Лекція №8 морфолого-фізіологічні особливості носа та приносових пазух. Дефекти та деформація зовнішнього носа, викривлення перетинки носа, фурункул, носова кровотеча, гострий нежить ніс, як початковийДата конвертації01.01.2017
Розмір40.2 Kb.
ЛЕКЦІЯ № 8
МОРФОЛОГО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НОСА ТА ПРИНОСОВИХ ПАЗУХ. ДЕФЕКТИ ТА ДЕФОРМАЦІЯ ЗОВНІШНЬОГО НОСА, ВИКРИВЛЕННЯ ПЕРЕТИНКИ НОСА, ФУРУНКУЛ, НОСОВА КРОВОТЕЧА, ГОСТРИЙ НЕЖИТЬ

Ніс, як початковий відділ дихального тракту, через який при нормальних умовах проходить все вдихуване і видухуване повітря, має велике значення у взаємовідношеннях організму з зовнішнім середовищем.

В переддвер”ї носової порожнини у всіх осіб є волосся, яке відіграє захисну функцію. Тому фурункули частіше розвиваються в передвер”ї носової порожнини. В ссамі носовій порожнині фурункул ніколи не виникає.

Носова порожнина по середній лінії розділена носовою перегородкою. В передніх її відділах, ближче до ніздрів, в товщі слизової оболонки поверхнево міститься сітка кровоносних судин. При різних васкулітах /при ревматизмі, інфекційних захворюваннях, атеросклерозі і ін.захворюваннях/, кровоносні судини відкриваються і виникають носові кровотечі. Ці найбільш часто кровоточиві місця носової порожнини іменуються кісельбаховими зонами, по імені автора, який їх описав.

В носовій порожнині в ділянці хоан є масивне венозне сплетіння, із якого при різних патологічних станах можуть виникати значні кровотечі.

Функції носа, його носової порожнини надзвичайно різноманітні.

Будучи початковим відділом верхніх дихальних шляхів, носова порожнина виконує перш за все дихальну функцію.

Кількість повітря, яке проходить через обі половини носа дорослої людини з нормальною будовою носа, носової порожнини складає 500 см3 при одному вдиху, а так як здорова людина проводить 16-18 вдихів за 1 хв, то за цей час через ніс проходить біля 9 літрів повітря.

Наступною функцією носа є захисна, яка полягає в зігріванні, зволоженні і очищенні повітря від пилових частин і мікробних тіл. Зігрівання повітря в носовій порожнині відбувається завдяки добрій васкуляризації слизової оболонки і наявності венозної кавернозної тканини в ділянці носових раковин. Рівень зігрівання залежить від кровонаповнення слизової оболонки носової порожнини. При вдиханні холодного повітря рефлекторно розширяються кровоносні судини, збільшуються в об”ємі носові раковини, звужуються носові ходи. Це забезпечує більш тісний контакт вдихуваного повітря із слизовою оболонкою носової порожнини і кращому зігріванню повітря. Зволоження повітря відбувається за рахунок випаровування слизу, який виділяється бокаловидними клітинами слизової оболонки, і відводиться в носову порожнину через сльозоносовий канал. Забезпечення постійної вологості слизової оболонки носа врай необхідна для функції миготливого епітелію, волоски якого в нормі покриті тонким шаром слизу. На всі ці потреби слизова оболонка виділяє біля 0,5 л вологи в добу.

Проведені дослідження показали, що в носовій порожнині затримується 40-60% пилових частин і бактерії, які знаходяться в повітрі. При диханні через рот вся маса мікробів і пилу направляється в нижні дихальні шляхи, викликаючи відповідні зміни.

Поряд з очисною функцією слід відзначити і бактерицидну функцію, яка проявляється в бактеріологічній дії муцину і лізоцину носового слизу.

Наступна функція – резонаторна. Ніс з його навколоносовими пазухами є кінцевим відділом представленої трубки мовного і голосового апарату. В носовій порожнині формується ряд звуків, як голосних, так і приголосних. Крім цього, індивідуальні особливості будови носової порожнини і околоносових пазух надають голосу певний індивідуальний тембр, індивідуальну звучність.

Нюхова функція носа обумовлена подразненням пахучими речовинами периферичного відділу нюхового аналізатора, закладеного в слизовій оболонці нюхової зони носової порожнини.

І, накінець, не менш важлива – косметична функція носа. Гляньте на навколишніх осіб і уявіть їх без носа. До цього приємне обличчя відразу перетворюється в вашій свідомості в відштовхуючу маску. Існує спеціальна наука – косметологія, велике місце в якій займає ринопластика.

При носовому диханні завдяки виникаючому більш тривалому від”ємному тиску в нижчележачих дихальних шляхах досягається краща вентиляція легень, що забезпечує повноцінніше всмоктування кисню, ніж при ротовому диханні. При відсутності носового дихання легені гірше вентилюються, дихання стає поверхневим. Колосальне значення має носове дихання для серцево-судинної системи. Правильне ритмічне дихання, глибоке, сприяє кращому кровообігу в малому колі кровообігу, а також впливає на частоту пульсу; силу серцевих скорочень. Неабияке значення носового дихання на кровообіг мозку. Затруднене носове дихання в дитячому віці, частіше на грунті аденоїдів, призводить до психічної відсталості дітей. Діти стають в”ялими, розсіяними, прихотливими, шкільна успішність знижується. Певну роль відіграє носове дихання в циркуляції цереброспіральної рідини, в коливанні внутрішньочерепного тиску. І, накінець, великий вплив має носове дихання на якість крові. Так, виключення носового дихання і навіть просто його затруднення, призводить до зменшення кількості кисню в крові, до зниження кольорового показника, лейкоцитозу і появи зсуву вліво. Виключення носового дихання зменшує кількість цукру і кальція в крові, прискорює ШОЄ, понижується резервна лужність крові. Наступає зсув кислотно-лужної рівноваги в сторону ацидозу. Значне місце займає носове дихання в кровообігу нирок. Так, спеціальними дослідженнями була виявлена синхронна робота вазомоторів кавернозної тканини носових раковин і клібочкового апарату нирок.

Велике значення має ритмічне носове дихання для роботи шлункового тракту. Ритмічний рух діафрагми при правильному носовому диханні сприяє правильній перистальтиці кишечника і нормалізує процеси всмоктування різних харчових продуктів.Зав. кафедри оториноларингології

д-р. мед. наук, професор В.І. Попович


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка