Історія факультету економіки, менеджменту і права у межах Київського торгово-економічного інституту розпочалася в 1966 рСторінка1/5
Дата конвертації11.05.2017
Розмір1.16 Mb.
  1   2   3   4   5

Факультет економіки, менеджменту і права


Історія факультету економіки, менеджменту і права у межах Київського торгово-економічного інституту розпочалася в 1966 р. На той час підрозділ називався економічним і мав 2 спеціальності: «Економіка торгівлі та громадського харчування» та «Бухгалтерський облік» (декан П.Д. Клименко). Навчання здійснювалось за денною, вечірньою та заочною формами навчання.

Наприкінці 60-х років у складі економічного факультету (декан М.Й. Шабанов) працювали 4 кафедри: економіки торгівлі та громадського харчування (завідувач В.І. Іваницький), бухгалтерського обліку (завідувач В.Г. Горєлкін), статистики (завідувач Г.І. Лебєдєв), загальноекономічних дисциплін (завідувач М.М. Кириєнко).

За рішенням Вченої ради інституту 24 листопада 1988 р. було затверджено нову структуру факультетів та кафедр, відповідно до якої економічний факультет реорганізовано в торговельно-економічний. Згодом, згідно з рішенням вченої ради КТЕІ від 27 травня 1993 року «Про вдосконалення організаційної структури факультетів і кафедр», торговельно-економічний факультет перетворено у факультет економіки та менеджменту. З 1996 р. – факультет економіки, менеджменту і права.

Декани факультету поступово передавали естафету керівництва. Ними були: Петро Денисович Клименко, Микола Йосипович Шабанов, Борис Михайлович Грищенко, Іван Кирилович Гогулан, Володимир Олександрович Лук’янов, Анатолій Антонович Мазаракі, Артур Станіславович Кріклій, Олександр Петрович Корольчук.

З 1997 р. деканом факультету є Наталія Миколаївна Гуляєва. Під її керівництвом на факультеті успішно функціонують 7 кафедр: економічної теорії та конкурентної політики (завідувач В.Д. Лагутін), комерційного права (Т.О. Гуржій), правознавства (Ю.І. Крегул), економіки та фінансів підприємства (І.В. Височин), маркетингу та реклами (Є.В. Ромат), менеджменту (С.І. Бай) та міжнародної економіки (Т.М. Мельник). Колектив підрозділу працює задля спільної мети підготовки висококваліфікованих фахівців у галузях міжнародних відносин, журналістики та інформації, права, економіки та підприємництва та менеджменту і адміністрування.

Підготовка фахівців здійснюється за 5 галузями знань, 8 напрямами підготовки, 11 спеціалізаціями на рівні вищої освіти «бакалавр» та 12 спеціальностями і 11 спеціалізаціями на рівні вищої освіти «магістр», 4 англомовними магістерськими програмами – «Міжнародна економіка», «Фінанси підприємства», «Менеджмент організацій торгівлі», «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності». Станом на 2014/2015 навчальний рік кількість студентів на денній та заочній формах навчання становила 2836 та 1977 осіб відповідно.

Окрім навчальної роботи на факультеті економіки, менеджменту і права гармонійно розвиваються й інші складові освітнього процесу. Зокрема, студенти продовжують переможні традиції участі в міжнародних і Всеукраїнських конференціях, олімпіадах, конкурсах студентських наукових робіт тощо: Пугачевська Катерина, Гончарук Ольга, Шикашама Антон, Карпенко Андрій, Кривенко Олександр, Гранат Лілія, Корнієнко Євгенія, Конрад Юлія, Волкова Юлія, Туник Сергій, Бульба Альона, Короп Ірина, Свистільник Вікторія, Антонбк Микола, Веровка Ганна, Шевченко Інна, Малюга Анастасія та багато інших.

Спортивні здобутки факультету завжди були вагомими та видатними. Адміністрацією університету створені сучасні умови для розвитку фізичної культури і спортивної кар’єри студентів, які весь час вдосконалюються. Упродовж багатьох років ФЕМП є переможцем спартакіад КНТЕУ. Окремо варто відзначити таких студентів: Українець Володимир (КМС – призер першості України з армреслінгу); Новіков Олексій (МС – призер чемпіонату Світу з багатирських ігор); Бонь Богдан (МС – призер чемпіонату України, чемпіон КНТЕУ з пауерліфтінгу); Семена Володимир (КМС – багаторазовий чемпіон КНТЕУ з гирьового спорту, армреслінгу, пауерліфтінгу; призер м. Києва з армреслінгу); Кисельгоф Віталій (КМС – неодноразовий призер чемпіонату м. Києва, КНТЕУ з настільного тенісу); Ніколаєнко Стефанія (МС – неодноразовий призер чемпіонату України, Київської обл., м. Києва та міжнародних турнірів з художньої гімнастики – член збірної команди з волейболу ФЕМП, призер чемпіонату КНТЕУ (капітан); Довідний Вадим (КМС – чемпіон студентської Всеукраїнської універсіади, гравець вищої ліги України – призер чемпіонату КНТЕУ(капітан); Зюріков Олександр (КМС призер першості м. Києва); Мілютін Андрій (МСМК з плавання – чемпіон і призер кубків України, Європи і Світу з плавання в ластах, багаторазовий чемпіон Києва з плавання в ластах МСМК); Степанчук Євген (ЗМС з плавання – чемпіон України з плавання в ластах, (багаторазовий) чемпіон і призер різних етапів кубку Світу і Європи з плавання в ластах, призер Всесвітніх ігор); Березін Вадим (МС з плавання – чемпіон та призер змагань з плавання м. Луцька і Волинської обл.); Почекай Михайло (КМС з плавання – член національної збірної України серед дітей інвалідів); Скуба Андрій (КМС з плавання – чемпіон та призер змагань з плавання м. Луцька і Волинської обл.).

Спортивною гордістю ФЕМП є гравці збірної команди КНТЕУ, КМС з футболу – Луньов Артем, Марченко Артем, Блазунь Владислав, Педич Сергій, Козубський Денис, Шнайдер Олександр, Голубєй Іван, Березовський Микола, Бондар Олександр, Камінський Назар.

Талановитість і щирість, високий інтелект, тонкий гумор, глибоке сприйняття загальнолюдських цінностей наповнює духовне життя студентів факультету. Найактивніші з них організують і об’єднують студентську громаду. Так, Рада студентського самоврядування факультету економіки, менеджменту і права була утворена в 2005 р. Першим її очолював Михайло Поляков. Він доклав багато зусиль, аби РСС працювала результативно. У цьому йому допоміг дружній колектив – команда з 15 творчих та всебічно розвинених особистостей. За період його головування в структурі РСС діяли 4 сектори: науки, захисту прав студентів, дозвілля та інформаційний. Пізніше було сформовано сектор спорту. На зміну Михайлу Полякову прийшла Інна Скуратовська, яка змогла розвинути та унормувати роботу РСС. За її головування було створено соціальний сектор, призначений для організації співпраці студентів факультету з людьми, які потребують спілкування, допомоги та підтримки. Потім головою РСС став Денис Пінчук, збільшилась кількість її учасників – до 50, налагодились зв’язки з іншими підрозділами університету. Започатковані традиції зберігала та розвивала Тетяна Маслова, за її головування відбулося багато змін: створено підрозділи фотографів та журналістів, реформовано ДНД, змінено напрямок діяльності сектору захисту прав студентів, що зумовило його перейменування у правовий. Анастасія Пономаренко – наступний студдекан, яка впевнено та натхненно працювала над тим, аби у межах діяльності РСС кожен міг розкрити свою індивідуальність. З 2012 р. Аліна Сергейчук підтримувала якісну та високоорганізовану роботу ради студентського самоврядування. У 2015 р. новим головою РСС обрано Сергія Насонова. Зараз структура РСС містить сектор науки і навчання, дозвілля, соціальний, правовий, спорту, інформаційний, підрозділи журналістів та фотографів.

Міжнародна складова факультетського життя є багатовекторною і напруженою. Викладачам довірено співпрацювати у межах угод КНТЕУ з університетами Китаю, Франції, Канади, США, Польщі, Болгарії, Італії, Білорусі. Міжнародне співробітництво реалізується через участь у спільних освітянських проектах та міжнародних конференціях, круглих столах, симпозіумах тощо, з такими вищими навчальними закладами і організаціями, як Білоруський державний університет, науково-технологічний парк «Академіка» Академії наук Молдови, Челябінський економічний інститут менеджменту та бізнесу, Бурагський вільний університет (м. Бураг, Болгарія), університет «Овернь - 1» (м. Клермон, Франція), Мессінський економічний університет (м. Месіна, Італія), Краківська Економічна Академія (м. Краків, Польща), університет Майамі штат Огайо (США), університет МакГілл (Канада), Європейська школа менеджменту (м. Берлін, Німеччина), Європейська академія рітейлу (м. Бріолі, Німеччина), Китайський південно-центральний університет економіки та права (м. Ухань, Китай).

Факультетом налагоджено наукове співробітництво, розширені бази практики в рамках договорів про співпрацю з державними установами, підприємствами, науково-дослідними інститутами, навчальними закладами, зокрема:

Адміністрацією Президента України, Міністерством економіки України, Міністерством праці та соціальної політики України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Вищим господарським судом України, обласними та господарськими судами, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, Державною реєстраційною службою України, Торгово-промисловою палатою України, Антимонопольним комітетом України, Спілкою рекламістів України, Українською асоціацією маркетингу, Українським Союзом промисловців та підприємців, Київською торговельно-промисловою палатою, Державною фіскальною службою України, Асоціацією митних брокерів України, Київською регіональною митницею, компаніями: METRO Cash and Carry Ukraine, мережею гіпермаркетів «Ашан»; мережею супермаркетів «Фуршет», ТОВ «Епіцентр К» , ТОВ «Снайт» м. Київ, ДП «АДІДАС-УКРАЇНА» м. Київ, ТОВ «Компанія БЛАГОДАР» м. Київ, ДП «Ємільчинське лісове господарство» Житомирської області., ПАТ «Рівненська кондитерська фабрика» м. Рівне, ТОВ «ІНМАРК Менеджмент Групп» м. Київ, ТОВ «АПЗК» Київська обл., м. Бориспіль, ТОВ «БУДТІМЛОГІСТІК» м. Київ, ДП ВАТ«Київхліб» м. Київ, ПрАТ РК «Євротек» м. Київ, ТОВ «СофітЛюкс» м. Київ, ТОВ «УКМД – Груп» м. Київ, ТОВ «ПАВЛІД» м. Київ, ТОВ «Сталкер-2» м. Київ, ПАТ «Оболонь» м. Київ, ТОВ «Укртехімпекс» м. Київ, ПАТ «Київський завод шампанських вин «Столичний» м. Київ, ТОВ «РЕНУС РЕВАЙВЕЛ» Київська обл. Обухівський р-н, м.Обухів, ПАТ «Універмаг «Дитячий світ» м. Київ, ТПГ «Український папір» м. Київ, ТОВ «Асканія ЛТД» м. Київ, ПрАТ «Центр агропромислових технологій» м. Київ, ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» м. Київ, ТОВ «Кій-Інвест» м.Київ, ПАТ «Оболонь» м. Київ, ДП ПрАТ «Укрпрофтур» ГК «Турист» м. Київ, ТОВ «АФ Прес» м. Київ, ПАТ «Агромат» м. Київ, ТОВ «Технопарк ІЕЗ ім. Є.О. Патона» м. Київ, ТОВ «АГРО-СОЮЗ ПРОЕКТИ» (Дніпропетровська обл., смт. Ювілейне), Науково-дослідним економічним інститутом Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, м. Київ, Академією технологічних наук України, Інститутом держави і права НАН України, Національним університетом біоресурсів і природокористування України, Українською асоціацією бізнес-інкубаторів та інноваційних центрів, Інститутом електрозварювання ім. Є.О. Патона (Асоціацією технопарків України), ДП ПАТ «Булочно-кондитерський комбінат».

Працевлаштування випускників не є проблемою факультету. Навпаки, випускники мають високий рейтинг на ринку праці. Забезпечення привабливості європейської системи освіти стало наслідком послідовного впровадження прогресивних технологій організації навчального процесу, розвитку змісту навчання.Кафедра економіки та фінансів підприємства
Кафедра створена в 1966 р. і до 1993 р. мала назву економіки торгівлі. Однак попередня історія кафедри почалася значно раніше, адже підрозділ функціонував з 1959 р. ще у складі філії Донецького інституту радянської торгівлі. Першим завідувачем кафедри був професор Іваницький Володимир Іванович (1989 р.). З 1993 р. кафедра була перейменована на економіки підприємництва, з 2012 р. – на економіки та фінансів підприємства.

За роки існування кафедри підготовлено більше 6,5 тисяч фахівців з економічних спеціальностей, зокрема: до 1993 р. – за спеціальністю «Економіка торгівлі», з 1993 р. – за спеціальністю «Економіка підприємства» (у т.ч. ОКР «магістр» – після 1998 р.), з 1998 р. – за спеціальністю «Фінанси і кредит», спеціалізацією «Фінанси підприємства» (в т.ч. з 2013 р. – ОКР «магістр» за англомовною програмою), з 2011 р. – ОКР «магістр» за спеціальністю «Менеджмент інвестиційної діяльності».

До сучасного професорського-викладацького складу кафедри економіки та фінансів підприємства належать 32 особи, з них 5 докторів наук, 21 кандидат наук, 6 професорів, 11доцентів.

Навчально-методична робота кафедри економіки та фінансів підприємства залишається одним з пріоритетних напрямів науково-дослідної роботи. За останні п’ять років викладачі та аспіранти кафедри за результатами наукових досліджень підготували 3 підручники, 9 навчальних посібників, 198 опорних конспектів, програм, робочих програм та методичних рекомендацій.

Крім того, на кафедрі активно розробляються елементи дистанційного навчання. У флагманах цього процесу є дисципліни «Економіка праці та соціально-трудових відносин», «Економіка підприємства», «Економіка та фінанси підприємства», «Економіка торгівлі», «Проектний аналіз», «Основи підприємництва», «Фінанси підприємства». За цими дисциплінами для системи дистанційного навчання адаптовані частина лекційного матеріалу, тестові завдання, завдання для практичних занять та самостійної роботи студентів, методика розв’язання практичних завдань, проводиться консультування студентів через форуми, чати, конференції.

Науково-дослідна робота кафедри різнопланова за тематикою та формами. Планування та організація науково-дослідної роботи здійснюється з урахуванням персональних наукових інтересів, потреб університету та вимог бізнесу. Результати досліджень мають наукову та практичну значущість, впроваджуються в навчальний процес та практику діяльності підприємств. За останні п’ять років викладачі та аспіранти кафедри підготували 17 одноосібних та колективних монографій, 618 статей та тез доповідей, в тому числі: 185 наукових статей у фахових виданнях, 46 публікацій у зарубіжних виданнях та 44 статті у наукометричних виданнях.

На кафедрі діють наукові школи професора I.O. Бланка «Фінансовий менеджмент» та «Інвестиційний менеджмент», що забезпечують можливість подальшого навчання й поглиблення знань в аспірантурі та докторантурі за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності).

Упродовж останніх 5 років на кафедрі було захищено 3 дисертації на здобуття доктора економічних наук та 6 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук.

Традиційно щорічно кафедрою проводиться круглий стіл для викладачів, студентів вищих навчальних закладів, представників бізнес-структур та державних органів управління на тему «Підвищення якості фінансово-економічної підготовки фахівців для сфери підприємництва в Україні», на якому обговорюються питання покращення якості підготовки студентів в КНТЕУ.

Відповідно до зведеного плану проведення науково-практичних конференцій КНТЕУ та з метою обговорення актуальних питань розвитку підприємництва, забезпечення правового регулювання підприємницької діяльності, визначення шляхів вирішення економічних, організаційних та правових проблем розвитку підприємництва в Україні кафедрою проводяться міжнародні науково-практичні конференції на тему «Проблеми та перспективи розвитку підприємництва в Україні».

Кафедра економіки та фінансів підприємства здійснює науково-дослідну співпрацю з Харківським державним університетом харчування та торгівлі, Львівською комерційною академією, Полтавським університетом економіки і торгівлі, Інститутом економіки та прогнозування НАН України, Академією Наук України, Департаментом статистики торгівлі Державної служби статистики України, регіональними підрозділами КНТЕУ.

Кафедра має партнерські стосунки в області розвитку спеціальностей і спеціалізацій з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Державною регуляторною службою України, Департаментом фінансової політики Секретаріату Кабінету Міністрів України, Комітетом Верховної Ради України з питань економічної політики, Спілкою підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України, Науково-дослідним економічним інститутом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та інші.

Також налагоджено співпрацю з зарубіжними партнерами, зокрема, Білоруським державним економічним університетом (Мінськ, Білорусія), Молдовською економічною академією (Кишинів, Молдова), Краківським економічним університетом (Краків, Польща), Університетом ім. Гульєльмо Марконі (Рим, Італія), Гамбурзькою спілкою сприяння підприємницькій діяльності (Гамбург, Німеччина).

До співпраці залучається широке коло великих, середніх та малих підприємств торгівлі, а саме: ПАТ «Універмаг «Дитячий світ», ТОВ «Рітейл Тренд», ПрАТ «Квіза Трейд», ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД», ТОВ «Еко» та інші.Кафедра маркетингу та реклами
Сформована в 1966 р. як кафедра організації та техніки торгівлі у складі на той час торгового факультету КТЕІ. Нові вимоги щодо рівня підготовки фахівців поступово визначали зміни у діяльності кафедри: у формуванні кадрового складу, підготовці нових навчальних дисциплін, організації навчального процесу, покращення методики викладання. З метою уточнення змісту роботи кафедра в 1994 р. перейменована на кафедру маркетингу, 2004 р. – маркетингу та комерційної діяльності, 2007 р. – маркетингу та реклами. У різні роки кафедру очолювали М.Ф. Дубонос, О.Л. Турковський, І.І. Корольков, В.В. Мова, В.В. Ортинська. З 2010 р. посаду завідувача кафедри обіймає Є.В. Ромат.

Штатна укомплектованість кафедри маркетингу та реклами становить 30 осіб, в тому числі 8 професорів, 9 доцентів.

Ромат Євгеній Вікторович, нинішній завідувач кафедри, – доктор наук з державного управління, професор, випускник Харківського інституту громадського харчування (спеціальність «Економіка торгівлі»). У 1988 р. захистив кандидатську дисертацію у Київському торгово-економічному інституті, а в 2004 р. захистив першу в Україні докторську дисертацію за рекламною тематикою в галузі наук державного управління в Національній академії державного управління при Президенті України на тему: «Державне управління рекламною діяльністю в Україні (теоретико-методологічний аспект)».

На кафедрі маркетингу та реклами діють 2 наукові школи – з реклами та бренд-менеджменту (професор Ромат Є.В.) та торгового маркетингу (професор Ортинська В.В.), що підтверджується відповідною спрямованістю наукових досліджень, наявністю значної кількості аспірантів та здобувачів, захищених кандидатських дисертацій з цієї проблематики.

Кафедра здійснює підготовку фахівців за двома спеціальностями: «Маркетинг» (пізніше ще й за спеціалізацією «Рекламний бізнес») за ступенем вищої освіти «бакалавр» з 1993 р., за ступенем вищої освіти «магістр» – з 1999 р; «Реклама і зв’язки з громадськістю» за ступенем вищої освіти «бакалавр» з 2007 р., «Реклама» за ступенем вищої освіти «магістр» – з 2011 р.

Навчально-методична робота кафедри маркетингу та реклами є одним з пріоритетних напрямів науково-дослідної роботи. За останні п’ять років викладачі та аспіранти кафедри за результатами наукових досліджень підготували 3 підручники, 7 навчальних посібників, 185 опорних конспектів, програм, робочих програм та методичних рекомендацій.

Крім того, на кафедрі активно розробляються елементи дистанційного навчання. Першоджерелами цього процесу є дисципліни «Маркетингова товарна політика», «Державні закупівлі», «Основи зв’язків з громадськістю». За цими дисциплінами для системи дистанційного навчання адаптовані частина лекційного матеріалу, тестові завдання, завдання для практичних занять та самостійної роботи студентів, методика розв’язання практичних завдань, проводиться консультування студентів через форуми, чати, конференції.

З 2004 р. кафедра маркетингу та реклами є співорганізатором проведення Міжнародної конференції Re: Mark («Маркетингові дослідження: інструменти та технології»), учасники якої розглядають інноваційні технології та інструменти маркетингових досліджень, стан дослідного ринку в Україні, перспективи його розвитку.

У 2007 р. кафедрою була започаткована Всеукраїнська науково-практична конфе­ренція «Реклама в Україні: інтеграція науки та практики», яка присвячується актуальним питанням розвитку рекламної сфери. З 2011 р. кафедра маркетингу та реклами ініціювала проведення Всеукраїнської конференції завідувачів кафедр маркетингу, реклами та суміжних дисциплін, на якій обговорюються проблеми удосконалення програм підготовки кадрів у сфері маркетингу та реклами.

Кафедра марктеингу та реклами виступає багаторічним співорганізатором загальнонаціо­нального проекту Український студентський фестиваль реклами. Студенти університету неодноразово ставали переможцями цього фестивалю, в тому числі виборювали Гран-Прі УСФР. Крім того, студенти КНТЕУ ставали пере­можцями міжнародного студентського фести­валю реклами, Націо­наль­ного фестивалю соціальної реклами, Буковинського студентського фести­валю реклами, Харківського студентського фестивалю реклами, Донецького студентсь­кого фестивалю реклами та Кримського студентського фестивалю рек­лами. Високі результати були також продемонстровані студентами КНТЕУ на Всеукраїнському конкурсі зі зв’язків із громадськістю «Золотий компас».

У 2013 р. на базі КНТЕУ кафедрою ініційовано Всеукраїнський конкурс торговельної реклами, метою якого є розвиток творчих здібностей майбутніх маркетологів, рекламістів, фахівців зі зв’язків з громадськістю та інших спеціальностей та генерування оригінальних рішень для подальшого їхнього втілення в практиці торговельної реклами.

Традиційним заходом для викладачів та студентів кафедри є день студента на Міжнародній виставці реклами і маркетингу REX. Творчий розвиток студентів кафедри відбувається і в межах роботи ПрактикМаркетинг Клубу та Реклам клубу.

Кафедра плідно співпрацює з профільними кафедрами як українських, так і закордонних закладів освіти, Українською асоціацією маркетингу, Європейською академією ритейлу, Спілкою рекламістів України, Українською Асоціацією директ-маркетингу, українськими професійними журналами: «Маркетинг і реклама», «Маркетингові дослідження в Україні», «Логістика: проб­леми та рішення» та провідними підприємствами рекламної галузі: «ОС-Дірект», «Пабліситі Кріейтінг».
Кафедра менеджменту
Старт діяльності кафедри відбувся у 1989 р. . Перша назва – кафедра управління торгівлею, сучасна – з 1993 р. Навчання студентів відбувається за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» та «магістр» за спеціальностями: «Менеджмент організацій і адміністрування: спеціалізація «Менеджмент організацій торгівлі» (до 2008 р. – «Менеджмент на ринку товарів та послуг»); спеціалізація «Менеджмент митної справи» з 2003 р; спеціалізація «Менеджмент персоналу», «Менеджмент інноваційної діяльності» («магістр») з 2008 р.; «Логістика» з 2014 р.; Менеджмент організацій торгівлі» («магістр»), англомовна програма з 2014 р.

Навчальний процес забезпечують 8 докторів наук, 12 кандидатів наук, 2 викладачі без ступеня, 3 аспіранти денної форми навчання. Загальний склад кафедри менеджменту налічує 22 особи. Підрозділ має потужну навчально-методичну базу: 10 підручників та навчальних посібників, 20 опорних конспектів лекцій, 9 збірників ситуаційних вправ, 8 збірників тестових завдань. Також підготовлено 19 дистанційних курсів електронних підручників.

За результатами плідної науково-дослідної роботи видано 506 друкованих праць, з яких 7 монографій; 200 наукових статей (30 у виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз даних) 85 тез доповідей. Відвідано 100 наукових конференцій, в тому числі 85 міжнародних.

На сьогодні захищено 5 дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук та доктора економічних наук. Науковими школами керують С.І. Бай, М.А. Міненко, В.І. Тимцуник, Г.Т. П’ятницька, Л.І. Федулова, Г.Є. Мошек, Р.А. Науменко.

Студенти щорічно беруть участь у різних наукових заходах, таких як: Всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності «Менеджмент організацій» (м. Одеса, Полтава, Київ ); Всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності «Менеджмент персоналу» (м. Київ); Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із природничих технічних і гуманітарних наук за напрямом «Менеджмент» (м. Харків, м. Київ); Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із природничих технічних і гуманітарних наук за напрямом «Управління персоналом і економіка праці» (м. Полтава): Всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності «Менеджмент організацій і адміністрування» (м. Харків). Призові місця посіло 30 студентів.

За останні 5 років роботи кафедри проведено 7 Круглих столів, 5 інноваційних форумів, 5 внутрішньоуніверситетських конкурсів серед студентів.

Налагоджено партнерські зв’язки з різними установами, громадськими організаціями, підприємствами – це Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Науково-методична комісія Міністерства освіти і науки України з менеджменту і адміністрування, Державна казначейська служба України, Технологічний парк «Інститут електрозварювання ім. Є.О.Патона», Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економічного розвитку та торгівлі, Навчально-торговельний центр (м. Біла Церква), Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління (м. Київ), Громадська спілка «Захист громадського здоров’я», Громадська організація «Українська Пест Контроль Асоціація».

Постійною є співпраця з ПАТ «Універмаг «Дитячий світ» (м. Київ), ДП «Адідас Україна» (м. Київ), ПрАТ «Фуршет» (м. Київ), ПрАТ «Євротек» (м. Чернігів), ПрАТ «Центр агропромислових технологій» (м. Київ), ТОВ «Агро-Союз Проекти» (Дніпропетровська обл., Дніпропетровський р-н, смт. Ювілейне), ТОВ «Азбі» (м. Київ), ТОВ «АПЗК» (м. Бориспіль), ТОВ «Асканія ЛТД» (м. Київ), ТОВ «Атлантика» (м. Київ), ТОВ «АФ Прес» (м. Київ), ТОВ «Будтімлогістік» (м. Київ), ТОВ «Епіцентр К» (м. Київ), ТОВ «ЄВРО – Реконструкція» (м. Київ), ТОВ «Інвекта» (м. Київ), ТОВ «Інтехсервіс» (м. Київ), ТОВ «Кій-Інвест» (м. Київ), ТОВ «Компанія БЛАГОДАР» (м. Київ), та ін.Кафедра економічної теорії та конкурентної політики
Одна з перших кафедр університету, почала роботу в 1966 р. У 1969 р. вийшла зі складу тодішньої кафедри суспільних наук і тривалий час функціонувала як кафедра політичної економії. В 1991 р. була перейменована на кафедру економічної теорії, а у 2007 р., з метою вдосконалення організації структури та уточнення назв кафедр, – на кафедру економічної теорії та конкурентної політики.

Вже 50 років цей підрозділ забезпечує фундаментальну економіко-теоретичну підготовку студентів на всіх факультетах та спеціальностях КНТЕУ. Високопрофесійний кадровий потенціал кафедри отримав визнання не лише у межах університету, а й у межах країни. Так, кафедра відома серед фахівців своїми підручниками та науково-методичними розробками з таких дисциплін, як: «Економічна теорія», «Макроекономіка», «Мікроекономіка», «Державне регулювання економіки» та ін. Викладачі кафедри відомі своїми монографіями, публікуються у таких визнаних вітчизняних журналах, як «Економіка України», «Фінанси України», «Банківська справа» тощо.Кафедра економічної теорії та конкурентної політики вперше в Україні розпочала підготовку фахівців у сфері конкурентної політики. Вона є випусковою кафедрою і провадить підготовку фахівців ОКР «магістр» за спеціальністю 8.03060106 «Управління в сфері економічної конкуренції». З цих питань плідно співпрацює з керівниками та провідними спеціалістами Антимонопольного комітету України та його підрозділів.

На кафедрі економічної теорії та конкурентної політики діє наукова школа з теорії конкуренції і конкурентної політики держави, що підтверджується відповідною спрямованістю наукових досліджень, наявністю значної кількості аспірантів та здобувачів, захищених кандидатських та докторських дисертацій.

Завідувачем кафедри є доктор економічних наук, професор Лагутін Василь Дмитрович, випускник Київського державного університету ім. Тараса Шевченка 1978 р., спеціальність «Політична економія». Вчений має велику кількість опублікованих наукових праць, у тому числі підручники, навчальні посібники, монографії.

В останні роки відбулося «омолодження» викладацького складу працівників кафедри. На кафедрі економічної теорії та конкурентної політики на постійній основі працює 22 особи, 1 за сумісництвом, 5 професорів, 4 доктори наук, 16 доцентів та кандидатів наук.

На кафедрі постійно здійснюється робота щодо підвищення наукової кваліфікації викладачів, обговорення тем дисертаційних досліджень, проходження наукового стажування, контроль за планом підготовки докторських та кандидатських дисертацій, що виконуються. У період 2010-2015 рр. на кафедрі було захищено три докторські дисертації (Ю.М. Уманців, А.В. Бойко, А.Г. Герасименко) та шість кандидатських дисертацій (І.Б. Хоменко, О.І. Міняйло, А.В. Паладі, Ю.І. Боровик, Ю. І. Ясько, Ю.А. Рак).

Результати наукових досліджень педагогів кафедри були опубліковані у провідних фахових виданнях в Україні й за кордоном, підлягали обговорюванню на представницьких міжнародних та всеукраїнських наукових конференціях. Зокрема, за 2009-2014 рр. науково-викладацьким колективом опубліковано 525 наукових та науково-методичних робіт, у тому числі 397 наукових робіт, 128 науково-методичних робіт. За цей період підготовлено та опубліковано одноосібно або у співавторстві 12 монографій, 252 наукові статті, 145 тез доповідей, видано 5 підручників, з яких один електронний, 12 навчальних посібників.

Потужний кадровий потенціал викладачів надав можливість розпочати роботу щодо заснування на кафедрі наукової школи з проблем конкурентної політики, антимонопольного регулювання, теоретичних досліджень проблем сфери товарного обігу. У 2010-2014 рр. на кафедрі розроблялися держбюджетні теми «Модифікація конкурентної політики в умовах становлення інноваційної економіки», «Розвиток конкуренції на внутрішньому ринку» та госпдоговірні теми «Формування економічного механізму ефективної конкуренції на внутрішньому ринку України» і «Структурно-інституціональна трансформація внутрішнього ринку і торгівлі у посткризовий період розвитку національної економіки». Крім того, викладачі кафедри брали участь у виконанні трьох госпдоговірних тем, що виконувалися на базі Центру комплексних досліджень з питань антимонопольної політики, а саме: «Розробка методології дослідження ринків роздрібної реалізації продовольчих товарів та суміжних з ними ринків», «Особливості реалізації конкурентної політики: системність та комплексність», «Формування системи моніторингу стану та тенденцій розвитку конкуренції на загальнодержавному, галузевому та регіональному рівнях».

Значні можливості для наукового співробітництва надає участь провідних фахівців кафедри у роботі Науково-методичних комісій МОН України, поширюючи та поглиблюючи сферу обміну інформацією з метою вдосконалення навчального процесу, участі в конференціях, конкурсах тощо. Кафедра є ініціатором проведення міжнародних науково-практичних конференцій, круглих столів, міжнародної студентської інтелектуальної гри в он-лайн режимі «Конкурентна політика та антимонопольне законодавство», що традиційно відбувається між КНТЕУ, Національним університетом «Львівська політехніка», Донецьким державним університетом управління та Радою з питань конкуренції Республіки Молдова, тощо.

У жовтні 2012 р. кафедрою було проведено міжнародну науково-практичну конференцію «Конкурентна політика держави в умовах модернізації економіки», де на високому науково-теоретичному рівні відбувся обмін думками між вченими, а також працівниками Антимонопольного комітету, ділових кіл, підприємницького середовища. Учасниками конференції були М. Я. Бараш – в. о. Голови АМКУ, державні уповноважені Комітету, керівники департаментів, а також представники Інституту економіки та прогнозування НАН України, Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України, Інституту економіки промисловості НАН України, Київського національного університету імені Вадима Гетьмана, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного університету «Львівська політехніка», Тернопільського національного економічного університету, Хмельницького національного університету, Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Туган-Барановського, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Донецького державного університету управління та багатьох інших.

Кафедрою організовуються та проводяться на регулярній основі круглі столи. Зокрема, у грудні 2010 р. відбувся круглий стіл на тему «Конкурентна політика держави в умовах становлення інноваційної економіки». В роботі круглого столу взяли участь провідні фахівці Антимонопольного комітету України, Інституту економіки та прогнозування НАН України, КНЕУ ім. Вадима Гетьмана. У жовтні 2011 р. було проведено круглий стіл на тему «Конкуренція та конкурентоспроможність економіки України» за участю науковців та керівних працівників АМКУ, Інституту економіки та прогнозування НАН України, Київського національного університету імені Вадима Гетьмана, Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У листопаді 2013 р. – круглий стіл на тему «Роль конкурентної політики в забезпеченні економічного зростання».

Наукове співробітництво кафедри з підрозділами інших наукових устано та навчальних закладів є вагомою складовою наукової роботи. Це сприяє підвищенню ефективності наукових пошуків, розширює горизонти досліджень. Так, продовжується співпраця з університетом Македонії (м. Салоніки, Греція), з фахівцями університетів міст Пекін та Ухань (Китай), Братиславським економічним університетом (Словацька Республіка), Азербайджанським державним економічним університетом (м. Баку). Обміном досвіду, обміном результатам наукових досліджень, участю у міжнародних конференціях, взаємним рецензуванням наукових праць характеризується співробітництво кафедри економічної теорії із Харківським національним університетом, Білоруським державним економічним університетом, Донецьким національним університетом, Московським державним торговельно-економічним університетом. Міцними і перспективними є стосунки кафедри із Антимонопольним комітетом України: проведення зустрічей, обговорення актуальних наукових проблем, стажування викладачів, методичні консультації.

Професори кафедри співпрацюють із редакційними колегіями наукових та науково-практичних журналів. Так, проф. Лагутін В.Д. є членом редколегії журналу «Фінанси України», «Банківська справа», «Економічна теорія», «Вісник Інституту економіки і менеджменту «Галицька академія», «Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету» і «Вісник КНТЕУ». Також варто відзначити співробітництво з кафедрою економічної теорії та історії економіки Національної академії державного управління при Президентові України.Кафедра міжнародної економіки
Розпочала роботу в 1993 р. як кафедра зовнішньоекономічної діяльності, у 2003 р. була перейменована на кафедру менеджменту зовнішньоекономічної діяльності, у 2007 р. – кафедру міжнародної економіки. У різні роки завідувачами підрозділу були: кандидат економічних наук, професор Є. М. Воронова, доктор економічних наук, професор А. А. Мазаракі. Нині кафедру очолює докор економічних наук, професор Т. М. Мельник.

Кафедра міжнародної економіки є випусковою за лсвітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра та магістра з трьох спеціальностей: «» а саме: «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності», «Міжнародна економіка», «Міжнародний бізнес». Також здійснюється підготовка магістрів за англомовними програмами – спеціальність «Менеджмент ЗЕД» з 2011 р., спеціальність «Міжнародна економіка» з 2014 р.

У колективі кафедри працюють 24 штатних викладачі та 3 сумісники, у т. ч. 4 доктори економічних наук, 21 кандидат економічних наук, 2 – без наукового ступеня. З 2010 до 2015 рр. на кафедрі підготовлено 284 найменування науково-методичних розробок, серед яких 23 підручники та навчальні посібники з грифом МОН України, 1 електронний підручник, 27 опорних конспектів лекцій.

Викладачами розроблені та активно впроваджуються у навчальний процес дистанційні курси з 5 дисциплін, а саме: «Екологія», «Світовий ринок товарів та послуг» (доцент Бохан А.В.), «Митне регулювання ЗЕД» (доцент Дьяченко О.В.), «Міжнародні перевезення» (доцент Донченко О.О.), «Рекреаційні комплекси світу» (доцент Артамонова Г.В.).

Науково-дослідна робота за період 2010-2015 рр. характеризується такими показниками: 21 монографія, 743 наукові статті та тези на міжнародних конференціях, 20 статей у міжнародних науково-метричних базах даних, 12 публікацій у зарубіжних виданнях, 13 науково-дослідних робіт (4 держбюджетні, 9 госпдоговірних). Захищені 1 докторська та 15 кандидатських дисертацій.

На кафедрі функціонують три наукові школи: професора Мазаракі А.А. з теоретичних та прикладних питань у сфері зовнішньоекономічних зв’язків, а також проблем формування ринкового механізму господарювання в контексті інституціональних зрушень в Україні з огляду на набуття нею членства в СОТ; професора Мельник Т.М. з питань регуляторної політики у сфері зовнішньої торгівлі, професора Юхименка В.В. з питань дослідження механізмів підвищення міжнародної конкурентоспроможності вітчизняних підприємств, що виходять на різноманітні сегменти світових товарних ринків.

Працює аспірантура та докторантура за спеціальностями 08.00.02 «Світове господарство і міжнародні економічні відносини», 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством», 08.00.04 «Економіка та управління підприємствами».

Щорічно кафедрою проводиться ряд заходів, серед яких – міжнародна науково-практична конференція «Трансформація національних моделей економічного розвитку в умовах глобалізації», всеукраїнські круглі столи з актуальних питань міжнародної економіки. Двічі на рік відбувається засідання студентського круглого столу в рамках роботи Євроклубу, з 2014 р. проводиться ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Міжнародна економіка». У рамках «Тижня консумерських знань» Всеукраїнського руху «Молодь за права споживачів» проводиться бліц-інфо «Європейський Союз: мрія та реальність» (доцент Головня Ю. І., асистент Головачова О. С.) та майстер-клас «Купуй віртуально – захищайся реально» (старший викладач Генералов О. В.).

Кафедра плідно співпрацює з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Науково-дослідним економічним інститутом (НДЕІ), який функціонує при Міністерстві, Торгово-промисловою палатою України та Київською торгово-промисловою палатою, ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Дніпропетровським національним університетом, Дніпропетровською національною гірничою академією, Криворізьким технічним університетом, Національним технічним університетом «Львівська політехніка», Харківським державним економічним університетом, Київським національним авіаційним університетом, Дніпропетровським металургійним університетом, Херсонським технічним університетом, Київським національним економічним університетом.


Кафедра комерційного права
Створена в листопаді 1999 р. шляхом реорганізації кафедри права. Випускова кафедра з підготовки юристів економіко-правового профілю освітнього ступеня «бакалавр» за спеціалізаціями 6.03040101 «Комерційне право», 6.03040102 «Фінансове право» та освітнього ступеня «магістр» за спеціалізаціями 8.0304010101 «Комерційне право», 8.0304010102 «Фінансове право», 8.0304010104 «Правове забезпечення підприємницької діяльності».

У професорсько-викладацькому складі – 30 науково-педагогічних працівників, в тому числі 5 докторів та 19 кандидатів юридичних наук. Завідувач кафедри – доктор юридичних наук, старший науковий співробітник Т.О. Гуржій.

Значна увага кафедри комерційного права приділяється методичному забезпеченню навчального процесу. Так, за останні 5 років підготовлено 550 методичних видань (методичних посібників, практикумів, опорних конспектів лекцій та курсів дистанційного навчання). Крім того, викладачі підрозділу є авторами цілого ряду підручників і навчальних посібників, серед яких: «Теорія держави і права» (В.М. Марчук, О.В. Корольков, 2012 р.), «Комерційне право» (Л.В. Ніколаєва, Л.А. Микитенко, 2012 р.), «Міжнародний комерційний арбітраж» (О.М. Гончаренко, 2014 р.), «Підприємницьке право» (П.М. Пальчук, 2015 р.) та ін.

Професорсько-викладацький склад кафедри постійно бере участь у науково-практичних конференціях, семінарах, «круглих столах» в Україні та за кордоном. Для прикладу – за останні п’ять років зроблено 257 доповідей на міжнародних, державних та вузівських конференціях, семінарах, круглих столах.

Станом на 2015 р. кафедрою комерційного права виконуються 7 науково-дослідних робіт, тематика яких тісно пов’язана з державним концепціями, програмами та планами розвитку. Результати науково-дослідної роботи кафедри знайшли відображення в 415 наукових працях (з яких 11 монографій, 229 наукових статей у вітчизняних та зарубіжних виданнях та 175 тез доповідей на міжнародних конференціях). Викладачами кафедри Т.О. Гуржій, Н.Д. Красіліч та Л.В. Ніколаєвою здійснюється наукове керівництво підготовкою аспірантів.

Викладачі постійно працюють над підвищенням свого наукового та професійного рівня. З 2010 р. захищено 4 кандидатських (Д.М. Букатова, О.О. Плетнева, І.М. Миронець, О.А. Вознесенська) та 4 докторські (В.М. Андріїв, Т.О. Гуржій, І.Л. Самсін, О.О. Бакалінська) дисертації. Провідні науковці кафедри комерційного права є членами наукових і вчених рад ВНЗ України, а також спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських та докторських дисертацій. В межах підрозділу регулярно проводяться відкриті лекції, семінари, круглі столи за участю відомих науковців та практиків. У 2013-2014 рр. кафедра комерційного права спільно з Міністерством юстиції України, Координаційною радою молодих юристів України та Інститутом держави і права імені В.М. Корецького НАН України виступила організатором проведення Міжнародного правничого конкурсу імені В.М. Корецького.

Важливою формою наукової діяльності кафедри є участь у нормопроектувальній, в тому числі законотворчій роботі. За безпосередньої участі працівників кафедри комерційного права розроблені проекти Законів України «Про внутрішню торгівлю», «Про напрями конкурентної політики у 2013-2023 рр.», «Про Антимонопольний комітет України», «Про інформацію», «Про захист персональних даних» та ін.

Постійне збільшення кількості звернень про наукову експертизу нормативно-правових актів, які надходять від органів державної влади, свідчить про потужний науковий потенціал кафедри комерційного права. У рамках наукової взаємодії з публічною адміністрацією працівниками кафедри було надано низку експерних відгуків на акти чинного законодавства: закони України, рішення РНБО України, постанови Кабінету Міністрів України, накази та розпорядження центральних органів виконавчої влади.

Одним із провідних напрямів кафедральної діяльності є організація роботи Юридичної клініки «Центр правового захисту». Юридичною клінікою налагоджено співпрацю з Всеукраїнською громадською організацією Асоціацією адвокатів України та Клубом майбутніх адвокатів ААУ, Всеукраїнською федерацією споживачів «ПУЛЬС», студентською громадською організацією «Правничий клуб КНТЕУ», студентською громадською організацією ОСА та громадською організацією «Молодіжний рух «Молодь за права споживачів», юридичними фірмами, юридичними клініками інших вищих навчальних закладів України та іншими представниками державних і недержавних органів та організацій.

Кафедра комерційного права має широкі та багатогранні стосунки з науковими, навчальними закладами, з правничими установами та органами державної влади. Серед цих структур: Вищий Господарський суд України, обласні та міські господарські суди; Інститут держави і права НАН України; Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого; Інститут законодавства Верховної Ради України; Національний університет біоресурсів і природокористування України; Антимонопольний комітет України; НДІ приватного права та підприємництва АПН України; Міжрегіональна академія управління персоналом; Одеський державний університет внутрішніх справ; Академія адвокатури України; Національна академія внутрішніх справ; Одеський державний університет внутрішніх справ; Державна реєстраційна служба України; Адміністрація Президента України тощо.
Кафедра правознавства
Створена у 1999 р. з метою покращення навчального процесу студентів, що обрали «Правознавство» своїм майбутнім фахом. На початку своєї діяльності здійснювала функції забезпечення навчального процесу в КНТЕУ в цілому. З відкриттям у 2000 р. спеціалізації «Правове забезпечення безпеки підприємницької діяльності», кафедра стала випусковою за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» та «магістр».

У професорсько-викладацькому складі кафедри – 2 професори, 5 доцентів, 4 старших викладачі, 1 асистент, з яких 1 доктор юридичних наук та 10 кандидатів юридичних наук. За сумісництвом працюють 1 доктор юридичних наук та 2 кандидати юридичних наук. Завідувач кафедри правознавства – Ю.І. Крегул. Під його керівництвом підготовлено 9 кандидатів юридичних наук. Сьогодні в аспірантурі кафедри навчається ще 3 аспіранти.

Упродовж 2010-2015 рр. на кафедрі здійснювалася плідна навчально-методична робота, за результатами якої видано 1 підручник, 39 посібників, 1 опорний конспект та 47 інших видів матеріалів. За результатами науково-дослідної роботи вийшли друком 3 монографії, 72 наукові статті, 79 тез доповідей.

У 2015 р. викладачі кафедри (професор Крегул Ю.І., кандидати юридичних наук, доценти Сокиран М.Ф. та Мушенок В.В., старший викладач Слухацький Р.П. та ін.) взяли участь у 14 міжнародних та 3 всеукраїнських науково-практичних конференціях, присвячених найрізноманітнішим проблемам – розвитку окремих галузей права (цивільного, кримінального, адміністративного, екологічного, конституційного та ін.), підприємництву, правам і свободам людини і громадянина, розвитку вищої школи тощо. За результатами виступів на конференціях було опубліковано 16 тез їх доповідей.

Викладачі кафедри правознавства підтримують зв'язки зі спорідненими кафедрами та установами, зокрема, з Інститутом законодавства Верховної Ради України, Науково-експертним управлінням Апарату Верховної Ради України, Інститутом держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, кафедрою права і законотворчого процесу Національної академії державного управління при Президентові України та ін.

Перша назва – технологічний факультет, створений у 1966 р. з метою підготовки фахівців за спеціальністю «Технологія та організація громадського харчування». Першим деканом став доцент Є.О. Канарчук – кандидат технічних наук, доцент, заслужений працівник вищої школи Української РСР, очолював факультет до 1973р. З часом його змінювали В.М. Ніколаєв, який очолював факультет з 1972 по 1975 рр., О.В. Юлін, професор В.І. Карсекін, професор М.М. Каракура, доценти В.Є. Артеменко, І.І. Тарасенко, професор М.І. Пересічний, професор Т.І. Ткаченко. З 2015 р. факультет очолює Н.І. Ведмідь. Деканами заочного відділення в різні роки працювали В.Р. Махнюк, І.М. Грищенко, О.М. Бурлаков, В.Г. Волощук.

У складі технологічного факультету в 1968 р. діяло 7 кафедр: технології та організації громадського харчування, обладнання та автоматизації підприємств громадського харчування, загально-технічних дисциплін, вищої математики, фізики, іноземних мов, фізичного виховання.

Звдяки новим площам навчально-лабораторного корпусу КТЕУ у квітні 1973 р. значно поліпшилися умови викладання багатьох дисциплін. Уперше в торговельно-економічному інституті було створено лабораторії приготування їжі, холодильного устаткування, кабінети обчислювальної техніки.

Спільно з навчально-виробничим комбінатом технологічний факультет організовував виставки кулінарних виробів, проводів тематичні вечори, де студенти пропагували блюда української кухні, демонстрували національне вбрання, співали народні пісні. Ці вечори користувалися великою популярністю серед студентства. В середині 80-х рр. у кафе проводилися безалкогольні весілля. Виникали навіть черги на їх проведення. У здійсненні цих заходів значну організаторську роботу виконували декан технологічного факультету В.І. Карсєкін та директор комбінату І.А. Полонський.

Значна увага в період існування факультету приділялася науково-дослідній роботі: разом зі співпрацівниками Українського науково-дослідного інституту м’ясної і молочної промисловості кафедрою технології громадського харчування (під керівництвом Л.Я. Ковтуненко) було розроблено рецептури оздоблювальних напівфабрикатів для кондитерських виробів.

Враховуючи розвиток соціально-економічних перетворень України, 27 травня 1993 р. вчена рада КНТЕУ приймає рішення «Про вдосконалення організаційної структури факультетів і кафедр», відповідно до якого технологічний факультет було перейменовано у факультет громадського харчування і готельного господарства. Підвищення якості професорсько-викладацького складу факультету в той час відбувалось за рахунок підготовки докторів, кандидатів наук через докторантуру та аспірантуру. У 1998 р. захистили докторські дисертації проректор В.Д. Базидевич, декан факультету ресторанного бізнесу та готельного господарства М.І. Пересічний, доценти М.С. Кармазина, О.А. Корольов, В.Т. Сусіденко. Упродовж 2001-2004 рр. захистили докторські дисертації: Т.І. Ткаченко, В.О. Шевчук.

Щороку в грудні КНТЕУ святкує День факультету ресторанно-готельного та туристичного бізнесу.Кафедра технології і організації ресторанного господарства
За період існування кафедри посаду її завідувача обіймали: доцент О.І. Здобнов, професор М.М. Калакура, доцент О.Ю. Завадинська, доцент В.І. Кочерга., професор М.І. Пересічний. З 2015 р. кафедру технології і організації ресторанного господарства очолює професор М.Ф. Кравченко, доктор технічних наук, автор багатьох наукових та навчально-методичних праць, керівник науково-дослідних робіт та комплексних програм виконаних на замовлення Міністерства освіти і науки України.

Кафедра технології і організації ресторанного господарства є випусковою зі спеціальності 05170113 «Технології в ресторанному господарстві». Під керівництвом М.Ф. Кравченка підготовку фахівців технології та організації ресторанного господарства забезпечує науково-педагогічний колектив, який складається з докторів наук (12,5%) та викладачів із науковим ступенем (94%). Викладацький склад кафедри – це колектив спеціалістів-професіоналів, які постійно прагнуть вдосконалювати форми та методи навчання, застосовують новітні методики в аудиторіях з сучасним обладнанням. В роботі кафедри значне місце посідає науково-дослідна робота. Весь її комплекс спрямований на вирішення актуальних фундаментальних теоретичних та практичних питань, пов’язаних зі стратегічним розвитком галузі ресторанно-готельного господарства. Студенти факультету мають можливість займатися науковою роботою, брати участь у студентських наукових конференціях, олімпіадах, публікувати свої наукові праці. Кожного року в КНТЕУ проводиться день факультету ресторанно-готельного та туристичного бізнесу, в організації якого кафедра відіграє провідну роль. В рамках свята відбувається виставка кулінарної та кондитерської майстерності. Силами студентів організовується діяльність декількох закладів ресторанного господарства, демонструється діяльність консалтингової фірми із надання практичних рекомендацій з питань оздоровчого, лікувально-профілактичного харчування.

Студенти мають можливість вивчати кулінарне мистецтво і сервіс у ресторанному господарстві. Знайомляться з унікальним досвідом вітчизняних і зарубіжних фахівців у сфері ресторанного господарства. У грудні 2014 р. відбувся кулінарний майстер-клас з інноваційних технологій Souse-vide від  Віталії Олександрівни Дубовеської – керівника кулінарного проекту «SUPER COOK» в Україні. На майстер-класі студенти взяли участь у приготуванні та дегустації страв – фруктово-овочевого смузі, соусу «Тартар», фруктового мусу, салату «Париж».
Кафедра туризму та рекреації
Створена в результаті реорганізації кафедри готельно-ресторанного та туристичного бізнесу відповідно до постанови вченої ради КНТЕУ від 25 грудня 2014 року та наказу ректора № 472 від 5 березня 2015 року «Про проведення організаційних заходів у зв’язку зі змінами у структурі університету».

Повна історія кафедри почалася у 1982 р., з моменту створення кафедри економіки, організації та управління громадським харчуванням, організатором та першим завідувачем якої був заслужений працівник науки професор В.К. Задорожний. Він доклав багато зусиль для становлення та розвитку кафедри, під його керівництвом було досліджено та розвинено сферу громадського харчування, опубліковано десятки підручників, навчальних посібників, монографій, сотні наукових статей. Одним з головних показників якості підготовки висококваліфікованих фахівців стала науково-дослідна робота студентів та аспірантів, саме під керівництвом В.К. Задорожного було захищено близько 70 дисертаційних робіт.

У подальшому кафедру очолювали: кандидат економічних наук, професор В.І. Невесенко (1989-1991); доктор економічних наук, професор В.І. Карсекін (1992-1993); кандидат економічних наук, доцент Н.П. Мельник, (1993-1997); кандидат економічних наук, доцент Т.І. Ткаченко (1997-2002), кандидат економічних наук, доцент С.В. Мельниченко (2003-2006 рр.).

З 2007 р. кафедру туризму та рекреації очолює доктор економічних наук, професор Т.І. Ткаченко – фахівець своєї справи, голова експертної ради з питань проведення експертизи дисертаційних робіт Міністерства освіти і науки України з проблем секторального розвитку та підприємництва; член президії науково-методичної комісії (НМК) з менеджменту і адміністрування, а також НМК зі сфери обслуговування; голова підкомітету «Послуги туристичні» ТК-118 Держспоживстандарту України; співавтор розроблення нового покоління галузевого стандарту вищої освіти з напрямку підготовки «Менеджмент» за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спеціаліст», «магістр»; 3 національних стандартів (ДСТУ) та 2 державних програм в сфері туризму.

Від часу початку підготовки фахівців для сфери туризму ( з 1992 р.) на кафедрі підготовлено до захисту 8 докторських дисертаційних робіт (Т.І. Ткаченко, С.В. Мельниченкло, М.Г. Бойко, Г.І. Михайличенко, Н.І. Ведмідь, М.В. Босовська, Л.М. Шульгіна, Г.Т. П’ятницька – науковий консультант доктор економічних наук, професор А.А. Мазаракі), більше 10 кандидатських дисертаційних робіт, видано близько 30 монографій та 20 підручників і навчальних посібників з професійно-орієнтованих навчальних дисциплін за напрямами підготовки «Туризм» та «Менеджмент».

У 1991 р., вперше серед навчальних закладів України ІІІ – ІV рівнів акредитації, було здійснено набір студентів зі спеціальностей «Менеджмент готельного господарства та туризму», «Маркетинг в готельному господарстві та туризмі», «Економіка в готельному господарстві та туризмі», які надалі трансформувались в єдину спеціальність «Менеджмент організацій».

Колектив кафедри брав активну участь у міжнародних договорах співробітництва із навчальними закладами Греції, Франції, Польщі, Угорщини та ін. Нині для набуття практичних навичок студенти проходять практику у провідних підприємствах туристичного бізнесу м. Києва, кращих оздоровчих і санаторних комплексах Карпат та узбережжя Чорного моря, а також за кордоном (Греція, Угорщина, Франція).

Навчальний процес на кафедрі забезпечує науково-педагогічний колектив, який складається зі 15 спеціалістів-професіоналів, які постійно вдосконалюють форми і методи навчання, застосовують новітні методики та сучасне обладнання. У професорсько-викладацькому складі 4 доктори наук (26,6 %) та 13 викладачів з науковим ступенем (86,7 %). Кафедра об’єднує висококваліфікований колектив творчих працівників, які забезпечують викладання базових і спеціальних професійно-орієнтованих навчальних дисциплін для сфери туристичного бізнесу. Стратегічні завдання роботи кафедри визначаються потребами вирішення актуальних завдань вищого навчального закладу, підвищення якості професійної підготовки та розширення практичних та теоретичних знань майбутніх фахівців.

Кафедра туризму та рекреації є випусковою для фахівців, які здобувають вищу освіту за такими галузями знань: «Менеджмент і адміністрування», напрям підготовки «Менеджмент», спеціальність «Менеджмент організацій і адміністрування (за видами економічної діяльності)», спеціалізація «Менеджмент туристичного бізнесу»; «Сфера обслуговування», напрям підготовки «Туризм», спеціальність «Туризмознавство (за видами)» спеціалізація «Туристична діяльність»; «Сфера обслуговування», напрям підготовки «Готельно-ресторанна справа», спеціальність «Курортна справа».

Запроваджені англомовні програми підготовки магістрів зі спеціальності «Менеджмент організацій і адміністрування (за видами економічної діяльності)» спеціалізації «Менеджмент туристичного бізнесу» та спеціальності «Туризмознавство (за видами)» спеціалізації «Туристична діяльність».

Активно проводиться науково-дослідна робота, спрямована на вирішення актуальних фундаментальних теоретичних та практичних питань стратегічного розвитку туристичної сфери; кафедра виступає активним розробником законодавчих і нормативних документів, галузевих стандартів вищої освіти з напрямів підготовки «Менеджмент», «Туризм», «Готельно-ресторанна справа». У межах підрозділу діє сформована наукова школа під керівництвом завідувача кафедри, професора, доктора економічних наук Т.І. Ткаченко – «Управління суб’єктами туристичного бізнесу в умовах трансформаційної економіки та переходу до сталого розвитку». Студенти займаються науковою роботою, беруть участь у студентських наукових конференціях, конкурсах наукових студентських робіт, олімпіадах, публікують свої наукові праці. Випускники кафедри можуть продовжувати навчання в аспірантурі та докторантурі.

Упродовж 2010–2014 рр. викладачі кафедри взяли активну участь у виконанні госпрозрахункових і держбюджетних науково-дослідних робіт: «Управлінський механізм розвитку туристських дестинацій в Україні» (керівник професор Т.І. Ткаченко); «Управління збутовою діяльністю підприємств (закладів) ресторанного господарства» (старший викладач Л.В. Лукашова); «Розроблення науково-методичного забезпечення програм перепідготовки та підвищення кваліфікації викладачів і фахівців туристичного супроводу для івент-заходів» (професор А.А. Мазаракі); «Бізнес-процеси в туристичній індустрії» (професор Т.І. Ткаченко); «Маркетинг виставкової діяльності» (професор Л.М. Шульгіна); «Маркетингові комунікації підприємств ресторанного господарства» (професор С.В. Мельниченко); «Інноваційний розвиток підприємств сфери туризму» (професор Т.І. Ткаченко); «Науково-методичне забезпечення підготовки та перепідготовки фахівців за спеціальністю «Туризмознавство» (за видами)» (професор Т.І. Ткаченко); «Організаційно-економічний механізм управління збутовою діяльністю туристичного агентства «Маркотур» (професор І.Я. Антоненко).

Впровадження результатів наукових досліджень у формі методичних рекомендацій направлені до Міністерства економіки України, Головного Управління комунального та готельного господарств і туризму Київської міської державної адміністрації, Державного агентства туризму і курортів Міністерства освіти і науки України, мережі ресторанів «Козирна карта», «Прем’єр готель Русь» та інші підприємства туристичного, готельного і ресторанного бізнесу. Практичні рекомендації знайшли своє відображення в практичній діяльності підприємств туристичної індустрії «Компанія «Європа–груп», «TPG», «Корал тревел», «ТУІ», «Президент-готель», закладів ресторанного господарства «Мода Бар», «Томас», «Тарас», «Зодчий Київ», «Діксіленд», ПрАТ «Укрпрофтур».

Кожного року в КНТЕУ, за традицією, відзначається День туризму, присвячений Всесвітньому дню туризму та Дню туризму в Україні, в організації якого кафедра відіграє провідну роль. Захоплююча програма свята включає у себе конкурси знавців туризму та подорожей, виконавців бардівської пісні та етнічних танців, пригодницький квест, змагання з орієнтування на місцевості, спортивної сили та спритності, кулінарної майстерності. Студентський туристичний клуб «Еверест», що працює під егідою кафедри, представляє учасникам та гостям заходу численні стенди з яскравою інформацією про свої досягнення в освоєнні вітчизняного та світового туристичного простору. Усі бажаючі мають можливість стати членами цього клубу, поспілкувавшись з його активними учасниками та керівником.Кафедра інженерно-технічних дисциплін
Кафедра інженерно-технічних дисциплін створена у 1968 р. На той час називалась кафедрою обладнання і автоматизації підприємств громадського харчування. Перший завідувач – доцент Є.О. Канарчук, згодом кафедру очолювали доцент О.В. Юлін, професори М.В. Протченко, І.О. Конвісер.

Помітний слід у історії кафедри залишили вчені: професори Є.О. Канарчук, В.І. Найденко, І.Я. Романовський, доценти О.В. Юлін, В.М. Ніколаєв, І.І. Лангенбах, В.Г. Зенцев, Г.А. Бублик, І.І. Тарасенко, Т.Б. Паригіна, М.В. Боровський, старший викладач Ж.П. Макерова.

У 1997 р., в результаті об’єднання кафедр устаткування, автоматики і автоматизації громадського харчування та загальнотехнічних дисциплін і фізики утворено кафедру інженерно-технічних дисциплін. Нині її очолює кандидат технічних наук, доцент С.Л. Шаповал.

Професорсько-викладацький склад кафедри, спираючись на досвід розробки та впровадження новітніх навчальних технологій, забезпечує високий рівень підготовки фахівців. Так, у навчальному процесі задіяні такі сучасні лабораторії: теплового та холодильного устаткування; механічного устаткування; систем автоматизованого проектування з 16 комп’ютерами та інтерактивною дошкою; інтегрованих систем управління бізнес-процесами, в якій встановлена система «D2 System», що в автоматизованому режимі може забезпечити керування закладами ресторанного господарства, а також система «SMarket» для ведення автоматизованого обліку в підприємствах торгівлі; фізики, оснащена цифровим універсальним вимірювальним приладом та комплектом ПЗ «Мультимедійна навчальна лабораторія ІТМ».

У період 2012–2014 рр. викладачі кафедри взяли активну участь у виконанні чотирьох госпрозрахункових і держбюджетних науково-дослідних робіт: «Фізичні методи обробки та контролю якості сировини і матеріалів» (керівник – кандидат технічних наук, доцент С.Л. Шаповал), «Оптимізація проектних і технічних рішень закладів готельно-ресторанної та курортної  справи» (керівник – кандидат технічних наук, доцент С.Л. Шаповал), «Розроблення методології підвищення працездатності та здоров’я студентів КНТЕУ» (керівник – кандидат технічних наук, доцент Р.А. Расулов), «Розробка моделей експрес-діагностики теплофізичних властивостей харчових продуктів» (керівник – кандидат технічних наук, доцент С.Л. Шаповал).

За останніх 3 роки викладачами кафедри опубліковано 55 статей у фахових виданнях і виданнях, що входять до наукометричних баз даних, 35 тез доповідей за результатами науково-практичних конференцій, отримано 12 патентів на корисну модель. Науковці взяли активну участь у публікації монографії («Кам’яні конструкції: дослідження місцевих навантажень», автори С.Л. Шаповал, Є.В. Клименко) та трьох навчальних посібників («Проектування закладів ресторанного господарства», «Проектування готелів» і «Устаткування закладів ресторанного господарства» за редакцією А.А. Мазаракі).  Останній є найповнішим виданням з устаткування ЗРГ в Україні.

До наукової роботи долучаються і студенти. Зокрема, у 2012-2014 рр. в олімпіаді з дисципліни «Безпека життєдіяльності» взяли участь 160 студенів усіх факультетів КНТЕУ. На конкурс студентських наукових робіт з дисципліни «Основи охорони праці» подано 47 праць студентів усіх факультетів КНТЕУ. На студентській науковій конференції «Актуальні проблеми розвитку ресторанно-готельного та туристичного бізнесу», яка традиційно проводиться в березні, під керівництвом викладачів кафедри було зроблено 197 доповідей.

Кафедра інженерно-технічних дисциплін – лідер із запровадження додаткових курсів: відкрито єдині на факультеті курси підвищення знань з дисципліни «Фізика» для студентів факультету товарознавства і торговельного підприємництва та факультету ресторанно-готельного та туристичного бізнесу.


Кафедра фізичної культури
На факультеті ресторанно-готельного та туристичного бізнесу значна увага завжди приділялась розвитку фізичної культури і спорту серед студентів і викладачів. Вона посилилась зі створенням кафедри фізичної культури та будови спортивного комплексу. У різні часи кафедру очолювали Д.А. Чернявський, В.Б. Спекторов, К.Ф. Чернишенко, Г.Д. Малич, М.М. Колодій, Ф.С. Юрчук. Нині завідувачем кафедри є К.О. М’ясоєденков.

З метою залучення студентів до занять спортом було створено команду ректорату з волейболу. Такі ж команди були організовані на факультетах. Змагання з волейболу між викладачами користувалися особливою популярністю, серед численних уболівальників були не тільки любителі спорту, а й ті, хто вперше в житті спостерігав за «дивиною»: грою ректора, проректорів та викладачів. Згодом серед викладачів стали проводитися спартакіади. Старший викладач кафедри хімії Н.І. Ісаєнко згадувала, що в період 1975-2002 рр. на змагання з’являлись усі члени кафедри й демонстрували високий рівень своєї спортивної майстерності.

Приклад ректорату та викладачів надихав молодь: у числі студентів навчались 12 майстрів спорту, сотні спортсменів-розрядників. У 1974 р. Ю. Василенко з економічного факультету та Л. Крохмальна з торгового стали призерами чемпіонатів Європи та СРСР з водних видів спорту, а технологи В. Юно та М. Буринок посіли чільне місце на Спартакіаді України з фехтування. Введення в дію спортивних та тренажерних залів на початку 90-х рр. сприяло зростанню спортивних досягнень КТЕІ. Збірні команди з 18 видів спорту успішно захищали спортивну честь інституту на міських і республіканських змаганнях.

Серед вихованців спортивного клубу КТЕІ – чемпіонка СРСР зі стендової стрільби О. Іванова, майстер спорту міжнародного класу з кулькової стрільби Е. Дегтярьова, члени збірних команд Української РСР: з кулькової стрільби Н. Кугдепа, з легкої атлетики С. Денисюк, С. Горобчик, Л. Поппе, з боротьби С. Осадчий, Ю. Кравчук і В. Стерлік. Л. Савельєв став переможцем з бігу на 300 метрів з перешкодами в матчевій зустрічі з легкої атлетики США-СРСР. Інститут закінчили воротар футбольної команди «Динамо» (м. Київ) В. Чанов і баскетболіст команди «Будівельник», член збірної України з баскетболу А. Шевченко.

Зараз честь університету на змаганнях різного рангу відстоюють видатні спортсмени: М. Прищепа – заслужений майстер спорту, чемпіонка Світу 2004 р. з самбо, чемпіонка молодіжної першості Європи 2004 р. з дзюдо, третій призер кубка Світу 2005 р. з дзюдо, другий призер чемпіонату Європи 2006 р., чемпіонка України 2004-2006 рр. з дзюдо і самбо; В. Бубон – майстер спорту міжнародного класу, чемпіон України 2004-2005 рр., третій призер чемпіонату Європи 2006 р., учасник Олімпійських ігор 2004 р. в Афінах; Д. Білецький – майстер спорту, третій призер молодіжної першості Європи 2004 р. з самбо, другий призер студентської першості України 2005 р. з дзюдо, чемпіон України 2006 р. серед молоді з самбо; Г. Горбоконь – майстер спорту, третій призер молодіжної першості Світу 2004 р. та Європи 2005 р. з самбо, чемпіонка молодіжної першості України 2005 р. з дзюдо; В. Амелін – майстер спорту, третій призер студентської першості України 2004 р. з дзюдо, третій призер молодіжної першості України 2005 р. з дзюдо, другий призер першості України 2006 р.; С. Демидюк – майстер спорту міжнародного класу, чемпіон України 2004 р., чемпіон зимової першості України 2005 р., учасник Олімпійських ігор 2004 р. в Афінах, переможець кубка Світу 2006 р., неодноразовий рекордсмен України. Серед інших переможців, чемпіонів та майстрів спорту – Гешко Іван, Третяк Максим, Матросова Анастасія, Гулик Василь, Мельник Жанна, Бегун Сергій, Львова Катерина.

  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка