Методичні рекомендації до проведення у загальноосвітніх навчальних закладах району Єдиного Уроку мужності «У полум’ї війни» (додаються), розроблені доіппо спільно з Дніпропетровською обласною бібліотекою для молоді ім. М. СвєтловаСкачати 153.9 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір153.9 Kb.


ДНІПРОПЕТРОВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ВІДДІЛ ОСВІТИ

52005 Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Теплична, 5, тел.27-10-41

10.02.2014174

Керівникам навчальних

закладів району


Про проведення єдиного Уроку мужності

14 лютого 2014 року

На виконання Указу Президента України від 12 червня 2013 року № 329/2013 «Про проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав» та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2013 року № 1004-р «Про затвердження плану заходів з підготовки і проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав», листа Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти від 07.02.2014 № 114 про проведення Єдиного Уроку мужності відділ освіти надсилає методичні рекомендації до проведення у загальноосвітніх навчальних закладах району Єдиного Уроку мужності «У полум’ї війни» (додаються), розроблені ДОІППО спільно з Дніпропетровською обласною бібліотекою для молоді ім. М.Свєтлова. До методичних рекомендацій додаються також фактографічні матеріали в мережі Інтернет до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, перелік орієнтовних сценаріїв та рекомендованої літератури.


Начальник Н.М.Олійник

Волок 278067
Методичні рекомендації

до проведення у загальноосвітніх навчальних закладах

Дніпропетровської області єдиного уроку мужності «У полум’ї війни»

(до відзначення Року учасників бойових дій на території інших держав)
2014 рік в Україні оголошено Роком учасників бойових дій на території інших держав - відповідно до Указу Президента України від 12 червня 2013р., № 329/2013, та з метою вшанування громадян, які виконували військовий обов’язок на території інших держав, сприяння поліпшенню соціального захисту таких громадян, їх сімей а також – з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з республіки Афганістан.

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2013 року № 1004-р «Про затвердження плану заходів з підготовки і проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав», згідно з листом Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України від 03.02.2014 р. № 14.1/10-193 «Про підготовку і проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав» департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації рекомендує:14 лютого 2014 року в усіх загальноосвітніх і професійно-технічних закладах області провести єдиний урок мужності «У полум’ї війни».

Головна мета Уроку: • ознайомлення учнів з основними подіями визвольної, інтернаціональної, миротворчої місії військових контингентів рідної країни на території інших держав;

 • закріплення знань про такі поняття та категорії, як народ, нація, етнос, держава, громадянин і громадянські права та обов’язки, національно-визвольна боротьба, інтернаціональна допомога, бойові традиції, патріотизм, мужність, героїзм, подвиг, людяність, гуманізм;

 • зміцнення патріотичних, громадянських якостей учнів;

 • вшанування учасників бойових дій на території інших держав;

 • формування ціннісного ставлення до рідної землі, суспільства, толерантного ставлення до інших країн і народів, почуття особистої відповідальності за збереження миру на Землі.

При цьому варто зазначити, що починаючи з 2004 року, 15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Цей день не випадковий. Він приурочений до річниці виведення військ СРСР з Афганістану.

Афганська війна тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року. Близько ста п'ятдесяти тисяч українців пройшли через горнило «афганської війни», 290 українців не повернулись, 62 - вважаються зниклими безвісти або потрапили в полон. Отримали поранення більш ніж 8 тисяч українців, 4687 з них повернулися до рідних домівок інвалідами.

15 лютого 1989 року останній радянський солдат покинув територію Афганістану. Кожен, хто прослужив в Афганістані, виніс з тієї війни свої спогади, свій біль і життєвий досвід. Ця дата дає можливість кожному з нас відкрито поглянути на нашу історію, дати їй об'єктивну оцінку і зрозуміти, що головним героєм афганської війни був простий солдат, для якого військовий обов'язок був справжнім подвигом.

Вшановують в Україні і всіх тих, хто брав участь в інших війнах.

На порозі XXI ст. геополітична ситуація у світі кардинально змінилася. Глобальні конфлікти типу «холодної війни», відійшли в минуле, натомість зросла напруженість в окремих регіонах світу, і як результат – підвищилася значущість миротворчої діяльності як засобу мирного врегулювання міжнародних та міжнаціональних конфліктів.

За 20 років близько 39 тисяч військовослужбовців Збройних Сил України отримали бойовий досвід у міжнародних миротворчих операціях на територіях майже двадцяти країн світу. Серед них колишня Союзна Республіка Югославія (Боснія і Герцеговина, Хорватія, Східна Славонія, Македонія, Косово), країни Близького та Середнього Сходу (Південний Ліван, Кувейт, Ірак), країни Африканського континенту (Ангола, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Ефіопія та Еритрея, Кот-д’Івуар), Афганістан, Грузія, Таджикистан та Гватемала.

Сьогодні в Україні відзначається Міжнародний день миротворців Організації Об’єднаних Націй, який було затверджено Указом Президента України від 30 квітня 2003 року № 374/2003 «Про Міжнародний день миротворців», враховуючи вагомий внесок України у підтримання стабільності у різних регіонах планети та підтримуючи рішення Генеральної Асамблеї ООН.

У процесі підготовки і проведення Уроку мужності «У полум’ї війни» необхідно організувати відповідні тематичні книжкові виставки, перегляд кінофільмів, відеофільмів, фотовиставки, на яких мають бути представлені історичні, документальні, довідкові матеріали та художня література.

Активна, змістовна діяльність музеїв, залів бойової і трудової слави, краєзнавчих музеїв, шкільних бібліотек, героїко-патріотичних, громадянських творчих об’єднань спрямовується на підготовку і проведення шкільних радіо і телепередач, організацію і проведення зустрічей з ветеранами-учасниками боїв на території інших держав, тематичних літературно-музичних вечорів, «круглих столів», конкурсів читців поезії, конкурсів малюнків, плакатів на військову тематику і таке інше.

Доцільно також організувати екскурсії школярів до обелісків Слави, до пам’ятних місць школи, регіону, здійснити операції «Милосердя», «Турбота», заочну подорож по континентах «Бережімо планету», виготовлення й перегляд альбомів «Спогади ветеранів-афганців», «Про це забувати не можна» та інше.

Форми і методи проведення Уроку мужності можуть бути різноманітними. Але обирати їх варто відповідно до вікових особливостей учнів, рівня сформованості учнівського колективу.

Змістовному розкриттю теми Уроку «У полум’ї війни» сприятимуть запрошені ветерани війни-учасники боїв на території інших держав, представники державної влади, громадської і творчої інтелігенції, учасники історичних подій, знавці і шанувальники історії рідного краю.

Адже завданням проведення Уроку мужності є перш за все формування в учнів почуття патріотизму, людяності, розуміння історичного й суспільного значення подій у зоні бойових дій миротворчих операцій, почуття глибокої шани, поваги і вдячності воїнам-інтернаціоналістам.

Важливо, щоб учні знали і розуміли значення героїчних подій і непростої місії – воювати на території дружніх країн, захищати їхні народи і зберегти гідне звання воїна-інтернаціоналіста.

Урок може бути проведений для окремого класу, паралелі чи всієї школи.

Пріоритетним завданням учителя є максимальне використання потенціалу творчих здібностей та обдарувань учнів. Буде доцільним організувати дискусії, диспути, прес-конференції, засідання «круглого столу», тематичні діалоги та інші інтерактивні форми роботи, які емоційно збагатять Урок. Під час Уроку рекомендується широко використовувати документи, спогади, кіно-і фото-матеріали, звукозаписи, художні твори, які допоможуть створити емоційно-піднесену атмосферу, підсилять виховний вплив навчального матеріалу.

З метою ознайомлення учнів з документальними сторінками нашої історії, формування шанобливого ставлення до пам’яті полеглих воїнів-інтернаціоналістів та усіх, хто з честю виконував свій солдатський обов’язок на території інших держав, пропонуємо провести такі заходи:


 • години мужності «І знов мені Афган приснився…», «Афганськими дорогами», «Героям – честь і слава», «Нехай на світі мирно буде — сьогодні, завтра, назавжди!»;

 • години пам`яті «Збережіть для нащадків життя!», «Ніхто не забутий, на попіл ніхто не згорів…», «Афганістан болить у моїй душі»;

 • конкурс читців поезій А.Стовби;

 • конкурс учнівських рефератів «На чужих війнах»;

 • перегляд кінофільмів « Дев’ята рота», «Протистояння», «Афганський злам»;

 • засідання "круглого столу" «Чи потрібна участь нашої країни в чужій війні?»;

 • літературні читання «Сучасні поети про Афганістан», «Свистіли кулі над

Афганом», «Лелека – птах добрий»;

 • конкурси малюнків на військову тематику: «Війна – горе не однієї людини, а

цілого народу»;

 • перегляд відеофільмів: «Роль СРСР в Афганській війні», «9-та рота»,

Кандагар» з їх наступним обговоренням;

 • бесіди «Відлуння афганських гір», «Героїв подвиги безсмертні»;

 • тематичні вечори "Люди і подвиги", «Уклін живим – загиблим слава», «Ріка нашої пам'яті», «Афганістан - моя кривава рана», «Пам'ятаймо їх подвиг», «Збережемо пам'ять про подвиг земляків»;

 • літературно-музичний вечір «І нехай покоління знають»;

 • фотовиставки «Шляхами війни», «Ми Вас пам’ятаємо…»;

 • бесіду «Вклонімося моя Україно, тим людям великим і мужнім»;

 • диспут «Чи є місце подвигу в сучасному житті»;

 • експедицію пам’яті. «Воювали заради роду людського»;

 • бібліо-експедицію «Про війну, про товаришів, себе».

До заходів потрібно підготувати книжково-ілюстративні виставки «У пам’яті: і доблесть і трагедія…», «Час і досі не загоїв рани», «Пекучий вітер Афгану», «Пекучі рани Афганістану».

У процесі підготовки і проведення заходів варто скористатись фактографічними матеріалами та сценаріями в мережі Інтернет, а також – тематичним переліком видань до відзначення Року учасників бойових дій на території інших держав (див.додатки 1,2,3).

Важливо, щоб єдиний Урок мужності «У полум’ї війни», інші відповідні заходи, проведені в загальноосвітніх, професійно-технічних закладах, сприяли вихованню у дітей та молоді високих моральних якостей – патріотизму, громадянськості, сміливості, людяності, гордості за співвітчизників – прекрасних людей, мужніх і рішучих, щедрих на добро, надійних у дружбі.

При цьому надзвичайно важливо, щоб Урок мужності, присвячений вшануванню учасників бойових дій на території інших держав, хвилював школярів, викликав готовність спільно боротись заради добра проти зла, за справедливість проти рабства, за дружбу проти ненависті, за мир проти війни, за щастя жити на Землі.Дніпропетровський обласний інститут

післядипломної педагогічної освіти,

відділ виховних технологій
Дніпропетровська обласна бібліотека

для молоді ім.М.СвєтловаДодаток 1

Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова

Інформаційно-бібліографічний відділ інформує з теми:Фактографічні матеріали в мережі Інтернет до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав

 1. Близько 5 тис. військовослужбовців, які брали участь у бойових діях на території інших держав, проходять службу у ЗСУ [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=246064440/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 2. День вшанування учасників бойових дій на території інших держав [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://wartime.org.ua/5267-den-vshanuvannya-uchasnikv-boyovih-dy-na-teritoryi-nshih-derzhav.html/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 3. Збройне найманство: Публічно та приватноправовий аспекти [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.univer.km.ua/visnyk/1054.pdf/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 4. Как это было [Електронний ресурс] /Анатолій ГАЛІЧЕНКО, член правління Криворізької міської організації УСВА, учасник бойових дій в Афганістані, кавалер орденів Червоної Зірки, «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» // Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів). – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.usva.org.ua/mambo3/index.php?option=com_content&task=view&id=4349 /. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 5. Позиціювання України в світових конфліктах крізь призму миротворчої діяльності: досвід 1992 – 2001рр. (політико-правовий аналіз) [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://ukraine-ir.narod.ru/experts/groups/conflicts/peace_operations.htm/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 6. Україна “експортер” військових спеців [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://savchyn.wordpress.com/2013/04/24/україна-експортер-військових-спеців/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 7. Українці як «гарматне м’ясо» в іноземних збройних конфліктах [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://versii.if.ua/novunu/ukrayintsi-yak-garmatne-m-yaso-v-inozemnih-zbroynih-konfliktah/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 8. Участие СССР в конфликтах времен холодной войны [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://federacia.ru/encyclopaedia/war/conflict/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 9. Участь військовослужбовців внутрішніх військ МВС України в миротворчій діяльності: сучасний стан та перспективи [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://web.znu.edu.ua/herald/issues/2011/ur_2011_1/152-157.pdf/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 10. Участь України в миротворчих місіях під егідою Організації Об’єднаних Націй [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.kymu.edu.ua/vmv/v/08/kostenko.htm/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

Додаток 2

Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова

Інформаційно-бібліографічний відділ інформує з теми:Сценарії з Інтернету до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав

 1. До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, вечір-пам’яті «Одвічна біль…» : Сценарій вечора пам'яті [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://velikaya.jimdo.com. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 2. За кожним воїном-афганцем доля, життєвий подвиг : Сценарій [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://mdk.mp3-minusovki.ru/category/stsenarii-den-afgantsa/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 3. Сценарій вечора пам'яті «Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…» [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://ua.convdocs.org/docs/index-85013.html /. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 4. Сценарій години пам'яті до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://bashtanka.pp.net.ua/publ/scenariji_svjat/scenarij_godini_pam_39_jati_do_dnja_vshanuvannja_uchasnikiv_bojovikh_dij_na_teritoriji_inshikh_derzhav/303-1-0-1966/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 5. Сценарій єдиної виховної години до Дня пам’яті учасників бойових дій на територіях інших держав «Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…» / Зозуля Ірина Сергіївна [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://shckool21.klasna.com/uk/article/stsenarii-edinoyi-vikhovnoyi-godini-do-dnya-pamyat.html/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 6. Сценарій проведення зустрічі воїнів-афганців району «Обпалені війною. Афганістан» [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://zallibrary.hmarka.net/start/link/375.html/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 7. Ти – вічний біль, Афганістан [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://ukped.com/vihovni-zahodi/1615-.html /. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 8. «Ціна чужої війни» : Сценарій позакласного заходу до Дня пам’яті воїнів- інтернаціоналістів, що загинули в Афганістані : На допомогу класному керівнику / Пендак Лариса Семенівна [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://klasnaocinka.com.ua/ru/article/--tsina-chuzhoyi-viini-do-dnya--pamyati-voyiniv--i.html/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

 9. Час i досi не загоїв рану — цей одвiчний бiль Афганiстану: Сценарій вечора пам’ятi [Електронний ресурс] . – Електрон. дані. – Режим доступу : http://zbschool.jimdo.com/%D0%B2%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0/%D1%81%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%96%D1%97-%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/. – Загол. з титулу екрану. – Мова: рос. – Перевірено : 31.01.2014.

Додаток 3

Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова

Інформаційно-бібліографічний відділ інформує з теми:Вшанування учасників бойових дій на території інших держав

 1. Україна. Президент. Про проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав: Указ №329/2013 від 12 червня 2013 року // Урядовий кур’єр. – 2013. – 18 червня.

 2. Україна. Президент. Про Міжнародний день миротворців: Указ №374/2003 від 30 квітня 2003 року // Урядовий кур’єр. – 2003. – 7 травня.

 3. Україна. Верховна Рада. Про відзначення в Україні 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану: Постанова від 20 червня 2013 року №344-VII // Урядовий кур’єр. – 2013. – 10 липня.

 4. А мне вчера опять Афган приснился : [Сценарій до Дня воїна-інтернаціоналіста] // Позакласний час. – 2010. – №1. – С.94-98.

 5. Афганистан 1979 – 1989 : [Вірші про Афганістан] // Позакласний час. – 2011. – №1. – С.111-113.

 6. Гасай П. «Я бачив війну–це зло»:[21 рік від того дня, коли Радянський Союз повністю вивів свої війська з Афганістану]/П. Гасай//Україна молода.–2010.–13 лютого.–С.8

 7. Гравцева И. В. Афганистан живет в душе моей : [Литературно-музыкальная композиция] / И.В.Гравцева // Досуг в школе. – 2007. – №3. – С.20-22.

 8. Дмитренко О. АІСТ: сильніший від смерті : художньо-документальна повість / О. Дмитренко. – К.: Криниця, 2011. – 672 с.

 9. І совість людську розбудить кривава афганська зоря : [Сценарій Дня пам’яті воїнів-афганців] // Бібліотечка «Дивослова». – 2006. – №5. – С. 41-43.

 10. Кириленко С. В. Виховна година до річниці виводу обмеженого контингенту радянських військ з Афганістану «Юнь, яка крокувала війною» / С. В. Кириленко // Зарубіжна література в школі. – 2011. – №9. – С.12-16

 11. Клименко О. Чорнобривці на Наромо : [Українська миротворча місія в Конго] / О. Клименко // Голос України. – 2012. – 3 листопада. – С.8

 12. Костиря А. Старт спецоперації «Афган» : [25 грудня 1979 року розпочалася воєнно-політична спецоперація СРСР в Афганістані] / А. Костиря // Україна молода. – 2009. – 25 грудня. – С.18

 13. Крыхитка С. АИСт сильне смерти : [О днепропетровском поэте Александре Стовбе] / С.Крыхитка // Зеркало недели. – 2010. – 17 июня. – С.11.

 14. Крот В. Поэт Александр Стовба / В. Крот. – Дніпропетровськ: Поліграфіст, 1998. – 35 с.

 15. Махінчук М. АИСт повернувся : [Книга Олексія Дмитренка «Сильніший від смерті» про поета з Дніпропетровщини Олександра Стовбу] / М. Махінчук // Урядовий кур’єр. – 2010. – 13 квітня. – С.10.

 16. Орлова Е. К. Боль моей души – Афганистан : [Сценарий] / Е. К. Орлова // Последний звонок плюс. – 2009. – №1. – С.3-6.

 17. Пасова Т. Вертольоти, які можуть змінити долі країн : [Миротворча місія України у Ліберії] / Т.Пасова // Голос України. – 2011. – 20 грудня. – С.5.

 18. Поети не гинуть : [Урок пам’яті про війну в Афганістані] // Шкільний світ. – 2009. – №4. – С.5-7.

 19. Сергеєва Т. Ти – вічний біль, Афганістан : [Вечір-реквієм] / Т. Сергеєва // Шкільний світ. – 2007. – №4. – С.7-9.

 20. Серков А. Нема невідомих солдат : [День учасників бойових дій на території інших держав] / А.Серков // Молодь України. – 2010. – 12 лютого. – С.2.

 21. Стовба А. За тебя в атаку! : [Стихи] / А. Стовба. – М.:Молодая гвардия, 1983. – 95 с.

 22. Стовба А. И. Мама, я вернусь : [Стихи] / А. И. Стовба. – К.: Радянська школа, 1987. – 104 с.

 23. Стовба А. Песня грозы сильней : [Стихи] / А. Стовба. – Днепропетровск: Промінь, 1981. – 47 с.

 24. Стовба А. И. Подвига полет бессмертный : [Стихи] / А. Стовба. – М.: Воениздат, 1983. – 45 с.

 25. Хабчук А. Історичний досвід участі українських миротворців у регіонах Близького Сходу та Африки / А. Хабчук // Воєнна історія. – 2011. – №2. – С.69-78.

 26. Шелест Г. Перспективи розширення миротворчої діяльності України на широкому Близькому Сході та Африці / Г. Шелест // Трибуна. – 2010. – №5-6. – С.26-28.

 27. Щербак Л. С. Опаленные судьбы : [Сценарий, посвященный Афганской войне] Л. С. Щербак // Позакласний час. – 2007. – №1. – С.20-24.

49070, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, буд. 60, тел.: 744-88-77


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка