Підсумки відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів в Україні у 2013 роціСкачати 386.58 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації17.12.2016
Розмір386.58 Kb.
  1   2
Підсумки відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів в Україні
у 2013 році

11–12 травня 2013 року у всьому світі відзначено Всесвітній день мігруючих птахів (далі – ВДМП).

Темою ВДМП 2013 року було «Створення мережі для мігруючих птахів», що має на меті підкреслити важливість існування як екологічних мереж, так і мереж між урядами, організаціями і особами та їх взаємне значення для довготривалого збереження мігруючих птахів.

ВДМП ініційовано у 2006 році і є щорічною глобальною кампанію, спрямованою на піднесення обізнаності стосовно потреби охороняти мігруючих птахів та середовище їхнього існування. Всесвітній день мігруючих птахів спільно організується секретаріатами Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (CMS) та Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA) – двох міжнародних угод у галузі дикої природи, що адмініструються Програмою Об’єднаних Націй із збереження навколишнього природного середовища (ЮНЕП) разом із зростаючою кількістю партнерів.

За інформацією сайту www.worldmigratorybirdday.org у 2013 році ВДМП відзначено у 88 країнах світу, у тому числі в Україні.Мінприроди листом від 22.04.2013 № 7171/08/10-13 запропонувало Рескомприроди Автономної Республіки Крим, державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Севастополі та Києві, а також адміністраціям об’єктів природно-заповідного фонду організувати заходи, спрямовані на відзначення ВДМП.

Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього середовища повідомив, що питання щодо відзначення ВДМП висвітлено на сайті Оргуського центру при Рескомприроди Криму. Рескомприроди направлено листа природним заповідниками щодо відзначення ВДМП, висвітлення питання щодо важливості сприяння підвищення глобальної та локальної обізнаності щодо мігруючих птахів і термінової проблеми їх збереження.

Департаментом екології та природних ресурсів Вінницької обласної державної адміністрації організовано виїзд представників ЗМІ до перспективної для заповідання території у долині річки Караєць, де на площі 10 га у природному стані збережений водно-болотний комплекс. Даний об’єкт є елементом екологічної мережі, місцем перепочинку та підгодівлі мігруючих коловодних та водоплавних птахів. Відповідна інформація висвітлена у сюжеті новин всеукраїнського телевізійного каналу 22.05.2013 р. «ICTV».

Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області повідомило, що 11–12 травня у рамках відзначення ВДМП, працівниками Шацького національного парку, спільно з співробітниками кафедри зоології Львівського національного університету імені «І. Франка», та Львівською регіональною громадською організацією «Західно-Українська орнітологічна станція» на території парку № 28 «Шацькі озера» (IBA-територія) були проведені орнітологічні спостереження за мігруючими птахами, результати яких були такі:

№ пп

Види птахів

Кількість птахів, що спостерігалисяМалий норець

2Великий норець

28Бугай

14Бугайчик

1Сіра чапля

120Білий лелека

12Чорний лелека

2Лебідь-шипун

18Сіра гуска

94Крижень

12Чирок-тріскунок

6Червоноголова чернь

18Білоока чернь

2Чубата чернь

12Гоголь

8Болотяний лунь

8Деркач

12Лиска

60Сірий журавель

12Чайка

18Фіфі

120Травник

8Бекас

12Великий веретенник

8Сизий мартин

2Сріблястий мартин

120Звичайний мартин

48Світлокрилий крячок

18Чорний крячок

12Річковий крячок

4Велика очеретянка

40Ремез

8Звичайна чечевиця

2Великий крохаль

14Чирок-свистунок

6Великий баклан

180

На базі національного природного парку «Прип’ять-Стохід» щодо збереження та вивчення весняно-осінньої міграції птахів на пріоритетних територіях в період осінньої міграції птахів 2012 року обліковано більше 50 тисяч видів птахів. Реалізуються заходи із збереження рідкісних видів птахів – гоголя, пісочника великого, крячка маленького.

Розроблений план заходів по збереженню очеретянки прудкої на території НГІП «Прип’ять-Стохід» на 2012–2013 роки відповідно до Червоної книги України, Міжнародного союзу охорони природи та Європейського червоного списку.

На територіях парків ведеться посилений контроль за охороною ключових місць масової міграції птахів.Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області розроблене інформаційне повідомлення на тему «Міжнародний день мігруючих птахів», яке розміщене на офіційному веб-сайті Управління.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області розмістило інформацію, щодо відзначення у 2013 році ВДМП 11-12 травня під символічним гаслом «Створення мережі для мігруючих птахів» на сайті Держуправління та направило її в установи природно-заповідного фонду Донецької області для вжиття відповідних заходів.

Зазначеними установами здійснюється значна еколого-просвітницька та пропагандистська діяльність з питань збереження місць існування та створення мережі для мігруючих птахів.

До основних заходів у цій сфері належить наглядна агітація. Відповідні проекти проводяться РЛП «Меотида» починаючи з 2001 року. Для підвищення інформованості населення та відвідувачів використовуються: а) футболки з символікою парку, що розповсюджуються безкоштовно серед волонтерів, учасників семінарів та відвідувачів парку; б) наклейки з логотипом та адресою РЛП «Меотида», що розповсюджуються серед місцевих жителів, у магазинах, офісах тощо; в) видані буклети на українській, російській та англійській мовах з інформацією щодо діяльності парку та збереження природних ділянок на узбережжі Азовського моря, що розповсюджуються серед населення, відвідувачів парку, волонтерів, представників влади різних рівнів, різних верств населення, науковців, представників спеціально уповноважених органів, а також, як призи в рамках природоохоронних акцій, серед студентів, школярів, учасників семінарів тощо; г) протягом 2010–2012 рр. з друку вийшли плакати із зображенням раритетних, рідкісних та фонових видів орнітофауни для розповсюдження в школах, вищих навчальних закладах, аеропортах, пансіонатах, на автобусних та залізничних вокзалах.

У Національному природному парку «Святі гори» були виготовлені буклети, інформаційні листки, календарі 3 видів, листки до природоохоронних акцій.

Працівниками Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» було проведено 4 тематичних уроки в учбових закладах за програмою збереження мігруючих водно-болотних птахів, 14 екскурсій, 5 семінарів та природоохоронних акцій за участю громадськості, З суботники, 2 конкурси дитячого малюнку присвячених збереженню мігруючих водно-болотних птахів, ведеться постійне залучення учнівської молоді до практичної природоохоронної роботи на природних територіях парку.

Установами природно-заповідного фонду Донецької області здійснюється постійне інформування місцевого населення через місцеві ЗМІ (газети, журнали, радіо, телебачення) про збереження середовища існування мігруючих птахів.Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області повідомило, що в рамках святкування ВДМП на території області проводилася роз’яснювальна робота, спрямована на збереження та відновлення орнітофауни й середовищ її існування. Так в обласній газеті «Скарбниця Житомирщини» розміщено інформаційні матеріали з даної тематики, у школах Житомира проведено круглі столи на тему «Мігруючі птахи та люди – разом крізь час». Біля навчальних закладів області учнівською та студентською молоддю розвішано власноруч виготовлені годівниці.

13 травня 2012 року на базі Поліського природного заповідника за участю представників держуправління, Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства, членів науково-технічної ради Поліського природного заповідника та науковців проведено засідання науково-технічної ради.

На засіданні ради даній темі приділена значна увага та розроблено заходи щодо посилення охорони мігруючих птахів у регіоні.

Департамент екології та природних ресурсів Запорізької державної адміністрації поінформував, що до відзначення ВДМП залучились: Приазовський національний природний парк, Національний природний парк «Великий Луг» та Державне підприємство «Приморське лісове господарство».

З приводу даного свята ними були організовані заходи щодо висвітлення та підкреслення важливості існування екологічної мережі, пов’язаних між собою середовищ існування вздовж міграційних шляхів птахів.

За даною тематикою Приазовським національним природним парком та Національним природних парком «Великий луг» розміщена інформація на офіційних сайтах та опубліковано статті в газетах за тематикою «День водно-болотних угідь. Збережемо Кучугури та Сім Маяків». Державним підприємством «Приморське лісове господарство» проведені виступи в засобах масової інформації щодо сприяння поширенню інформації серед населення.

З метою популяризації питання серед молоді Національним природним парком «Великий Луг» проведені лекції у Василівській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 за темами «Зустрічаємо птахів», «Створення мережі для мігруючих птахів», проведена еколого-просвітницька акція «Зустрічаємо птахів» з учнями Дніпрорудненської спеціалізованої школи «Талант» та взято участь у Міжнародній науково-практичній конференції на тему «Методи і технології стратегічного планування розвитку території. Розвиток системи управління водно-болотними угіддями міжнародного значення в Україні». Приазовським національним природним парком організований виступ з мультимедійною презентацією серед учнів та студентів міста Бердянськ.

Задля більшої інформативності протягом поточного року національним природним парком «Великий луг» та Приазовським національним природним парком розроблено та розповсюджено буклети та плакати.

Приазовський національний природний парк приєднався до масштабної кампанії відзначення ВДМП у 2011 році. Адже його територія займає важливе місце в екологічній мережі України, складаючи значну частку широтного прибережно-морського Азово-Чорноморського природного коридору.

Науковим відділом Приазовського національного природного парку у березні-квітні 2013 року проводились науково-дослідні роботи щодо спостереження за мігруючими видами птахів та їх обліку на території водно-болотного угіддя Молочний лиман. За результатами досліджень були зроблені наступні висновки. Зареєстровано 56 видів мігруючих птахів, з них 15 видів занесені до Червоної книги України (2009). Це гоголь, огар, журавель сірий, кулик-сорока, пісочник морський, кулик-довгоніг, чоботарь, коловодник ставковий, кульони великий та середній, мартин каспійський, луні лучний та польовий, орлан білохвостий, сапсан. Серед мігруючих птахів за чисельністю переважали кулики – брижак, побережник, чорногрудий і качки – чирянка велика та галагаз. Також були розроблені методичні рекомендації щодо спостереження весняної міграції птахів у Приазовському національному природному парку.

Науковими співробітниками національного природного парку «Великий луг» з 10 березня по 10 травня 2013 року було проведено серії моніторингу птахів водно-болотних угідь Рамсарської конвенції (Великі та Малі Кучугури та Маячанська балка) у ході яких було зроблено 12 польових виходів.

Проведені роботи з кільцювання мігруючих птахів згідно з угодою про співробітництво з Інститутом зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України на території міжнародного стаціонару «Білозірка», в рамках якої відбулася експедиції у низов’я Маячанської балки 20–24 травня 2013 року.Проведені природоохоронні заходи по збільшенню кормової бази (кормові площі) на місцях концентрації мігруючих водно-болотних птахів, а саме: на території науково-дослідного природоохоронного відділення (ПОНДВ) «Скельки» – мілководдя узбережжя Каховського водосховища на території урочищ «Штольні», «Толока», «Старий кар'єр», ПОНДВ «Панай» – ділянки мілини верхів’я ставка Маячанської балки та ПОНДВ «Білозірка».

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області повідомило про висвітлення заходів щодо відзначення ВДМП у місцевих засобах масової інформації та їх проведення в установах природно-заповідного фонду області.

Природним заповідником «Горгани»:

 • проведено еколого-освітні заходи з учнями молодших та старших класів у школах Надвірнянського району;

 • розповсюджено плакати «Пернаті мешканці Карпатських гір і долин», буклети «Орнітологічний туризм на Прикарпатті» та «Карпатський путівник для спостерігача за птахами», видані Українським товариством охорони птахів.

Національним природним парком «Гуцульщина»:

 • здійснюється спостереження за поверненням з вирію перелітних птахів;

 • виготовлено та розвішано 30 штучних гніздівель для птахів;

 • спільно з відділом освіти райдержадміністрації проведено районний семінар в вчителів біології, де висвітлені питання охорони мігруючих птахів;

 • проведено 12 екскурсій еколого-пізнавальними стежками національного природного парку;

 • у травні-червні проводиться двомісячник тиші;

 • проведено 13 занять (лекцій, бесід) з відвідувачами парку.

Галицьким національним природним парком до ВДМП проведено наступні заходи:

 • у деяких із шкіл Галицького району відбулись лінійки, на яких члени учнівських екологічних бригад розповіли про важливість охорони перелітних птахів, учні звітували про роботу по виготовленню шпаківень, охорони гнізд, збереженню рослинного різноманіття, особливо тих видів, які занесені до Червоної книги України;

 • науковими співробітниками парку проведено ряд семінарів за участі учнівської молоді, де розглядались проблемні питання збереження живої природи, пов’язаною з охороною біологічного різноманіття, яку роль у цьому відводиться підростаючому поколінню, роботі педагогічних колективів з формування екологічної культури юних громадян, важливості залучення учнів до природоохоронної роботи.

Карпатським національним природним парком проведено:

 • спостереження за прильотом видів птахів, які гніздяться на території парку, та перельотом мігруючих птахів;

 • конкурс екологічних стінгазет «Земля заповідника»;

 • конкурс дитячих творів «Чому хворіє наша річка»;

 • облік всіх мігруючих птахів силами працівників державної служби охорони;

 • моніторингові дослідження за популяціями видів-ефемероїдів.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області поінформувало, що з метою охорони мігруючих птахів та збереження їхнього біорізноманіття колективами загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів області проводиться систематична екологічна, природоохоронна робота.

Зокрема, за результатами досліджень обліків місць гніздування птахів, спостереження за ними у період весняних міграцій, у після гніздовий період, під час осінніх міграцій створені дитячі екологічні проекти: «З любов’ю до пернатих» (Дитячий естетико-натуралістичний центр «Камелія» м. Бровари), «Царство птахів орнітологічного заказника «Жорнівський» (Києво- Святошинський районний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді), «Птахи рідної місцевості» (Васильківська міська станція юних натуралістів) та написані науково-дослідницькі роботи: • «Дослідження орнітологічного заказника «Чаплине болото» (Боярська загальноосвітня школа І-Ш ступенів №3 Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області);

 • «Екологія птахів в урболандшафтах м.Переяслав-Хмеьницького» (Преяслав-Хмельницька загальноосвітня школа 1-LLI ступенів №2 м. ГІереяслав- Хмельницький);

 • «Соколоподібні на теренах Бориспільщини» (Вороньківська загальноосвітня школа І-Ш ступенів Бориспільської районної державної адміністрації);

 • «Птахи-символи в українському фольклорі» (Станція юних натуралістів, м. Васильків).

У рамках відзначення ВДМП та природоохоронної акції «День зустрічі птахів», до якої долучились більшість загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів області, було проведено ряд заходів:

 • виготовлено шпаківні у кількості 1200 шт. та розміщено на шкільних подвір’ях, у скверах, парках;

 • проведено агітаційну роботу: виготовлено та розповсюджено буклети «Станьмо друзями птахам», «Птахи мого краю», «Кличе птахів рідна земля»;

 • розроблено та продемонстровано у навчальних закладах слайд-презентації «Перелітні птахи України», «Цікаві факти з життя птахів»;

 • проведено свята зустрічі птахів «Птахи нам на крилах весну принесли», «Пташок викликаю з теплого краю», виставки фоторобіт «Крилаті мандрівники», конкурси малюнків «Перелітні птахи очима юних художників». 11–12 травня 2013 року проведено просвітницьку роботу серед широких верств населення щодо недопущення руйнування місць гніздування птахів.

Також, представником Держуправління було взято участь у радіо­передачі на Першому каналі національної радіокомпанії України про відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів, а також необхідність існування екологічної мережі пов’язаних між собою середовищ існування вздовж міграційних шляхів птахів.

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області забезпечено розміщення повідомлення про святкування 11–12 травня 2013 року ВДМП під гаслом «Створення мережі для мігруючих птахів» на веб-сайті Держуправління та Орхуського інформаційно-тренінгового центру.

Змістову інформацію з нагоди відзначення ВДМП надано Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області.

Управління зазначило, що однією з проблем сучасного суспільства є невпинне зменшення біологічного різноманіття, що обумовлено скороченням місць існування флори та фауни, забрудненням довкілля. Особливо загрозливі темпи зменшення живої біомаси спостерігаються на промислових урбанізованих територіях з високим антропогенним та техногенним впливом на довкілля, що характерно для Луганської області.

Задля збереження різноманітності видів фауни Луганщини рішенням від 26.12.2007 року № 19/13 Луганської обласної ради затверджено «Перелік видів хребетних тварин, які потребують особливої охорони на території області». Ці види зустрічаються переважно в межах східних областей України і є зникаючими саме на території регіону. Більш того, більшість з них потребує охорони в межах всієї території України.

З появою нового видання Червоної книги України (2009 р.) частина видів, занесених до Переліку видів хребетних тварин, що підлягають особливій охороні на території Луганської області, була внесена до Червоної книги України, що відображає правильність визначення вразливих видів хребетних тварин науковою групою вчених, які розробляли Перелік.

У зв’язку з внесенням частини видів хребетних тварин до вищої охоронної ланки експертною групою при Управлінні оновлено даний Перелік, із затвердженням змін до нього у грудні 2010 року рішенням облради № 2/26. Також до Переліку було внесено види хребетних тварин, популяції яких є нестабільні. Їх чисельність та динаміка різко змінені під впливом біотичних та абіотичних чинників.

У якості критерію використано рекомендацію Міжнародного Союзу Охорони Природи (МСОП) про те, що охоронний статус мають отримувати види, чисельність, розмір ареалу або ін., ключові популяційні показники яких зменшилися у обсязі «20% за 10 років або 3 генерації». Для деяких видів ці зміни є значно більшими внаслідок антропогенних змін середовища.

Наразі Перелік нараховує 67 видів тварин, у тому числі 39 видів птахів, що є загалом рідкісними і уникають трансформованих людиною ландшафтів, у тому числі агроценозів, урбоценозів та інших видозмінених внаслідок людської діяльності типів екосистем.


Витяг з Переліку видів хребетних тварин, що підлягають особливій охорони на території Луганської області (що стосується охорони птахів)Назва виду

Клас ПТАХИ — AVES

Ряд ПІРНИКОЗОПОДІБНІ – PODICIPEDIFORMES

Родина ПІРНИКОЗОВІ – PODICIPEDIDAE


1.

Пірникоза сірощока

Podiceps grisegena

2.

Пірникоза чорношия

Podiceps nigricollis

3.

Пірникоза мала

Podiceps ruficollis

Ряд ЛЕЛЕКОПОДІБНІCICONNIIFORMES

Родина ЧАПЛЕВІ – ARDEIDAE4.

Бугай

Botaurus stellaris

5.

Чепура велика

Egretta alba

6.

Чепура мала

Egretta garzetta

7.

Квак

Nycticorax nycticorax

Ряд ЕУСЕПОДІБНІ – ANSERIFORMES

Родина КАЧКОВІ – ANATIDAE8.

Гуска сіра

Anser anser

9.

Лебідь-шипун

Cygnus olor

10.

Крех малий

Mergus albellus

Ряд СОКОЛОПОДІБНІ – FALCONIFORMES

Родина СОКОЛОВІ - FALCONIDAE11.

Підсоколик великий

Falco subbuteo

12.

Підсоколик малий

Falco columbarius

13.

Кібчик

Falco vespertinus

Родина ЯСТРУБОВІ - АССІРITRIDAE

14.

Осоїд

Pernis apivorus

Ряд ЖУРАВЛЕПОДІБНІ – GRUIFORMES

Родина ПАСТУШКОВІ - RALLIDAE15.

Погонич малий

Porzana parva

16.

Погонич звичайний

Porzana porzana

Ряд СИВКОПОДІБНІ – CHARADRIIFORMES

Родина СИВКОВІ - CHARADRIIDAE17.

Набережник

Actitis hypoleucos

18.

Пісочник малий

Charadrius dubius

Родина БАРАНЦЕВІ – SCOLOPACIDAE

19.

Грицик великий

Limosa limosa

20.

Плавунець круглодзьобий

Phalaropus lobatus

Родина МАРТИНОВІ - LARIDAE

21.

Крячок малий

Sterna albifrons

22.

Крячок білощокий

Chlidonias hybrida

23.

Крячок річковий

Sterna hirundo

Ряд СОВОПОДІБНІ – STRIGIFORMES

Родина СОВОВІ - STRIGIDAE24.

Сова сіра

Strix aluco

Ряд ДЯТЛОПОДІБНІ – PICIFORMES

Родина ДЯТЛОВІ – PICIDAE25.

Дятел малий

Dendrocopos minor

26.

Жовна сива

Picus canus

Ряд ЕОРОБЦЕПОДІБНІ – PASSERIFORMES

Родина ЖАЙВОРОНКОВІ – ALAUDIDAE27.

Жайворонок степовий

Melanocorypha calandra

28.

Жайворонок малий

Calandrella cinerea

29.

Очеретянка індійська

Acrocephalus agricola

Родина КРОПИВ’ЯНКОВІ – SYLVIIDAE

30.

Кобилочка річкова

Locustella fluviatilis

31.

Берестянка звичайна

Hippolais icterina

32.

Вівчарик жовтобровий

Phylloscopus sibilatrix

Родина МУХОЛОВКОВІ – MUSCICAPIDAE

33.

Мухоловка мала

Ficedula parva

34.

Кам'янка лиса

Oenanthe pleschanka

35.

Дрізд білобровик

Turdus iliacus

Родина СУТОРОВІ – PARADOXORNITHIDAE

36.

Синиця вусата

Panurus biarmicus

37.

Синиця довгохвоста

Aegithalos caudatus

Родина СИНИЦЕВІ - PARIIDAE

38.

Синиця чорна

Parus ater

Родина В’ЮРКОВІ – FRINGILLIDAE

39.

Чечевиця звичайна

Carpodacus erythrinus

Перелік вразливих видів не є самодостатнім документом, про що свідчить природоохоронна практика у всіх областях України та у світі загалом. Цей документ використовується як основа для розробки подальших природоохоронних ініціатив, серед яких необхідно відзначити, відповідно до міжнародної практики, три: • поширення знань про необхідність охорони рідкісних і вразливих видів,

 • пропозиції та плани дій щодо збереження рідкісних та вразливих видів, оцінка змін фауни і загалом природного середовища на основі змін стану популяцій рідкісних і вразливих видів.

Перший напрямок передбачає широку пропаганду знань про стан популяцій та потреби охорони рідкісних видів і видання інформаційних видань про потреби охорони рідкісних видів. Другий напрямок вимагає розробки наукових засад охорони рідкісних і вразливих видів та потреб у проведенні природоохоронних та біотехнічних заходів, спрямованих на покращення стану їхніх популяцій. Третій напрямок вимагає ведення кадастру рідкісних і вразливих видів і розробки моделей змін складу фауни та структури угруповань.

При розробці Регіональної цільової програми розвитку екологічної мережі Луганської області на 2010–2020 роки враховуються наступні заходи за для збереження біорізноманіття мігруючих видів тварин:

1 – заборона весняного випалювання рослинності, 2 – заборона літнього лову риби на водоймах, що є гніздовими стаціями рідкісних, зникаючих птахів та видів тварин, що особливо охороняються, 3 – заборона випасу худоби в місцях зоологічних заказників, за для збереження середовища існування видів тварин, що особливо охороняються, 4 – заборона зміни гідрорежиму в місцях гніздування рідкісних, зникаючих птахів та видів тварин, що особливо охороняються, 5 – створення загальнозоологічних заказників у місцях прольоту і гніздування рідкісних, зникаючих птахів та інших видів тварин, що особливо охороняються, 6 – моніторинг території області з метою вивчення стану популяцій тварин, 7 – контроль за освоєнням територій, 8 – контроль над вирубкою лісу в місцях прольоту і гніздування рідкісних, зникаючих птахів та видів, що особливо охороняються.

З метою реалізації першого напряму – підвищення екологічної свідомості громадськості – Управлінням забезпечено розповсюдження відомостей про відзначення 11–12 травня 2013 року ВДМП у мережі Інтернет, у т.ч. на інформаційному сайті Управління http://ecolugansk.in.ua.


Шляхи міграції птахів на території Луганської області

Шляхи весняного прольоту

Шляхи осіннього прольоту

Місця концентрації птахів під час міграції

 1. - Станично-Луганський рибгосп

 2. - Щастинські пруди

 3. - Біловодський лиман

 4. - Старобільський лиман

 5. - Сватівське водосховище

 6. - “Дуванські пруди”

 7. - Ісаківське водосховище

Управління підтримує тісний зв’язок як з державними так і громадськими організаціями. З нагоди відзначення свят Управління спільно з громадською Радою спрямувало свої зусилля на практичну діяльність з екологічної освіти та виховання; забезпечення зацікавлених осіб різноманітною широкою екологічною інформацією та участі спеціалістів в окремих заходах.

Основою екологічної освіти учнівської молоді в області є мережа позашкільних закладів еколого-натуралістичного спрямування. Координатором їх роботи в області є Луганський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Так, щорічно за підтримки Управління юні натуралісти та учнівська молодь бере активну участь в акціях: «Птах року», «Великий зимовий облік птахів», «Великий осінній облік птахів», «Вивчення птахів водно-болотних угідь», «Міграція птахів». Спільно з цим товариством проводиться обласна акція «Крилаті сусіди», де питанню спостереженню мігруючих птахів приділяється значна увага. Також багато школярів Луганської області щорічно беруть участь у Європейській весняній акції «Весна прийшла», яка проводиться з метою дослідження строків прильоту птахів чотирьох видів у всіх країнах Європи.

Значну роботу проведено Ровеньківським міським еколого- натуралістичним центром учнівської молоді, який координував роботу за цим напрямком у школах міста. Так, виховними заходами було охоплено 12 шкіл міста, в яких проведено: виховні години, вікторини, екологічні ігри, турніри; організовано екскурсії до водойм з метою спостереження за чаплями, а також відбувся виступ екологічних агітбригад «День зустрічі весняних птахів».

Слід зазначити, що найбільш активно у цих заходах брали участь саме позашкільні навчальні заклади еколого-натуралістичного спрямування, де цей напрямок роботи є одним з провідних, а також ті райони і міста, де є дитячі громадські екологічні організації та еколого-натуралістичні об’єднання на громадських засадах (екологічні агітбригади, екологічні експедиційні загони, екологічні клуби, біологічні рухи учнівської молоді тощо).

ВДМП були присвячені такі заходи: • екскурсії в природу;

 • спостереження за перельотом ті відпочинком птахів, визначення місць їх зупинок та можливих перешкод у своїй місцевості;

 • шкільні конкурси малюнків, вікторини, брейн-ринги тощо.

Найбільшу активність проявили юннати тих регіонів області, де є місця зупинок птахів при перельоті. Це:

 • Станично-Луганський район. Учні Вільхівського шкільного еколого- натуралістичного центру провели екскурсії та спостереження на території ставів колишнього Станично-Луганського рибгоспу (ІВА-територія);

 • Кремінський район. Учні шкіл району, де працюють 6 шкільних лісництв провели екскурсії в лісові масиви і на озера, які теж є другою в області ІВА-територією, де провели спостереження за мігруючими птахами;

 • юннати Алчевського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді провели засідання міського дитячого екологічного парламенту та визначили заходи у всіх школах міста: конкурси плакатів, випуск листівок, виступи екологічних агітбригад тощо. Були організовані екскурсії на Орлови пруди та Ісаківське водосховище з метою спостереження за мігруючими птахами;

 • учні Сиротинської ЗОШ І–ІІ ступенів Троїцького району – неодноразові переможці Всеукраїнського конкурсу «Птах року» у своїй роботі приділили велику увагу пропаганди серед населення заходів, які б унеможливлювали створення перешкод на шляху міграції птахів, враховуючи прикордонний стан села, яке розташоване на кордоні з Російською Федерацією.
  1   2


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка