Керівник проекту



Сторінка1/7
Дата конвертації02.01.2017
Розмір1.01 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7
Міський методичний центр управління освіти адміністрації міста Донецька

Методичне об’єднання вчителів української мови та літератури шкіл міського підпорядкування









Донецьк 2016

Керівник проекту

Казакова Л.В., спеціаліст вищої категорії, учитель-методист, учитель Донецького ліцею «Колеж»



Творча група

Богомолова В.Ф., спеціаліст вищої категорії, учитель-методист, Відмінник освіти, учитель Донецького ліцею «Колеж»

Жигалкіна С.Ю., спеціаліст 1 категорії, учитель Донецької спеціалізованої школи № 11

Зеленкова О.О., спеціаліст вищої категорії, учитель Донецького ліцею «Колеж»

Московська Т.В., спеціаліст вищої категорії, старший учитель, учитель Донецького ліцею «Колеж»

Ощинська О.В., спеціаліст 1 категорії, учитель Донецького ліцею «Колеж»

Потурнак В.В., спеціаліст вищої категорії, учитель-методист, учитель Донецького ліцею «Колеж»

Харлап І.О., спеціаліст вищої категорії, старший учитель, учитель Донецької класичної гуманітарної гімназії



Шеремет С.В., спеціаліст 1 категорії, учитель Донецкої загальноосвітньої школи №3

Зміст

Розробки уроків літератури рідного краю

  1. Жигалкіна С.Ю. З. А. Положинська та її збірка «Казки для дітей» («Дбайлива мати», «Приблуда») (5 клас).

  2. Харлап І.О. Грицько Бойко «Як Андрійко став умійком» (5 клас)

  3. Московська Т.В. Урок-пошук істини за оповіданням Петра Бондарчука «Прости мені, лелько!» (5-6 класи)

  4. Шеремет С.В. Образ рідної Донеччини у творчості В.М. Сосюри.(9 клас).

  5. Ощинская О.В. Литературные и фольклорные памятники о печенегах. (9 класс)

  6. Шеремет С.В. Багатогранна діяльність Б.Д.Грінченка як митця і вченого. Оповідання «Каторжна». (10 клас).

  7. Зеленкова О.А. Иван Нечипорук. Жизнь и творчество поэта – земляка. (10-11 класи)

  8. Казакова Л.В. Сава Божко. Роман «В степах». (10 клас).

  9. Богомолова В.Ф. Життя і творчість Спиридона Черкасенка (10-11 класи)

  10. Казакова Л.В. Філософія життя (за творами поетів рідного краю) (11 клас)

Позакласні заходи

Шеремет С.В. Інтелектуальна гра «Знавці літературного Донбасу»

Ощинская О.В. Встреча с Донецкой Музой (творческая встреча с поэтессой Анной Ревякиной)

Додатки

Презентація Потурнак В.В. «Нові освітні стандарти. Навчально-виховний курс «Донеччинознавство»

Посібник – хрестоматія для проведення уроків літератури рідного краю. Укладачі Богомолова В.Ф., Зеленкова О.О., Казакова Л.В., Московська Т.В., Ощинська О.В., Потурнак В.В.

Розробки уроків літератури рідного краю

Жигалкіна С.Ю.

Тема уроку. З.А. Положинська «Казки для дітей» («Дбайлива мати», «Приблуда»). Роль батьків у нашому житті.

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменниці; розкрити особливості творів, їхній казковий характер; розвивати навички аналізу творів із проведенням паралелей до власних відчуттів і спостережень; формувати вміння арґументовано доводити свою думку; виховувати в дітей любов, пошану до батьків, формувати естетичне сприйняття світу.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

  1. Організаційний момент

  2. Оголошення теми, мети уроку

Слово вчителя. Діти! Сьогодні ми ознайомимося із творчістю Зої Положинської, письменниці нашого Донецького краю, яка своїми веселими, дотепними, мудрими й непересічними творами радує, веселить і повчає свого читача, у найкращому розумінні цього слова… І сьогодні вона з нами, і в нас є нагода поставити декілька питань, щоб ближче познайомитися.

  1. «Репортер» (перевірка індивідуального завдання творчої групи)

  • Запрошуємо журналіста та Зою Андріївну на інтерв’ю (виходять два учні: один – журналіст, другий – сам автор).

- Зоє Андріївно, у якому місті і коли ви народилися?

- Я народилася в місті Артемівську Донецької області 29 січня 1932 року.

- Розкажіть, будь ласка, про своє навчання.

- Закінчила середню школу міста Слов’янська. У 1949 році вступила до медичного училища. Після училища працювала медичною сестрою на шахті. З 1952 по 1954 рр. навчалась у Слов’янському учительському інституті, а з 19545 по 1957 рр. навчалась у Донецькому педагогічному інституті й одночасно працювала вчителем російської та української мови в Куйбишевському районі м. Донецька.



- Кажуть, що ви є представником літературного угрупування. А якого саме?

- Я є членом літературного угрупування «Мидуна» (рос. «Мира духовное начало»).



- А де ви публікувалися ?

- Я публікувалася в колективних збірниках: «Откровение», «Моя пушкиниана», «Мгновения солнечного детства», друкувалась у газетах «Вечерний Донецк», «Рассвет», «Магия».



Слово вчителя. Дякуємо творчій групі.

  1. Сприйняття та узагальнення навчального матеріалу.

Слово вчителя. Дорогі діти! Давайте налаштуємося на позитивний настрій. Щоб добре працювати на уроці, простягніть праву долоню і подаруйте нею старанність, наполегливість, творчість. Простягніть ліву долоню і подаруйте нею свою любов, терпіння, повагу. А тепер обміняймося подарунками: доторкніться долоньками й повторіть такий девіз:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати.

1.Робота з віршем З. Положинської «Дбайлива мати».



- Шановні учні! Зараз ми з вами ознайомимося з поезією «Дбайлива матір», навчимося її виразно читати, визначимо тему, ідею, основну думку.

«Дбайлива мати»

Риба у синьому морі жила,-

Доброю матір’ю завжди була.

Діток із сотню Господь їй послав,-

Знали вони чималенько забав.

Срібними стрілами в хвилях носились,

Далеко від мами пливти не просились.

Промені сонця до них заглядали.

Як то страхатись, дітки не знали.

Та ось і над ними з’явився хижак.

Рибкам сховатись не можна ніяк.

В матері-риби одна лиш турбота:

Для порятунку роззявити рота.

Всі діти її поспішили туди,

Сховались хутенько від злої біди.

Без їжі лишилась потвора зубата.

Отак захистила дітей своїх мати.

А згодом та риба свій рот розкриває

І мила сімейка звідтіль випливає.

    1. Читання вірша вчителем

    2. Читання вірша учнями

    3. Визначення теми, ідеї, основної думки

( Тема: зображення материнської турботи риби щодо своїх діток.

Ідея: уславлення материнської любові.

Основна думка: мама-та людина, яка здатна на все заради своїх дітей.)

  1. Робота з віршем З. Положинської « Приблуда»

- Зараз ми з вами ознайомимося з поезією «Приблуда», навчимося її виразно читати, визначимо тему, ідею, основну думку, прослухаємо додаткову інформацію.

«Приблуда»

Маленька пташина у лісі жила,

З милим гнездечко красиве звила.

Чотири яєчка лежить у гнізді.

Подружжя співає: «Ті-ті-ті-ті-ті».

Та раптом і п’яте яєчко з’явилось:

Велике, крапчасте, усе придавило.

Вивелись дітки, ждуть черв’ячків,

Вивелись дітки дбайливих батьків.

«Ой леле, дивується пташка мала,-

Чого це росте так дитина одна?»

З сил вибиваються тато і мати:

Не можуть, бідненькі, діток вгодувати.

Більше усіх поїдає комах

Приблуда ота, ненажерлива – страх!

Та якось вони до гнізда підлітають:

Ой, що це? Дитину одну тільки мають,

А решта лежить аж внизу на землі,

Навіки спочили пташата малі.

Сумно над дітками зітхають:

Хто той розбійник- ніяк не вгадають.

Виріс синочок, сидить на сучку.

І раптом почули від нього: «Ку-ку!»

    1. Читання вірша вчителем

    2. Читання вірша учнями

    3. Визначення теми, ідеї, основної думки

(Тема: розповідь про те, як пташеня з підкинутого яєчка позбавило батьків власних пташенят.

Ідея: уславлення материнської любові.

Основна думка: «Сумно над дітками зітхають: хто той розбійник- ніяк не вгадають…»)

    1. Додаткова інформація про зозулю (повідомлення учнів).

Опис. Зозуля має довге тіло — 40 см, крила — 22 см, закруглений хвіст (на кшталт сходинок) розміром 18 см. Хвіст майже дорівнює довжині гострого довгого крила і це ніби збільшує загальний розмір птаха. Вага зозулі — до 100 г (трохи більша за шпака). Забарвлення переважно сіре.

Місця існування, поширення

Зозуля живе у лісах, степах, лісостепах, у горах до 3000 м над рівнем моря. Птах перелітний. Зимує у Південній Африці, південному Китаї, островах Зондського архіпелагу.

Особливості поведінки та розмноження

Місце зимування залишає рано, проте до місць гніздувань пересувається поступово й не досить швидко, зазвичай у другій половині квітня. Зозулі звичайні своїх гнізд не будують і яєць не насиджують, виявляючи гніздовий паразитизм. Живе в найрізноманітніших деревних насадженнях, а на півдні України — в очеретяних плавнях. Найчастіше її можна зустріти там, де гніздиться багато співочих пташок. Відомо близько 150 різних видів птахів, яким зозуля підкладає свої яйця. Насправді ж зозуля підкладає яйця в чужі гнізда зовсім не через легковажність. Це пристосування пов'язане з особливостями її життя. Вона не може сама насиджувати пташенят, бо несе яйця не відразу, як інші птахи, а з інтервалом у 1—3 дні. Вільна від клопоту в будуванні гнізда й насиджуванні яєчок, зозуля летить туди, де є багато шкідників лісу.

  1. Літературна гра «Знайди друзів поезії» (клас ділиться на дві або більше груп).

Завдання для І групи: знайти у вірші «Дбайлива мати» художні засоби (епітети, метафори).

Завдання для ІІ групи: знайти у вірші «Приблуда» художні засоби (епітети, метафори).

  1. Брейн - ринг. Для наступного етапу поділяємося на команди. Ви отримуєте запитання, на його обговорення дається 15 секунд. Відповідь має бути точною та впевненою. Якщо команда не дає відповіді, то друга команда має право на відповідь суперника.

1) Де жила риба (« Дбайлива мати»)?

2) Скільки діток послав Господь рибі (« Дбайлива мати»)?

3) Які забави знали дітки (« Дбайлива мати»)?

4) Від кого оберігала мама діток (« Дбайлива мати»)?

5)Чому авторка називає свої вірші казками? Що таке казка як жанр?

6) Скільки було яєчок у подружньої пари («Приблуда»)?

7) Як з’явився приблуда у цій родині («Приблуда»)?

8) Що зробив новий член родини з іншими дітками («Приблуда»)?

9) Як можна охарактеризувати пташине подружжя («Приблуда»)?

10) Чи винен «синочок - розбійник» у тому, що сталося із родиною, до якої він потрапив («Приблуда»)?

5.«Акровірш»


  • Зараз наступне завдання. Запишіть у стовпчик ім’я героя вірша, а поряд із кожною літерою його характеристика.

П

Р

И

Б

Л

У

Д

А

6. Сенкан . Як ви вже знаєте, сенкан - це вірш з 5 рядків. У першому рядку ви зазначаєте одного з головних героїв (мама, приблуда). У другому рядку – два прикметники. У третьому рядку – два дієслова. У четвертому - фраза, яка передбачає особисте ставлення до теми. У п’ятому – синонім до іменника першого рядка. На це завдання ви маєте 1 хвилину.

ІV. Закріплення матеріалу. Тест:

  1. У якому місті народилася Зоя Положинська?:

А) у Донецьку;

Б) в Артемовську;

В) в Єнакієво;

Г) у Дебальцево.



2. Чим годувала своїх пташенят батьки у творі «Приблуда»?

А) комахами;

Б) мухами;

В) крихтами;

Г) листям.

3. Хто з’явився з п’ятого, підкинутого яєчка («Приблуда»)?

А) соловей;

Б) лелека;

В) зозуля;

Г) чапля.

4. Як носились рибки в хвилях ( «Дбайлива риба»)?

А) стрілами;

Б) білками;

В) живо;


Г) стрімголов.

5. Хто залишився без їжі («Дбайлива риба»)?

А) щука;

Б) судак;

В) окунь;

Г) потвора зубата.



2. «Мікрофон». Завершіть речення:

На цьому уроці я ….

Мені сподобалося…

Я можу зробити такі висновки…



  1. Пояснення домашнього завдання. Скласти усний роздум на тему : « Яку роль відіграють батьки в нашому житті».

  2. Підведення підсумків

Відповіді:

До завдання 4:

1. У синьому морі. 2. Із сотню. 3. Носились у хвилях. 4. Від злої біди у вигляді хижих риб. 5. Ка́зка — це вид художньої прози, що походить від народних переказів, порівняно коротка розповідь про фантастичні події та персонажів, такі, як феї, гноми, велетні тощо. 6. Чотири. 7. Маленька зозуля. 8. Приблуда їх викинув з гнізда. 9. Добре, дбайливе, турботливе, працелюбне, привітне. 10.Ні.



До завдання 5:

П – пташеня Р – розбійник И –(і) інший Б – балуваний Л – літаючий У – убійник Д – дармоїд А - азартний



Харлап І.О.

Тема уроку. Грицько Бойко «Як Андрійко став умійком»

Мета: ознайомити дітей із життєвим і творчим шляхом поета-земляка, зацікавити його творчістю; удосконалювати вміння читати уважно та вдумливо; розвивати творче осмислення прочитаного, уміння самостійно опрацьовувати додатковий літературний матеріал; розвивати критичне, логічне, асоціативне мислення; виховувати ввічливість, порядність, любов до прекрасного, інтерес до книжки, до письменників рідного краю.

Обладнання: портрет поета, виставка книжок Григорія Бойка для дітей, малюнки учнів.

Тип уроку: інтегрований урок з елементами інтерактивного навчання.

Форма уроку: урок – літературна студія ( із використанням ігрових, мультимедійних технологій).

Невезіння - від невміння та від поспіху бува!

Грицько Бойко

Хід уроку

І. Організаційно-вступна частина

Постановка виконавчих завдань.

  1. Поступово дослідити творчість письменника рідного краю Григорія Бойка.

  2. Поетапно з’ясувати зміст казки Григорія Бойка «Як Андрійко став умійком»; визначити головних героїв, пояснити їхні вчинки, характер, поведінку, ставлення автора до своїх персонажів.

  3. Замислитися про гарні риси характеру, правила поведінки.

  4. Прокоментувати доречність підібраного епіграфа до уроку.

Метод «Прогноз погоди».

(Кожен учень визначає своє емоційне налаштування на урок у градусах: від -5 до +5. У кінці уроку гімназисти звіряють, чи змінився їхній емоційний стан протягом уроку).



ІІ. Актуалізація опорних знань

Вікторина. Продовжіть речення:

  • Казка – це … .

  • Види казок: … .

  • Народна казка – це … .

  • Літературна казка – це … .

  • Я знаю таких казкарів: … .

  • В основі будь – якої казки є … .

  • Я знаю таких казкарів Донецького краю: … .

  • Казки вчать мене … .

  • Я сам склав цікаву казку про … .

ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне запитання.

  • Подумайте, що таке невезіння? А терпіння? У кінці уроку обговоримо ваші міркування.

Робота з епіграфом. Як ви розумієте епіграф до уроку?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Сьогодні разом із повторенням знань ми будемо вдосконалюватися як особистості.

Робота в групах.

Клас об’єднується в 4 групи:

1 – «Біографи»;

2 – «Літературознавці»;

3 – «Критики»;

4 – «Фоторепортери».



Кожна група по черзі відповідає, а всі інші записують основні відомості, нові поняття, цікаві факти, ставлять запитання виступаючим.

Група 1. «Біографи»

(Одночасно з розповіддю на мультимедійній дошці демонструють слайди).

Літературний диктант. Продовжіть речення:

1.Грицько Бойко народився … (на Донеччині).

2.Дату народження письменника … (5 вересня 1923 року).

3.Поет почав писати вірші … (ще в школі).

4.Поет навчався у … (Донецькому педагогічному інституті).

5.Григорій Пилипович розпочав літературну діяльність … (у 1950 році).

6.Перша збірка віршів мала назву … («Моя Донеччина»).

7.Найбільше своїх поетичних творів поет присвятив … (дітям).

8.Для дітей поет написав ... (понад 400 пісень).

9.Усього було надруковано … (понад 50 книжок).

10.Григорій Бойко помер … (25 вересня 1978, у Києві).

11.На Донеччині створено кімнату-музей у ... ( м. Докучаєвську).

Група 2. «Літературознавці»

У 1973 році виходить друком казка для дітей «Як Андрійко став умійком». У ній розповідається про хлопчика, який нічого не вмів доводити до кінця. Серед персонажів діти, іграшки, звірі та птахи, побутові речі і Терпець, який і навчає Андрійка все доводити до пуття. Цей жолудяний чоловічок допомагає головному героєві, а разом із ним і юним глядачам затямити одну незаперечну істину:
Бо уміння без терпіння – Наче казка без кінця!

Бесіда.

  • Про що розповідається в казці?

  • Хто казкар у цій казці?

  • Коли відбуваються події?

  • Які слова допомагають нам зрозуміти, що це – сучасна казка?

  • Що було несподіваним для вас, коли ви читали цю казку?

  • Чим схожа й чим не схожа ця казка на класичні казкові твори?

  • Які образи поставали у вашій уяві під час прочитання?

  • Про що думав Андрійко в 1 частині?

  • Чи перелякався хлопець, коли побачив маленького жолудяного чоловічка?

  • Як Андрійко в 3 частині стає чемним хлопчиком?

  • Як би ви продовжили цю казку?

  • Про що ви мріяли у свої 7-8 років?

Захист малюнків. Розгляньте малюнки однокласників. Чи вдало, на вашу думку, відтворені образи цієї казки?

Творчо – асоціативна групова робота. Складіть коротку характеристику образів казки, додаючи епітети.

Андрійко – Неумійко – лінивий, веселий, … .

Терпець - маленький, розумний, … .

Виразне читання.

Послухайте виразне читання кульмінації твору й дайте відповіді на запитання.



  • Яке ваше ставлення до поведінки хлопчика?

  • Чим був вражений Терпець?

  • Що значить для кожного з вас поняття «невезіння», «терпіння»?

Група 3. «Критики»

Казка «Як Андрійко став умійком» показує, що Григорій Бойко добре обізнаний із дитячою психологією. Вереда, замазура, хвалько, брехун, ледар, базіка, невіглас, недотепа, боягуз, підлабузник, задавака, ябеда, роззява, симулянт – ось «знамениті персонажі» його чудових віршів, поем і казок. Звичайно, книжка для дітей має й навчати, а не тільки розважати. Ця книжка – дуже цікава, захоплива. Гарний настрій дітям забезпечений. Книжка Григорія Бойка «Як Андрійко став умійком» видавництва «Веселка» - добротна та якісна. Писати авторам для дітей нелегко: занадто всі різні. Тому дитячим письменникам у своїх книжках треба бути дуже обережними й делікатними.



Проблемне запитання.

  • Як ви розумієте вислови з цього твору: «Бо уміння без терпіння – наче казка без кінця», «Де уміння – там везіння»?

Група 4. «Фоторепортери»

Завдання. У нас у руках – книжка Григорія Бойка «Як Андрійко став умійком» видавництва «Веселка». Чи звернули ви увагу на цікаві ілюстрації? Як вони допомагають читачам зрозуміти зміст казки, настрої героїв, їхню поведінку, думки? А хто ж автор цих малюнків? Юрій Олександрович Козюренко – художник книжки. Він - художник-карикатурист. У 1955 році  газета «Вечірній Київ» оголосила конкурс на найкращу ілюстрацію до прогнозу погоди. У ньому переміг Юрій Козюренко, який вигадав малюка «Погодку».

Вправа «Утрачена послідовність».

Відновіть послідовність розкиданих ілюстрацій до казки. Кожна група отримую один малюнок, пригадує, до якої частини він відноситься, потім усі групи об’єднуються, спілкуються, визначають послідовність ілюстрацій, арґументують свої висновки, переказують частину казки.

Робота в групах.

Уявіть себе художниками цієї книжки. Проілюструйте епізод, який вам найбільше сподобався.



Виставка малюнків до казки.

V. Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу

Бесіда.

  • Чи сподобалась вам казка? Чим саме?

  • Придумайте інший заголовок до казки?

  • Намалюйте словесний портрет Андрійка, а потім Терпця.

  • У чому повчальний зміст твору?

  • Що на уроці було головним? Цікавим? Чого ви навчилися?

  • Що таке терпіння?

  • У чому актуальність основної ідеї казки?


VI. Підсумок уроку

Метод «Мікрофон».

- Як, на вашу думку, має поводитися дитина?

- Як назвемо героя?

- Яку пораду можете дати Андрійкові?



Складання сенкана.

- Так яким перед вами постав наш поет – земляк Григорій Пилипович

Бойко? Складіть сенкан.

Г. Бойко

Талановитий, розумний

Писав, воював, спостерігав

 Читаємо, пам’ятаємо, захоплюємося



Поет, гуморист, ну просто майстер

Метод « Прогноз погоди».

Визначте, що змінилося за урок. Зазначте рівень свого емоційного стану на цей момент у градусах. Що підняло вам настрій?



Учитель. Учіться дивитися на себе збоку, щоб перевиховати себе і не стати героями творів Григорія Пилиповича Бойка. І пам’ятайте слова нашого земляка: «Де уміння – там везіння!»

VIІ. Домашнє завдання

  1. Написати твір на тему : «Чарівний переосмислений світ Андрійка».

  2. Скласти свою казку про світ дитячих мрій.

 Московська Т.В.

  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка