в цілому є вживання тютюну, алкоголю, наркотиків. Дев’ять з десяти хворих на рак легень палили. Аварії й насильство, пов’язані з уживанням алкоголю, є головною причиною смертності підлітків і молоді. Основним каналом зараження СНІДом в Україні стало внутрішньовенне введення наркотиків, а злочини, пов’язані з наркотиками, не менш небезпечні та дають не менше прибутків, ніж нелегальна торгівля зброєю.

Превентивне, або профілактичне, навчання – поєднання оволодіння дітьми знаннями з формування здорових установок і навичок відповідальної поведінки щодо здоров’я. Превентивне навчання передбачає формування позитивного образу Я дитини, навичок прийняття відповідальних рішень і ефективного спілкування, опору тиску засобів масової інформації й однолітків та деяких інших навичок особистісної й соціальної компетентності.

Вчені довели, що якщо діти і підлітки вживають тютюн і алкоголь, то збільшується ймовірність того, що надалі вони спробують наркотики.

Між передчасним початком статевого життя, зґвалтуваннями, небажаними вагітностями, венеричними хворобами підлітків і вживанням алкоголю існує взаємозв’язок. Питущі підлітки частіше потрапляють у перелічені ситуації.

Дослідження показали, що різні відхилення в поведінці підлітків рідко трапляються в ізольованому вигляді. Звичайно вживання тютюну, алкоголю, наркотиків супроводжується брехнею, дрібним злодійством і хуліганством, прогулами занять і поганою успішністю в школі.

4. Круглий стіл. Обговорення порад батькам. (буклет)

Поради батькам

1)Виберіть слушний момент для розмови.

Наприклад: ви разом дивитесь щось стосовно цієї проблеми по телевізору.

У розмові випадково спливло питання про алкоголь або тютюн.

Хтось поруч з вами курить.

Ви готуєтесь до зустрічі з друзями.

Дитина розповіла вам про урок з профілактики вживання тютюну або алкоголю.2)Переконайтеся, що інформація, отримана дитиною, правильна.

Опитування школярів виявили, що часто діти не мають об’єктивної інформації, а те, що їм відомо, просто неточно. Особливо часто це стосується відомостей, що здобуваються дітьми з телепередач і фільмів.3) Поговоріть з дитиною про найбільш поширені міфи про тютюн і алкоголь і розвійте їх.

Для того, щоб вам було легше це зробити, використайте пам’ятки для батьків.5. Анкетування батьків учнів класу. (Додаток 1)

5. Аналіз результатів анкетування учнів класу (Додаток 2)

Підсумок: Вживання тютюну і алкоголю – складне, суперечливе явище сучасної масової культури. З одного боку, вживання цих речовин не заборонене, а іноді навіть заохочується рекламою в комерційних цілях. З іншого боку, вживання тютюну є встановленим чинником ризику виникнення серцево судинних і онкологічних захворювань, а вживання алкоголю – ще й причина безліч нещасних випадків і злочинів. Вживання тютюну й алкоголю дорослими людьми, напевно, їхня особиста справа, принаймні тоді, коли це не стосується оточуючих

Проблема вживання алкоголю складна і неоднозначна. Більшість вважає, що невелика кількість алкоголю не шкодить здоров’ю і не є небезпечною в плані соціальних наслідків, а вживання великої кількості алкоголю шкідливе і небезпечне, тому що може стати джерелом нещасних випадків і аварій. В ході обговорення батьками даної проблеми прийшли до висновку, що:  1. кожний дорослий сам вирішує, скільки алкоголю, коли і як вживати.

  2. батьки повинні пам’ятати: незалежно від їхнього бачення, поведінка батьків є зразком для наслідування.

  3. діти повинні знати, що вживання навіть малих доз алкоголю є для них шкідливими і небезпечними.

  4. Продаж алкоголю дітям і підліткам заборонений законом.

5) Вживання тютюну й алкоголю дітьми й підлітками – поведінка, що відхиляється!

Додаток 1

Анкета для батьків учнів початкової школи.

Дайте відповіді на запитання анкети. (+ так) (- ні)
1

Я говорив(ла) з дитиною про небезпеку вживання алкоголю
2

Це добре, що в нашій школі дітям пояснюють шкоду вживання тютюну, алкоголю, наркотиків.
3

Я говорив(ла) з дитиною про небезпеку вживання наркотиків.
4

Алкоголь і наркотики - найбільша проблема сучасної молоді.
5

Зловживання алкоголем – серйозна проблема учнів нашої школи
6

Я б хотіла(в) знати більше про шкідливі наслідки вживання алкоголю і наркотиків для дітей і підлітків.
7

Якби школа попросила про допомогу в справі профілактики, я б погодився допомогти.
8

Як ви думаєте, чи пробувала ваша дитинасигаретипивовинонаркотики
9

Чи ефективні, на вашу думку, такі заходи:Лекції в школі про шкідливий вплив алкоголю і наркотиківрелігійністьРобота батьків - активістівЗалучення дітей у заняття спортом та інші види позакласної роботи.Охорона школи і її території міліцієюСтатут школи, що забороняє вживання алкоголю чи наркотиків.Додаток 2

Анкета для учнів

Дайте відповіді на запитання анкети. (+ так) (- ні)
1

Чи схвалюєш ти поведінку учнів, які…..Іноді палятьП’ютьПробують курити травичкуПробують наркотики
2

Як ти думаєш, чи ризикують здоров’ям люди, що ….Іноді палятьП’ютьПробують курити травичкуПробують наркотики
3

Скільки разів ти палила(в) сигарети?ніколи1-2 рази


іноді
4

Чи пили ви коли - набудь алкогольні напоїсклянку пивакелих виначарку горілки
5

Чи пропонували тобі твої друзі …покуритивипитиспробувати наркотики
6

Як ти думаєш чи…Курять твої друзі?П’ють твої друзі?Вживають наркотики?

База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка