На виконання Національної програми забезпечення профілактики віл-інфекції, допомоги та лікування віл-інфікованих І хворих на снід на 2004-2008 роки рішенням обласної ради від 11. 06Скачати 138.2 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір138.2 Kb.
Про хід виконання у 2006 році Національної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД

на 2004-2008 роки


На виконання Національної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2004-2008 роки рішенням обласної ради від 11.06.2004 за № 11 затверджена Програма забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, венеричних захворювань, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД, венеричні захворювання у Запорізькій області на 2004-2008 роки. В містах і районах розроблені та затверджені аналогічні програми.

Стан реалізації вищезазначених документів у звітному році обговорювався на сесіях районних рад (10), засіданнях колегій міськвиконкомів, райдержадміністрацій (7), координаційних рад по боротьбі з наркоманією, венеричними захворюваннями та СНІДом при облдержадміністрації, міськвиконкомах, райдержадміністраціях (88), колегій управління охорони здоров’я облдержадміністрації (5), санепідслужби області (4), медичних рад міських відділів охорони здоров’я, центральних районних лікарень (77), на нарадах з відповідальними за виконання заходів фахівцями (84).

Заклади охорони здоров’я з проблем ВІЛ/СНІДу співпрацюють з центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, закладами освіти, благодійними фондами “Сподівання”, „Християнський центр реабілітації”, “Життя триває”, “Сантіс”, центром ресоціалізації наркозалежної молоді “Шлях”, обласним відділенням ВБО “Всеукраїнська мережа ЛЖВ”, обласною організацією Товариства Червоного Хреста України, релігійними конфесіями та іншими.

Неурядовими організаціями продовжувалась реалізація 10 профілактичних програм щодо надання допомоги та підтримки ВІЛ-інфікованих, зниження ризику зараження ВІЛ серед уразливих груп населення, виконання яких було розпочато у 2005 році. Серед них необхідно відмітити наступні.

Благодійним фондом “Сподівання” відповідно до проекту “Зменшення шкоди і профілактика ВІЛ/СНІД в уразливих групах населення” проводиться обмін шприців, розповсюдження презервативів та дезінфектантів, засобів догляду за венами; надаються медико-соціальні, юридичні та психологічні послуги споживачам ін’єкційних наркотиків (СІН), жінкам секс-бізнесу (ЖСБ), особам з умовним покаранням. У м. Запоріжжі забезпечується робота 3 вуличних, одного мобільного пункту обміну шприців, 6 аутріч-маршрутів та 11 пунктів “Довіра” на постійних адресах, в яких працюють 12 волонтерів з числа СІН. Постійними клієнтами проекту у 2006 році стали 670 СІН, 30 ЖСБ. У звітному році вилучено із обігу та утилізовано понад 6500 шприців. Щоквартально СІН отримують 16000-19000 стерильних шприців, 750-900 презервативів, перев’язувальний матеріал, дезінфікуючі спиртові серветки.

Під час реалізації благодійним фондом “Сподівання” у мм. Запоріжжі, Мелітополі проекту “Супровід/консультування антиретровірусної терапії для дорослих та дітей по забезпеченню дотримання пацієнтами режиму лікування, а також немедичний догляд на дому” його клієнтами стали 138 ВІЛ-інфікованих, у тому числу 9 дітей. ВІЛ-позитивні отримують продуктові набори, вітаміни, аптечки для домашнього використання, гігієнічні набори, дезінфікуючі засоби. З метою підтримки хворих проводиться патронаж на дому. Клієнтам проекту надається психологічна, консультативна допомога юристом, наркологом, громадськими консультантами за методом “рівний-рівному”. Щотижня у стаціонарному відділенні обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом проводяться психолого-терапевтичні групи підтримки ВІЛ-інфікованих.

У 2005-2006 роках благодійним фондом спільно з обласним центром з профілактики та боротьби зі СНІДом, управлінням у справах молоді та спорту облдержадміністрації виконувався проект “Дівчина сьогодні - мати в майбутньому”. Мета проекту - профілактика ВІЛ/СНІДу, пропаганда здорового способу життя серед дівчат, які мешкають у сільській місцевості. Були проведені тренінги у медичному, радіоелектронному, авіаційному, будівельному, індустріальному, музичному, комерційному коледжах, в училищах №№ 36, 38, 6, 27 м. Запоріжжя.

Обласною організацією Товариства Червоного Хреста України з 2005 року виконується програма „Позалікарняний догляд за хворими на ВІЛ/СНІД”. До виконання програми залучено 8 медсестер у м. Запоріжжі і 5 медичних сестер у м. Мелітополі. Вони постійно обслуговують 70 ВІЛ-інфікованих. Відвідують клієнтів двічі на тиждень, надають їм медичні і соціальні послуги (ін’єкції, обробка ран, вимірювання артеріального тиску, прибирання, супровід до закладів соціального захисту та лікарень, консультації), схиляють до проведення АРВ-терапії та відмови від наркотиків.

Крім того, клієнти отримують гуманітарну підтримку: набори медикаментів та перев’язувального матеріалу, продуктові набори, одяг та взуття у банках одягу Товариства Червоного Хреста України.

З лютого 2006 року обласним відділенням ВБО “Всеукраїнська мережа ЛЖВ” виконується проект у м. Запоріжжі “Громадський центр для ЛЖВ та їх найближчого оточення”. Клієнтами громадського центру стали понад 150 осіб. У центрі їм надаються консультації за методикою “рівний-рівному”, юриста, психолога; проводяться групи самодопомоги для ЛЖВ, вагітних ВІЛ-позитивних жінок, тренінги щодо покращення якості життя, культурно-мистецькі заходи (телефон: 32-25-91).

З квітня 2006 року обласне відділення реалізує проект “Розвиток регіонів”. Кошти на його виконання виділяє Агенція з Міжнародного розвитку Нідерландів “Новіб”. В межах проекту налагоджуються партнерські стосунки з місцевими державними та недержавними структурами, активно через радіо, телебачення, друковані видання населення інформується про діяльність організації, заходи щодо профілактики ВІЛ/СНІДу.

Питання здорового способу життя, профілактики ВІЛ-інфекції вивчаються учнями на уроках обов’язкових предметів: “Фізкультура і основи здоров’я”, “Основи безпеки життєдіяльності”, біології; факультативів: “Валеологія”, “Власне здоров’я - перш за все ”, “Здоровий спосіб життя”. В роботу закладів освіти продовжувалось впровадження факультативного курсу “Методика освіти “рівний-рівному”, комплексної програми формування навичок здорового способу життя у дітей та підлітків за проектом “Діалог”. На базі соціально-психологічного центру управління освіти Мелітопольської міської ради працює “Телефон довіри”. У 2006-2007 навчальному році благодійним фондом “Сантіс” у навчально-виховному комплексі № 63 м. Запоріжжя реалізується Програма навчання життєвим навичкам, фінансову підтримку реалізації якої здійснює словацька організація “Люди в біді”. У першій декаді вересня 2006 року у всіх загальноосвітніх закладах, професійно-технічних училищах проведено батьківські збори на тему “Як зберегти здоров’я наших дітей”.

Центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді заходи щодо профілактики ВІЛ-інфекції, пропагування здорового способу життя реалізуються через діяльність 21 мобільного консультативного пункту; 5 служб психологічної допомоги “Телефон довіри” у мм. Запоріжжі, Мелітополі, Енергодарі, Токмаку, Пологах. Служба роботи з споживачами ін’єкційних наркотиків створена при Запорізькому, Мелітопольському, Енергодарському, Токмацькому міських та Вільнянському районному центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Вищезазначеними закладами забезпечується робота 5 стаціонарних, 5 мобільних консультативних пунктів для споживачів ін’єкційних наркотиків. У звітному році їх клієнтами стали 428 осіб. В консультативних пунктах було здано 13287 використаних шприців, видано 13344 стерильних шприци, 1914 інформаційних матеріалів. Відкриття нових постійно діючих консультативних пунктів для споживачів ін’єкційних наркотиків при центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді буде здійснюватись при наявності коштів у місцевих бюджетах.

В області функціонує 1 “Клініка, дружня до молоді” (м. Запоріжжя) та 5 кабінетів медико-соціальної допомоги дітям та молоді (Енергодарський міський, Вільнянський, Запорізький, Приазовський, Розівський районні центри соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді). Кількість звернень клієнтів у 2006 році: 157 первинних та 69 вторинних.

У 2006 році здійснено мобільними консультативними пунктами 399 (2005 рік - 435) виїздів в 216 (2005 рік - 220) сіл області.

Мобільним консультативним пунктом Пологівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведені тренінги з профілактики ВІЛ-інфекції з учнівською молоддю Чубарівського професійного аграрного ліцею (75 осіб). Куйбишевським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведені анкетування на тему “Точка зору - “ВІЛ-інфіковані серед нас”, соціальні дослідження на тему “Ставлення молоді до негативних явищ у молодіжному середовищі” серед учнів 8 класів Куйбишевських шкіл. В м. Мелітополі здійснено 13 виїздів мобільних бригад у навчальні заклади міста. Проведені батьківські збори в 5 загальноосвітніх школах міста з питань ВІЛ/СНІДу, здорового способу життя.

Впродовж звітного періоду проводились заняття для волонтерів-підлітків за методикою “рівний рівному” - модуль “За життя без наркотиків”, захід “Підготовка спеціалістів та волонтерів до роботи з наркозалежними та ВІЛ-інфікованими дітьми та молоддю в територіальних громадах”, охоплено 356 осіб.

Закладами охорони здоров’я, освіти, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, неурядовими організаціями розроблено і надруковано 2 види брошур, 2 - плакатів, 26 - буклетів, 14 - листівок, 19 - пам’яток. Розповсюджено у звітному році серед населення 14609 буклетів, 4995 плакатів, 2301 брошура, 3204 пам'ятки, 9318 листівок.

З метою підвищення рівня кваліфікації медичних працівників з питань ВІЛ/СНІДу фахівцями обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом на 8 циклах постійно діючих курсів з актуальних проблем ВІЛ-інфекції на базі закладу підготовлено 99 лікарів, 113 середніх медичних працівників; на виїзних семінарах в лікувально-профілактичних закладах області - 798 лікарів та 543 середніх медпрацівника, а також проведена підготовка 30 педагогів, 80 психологів, 30 соціальних працівників. Проведені тренінги з працівниками міського, районних відділів по боротьбі з незаконним обігом наркотиків м. Запоріжжя (40 осіб із 40 підлеглих), Запорізького міського управління у справах молоді та спорту (20 осіб із 20).

З 24 жовтня по 17 листопада на базі обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом проведена низка семінарів для медпрацівників щодо впровадження у роботу порядку добровільного консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію; охоплено 230 осіб. Серед них 28 лікарів-інфекціоністів, 38 терапевтів, 21 нарколог, 15 трансфузіологів, 19 дерматовенерологів, 25 фтизіатрів, 18 педіатрів, 29 акушер-гінекологів, 37 лікарів інших спеціальностей.

Населення інформується про мережу закладів, які проводять консультаційну, профілактичну роботу та здійснюють діагностику ВІЛ-інфекції через друковані видання, радіо, телебачення. На радіо “Великий Луг” у м. Запоріжжі впродовж лютого-серпня 2006 року реалізований інформаційно-освітній проект “Наркотикам - “НІ”. Щотижня транслювалось 2 передачі по 5 хвилин і одна тридцятихвилинна передача.

На кафедрі методики і теорії виховної роботи Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти продовжувались заняття щодо реалізації програми “Освітня політика і освіта “рівний-рівному”.

З метою забезпечення доступу різних категорій населення до добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію на базі обласного, Мелітопольського міжрайонного центрів профілактики та боротьби зі СНІДом функціонують кабінети довіри, до яких у звітному році звернулась 9441 особа, обстежено на ВІЛ-інфекцію 6514 осіб, антитіла до ВІЛ виявлені у 109 осіб (1,7%). На базі інших медичних закладів області організовано 20 консультативних пунктів з питань ВІЛ-інфекції. До них звернулось у 2006 році 994 особи, з яких обстежено на наявність антитіл до ВІЛ 802. Позитивний результат отримано у 16 випадках (2%).

До Всесвітнього дня пам’яті людей, які померли від СНІДу, в містах і районах проведений певний обсяг заходів. Серед них необхідно відзначити наступні.

Обласним відділенням ВБО “Всеукраїнська мережа ЛЖВ” спільно з обласною організацією Товариства Червоного Хреста України, облсанепідстанцією, благодійними фондами “Сподівання”, “Християнський центр реабілітації”, обласним, Запорізьким міським центрами соціальних служб для молоді, закладами охорони здоров’я проведені у м. Запоріжжі заходи:

19.05.2006 - вечір пам’яті у стаціонарному відділенні обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом з роздачею хворим продуктових наборів;

20.05.2006 - вечір пам’яті у громадському центрі для ЛЖВ та їх найближчого оточення;

21.06.2006 - акції “Чисте місто” (зібрано 1000 використаних шприців на вулицях міста), “Пізнай свій статус” (відібрана кров для дослідження на ВІЛ-інфекцію у мобільному пункті забору у 28 осіб), висаджена квіткова клумба у сквері по вул. Верхній, на центральній площі міста, Фестевальній, - конкурс дитячого малюнку на асфальті, концерт молодіжних колективів міста з вікториною, розповсюдженням інформаційно-освітніх матеріалів, запуском повітряних кульок, показом КВІЛТу і запаленням свічок.

У м. Мелітополі заходи до Всесвітнього дня пам’яті померлих від СНІДу були організовані благодійним фондом “Життя триває”, приватними підприємцями, міжрайонним центром профілактики та боротьби зі СНІДом, центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді і проводились у Центральному парку відпочинку ім. Горького. Відбулись мітинг-концерт, демонстрація КВІЛТу, вікторина, запуск повітряних кульок, запалення свічок.

У м. Пологах проведено 2 вуличних акції “Люби! Пам’ятай! Живи”, мітинг-реквієм “Хвилина пам’яті”.

Серед заходів, які були проведені до Всесвітнього для боротьби з наркоманією, необхідно відзначити прес-конференцію для засобів масової інформації (26.06.2006) та конкурс дитячого малюнку 23.06.2006 серед дітей Запорізького оздоровчого табору “Чайка”, який був організований і проведений з нагородженням 5 переможців Запорізьким міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді і управлінням по боротьбі з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Запорізькій області.

До Міжнародного дня порозуміння з ВІЛ-інфікованими в області прочитано 294 лекції, відбулося 14 виступів на радіо, 9 - на телебаченні, опубліковано 34 статті в газетах, проведено 1596 бесід, 36 конкурсів плакатів, малюнків, 6 вікторин, 9 прес-конференцій, 15 різноманітних акцій, 3 благодійних культурно-мистецьких заходи.

В Пологівській газеті “Районка” опублікований цикл статей на тему “Люди і ВІЛ”. В м. Мелітополі були організовані радіогазета “1 грудня - Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими”, радіолінійка “СНІД: Людство під знаком біди”.

Міськими, районними центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділами освіти, територіальними організаціями Товариства Червоного Хреста України, закладами охорони здоров’я проведені конкурси серед волонтерів “Обираємо життя”, круглі столи “ВІЛ та сучасність” з представниками засобів масової інформації, молоддю навчальних закладів (10), відеолекторії для молоді на теми “СНІД стосується кожного” (63), “Світ без наркотиків” (13), “Наркоманія - крок у безодню” (10), “Проблеми наркоманії” (29), виставки плакатів, малюнків, санітарних бюлетенів серед шкіл м. Бердянська та 9 сільських районів на теми: “Ми обираємо здоровий спосіб життя”, “Молодь проти СНІДу”. Проведені в м. Енергодарі конференція “Влада, суспільство, церква проти наркоманії”, у м. Мелітополі - міська благодійна культурно-мистецька акція “Живи!”. В Оріхівському та Комишуваському будинках дитячої творчості проведені фестивалі для учнів загальноосвітніх шкіл під гаслом “ Жити в світі, де є ВІЛ”.

01.12.2006 організована свічкова хода “Стань ближче” на бульварі ім. Шевченка в місті Запоріжжя за участю благодійного фонду “Сподівання”, обласної організації Товариства Червоного Хреста України, обласного відділення ВБО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД”, обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом.

Випадки дискримінації ВІЛ-інфікованих в області не зареєстровані.

Лабораторії діагностики СНІДу області в 2006 році були забезпечені достатньою кількістю тест-систем для дослідження в повному обсязі донорської крові та її компонентів на ВІЛ-інфекцію. Через відсутність централізованих поставок з МОЗ України, з вересня тест-системи для дослідження донорської крові на ВІЛ-інфекцію, вірусні гепатити, сифіліс закуповувались за кошти обласного бюджету. Випадків переливання донорської крові або її компонентів, не досліджених на інфекційні маркери, не встановлено.

Заготівля донорської крові в пластикову тару типу “Гемакон“ здійснюється в 80-100% випадків в залежності від закладу. В усіх випадках заготівлю донорської крові в пластикатну тару проводять Мелітопольська, Бердянська станції переливання крові, відділення трансфузіології Кам’янсько-Дніпровської, Пологівської, Василівської, Приморської ЦРЛ, СМСЧ №1 м. Енергодару, МСЧ № 7 м. Запоріжжя, на інших 2 станціях переливання крові та у 14 відділеннях трансфузіології ще використовуються частково скляні флакони. У 2006 році за рахунок коштів місцевих бюджетів закуплені “Гемакони” для 4 станцій переливання крові та відділень трансфузіології 11 центральних районних лікарень, 2 лікарень м. Запоріжжя на 169,7 тисяч грн. Відремонтована рефрижераторна центрифуга у відділенні трансфузіології Приморської ЦРЛ, придбані центрифуги для відділення трансфузіології Вільнянської, Кам’янсько-Дніпровської ЦРЛ, низькотемпературне обладнання для відділень трансфузіології Василівської, Приморської, Приазовської ЦРЛ, побутові холодильники - для відділень трансфузіології СМСЧ № 1 м. Енергодару, Вільнянської ЦРЛ.

Токмацькою станцією переливання крові закуплено лейкофільтрів на 1075,0 грн. За кошти позики Міжнародного банку реконструкції та розвитку, в межах виконання проекту «Контроль за туберкульозом та ВІЛ/СНІДом в Україні» отримано для обласної та Мелітопольської станцій переливання крові низькотемпературне обладнання (по 1) та 3 комплекти дозаторів.

Відповідно до наказу МОЗ України від 01.08.2005 № 385 “Про інфекційну безпеку донорської крові та її компонентів” на станціях переливання крові, в відділеннях трансфузіології області, за винятком Веселівської, Чернігівської, Михайлівської ЦРЛ (заготовляють кров), впроваджена в роботу 6-місячна карантинізація плазми крові усіх донорів.

Метод аутодонорства застосовується в медичних закладах мм. Запоріжжя, Мелітополя, Бердянська. З метою його пропаганди в минулому році прочитано 402 лекції, проведено 4470 бесід, відбулося 14 передач на радіо, 14 - на телебаченні, опубліковано 7 статей в місцевих газетах.

На наявність антитіл до ВІЛ у звітному періоді обстежено 39097 вагітних жінок, виявлено 65 (2005 рік - 43) ВІЛ-інфікованих (0,17%, 2005 рік - 0,11%). За допомогою швидких тестів обстежено 579 вагітних, які не знаходились на обліку в жіночих консультаціях, антитіла до ВІЛ виявлені у 10 (1,73%). У 2006 році знаходилось на обліку у жіночих консультаціях 93 ВІЛ-інфікованих вагітних, з них народили дітей - 55, перервали вагітність - 23, вибули за межі області - 1, знаходиться на обліку за станом на 01.01.2007 - 14. З метою зниження ризику передачі ВІЛ від матері до дитини 52 ВІЛ-позитивним вагітним проведений курс профілактичного лікування противірусними препаратами.

Діагностика ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, здійснюється методом імуноферментного аналізу та імуноблоту в серологічній лабораторії обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом на підставі виявлення антитіл до ВІЛ та антигену вірусу.

У звітному році на ВІЛ-інфекцію обстежено 29617 (2005 рік -24869) осіб з груп ризику, хворих за клінічними показаннями; виявлено 432 (2005 рік - 412) ВІЛ-інфікованих (1,46%, 2005 рік - 1,66%). Вищезазначене число обстежених становить 2% від загального числа населення в області. Низька питома вага обстежених (2% замість 5%) обумовлена тим, що тест-системи для обстеження уразливих до ВІЛ груп населення та хворих за клінічними показаннями закуповувались тільки ЛПЗ мм. Бердянська, Мелітополя, 7 сільських районів з 20.

Обстеження осіб з антитілами до ВІЛ з метою встановлення остаточного діагнозу захворювання, диспансеризацію ВІЛ-інфікованих здійснюють обласний, Мелітопольський міжрайонний центри профілактики та боротьби зі СНІДом, лікувальні заклади за місцем проживання хворих.

Фінансування обласного, Мелітопольського міжрайонного центрів профілактики та боротьби зі СНІДом здійснюється відповідно до затверджених кошторисів на їх утримання. В поліклінічних відділеннях центрів ведуть прийом лікарі терапевти, інфекціоністи, педіатри, акушер-гінекологи, психологи та інші. У складі обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом функціонує стаціонарне відділення, на базі якого у 2006 році проліковано 272 хворих.

Благодійна допомога у звітному періоді надана обласному центру з профілактики та боротьби зі СНІДом на 14,2 тис. грн. З 01.07.2006 по 30.09.2006 закладом був реалізований проект “Відвернемо приреченість”. Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД на організацію хоспісних палат для хворих на СНІД центру було виділено 149,0 тис. грн. Сьогодні на базі стаціонарного відділення обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом функціонує 1 палата на 4 ліжка для чоловіків і 1 палата на 2 ліжка для жінок.

У 2006 році проводилось лікування противірусними препаратами 104 ВІЛ-інфікованих, у т.ч. 14 дітей, за рахунок коштів Глобального фонду по боротьбі із СНІДом, туберкульозом і малярією.Робочі місця в лікувально-профілактичних закладах області забезпечені аптечками для проведення термінової профілактики при аварійних ситуаціях; ведуться журнали реєстрації аварій при наданні медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та роботі з ВІЛ-інфікованим матеріалом (форма № 108-о). В обласному (телефони: з 8.00 до 15.00 у робочі дні: 33-35-92 та 34-1149; цілодобово: 236-83-14) і Мелітопольському міжрайонному центрах профілактики та боротьби зі СНІДом (телефон: 43-69-58 у робочі дні з 8.00 до 18.00) створені запаси противірусних препаратів для проведення екстреної профілактики ВІЛ-інфекції медичним працівникам та населенню. В звітному році повний курс профілактичного лікування отримали 4 медпрацівника, які травмувались під час надання допомоги ВІЛ-інфікованим.

На проведення заходів щодо боротьби з ВІЛ/СНІДом з обласного, міських, районних бюджетів було виділено 3025,4 тис. грн., що складає 101,4% від затверджених на рік.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка