Лекція Інженерія знаньСкачати 32.36 Kb.
Дата конвертації05.03.2017
Розмір32.36 Kb.

Лекція 3. Інженерія знань


Інженерія знань є доволі молодим напрямком штучного інтелекту. Вона сформувалася, коли розробники інтелектуальних систем зіткнулися з труднощами формалізації знань. Основними задачами ІЗ є проектування баз знань, тобто отримання та структурування знань фахівців для подальшої розробки баз знань, де центральним поняттям є «поле знань».

Поле знань – це умовно неформальний опис основних понять та взаємозв’язки між поняттями предметної області, що складається з системи знань експерта у вигляді графа, діаграми, таблиці або тексту.

Мова опису поля знань


Поле знань формується на третій стадії розробки ЕС. Нагадаємо повний цикл етапів:

Ідентифікація проблеми  Концептуалізація  Структурування  Створення прототипу  Тестування  Дослідження та експлуатаціяПоле знань – це модель знань про предметну область мовою, в якій її представив інженер по знаннях (аналітик). Ця мова містить загальну мову та спеціальні для цієї ділянки науки терміни.

Властивості мови опису поля знань


  • Має містити мінімум звичайних слів, як ідеальний приклад – мова математики.

  • Не бажано використовувати терміни інших наук в новому сенсі.

  • Мова повинна бути символьною (схеми, рисунки, піктограми).

На стадії формалізації ця мова заміняється на машинну мову представлення знань (МПЗ).

Існує два підходи до розробки універсальних мов, що можуть бути використані як МПЗ


Мовам семіотичного моделювання притаманні мінливість та умовність знаків. Вони можуть бути застосовані до складних ділянок людської діяльності.

Традиційно семіотика містить:


  • Синтаксис. Сукупність правил побудови мови або відношення між знаками

  • Семантику. Зв’язок між елементами мови та їх значеннями або ж відношення між знаками та реальністю.

  • Прагматику. Відношення між знаками та їх користувачами


Семіотична модель поля знань


Поле знань, як семіотичну модель можна представити як граф, рисунок, таблицю, діаграму, формулу або текст в залежності від вимог інженера по знаннях та особливостей предметної області. Особливості предметної області суттєво впливають на форму та вміст компонентів структури.

Синтаксис


Узагальнено синтаксичну структуру поля знань можна представити як П=(In, Out, Model)


Концептуальна складова поля знаньФункціональна складова поля знаньСемантика


Це набір правил інтерпретації речень та формул мови. Семантика є композиційною, тобто значення речення визначається як функція значень його складових. Семантика є поліформічною, тобто однакові оператори мови в різних задачах можуть мати свої особливості.

Шлях між реальністю та полем знань


  • 1 трансляція. Сприйняття та інтерпретація реалій предметної області експертом. В пам’яті експерта утворюється модель, як семантична репрезентація дійсності та його особистого досвіду з нею.

  • 2 трансляція. Вербалізація досвіду експерта, коли він пояснює свої роздуми або передає свої знання до аналітика.

  • 3 трансляція. Сприйняття та інтерпретація повідомлень аналітиком. В результаті в пам’яті аналітика утворюється модель середовища.

  • 4 трансляція. Кодування та вербалізація моделі у формі поля знань.

Прагматика


Це технологія проведення структурного аналізу предметної області, тобто практичні аспекти розробки та використання поля знань (від чернетки та стенограми сеансів видобутку знань до стрункої моделі).

Поле знань все одно лишається блідою копією реальної предметної області, оскільки не все надається до вербалізації. Без чіткого поля знань неможливо створити базу знань потужної ЕС.


Піраміда знань


Поле знань можна розглядати на різних рівнях абстракції понять. У піраміді знань кожний наступний рівень є сходинкою на новий рівень узагальнення та поглиблення знань в предметній області. В понятійній складовій Sk може бути кілька рівнів. Стратегії прийняття рішень, тобто функціональні складові Sf на різних рівнях будуть суттєво різнитися.
База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка