Лекція №2 Тема Типи ліній зв’язку та доцільність їх використання, використання симетричного та коаксіального кабелю та основи оптичного кабелю зв’язку ЗалежноСкачати 59.23 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір59.23 Kb.
Лекція №2

Тема 2. Типи ліній зв’язку та доцільність їх використання, використання симетричного та коаксіального кабелю та основи оптичного кабелю зв’язку

Залежно від середовища передачі даних лінії зв'язку розділяються на наступні : • дротяні (повітря);

 • кабельні (мідні і волоконно-оптичні);

 • радіоканали наземного і супутникового зв'язку.

Типи ліній зв'язку

Дротяні (повітря) лінії зв'язку є дротами без яких-небудь ізолюючих або екрануючих обплетень, що прокладені між стовпами і висять в повітрі. По таких лініях зв'язку традиційно передаються телефонні або телеграфні сигнали, але за відсутності інших можливостей ці лінії використовуються і для передачі комп'ютерних даних.

Недоліки: • Мала швидкість

 • Мала перешкодозахищеність

Сьогодні дротяні лінії зв'язку швидко витісняються кабельними.

Кабельні лінії є досить складною конструкцією. Кабель складається з провідників, поміщених в декілька шарів ізоляції . Ізоляція буває: електричною, електромагнітною, механічною, а також, кліматичною.

У комп'ютерних мережах застосовуються три основні типи кабелю:

кабелі на основі скручених пар мідних дротів,

коаксіальні кабелі з мідною жилою, а також волоконно-оптичні кабелі.

Скручена пара дротів називається витою парою (twisted pair). Вита пара існує в екранованому варіанті (Shielded Twistedpair, STP), коли пара мідних дротів обертається в ізоляційний екран, і неекранованому (Unshielded Twistedpair, UTP), коли ізоляційна обгортка відсутня. Скручування дротів знижує вплив зовнішніх перешкод на корисні сигнали.

Неекранована вита пара

Кабель на основі неекранованої витої пари (unshielded twisted-pair, UTP) використовується в багатьох мережах і є чотирма парами скручених між собою дротів, при цьому кожна пара ізольована від інших.

На кінцях кабелю UTP, як правило, використовується спеціальний роз'єм — RJ-коннектор (registered jack connector). Спочатку RJ-коннектор застосовувався для підключення до телефонної лінії, а зараз використовується в мережевих з'єднаннях і гарантує хороше і надійне підключення. Отже, може бути істотно понижена кількість потенційних джерел шуму в мережі.

Взагалі кажучи, кабель UTP більш схильний до електричних шумів і перешкод, чим інші типи носіїв. У свій час можна було сказати, що кабель UTP поступається в швидкості передачами даних іншим видам кабелів. Але зараз це вже не так. Фактично, сьогодні UTP є найшвидшим середовищем передачі даних на основі мідних провідників. Проте, в разі використання кабелю UTP, відстань між підсилювачами сигналу менша, ніж при використанні коаксіального кабелю.

Екранована вита пара

Кабель на основі екранованої витої пари (shielded twisted-pair, STP) об’єднує в собі методи екранування і скручування дротів. Призначений для використання в мережах передачі даних і правильно встановлений STP-кабель в порівнянні з UTP-кабелем має велику стійкість до електромагнітних і радіочастотних перешкод без істотного збільшення ваги або розміру кабелю. Кабель STP має всі переваги і недоліки кабелю UTP, але він краще захищає від всіх типів зовнішніх перешкод. Але кабель на основі екранованої витої пари дорожчий, ніж на основі неекранованої.

На відміну від коаксіального кабелю, в кабелі STP екран не є частиною ланцюга передачі даних.
Коаксіальний кабель (coaxial) має несиметричну конструкцію і складається з внутрішньої мідної жили і обплетення, відокремленого від жили шаром ізоляції. Існує декілька типів коаксіального кабелю, що відрізняються характеристиками і сферами застосування, - для локальних мереж, для глобальних мереж, для кабельного телебачення і тому подібне .

Радіоканали наземного і супутникового зв'язку утворюються за допомогою передавача і приймача радіохвиль. Існує велика кількість різних типів радіоканалів, що відрізняються як частотним діапазоном, так і дальністю каналу. Діапазони коротких, середніх і довгих хвиль (KХ, СХ і ДХ), використовують амплітудну модуляцію (Amplitude Modulation, AM), та мають невисоку швидкості передачі даних. Швидшими є канали, що працюють на діапазонах ультракоротких хвиль (УКХ), для яких характерна частотна модуляція (Frequency Modulation, FM), а також діапазонах надвисоких частот (НВЧ або microwaves). У діапазоні НВЧ (понад 4 ГГц) сигнали вже не відбиваються іоносферою Землі і для стійкого зв'язку потрібна наявність прямої видимості між передавачем і приймачем. Тому такі частоти використовують або супутникові канали, або радіорелейні канали, де ця умова виконується.У ІК сьогодні застосовуються практично всі описані типи фізичних середовищ передачі даних, але найбільш перспективними є волоконно-оптичні. На них сьогодні будуються як магістралі крупних територіальних мереж, так і високошвидкісні лінії зв'язку локальних мереж. Популярним середовищем є також вита пара, яка характеризується відмінним співвідношенням якості до вартості, а також простотою монтажу. За допомогою витої пари зазвичай підключають кінцевих абонентів мереж на відстанях до 100 метрів від концентратора. Супутникові канали і радіозв'язок використовуються найчастішим в тих випадках, коли кабель застосувати не можна - наприклад, при проходженні каналу через малонаселену місцевість або ж для зв'язку з мобільним користувачем мережі, таким як водій вантажівки, лікар, що здійснює обхід, і тому подібнеОптоволоконний кабель

Оптоволоконний кабель є середовищем передачі даних, яка здатна проводити модульований світловий сигнал.

Оптоволоконний кабель несприйнятливий до електромагнітних перешкод і здатний забезпечувати вищу швидкість передачі даних, чим кабелі UTP, STP і коаксіальний кабель. На відміну від інших середовищ передачі даних, що мають в основі мідні провідні елементи, оптоволоконний кабель не проводить електричні сигнали. Замість цього в оптоволоконному кабелі відповідні бітам сигнали замінюються світловими імпульсами.

Волоконно-оптичний кабель (optical fiber) складається з тонких (5-60 мікрон) волокон, по яких поширюються світлові сигнали. Це найбільш якісний тип кабелю - він забезпечує передачу даних з дуже високою швидкістю (до Тбіт/с) і до того ж краще за інших типів передавального середовища забезпечує захист даних від зовнішніх перешкод.Муфта - пристрій для механічного та електричного з'єднання кабелів в кабельну лінію, а також для приєднання її до електричних установок та ліній електропередачі. Муфти бувають сполучні, відгалужувальні і кінцеві.Додатково (практичне заняття)

Типи характеристик і способи їх визначення

До основних характеристик ліній зв'язку відносяться: • амплітудно-частотна характеристика;

 • смуга пропускання;

 • загасання;

 • перешкодостійкість;

 • перехресні наведення на ближньому кінці лінії;

 • пропускна спроможність;

 • достовірність передачі даних;

 • питома вартість.

В першу чергу розробника обчислювальної мережі цікавлять пропускна спроможність і достовірність передачі даних, оскільки ці характеристики прямо впливають на продуктивність і надійність створюваної мережі. Пропускна спроможність і достовірність - це характеристики як лінії зв'язку, так і способу передачі даних. Тому якщо спосіб передачі (протокол) вже визначений, то відомі і ці характеристики. Наприклад, пропускна спроможність цифрової лінії завжди відома, оскільки на ній визначений протокол фізичного рівня, який задає бітову швидкість передачі даних, - 64 Кбіт/с, 2 Мбіт/с і тому подібне

Проте не можна говорити про пропускну спроможність лінії зв'язку, до того як для неї визначений протокол фізичного рівня. Саме у таких випадках, коли лише належить визначити, якою з безлічі існуючих протоколів можна використовувати на даній лінії, дуже важливими є останні характеристики лінії, такі як смуга пропускання, перехресні наведення, перешкодостійкість і інші характеристики.Для визначення характеристик лінії зв'язку часто використовують аналіз її реакцій на деякі еталонні дії. Такий підхід дозволяє досить просто і однотипно визначати характеристики ліній зв'язку будь-якої природи, не удаючись до складних теоретичних досліджень. Найчастіше як еталонні сигнали для дослідження реакцій ліній зв'язку використовуються синусоїдальні сигнали різних частот. Це пов'язано з тим, що сигнали цього типа часто зустрічаються в техніці і з їх допомогою можна представити будь-яку функцію часу - як безперервний процес коливань звуку, так і прямокутні імпульси, що генеруються комп'ютером.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка