Мета: ознайомити учнів із життям і науковою діяльністю Д.І. Менделєєва; узагальнити знання з теми «Періодична система хімічних елементів»



Скачати 77.17 Kb.
Дата конвертації21.02.2017
Розмір77.17 Kb.
Тема. Життя і діяльність Д. І. Менделелєєва.

Мета:ознайомити учнів із життям і науковою діяльністю Д.І.Менделєєва;

узагальнити знання з теми «Періодична система хімічних елементів»,

розвивати інтерес до предмета,сприяти вихованню в учнів відповідальності, зміцненню віри у власні сили.

Тип уроку:узагальнення й систематизація знань.

Форми роботи:навчальний семінар,інтерактивний прийом «Мозковий штурм»,робота в групах, ігрові моменти.

Обладнання:Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва,портрет Д.І.Менделєєва,картки-завдання,відеофільм.

Хід уроку.

І.Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Прийом «Мозковий штурм»

1.Хто є автором періодичної системи хімічних елементів?

2.В якому році був відкритий періодичний закон?

3.Яке сучасне формулювання періодичного закону?

4.Як називаються елементи першої групи головної підгрупи?

5.Що називаємо періодом?

6.Що називаємо групою?

7.Як змінюються металічні властивості елементів у періодах?

8.Як змінюються металічні властивості елементів у групах?

9.Як змінюється радіус атома у періодах?

10.Як змінюється радіус атома у групах?

11.Як змінюється електронегативність у періодах?

12.Як змінюється електронегативність у групах?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .

На попередніх уроках ми ознайомилися з темою «Періодичний закон і періодична система Д.І.Менделєєва». Сьогодні перед нами стоїть завдання:

вивчити і ознайомитися з життєвим шляхом видатного вченого Д.І.Менделєєва.Ми дізнаємося,перегортаючи сторінки життя Д.І.Менделєєва про його велику працездатність,самовідданість та ентузіазм у роботі ,любов до своєї країни та свого народу.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Учні самостійно підготували доповіді на задані теми.

Тема 1.Дитинство Д.І.Менделєєва.

Тема2.Навчання та наукова діяльність Д.І.Менделєєва.

Тема3.Цікаві факти з життя Д.І.Менделєєва.

1.Дитинство Д.І.Менделєєва.

Д.І.Менделєєв народився 27 січня(8 лютого за новим стилем) 1834 року в сім’ї директора Тобольської чоловічої гімназії.Дмитро був сімнадцятою дитиною у сім’ї, «мізинцем»,як він себе називав. У тому ж році його батько за станом здоров’я змушений був залишити службу,виклопотавши собі невелику пенсію. Цих грошей катастрофічно не вистачало на утримання великої сім’ї,і тому матері Марії Дмитрівні довелося потурбуватися про додаткові прибутки. Оскільки жінкою вона була рішучою,розумною і з сильним характером,то, опинившись у скрутному становищі,прийняла рішення переїхати із сім’єю в село Аремзянку,де вдалося відновити господарство невеликого склозаводу,що раніше належав братові. Жити стало легше.

Дмитрик часто потайки пробирався на завод і з захопленням спостерігав за робітниками,які варили скло.Йому страшенно хотілося самому потримати довгу трубку,закласти її в піч,витягти звідти гарячу масу і видути з неї величезну скляну кулю.

Марія Дмитрівна не забувала про духовне виховання своїх дітей.У сім’ ї любили читати. У спадок Марії Дмитрівні залишалася одна з найбагатших бібліотек у Сибіру,з якої навіть у найскладніші для сім’ї дні не було продано жодної книги.

У сім’і Менделєєвих були бажаними гостями заслані декабристи. Юний Менделєєв чув висловлювання,дискусії цих волелюбних людей,що сприяло формуванню в нього сміливого незалежного характеру.

2.Навчання та наукова діяльність Д.І.Менделєєва.

1841 рік. Семирічний Дмитро поступив у Тобольську гімназію,де захопився фізико-математичними науками. Крім того,він захоплювався історією та географією,полюбляв замислюватися над питаннями будови Всесвіту,а вдома «екзаменував» своїх старших братів і сестер. 1847 рік-помирає батько Дмитра.1848-згорів завод. Сім’я повертається в Тобольськ. Весною 1849 року Дмитро закінчує гімназію. Менделєєви переїжджають до Петербургу де він поступає у Головний педагогічний інститут на природниче відділення фізико-математичного факультету. В інституті Дмитро захоплюється хімією. У травні 1855 року він закінчує інститут з золотою медаллю. Вчена рада присвоїла йому титул «Старший учитель». Після навчання переїхав до Одеси,де викладав природничі науки в Першій Одеській гімназії при Ришельєвському ліцеї. Тут він розробив гідратну теорію розчинів,потім захистив магістерську дисертацію «Про питомі об’єми».

1857 рік. Менделєєв стає приват-доцентом Петербурзького університету. Для вдосконалення знань він відїжджає на два роки до Німеччини, де досліджує капілярність,розширення рідин і абсолютну температуру кипіння останнім терміном він позначив температуру,при якій рідина перетворюється на газ. У 1865 році захищає докторську дисертацію,його обирають професором Петербурзького технологічного інституту, а потім- університету,в якому він керував кафедрою неорганічної хімії протягом 23 років.

Періодичний закон він відкрив,коли йому було 35 років.

Д.І.Менделєєв

-розробив гідратну теорію розчинів;

-написав «Основи хімії»;

-винайшов новий тип бездимного пороху;

-узагальнив рівняння ідеального стану;

-працював у галузі теоретичних і практичних питань метеорології;

-проводив дослідження з метеорології,астрономії,повітроплавання.

3.Цікаві факти з життя Д.І.Менделєєва.

Д.І.Менделєєв по середах збирав у себе композиторів,художників,учених. Часто вони сперечалися про науку,літературу,мистецтво.Іноді ,щоб розрядити серйозну атмосферу,Д.І.Менделєєв показував цікаві досліди. На цих «середах» була скромна закуска,червоне вино. Відвідувачі жартували,що мало вина,і Менделєєв якось із води зробив «вино», а потім знову перетворив його на воду.

Зовнішність ученого була досить своєрідною .Довге і пишне волосся навколо високого чола. Мав дуже виразні,ясні,сині очі,гострий погляд. У нього була швидка хода і жваві рухи. Високого зросту,широкі,трохи згорблені плечі, тонкі, довгі руки,красиві, міцні нігті. Губи великі,повні,що вказувало на людину з добрим серцем,але з твердим характером і волею. Це була добра та надзвичайно чемна, чуйна і вразлива людина. У ньому чудово поєднувалися розум,скромність і простота. Дехто вважав його скупим і жадібним. Та просто він знав ціну грошам,праці .Любив красивий посуд, картини,малюнки.

7серпня 1887 року Д.І.Менделєєв домігся дозволу разом з пілотом та ще одним дослідником піднятися на повітряній кулі для спостереження сонячного затемнення. Був сірий дощовий день, небо затягнуте хмарами. Куля наповнена воднем,ліниво натягувала кріплення. До Менделєєва підійшов його асистент і сказав : «Дмитро Іванович, в аеростата немає потрібної піднімальної сили. Я бачу, я знаю справу, летіти не можна,запевняю вас, не можна.»Менделєєв відповів: «Ви бачите, скільки людей спостерігають за польотом,як за науковим дослідом .Я не можу підірвати в них віру в науку.» Разом з пілотом він переліз через борт високої корзини й одразу зрозумів: куля не підніме їх двох. І він вирішує летіти один. Подумати тільки: людина,яка ніколи раніше не літала на кулі,наважується летіти сама! Приземлився далеко в полі. І люди,що туди збіглися,вирішили,що на землю спустився сам Бог.

Д.Менделєєв цікавився питанням підвищення сільськогосподарських культур. Він мав маєток під Москвою,де вів своє господарство. У нього було дослідне поле з пробами різних добрив. І на ньому щедро родила пшениця.

Д.І.Менделєєв був прекрасним оратором. Аудиторія слухачів Менделєєва була завжди переповненою. Інтонація його голосу часто змінювалася: з високих тенорових нот переходив на низький баритон,говорив то скоромовкою,то повільно. Екзамен приймав швидко,задавав кілька питань з різних розділів курсу і рішуче виставляв оцінку. Якщо студент заробляв «2»,то залишався на другий рік. Тому бажаючих йому здавати екзамен було мало.

Основна заслуга вченого-відкриття періодичного закону-результат 14-річної наполегливої праці. Дні і ночі проводив за читанням і писанням. А коли було надто багато роботи,не спав підряд кілька ночей. Але потім засинав на добу. Так було і перед відкриттям періодичної системи. Менделєєв просидів над шуканою таблицею цілу ніч до ранку, але так нічого не вийшло. Він кинув роботу і , не роздягаючись, тут, у робочому кабінеті, повалився на диван і заснув. Ясно побачивши уві сні таблицю,швидко схопився і написав її на папері,що був під руками.

4. Ми пройшли стежинами життя великого вченого,а зараз подивимося відеофільм.

V. Усвідомлення і закріплення знань.

А зараз ми поділимо клас на дві групи та проведемо гру «Впізнай мене».

Кожна група отримає картки з завданнями,які необхідно виконати. Вам потрібно назвати хімічний елемент,про який ведеться мова.

Запитання для 1 групи.

1.Із давніх давен людей вражали властивості цієї речовини:вона ніколи не втрачає свого кольору і блиску та є дуже пластичною. Сонцепоклонники вірили,що вона народжена Сонцем. Ця речовина породжує дві протилежності: з одного боку це - краса, благодать і багатство,техніка та прогрес,фантазія та винахідливість,розвиток культури та мистецтва; а з іншого-тиранія,деспотизм,прокляття,криваві війни. Тому цю речовину називають ненависним та сатанинським «жовтим дияволом». Суміш кислот, у якій розчиняється ця речовина,називають «царською горілкою»,що у творах алхіміків часто зображується у вигляді лева,що поглинає цю речовину.

Як називається елемент і речовина,яку він утворює?

2.Д.І.Менделєєву під час перебування у Лондоні як подарунок піднесли ваги. Одну їх чашу було виготовлено із золота,а іншу - із речовини,яка у той час вважалася дорожчою за золото. Про неї древній історик Пліній Старший розповів цікаву пригоду,яка сталася 2000 років тому. «Одного разу до римського імператора Тіберія прийшов незнайомець і приніс йому в дарунок чашу з блискучого,як срібло, та легкого металу. Боячись,що новий метал із його чудовими властивостями знецінить золото і срібло, імператор наказав відрубати винахідникові голову, а майстерню зруйнував,щоб нікому не кортіло займатися виробництвом небезпечного металу.»

Як називається цей метал?

3.Існування цього елемента було передбачено Д.Менделєєвим у 1870 р.,але його місце у періодичній системі залишалося порожнім. Даремно хіміки намагалися виявити його звичайним способом, тобто знайти у природі. З’ясувалося,що це - радіоактивний елемент,який швидко розпадається. У 1939 р.,його вперше виявила французька вчена Маргарита Пері. Про який хімічний елемент ідеться?

Запитання для 2 групи.

1.Під час одного з походів Олександра Македонського офіцери його армії хворіли на шлунково-кишкові захворювання набагато рідше, ніж солдати. Їжа в них була однаковою, а от посуд-різним. З якого чудодійного металу було виготовлено офіцерський посуд?

2.Цей елемент було відкрито у 1669 р. алхіміком із Гамбурга Х.Брандтом. Коли він побачив добуту просту речовину,що утворює цей елемент,то подумав,що відкрив «філософський камінь», тому ,що вона світилася. Цей елемент міститься в усіх живих організмах:у кістках і м’язах, у мозковій тканині й нервах. В організмі дорослої людини його маса становить приблизно 4,5 кг. Також він входить до складу добрив. Проста речовина,утворена цим елементом, буває червоного, чорного та білого кольорів.

Назвіть цей елемент.

3.Метал,що утворює цей елемент,також виявлено і на Місяці. У африканських народів він коштував у 10 разів дорожче за золото. Його легко обробляти,різати,прокатувати та штампувати. Йому можна надати великої міцності та твердості. Сполуки,до складу яких входить цей елемент,наприклад,гемоглобін,є необхідними для нормальної життєдіяльності людини.

Назвіть цей метал.

VІ. Підбиття підсумків уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника й відповісти на запитання.



Творче завдання. Запропонуйте свої приклади дієвості періодичного закону в навколишньому світі.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка