Конспект лекції з курсу „Зовнішня політика сучасної України для студентів економічних спеціальностейСторінка1/5
Дата конвертації02.01.2017
Розмір0.74 Mb.
  1   2   3   4   5
Української державної академії

залізничного транспорту

Факультет „економіка транспорту”
КАФЕДРА СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИХ ДИСЦИПЛІН

Кузнєцова О.В.


ДВОСТОРОННЄ СПІВРОБІТНИЦТВО УКРАЇНИ З АЗІАТСЬКИМИ КРАЇНАМИ ТА АВСТРАЛІЄЮ


КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЇ

з курсу „Зовнішня політика сучасної України”

для студентів економічних спеціальностей


Донецьк – 2008

УДК 327(477:5:94)

ББК 66.4 (4УКР)

Кузнєцова О.В. Двостороннє співробітництво з азіатськими країнами та Австралією: конспект лекції. – Донецьк: ДонІЗТ, 2008. - 58с.

Даний конспект лекції розкриває тему „Двостороннє співробітництво України з азіатськими країнами та Австралією”. Наведено основні етапи становлення дипломатичних відносин та розвитку політичного діалогу, торговельно-економічного та культурно-гуманітарного співробітництва України з азіатськими країнами та Австралією. Даний конспект лекцій може використовуватися при підготовці до практичних занять та модульного контролю знань з курсу „Зовнішня політика сучасної України”.

Рекомендується для студентів спеціальності „Облік та аудит” всіх форм навчання.

Бібліографія: 35 назв.
Конспект лекцій розглянуто та рекомендовано до друку на засіданні кафедри соціально-гуманітарних дисциплін 05 квітня 2008р., протокол №6.

Рекомендовано до друку на засіданні методичної комісії факультету „Економіка транспорту” (протокол № 8 від 12 травня 2008р.).

Рецензенти: кандидат історичних наук,

доцент кафедри СГД ДонІЗТ

О.А.Поцулко
доктор історичних наук, професор

кафедри історії та права ДонНТУ

В.В.Липинський

ВСТУП
Лекція „Двостороннє співробітництво України з азіатськими країнами та Австралією” спрямована на розгляд основних етапів розвитку взаємовідносин між Україною та цими країнами у політичній, торговельно-економічній та культурно-гуманітарній сферах на сучасному етапі. Студентам вищого навчального закладу важливо знати та вміти орієнтуватися у міжнародній обстановці, і на азіатському напрямі також. У цьому їм допоможе запропонований матеріал, який викладений у лекції.
У лекції розкриваються наступні питання:

1. Співробітництво України з Туреччиною та Кіпром


2. Розвиток двосторонніх відносин з країнами Близького Сходу (Ліван, Сирія, Ізраїль, Ірак, Іран, Саудівська Аравія, ОАЕ, Кувейт)
3. Відносини України з країнами Центральної та Південної Азії (Афганістан, Пакистан, Індія)
4. Співробітництво України з країнами Південно-Східної Азії (В’єтнам, Таїланд, Малайзія, Сінгапур)
5. Взаємовідносини України та країн Східної Азії (Китай, Монголія, Південна Корея, Японія)
6. Українсько-австралійські відносини
Цей конспект покликаний сформувати знання та навики щодо орієнтування у визначенні міста України у співробітництві з країнами Азії та Австралією у сучасних умовах розвитку. Він також допоможе при організації роботи з підготовки до практичного заняття та модульного контролю знань з курсу „Зовнішня політика сучасної України”.


1. Співробітництво України з Туреччиною та Кіпром


Турецька Республіка

Столиця: Анкара

Територія: 779 452 км²

Населення: 72 535 000

ВВП на одну особу: 4 114 $ США

(Дані: Атлас світу.

К.:ГНПП Картографія. 2006)31.01.1991р. Турція визнала незалежність України, а дипломатичні відносини встановила 03 лютого 1992р. У січні 1992р. було відкрито Посольство Турецької Республіки в Києві, а у січні 1993р. Посольство України - в Туреччині. В Стамбулі діє Генеральне консульство України, а в Одесі, Дніпропетровську та Сімферополі – Туреччини.

За час після встановлення дипломатичних стосунків відбулось багато зустрічей на різних рівнях. Так, у листопаді 1996р., листопаді 2000р. відбулись візити Л.Кучми, 06-08.06.2005р. та 25-26.06.2007р. - В.Ющенка; візити Президента Туреччини відбувались у травні 1998р., у січні 1999р., у червні 2003р. Прем’єр-міністри України перебували у Туреччини 04.12.2003р. та 17.01.2007р., турецькі Прем’єр-міністри - у лютому 1996р. та квітні 2004р. Активно співпрацюють дві країни у рамках міжнародних організацій – ООН, ОЧЕС (згідно Стамбульської Деклараціі про Чорноморське економічне співробітництво (25.06.1992р.)). На сьогодні існує достатня база нормативно-правових документів, серед яких основним слід назвати Договор про дружбу та співробітництво між Україною та Туреччиною (04.05.1992р.).

Двосторонні торговельні відносини постійно розвиваються по висхідній. Так, експорт товарів за 2007р. склав 3650,0млн.дол.США (152,7% до 2006р.), експорт послуг – 131,25млн.дол.США (121,1% до 2006р.). Імпорт товарів за 2007р. склав 972,1млн.дол.США (126,4% до 2006р.), імпорт послуг – 179,1млн.дол.США (149,1% до 2006р.). Водночас існує потреба в диверсифікації співпраці та реалізації спільних проектів у сфері високих технологій, з виходом на ринки третіх країн. Коли набула чинності двостороння Угода про взаємне сприяння і захист інвестицій (1998р.), рівень інвестицій з боку Туреччини в українську економіку помітно зріс. Вони, у першу чергу, перерозподіляються між промисловим сектором, сільським господарством та харчовою промисловістю, будівництвом та транспортними послугами. В Україні працюють 297 компаній з турецькими інвестиціями (“Амтек”, “Евіяп-Україна”, “Ербауер”, “Пізель-Баті-Одеса”, “Роше”, “Тур Укрейн”, які переважно діють в Одеській, Київській областях, Криму та на Донбасі). Турецькі будівельні компанії (“Тексер”, “Догуш”, “Айсель”, “Ербек”) залучені до проектів, загальна вартість яких складає понад 500млн.дол.США. В Туреччині існує 4 українських компанії (нерухомість і транспортні перевезення). Розвиткові українсько-турецьких відносин сприяє Україно-турецька Ділова Рада та Міжурядова україно-турецька комісія торгово-економічного співробітництва.

Активно розвивається співпраця в сфері культури. На постійній основі проводиться обмін творчими колективами, організовуються різноманітні конкурси молодих виконавців, виставки образотворчого мистецтва та фотографії, Дні культури та науки, Дні українського кіно в Туреччині і навпаки. Крім того, українські та турецькі фольклорні групи беруть участь у міжнародних мистецьких фестивалях. Однією з форм співпраці є обмін дітьми для відпочинку. Наприклад, щороку група у складі 80 дітей з м.Суми приїжджає у квітні до м.Мугла на свято Дітей, а турецькі школярі приїжджають до м.Суми на кілька тижнів під час літніх канікул. Стамбул і Зонгулдак теж організовують такий обмін. Значний потенціал має двостороння співпраця в сфері туризму. Важливу роль відіграє регіональне співробітництво між Україною й Туреччиною, а саме між мм.Київ та Анкара, Одеса та Стамбул, Суми та Муглу, Скадовськ та Зонгулдак. Співпраця проходить на всіх рівнях від місцевої влади до торгово-промислових палат та університетів. З нагоди відзначення 15-ї річниці встановлення дипломатичних відносин 06.02.2007р. відбулись прес-конференція про підсумки двостороннього діалогу та перспектив його подальшого розвитку, тематична фотовиставка, презентація книги „Мости дружби: Україна–Туреччина”, присвяченої потенціалу українсько-турецьких торговельно-економічних відносин.

Безперечно, розвиток двосторонніх відносин дуже важливий для країн по всіх напрямках співпраці.


Республіка Кіпр

Столиця: Нікосія

Територія: 9 251 км²

Населення: 689 471

ВВП на одну особу: 20 411 $ США

Кіпр офіційно визнав незалежність України 27.12.1991р.,

а 9 лютого 1992р. в Нью-Йорку було підписано Протокол про встановлення дипломатичних відносин. У серпні 1999р. в Нікосії відкрито Генеральне консульство України на Кіпрі, яке в червні 2002р. було перетворене на Посольство. Посольство Кіпру в Україні представлене за сумісництвом у Німеччині, в Україні діє Почесне консульство. Договірно-правова база налічує 6 документів, ведеться активна робота з підготовки низки інших двосторонніх угод.

Важливим етапом у розвитку двосторонніх відносин став перший в історії двох держав офіційний візит Міністра закордонних справ Республіки Кіпр в Україну 21-23.02.2000р., у ході якого була підписана міжурядова Угода про торговельне співробітництво. 11-17.07.2004р. в м.Нікосія відбулися політичні консультації за участю Першого заступника Міністра закордонних справ України, який мав зустріч із Президентом Республіки Кіпр, Головою Палати представників Кіпру та Міністром закордонних справ. Поглиблюється взаємодія двох країн у рамках ООН та інших міжнародних і європейських організацій, особливо в ОБСЄ та Раді Європи.

Кіпр виявляє значний інтерес до розвитку відносин у торговельно-економічній галузі. Найбільш активно розвивається двостороннє співробітництво у галузях туризму, транспорту та транспортних перевезень, будівництва, банківсько-фінансової справи, сільськогосподарської кооперації, а також готельному бізнесі та сфері послуг. Про можливості торговельно-економічних відносин свідчить обсяг двосторонньої торгівлі. Так, експорт товарів за 2007р. склав 174,5млн.дол.США (69,3% до 2006р.), експорт послуг – 397,0млн.дол.США (123,1% до 2006р.). Імпорт товарів за 2007р. склав 193,0млн.дол.США (167,3% до 2006р.), імпорт послуг – 388,7млн.дол.США (139,3% до 2006р.). До Кіпру експортується українська продукція хімічної промисловості, чорних металів, нафти, сірки, цементу, продуктів рослинного походження. Загальний обсяг кіпрських інвестицій в економіку України складав на 01.01.2008р. 5941,8млн.дол.США, українських - 5825,5млн.дол.США.

Активно проводиться робота над встановленням взаємин та партнерських зв’язків між столицями двох країн та подальше налагодження співпраці між містами України і Кіпру, зокрема, Одеси, Києва, Севастополя, Маріуполя – з українського боку та Ларнаки, Нікосії, Лімасолу, Пафоса – з кіпрського. З цією метою проходять візити делегацій міських та районних адміністрацій Севастополя, Маріуполя до Кіпру, а також представницьких муніципальних делегацій кіпрських міст для налагодження відносин партнерства і співробітництва.

На сьогодні можна констатувати відсутність серйозних проблем, які б ускладнювали українсько-кіпрські відносини. З багатьох актуальних міжнародних питань спостерігається близькість позицій двох країн, що вказує на подальші перспективи ефективної співпраці.
2

. Розвиток двосторонніх відносин з країнами Близького Сходу (Ліван, Сирія, Ізраїль, Ірак, Іран, Саудівська Аравія, ОАЕ, К увейт)
Ліванська Республіка

Столиця: Бейрут

Територія: 10 400 км²

Населення: 3 708 000

ВВП на одну особу: 5 136 $ США

Ліванська Республіка визнала незалежну українську державу 30.12.1991р., а 14 грудня 1992р. були встановленідипломатичні відносини між обома країнами. З 18.08.1995р. працює Посольство України в Ліванській Республіці, у 2004р. було започатковано діяльність Почесного консульства Лівану в Україні, яке перетворене на Посольство. Договірно-правова база двосторонніх відносин налічує 14 документів.

Політичний діалог проходить на різних рівнях. Визначними подіями стали офіційні візити Президента України до Лівану 22-23.04.2002р. (підписано три угоди) та Президента Лівану 08-09.07.2003р. (укладені ще п’ять угод). Зміцнення договірно-правової бази проходить і під час зустрічей Міністрів. Так, 24-25.03.1996р. відбувся офіційний візит Голови Кабінету міністрів Лівану; у грудні 2001р. - Міністра національної оборони Лівану. Проходить обмін візитами парламентських делегацій обох країн на виконання Меморандуму про розвиток міжпарламентських українсько-ліванських відносин. Важливим аспектом взаємовідносин двох країн є миротворча участь України у складі Тимчасових сил ООН на ліванській території (знешкодження вибухонебезпечних предметів, безкоштовна медична та гуманітарна допомога, вирішення проблем експлуатації водних ресурсів та захисту екології).

Поряд з активним розвитком співпраці в політичній сфері, динамічно розвиваються і двосторонні торговельно-економічні відносини, які базуються на міжурядовій Угоді про торгівлю та економічне співробітництво (06.12.2001р.) та Угоді про співробітництво між ТПП України та Палатою торгівлі, промисловості та сільського господарства Бейруту та Гірського Лівану (21.03.2007р.), також був підписаний Протокол про створення українсько-ліванської Ділової ради. Проходить економічна співпраця і через проведення бізнес-форумів (наприклад, 07–08.04.2005р., м.Севастополь). Все це сприяє тому, що з кожним роком зростає товарообіг між Україною та Ліваном. Експорт товарів за 2007р. склав 136,2млн.дол.США (130,0% до 2006р.), експорт послуг – 6,2млн.дол.США (63,9% до 2006р.). Імпорт товарів за 2007р. склав 4,4млн.дол.США (160,3% до 2006р.), імпорт послуг – 12,4млн.дол.США (81,3% до 2006р.). У товарній структурі українського експорту до Лівану переважають вироби чорної металургії (75%), мінеральні речовини, сільськогосподарська продукція. У структурі імпорту з Лівану - тютюнова сировина, какао, папір та картон, електричні лампи та аксесуари до транспортних засобів. Перспективними сферами українсько-ліванського співробітництва є: сільське господарство, енергетика, промисловість, будівництво, іригація і водне господарство, транспорт. Загальний обсяг ліванських інвестицій в Україну складає більше 10млн.дол.США (переробка сільськогосподарської продукції, торгівля, громадське харчування та сфера будівництва). На території України зареєстровано понад 64 підприємства за участю ліванського капіталу.

Плідно розвивається співробітництво між двома державами в правовій сфері, в галузі освіти, культури та туризму. Тісні взаємозв’язки двох країн в освітній галузі існували ще за часів СРСР, коли значна кількість ліванських студентів навчалась у м.Київ, м.Харків, м.Одеса та інших. Подальшому зміцненню двостороннього співробітництва в освітянській галузі сприяє виділення МОН України кількох державних стипендій на навчання в Україні для менш забезпеченої ліванської молоді. Проводяться тиждні культури України в Лівані, організовуються фотовиставки, демонстрації присвячених Україні фільмів, а також виставки-продажі української сувенірної продукції. Українці представляють свої стрічки на кінофестивалях, беруть участь у міжнародних фестивалях “Ель Бустан”, “Біблос”, “Тір” та інших. Балетна трупа Донецького державного академічного театру опери і балету взяла участь у міжнародному мистецькому фестивалі “Тріполі 2004”. Українські музиканти вже кілька років підряд працюють у ліванському симфонічному оркестрі, а наші танцюристи задіяні у ліванському хореографічному ансамблі “Каракала”. Перспективним може стати регіональне співробітництво, вже підписана Угода про наміри започаткувати співпрацю між м.Колайла та м.Острог (05.09.2005р.), розвиваються партнерські зв’язки між м.Тір та м.Кам’янець-Подільський.

Аналізуючи перспективи розвитку двосторонніх відносин, слід відзначити обопільну зацікавленість України та Лівану у їх подальшій активізації, що відповідає інтересам двох країн. Головне – стабільна мирна ситуація у Лівані. Обидві держави володіють значним потенціалом, який може бути використано для перспективного взаємовигідного співробітництва.


Сирійська Арабська Республіка

Столиця: Дамаск

Територія: 185 180 км²

Населення: 17 927 000

ВВП на одну особу: 1 342 $ США

Сирійська Арабська Республіка (САР) 28.12.1991р. визнала державну незалежність України. Дипломатичнівідносини між Україною та Сирією

були встановлені 31 березня 1992р. під час офіційного візиту до України Міністра закордонних справ САР. У 1993р. було ухвалено рішення ВР України про відкриття Посольства України в САР, яке започаткувало свою діяльність лише у лютому 2000р. З лютого 2002р. в індустріальній столиці Сирії м.Алеппо розпочало свою роботу Почесне консульство України, з серпня 2004р. - Посольство САР у Києві.

Ключовою подією в українсько-сирійських відносинах став візит до Дамаску 20-22.04.2002р. Президента України, в ході якого були окреслені основні напрямки подальшого розвитку взаємовигідної співпраці та підписана низка двосторонніх угод. Впродовж останніх років відбувались візити до Києва та Дамаску українських та сирійських державних посадовців різного рівня. Взаємодія законодавчих органів України та Сирії проходить через обмін парламентськими делегаціями (у травні 2004р. та 29-31.01.2007р. Київ відвідала делегація Народних зборів САР, а у червні 2004р. делегація ВР України – Дамаск), започатковано діяльність депутатських груп дружби. На сьогодні між Сирією та Україною укладено 31 нормативно-правовий документ.

Важливим імпульсом активізації двостороннього торговельно-економічного співробітництва стала робота Міжурядової українсько-сирійської комісії, перше засідання якої відбулося 03-05.06.2003р. в Дамаску. Під час п'ятого засідання Комісії (05-06.06.2007р., м.Київ) були досягнуті домовленості про співпрацю в електроенергетиці, на транспорті, у видобутку нафти, газу, корисних копалин тощо. В рамках цієї Комісії проводяться розширені засідання українсько-сирійської ділової Ради та двосторонніх бізнес-форумів. Торговельно-економічна діяльність проходить у рамках Угоди про торговельне, економічне та технічне співробітництво (2002р.), Угоди про заохочення та взаємний захист інвестицій (2002р.), виконавчої програми у галузі сільського господарства на 2006-2010рр. (2006р.) та низки угод між ТПП України та Федерацією торгових палат Сирії. Реалізація досягнутих домовленостей сприяє зростанню обсягів двосторонньої співпраці. Експорт товарів за 2007р. склав 846,9млн.дол.США (140,6% до 2006р.), експорт послуг – 16,6млн.дол.США (106,2% до 2006р.). Імпорт товарів за 2007р. склав 36,3млн.дол.США (113,9% до 2006р.), імпорт послуг – 2,8млн.дол.США (202,0% до 2006р.). У структурі експорту до Сирії: продукція металургії (95%), зернові культури та мінеральні добрива, у незначній кількості хімікати та нафтопродукти, продукти харчування, транспортні засоби, механічне обладнання, деревина та інші товари. Основним імпортним товаром є фосфати (більш 50%) та текстиль. Інвестиції з Сирії до України складають близько 20млн.дол.США. Низький рівень диверсифікації та сировинний характер експорту вказує на необхідність вжиття заходів щодо просування високотехнологічної продукції та забезпечення трансферу новітніх технологій. Перспективними проектами можуть бути модернізація та розвиток нафтогазової, енергетичної та транспортної інфраструктури з використанням українських товарів та обладнання.

Для реалізації заходів у гуманітарно-культурній сфері підписані: Угода про співробітництво у сфері освіти, науки і технологій (2002р.), про співробітництво у сфері культури (2006р.), про співробітництво у сфері туризму (2003р.), про співпрацю у сфері охорони здоров’я та медичних наук (2003р.). Певного імпульсу активізації українсько-сирійського співробітництва також надає налагодження регіонального співробітництва між м.Дамаском та м.Києвом; між губернаторствами Алеппо та Одеською областю; Хомс та Запорізькою областю; Латакія та Львівською областю. 27.03.2007р. відбулася прес-конференція, на якій представників сирійських ЗМІ („Аль-Баас”, „Тишрін”, „Ас-Саура” та державне інформагентство САНА) було ознайомлено з історією українсько-сирійських відносин, конкретними здобутками та перспективами подальшого поглиблення двостороннього співробітництва.

Становлення та розвиток двостороннього співробітництва між двома державами обумовлені значним потенціалом співробітництва у торговельній, економічній, військово-технічній та науково-технічній галузях.Держава Ізраїль

Столиця: Тель-Авів (офіц.), Єрусалим (факт.)

Територія: 20 700 км²

Населення: 6 864 200

ВВП на одну особу: 16 162 $ США

Держава Ізраїль визнала незалежність України 25.12.1991р. Дипломатичні відноси-ни між Україною та Ізраїлем були встановлені 26 грудня 1991р. Посольство України в Тель-

Авіві функціонує з жовтня 1992р., а Посоль-

ство Ізраїлю в Києві з початку 1993р., тоді ж був підписаний Меморандум про взаєморозуміння та основні принципи співробітництва між Україною та Державою Ізраїль (12.01.1993р., м.Єрусалим).

Важливою подією у розвитку двосторонніх відносин став перший державний візит Президента України до Ізраїлю у листопаді 1996р. В ході цього візиту була підписана „Спільна декларація про поглиблення і подальший розвиток взаємовідносин, партнерства і співробітництва між Україною і Державою Ізраїль” (25.11.1996р.). У січні 2000р. Л.Кучма був присутній в Єрусалимі з нагоди 2000-річчя Різдва Христова, де відбулась його зустріч з Президентом Ізраїлю щодо обговорення співпраці у розвитку високотехнологічної продукції та сільськогосподарських інвестицій. В.Ющенко здійснив державний візит до Ізраїлю 13-15.11.2007р. Проходять зустрічі на всіх рівнях влади двох держав. Серед перших візитів назвемо такі: Прем’єр-міністрів (12.09.1995р.), Міністрів закордонних справ (16.06.1994р. та 11.07.1995р.). Починаючи з 1994р. в Кнесеті та у Верховній Раді України діють парламентські асоціації дружби „Ізраїль-Україна” та „Україна-Ізраїль”. Відносини між Україною та Ізраїлем регулюються близько 60 документами. Наприклад, міжурядова Угода про торгівлю та економічне співробітництво (11.07.1995р.), Угода про співробітництво між УСПП, Асоціацією промисловців Ізраїлю, Інститутом експорту Ізраїлю та Торговою палатою „Ізраїль-Україна” (18.07.2005р.). Проходять спільні засідання Міжурядової українсько-ізраїльської комісії з питань торгівлі та економічного співробітництва, що позитивно впливає на динаміку розвитку зовнішньої торгівлі між Україною та Ізраїлем, яка характеризується постійним зростанням обсягів товарообігу; хоча певні зниження відбуваються внаслідок загострення близькосхідного конфлікту. Проте експорт товарів за 2007р. склав 323,9млн.дол.США (115,0% до 2006р.), експорт послуг – 60,6млн.дол.США (136,6% до 2006р.). Імпорт товарів за 2007р. склав 99,9млн.дол.США (111,5% до 2006р.), імпорт послуг –24,5млн.дол.США (167,0% до 2006р.). Традиційно, український експорт до Ізраїлю складають чорні метали (продукція „Криворіжсталь”, ММК ім.Ілліча та „Азовсталь”), дорогоцінні каміння та метали, зернові культури, харчові продукти, деревина тощо. Основними товарними позиціями ізраїльського експорту є: гума та пластмаси, дорогоцінне каміння, машини і устаткування, продукція хімічної промисловості, овочі та фрукти тощо.

Крім торговельно-економічної співпраці, розвивається науково-технічне та гуманітарно-культурне співробітництво. Діють міжурядові Угода про співробітництво в галузі освіти і культури (12.01.1993р.), Угода про співробітництво в галузі освіти (09.04.2000р.), програма заходів у сфері культурного співробітництва між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством освіти, культури і спорту Держави Ізраїль на 2004-2008рр. (24.03.2004р.), здійснюються міждержавні довгострокові навчально-оздоровчі програми для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без батьківської опіки. Постійно проходять засідання Спільної українсько-ізраїльської комісії з питань науково-технічного співробітництва. Прикладом науково-технічнох співпраці є виробничі зв’язки ізраїльської компанії „GAVISH” (вирощування сапфірових кристалів) з Харківським інститутом кристалів, Київським інститутом твердих матеріалів, а також з Полтавським підприємством штучних алмазів.

На території Ізраїлю діють такі громадські об’єднання, як Всеізраїльське об'єднання вихідців з України, Товариство єврейсько-українських зв'язків, Спілка українських письменників Ізраїлю, а також Товариство „Українці Ізраїлю”. В Одесі діє Ізраїльський культурний центр, який проводить різні заходи з обговорення нагальних питань українсько-ізраїльської співпраці (наприклад, 24.11.2003р. пройшов міжнародний круглий стіл „Українсько-ізраїльські відносини: сучасний стан та перспективи розвитку”).

Подальший розвиток українсько-ізраїльських відносин має широкі перспективи. Цьому сприяє не лише взаємна зацікавленість керівництва обох держав, але і значні можливості двостороннього співробітництва в торговельно-економічній, науково-технічній, культурній та гуманітарній сферах.


  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка