Міжнародний день рідної мовиСкачати 210.83 Kb.
Дата конвертації11.05.2017
Розмір210.83 Kb.

Календар знаменних дат

21 лютого

Міжнародний день рідної мови


Це – матері мова. Я звуки твої

Люблю, наче очі дитини ...

О мова вкраїнська!...

Хто любить її,

Той любить мою Україну.

Володимир Сосюра

Історія виникнення свята

Міжнародний день рідної мови – це відносно молоде свято. До календарів усього світу воно ввійшло тільки в 1999 році. І в Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть. Де і коли зародилася традиція Міжнародного дня рідної мови?

Історія свята, на жаль, має дуже трагічне начало. Святкуємо ми цей день з присмаком гіркоти. 21 лютого 1952 року в Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в нас.
Україні – українську мову!

Відомо, що основою державності будь-якого європейського народу є національна мова. Українська мова – це наше все! «Без неї – ніщо ми, як порох і дим, розвіяний в полі вітрами» (В. Сосюра). До того ж за більшістю параметрів наша мова не поступається найрозвиненішим мовам світу. А таких параметрів, на думку автора статті «Україні – українську мову!» Будія Л. з Харкова (Будій Л. Україні – українську мову! // Літературна Україна. – 2012. – № 22. – С. 6), як мінімум, п’ять:

1) древність;

2) самобутність;

3) інформаційна спроможність;

4) вокальність і краса звучання;

5) термінологічна розвиненість.

Кожен із цих параметрів заслуговує на увагу й окреме дослідження. Щоправда, на думку Л. Будія, за рівнем термінологічної розвиненості українська сьогодні програє як основним європейським мовам, так і російській через 350-річний колоніальний статус. Автор статті «Україні – українську мову!» наводить вражаючі дані. Так голодоморно-геноцидного 1933 року під час керівництва П. Постишева в Україні московсько-більшовицькою владою було знищено десятки (55 назв!) різнотематичних науково-термінологічних українських словників, а їхніх творців і авторів було розстріляно. Коли у 1960-х роках в Україні було видано (перший у світі!) «Cловник кібернетичних термінів» за редакцією академіка В. Глушкова, то в Москві це спричинило справжній переполох. Наш «Словник» негайно заборонили, вилучивши повсюдно з обігу. Натомість подібний словник спішно було видано в Росії. Книгу книг Біблію ще в царські часи було перекладено десятками мов народів і народностей імперії, а українською – ні! А сьогоднішнє безпрецедентне за цинізмом і нахабством інформаційне, фінансове та морально-психологічне блокування видання й розповсюдження 20-томного тлумачного «Словника української мови»! То чому маємо дивуватися термінологічній відсталості нашої мови?

Тепер щодо старшинства мов. Імпер-шовіністи називають нашу мову «русскім язиком, іспорчєнним польскімі да австрійскімі вліяніямі», не підозрюючи або свідомо замовчуючи, що чесні російські імперські науковці-історики, як-от Василь Ключевський, давно визнали, що мовою Київської Русі було таки «малороссійскоє нарєчіє», тобто українська мова. І це в ті часи, коли Росії ще не існувало як держави.

Будій Л. вважає, що слід відверто говорити про російську (не применшуючи її значення й місця у світовому культурному просторі) як про мову, по-перше, наймолодшу серед слов’янських; по-друге, про певну штучність її створення на основі церковнослов’янської; по-третє, про її несамостійність, адже, згідно з чотиритомником академіка Фасмера “Этимологический словарь русского языка», пізніх запозичень вона має 58, 5% (тюркські, німецькі, французькі та ін.), запозичень з української мови – 29,5%, 0,8% – з інших східнослов’янських, 0,9% – власне російська складова.

Українська ж є дуже давньою й самобутньою мовою. Згідно з дослідженнями мовознавця Г. Півторака, процес становлення східнослов’янських мов розпочався саме з української. Думку про давність і самобутність української мови поділяють англійські вчені-лінгвісти Роберт Макрам, Уільям Крен та Роберт Макней (праця «The story of English»).

Автор статті нагадує й про конкурс мов різних народів світу на вокальність, співучість і красу звучання (Париж, 1936), де наша мова посіла друге місце, а перше поділили французька й персидська. Російська посіла лише 36-те місце, поділивши його разом з африканською мовою суахілі.

Будій Л. підкреслює, що можна, звичайно, перейти на мову окупанта й колонізатора «і від того не згіркне хлібина» (В. Баранов) – багато хто так і робить, перестаючи бути собою, стаючи нібито «русскімі». Але ситуація наскрізь фальшива, бо людина, відпливши від свого берега, ніколи не пристає до іншого. У певному сенсі така людина взагалі перестає бути, втрачає глибинні генетично-архетипічні корені та основи особистого буття.

Сценарій Свята рідної мови, присвячений Міжнародному дню рідної мови та дню народження Лесі УкраїнкиТема:     Збережемо наш скарб – рідну мову

Мета: донести учням інформацію про заснування Міжнародного дня рідної мови,              

            формувати знання учнів про шлях становлення рідної мови, прищеплювати і

            розвивати  почуття патріотизму, національної гордості за мову, за тих, хто передав нам у спадок цей неоціненний скарб;

             сприяти збагаченню  знань учнів про Лесю Українку, створювати умови для

             цілісного уявлення про неї не тільки як про митця, громадянина, але й як 

             про жінку, що  сподівалася на звичайне людське щастя;

             виховувати любов до рідної мови, бажання досконало її знати .

 Обладнання:  вислови про мову, плакати, малюнки, присвячені рідній мові, стенд 

                           «Леся Українка – геніальна донька українського народу», декорації

                           для інсценізації легенди, гуморесок, віршів про мову, уривка з  

                           «Лісової пісні» та драми Ю. Щербака «Сподівання».

Хід свята

(Звучить пісня «Як у нас на Україні»)

І Ведучий. Доброго дня шановні гості та учасники нашого заходу! Вітаю вас на світлому святі, яке зібрало нас у цьому залі, святі традицій народних, пісень вольних, мови рідної .

Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, яка пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями.

 

ІІ Ведучий.

Мово моя українська,

Батьківська, материнська,

Я знаю тебе не вивчену —

Просту, домашню, звичну,

Не з-за морів покликану,

Не з словників насмикану.

Ти у мені із кореня,

Полем мені наговорена,

Дзвоном коси прокована,

В чистій воді смакована,

Болем очей продивлена,

Смутком багать продимлена,

З хлібом у душу всмоктана,

В поті людськім намокнута,

З кров'ю моєю змішана

І аж до скону залишена

В серці моїм. Ти звеш сюди

Добрих людей до бесіди.

І Ведучий. Міжнародний день рідної мови, проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО в листопаді 1999 року, вiдзначається щороку з лютого 2000 року для сприяння мовній і культурній різноманітності.

 21 лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. За недовгий час свого існування воно вже стало традиційним, адже це один з тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу.

 Заснування Дня рідної мови має велике значення, адже за оцінками фахівців, із понад 6000 мов, які нині існують у світі, значна частина перебуває під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Щороку повністю перестають вживатися близько десяти мов. Для того, щоб мова не зникла, за свідченням науковців, необхідно, щоб нею спілкувалися принаймні сто тисяч людей.

ІІ Ведучий. В Україні цей день відзначається з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню російської, інших мов національних меншин України Президент України підписав відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови.

 

І Ведучий. Історія цього свята йде з Пакистану, де півстоліття тому, 21 лютого 1952 року, було вбито п’ятьох студентів, які мали зухвальство виступити за надання бенгальській мові статусу офіційної. Зрештою, після визвольної війни, в 1971 році, східна частина Пакистану виокремилась в незалежну державу Бангладеш зі своєю мовою.ІІ Ведучий. Ми – українці, перестали цінувати свою мову. А вона, між іншим, визнана всім світом однією з наймелодійніших.

І Ведучий. А що в нас залишилось сьогодні від тієї солов’їної мови наших дідів та прадідів?

ІІ Ведучий. Залишилось небагато, та й то лише в пам’яті. В повсякденні ж нас заполонили як не русизми, так американізми. Ми намагаємося вживати нові модні словечки, нехтуючи славними українськими відповідниками. Чому? Бо так круто, стильно. Так ми здаємось розумнішими, самим собі здаємось. А хотілося б знати, що про нас думають ті ж американці, коли ми ламаючи собі язика, намагаємося вимовити те, чого і в природі нашій нам не закладено?

І Ведучий. Мова – це символ народу. Отож, шановне панство, пропоную хоча б один день на рік спілкуватися нашою рідною мовою (для кожного своєю), аби зберегти її хоча б для кількох наступних поколінь.

 Відомий український письменник XIX ст. Панас Мирний писав: „Найбільше і найдорожче добро кожного народу — це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої  сподівання, роздум, досвід, почування”.

Спробуйте уявити один день свого життя без мови: ось ви прокинулись, мовчки одягаєтесь, снідаєте, йдете до школи. А тут? Мовчазні учні походжають широкими коридорами – і ні з ким не сперечається, не розповідає про вчорашні пригоди... Стоїть мертва тиша.

Лунає дзвоник. Ви тихенько заходите в клас, сідаєте за парту. А що далі?

Підручника у вас немає, бо немає писемної мови. Вчитель мовчить.

Чи змогли б ви в таких умовах стати фармацевтом, акушером, медсестрою?

  Отже, мова — найважливіший засіб спілкування. Життя без неї уявити неможливо, це «найбільше і найдорожче добро, кожного народу».  

 

ІІ Ведучий.   А коли з'явилась мова? У якого племені чи народу? Де? За яких обставин? Протягом віків вчені намагалися відповісти на ці питання.

 І Ведучий. У сиву давнину навіть проводилися жорстокі експерименти.

 Так історик Геродот (VІ-V ст. до н.е.) розповідає, що єгипетський фараон Псамметих наказав тримати новонароджених дітей без спілкування з людьми, їм давали їжу, але з ними не розмовляли: фараон хотів дізнатися, яким буде перше слово, що вони вимовлять і дочекався. Це було щось схоже на «бекос» (діти пробелькотіли його, побачивши хліб). Фригійською мовою це буцім-то означало «Хліб». Фараон зробив висновок, що найдавнішою мовою є фригійська, а за нею з'явилась єгипетська.

   ІІ Ведучий.  Під впливом християнської релігії виникла думка; що першою мовою була давньоєврейська, а від неї походять всі інші. Адже, за Біблією, всі люди — нащадки Адама, а він розмовляє саме цією мовою.

 В 60-ті роки нашого сторіччя з'явилася думка про те, що людина запозичила звуки мови у тварини. Науковці вивчали «мову» бджіл, гусей, дельфінів, вовків, комах (наприклад, польових коників), порівнювали їх з людською.

 

 І Ведучий. Можливо, колись в майбутньому вчені зможуть відповісти на питання, як виникла мова, яка була першою, які звуки, слова з'явились спочатку, які -  пізніше. Але одне зрозуміло: мова виникла тоді, коли вже були племена, причому майже кожне плем'я мало свою мову. У сусідніх племен мови були ще близькими, але що далі одне від одного жили племена, тим більше відрізнялися їхні мови.

 

ІІ Ведучий. У Новій Гвінеї ще й до сьогодні збереглося близько 620 мов, в Індії -  845. За свідченням Геродота, скіфські племена, що в давнину жили на землях України, розмовляли сімома мовами. Тому й з'явились в українській мові, як і в багатьох інших, різні слова, що називають одні й ті ж предмети.

 

І Ведучий.

                Які чудесні барви у нашій рідній мові,

                Які відтінки різні від Сейму аж по Сян!

                У Києві говорять інакше, ніж у Львові, —

                І чорногуз, і бусол, лелека і боцян...

                Так наче називаєш різновиди лелек ти,

                А це лиш різні назви, синонімічний ряд.

                А є ще риси мови, що звуться діалекти:

                Де говори місцеві на дещо інший лад.

                На Київщині (в Липках) взуття зовуть обувка,

                А огірок звичайний в Чернігові — гурок,

                А кошик на Поліссі (в Іванкові) — кошувка,

                І назви, і вимова різняться що не крок.

                                                                                     Д. Білоус

ІІ Ведучий. А які племена жили на території України?

    Древляни, поляни, русичі...

    Отже, наша мова успадкована від мов племен, що населяли Київську Русь.

    Але ж коли вона виникла? Точної відповіді на це питання немає. В IX ст. було винайдено письмо, складена слов'янська азбука (Кирило і Мефодій були її авторами). Але володіли нею спочатку церковнослужителі. З'явилась писемна церковнослов'янська мова. За записами цією мовою ми можемо приблизно визначити, коли ж з'явилась українська мова — очевидно, ще до XI ст.

    Сучасна українська літературна мова остаточно склалася на початку XIX ст. Зачинателем її був І. Котляревський, а основоположником — Т. Шевченко.

І Ведучий. Загальна кількість носіїв української мови — більше 43 млн. чоловік.

    Всього на землі налічується, за одними даними, приблизно 5 тис. мов, за іншими — близько 3 тисяч. Ними розмовляє далеко не однакова кількість людей: китайською мовою, наприклад, говорять понад 800 млн., російською 240 млн. Українська мова належить до слов'янської групи мов, яку традиційно ділять на східнослов'янські, західнослов'янські південнослов'янські. Наша рідна мова, російська та білоруська є східнослов'янськими.

 

ІІ Ведучий.     Колискова

                Материнська ніжна мово!

                Мово сили й простоти, —

                Гей, яка ж прекрасна Ти!

                Перше слово — крик любові,

                Сміх і радість немовляти —

                Неповторне слово «Мати» —

                Про життя найперше слово...

                Друге слово — гімн величний,

                Грім звитяг і клекіт орлій, —

                Звук «Вітчизни» неповторний

                І простий, і предковічний...

                Ну, а третє слово — «Мила»

                Буря крові, пісня рвійна

                І така, як пах любистку,

                І така, як мрійка мрійна...

                Перейшов усі світи я —

                Є прекрасних мов багато,

                Але першою, як Мати,      

                Серед мов одна лиш ти є.

                Ти велична і проста.

                Ти стара і вічно нова.

                Ти могутня, рідна мово!

                Мово — пісня колискова.

                Мово — матері уста.

                                                                                          І. Багряний

І Ведучий. „В уяві моїй мова завжди живе поряд з піснею, сестрою її рідною, навічно злитими, здруженими уявляються мені як дві вільнокрилі птиці, — мова і пісня. Бо ж наша мова  - як чарівна пісня, що вміщує в собі і палку любов до вітчизни, і ярий гнів до ворогів, і волелюбні думи народнії, і ніжні запахи рідної землі. А пісня — це найдобріша, найвиразніша мова”, - говорив   П. Тичина.

 

Тож ми переходимо до І сторінки нашого свята, яка називається«Українська пісня – бездонна душа народу»

ІІ Ведучий.  Українська мова і пісня. Вони супроводжують людину з перших до останніх хвилин життя. Пісня – душа народу, це його краса і доброта. Українська мова вважається однією з наймилозвучніших мов у світі. На одній міжнародній конференції було названо три мови, які є найкращими для співу: італійська, українська, грузинська.

 300 тисяч пісень склала Україна цією мовою.І Ведучий. Пісня – це трепетне серце народу, його крила. Пісня існує стільки ж, скільки існує людина. Навіть легенда така є.

Інсценізація легенди

ІІ Ведучий.  Нелегка доля української пісні. Вона була разом із народом і в будні і в свята. Тож згадаємо її сьогодні, віддамо шану українській народній пісні.

Народна пісня – голос невсипущий,

Душі людської вічне відкриття.

Вона ніколи, як і хліб насущний,

Не вийде з моди сущого життя.

(Учні виконують українські народні пісні)

І Ведучий.

ІІ сторінку нашого свята ми присвятили творчості українських

поетів і гумористів

ІІ Ведучий.  Народна поезія України  - апофеоз краси. Український народ проніс через століття рабства й неволі дорогоцінне багатство свого генія» -, говорив Максим Горький.

 Традиції народу продовжили українські письменники, поети. Красою їхнього слова ми зачаровуємося, читаючи поетичні твори Т.Шевченка, Лесі Українки, Ліни Костенко, І. Франка…(Учениця читає  вірш «Рідна  мова» В. Самійленка)

І Ведучий. Серед учасників нашого свята є ті, хто пробує свої сили в поезії. І хай вони не будуть поетами, але прагнення прилучитися до таїни творення, до світу художнього слова, пізнати секрети поетичної творчості заслуговують на повагу.

(Учениця читає власний вірш «Рідна  мова»)

ІІ Ведучий.  А який тонкий та дотепний український гумор! Наш народ захоплювався не тільки лірикою, а й любив дошкульне слово чи добродушний сміх. Я думаю, що нікого не залишають байдужими гуморески П. Глазового, Остапа Вишні…

(Читання та інсценізація гуморесок П. Глазового)

І Ведучий. Останню сторінку нашого свята ми присвячуємо 139 річниці з Дня народження  геніальної доньки українського народу - Лесі Українки, яка народилася 25 лютого 1871 року в Новограді-Волинському.

«Довго щирими словами до людей промовлятиму я»

ІІ Ведучий.  А зараз я пропоную вам пригадати деякі віхи життя і творчості Лесі Українки у формі вікторини.

(Проводиться вікторина для учнів.)

І Ведучий. Які ж заповіти залишила нам Леся Українка, спадкоємцям і слави, і страждань українського народу?

- Бути з народом, любити народ. Виховувати в собі дух волі і незалежності. Творити ідеали, які б служили народові.

 Настанови Лесі Українки поетичними рядками виклав наш славний земляк

В. Грабовський у своїй поезії «Лесин заповіт».Учень читає «Лесин заповіт»  (уривок).

Я вас одне хотіла попрохати:

Ви ревно бережіть пісень красу.

Як хтось почне від горя задихатись,

Вони нове дихання принесуть.

В пустелі й горах, в бурі стоголосі

Снагу шукала в рідних я піснях.

Моє життя із ними почалося

І відлетить із ними на вустах.

Все найдорожче візьме час безжальний,

Пребуде тільки пісня. З роду в рід,

Із Яроня, з-під Любара, і то зі Звягеля,

Де я вродилася на білий світ.

 

ІІ Ведучий.  «Я в серці маю те, що не вмирає!», - говорила устами своєї героїні Мавки Леся Українка. Саме своїми поезіями, героями своїх творів живе поетеса серед нас. І сьогодні на наше свято завітали герої її драми «Лісова пісня» - Мавка і Лукаш.(Інсценізація уривку із «Лісової пісні»)

 

І Ведучий. Нелегким було життя Лесі Українки. Але вона все стерпіла, все винесла на своїх плечах. Феноменальна жінка. Вона не тільки не зламалася, вона переплавила своє безмежне горе у вогні творчої фантазії, яка допомагала їй створити свої шедеври в майбутньому(Інсценізація уривку за твором Ю. Щербака «Сподіватись»).

Вчитель. Що є найцінніше в житті кожної людини? Рідна мати, рідна земля, рідна мова. У рідному слові початок усіх початків людського буття. Пам'ятаймо завжди про це, бережімо, плекаймо, збагачуймо, примножуймо красу рідної мови. Людина, яка забула свою мову, не живе, а існує.

 Тож побажаємо всім українцям, що свято бережуть українське слово - щастя, натхнення, добра, миру , світлого майбутнього, живіть повноцінним життям, досягайте вершин, адже у ваших руках доля нашої країни.

    На цій оптимістичній ноті дозвольте завершити наше свято.

Всього вам найкращого! Дякуємо всім, хто брав участь у його підготовці.

Хай вам щастить!

Оксамитна Валентина Григорівна. Сценарій Свята рідної мови, присвячений Міжнародному Дню рідної мови та дню народження Лесі Українки [Електронний ресурс] // Класна оцінка. Освітній пртал. – Режим доступу : http://klasnaocinka.com.ua. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).ЗАХОДИ ДО ВІДЗНАЧЕННЯ

1) Оформлення експозицій книжково-журнальних виставок:


 • «Справжній син тебе не кине, рідна мово – гордість й біль»;

 • «Прилиньмо душею до перлин рідної мови»;

 • «Мова – правдивий свідок історії»;

 • «О рідне слово, хто без тебе я?»;

 • «Відкрий, о рідна моя мово, свої скарбниці золоті!...»;

 • «Мово моя материнська!..»;
 • «Мово рідна, ти душа народу»;
 • «Вертайсь, рідна мово, у серце народу, у душу Вкраїни...»;
 • «Україні – українську мову!»


Епіграфи до книжково-журнальних виставок:
Виховуючи своїх дітей, ми мусимо не забувати, що ми їх для України виховуємо.

Ольга Кобилянська


Рідна мова не просто головна ознака нації – без мови взагалі вона не може існувати. Мова об’єднує людей як спільноту і тим самим є імунною системою нації. Вона живе поки функціонує її мова.

Український педагог Степан Сірополко«Наша багата, мелодійна, співуча мова виганяється зі школи, мов якась чума».

(педагог, українець за походженням К. Д. Ушинський)


« Мова – це немов кров, що оббігає тіло нації. Виточи з людини кров, а втече життя; відбери народові його мову, а він помре».

(український педагог Юліан Дзерович)


2) Проведення літературної години «Мистецтво живого слова»;
3) Організація літературного ранку «Мово українська – гордосте моя»;
4) Проведення лінгвістичної гри «Рідна мовакоштовний скарб народу»;
5) Організація літературно-музичного монтажу «Передаймо нащадкам наш скарб – українську мову»;
6) Проведення зустрічі з письменниками, видавцями;
7) Проведення лекцій, бесід, конкурсів, вікторин про сучасну мовну ситуацію.
8) Перегляд відео:

 • Міжнародний день рідної мови [Електронний ресурс] // You Tube. – Режим доступу : http://www.youtube.com/watch?v=gTM2Cd-MJdE. – Назва з екрана. – (Дата звернення 21.11.2014).

Цікаві Інтернет-ресурси

 • 21 лютого Міжнародний день рідної мови [Електронний ресурс] // You Tube. – Режим доступу : http://www.youtube.com/watch?v=kgmNH32WVHI. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Міжнародний день рідної мови [Електронний ресурс] // You Tube. – Режим доступу : http://www.youtube.com/watch?v=zSIuoDrrerk. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Творчий вечір «Міжнародний день рідної мови [Електронний ресурс] // Автономний опір. – Режим доступу: http://opir.info/2013/02/23/tvorchyj-vechir-mizhnarodnyj-den-ridnoji-movy/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Рідна мова [Електронний ресурс] // You Tube. – Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=akuzxFM9eiU. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Все про Українську мову [Електронний ресурс] // Офіційний сайт Української мови. – Режим доступу: http://ukrainskamova.at.ua/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Журнал «Українська мова» [Електронний ресурс] // Головний портал НАН України. – Режим доступу: http://www1.nas.gov.ua/institutes/ium/journal/Pages/default.aspx. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Стаття К. Тищенка «Правда про походження української мови» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ua-etymology.livejournal.com/285737.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Тараненко О. Українська мова в сучасній Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://kulturamovy.univ.kiev.ua/KM/pdfs/Magazine53-54-4.pdf. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Юрій Шевельов. Українська літературна мова [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.historians.in.ua/index.php/ukrayinska-mova/302. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • «Рідна мова – закладена в людині генетично» [Електронний ресурс] // Просвіта – Кривий Ріг. – Режим доступу: http://prosvita.at.ua/publ/ridna_mova_zakladena_v_ljudini_genetichno/1-1-0-518. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Пентилюк М. І. «В. О. Сухомлинський про формування мовної особистості учня засобами рідної мови» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pedalm/texts/2010_5/003.pdf. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Дацюк Н. В. Рідна мова в педагогічній системі К. Д. Ушинського і в сучасній школі [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ua.convdocs.org/docs/index-90202.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Світлана Савойська. Об’єднавчий потенціал української мови як державної [Електронний ресурс] // Віче. – Режим доступу: http://www.viche.info/journal/1016/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Не час покладатися на солов’їв (статті та есе) [Електронний ресурс] // Сторінки пам’яті Володимира Івасюка. – Режим доступу: http://www.ivasyuk.org.ua/articles.php?lang=uk&id. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Валерій Федоренко. Рідна мова – Божа благодать (есей) [Електронний ресурс] // Дивослово. – Режим доступу: http://dyvoslovo.com.ua/statti/03-2/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Полюга Лев. Іван Огієнко про мову в українській церкві [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.franko.lviv.ua/faculty/jur/publications/visnyk25/Visnyk25_P2_04_Poluha.pdf. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • ХV. Чудо над чудами: українська мова стала мовою державною і соборною! [Електронний ресурс] // Ізборник. – Режим доступу : http://izbornyk.org.ua/ohukr/ohu17.htm. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Чия мова – того й влада [Електронний ресурс] // Газета «День». – Режим доступу: http://www.day.kiev.ua/uk/article/panorama-dnya/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Пісні про рідну мову [Електронний ресурс] // Українські пісні. – Режим доступу: http://www.pisni.org.ua/songlist/pisni-pro-movy-1.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Місце рідної мови в системі української освіти [Електронний ресурс] // Наука и образование. – Режим доступу: http://delayreferat.ru/news.php?readmore=803. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Кравченко О. О. Пантелеймон Куліш у змаганнях за українську мову таїї правопис [Електронний ресурс] // Бібліотека українських авторефератів. – Режим доступу: http://librar.org.ua/sections_load.php?s=philology&id=2471. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • 12 заповідей про рідну мову митрополита Іларіона (Івана Огієнка) [Електронний ресурс] // Народний оглядач. – Режим доступу : http://ar25.org/article/12-zapovidey-pro-ridnu-movu-mytropolyta-ilariona-ivana-ogiyenka.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

 • Шумарова Н. Рідна мова: символ чи засіб спілкування [Електронний ресурс] // УМЛШ. – Режим доступу: http://obuch.com.ua/kultura/20145/index.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 11.11.2014).

Рекомендований список літератури

 1. Будій Л. Україні – українську мову! [Текст] / Л. Будій // Літературна Україна. – 2012. – № 22. – 31 травня. – С. 7.

 2. Грабінська М. Мово моя материнська [Текст]: сценарій свята / М. Грабінська // Шкільний Світ. – 2007. – № 38. – С. 11–13.

 3. Защипас В., Лінкевич, Л. «Мова – життя духовного основа» [Текст]: усний літературно-музичний журнал / В. Защипас, Л. Лінкевич // Українська література в загальноосвітній школі. – 2012. – № 5. – С. 33–35.

 4. Іваськевич Т. «Як парость виноградної лози, плекайте мову» [Текст]: сценарій літературно-музичного свята / Т. Іваськевич // Сучасна школа України. – 2012. – № 7. – С. 4–6.

 5. Красоткіна Н. Слово про мову [Текст]: сценарій / Н. Красоткіна // Шкільний Світ. – 2004. – № 2. – С. 6–8.

 6. Лященко Г. Відкрий, о рідна моя мово, свої скарбниці золоті!.. [Текст]: сценарій / Г. Лященко // Шкільний Світ. – 2006. – № 6. – С. 8–11.

 7. Микитишина Л. В. «О слово рідне, що без тебе я!» [Текст]: сценарій літературно-музичної композиції / Л. В. Микитишина // Вивчаємо Українську мову та літературу. – 2007. – № 33. – С. 35–38.

 8. Смерека О. Наша мова барвінкова [Текст]: сценарій / О. Смерека // Початкова освіта. – 2011. – № 5. – С. 19–23.

 9. Фесенко, Л. Подорож у країну Філологію [Текст]: гра для учнів 7 класів / Л. Фесенко // Шкільний Світ. – 2004. – № 38. – С. 18–19.

 10. Шпиталь І. Мова і політичне шахрайство новітніх русифікаторів [Текст] / І. Шпиталь // Літературна Україна. – 2012. – № 33. – 30 серпня. – С. 7.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка