Лікування інфекцій жіночих статевих органівСкачати 36.81 Kb.
Дата конвертації22.02.2017
Розмір36.81 Kb.
Лікування інфекцій

жіночих статевих органів,

що передаються статевим шляхом

(лекція №11)


Хронічні неспецифічні запальні захворювання жіночих статевих органів є найбільш поширеними захворюваннями в гінекологічній практиці.

Широкий видовий спектр мікроорганізмів в етіології цих захворювань потребує подальшого розвитку фармакологічних розробок з метою отримання нових більш ефективних поколінь антибіотиків запальних захворювань, що передаються статевим шляхом.

Вимогою до цих препаратів є їхня властивість діяти одночасно на повний спектр мікроорганізмів, які викликають ці захворювання

( тобто хламідії, мікоплазми, уроплазми, грам + ,грам– мікроорганізми та анаероби. Саме до таких препаратів відноситься затрин.Фармакологічна дія. Активна речовина – азитроміцину дигідрат. Затрин - антибіотик широкого спектру дії. Він є першим представником нової підгрупи макролідних антибіотиків – азалідів. При створенні у вогнищі запалення високих концентрацій азитроміцин має бактерицидну дію. До азитроміцину чутливі грампозитивні бактерії стрептококи, стафілококи, грамнегативні бактерії, хламідії, мікоплазми, уроплазми, біла трипонема, гарднерели.

Антимікробний ефект азитроміцину обумовлюється порушенням синтезу білка мікробної клітини. В зв’язку з цим препарат має бактеріостатичну дію, але в високих концентраціях та гарній чутливості мікроорганізму може діяти бактеріцидно. Затрин має найбільшу активну дію на гемофільну паличку порівняно з іншими макролідами.Фармакокінетика. Затрин стійкий в кислому середовищі, завдяки чому швидко всмоктується в шлунково-кишковому тракті. Після внутрішнього прийому 500 мг препарату біодоступність складає 37. Максимальна концентрація в сироватці крові після прийому цієї дози становить 0,4мг/л. Однак, в тканинах та клітинах концентрація в 10-50 разів вища. Висока концентрація в тканинах та клітинах обумовлена низьким рівнем зв’язування затрину з білками сироватки крові, а також його здатністю проникати в патологічні клітини та концентруватися в середовищі з низьким рівнем рН та лізосомах. Здатність препарату накопичуватися переважно в лізосомах особливо важливо для елімінації внутрішньо- клітинних збудників. Доведено, що фагоцити доставляють азитроміцин в місце інфекції, де звільняють його в процесі фагоцитозу. Концентрація антибіотика в вогнищах інфекції достовірно вища ніж в здорових тканинах ( в середньому на 24-34%).

Елімінація антибіотика із сироватки крові проходить протягом 24 годин, що дозволяє застосовувати препарат 1 раз на добу, добре проникає в тканини урогенітального тракту, дихальні шляхи, в шкіру та м’які тканини. Здатність препарату зберігатися в бактерицидних концентраціях у вогнищі запалення протягом 7 днів після прийому останньої дози, дозволяє розробити короткі схеми лікування.

Клінічне застосування препарату затрин показало його високу ефективність при лікуванні запальних захворювань жіночих статевих органів. Затрин призначався в лікуванні 37 невагітних жінок, які мали гострі та підгострі неспецифічні запальні захворювання статевих органів. Тривалість захворювання від 14 днів до 3-х місяців. Проводилось клінічне, лабораторне та мікробіологічне дослідження. В усіх випадках запальні процеси були викликані асоціацією мікро- організмів, в 67% випадків виявлено хламідії, уреаплазму та мікоплазми. Обстеження проводилось в динаміці – до та після лікування. Затрин призначався по схемі 500 мг 1 раз на добу протягом трьох днів. Вже на третій день наступило клінічне покращення; а через 6-7 днів після початку лікування патологічна флора не виявлялась у 85,7% жінок і наступив стійкий клінічний ефект видужання. Ефективність затрину порівнювали з ефективністю доксицикліну, який традиційно застосовувався при лікуванні запальних захворювань жіночої статевої системи. Покращення мікробного спектру та зникнення запальних змін під впливом доксицикліну відмічався у 77% випадків.

Таким чином, особливістю клінічної дії азитроміцину є наступне:  • дія на розташовані внутрішньоклітинні збудники запалення (хламідії, легіонели)

  • цінною властивістю препарату є значне накопичення його в вогнищі запалення, концентрація препарату яка є бактеріостатичною для більшості мікроорганізмів

  • стафілококи та інші грам+ мікроорганізми, стійкі до пеніциліну, стрептоміцину, тетрацикліну, левоміцетину зберігають чутливість до азитроміцину, тому препарат відносять до “резервних”

  • азитроміцин відноситься до числа найменше токсичних антибіотиків

  • антибіотик не пригнічує імунітет

  • підсилює продукцію кортикостероїдів, чим сприяє протизапальній дії

  • володіє помірною імуномодулюючою активністю

Покази: захворювання, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, сифіліс).

Режим дозування: 500мг в 1 добу, потім по 250мг з 2 по 5 день, або по 500мг на протязі 3 днів (на курс 1,5г)

Протипокази: підвищена чутливість до макролідних антибіотиків.

Висновки:  • затрин (азитроміцин) є препаратом вибору при лікуванні інфекцій жіночих статевих органів, що передаються статевим шляхом

  • зручна схема прийому, короткий період лікування

  • відсутність токсичної дії на організм, повна сумісність з іншими препаратами, розумна ціна – є альтернативою при лікуванні запальних захворювань.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка