Кафедра фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології ддма історичний нарисСкачати 49.45 Kb.
Дата конвертації05.03.2017
Розмір49.45 Kb.
КАФЕДРА

ФІЗИЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ, СПОРТИВНОЇ МЕДИЦИНИ

ТА ВАЛЕОЛОГІЇ ДДМА
Історичний нарис

У Дніпропетровському медичному інституті (ДМІ) кафедра була організована за наказом директора доцента І.М. Кучерявого 25 липня 1948 року. Першим завідувачем кафедри був кандидат медичних наук, доцент, полковник медичної служби Тейтельман Аркадій Маркович. В подальшому кафедрою керували М. П. Діденко, В.Л. Степанов, Ю.А. Чиж, В.М. Нерсесян, В.В. Клапчук. З 1996 року і по теперішній час кафедру очолює доктор медичних наук, професор Абрамов Віктор Васильович.

В 1964 році, на кафедрі за підтримкою ректора ДМІ професора І. І. Крижанівської, було розпочато будівництво спортивної бази для студентів, викладачів та співробітників інституту. Сьогодні спортивна база має 4-х зальний спортивний комплекс для проведення занять з фізичного виховання, занять фізкультурно-оздоровчих груп та розвитку видів спорту, таких як спортивні ігри, волейбол, баскетбол, бадмінтон, настільний теніс, фехтування, атлетична гімнастика, художня гімнастика, боротьба (самбо, дзюдо, тхеквондо). В 1972 році було завершено будівництво 25-метрового плавального басейну відкритого типу та споруджено спортивний майданчик відкритого типу для занять з різних видів спорту. Крім того, в літній період в селищі Орловщина, біля річки Самари, було розбудовано оздоровчо-спортивний табір «Здоров’я» на 210 місць, де щорічно покращують своє здоров’я біля 450 студентів, співробітників, викладачів та членів їх сімей.

У 1974 році відбувся розподіл кафедри: курс лікарського контролю та ЛФК став самостійною кафедрою під керівництвом професора Юрія Андрійовича Чижа, а з 1982 р. – доцента Валентини Михайлівни Нерсесян. Керувати кафедрою фізичного виховання став енергійний, захоплений і працездатний доцент Віктор Васильович Абрамов, який в студентські роки сам був чудовим спортсменом, чемпіоном двох Спартакіад медичних вузів УРСР, обласних та міських змагань у складному виді легкої атлетики – біг на 400 м з бар’єрами. Йому вдалося підняти навчальну та фізкультурно-оздоровчу роботу на новий, більш високий рівень. Вже у 1984 році на Всесоюзному турнірі Міністерства охорони здоров’я СРСР Дніпропетровський медичний інститут вийшов на перше місце. В подальшому протягом багатьох років збірні команди ДМІ неодноразово успішно виступали у змаганнях різного масштабу і займали призові місця серед вузів області, медичних вузів України та колишнього СРСР з таких видів спорту як фехтування, легка атлетика, бадмінтон, баскетбол (чоловіки і жінки), волейбол (чоловіки) та ін.

З 1988 року знов об’єднаною кафедрою керував професор Василь Васильович Клапчук. У цей період кафедра стала опорною МОЗ України зі спортивної медицини та лікувальній фізкультури серед медичних вузів. На базі інституту почали працювати Республіканська проблемна комісія «Медичні проблеми фізичної культури та спорту» і перша в Україні спеціалізована Вчена рада із захисту докторських та кандидатських дисертацій за спеціальністю 14.01.24 – лікувальна фізкультура та спортивна медицина, якими керував професор В.В. Клапчук. У 1995 році було видано підручник для студентів вищих медичних закладів «Лікувальна фізкультура і спортивна медицина» за редакцією професорів В.В. Клапчука та Г.В. Дзяка.

У 1996 році об’єднану кафедру спортивної медицини, лікувальної фізкультури, фізвиховання та валеології знову очолив і здійснює керівництво до теперішнього часу, як вже було відзначено, професор В.В. Абрамов. Кафедра розширилась за рахунок курсу традиційної народної та нетрадиційної медицини (фітотерапії, гомеопатії та ін.), а також валеології. Кафедра якісно проводить навчальний процес, поновлена робота збірних команд, продовжує функціонувати спортивно-оздоровчій табір, яким вже багато років керує доцент кафедри В.В. Васильченко.

Особливу увагу кафедра приділяє науково-дослідницькій роботі. За весь період існування кафедри наукові дослідження проводилися з різних напрямків: удосконалення занять з фізичного виховання студентської молоді; застосуванню засобів фізичної культури в реабілітації хворих, що страждають на атеросклероз і гіпертонічну хворобу; проблемам дитячої спортивної медицини; розробці програм ствердження здорового способу життя засобами фізичної культури і спорту в умовах промислової зони та ін. З 1996 р. завідуючим кафедрою професором В.В. Абрамовим було сформовано напрямок НДР, пов’язаний з особливостями функціонування жіночого організму при інтенсивних фізичних навантаженнях. Цій проблемі була присвячена його докторська дисертація, яка стала по суті початком розвитку напрямку «Жіночий спорт» в СРСР, а потім в Україні.

З 2001 року і по теперішній час НДР кафедри присвячена розробці та оптимізації методів лікарського контролю при фізичному вихованні, оздоровчому та спортивному тренуванні» (науковий керівник – професор Абрамов В.В. ). За період існування кафедри її співробітниками було захищено одну докторську та 11 кандидатських дисертацій.

По теперішній час кафедра, яка з 2005 року отримала назву «Кафедра фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології», є опорною з фізичної реабілітації (ЛФК) та спортивної медицини серед медичних вузів України. Вона приділяє велику увагу підготовці наукових кадрів зі спортивної медицини та лікувальної фізкультури не тільки для Дніпропетровської області, а й для усіх регіонів України. На її базі діє фаховий семінар з апробації дисертацій, що подаються до спеціалізованої вченої ради з захисту дисертацій у Дніпропетровській державній медичній академії зі спеціальності 14.01.24 – лікувальна фізкультура і спортивна медицина.

Кафедрою, як опорною МОЗ України розроблені, видані та впроваджені у вищих медичних навчальних закладах затверджені МОЗ України навчальні програми з лікувальної фізкультури (фізичної реабілітації) та спортивної медицини для студентів медичного (1993, 2003, 2995 рр.) та стоматологічного (1998, 2004 рр.) факультетів; типовий навчальний план і програма підготовки магістрів (1998р.); програма кандидатського іспиту за спеціальністю 14.01.24 «Лікувальна фізкультура та спортивна медицина» (1999 р.); а також методичні рекомендації по складанню програми вступного іспиту до клінічної ординатури (2001 р.).

Поряд з цим, підготовлені і впроваджені вибрані лекції для студентів і тестові завдання для контролю знань студентів з лікувальної фізкультури та спортивної медицини (2005 р.), що рекомендовані Центральним методичним кабінетом з вищої медичної освіти МОЗ України як навчальні посібники.

Професор В.В. Абрамов є співавтором монографії “Харчування в системі підготовки спортсменів-єдиноборців” (2002 р.), яка викликала великий інтерес і знайшла практичне визнання серед фахівців. За редакцією проф. В.В. Клапчука та проф. А.В. Магльованого вийшло довідкове видання «Фізична реабілітація та спортивна медицина: профільні кафедри і курси вищих медичних та фізкультурних закладів освіти України» (2006 р.), а також за редакцією проф. В.В. Клапчук та Ю.П. Дехтярьова – монографія «Спортивна медицина України: історія, сьогодення та майбутнє» (2006 р.).Кафедрою організовуються та проводяться наради-семінари завідувачів кафедр (курсів) фізичної реабілітації (ЛФК) і спортивної медицини вищих медичних навчальних закладів України. Надається допомога органам охорони здоров’я, зокрема з 1974 по 1988 рік науковим товариством лікарів з лікувальної фізкультури та спортивної медицини Дніпропетровської області керував професор Ю.А. Чиж, а з 1989 по 1996 рік – професор В.В. Клапчук. З 1997 року обласну федерацію спортивної медицини очолює професор В.В. Абрамов. Кафедрою протягом багатьох років регулярно проводились курси тематичного удосконалення для лікарів спортивної медицини та ЛФК. Крім того, при кафедрі функціонують постійно діючі курси масажу, для студентів старших курсів та медичних працівників.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка