На 19. 02. 2007 : снід, наркоманія, алкоголізм як проблема журналістики научная литератураСкачати 410.32 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації30.12.2016
Розмір410.32 Kb.
  1   2

на 19.02.2007 : СНІД, НАРКОМАНІЯ, АЛКОГОЛІЗМ ЯК ПРОБЛЕМА ЖУРНАЛІСТИКИНаучная литература:

 1. Готов Ш. Медичний словник. – Москва: МГУ, 1997. – 251с.

 2. Яшина В.В. Велика медична енциклопедія. - Київ: Наукова думка, 2000. – 648с.

Дополнительно:

1.Статистичний щорічник України за 2002 р. - К.: Молодь, 2002. -214с 1. Статистичний щорічник України 2001 / Державний комітет статистики України. - К.: "Молодь", 2002. – 185с.В работе были использованы статьи из газет:
ВРЕМЯ”

 1. Антонов В.Р. Під діями Морфея

 2. Орлов В.Д. СНІД: глобальна катастрофа

 3. Харламов М.М. Глобальні проблеми сучасного й майбутнього (проблема наркоманії на Україні

 4. Шубін І.В. Різновиди наркотичних засобів

 5. Чалий О.Р. Алкоголізм – проблема суспільства

 6. Кудашова В. Алкоголізм не звичка, а хвороба


ВЕЧЕРНИЙ ХАРЬКОВ

 1. Іванов В. Це повинна знати кожна людина

 2. Ізотов І.Д. Звідки взявся СНІД?

 3. Малахов І.М. Проблеми молоді

 4. Соболєва В.А. Молодь і наркотики (соціологія наркотизму)

 5. Єрмолов О.В.„СНІД”

 6. Яматова В.В. “Трамадол – на межі добра і зла”

Также использованы статьи газет/журналов:

Газета “Ім'ям закону”, „Слобода”, „Українське слово” Газета “Ім'ям закону”, Газета «Злочин і покарання», „Вісник Медичного Інституту”, „Медична газета”, „Університетське життя…


СНІД, НАРКОМАНІЯ, АЛКОГОЛІЗМ ЯК ПРОБЛЕМА ЖУРНАЛІСТИКИ

ВСТУП……………………………………………………………………………2 1. СНІД, АЛКОГОЛІЗМ, НАРКОМАНІЯ В СУЧАСНОМУ СВІТІ…………4

 2. ВИСВІТЛЕННЯ ПРОБЛЕМИ СНІДУ, АЛКОГОЛІЗМУ, НАРКОМАНІЇ

НА СТРОРІНКАХ ГАЗЕТ………………………………………………………12

ВИСНОВКИ………………………………………………………………………27

ТВОРЧИЙ ДОДАТОК …………………………………………………………...30
БІБЛІОГРАФІЯ …………………………………………………………………...33

ВСТУП


У житті сучасного суспільства особливо гостро постали проблеми пов’язані з Снідом, наркоманією та алкоголізмом.

Особливо велике розповсюдження ці негативні звички отримала в середовищі молоді.

Снід, наркоманія, алкоголізм негативно впливає не тільки на життя суспільства в цілому, а також на життя та діяльність особи окремо. На даний час ця проблема стала дійсно-таки глобальною.

Звертання до даної теми - це насамперед і урок теперішньому поколінню, і заповіт майбутньому, і нове осмислення минулого, це пошук виходу для збереження духовного генофонду нації, розуміння його менталітету. З покоління в покоління вирішується важке завдання переосмислення всіх моральних цінностей, виходу на загальнолюдські, філософські орієнтири.

За статистичними даними, розповсюдження таких негативних звичок як СНІД, наркоманія та алкоголізм у великих масштабах, в окремих країнах, пов'язано з нестабільністю політичної та економічної ситуації, з наявністю великої кількості криз та недосконалістю економічного та політичного механізмів.

В Україні ця проблема є особливо актуальною і розповсюдження її пов'язано з низькою культурою суспільства. З даною проблемою повинно боротися не тільки суспільство, але й кожна людина повинна усвідомлювати собі велику шкоду від Сніду, наркоманії, алкоголізму і намагатися боротися з цими негативними звичками. Тільки після цього можна говорити про рішення поставленої проблеми.

На сторінках багатьох газет були розглянути окремі питання, пов’язані з СНІДом, алкоголізмом та наркоманією, але взагалі ця проблематика не розглядалась, різноманітні дослідження не торкнулися нашої проблеми.

Теперішня робота присвячена найбільш актуальним питанням сучасності.

Мета дослідження полягає у вивченні Сніду, наркоманії, алкоголізму, що досить широке розповсюдження має серед молоді.

По-друге, ми поставили за мету зібрати більше інформації про поставлену проблему, показати роль журналістики стосовно цієї проблеми.

По-третє, ми прагнули зробити системний аналіз розкриття проблеми Сніду, наркоманії та алкоголізму в сучасному суспільстві.

Структура нашої роботи включає п’ять розділів: 1. Головна частина

 2. Висвітлення проблеми СНІДу, алкоголізму, наркоманії на сторінках газет.

 3. Висновки

 4. Творчий додаток

 5. Бібліографія

Об’єкт нашого дослідження – роль журналістики в сучасному суспільстві, проблеми СНІДу, алкоголізму, наркоманії на сторінках газет -

Газета “Ім'ям закону”, „Слобода” „Вечірній Харків”, „Українське слово” Газета “Ім'ям закону”, Газета «Злочин і покарання», „Вісник Медичного Інституту”, „Медична газета”, „Університетське життя”, «Час»...

Бібліографія складається із 47 джерел.
1. СНІД, АЛКОГОЛІЗМ, НАРКОМАНІЯ В СУЧАСНОМУ СВІТІ

СНІД

СНІД до 1991 року був зареєстрований у всіх країнах миру, крім Албанії. У найрозвиненішій країні миру - Сполучених Штатах уже в той час один їх кожних 100-200 чоловік інфікований, кожних 13 секунд заражається ще один житель США й до кінця 1991 року СНІД у цій країні вийшов на третину місце по смертності, обігнавши фатальні захворювання. Поки що СНІД змушує визнати себе хворобою зі смертельним результатом в 100 % випадків.


Проблеми Сніду останнім часом здобуває широкомасштабний характер, Синдром набутого імунного дефіциту - це нове інфекційне захворювання, що фахівці визнають як першу у відомій історії людства дійсно глобальну епідемію. Ні чуму, не чорна віспа, ні холера не є прецедентами, тому що СНІД рішуче не схожий ні на одну із цих і інших відомих хвороб людини. Чума несла десятки тисяч життів у регіонах, де вибухала епідемія, але ніколи не охоплювала всю планету разом.

Крім того, деякі люди, перехворівши, виживали, здобуваючи імунітет і брали на себе праця по догляду за хворими й відновленню постраждалого господарства. СНІД не є рідким захворюванням, від якого можуть випадково можуть постраждати деякі люди. Провідні спеціалісти визначають у цей час СНІД як "глобальна криза здоров'я", як першу дійсно все земну й безпрецедентну епідемію інфекційного захворювання, що дотепер по закінченні першої декади епідемії не контролюється медициною.

Однак до кінця першої декади епідемії нагромадився матеріал, що вірус СНІД вийшов за межі названих груп ризику. Він вийшов в основну популяцію населення.

З 1992 долі почалася друга декада пандемії. Очікують, що вона буде

істотно важче, чим перша. В Африці, наприклад, у найближчі 7-10 років 25

% сільськогосподарських ферм залишається без робочої сили через вимирання від одного тільки Сніду.


Перші захворілі на СНІД люди виявлені в 1981 році. Це наркомани, повії, гомосексуалісти, хворі уродженої гемофілії (тому що життя останніх залежить від систематичного введення препаратів з донорської крові) .

Однак до кінця першої декади епідемії у ВІЗ нагромадився матеріал, що вірус СНІД вийшов за межі названих груп ризику. Він вийшов в основну популяцію населення.

СНІД - одне з найважливіших і трагічних проблем, що виникли перед

людством у кінці 20 століття. Збудник Сніда - вірус імунодефіциту.

СНІД передається тільки від людини до людини:

1) статевим шляхом;

2) через кров, що містить вірус імунодефіциту;

3) від матері до плода й немовляти.

ВІЧ не передається: ВІЧ не живе поза організмом і не поширюється через звичайні побутові контакти. Немає ніякої небезпеки в щоденних спілкування на роботі, школі або будинку. Ні небезпеки заразиться через рукостискання, дотики або обійми. Немає ніякої можливості заразиться в плавальному басейні або туалеті. Ні небезпеки від укусів комарів, москітів або інших комах.

Міри профілактики.

1. Полові контакти - найпоширеніший шлях передачі вірусу.

Тому надійний спосіб запобігти зараженню - уникати випадкових полових контактів, використання презерватива, зміцнення сімейних відносин.

2. Внутрівенно вживання наркотиків не тільки шкідливо для здоров'я, але й значно підвищує можливість зараження вірусом. Як правило, особи, що вводять наркотики, використають загальні голки й шприци без їхньої стерилізації.

3. Використання будь-якого інструментарію (шприци, катетери, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різний маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління й т. д) де може втримуватися кров людини, зараженого ВІЧ, потрібно їх стерилізація. Вірус СНІДу не стійкий, гине при кип'ятінні миттєво, при 56С градусах у плині 10 хвилин.

4. Перевірка донорської крові обов'язкова [47; 254].

АЛКОГОЛІЗМ


Проблема вживання алкоголю дуже актуальна в наші дні. Зараз споживання спиртних напоїв у світі характеризується величезними цифрами. Від цього страждає все суспільство, але в першу чергу під погрозу ставиться підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також здоров'я майбутніх матерів. Адже алкоголь особливо активно впливає на організм, що не сформувався, поступово руйнуючи його.

Шкода алкоголю очевидна. Доведено, що при влученні алкоголю усередину організму, він розноситься по крові до всіх органів і несприятливо діє на них аж до руйнування.

При систематичному вживанні алкоголю розвивається небезпечна хвороба - алкоголізм. Алкоголізм небезпечний для здоров'я людини, але він виліковний,

як і багато інших хвороб.

Алкоголізм - захворювання, викликуване систематичним уживанням

спиртних напоїв, що характеризується патологічним потягом до них, розвитком психічної (непереборний потяг) і фізичної залежності

Дана проблема стала особливо актуальна для нашої країни в останні 5 - 6 років, коли у зв'язку з політичними й економічними реформами кількість хворих цією недугою різко зросло.

У формуванні алкогольної залежності вирішальну роль грають наступні фактори: 1) Соціальні фактори: культурний і матеріальний рівень життя, стреси, інформаційні перевантаження, урбанізація.

2) Біологічні: спадкоємна схильність. За даними до 30% дітей, чиї батьки зловживали алкоголем, можуть стати потенційними алкоголіками.

3) Психологічні: психоемоційні особливості особистості, здатність до соціальної адаптації й протистояння стресам.

Хлопчики частіше дівчинок уживають основні види спиртних напоїв, причому зі зростанням їхньої міцності ця різниця стає істотної. Серед міських школярів поширене споживання переважно слабких алкогольних напоїв - пива, провина, учні ж сільських шкіл більше знайомі зі смаками міцних спиртних напоїв. В 20-і роки можна було зустріти досить широке вживання школярами самогону: в 1,0 - 32,0%, у хлопчиків і 0,9-12% у дівчинок. З віком збільшувалася частота вживання горілки.

Але головна проблема полягає в тому, що більша частина алкогольної продукції, що випускає недержавними підприємствами, містить велика кількість отруйних речовин. Недоброякісна продукція нерідко приведе до отруєнь і навіть смертей.

Все це наносить велику втрату суспільству, його культурним цінностям.

Основною метою споживання спиртних напоїв є підвищення настрою - 50% (53% - дівчини, 46% - хлопці). Крім того, 46% молодих людей уживають спиртне, щоб підтримати компанію - також 46%; серед дівчин більше популярна така причина, як зняття стресу - 53%.

Відмовитися від речення випити вже не можуть 20% юнаків і 6,7% дівчин. Ми не уточнювали, відбувається це внаслідок небажання «скривдити» що пропонує, або ж спиртне перетворилося в необхідність, від уживання якої ніколи не відмовляються.

Ступінь залежності від алкоголю показана наступними показниками: 1. щодня вживають спиртні напої 6,7% чоловіків і 0% жінок.

 2. не більше трьох разів у тиждень - 67% чоловіків і 46% жінок.

 3. не більше трьох разів на місяць - 33% чоловіків і 46% жінок

На жаль, питання 5 (перевага якого роду спиртних напоїв) виявило пристрасть 33% юнаків винятково до напоєм з високим змістом алкоголю (горілка). Найбільш популярним напоєм серед юнаків виявилося пиво - 67%, у дівчин - джини й коктейлі - 46%.

Як і передбачалося раніше, більшість респондентів знають про шкоду алкоголю для здоров'я. - 96,6%. Однак, на питання, чи вважаєте ви, що спиртні напої приносять шкоду вашому здоров'ю, ствердно відповіли тільки 36,6% респондентів. Це (у порівнянні із частотою вживання ними спиртного), змушує зробити висновок, що вони не об'єктивно оцінюють ефект алкоголю.


НАРКОМАНІЯ

Наркотик - це будь-яка хімічна сполука, що впливає на функціонування організму. Зловживання наркотиками - це їхнє вживання будь-яким неприйнятним з медичної і соціальної точок зору образом або прийнятним, але неправильним. [47;289]

Зловживання наркотиками, відоме з найдавніших часів, зараз поширилося в розмірах, що тривожать всю світову громадськість. Навіть при звуженні, з погляду наркологів, границь наркоманії до юридичних прийнятних у багатьох країнах наркоманії визнані соціальним нещастям. Наркотичні мафії керують державами (Латинська Америка) , мають свої армії (Південно-східна Азія) . Доходи підпільних корпорацій по торгівлі наркотиками перевищують відомі доходи від торгівлі нафтою й наближаються до світовим доходам від торгівлі зброєю. Особливо гибельно зловживання в молодіжному середовищі - дивується й сьогодення, і майбутнє суспільства. Повна, з погляду наркологів, картина поширення зловживання, що включає форми токсикоманій, ще більше трагічна.

Речовини й препарати, не включені в список наркотиків, як правило, ще більш злоякісні, приводять до ще більшого збитку для індивідуума.

Наркотики залежно від їх впливу на організм людини умовно можна розділити на дві більші групи: 1) збудливі; 2) зухвалу депресію.

При цьому варто мати на увазі, що кожний з наркотиків володіє більшим

розмаїтістю схованих властивостей, що по-різному впливають на нервову систему.

Є наркотики, які заспокоюють і знеболюють (їх називають депресивними) , і є інші, що роблять стимулюючий вплив, збудливий організм.

Галюциногені засоби викликають екстаз і буйство, кошмари або почуття болісного занепокоєння. При цьому кожне із цих речовин, навіть саме небезпечне з погляду зловживання, може робити цілюща, доброчинна дія, але тільки в тому випадку, якщо його застосовують абсолютно правильно. Індійські коноплі, листи коки, насіння маку вважаються одними з самих древніх природних наркотичних речовин. Опіум і його похідні: морфій, героїн роблять болезаспокійлива дія й усувають стан тривоги й страху, зменшують, часто до повного зникнення, відчуття голоду й спраги, послабляють половий потяг, знижують сечовиділення, валять людини в сонливий стан або, в випадку з героїном, у буйство.

У подібному ж відношенні виділяються гашиш, марихуана й інші похідні рослини Cannabis savita в індійському або американському варіанті. Кокаїн викликає звичайно самі буйні реакції, що супроводжуються звичайно галюцинаціями або дивною ейфорією, змішаної з параноідальними імпульсами.

Існує безліч причин зловживання наркотиками.

Задоволення. Одна з головних причин, чому люди вживають наркотики, - це супутні й приємні відчуття, від гарного самопочуття й релаксації до містичної ейфорії. • Соціальна погодженість. Якщо використання того або іншого наркотику прийнято в групі, до якої людина належить або з якої він себе ідентифікує, він відчує необхідність застосовувати цей наркотик, щоб показати свою приналежність до цієї групи. Це ставиться до всім наркотикам, від нікотину й алкоголю до героїну.

 • Доступність. Нелегальне споживання наркотиків найбільше високо там, де вони легше доступні, наприклад, у великих містах. Застосування легальних наркотиків також зростає з доступністю, наприклад, алкоголізм розповсюджений серед торговців спиртними напоями.

 • Цікавість в відношенні наркотиків змушує деяких людей почати самим приймати наркотики.

 • Ворожість. Застосування наркотиків може виглядати символом опозиції цінностям суспільства. Коли людина відкидає суспільство й всі альтернативи, включаючи самого себе, свої надії й мети, що виникає

почуття безглуздості життя, ізоляції й неадекватності робить його схильним до хронічної наркоманії.

Статок і дозвілля можуть привести до нудьги й втрати інтересу до життя, і виходом і стимуляцією в цьому випадку можуть здатися наркотики. Відхід від фізичного стресу. Більшості людей вдається справлятися з найбільш стресовими ситуаціями їхнього життя, але деякі намагаються знайти притулок у формі наркотичної залежності.

Наркотики часто стають помилковим центром, навколо якого обертається їх життя.

Стан наркоманії характеризується трьома властивостями: 1. непереборне бажання або потреба продовжувати приймати наркотики й діставати їх будь-якими способами;

 2. прагнення збільшувати дози;

 3. залежність психічного, а іноді й фізичного характеру від впливів наркотику.[47; 362]

Проба "смаку" наркотиків серед молоді (в %)

Рік


1959


1969


1979


1989


1999

2006


Так


4,05


6,91


13,85


19,72


22,81

25.25


Немає


95.95


92,89


85,74


79,88


76,19

72,75


Не відповіли


0,0


0,2


0,41


0,39


1,0

2,0

Джерело: Молодь і наркотики (соціологія наркотизму) / Стаття ВА. Соболєва «Вечірній Харків» від 28 березня 2006 року. .[27;с. 8]

Наркотики залежно від їх впливу на організм людини умовно можна розділити на дві більші групи: 1) збудливі; 2) зухвалу депресію.

При цьому варто мати на увазі, що кожний з наркотиків володіє більшим

розмаїтістю схованих властивостей, що по-різному впливають на нервову систему.

Є наркотики, які заспокоюють і знеболюють (їх називають депресивними) , і є інші, що роблять стимулюючий вплив, збудливий організм. Галюціногені засоби викликають екстаз і буйство, кошмари або почуття болісного занепокоєння. При цьому кожне із цих речовин, навіть саме небезпечне з погляду зловживання, може робити цілюща, доброчинна дія, але тільки в тому випадку, якщо його застосовують абсолютно правильно.

Індійські коноплі, листи коки, насіння маку вважаються одними з самих древніх природних наркотичних речовин. Опіум і його похідні: морфій, героїн роблять болезаспокійливу дія й усувають стан тривоги й страху, зменшують, часто до повного зникнення, відчуття голоду й спраги, послабляють половий потяг, знижують сечовиділення, валять людини в сонливий стан або, в випадку з героїном, у буйство. У подібному ж відношенні виділяються гашиш, марихуана й інші похідні рослини Cannabis savita в індійському або американському варіанті. Кокаїн викликає звичайно самі буйні реакції, що супроводжуються звичайно галюцинаціями або дивною ейфорією. [9;125]

Часом криміногенний характер цього наркотику породжує насильство й


стимулює психічну активність людини. Щоб зрозуміти небезпеку, що несе із собою такий вибух наркотиків, нагадаємо, що досить прийняти мільйонну частку грама ЛСД на кожний кілограм ваги, щоб він став галюциногіровати.

Всі перераховані вище негативні соціальні аспекти ведуть до проблем із законом.

2. СНІД, АЛКОГОЛІЗМ, НАРКОМАНІЯ ЯК ПРОБЛЕМА ЖУРНАЛІСТИКИ
Про зростаючу роль печатки, радіо й телебачення в суспільному житті країни свідчать їхній бурхливий ріст, поширеність і доступність масової інформації. Друковане й усне слово, телевізійне зображення здатні в найкоротший термін досягти самих віддалених районів, проникнути в будь-яке соціальне середовище.

Специфiка використання iнформацiйних джерел у журналiстському розслiдуваннi полягає в тому, що журналiстськi матерiали програють саме тому, що не мають ексклюзивних даних. Алі необов'язково й ексклюзивних - загальновiдомих. Просто журналiсти годиною не вмiють здобувати та використовувати iнформацiю, яка лежить на поверхнi, не впадає в око, проте є досить потрiбною для матерiалу. Замало мати легке перо, щоб робити вдалi розслiдування. Сьогоднi рiзниця мiж гарним й споганюємо журналiстом визначається насамперед тім, якими джерелами користується кожен з їх. Бо саме завдяки рiзноманiтностi інформаційних даних, публiкацiя стає бiльш яскравою, переконливою [4; с.125]

Гарнi джерела iнформацiї обов'язково мають бути рiзноплановими, навiть, суперечливими. Приміром, французькі фахiвцi у журналiстському розслiдуваннi, класифiкують джерела інформації за такими принципом: "мертвi" та "живi". Що ж входити до кола "мертвих" джерел? - Це сукупнiсть друкованої продукції й власних нотаток: книги, бюлетені, прес-релiзи, довiдники, статтi iнших журналiстiв за обраною темою, нотатки з прес-конференцiй, iнтерв'ю, репортажi.

Вiдповiдно, й вже логiчно зрозумiло, що "живими" джерелами є контакти, якi зав'язалися пiд година роботи над розслiдуванням. А також заходь, на яких був присутнiй журналiст, події, свiдком яких вiн ставши.

Отже, на нашу думку, всi iнформацiйнi надбання можна подiлити на три типи: факти (конкретнi данi), крапки зору (особистi пропозиції), власне iнформацiя (аналiтично опрацьованi данi). Алі якщо два перших типи iнформацiї є захищеними нашим законодавством (належати до вiдкритої iнформацiї), те з класифiкацiєю i використанням останнього треба розібратись бiльш детально.

Отже, iнформацiю можна подiлити на:

- тотальну, що дає загальне уявлення про проблему та тих, хто до неї причетний

Наприклад: СНІД з'явився зовсім не в результаті сексуальної революції. Вірус цей існував і раніше, але оскільки він передається статевим шляхом, ця сфера життя стала привертати пильну увагу. Люди консервативного складу побачили чи ледве не божу кару за гріхи, інші були не настільки прямолінійні, але до сексу знову стали відноситься з підозрою, як до чого брудному. Ця проблема затурбувала як учених на заході, так і в Росії, Україні.

У суспільній свідомості відбувся певний перекіс, неоднозначний перекіс. З одного боку, епідемія Сніду стала для США потужним стимулом для того, щоб почати нарешті в школах належне сексуальне виховання. В 1968 році консерваторам удалося заблокувати введення в більшості шкіл, полової освіти, і країна виявилася у важкому положенні. Не може бути контрацептивної культури в підлітків без сексуальної культури й освіти. Не може бути й профілактики Сніду без цього.

Також для профілактики Сніду потрібна пряма, відкрита розмова в засобах масової інформації, насамперед на телебаченні.

З іншого боку, ожили, як я вже відзначив, традиційно-консервативні погляди на секс. Побутового поводження це не міняє, люди як і раніше прагнуть до нього як до джерела насолоди, радості, але створюється подвійність орієнтації, утрудняється комунікація, можливість серйозної розмови про ці проблеми…

Крім того, деякі люди, перехворівши, виживали, здобуваючи імунітет і брали на собі праця по догляду за хворими й відновленню постраждалого господарства. СНІД не є рідким захворюванням, від якого можуть випадково можуть постраждати деякі люди. Провідні спеціалісти визначають СНІД як "глобальна кризу здоров'я", як першу дійсно всіземну й безпрецедентну епідемію інфекційного захворювання, що дотепер по закінченні першої декади епідемії не контролюється медициною. (Стаття О.В.Єрмолова „СНІД”// „Вечірній Харків” №65 від 08.06.2004р.) .[45; с.12]

Або інший приклад : Стаття В.Д.Шаповала „Вплив алкоголю на нервову систему”: Алкоголь зі шлунка попадає в кров через дві хвилини після уживання. Кров розносить його по всіх клітках організму. У першу чергу страждають клітки більших півкуль головного мозку. Погіршується умовно-рефлекторна діяльність людини, сповільнюється формування складних рухів, змінюється співвідношення процесів порушення й гальмування в центральній нервовій системі. Під впливом алкоголю порушуються довільні рухи, людина губить здатність керувати собою. Порушення роботи нервової системи й внутрішніх органів спостерігається при будь-якім уживанні алкоголю: одноразовому, епізодичному й систематичному. За алкоголізм батьків часто розплачуються діти. Дослідження нервовохворих дітей показали, що причиною їхньої хвороби часто є алкоголізм батьків.

Боротьба з алкоголізмом - найбільша соціальна й медична проблема будь-якої держави. Шкода алкоголю доведена. Навіть малі дози його можуть стати причиною більших неприємностей або нещасть: травм, автокатастроф, позбавлення працездатності, розпаду родини, втрати духовних потреб і вольових рис людиною.

Проблема вживання алкоголю дуже актуальна в наші дні. Зараз споживання спиртних напоїв у світі характеризується величезними цифрами. Від цього страждає всі суспільство, але в першу чергу під погрозу ставитися підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також здоров'я майбутніх матерів. Адже алкоголь особливо активно впливає на організм, що не сформувався, поступово руйнуючи його.

Шкода алкоголю очевидна. Доведено, що при влученні алкоголю усередину організму, він розноситься по крові до всіх органів і несприятливо діє на них аж до руйнування.

(Стаття В.Д.Шаповала „Вплив алкоголю на нервову систему”//„Вісник Медичного Інституту” №267 від 03.11.2001р.) [39; с.65]

- інформацію посадових осiб, установ;

Наприклад: Приведемо класичний розподіл, розроблений фахівцями Всесвітнього суспільства охорони здоров'я. Отже, всі наркотики і їхні дії діляться на наступні групи.

1) Седативні отрути, що заспокоюють психічну діяльність. Вони

скорочують аж до повного усунення функції збудливості й сприйняття, уводячи людини в оману. Ці речовини (опіум і його алкалоїди, морфій, кодеїн, кока й кокаїн) змінюють мозкові функції й віднесені до категорії Euforica.

2) Галюциногенні засоби, представлені більшим числом речовин рослинного походження, дуже різні по своєму хімічному складу. Сюди входять мескалин з кактуса, індійські коноплі, гашиш та інші тропеінові рослини. Всі вони викликають церебральні порушення, відчуття галюцинацій, перекручуванні сприйняттів, їх відносять до категорії Fantastica.

3) Сюди ставляться речовини, легко одержувані шляхом хімічного синтезу, що викликають спершу церебральні порушення, а потім депресію. До таких засобів зараховуються: алкоголь, ефір, хлороформ, бензин. Ця категорія Inebrantia.

4) Категорія Нyрnotica, куди входять отрути сну: хлорал, барбітурати,

сульфорол, кава-кава й ін.

5) Excitantia. Тут переважають рослинні речовини, збудливу мозкову діяльність без негайного впливу на психіку; сила впливу на різних осіб буває різної. Сюди входять рослини, що містять кофеїн, тютюн, бетель і ін. [47;359]

У більшості країн, що беруть участь у боротьбі проти наркотиків,

контролюється лише невелика частина продукції, тобто препарати,

заборонених наркотичних засобів, що ввійшли в список, настільки різноманітні по своїх властивостях, що викликає наркоманію. Небезпека ця збільшується в міру того, як фабрики й лабораторії роблять всі нові й нові типи наркотиків.

(Стаття І.В.Шубіна „Різновиди наркотичних засобів” // „Час” №25 від 06.05.2003р.) .[42; с.35] • оперативну, яка постiйно тримає в курсi подiй та додає iнформацiю про будь-якi змiни в контекстi теми (див. нижче статті по Трамадолу);

- конкретну, що заповнює деякi бiлi плями пiд година збирання iнформацiї для матерiалу;

Наприклад: СНІД - одне з найважливіших і трагічних проблем, що виникли перед людством у кінці 20 століття. Збудник Сніду - вірус імунодефіциту.

СНІД передається тільки від людини до людини:

1) статевим шляхом;

2) через дах, що містить вірус імунодефіциту;

3) від матері до плода й немовляти.

Як відбувається зараження? Джерелом зараження служить людина,

уражена вірусом імунодефіциту. Це може бути хворий з різними проявами хвороби, або людина, що є носієм вірусу, але не

має ознак захворювання (безсимптомний вірусоносій) .

ВІЧ не передається: ВІЧ не живе поза організмом і не поширюється через звичайні побутові контакти.

Міри профілактики.

1. Уникати випадкових полових контактів, використання презерватива, зміцнення сімейних відносин.

2. Внутрівенно вживання наркотиків не тільки шкідливо для здоров'я, але й значно підвищує можливість зараження вірусом.


 1. Використання будь-якого інструментарію як у медичних установах, так і в побуті при різний маніпуляціях, потрібна їх стерилізація.

4. Обов'язкова перевірка донорської крові.

(Стаття В.Іванова „Це повинна знати кожна людина” // Газета „Вечірній Харків” № 123 від 25.10.2004р.) .[11; с.28]

Щодо алкоголізму, треба сказати, що Алкоголізм не звичка, а хвороба. На цьому наголошують не лише періодичні видання, але медична наукова література - Яшина В.В. “ Велика медична енциклопедія” підкреслює : Звичка контролюється свідомістю, від її можна позбутися. Пристрасть до алкоголю перебороти складніше через отруєння організму. Близько 10 відсотків людей, вживаючих алкоголь, стають алкоголіками. Алкоголізм - хвороба,

Алкоголізм розвивається за такою схемою:

1. Початкова фаза: сп'яніння з випаданням пам'яті, “затьмарення” .

Людина постійно думає про спиртний, нього здається, що випив недостатньо,

він п'є “взапас” , у нього розвивається жадібність до алкоголю. Однак він зберігає визнання своєї провини, уникає розмов про свою тягу до спиртного.

2. Критична фаза: втрата контролю над собою після першого ж

ковтка алкоголю. Прагнення знайти виправдання своєму пияцтву, опір всім спробам запобігти його бажанню випити. У людини розвивається зарозумілість, агресивність. Він обвинувачує навколишніх у своїх лихах. У нього починається запій. Він змушений піти з постійної роботи, втрачає інтерес.

3. Хронічна фаза: щоденне похмілля, розпад особистості, помутніння пам'яті, плутаність думки. Людина п'є сурогати алкоголю, технічні рідини, одеколон. У нього розвиваються безпідставні страхи, біла гарячка, інші алкогольні психози.

Одним з характерних ускладнень під час є біла гарячка.

Біла гарячка - найбільше що часто зустрічається алкогольний психоз. Вона

виникає звичайно в стані похмілля, коли в п'яниці з'являються несвідомий страх, безсоння, тремтіння рук, кошмари (погоні, нападу й т.п.) , слухови й зорові обмани у вигляді шумів, дзвінків, руху тіней.

Симптоми білої гарячки особливо виражені вночі. У хворого починаються

яскраві переживання застрашливого характеру. Він бачить плазуючих навколо

комах, пацюків, що нападають на нього чудовиська, бандитів, відчуває біль від

укусів, ударів, чує погрози. Він бурхливо реагує на свої галюцинації:

обороняється або біжить, рятуючись від переслідування.

Іншою формою психозу є алкогольне марення. Він виникає й після

короткочасного пияцтва, але на відміну від білої гарячки не супроводжується

галюцинаціями. Таких хворих переслідують нав'язливі думки. Не бачачи виходу з положення, що створилося, він може скінчити життя самогубством. [47;125].

Або інший приклад: газетна стаття “Алкоголізм не звичка, а хвороба”:

Алкогольна хвороба розвивається на основі регулярного й тривалого вживання алкоголю й характеризується особливим патологічним станом організму: нестримним потягом до спиртного, зміною ступеня його переносимості й деградацією особистості. Для алкоголіка сп'яніння представляється найкращим психічним станом. Це потяг не піддається розумним доводам припинити пити. Алкоголік направляє всю енергію, засоби й думки на добування спиртного, незважаючи на реальну обстановку (наявністю грошей у родині, необхідність виходу на роботу й т.п.) . Раз випивши, він прагне напитися до повного сп'яніння, до безпам'ятства.

На пізніх етапах алкоголізму переносимость спирту раптово знижується, і в запеклого алкоголіка навіть малі дози вина викликають той же ефект, що більші кількості горілки в минулому. Для цієї стадії алкоголізму характерно важке похмілля після прийому алкоголю, погане самопочуття, дратівливість, злостивість.

Кількаразове або часте вживання алкоголю робить буквально

спустошуючий вплив на психіку підлітка. При цьому затримується не

тільки розвиток вищих форм мислення, вироблення етичних і моральних

категорій і естетичних понять, але й втрачаються вже розвинені здатності. Підліток, що називається “тупіє” і інтелектуально, і емоційно, і морально.

Вразливою “мішенню” алкоголю є печінка. Саме тут, під дією ферментів відбувається його розщеплення. Якщо швидкість надходження алкоголю в клітки печінки вище швидкості його розпаду, то відбувається нагромадження алкоголю, що веде до поразки кліток печінки.

Таким чином, алкоголь послабляє організм, гальмує формування й

дозрівання його органів і систем, а в деяких випадках, наприклад при

зловживанні, і зовсім зупиняє розвиток деяких функцій вищої нервової системи. Ніж моложе організм, тим губительнее діє на нього алкоголь. Крім того, уживання алкогольних напоїв підлітками значно швидше, ніж у дорослих, веде до формування в них алкоголізму.

Алкоголь “б'є” не тільки самого питущого, але й людей, що оточують його.

(Стаття В.Кудашова „Алкоголізм не звичка, а хвороба” на сторінках газети „Час” № 19 від 10.03.2003р.) [14; с.12]

- непряму, чи яка пiдтверджує, чи спростовує версiї;

Наприклад: стаття „Звідки взявся СНІД?”

Хоча вже ясно, що причиною синдрому набутого імундефіциту (СНІД) і пов'язаний з ним захворювань є вірус імунодефіциту людини (ВИЧ) , походження цього вірусу залишається загадкою. Є переконливі дані на користь того, що на західному й східному узбережжях Сполучених Штатів інфекція з'явилася в середині 70-х років. При цьому випадки асоційованих зі Снідом захворювань, відомих у центральній Африці, указують на те, що там інфекція, можливо з'явилася ще раніше (50-70 років) . Як би те не було, поки не вдається задовільно пояснити, звідки узялася ця інфекція.

Як і інші віруси, що Рнк-содержат, вони потенційно мінливі; тому в них цілком у них цілком імовірні такі зміни в спектрі хазяїв і вірулентності, які могли б пояснити поява нового патогена (існує кілька гіпотез):

1) вплив на раніше існуючий вірус несприятливих екологічних факторів;

2) бактеріологічна зброя;

3) мутація вірусу в наслідку радіаційного впливу уранових покладів на передбачуваній батьківщині інфекційного патогена - Замбії й Заїрі)

(Стаття І.Д.Ізотов „Звідки взявся СНІД?” // „Вечірній Харків” №26 від 12.05.2001р.) [12; с.38].

- оцiнну, що розтлумачує подiї та дає прогноз щодо їх розгортання Наприклад: СНІД до 1991 долі був зареєстрований у всіх країнах миру, крім Албанії. У найрозвиненішій країні миру - Сполучених Штатах уже в тієї годину один їх кожних 100-200 чоловік інфікований, кожних 13 секунд заражається ще один житель США й до кінця 1991 долі СНІД у цій країні вийшов на третину місце по смертності, обігнавши фатальні захворювання. Поки що СНІД змушує визнати собі хворобою зі смертельним результатом в 100 % випадків.

Щодня заражається ще більше 5 тисяч чоловік і якщо не приймати термінові міри, до кінця сторіччя число інфікованих досягне 40 мільйонів.

(Стаття В.Д.Орлова „СНІД: глобальна катастрофа”// „Час” №125 від 26.09.2003р.) .[20; с.7]

Якщо розглядати окремо кожну з соціальних проблем, слід зауважити, що 1. Проблеми Сніду останнім годиною здобуває широкомасштабний характер. Синдром набутого імунного дефіциту - це нове інфекційне захворювання, що фахівці визнають як першу у відомій історії людства дійсно глобальну епідемію.

2. Проблема алкоголізму стала особливо актуальна для нашої країни в останні 5 - 6 років, коли у зв'язку з політичними й економічними реформами кількість хворих цією недугою різко зросло. [5; с.18].

Алкоголізм - захворювання, викликане систематичним вживанням спиртних напоїв, що характеризується патологічним потягом до них, розвитком психічної і фізичної залежності.

У формуванні алкогольної залежності вирішальну роль грають наступні фактори: 1) Соціальні фактори: культурний і матеріальний рівень життя, стреси, інформаційні перевантаження, урбанізація.

2) Біологічні: спадкоємна схильність. За даними до 30% дітей, чиї батьки зловживали алкоголем, можуть статі потенційними алкоголіками.

3) Психологічні: психоемоційні особливості особистості, здатність до соціальної адаптації й протистояння стресам.

Хлопчики частіше дівчинок уживають основні види спиртних напоїв, причому зі зростанням їхньої міцності ця різниця стає істотної. Серед міських школярів поширене споживання переважливо слабких алкогольних напоїв - пива, провина, учні ж сільських шкіл більше знайомі зі смаками міцних спиртних напоїв. Алі головна проблема полягає в тому, що більша частина алкогольної продукції, що випускає недержавними підприємствами, містить велика кількість отруйних речовин. Недоброякісна продукція нерідко приведе до отруєнь і навіть смертей.

Всі це наносити велику втрату суспільству, його культурним цінностям.

Цікаве дослідження проблеми алкоголізму ми спостерігаємо в статті Чалого О.Р. Алкоголізм – проблема суспільства // „Час” № 65 від 19.09.2004р.:

Основною метою споживання спиртних напоїв є підвищення настрою - 50% (53% - дівчини, 46% - хлопці). Крім того, 46% молодих людей уживають спиртне, щоб підтримати компанію - також 46%; серед дівчин більше популярна така причина, як зняття стресу - 53%.

Відмовитися від речення випити вже не можуть 20% юнаків і 6,7% дівчин. Мі не уточнювали, відбувається це внаслідок небажання «скривдити» що пропонує, або ж спиртне перетворилося в необхідність, від уживання якої ніколи не відмовляються.

Ступінь залежності від алкоголю показана наступними показниками:


 • щодня вживають спиртні напої 6,7% чоловіків і 0% жінок;

 • не більше трьох разів у тиждень - 67% чоловіків і 46% жінок;

 • не більше трьох разів на місяць - 33% чоловіків і 46% жінок

Як і передбачалося раніше, більшість респондентів знають про шкоду алкоголю для здоров'я. - 96,6%. Однак, на питання, чи вважаєте ви, що спиртні напої приносять шкоду вашому здоров'ю, ствердно відповіли тільки 36,6% респондентів. [44;8].

В іншому дослідженні на тему Алкоголізму (стаття Антонов В.Р. Під діями Морфея // „Час” від 15 березня 2005 року) на питання: “Які почуття викликає у вас людина, що відмовляється від спиртного під година застілля” за даними такі відповіді: • Подив - 30%

 • Невдоволення - 6,6%.

 • Образа, що відмовляється випити з вами - 10%

 • Жалість - 13,3%.

Популярною відповіддю в графі «ваш варіант» була «повага» - 10%, «ніяких, це його праворуч» - 10%.(за даними газети «Час» від 15 березня 2005р.) .[2; с.9]

Необхідно розповісти про те, як впливає алкоголь на жінок, тому що

жінками, що є продовжувачками роду людського, заставляється здоров'я майбутніх поколінь. Стан здоров'я дитини, підлітка якоюсь мірою визначає майбутні можливості дорослої людини.

Тема Алкоголь і материнство розглядається протягом багатьох сторінок «Медичної газети» [43; с.08]

Алкоголь, негативно позначаючись на здоров'я жінки, порушує й нормальне функціонування її полових органів. От кілька цифр. Відомий російський дослідник С. З. Щеняти спостерігав протягом 5 років 3300 пацієнток, що лікувалися від хронічного алкоголізму. В 85,3 відсотки з їх були хронічні захворювання, причому 40,6 відсотка жінок страждали захворюваннями полової сфери. У цілому, у жінок, що зловживають спиртним, в 2,5 рази частіше, ніж у непитущих, відзначаються різні гінекологічні захворювання.

Годиною криміногенний характер вживання алкоголю й наркотиків породжує насильство й стимулює психічну активність людини, веде до злочинів. Щоб зрозуміти небезпеку, що несе із собою такий вибух наркотиків, нагадаємо, що досить прийняти мільйонну частку грама ЛСД на кожний кілограм ваги.

Таблиця Кількість зареєстрованих злочинів по видах під впливом алкогольного сп´яніння чи дії наркотиків:1985


1990


1995


2000


Усього зареєстровано злочинів, т :


249,6


369,8


641,9 •


567,8


Навмисні вбивства й замахи на вбивства


2,1


2,8


4,8


4,8


Навмисні важкі тілесні ушкодження


3,8


6,7


8,8


6.9


Зґвалтування й спроби зґвалтування


2,2


2,7


1,9


1,2


Хуліганство


18,9


18,8


37,1


23,4


Розбої


1,3


3,1


5.3


5,6


Грабежі


6,9


17,8


32,1


23,0


Вимагання


0,2


1,5


4,6


2,7

Джерело: Статистичний щорічник України, 2002 р. - К.:Молодь, 2002. [31; с.66]

У рамках порівняльного дослідження в Україні були вивчені наступні дані.Причини

1


Під впливом інших людей,

Компаній10,0


2


Через уживання спиртних напоїв


5,03


Від неробства, відсутності занять


11,0


4


Від незнання всіх наслідків уживання наркотиків

8,0


5


Через прагнення


15,0


6


Бажання виглядати дорослим


9,9


7


Щоб забути погане


10,5,


8


Відсутній контроль дорослих


5,6


9


Заради інтересу до "заборонного плода"


11,9


10


Від невміння контролювати себе


5,6


11


По примусі


0,6

12


Щоб стати "своїм"


5,0


13


Важко відповісти


1,9

Стан наркоманії характеризується трьома властивостями:

1) непереборне бажання або потреба продовжувати приймати

наркотики й діставати їх будь-якими способами;

2)прагнення збільшувати дози;

3) залежність психічного, а іноді й фізичного характеру від впливів наркотику.

Останнім часом молодь пристрастилася до вживання трамадола, як наркотичного препарату, на цьому наголошують різні видання. Наприклад, видання “Вечірній Харків”, стаття Яматова В.В. “Трамадол – на межі добра і зла” № 96 від 29.10.2002р.

Трамадол - це ліки. Вони рятують від сильного болю. Лікарі кажуть, що без цього препарату не обійтися онкохворим, пацієнтам з гострою формою інфаркту міокарда, при переломах і радикуліті тощо. Здавалося б, тільки радіти треба, що є такий простий і ефективний лікарський засіб. Однак останнім годиною трамадол всі більше асоціюється з негативом. Його часто вживають зовсім не для знеболювання. Цілком здорові, переважливо молоді люди, намагаються «ловити кайф», вживши кілька капсул цього засобу. Кажуть, виходить «дешево і сердито», тобто й ціна доступна навіть для підлітка.

До того ж безпечніше. Адже хоча б одна доза для власного вживання в кишені а - це вже факт зберігання.

По-друге - ціна. 2,5 гривні за дозу , навіть школяр з виділених мамою на обід грошів може дозволити собі. Це ж не героїн, один грам якого коштує 100 доларів. Далі - вживання складніше - треба робити розчини для ін'єкцій, морочитися з шприцами, пухлими венами.

Сьогодні чимало підлітків 12-14 років вживають ці ліки не з медичною метою. Працівниками міліції цього року вилучили з незаконного обігу близько 700 тисяч доз трамадолу. Однак нині проблема немедичного вживання цього лікарського засобу стоїть дуже гостро. Бо ж купити його можна в багатьох аптеках. [46;12].

Або приклад розгляду теми Трамадолу в іншому виданні (Газета “Злочин і покарання” від 14. Листопада 2006р. № 78 (199). :

На сьогодні трамадол виробляють 6 фармацевтичних підприємств з 12 існуючих в Україні. Всі смороду недержавні. Департаментом БНОН МВС проведене аналіз щодо кількості виготовлених в Україні доз трамадолу та потреб у ньому для лікування хворих. Виявилося, що трамадолу виробляється в 20 разів більше, ніж потребують хворі - за даними Державної служби лікарських засобів і виробів МОЗ України споживи лікувальних закладів становлять 3,5 млн доз. Хоча ця цифра й приблизна, адже держзамовлення на трамадол не надходити, зрозуміло, що споживають цей препарат далеко не хворі люди.

На фармацевтичному підприємстві виробляють ліки, потім вони потрапляють на оптові бази, звідки надходять до аптек для безпосередньої реалізації. Та від, як погодилися всі учасники «круглого стола», чіткий облік цього препарату існує лише на кінцевому етапі рухові трамадолу до споживача саме аптеки повинні відпускати його чітко за рецептами. Реалізатори беруть частину товару за накладною, а частину - за готівку. Зрозуміло, що отой «накладний» трамадол буде чітко за звітністю, кількість виписаних у рецептах упакувань збігатиметься з кількістю офіційно отриманих аптекою. [34; с.22]

Газета “Ім'ям закону” (від 25.10.2006 №45 (144) констатує, що в 2005 році виявлено 5,4 тис. фактів незаконного виготовлення, зберігання, транспортування та реалізації спирту й алкогольної продукції. Припинено діяльність 80 підпільних цехів з виготовлення фальсифікованого алкоголю. Знято з реалізації 2,1 млн. пляшок алкогольних напоїв з ознаками підроблення на торбу 16,2 млн. грн. та понад 1 млн. підроблених акцизних марок. Порушено 1,4 тис. кримінальних справ, з їх 58 зі збитками понад 1 млн грн., 924 - за фактами незаконного обігу підакцизних товарів, 118 - незаконного обігу марок акцизного збору, решту - за фактами зловживання службовим становищем, розкрадання, шахрайства, випуску та реалізації недоброякісної алкогольної продукції. До кримінальної відповідальності за порушеними кримінальними справами притягаються службові особини 52 спиртозаводів.[18; с. 22]

На виконання державної програми "Контрабанді - СТІП" минулого року Міністерством внутрішніх справ задокументовано 1163 факти контрабандного ввезення товарів на загальну суму 173,6 млн. гривень. За матеріалами органів внутрішніх справ порушено 84 кримінальні справи за ознаками злочину, передбаченого ст. 201 («контрабанда») КК України. Викрито 419 злочинів. До кримінальної відповідальності притягується 93 особи.

Працівниками УБНОН разом зі співробітниками УСБУ в Харківській області, Харківської митниці та військовослужбовцями Харківського прикордонного загону ліквідовано 13 каналів надходження наркозасобів на територію області, з них 9 контрабандних (в 2005 році - 2). Було проведено: загальне комплексне оперативно-профілактичне опрацювання, відпрацювання навчальних закладів під умовною назвою «Генофонд», відпрацювання розважальних закладів та об'єктів легального обігу наркотиків, сильнодіючих та отруйних засобів під умовною назвою «Батискаф».

Упродовж цих операцій затримано за причетність до незаконного обігу наркотиків 2682 особини, з яких 37 - учні середніх навчальних закладів, 23 - студенти технікумів і вищих навчальних закладів, 15 - іноземні громадяни.

При відпрацюванні затриманих осіб за незаконні операції з наркотиками та з метою встановлення їх причетності до вчинення злочинів корисливо-насильницької спрямованості працівниками служби БНОН у потоковому році розкрито 31 злочин, не пов'язаний з незаконним обігом наркотиків.

Забезпечена робота по виконанню вимог оперативно-профілактичного відпрацювання «Мак-2006», що надчервоний можливість виявити та вилучити із незаконного обігу більше 13 тис. рослин маку та 11 тис. конопель, які вирощували на території області. За фактами незаконного культивування вже

порушено 68 кримінальних справ згідно зі ст. 310 КК України.

На оперативному обліку знаходиться 4492 споживача наркотиків, у т. ч. з діагнозом «наркоманія» - 1927. Рівень наркотизації становив 16,0(11,7- торік) наркозалежнихна 10 тис. населення. Однак незважаючи на збільшення, даний показник не відображає реального стану наркотизації у зв'язку з високою латентністю наркоманії, незадовільним рівнем профілактики та ставленням до постановки на облік наркоспоживачів.

За 6 місяці викрито дві нарколабораторії, у яких виготовлялися наркотичні засоби та психотропні речовини (ст. 313 КК України), виявлено три факти, пов'язані з привласненням, вимаганням обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, що підпадають під ст. 308 КК України. (Газета «Злочин і покарання» 18.11.2006, № 56 (178) [19:56]

Крім вищезгаданих тем і статей можна привести приклади ще багатьох журналістських розслідувань та соціологічних даних.

Таким чином, журналістика є найбільш яскравим виразником суспільної думки


  1   2


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка