Конспект лекцій. Зоряне небо. Сузір'яСкачати 85.66 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір85.66 Kb.

Астрономія. Конспект лекцій. Зоряне небо. Сузір'я.


Зоряне небо. Сузір'я

Погідної ночі на небосхилі неозброєним оком налічують близько 3000 зір. Приблизно стільки ж їх у цей момент знаходиться під горизонтом. Окремі групи найяскравіших зір давні люди об'єднували в сузір'я. У назвах сузір'їв вони відобразили свій побут і стиль мислення. Більшість їхніх назв, які використовуються й сьогодні - це спадок від давніх греків. Наприклад, у поемі «Роботи і дні» давньогрецького поета Гесіода (VIII ст. до н. е.) згадується лише дві групи зір — Плеяди й Оріон. Гомер (VIII ст. до н. е.) називає ще Гіади, Боогеса (тобто Волопаса) і Ведмедицю (або Воза). Евдокс (IV ст. до н. е.) виділяв на зоряному небі 45 сузір'їв, а в «Альмагест» Птолемея їх налічується вже 48. Після кругосвітньої подорожі Магеллана (1519—-1521 рр.) астрономи, вивчаючи небо південної півкулі, почали доповнювати список сузір'їв новими назвами. Нові сузір'я з'явилися на небі після перших подорожей у південну півкулю Землі під час великих географічних мандрівок XVI - XVII ст., а також після винайдення телескопа.На початку XX ст. налічувалося 108 сузір'їв. Але на конгресі Міжнародного Астрономічного Союзу 1922 р. їхню кількість було зменшено до 88. Тоді ж було встановлено також нові межі сузір'їв, що існують і досі.
Сузір'я — це певна ділянка зоряного неба з чітко окресленими межами, що охоплює всі належні їй світила і яка має власну назву.
У деяких сузір'ях виділяють менші групи зір, наприклад Плеяди та Гіади в сузір'ї Тельця, Ківш у сузір'ї Великої Ведмедиці тощо. Поряд із загальноприйнятими в астрономії назвами для окремих сузір'їв вживають і народні назви. Так, в Україні Велика Ведмедиця - це «Великий Віз», Мала Ведмедиця — «Малий Віз», Кассіопея — «Борона» чи «Пасіка», Дельфін - «Криниця», Пояс Оріона - «Косарі», Орел - «Дівчина з відрами», зоряне скупчення Пади, що утворюють голову Тельця, - «Чепіги», а зоряне скупчення Плеяди - Стожари».
Про кожну істоту, яку давні люди уявляли у візерунку конкретної групи зір і ім'ям якої називали це сузір'я, було складено певну легенду. Наприклад: син грецького бога морів Посейдона, Оріон, був хоробрим і вправним мисливцем. Не було звіра, якого він не міг би вполювати. Розлючена богиня Артеміда, охоронниця звірів, підіслала до Оріона отруйного скорпіона, від укусу якого він загинув. Та Зевс головний у пантеоні богів, забрав на небо і Оріона, перетворивши його на зимове сузір’я, і Скорпіона, помістивши його на літньому небі, щоб той ніколи не наздогнав Оріона.
Окремі найяскравіші зорі (усього близько 250) мають свої власні назви (Сіріус, Антарес, Міцар, Мегрец, Аль-ферац та ін.). В основному їх дали арабські астрономи, а дійшли вони до нас через німецьку наукову літературу. Тому не зайво зауважити, що в усіх англомовних народів вимова цих назв часто ближча до первісного арабського звучання, наприклад, Мізар, Мегрез, Альфераз тощо.
У минулому астрономи визначали положення окремих зір за місцем, яке вони займають на рисунку Істоти, назву якої носить це сузір'я (рис. 2.1). У 1540 р. італійський астроном Пікколоміні позначив зорі у кожному окремому сузір'ї грецькими літерами α, β і т. д. у міру зменшення їхньої яскравості. Пізніше англійський астроном Джон Флемстід (1646—1719) увів традицію позначати зорі (також у межах кожного сузір'я зокрема) порядковими номерами, що частково збереглися дотепер (наприклад, зоря 61 Лебедя).
Отже, сьогодні сузір'я — це ділянки, на які поділено зоряне небо для зручності в орієнтуванні.
Уміння розпізнавати на небі окремі групи зір (сузір'я) та окремі зорі називається астрогнозією.
Сузір'я, через які здійснюється видимий річний рух Сонця на небі, називаються зодіакальними (від гр. тварина, оскільки значна частина з них має назви тварин).
Кожне таке сузір'я позначається спеціальним знаком.
Схематичну карту сузір’їв північної півкулі можна зобразити так:


1. Андромеда

5. Терези.

9. Волопас.

2. Близнюки

6. Водолій.

10.Волосся Вероніки.

3.Велика Ведмедиця.

7. Візничий.

12. Геркулес.

13. Гідра.

22. Жираф.

36. Лев.

15. Гончі собаки.

25. Змієносець.

38. Ліра.

16. Діва.

26. Змія.

39. Лисичка.

17. Дельфін.

29. Кассіопея.

40. Мала Ведмедиця.

18. Дракон.

31. Кит.

41. Малий Кінь.

19. Єдиноріг.

35. Лебідь.

36. Лев.

42. Малий Лев.

54. Пегас.

62. Північна корона.

43. Малий Пес.

55. Персей.

63. Секстант.

48. Овен.

58. Рак.

68. Стріла.

50. Орел.

60. Риби.

71. Телець.

51. Оріон.

61. Рись.

88.Ящірка.

72. Трикутник.

80. Чаша.
77. Цефей.

82. Еридан.

1полярна зірка,

2 – Великий Віз,

3 – Малий Віз,

4 – сузір’я КассіопеїЗодіакальні сузір'я — ті, по яких у своєму річному переміщенні серед зірок рухається Сонце.

Кожне з сузір'їв Сонце проходить приблизно за місяць, після чого переходить у наступне.
Історичні назви сузірь в Україні

Сузір’я Малої Ведмедиці здавна в Україні носить назву Пасіки. Інколи його називають Малим Возом - дається взнаки схожість цього семизір’я з ковшем Великої Ведмедиці.

Сузір’я Оріона у праукраїнців отримало назву Плуг, Граблі, Полиця, Чепіги, а три зорі поясу Оріона - Косарі. Одна з легенд говорить про те, що за часів царя Таргитая на землю Скіфії з неба впали золоті речі: плуг, ярмо, сокира і чаша. В Україні здавна існував культ золотого плуга і це, звісно, неспроста - хлібороб без плуга обійтися аж ніяк не міг! От і помістили наші пращури Плуг на зоряне небо, вибравши для цієї мети один з найвиразніших зоряних візерунків (офіційна назва сузір’я має грецьке походження). Косарі отримали свою назву у зв’язку з тим, що ці зорі сходять ранком у пору сінокосу.

Сучасне сузір’я Орла в Україні мало назву - Дівка з відрами. Легко здогадатися чому - за зовнішньою схожістю. А от не дуже виразне сузір’я Дельфіна, що знаходиться поруч з небесною Дівкою, слугувало праукраїнцям небесною Криницею. Саме до неї і йде по воду дівчина.

Було б дуже дивним, якби на зоряному небі наших пращурів не знайшлося місця Пастуху. Одне з найвідоміших сузір’їв нашого неба (найкращий час спостережень - весна) - сузір’я Волопаса у наших пращурів - Пастух або ж Пастух з гирлигою. Небесний Пастух, мабуть, слідкує за небесним Биком-Тельцем. Офіційна назва сузір’я - Телець - має грецьке походження. В Україні воно отримало споріднену назву - Бик-Телець (Волос)
13 знак зодіаку

Впливова міжнародна група астрономів вимагає провести кардинальну реформу традиційного розподілу небесної сфери та запровадити додатковий і 13-й за рахунком знак зодіаку.

Знак вже отримав назву Змієносця - за однойменним сузір'ям. Нинішня структура зодіакальних знаків, що складається з 12-і сузір'їв, ґрунтується на системі, виробленій ще в Стародавньому Вавілоні. У результаті, на думку групи астрономів, виникла необхідність відновити найдавніший принцип розділу небесної сфери залежно від місця розташування Сонця і додати 13-й знак зодіаку - Змієносця.

Під новий знак потрапляють ті, хто народився між 30 листопада та 17 грудня. Водночас скоротиться кількість днів в інших знаках, а частина людей буде змушена змінити своїх небесних покровителів.

Слід зазначити, що деякі астрологи вже працюють з новим знаком і вважають його особливим, таким, що здійснює зв'язок між тлінним і небесним світами. Не маючи офіційного статусу, він вважається на сьогоднішні «невидимим зодіакальним знаком». Однак це його положення може найближчим часом змінитися і Змієносця включать до нового розподілу небесної сфери між Скорпіоном і Стрільцем.

Міжнародний астрономічний союз пропонує переписати нинішню зодіакальну таблицю і поділити рік наступним чином:Сузір'я

Тривалість згідно даним міжнародного астрономічного союзу на початок XXI століття

Овен

18 квітня - 13 травня

Телець

14 травня - 21 червня

Близнюки

22 червня - 20 липня

Рак

21 липня - 10 серпня

Лев

11 серпня - 16 вересня

Діва

17 вересня - 30 жовтня

Терези

31 жовтня - 23 листопада

Скорпіон

24 листопада - 29 листопада

Змієносець

30 листопада - 17 грудня

Стрілець

18 грудня - 20 січня

Козеріг

21 січня - 16 лютого

Водолій

17 лютого-11 березня

Риби

12 березня - 17 квітня

Зірки зодіакального сузір'я, як і наше Сонце, не стоять на місці. І тепер щороку наше світило перетинає райони вже не 12, а 13 сузір'їв! Приблизно дві тисячі років тому в список зодіакальних сузір'їв увійшов Змієносець.

Більш того, змінилися строки проходження нашого Сонця по цим сузір'ям. Наприклад, «час» Діви збільшилася до 45 днів , а Скорпіона, навпаки, скоротилося до шести .

За даними Міжнародного астрономічного союзу подібне положення збережеться ще півтора століття, а потім список знаків зодіаку доведеться знову переписувати - з нього доведеться «вигнати» Скорпіона.

А ось класичні 12 знаків зодіаку, які визначили ще стародавні шумери, знову стануть актуальними лише через 24 тисячі років.Здивовані? Вражені? Знак Зодіаку, який ви завжди вважали своїм, який перетворився мало не на Вашу візитну картку, виявився не зовсім Вашим? Але гірше за всіх, мабуть, відчувають себе ті, хто народився під знаком Змієносця. Кинуті напризволяще, вони «приміряють» на себе не тільки чужі їм знаки, але і чужу долю. Прикро, правда?


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка