Міністерство юстиції України
Головне управління юстиції у Полтавській області
Новосанжарське районне управління юстиції
Працівникам про невикористані відпустки
смт. Нові Санжари
2014
УДК 349.22
ББК 67
Лисенко Ю.С., Бончаківська В.М.. Працівникам про невикористані відпустки. – Нові Санжари: Новосанжарське районне управління юстиції, 2014.- 10 с.
Лисенко Ю.С. - начальник Новосанжарського районного управління юстиції,
Бончаківська В.М. - провідний спеціаліст Новосанжарського районного управління юстиції.
Підготовлено відповідно до законодавства станом на 01 вересня 2014 року.
Викладено рекомендації щодо невикористаних відпусток працівників. Для працівників державних підприємств, установ та організацій.
УДК 349.22
© Колектив авторів
© Нові Санжари, Новосанжарське районне управління юстиції, 2014
Зміст
Вступ……………………………………………………….4
-
Компенсація у разі звільнення працівника ……………………………………………………….4
-
Невикористані відпустки у разі переведення працівника на іншу посаду ………………………..6
-
Відпустки працівникам, які мають дітей, та сумісникам………………………………………….7
Список використаних джерел ……………..…………….9
Вступ
Право на відпустку мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи. Це право поширюється на іноземних громадян та осіб без громадянства, які працюють на теренах нашої держави.
Але, в житті виникають об’єктивні причини, відмовитись від відпустки або відкласти її. Таким чином складається ситуація, коли працівник не використовує надане йому законодавством право на відпочинок протягом двох, трьох, або більше років. У законодавстві України застосовується термін «невикористані щорічні відпустки».
-
Компенсація у разі звільнення працівника
Листом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.02.2008 №33/13/116-08 передбачено: якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на щорічні відпустки за кілька попередніх років, він має право використати їх, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток, визначених статтею 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року.
Відповідно до статті 83 Кодексу законів про працю України, у разі звільнення виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.
Отже, компенсації підлягають такі щорічні відпустки: основна відпустка, додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, додаткова відпустка за особливий характер праці, інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством, та додаткова соціальна відпустка працівникам, які мають дітей.
Особам віком до вісімнадцяти років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.
Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який починається з дня укладення трудового договору.
Важливим є те, що законодавством не передбачено терміну давності, після якого працівник втрачає право на щорічні відпустки, воно не містить заборони надавати щорічні відпустки у разі їхнього невикористання.
При продовженні трудових відносин працівник має право відпочивати за всі невикористані дні щорічної відпустки або, відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року, за бажанням працівника частина щорічної відпустки компенсується грошима. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше 24 календарних днів. Наприклад, якщо у працівника відпустка 28 календарних днів, то 24 календарних дні він повинен відпочити, а за решту 4 отримати грошову компенсацію.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року, забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також ненадання їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці.
-
Невикористані відпустки у разі переведення працівника на іншу посаду
Відповідно до статті 83 Кодексу законів про працю України, у разі переведення співробітника на роботу на інше підприємство, в установу, організацію грошова компенсація за невикористані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок установи чи організації, до якої він перейшов.
Отже, працівник, який був переведений на роботу на інше підприємство і грошова компенсація якого за невикористані дні щорічних відпусток була перерахована на рахунок цього підприємства, має право на використання щорічної відпустки повної тривалості, а у разі звільнення - на отримання грошової компенсації.
У Листі Міністерства праці та соціальної політики України від 15.08.2005 № 09-293 зазначалося, що бухгалтерська служба на підставі заяви працівника і наданих банківських реквізитів здійснює перерахунок коштів за невикористану відпустку на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.
Відповідно до частини 3 статті 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року, якщо працівник, переведений на роботу на інше підприємство, повністю або частково не використав щорічні основну та додаткові відпустки і не одержав за них грошову компенсацію, то до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки, зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи.
У випадку, коли працівник на попередньому місці роботи скористався своїм правом на щорічну відпустку або при звільненні йому виплачена грошова компенсація, стаж роботи на новому місці обчислюється від дня укладення трудового договору.
3. Відпустки працівникам, які мають дітей, та сумісникам
Відповідно до Закону України «Про відпустки», додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, надаються понад тривалість щорічних відпусток. Зазначена відпустка належить до виду соціальних відпусток. Тому додатковий відпочинок працівникам, які мають дітей, надається за календарний рік, а не за відпрацьований робочий рік, використати його можна незалежно від дати народження дитини - до чи після. Якщо працівник з певних причин не використав таку відпустку, він має право на її одержання, а при звільненні йому має бути виплачено компенсацію за дні, що залишилися. Законодавством не передбачено терміну давності, після якого втрачається право на додаткову відпустку працівникам, які мають дітей.
Сумісники, відповідно до пункту 6 статті 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року, за бажанням мають право на отримання одночасно щорічної відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на підприємстві, де працюють за сумісництвом. Якщо тривалість відпустки, наданої підприємством, на якому працівник працює за сумісництвом, менше тривалості відпустки за основним місцем роботи, йому в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи.
У разі смерті працівника грошова компенсація за невикористані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, виплачується спадкоємцям.
Список використаних джерел
1. Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (із змінами) [Електронний ресурс] – Режим доступу // http://zakon.rada.gov.ua
2. Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII (із змінами) [Електронний ресурс] – Режим доступу // http://zakon.rada.gov.ua
3. Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 22.02.2008 №33/13/116-08 [Електронний ресурс] – Режим доступу // http://www.mlsp.gov.ua
4. Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 15.08.2005 № 09-293 [Електронний ресурс] – Режим доступу // http://www.mlsp.gov.ua
УДК 349.22
ББК 67
Лисенко Ю.С., Бончаківська В.М.. Працівникам про невикористані відпустки. – Нові Санжари: Новосанжарське районне управління юстиції, 2014.- 10 с.
Лисенко Ю.С. - начальник Новосанжарського районного управління юстиції,
Бончаківська В.М. - провідний спеціаліст Новосанжарського районного управління юстиції.
УДК 349.22
© Колектив авторів
© Нові Санжари, Новосанжарське районне управління юстиції,
2014
|