Міністерство культури україни київський національний університет культури І мистецтвСкачати 320.03 Kb.
Дата конвертації05.03.2017
Розмір320.03 Kb.

МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ


ФАКУЛЬТЕТ ГОТЕЛЬНО-РЕСТОРАННОГО І ТУРИСТИЧНОГО БІЗНЕСУ

КАФЕДРА ГОТЕЛЬНО-РЕСТОРАННОГО БІЗНЕСУ


ПРОГРАМА

ФАХОВОГО ВСТУПНОГО ВИПРОБУВАННЯ
на ІІІ курс для отримання освітнього ступеня БАКАЛАВР


ГАЛУЗЬ ЗНАНЬ

1401 «СФЕРА ОБСЛУГОВУВАННЯ»

НАПРЯМ ПІДГОТОВКИ

6.140101 «Готельно-ресторанна справа»

КВАЛІФІКАЦІЯ

Бакалавр з готельно-ресторанної справи

Обговорено і схвалено

на засіданні кафедри

готельно-ресторанного бізнесу,

протокол № 10 від 22.02.2016 р.

КИЇВ-2016
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Програма фахового вступного випробування є навчально-методичним документом, який надає допомогу абітурієнтам щодо підготовки до фахового вступного випробування на третій курс ОС «Бакалавр».

Згідно таблиці 3 додатку 3 Правил прийому КНУКіМ на навчання на третій курс напряму підготовки 6.140101 «Готельно-ресторанна справа» для здобуття ОКР «Бакалавр» приймаються абітурієнти спеціальності 5.14010101 «Готельне обслуговування».

На фахове вступне випробування виносяться навчальні дисципліни відповідно галузевого стандарту освітньо-професійної програми за напрямом підготовки «Готельно-ресторанна справа», а саме:


 • «Ресторанний сервіс»;

 • «Товарознавство»;

 • «Технологія продукції ресторанного господарства»;

 • «Організація ресторанного господарства»;

 • «Економічна теорія».

Під час підготовки до фахового вступного рекомендується користуватися даною програмою та законодавчими актами, нормативно-технічними документами, що регламентують діяльність підприємств готельного і ресторанного бізнесу.
ЗМІСТ ПРОГРАМИ
«РЕСТОРАННИЙ СЕРВІС»

Види і характеристика послуг ресторанного сервісу, вимоги до них. Характеристика методів обслуговування офіціантами і самообслуговування. Характеристика і призначення банкетного залу, аванзалу, коктейль-зала, вестибюлю, сервізної та ін.

Асортимент і характеристика порцелянового, фаянсового, керамічного, металевого, скляного і кришталевого посуду. Види і характеристика основних і допоміжних столових наборів: столовий, рибний, десертний, закусочний, фруктовий і тд.

Характеристика різних видів меню: бізнес-ланчу, з вільним вибором страв, денного раціону та ін. Послідовність розташування страв та напоїв в меню, картах напоїв. Вимоги до оформлення меню, карти напоїв.

Підготовка торгового залу, розставляння меблів, підготовка посуду, приладів, білизни. Попередня сервіровка столів. Підготовка персоналу.

Характеристика способів подання страв: французький, англійський, російський, європейський, комбінований. Послідовність подання страв і напоїв. Правила і особливості подання різних страв і напоїв.

Особливості надання послуг ресторанного сервісу при проведенні банкетів та івент заходів: корпоративів, весіль, дитячих свят, презентацій, тімбилдінгу, вечірок. Рекомендації по асортименту страв, напоїв, формам і методам обслуговування.

Організація постачання бару. Обладнання бару, призначення, характеристика. Характеристика посуду та інвентарю.

Класифікація напоїв. Асортимент вітчизняних та імпортних алкогольних напоїв. Характеристика базових алкогольних напоїв для барної продукції. Бренді, коньяк, арманьяк, кальвадос, лікери – країни-виробники, основні марки, цінові категорії. Особливості подавання, споживання. Віскі – країни-виробники, основні марки, сорти, цінові категорії, особливості подавання та споживання. Інші міцні напої - види, місце у класифікації, особливості пода­вання та споживання. Пиво та інші слабкоалкогольні напої. Асортимент безалкогольних напоїв.

Загальна класифікація вин, правила дегустації. Характеристика вин за окремими групами. Історія, особливості виробництва вин у окремі історичні періоди та особливості класифікації та виробництва в країнах Європи, Нового Світу, Азії та Африки.

Загальні відомості про змішані напої. Особливості приготування, прийоми оформлення, підбір посуду для змішаних напоїв. Безалкогольні напої, їх основні види.

Тютюновий сервіс. Сигари, кальяни. Країни-виробники. Способи виробництва сигар, їх зберігання та подавання. Кальян в сучасному закладі ресторанного сервісу.«ТОВАРОЗНАВСТВО»

Загальне уявлення про товарознавство як науку, методи пізнання корисності і споживної цінності товарів, закономірностей формування асортименту та вимог до якості, забезпечення ефективного їх виробництва, обігу та споживання.

Характеристика споживних властивостей товарів. Поняття про якість та конкурентоспроможність. Системи класифікації непродовольчих товарів. Основи асортиментології.

Хімічний склад продовольчих товарів. Якість продовольчих товарів. Основні напрями розвитку науки про якість харчових продуктів. Основи зберігання продовольчих товарів.

Класифікація зернопродуктів, особливості їх хімічного складу. Формування асортименту та оцінка якості крупи. Характеристика борошна: виробництво, асортимент та вимоги до якості. Макаронні вироби – класифікація, особливості технології виробництва, способи підвищення їх біологічної цінності. Хлібобулочні вироби: класифікація, асортимент та оцінка якості. Зберігання зерноборошняних товарів.

Значення свіжих плодів та овочів у харчуванні людини. Харчова і біологічна цінність даної групи товарів. Класифікація плодоовочевої продукції. Зміни якості плодоовочевої продукції на всіх етапах товаропросування. Хвороби та дефекти плодів та овочів. Способи переробки і консервування плодів і овочів.

Цукор: виробництво, асортимент, вимоги до якості, зберігання. Класифікація кондитерських виробів. Асортимент та вимоги до якості. Фруктово-ягідні кондитерські вироби. Карамельні вироби. Шоколад і какао-порошок. Цукерки. Борошняні кондитерські вироби. Способи підвищення біологічної цінності борошняних кондитерських виробів. Особливості зберігання і транспортування.

Класифікація смакових товарів. Характеристика та оцінка якості алкогольних напоїв. Класифікація, асортимент та вимоги до якості слабоалкогольних та безалкогольних напоїв. Характеристика асортименту і споживних властивостей кави та чаю. Класифікація, асортимент та оцінка якості прянощів і приправ.

Значення жирів у харчуванні людини. Виробництво, асортимент та якість олій. Класифікація, харчова і біологічна цінність рослинних олій. Характеристика асортименту та оцінка якості майонезу та продук­тів типу майонезів. Гідрогенізовані жири, їх використання в харчовій промисловості.

Особливості хімічного складу молока і молочних продуктів. Фактори, що формують якість молока і молочних продуктів: сировина, процеси виробництва. Вершкове масло: класифікація, асортимент та вимоги до якості. Сичугові сири: виробництво, класифікація, асортимент та вимоги до якості.

Класифікація м’яса домашніх тварин, маркування. Класифікація м’ясних продуктів. Виробництво, харчова цінність, класифікація та асортимент ковбас­них виробів. Класифікація, виробництво, асортимент та якість м’ясних консервів.

Сучасний стан та перспективи розвитку рибної промисловості. Асортимент, споживні властивості та показники якості живої товар­ної риби. Асортимент, споживні властивості та показники якості охолодженої та замороженої риби. Асортимент і харчова цінність соленої риби.

Загальні поняття про силікати. Хімічний склад, класифікація та види скла. Вплив способу формування на видовий асортимент скловиробів. Асортимент і призначення скляних виробів для закладів готельно-ресторанного господарства. Оцінка якості скловиробів.

Хімічний склад, класифікація та види кераміки. Споживні властивості керамічних товарів. Характеристика основних методів формування та декорування керамічних виробів. Оцінка якості керамічних виробів.

Характеристика металів і сплавів, їх класифікація. Споживні властивості виробів з металів, їх формування у процесі виробництва. Характеристика основних асортиментних груп металогосподарських товарів. Вимоги до якості металогосподарських виробів.

Класифікація меблів. Фактори, що впливають на формування споживних властивостей меблевих товарів. Характеристика основних асортиментних груп меблів. Показники якості меблів та методи їх оцінки.

Загальне поняття про хімічні побутові товари. Властивості, переваги та недоліки товарів з пластичних мас. Призначення та загальна класифікація мийних засобів, що використовуються у закладах готельно-ресторанного господарства. Вимоги нормативних документів щодо пакування, маркування, транспортування та зберігання товарів побутової хімії.

Класифікація текстильних волокон. Тканини. Формування властивостей тканин у процесі виробництва. Характеристика ткацьких переплетень. Характеристика асортименту тканин і поштучних виробів. Оцінка якості тканин. Особливості визначення сортності.


«ТЕХНОЛОГІЯ ПРОДУКЦІЇ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА»

Технологічні принципи виробництва і забезпечення якості кулінарної продукції. Соціально-економічне значення функціонування закладів ресторанного господарства. Поняття виробничого та технологічного процесів виробництва кулінарної продукції. Характеристика кулінарної продукції. Виробничо-технологічна структура закладів ресторанного господарства.

Основні технологічні процеси виробництва ресторанної продукції. Технологічні стадії та операції. Основні процеси обробки продукті: механічні, гідромеханічні, теплові, біохімічні, хімічні. Класифікація способів теплової обробки в кулінарії. Фізико-хімічні і біологічні зміни, яких зазнають харчові речовини в процесі приготування страв.

Якість продукції харчування, її технологічне забезпечення. Управління технологічними процесами. Технологічні принципи створення продукції із заданими властивостями. Моделювання технологічних процесів для виробництва продукції високої якості.

Технологія універсальних напівфабрикатів різного ступеня готовності, що виготовляється в закладах ресторанного господарства. Універсальні напівфабрикати, класифікація, особливості функціонально-технологічних властивостей сировини. Технологічні схеми виробництва бульйонів і відварів. Технологічне забезпечення якості бульйонів. Види пасерування та технологічні схеми їх приготування. Паніровки, призначення і використання.

Технологія соусів. Значення соусів у харчуванні. Класифікація соусів. Загальна схема технологічного процесу виробництва соусів із загусниками, управління процесом із метою поліпшення якості соусів. Технологічні схеми виробництва соусів без загусників. Фізико-хімічні зміни, що відбуваються при виробництві соусів. Технологія виробництва нових соусів, шляхи використання промислових соусів у закладах ресторанного господарства.

Технологія напівфабрикатів, страв і кулінарних виробів із овочів, плодів і грибів. Характеристика технологічних властивостей сировини. Технологічний процес обробки овочів, плодів і грибів. Технологічні процеси виробництва напівфабрикатів різного ступеня готовності. Фактори, що впливають на інтенсивність фізико-хімічних змін харчових речовин, овочів, плодів і грибів.

Класифікація кулінарних виробів і страв із овочів, грибів і плодів. Технологія виробництва страв і кулінарних виробів із овочів, грибів і плодів. Управління технологічними процесами і якістю готової продукції. Шляхи формування та удосконалення асортименту кулінарної продукції з овочів, плодів і грибів.

Технологія напівфабрикатів і страв із круп, бобових і макаронних виробів. Принципи добору гарнірів із крупів, бобових і макаронних виробів до різних страв. Загальні правила приготування каш різної консистенції. Технологія виготовлення кулінарної продукції з каш. Технологічний процес приготування і відпуску страв і гарнірів із бобових, забезпечення збереження вітамінів і підвищення харчової цінності їжі. Технологічний процес приготування страв із макаронних виробів. Вимоги до якості і терміни реалізації страв і гарнірів із крупів, бобових, макаронних виробів.

Технологія напівфабрикатів і кулінарних виробів із борошна. Характеристика функціонально технологічних властивостей різних видів борошна. Класифікація кулінарної продукції із борошна. Технологія, апаратурне оформлення та діагностика технологічних процесів виробництва напівфабрикатів, страв із прісного тіста та управління якістю готової продукції.

Технологія, апаратурне оформлення та діагностика технологічних процесів виробництва кулінарної продукції із дріжджового тіста та управління якістю готової продукції. Шляхи формування та удосконалення асортименту кулінарної продукції з борошна. Обґрунтування умов зберігання, реалізації, вимог до якості готової продукції із борошна. Перспективи розвитку асортименту та технологій кулінарної продукції із борошна для різних категорій споживачів.

Технологія напівфабрикатів, страв і кулінарних виробів із м’яса, м’ясопродуктів та м’яса диких тварин. Класифікація м’ясної сировини, яка надходить у заклади ресторанного господарства. Хімічний склад і будова структурних елементів окремих видів м’ясної сировини. Вплив морфологічної будови та хімічного складу структурних елементів тканин різних видів м’яса на їх функціонально-технічні властивості. Технологічна характеристика сировини. Вимоги до якості.

Класифікація напівфабрикатів із м’яса, м’ясних продуктів та м’яса диких тварин. Технологічний процес обробки м’яса і виробництва напівфабрикатів. Принципи кулінарного використання велико-кускових напівфабрикатів. Асортимент і характеристика напівфабрикатів із всіх видів м’яса і субпродуктів. Управління якістю напівфабрикатів із метою розширення їх асортименту.

Обґрунтування вибору способів і режимів теплової обробки напівфабрикатів із м’яса, її вплив на якість готової продукції. Асортимент і технологія страв і кулінарних виробів із м’яса та м’ясних продуктів залежно від способу теплової обробки. Апаратурне оформлення процесів, управління технологічними процесами та якістю готової продукції. Креативні технології кулінарної продукції з м’яса, м’ясопродуктів та м’яса диких тварин. Правила та рекомендації щодо підбору соусів, спецій, приправ.

Особливості приготування страв з м’яса диких тварин. Характеристика якісних показників м’ясних страв. Обґрунтування умов і термінів зберігання та реалізації готової продукції. Моделювання та оптимізація технологічних процесів виробництва конкурентоспроможної м’ясної кулінарної продукції.

Технологія напівфабрикатів, страв і кулінарних виробів із птиці, пернатої дичини та кроля. Характеристика функціонально-технологічних властивостей вхідної сировини (сільськогосподарська птиця, перната дичина, кролі) як об’єкта переробки в закладах ресторанного господарства. Технологічні процеси обробки і виробництва напівфабрикатів із птиці, кролів, дичини; їх асортимент, вимоги до якості напівфабрикатів.

Класифікація кулінарної продукції з сільськогосподарської птиці та кроля. Загальна принципова схема технологічного процесу виробництва кулінарної продукції з птиці та кроля, мета та завдання етапів технологічного процесу. Обґрунтування умов, термінів зберігання та реалізації готової продукції; вимоги до якості готової продукції, види браку, способи його усунення на різних етапах технологічного процесу. Креативні технології кулінарної продукції із птиці, пернатої дичини і кроля. Правила та рекомендації щодо підбору соусів, спецій, приправ. Якість, умови зберігання, шляхи розвитку асортименту кулінарної продукції з птиці, пернатої дичини та кроля.

Технологія напівфабрикатів, страв і кулінарних виробів із риби, рибопродуктів та нерибно-водної сировини. Характеристика функціонально-технологічних властивостей риби, рибопродуктів та нерибної водної сировини як об’єкта переробки в закладах ресторанного господарства. Технологічні, апаратурні схеми, параметри технологічних схем виготовлення напівфабрикатів із риби, рибопродуктів та нерибної водної сировини. Особливості виготовлення січених напівфабрикатів із риби. Вимоги до якості напівфабрикатів. Обґрунтування вимог до термінів зберігання, транспортування рибних напівфабрикатів.

Класифікація кулінарної продукції з риби та рибопродуктів.

Загальні принципові схеми технологічного процесу виробництва кулінарної продукції із риби рибопродуктів та нерибної водної сировини. Діагностика технологічних процесів виробництва кулінарної продукції з рибопродуктів на підставі аналізу потенційних ризиків та визначення критичних точок контролю. Обґрунтування підбору соусів, спецій, приправ, гарнірів до рибних страв. Принципи оформлення страв. Перспективи розвитку асортименту та технологій продукції із риби.

Класифікація, асортимент і характеристика нерибної водної сировини. Технологічні схеми обробки нерибних морепродуктів, виробництва напівфабрикатів. Особливості теплової обробки нерибних морепродуктів, їх вплив на якість готової продукції. Інноваційні аспекти в технологіях кулінарної продукції з риби, рибопродуктів та нерибної водної сировини. Креативні технології кулінарної продукції із риби, рибопродуктів та нерибної водної сировини.

Технологія напівфабрикатів, страв і кулінарних виробів із молочних продуктів і яєць. Характеристика функціонально-технологічних властивостей кисломолочного сиру і інших молочних продуктів як об’єкта переробки в закладах ресторанного господарства. Основні напрями використання кисломолочного сиру та інших молочних продуктів у складі кулінарної продукції. Класифікація кулінарної продукції з молочних продуктів за сукупними ознаками.

Загальна принципова схема технологічного процесу виробництва кулінарної продукції з молочних продуктів. Управління технологічними процесами та якістю готової продукції. Креативні технології кулінарної продукції з молочних продуктів і яєць.

Вплив особливостей хімічного складу яєчних продуктів на їхні технологічні властивості та кулінарне використання. Класифікація страв із яєць та яєчних продуктів. Технологія виробництва страв із яєць та яєчних продуктів. Вплив кулінарної обробки на харчову цінність і засвоєння білків. Аналіз технологічного процесу з метою управління якістю страв із яєць. Інноваційні аспекти в технологіях кулінарної продукції з яєць та яйце продуктів.

Технологія супів. Класифікація супів, шляхи формування асортименту. Загальна схема технологічного процесу виробництва супів, характеристика етапів процесу, їхня мета і завдання. Теоретичне обґрунтування параметрів процесу, фактори та сутність фізико-хімічних процесів, що обумовлюють формування їх якісних показників. Діагностика технологічних процесів виробництва супів за групами: прозорі, заправочні, пюре, холодні на підставі аналізу потенційних ризиків та визначення критичних точок контролю. Вимоги до якості, обґрунтування умов, термінів зберігання та реалізації супів; види браку, способи їх усунення на різних етапах технологічного процесу. Перспективи розвитку асортименту, «ф’южн» та креативних технологій супів.

Технологія холодних страв і закусок. Характеристика харчової та біологічної цінності холодних страв і закусок, класифікація, шляхи формування асортименту. Діагностика технологічних процесів виробництва холодних страв за групами (бутерброди, бенкетні страви і закуски, страви і закуски з риби, рибних продуктів і нерибної водної сировини, м’яса і м’ясопродуктів, яєць та ін.) на підставі аналізу потенційних ризиків. Управління технологічними процесами та якістю готової продукції.

Теоретичне обґрунтування параметрів процесу виробництва холодних страв і закусок, фактори та сутність фізико-хімічних процесів, що обумовлюють формування їх якісних показників. Вимоги до якості, обґрунтування умов, термінів зберігання та реалізації холодних страв; види браку. Способи його усунення на різних етапах технологічного процесу. Перспективи розвитку асортименту та технологій холодних страв та закусок.

Технологія солодких страв. Класифікація солодких страв, шляхи формування асортименту. Розробка способів приготування десертних страв, які сприяють підвищенню поживності готових страв. Характеристика технологічних властивостей желюючих речовин, стабілізаторів, піноутворювачів, креативних технологій, які використовуються для виробництва солодких страв.

Діагностика технологічних процесів виробництва солодких страв. Визначення критичних точок контролю. Управління технологічними процесами та якістю готової продукції. Теоретичне обґрунтування параметрів процесу, фактори та сутність фізико-хімічних процесів, що обумовлюють формування їх якісних показників. Вимоги до якості, обґрунтування умов, термінів реалізації солодких страв, види браку, способи його усунення на різних етапах технологічного процесу. Перспективи розвитку асортименту, креативних та «ф’южн-технологій» солодких страв.

Технологія напоїв. Значення напоїв у харчуванні, характеристика харчової та біологічної цінності, класифікація. Діагностика технологічних процесів виробництва напоїв за групами (гарячі, холодні, безалкогольні, слабоалкогольні, змішані) на підставі аналізу потенційних ризиків та визначення критичних точок контролю з метою управління якістю готової продукції. Теоретичне обґрунтування параметрів процесу, фактори та сутність фізико-хімічних процесів, що обумовлюють формування якісних показників напоїв. Перспективи розвитку асортименту та технологій напоїв.

Технологія кондитерських борошняних та хлібобулочних виробів. Загальні відомості про борошняні кондитерські вироби. Класифікація тіста, напівфабрикатів та готових виробів, призначення, шляхи формування асортименту. Механізм утворення тіста, роль рецептурних компонентів (борошна, цукрової сировини, жирів, розпушувачів, драгле- та піноутворювачів) у формуванні якості напівфабрикатів та готових борошняних кондитерських виробів. Шляхи регулювання функціонально-технологічних властивостей основної та допоміжної сировини.

Загальні принципові схеми технологічного процесу виробництва різних видів тіста (дріжджового, бісквітного, пісочного, шарового, заварного, білково-збивного та інших) і вироби з них. Діагностика технологічних процесів вищезазначених видів тіста та виробів з них на підставі аналізу потенційних ризиків та визначення критичних точок контролю. Характеристика процесу термообробки напівфабрикатів.

Вимоги до якості, обґрунтування умов термінів зберігання та реалізації виробів з тіста. Перспективи розвитку асортименту та технологій виробів з тіста.

Класифікація та асортимент оздоблювальних напівфабрикатів. Теоретичне обґрунтування параметрів процесу, фактори та сутність фізико-хімічних процесів, що обумовлюють формування їх якісних показників. Способи оздоблення борошняних кондитерських виробів. Новітні технології з використанням готових сухих сумішей для оздоблювальних напівфабрикатів.

Особливості технології охолодженої і швидкозамороженої кулінарної продукції. Теоретичні передумови виробництва охолоджених і швидкозаморожених напівфабрикатів, страв і кулінарних виробів. Класифікація, асортимент, характеристика і призначення охолоджених і швидкозаморожених напівфабрикатів, страв і кулінарних виробів. Загальна технологічна схема процесу виробництва охолоджених і швидкозаморожених страв, обґрунтування параметрів процесу. Фактори та сутність фізико-хімічних процесів, що обумовлюють зміни маси, консистенції, харчової цінності тощо. Розігрівання, правила подавання, вимоги до якості готових страв. Сучасні напрями креативної технології у виробництві напівфабрикатів і готової продукції.

Технологія кулінарної продукції дієтичного та лікувально-профілактичного харчування. Значення дієтичної терапії у лікуванні та профілактиці захворювань. Особливості лікувального харчування, обумовленого вимогами дієтотерапії. Організація дієтичного харчування. Вимоги до складання дієт. Характеристика основних лікувальних дієт. Технологія приготування дієтичних страв. Перспективи розвитку асортименту та технологій дієтичних страв.

Значення лікувально-профілактичного харчування. Характеристика харчових раціонів лікувально-профілактичного призначення. Наукові принципи складання харчових раціонів лікувально-профілактичного призначення.

Технологія продукції дитячого харчування. Сучасні вимоги до раціонального харчування дітей різних вікових груп. Організація раціонального харчування дітей. Характеристика і особливості дитячого харчування залежно від віку.

Особливості дитячого харчування дошкільного віку. Особливості дитячого харчування шкільного віку. Технологія страв, кулінарних виробів, напоїв, виробів із тіста для дитячого харчування. Перспективи розвитку асортименту та технологій страв та виробів для дитячого харчування.

Загальні підходи щодо розробки меню для різних контингентів споживачів та типів закладів ресторанного господарства. Значення меню для споживачів і закладів ресторанного господарства. Технологічні принципи формування та розробки меню для різних типів закладів ресторанного господарства. Особливості розробки меню для різного контингенту споживачів закладів ресторанного господарства.


«ОРГАНІЗАЦІЯ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА»

Ресторанне господарство і його місце в індустрії гостинності.

Характеристика та класифікація послуг закладів ресторанного господарства згідно з Міждержавним стандартом ГОСТ 30523-97 «Услуги общественного питания. Общие требования». Загальні вимоги, що висуваються до послуг ресторанного господарства.

Класифікація закладів ресторанного господарства згідно з ДСТУ 4281:2004 «Заклади ресторанного господарства. Класифікація». Характеристика основних типів та класів закладів ресторанного господарства.

Характеристика продовольчого постачання та матеріально-технічного забезпечення закладів ресторанного господарства. Організація роботи складського, тарного і транспортного господарства.

Основи організації виробництва продукції у закладах ресторанного господарства. Типи виробництва. Основи організації виробничих цехів.

Організація роботи і робочих місць в заготівельних цехах закладів ресторанного господарства: м’ясному, рибному, м'ясо-рибному, птахо гомілковому, овочевому. Асортимент напівфабрикатів, що виробляються у заготівельних цехах. Характеристика устаткування та інвентарю заготівельних цехів. Характеристика професійно-кваліфікаційних вимог, що висуваються до виробничого персоналу заготівельних цехів.

Організація роботи і робочих місць в доготівельних цехах закладів ресторанного господарства: гарячому, холодному. Асортимент кулінарної продукції, що виробляється в доготівельних цехах. Характеристика технологічних ліній, устаткування та інвентарю гарячого та холодного цехів. Професійно-кваліфікаційна характеристика виробничого персоналу доготівельних цехів.

Організація роботи спеціалізованих цехів. Призначення кулінарного цеху, асортимент продукції, що виготовляється в ньому. Характеристика устаткування та інвентарю. Вимоги, що висуваються до професійно-кваліфікаційного складу виробничого персоналу.

Призначення кондитерського цеху, асортимент продукції, що виготовляється в ньому. Структура цеху і організація технологічних ліній і робочих місць в ньому. Характеристика устаткування та інвентарю. Особливості професійно-кваліфікаційного складу виробничого персоналу кондитерського цеху.

Призначення борошняного цеху, асортимент продукції, що виготовляється в ньому. Організація роботи і робочих місць борошняного цеху. Характеристика устаткування та інвентарю, що використовується в цеху. Професійно-кваліфікаційний склад виробничого персоналу борошняного цеху.

Організація роботи і робочих місць хліборізки. Організація роботи мийної кухонного посуду.

Загальна характеристика матеріально-технічної бази для організації обслуговування споживачів у закладах ресторанного господарства різних типів та форм власності. Характеристика приміщень для споживачів в закладах ресторанного господарства. Інтер’єр залів закладів ресторанного господарства і вимоги до їх оформлення. Характеристика роздавальні, буфету та підсобних приміщень закладів ресторанного господарства.

Характеристика посуду; наборів; столової білизни закладів ресторанного господарства і вимоги, що висуваються до них.

Підготовка приміщень до обслуговування споживачів в закладах ресторанного господарства. Розміщення меблів у залі, підготування посуду, столової білизни та інших аксесуарів сервірування до повсякденного обслуговування споживачів. Види попереднього сервірування столів в закладах ресторанного господарства.

Обслуговуючий персонал закладу ресторанного господарства і критерії оцінки вимог, що висуваються до нього; характеристика професійно етичних норм його поведінки. Характеристика вимог до метрдотеля; адміністратора зали; офіціанта; бармена.

Загальні правила і способи подавання страв в закладах ресторанного господарства. Правила подавання напоїв, в тому числі власного виробництва, при індивідуальному та гуртовому обслуговуванні. Правила подавання алкогольних та безалкогольних напоїв в закладах ресторанного господарства різних типів і класів. Правила еногастрономічних поєднань та їх розвиток у сучасних умовах ведення ресторанного бізнесу.

Класифікація бенкетів та прийомів за різними ознаками. Організація підготовки та обслуговування бенкету за столом з повним обслуговуванням офіціантами. Організація підготовки та обслуговування бенкету за столом з частковим обслуговуванням офіціантами. Організація підготовки та обслуговування учасників бенкету-чаю. Організація процесу підготовки та обслуговування бенкету-кава в закладах ресторанного господарства.

Класифікація дипломатичних прийомів і їх загальна характеристика. Характеристика денних видів бенкетів-прийомів. Характеристика вечірніх видів бенкетів-прийомів. Організація підготовчої роботи з влаштування бенкетів-прийомів. Вимоги до складання схеми розміщення гостей за столами на бенкетах-прийомах. Особливості складання меню для бенкетів-прийомів. Підготовка приміщень до проведення бенкетів-прийомів. Особливості сервірування столів на бенкетах-прийомах. Організація подавання аперитиву та обслуговування гостей на бенкетах-прийомах.

Організація підготовчої роботи та обслуговування бенкету-фуршету. Варіанти сервірування столів склом на бенкетах-фуршетах. Особливості підготовки та обслуговування гостей на бенкеті – фуршеті – десерті. Особливості підготовчої роботи та організації обслуговування на бенкеті-коктейлі. Організація процесу підготовки та обслуговування учасників бенкету-коктейлю-фуршету в закладах ресторанного господарства. Особливості організації обслуговування споживачів за типом «шведського столу» в закладах ресторанного господарства.

Сутність і класифікація кейтерингового обслуговування. Види заходів та номенклатура кейтерингових послуг. Особливості організації споживачів при наданні кейтерингових послуг. Характеристика матеріально-технічного забезпечення кейтерингового обслуговування. Характеристика і особливості підбору персоналу служби кейтерингу. Особливості організації підготовки і здійснення кейтерингового обслуговування.

Особливості обслуговування учасників з’їздів, конференцій, нарад за місцем їх мешкання (в готельних комплексах). Особливості обслуговування учасників з’їздів, конференцій, нарад за місцем їх проведення.

Характеристика «системи обслуговування» з точки зору теорії масового обслуговування. Аналіз якості функціонування систем обслуговування в закладах ресторанного господарства з методом обслуговування самообслуговування.

Загальні вимоги до організації харчування робітників і службовців. Організація обслуговування зосереджених контингентів споживачів. Організація обслуговування розосереджених контингентів споживачів. Основні вимоги до організації обслуговування учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах. Організація обслуговування студентів у вищих навчальних закладах. Особливості організації обслуговування споживачів в концептуальних закладах ресторанного господарства.

Характеристика закладів ресторанного господарства при готелі і особливості обслуговування споживачів в них. Організація сніданків і їх різновиди для організації обслуговування мешканців готелю. Організація «шведського столу (лінії)» для обслуговування мешканців готелю. Організація прискорених видів харчування в закладах ресторанного господарства готельно-туристичних комплексів. Особливості обслуговування в номерах готелю. Організація інших видів обслуговування в закладах ресторанного господарства готельно-туристичних комплексів. Організація харчування іноземних туристів у закладах ресторанного господарства та у дорозі.

Організація обслуговування споживачів у місцях масового відпочинку. Організація обслуговування споживачів у торговельних та торговельно-розважальних комплексах.

Види закладів ресторанного господарства, що пропонують різні види послуг учасникам спортивних змагань. Форми обслуговування учасників спортивних змагань в закладах ресторанного господарства. Організація харчування глядачів.

Організація обслуговування пасажирів на залізничному, водному, авіа-, автотранспорті та на шляху їх слідування. Закордонний досвід обслуговування пасажирів на транспорті та на шляху їх слідування.

Наукова організація праці як головний фактор забезпечення раціональної організації праці. Завдання наукової організації праці. Графіки виходу на роботу персоналу закладів ресторанного господарства. Нормування праці в ресторанного господарстві. Види норм праці та їх класифікація. Робочий час робітника закладу ресторанного господарства і його структура. Класифікація витрат робочого часу. Методи вивчення витрат робочого часу. Фотографія робочого часу та її різновиди. Хронометраж, фотохронометраж: поняття та мета проведення.

Організаційно-технічні заходи щодо поліпшення використання робочого часу та раціоналізації організації праці в закладах ресторанного господарства.


«ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ»

Предмет і функції економічної теорії. Виникнення та основні етапи розвитку економічної теорії як науки. Сутність економічної теорії та його відмінність від політичної теорії. Суть і структура виробничих відносин і продуктивних сил. Економічні закони, категорії та їх класифікація. Методи економічної теорії

Сутність і структура економічної системи. Продуктивні сили як матеріальна основа економічної системи. Система економічних відносин як соціальна форма: сутність і структура. Власність та її роль в економічній системі. Типи і види власності, їх взаємодія. Сучасні тенденції розвитку форм власності.

Виробництво, його сутність та роль у суспільства. Натуральне виробництво та його місце в історичному розвитку суспільства. Товарне виробництво його види та етапи розвитку. Товар і його властивості.

Теорія товару і грошей. Гроші як економічна категорія: сутність, функції. Грошова система та її елементи. Закон грошового обігу. Сутність інфляції та її наслідки.

Основи ринкової економіки та її основні елементи. Поняття ринки та його ефективне функціонування. Інфраструктура ринку. Попит, пропозиція та закони, що їх регулюють. Сучасні моделі ринкової економіки.

Ціна у ринковій економіці: види та функції. Цінова еластичність попиту і пропозиції. Методи ціноутворення.

Конкуренція та її роль у функціонуванні ринкової економіки. Закон конкуренції, його сутність і економічна основа. Типи конкуренції: досконала і недосконала. Методи і способи конкурентної боротьби.

Підприємство: суть, ознаки, види. Критерії класифікації. Підприємництво, його суть та умови здійснення. Організаційні основи підприємництва в Україні.

Капітал підприємства, його кругообіг. Суть капіталу. Виробничі фонди підприємств та їх кругообіг. Витрати виробництва: постійні та змінні. Собівартість продукції та шляхи її зниження. Прибуток, як результат діяльності підприємства. Норма прибутку та фактори підвищення.

Капітал сфери обігу. Сфера обігу в ринковій економіці. Торговельний капітал та його еволюція за сучасних умов. Позичковий капітал і позичковий процент.

Ринок природних ресурсів. Ринкові відносини в аграрному секторі та їх особливості. Рентні відносини. Земельної рента, її види. Ціна землі. Агропромисловий комплекс, його структура та функції.

Доходи населення, їх формування та розподіл. Ринок праці та його особливості. Суть заробітної плати в умовах ринкової системи. Безробіття, його типи, причини виникнення та соціально-економічні наслідки.

Держава та її економічні функції. Необхідність державного регулювання економіки. Форми і методи державного регулювання.

Світове господарство і міжнародні економічні відносини. Світове господарство: сутність та структура. Міжнародний поділ праці та спеціалізація. Інтернаціоналізація господарських відносин і продуктивних сил. Міжнародна економічна інтеграція як вищий рівень інтернаціоналізації.

Економічна безпека та глобальні проблеми світо господарських зв’язків. Причини виникнення, сутність і класифікація глобальних проблем. Глобальні проблеми і шляхи їх розв'язання людством. Економічна і фінансова безпека України та шляхи її підвищення в умовах глобалізації світо господарських зв’язків.Критерії оцінювання знань фахового вступного випробування
Відповіді оцінюються за 200-бальною шкалою від 100 до 200 балів. Правильне відповідь на питання оцінюється у 5 балів. Мінімальна кількість балів для позитивної оцінки 124.

При оцінюванні відповідей враховується повнота і правильність відповіді на кожне із запитань.

Критерії оцінювання

Оцінка за 5-бальною шкалою

Шкала оцінювання 100-200 балів

Значення оцінки

Вступник виявляє здібності, вміє самостійно узагальнювати і систематизувати знання, вільно відповідає ,самостійно характеризує процеси у готельно-ресторанному бізнесі, виявляє особисту позицію щодо них; уміє виокремити проблему і визначити шляхи її розв’язання. 

5

181-200

відмінно


Вступник володіє вивченим обсягом матеріалу та проявляє знання у стандартних ситуаціях, застосовуючи необхідну термінологію; допускає у відповідях неточності; розв’язує стандартні завдання; виправляє власні помилки.

4

152-180

добре


Вступник володіє значною частиною теоретичного матеріалу, виявляє знання і розуміння основних положень; дає визначення окремих понять, у відповідях може допускати помилки.

3

124-151

задовільноВступник фрагментарно характеризує визначення основних понять; володіє матеріалом на рівні елементарного розпізнавання; відповідає на запитання, що потребують однослівної відповіді.
Має уявлення про навчальну дисципліну, плутається в спеціальній термінології.

2

100-123

незадовільно

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
Ресторанний сервіс

 1. Архипов В.В. Барное дело. Технология продукции и обслуживания в барах: Учебное пособие – К.: Центр учебной литературы, 2011. – 240 с.

 2. Архипов В.В., Крюковская В.Г. Организация работы сомелье: Учебное пособие – К.: Центр учебной литературы, 2009. – 304 с.

 3. Архіпов В. В., Русавська В.А. Організація обслуговування в закладах ресторанного господарства: навчальний посібник – К: Центр учбової літератури, 2012. – 342 с.

 4. АвакянцСП. Биохимические основы технологии шампанского. – М: Пищевая пром-сть, 1980.

 5. Агабальянц Г.П. Избранные работы по химии и технологии вина, шампанского и коньяка. – М: Пищевая пром-сть, 1972.

 6. Агропромиздат, 1988. 11. Кишковский З.Н. Химия вина. – М.: Агропромиздат, 1988. 12.Корнеев А. Вина Италии: Второе итальянское возрождение. – М.: Изд-воЖигульского, 2001.

 7. Алмашин К.К. Дегустация вин. – М.: Пищевая пром-сть, 1989.

 8. Ананьев В.Т. Бар без алкоголя. – М.: Экономика, 1988. – 44 с.

 9. Барановский В. Официант-бармен. – Ростов-н/Д: Феникс, 2001.

 10. Богушева В.Н. Бары и рестораны. Искусство обслуживания. – Ростов-н/Д: Феникс, 1999. – 352 с.

 11. Вакарчук Л.Т. Технология и переработка винограда. – М.: Агро-промиздат, 1990

 12. Валуйко Г.Г. Виноградные вина. – М: Пищевая пром-сть, 1978.

 13. Вечер А.С. Производство слабоалкогольных напитков и вин. – Минск. Наука и техника, 1986.

 14. Гаевой И., Крюковская В. Как правильно подобрать вино // Гос­тиничный бизнес. – 2001. – С. 70.

 15. Глазунов А.И. Технология вин и коньяков. – М.: Агропромиздат, 1989.

 16. Дрбоглав Е.С. Производство Советского шампанского. – М.: Агро­промиздат, 1987.

 17. Иванникова Е. Барное дело / Учебник. – Р-н/Д.: Феникс, 2002.

 18. Корнеев А. Вина Италии. – М., 2001.

 19. Купцов А. Вина Франции. – М, 2001.

 20. Купцов А. Вина Франции. – М.: ООО «Современные розничные и ресторанные технологии», 2001.

 21. Кшикоовский З.Н. Химия вина. – М: Агропромиздат, 1988.

 22. Малтабар В.М. Технология коньяка. – М.: Пищевая пром-сть, 1971.

 23. Малюк Л.П., Кононенко Т.П., Полстяна Н.В., Усіна А.І. Органі­зація роботи бармена: Навч. посіб. – X., 2002. – 214 с.

 24. Малюк Л.П., Кононенко Т.П., Полстяна Н.В., Усіна А.І. Органі­зація роботи бармена: Навч. посіб. – X., 2002. – 214 с

 25. Окрепилов В.В. Управление качеством: Учеб. пособие. – М.: Экономика, 1998.

 26. Організація обслуговування у підприємствах ресторанного господарства: Підруч. для вузів / За ред. проф. Н.О. П’ятницької.– К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2011. – 632 с.

 27. Охременко Н.С. Красные и мускатные игристые вина и повы­шение их качества. – М.: Пищевая пром-сть, 1975.

 28. Покропивний С.Ф., Колот В.М. Підприємство: стратегія, органі­зація. Ефективність: Навч. посіб. – К.: КНТЕУ, 1998.

 29. Чалова Н.В. Практикум для официантов, барменов по обслужи­ванию посетителей в ресторанах: Учеб. пособие. – Ростов-н/Д : 2002. – 351 с.


Товарознавство

1. Барченкова В. И. Основы товароведения непродовольственных товаров / В. И. Барченкова. – М.: Экономика, 1991. – 319 с.

2. Бурова М. Товароведение непродовольственных товаров / M. Бурова. – М.: ПРИОР, 2001. – 158 с.

3. Ващенко В. В. Основи товарознавства продовольчих товарів: опорний конспект лекцій / В. В. Ващенко – К.: КНТЕУ, 2001.

4. ДСТУ 3993-2000. Товарознавство. Терміни та визначення. – К.: Держстандарт України, 2000. – 24 с.

5. Методичні вказівки щодо вивчення дефектів продовольчих това­рів рослинного та тваринного походження. – К.: КТЕІ, 1994.

6. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Основи товарознавства продовольчих товарів». – К.: КНТЕУ, 2002.

7. Сирохман І. В. Товароз­навство продовольчих товарів / І. В. Сирохман. – К.: Лібра, 1997.

8. Справочник товароведа продовольственных товаров: у 2 т. – М.: Экономика, 1987.

9. Справочник по приемке, хранению и реализации продо­вольственных товаров растительного происхождения / Под ред. В. Е. Мицыка. – К.: Техника, 1991.

10. Справочник по приемке, хранению и реализации продо­вольственных товаров животного происхождения / Под ред. В. Е. Мицыка. – К.: Техника, 1991.

11. Товароведение и организация торговли непродовольственными товарами: учебник для нач. проф. образования / Под ред. А. Н. Неверова, Т. И. Чалых. – М.: ИРПО; Изд. центр «Академия», 2000. – 464 с.

12. Товароведение непродовольственных товаров / Под. ред. Л. И. Байдаковой. – К.: Вища школа, 1987. – 360 с.

13. Товароведение непродовольственных товаров / Под ред. В. И. Агбаш, В. Ф. Елизарова. – М.: Экономика. – 495 с.


Технологія продукції ресторанного господарства

 1. Архіпов В. В. Ресторанна справа: асортимент, технологія і управління якістю продукції в сучасному ресторані: навчальний посібник / В. В. Архіпов. – К.: Фірма «ІНКОС» Центр навчальної літератури, 2007. – 382 с.

 2. Богушева В. И. Технология приготовления пищи: учебно-методическое пособие/В. И. Богушева. – М.: ИКЦ «Март» Ростов-на/Д: Изд. центр. «Март», 2005. – 320 с.

 3. Воробьева Т. М. Большая кулинарная энциклопедия / Т. М. Воробьева, Т. А. Гаврилова. – М.: ЭКСМО, 2003. – 255 с.

 4. Грищенко І. М. Дієтичне харчування: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / І. М. Грищенко, Н. М. Кравчук. – К.: КНТЕУ, 2003. – 288 с.

 5. Доцяк В. С. Українська кухня: технологія приготування страв: підручник / В. С. Доцяк. – К.: Вища школа, 1995. – 550 с.

 6. Долгополова С. В. Новые кулинарные технологии / С. В. Долгополова. – М.: Ресторанные ведомости, 2005. – 266 с.

 7. Дорохіна М. О. Технологія продукції харчування в таблицях і схемах: навч. посібник для студентів вищих навчальних закладів / М. О. Дорохіна, Т. В. Капліна. – К., Кондор, 2008. – 278 с.

 8. Ковалев Н. И. Технология приготовления пищи / Н. И. Ковалев, М. Н. Куткина, В. А. Кравцов. – М.: «Изд. дом» Деловая литература, Омега-Л, 2005. – 480 с.

 9. Файт Дж. Новое о кулинарии: кулинарные шедевры от Le Cordon Bleu: пер. с англ. / Дж. Файт, Э. Трат. – М.: «Изд. дом» ниола 21-й век», 2001. – 352 с.

 10. Ратушный Б. А. Технология продукции общественного питания. В двух томах / Б. А. Ратушный, Н. И. Баранов, А. С. Ковалев и др. – М.: Мир, 2003. – 416 с.

 11. Ростовский В. С. Теоретичні основи технології громадського харчування: Загальна частина: навч. посібник для студентів вищих навчальних закладів / В. С. Ростовский. – К.: Кондор, 2006. – 197 с.

 12. Фурс И. Н. Технология производства продукции общественного питания / И. Н. Фурс. – Минск: Новое знание, 2002. – 799 с.

 13. Харченко Н. Э. Технология приготовления пищи: учебное пособие / Н. Э. Харченко. – М.: Изд. центр «Академи», 2004. – 288 с.

 14. Шатун Л. Г. Технология приготовления пищи: учебник / Л. Г. Шатун. – М.: Изд.-торг. корпор. «Дашков и К», 2004. – 480 с.

 15. Шумило Г. І. Технологія приготування їжі: навч. посібник / Г. І. Шумило. – К.: Кондор, 2003. – 506 с.


Організація ресторанного господарства

 1. Радченко Л.А. Обслуживание на предприятиях общественного питания: Учеб. пособие для колледжей, профессиональных училищ, лицеев. – Ростов на/Д.: Феникс, 2003. – 384 с.

 2. Богушева В.И. Организация обслуживания посетителей баров и ресторанов. – Ростов на/Д.: Феникс, 2002. – 416 с.

 3. Радченко Л.А. Организация производства на предприятиях общественного питания. Средн. проф. образование.

 4. Барановский В.А. Справочник официанта-бармена. – Ростов на/Д.: Феникс, 2003. – 222 с.

 5. Голубев В.Н., Могильный М.П., Шленская Т.В. Справочник работника общественного питания. – М.: ДеЛи принт, 2002. – 590 с.

 6. Ресторанный бизнес в России: технология успеха / Л.С. Кучер, Л.М. Шкуратова, С.Л. Ефимов, Т.Н. Голубева. – М.: РосКонсульт, 2002. – 468 с.

 7. Організація обслуговування у підприємствах ресторанного господарства: підручник для вузів / за ред. Н.О. П’ятницької. – К.: Кондор видавництво, 2-ге видання. Перероблене та доповнене. 2012, – 557 с.

 8. Панова Л.А. Обслуживание на предприятиях общественного питания. – М.: Дашков и К, 2003. – 304 с.

 9. Стаценко В.В. Главная технология успеха ресторанного бизнеса. – Херсон.: Олди-плюс, 2002. – 550 с.

 10. Чалова Н.В. Практикум для официантов, барменов по обслуживанию посетителей в ресторанах: Учеб. пособие. – Ростов на/Д.: Феникс, 2002. – 352 с.

 11. Халворсен Ф. Основы кейтеринга. Как организовать выездное обслуживание / Ф. Халворсен. – М.: Издат. Дом «Ресторанные ведемости», 2005. – 303 с.


Економічна теорія

 1. Базилевич В. Д. Економічна теорія: політекономія. Практикум: навч. посібник / Базилевич В. Д., Гражевська Н. І., Мазур І. І., Осецький В. Л. та ін. / За ред. Базилевича В. Д. - 2-е вид. – К.: Знання, 2013. – 494 с.

 2. Базилюк А. В. Економічна теорія: практикум: навч. посібник / Базилюк А. В., Дерій Ж. В., Концева В. В., Хоменко І. О. – К.: ЦУЛ – 2012. – 312 с.

 3. Бочан І. О. Основи економічної теорії: інституціональний підхід: навч. посібник / Бочан І. О. – К.: Знання, 2012. – 211 с.

 4. Економічна теорія: національна економіка. За ред. Тарасевича В. М. – К.: Знання, 2012. – 270 с.

 5. Козак Ю.Г. Основи економічної теорії: навч. посібник / Козак Ю.Г., Шаповал С. С., Кіро О. С., Заєць М. А. та ін. / За ред. Козака Ю. Г., Шаповала С. С.– К.: ЦУЛ – 2012. – 264 с.

 6. Основи економічної теорії у структурно-логічних схемах: навч. посібник / За заг. ред. Шевченко Л. С. – 2-е вид. – Х.: Право – 2013. – 136 с.

 7. Отрошко О.В. Основи економічної теорії: навч. посібник / Отрошко О. В. – К.: Знання, 2011. – 325 с.

 8. Перевозчиков В. І . Економічна теорія: політика роздержавлення: навч. посібник / Перевозчиков В. І., Тимчик О. А., Жукова Ю. М. – К.: Скіф, 2012. – 272 с.

 9. Семененко В. М. Економічна теорія, політекономія: навч. посібник / Семененко В. М., Коваленко Д. І., Бгас В. В., Семененко О. В. / За заг. ред. Семененка В. М., Коваленка Д. І. – 2-е вид. – К.: ЦУЛ – 2011. – 428 с.

 10. Тарасевич В. М. Економічна теорія: політекономія: підручник / Тарасевич В. М., Бобровська О. Ю., Лебєдева В. К., Летуча О. В. та ін. / За ред. Тарасевича В. М. – К.: Знання, 2012. – 206 с.

 11. Уразов А.У. Основи економічної теорії: навч. посібник / Уразов А.У., Саух І. В., Вікарчук О. І. – 3-є вид. – К.: ЦУЛ – 2014. – 312 с.База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка