II. Робота бібліотек області з юнацтвомСторінка1/3
Дата конвертації31.03.2017
Розмір0.53 Mb.
  1   2   3
II. Робота бібліотек області з юнацтвом

Молодь – найбільш мобільна частина населення, найбільш відкрита для впливу, для вдосконалення, здобуття нових знань та навичок. Але разом з тим, вразлива, така, що потребує уваги та розуміння. У молодому віці закладається базова філософія, відношення до Батьківщини, держави, народу, сім’ї, влади, спосіб життя людини. Не останню роль у формуванні світогляду майбутнього покоління відіграють бібліотеки.1. Мережа бібліотек. Кадри

Мережа бібліотек області станом на 01. 01. 2012 року становить 578 книгозбірень, з них : 3 обласних та 575 публічних бібліотек. На протязі року закрито 7 бібліотек, зокрема в Долинському районі - 2 (Катеринівська та Кіровська № 2), Онуфріївській ЦБС - 2 (Браїліївська та Павлишська № 2), Петрівському районі - 2 (Олімпіадівська та Червоносільська), Світловодській МЦБС - 1 (філія № 4).

В області функціонують 14 централізованих бібліотечних систем (252 бібліотеки), 11 – працюють в умовах децентралізації (323 бібліотеки). В 2011 році розцентралізувалася і Новоархангельська ЦБС.Обслуговування користувачів юнацького віку в області здійснюють: обласна бібліотека для юнацтва, 2 спеціалізовані філії Знам’янської та Олександрійської МЦБС; 3 абонементи Ульяновської ЦРБ, філії № 12 Кіровоградської та філії № 2 Світловодської міських ЦБС; 27 кафедр у центральних міських та районних бібліотеках, 512 юнацьких груп при сільських, селищних та міських бібліотеках.

Бібліотекарі прагнуть максимально задовольняти різноманітні читацькі інтереси молодого покоління, сприяти у вихованні патріотизму, гуманізму та громадянської позиції.

Бібліотечні послуги юним користувачам надавали 874 бібліотечних працівників, з них 490 у сільських бібліотеках області.

Станом на 01. 01. 2012 року в публічних бібліотеках Кіровоградщини працювали в режимі неповної занятості 399 осіб. Найбільше бібліотекарів працюють в режимі неповної зайнятості в Онуфріївській (100 %), Вільшанській(89,3 %), Світловодській (86,3 %) районних ЦБС, Бобринецькому районі (69 %), Новгородківській ЦБС (64 %), Добровеличківському районі (58,8 %), Ульяновській ЦБС (58,6 %), Новоархангельському (57,6 %) і Маловисківському (51,3 %) районах та ін.

Юних користувачів в бібліотеках області за 2011 рік обслуговувано 100266 осіб, при річному плані 88186 (113,7 %), але менше на 1944 користувачів проти минулого року.

Збільшення цього показника відбулося у Маловисківському (+ 413), Добровеличківському (+ 334) районах, Кіровоградській міській ЦБС (+302), Долинському, Новомиргородському, Новоукраїнському районах (від 100 до 300) та ін.


Для прикладу, по залученню юнаків та дівчат до читання Новоукраїнська ЦРБ, маючи великий інформаційний потенціал, напрацювала зв’язки з різними державними, громадськими структурами, все частіше стає ініціатором акцій, спільних проектів, програм. Уже два роки поспіль з 3 по 6 січня у бібліотеці проходить акція «Перереєстрація користувачів разом з почесними бібліотекарями». На запрошення колективу працівників бібліотеки в акції спробували себе у якості бібліотекаря Степаненко Н. А. – заступник голови районної державної адміністрації; Корінний О. О. – Новоукраїнський міський голова; Вишневецька Л. Д. – секретар міської ради; Ратушна Н. І. – директор районного центру дитячо-юнацької творчості «Зоріт»; Каєнко О. В. – заслужений вчитель України, викладач зарубіжної літератури, президент клубу інтелектуальної творчості та Арсірій В. В. – директор ТОВ «СТЕП-АГРО», депутат обласної ради, відомий спонсор і меценат рідного краю.

Стабільно по виконанню планових завдань працюють бібліотеки Вільшанської, Новгородківської, Олександрійської районних ЦБС та Олександрівського району. Порівняно з аналогічним періодом минулого року відбулося зменшення у Олександрійській, Світловодській, Знам’янській міських та Гайворонській, Компаніівській, Онуфріївській, Світловодській, Знам’янській районних ЦБС, Петрівському, Голованівському районах.

Зниження основних показників з молоддю у книгозбірнях області пояснюється причинами: зменшення кількості населення юнаків і дівчат, низьким відсотком оновлення бібліотечних фондів, відсутністю належного рівня комп’ютеризації та доступу до мережі Інтернет-зв’язку в бібліотеках, незадовільним станом матеріально-технічної бази, переведення працівників бібліотек з повних ставок у режим неповної зайнятості. Керівникам бібліотек необхідно звернути увагу на якісний склад кадрів, на систему підвищення фахової освіти бібліотекарів, участь у проектній діяльності.

Активно включилися 30 бібліотек, у т.ч. 25 сільських, з 11 регіонів області до написання проекту до фонду «Відродження» на тему «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно-просвітницької роботи з дітьми та молоддю». Переможцями стали: Йосипівська сільська бібліотека-філія Ульяновської ЦБС та 3 бібліотеки Олександрівського району (районна бібліотека для дітей, Бірківська та Михайлівська сільські бібліотеки).

Для повноцінного і якісного обслуговування молодих користувачів директорам центральних районних, міських та районних бібліотек для дорослих потрібно укласти угоди на співпрацю з установами, закладами, організаціям, що працюють з молоддю.2. Інформатизація бібліотек

Бібліотеки в сучасних умовах прагнуть для покращення своєї діяльності використовувати і можливості новітніх технологій. Не відставати від часу, задовольняючи різноманітні потреби в інформації підростаючого покоління бібліотечні працівники намагаються за допомогою проектної діяльності. Переможцями другого раунду конкурсів проектів «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» в рамках програми «Бібліоміст»стали в Долинському районі 2 районні (для дорослих і для дітей) та 4 сільських бібліотеки, в Олександрійському - Центральна районна бібліотека і п’ять філій та 3 міські системи: Олександрійська, Світловодська і Кіровоградська. Вони отримали по 15 комп’ютерів, 4 принтери-сканери, веб-камери, навушники з мікрофонами, ліцензійне програмне забезпечення та навчання бібліотечних працівників в тренінговому центрі м. Кіровограда. Бібліотеки Маловисківського району завдяки виграному гранту отримали 8 комп’ютерів з веб-камерами, навушниками, принтерами та сканерами.

На початку 2012 року оголошено переможців третього раунду конкурсу проектів «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» в рамках програми «Бібліоміст», серед них – 2 бібліотеки Гайворонської ЦБС, 5  -  Голованівського району, 3 - Бобринецького району.

У бібліотеках області продовжується робота по впровадженню сучасних інформаційних технологій. На 01. 01. 2012 року в 105 бібліотеках області налічується 297 комп’ютерів, 292 одиниці копіювально-розмножувальної техніки, в т.ч. в 31 сільській бібліотеці - 56 комп’ютерів та в 25 сільських бібліотеках - 30 одиниць копіювально-розмножувальної техніки. Мультимедійне обладнання мають 59 бібліотек області в кількості 117 одиниць. З них на 12 сільських бібліотек припадає 18.

Джерела фінансування різні: кошти загального фонду бюджету, спонсорські, спецкошти.

Фахове програмне забезпечення мають 14 регіонів. В 11 регіонах області районні бібліотеки працюють з демо-версією, що не дозволяє їм працювати в повному обсязі (обмежена кількість записів) та приймати участь в Кіровоградському регіональному краєзнавчому каталозі.

В області продовжується робота по створенню регіонального інформаційного ресурсу, в якому беруть участь бібліотеки Вільшанського, Гайворонського, Голованівського, Долинського, Новомиргородського, Новоукраїнського, Олександрійського, Петрівського районів та міст Кіровограда, Олександрії, Світловодська.

Доступ до мережі Інтернет мають 216 комп’ютерів в 78 бібліотеках області.

Електронну адресу мають усі центральні: міські бібліотеки та філії, районні бібліотеки – 93 адреси в 78 бібліотеках області.

Вебсайти мають усі центральні бібліотеки, крім Устинівської і Ульяновської ЦРБ.3. Регіональні та Молодіжні інформаційні центри

Користувачами інформаційно-ресурсних центрів, які працюють при бібліотеках області, є учнівська та студентська молодь. ІРЦ безкоштовно забезпечують читачів потрібною інформацією шляхом використання новітніх технологій. Складовими роботи інформаційних центрів є групові та індивідуальні консультації, складання веб-списків, проведення різнопланових масових заходів.

Проектна діяльність бібліотек дозволяє залучити певні кошти на організацію цієї роботи.

У рамках проекту «Розвиток і підтримка мережі громадської освіти в Кіровоградській області» проведено конкурс малих грантів. Серед переможців – проект «Живи і пам’ятай» Долинської РБ спільно з районною організацією ветеранів. На кошти проекту оформлено альбом світлин «Ніхто не забутий», виставку-панораму «Жива пам'ять поколінь». Матеріали виставки доповнювалися документальними матеріалами та використовувалися при проведенні масових заходів. У рамках проекту видано рекомендаційний список «Прочитайте про Велику Вітчизняну війну!», буклет-сценарій презентації виставки-панорами «Жива пам'ять поколінь» та інформаційно-бібліографічний анотований список нової літератури «Вікопомний подвиг».

Також переможцем цього конкурсу стала Новомиргородська районна бібліотека разом з районною організацією спілки ветеранів Афганістану з проектом «Мужність залишається у віках». На кошти проекту придбано кольоровий принтер для бібліотеки та виготовлено 4 стенди для музею воїнам-афганцям, складено бібліографічний покажчик «Про Афган - з гордістю і болем».

День інформації «Маг на ім’я Інтернет», що пройшов в Компаніївському ІРЦ мав на меті дати уявлення про шляхи та тенденції розвитку Інтернету, допомогти засвоїти основні правила Інтернет-безпеки та Інтернет-етики. З учнями шкіл було проведено віртуальну подорож до музеїв світу.

В юнацькій бібліотеці Олександрійської МЦБС продовжує працювати Молодіжний інформаційний центр, де розташовані стенди з найбільш актуальних питань сьогодення: «Молодіжний меридіан», «Я і мій край», «Здоровий спосіб життя - це модно». На останньому представлена інформація в 4-х рубриках: «Це цікаво» - цікаві факти та дослідження про здоровий спосіб життя та шкідливі звички. «Прийди і скажи «ні» шкідливим звичкам» - перелік заходів даної тематики для користувачів, що запрошують на тренінги, зустрічі з фахівцями, диспути, віртуальні екскурсії. «Твоє здоров’я в твоїх руках» - інформація про спортивні та туристичні клуби міста. В рубриці «Ми - здорове покоління» розміщена інформація про досягнення олександрійських спортсменів.

Один із напрямків роботи бібліотек – популяризація правових знань, ознайомлення з правовідносинами, у які молодь вступає на початку свого життя, виховання у молодих читачів поваги до закону, формування у них необхідності жити за правовими нормами. Цьому сприяють активні форми роботи: турнір правознавців«На подіумі – знавці права»(Олександрівський район), правова гра «Хай завжди буде закон!» (Олександрійська РЦБС), тренінг«Сімейне право» для старшокласників, що пройшов в багатьох бібліотеках області за участю спеціалістів районного управління юстиції.

Багато корисної інформації отримали старшокласники під час уроку-застереження „Межу закону не переступи”, що проводився в Гайворонській ЦРБ. Акцентували увагу на тому, що людина має контролювати свої вчинки - мова йшла про підступних ворогів підлітків: крадіжки, хуліганство та злочинність, а також про причини їх виникнення. Старшокласники дізналися про види правопорушень та відповідальність, яка наступає після їх скоєння. Юнаки та дівчата брали активну участь у вікторині «Основних правових понять», у ситуативних завданнях, в яких, до речі, дуже добре орієнтувались та успішно пройшли тестування «Наскільки ви конфліктні», яке показало, що підлітки добре знаходять спільну мову в колективі.

У Новопразькій бібліотеці-філії № 2 Олександрійської РЦБС проведено з студентською молоддю бесіду-діалог «Злочин і кара», на якій обговорювалися види злочинів і методи покарань неповнолітніх.

Тему свідомого ставлення до власних прав і обов’язків молоді розкриває урок-проблема «Кримінальна відповідальність підлітків», який підготували для старшокласників колеги юнацької бібліотеки-філії Олександрійської МЦБС. Учасники уроку переглянули відеопрезентацію «Життя за колючим дротом». Слайд за слайдом вони спостерігали за життям своїх однолітків, що перебувають в місцях позбавлення волі. Не дуже сподобалася їм така «романтика».

Уже декілька років на базі читальної зали Маловисківської районної бібліотеки проводять заняття «Гендерної школи», яка діє в співпраці з відділом у справах сім’ї та молоді РДА. На засіданнях для учнівської молоді в проводяться презентації виставок, вікторини, тренінги, міні-лекції. Так, на засіданні «Протидія домашньому насиллю» молодь активно приймала участь у створенні молодіжних плакатів «Ні насильству!» та висловлювали свої думки при захисті своїх робіт. Тренінг «Толерантність як альтернатива насиллю», що включав конкурс, ігри, анкету, дав можливість виявити наскільки кожен толерантний особисто.

Вихованню правової культури молоді сприяють Тижні, декади, місячники правових знань. Плідно працюють у цьому напрямку бібліотеки Кіровоградського, Добровеличківського, Новоукраїнського районів, Вільшанської, Компаніївської ЦБС та Олександрійської районної ЦБС та ін. В юнацькій бібліотеці Знам’янської МЦБС протягом тижня проведено:

- бесіду «Молоді про закон»;

- бібліографічний огляд літератури «Молодь і право: розуміти, знати, дотримуватися»;

- годину спілкування «Закон і права молодої людини»;

-брейн-ринг «Ти і твої права».

Заслуговує на увагу і діяльність клубів правознавчого спрямування: «Молодь і закон» (Ульяновської ЦРБ), «Моральність і право» (Добровеличківської ЦРБ), «Підліток» (Новоукраїнської ЦРБ).

Бібліотеки Новоукраїнського району протягом п’яти років працюють за цільовою комплексною програмою «Молодь і право» та мають значний досвід роботи.

У центрі уваги бібліотек знаходиться громадянське виховання молоді, орієнтоване на формування активної життєвої позиції.

Світловодською МЦБС був реалізований проект «Громадянські університети: формула соціального успіху» для розв’язання проблеми залучення молоді до впливу на органи влади та для сприйняття самою владою молодих людей, які здатні запропонувати серйозні справи. Заходи були спрямовані на підвищення рівня соціальної освіченості та активності молоді: тренінги «Роль НДО в суспільстві. Створення молодіжних НДО», «Молодіжні громадські ініціативи задля розвитку рідного міста».

Крок за кроком учасники тренінгу вчилися створенню молодіжної громадської організації, для цього були використані інтерактивні форми роботи: рольова гра-дискусія «Навіщо суспільство, що об’єднується», ситуаційна гра «Створюємо молодіжну організацію». На наступному тренінгу присутні запропонували свої проекти для вирішення проблем у місті.4. Патріотичне виховання молоді

Головною метою діяльності бібліотек є збереження та популяризація духовної спадщини народу, його традицій, славного минулого, виховання національної свідомості користувачів.

Саме від молодого українця залежить майбутнє нашої держави, тому бібліотеками приділяється багато уваги відзначенню державних свят, акцій, присвячених українській державності, національній символіці. У рамках молодіжної акції Новоосотська сільська бібліотека (Олександрівський район) провела Тиждень «Історія: вік ХХ-й», що включав свято незалежності, виставку-портрет «Життя, як політ зірки» (про героїв Радянського Союзу), вікторину «Неповторна Україна» та ін. У бібліотеках області відбулися уроки державності «Від подиху століть до сьогодення» (Новомиргородська РБ), «День Соборності: мовою фактів і документів» (Гайворонська ЦРБ), літературно-музичні композиції «Моєї юності свята країна, моє життя й майбутнє – Україна» (Олександрівський район) «Нині свято нашого народу! Свято України, її роду» (Устинівська ЦРБ), бесіди: «Україну будує кожен із нас» (Онуфріївська ЦБС), «Конституція як правова цінність» (Олександрійська РЦБС), вікторини «Чим славна Україна»(Ульяновська ЦБС), усні журнали «Я – громадянин України» (Новгородківська ЦБС), де розповідалося про історію нашого народу, про багате і славне минуле, національні традиції.

Організовано виставки літератури: «Соборність України: від ідеї до сьогодення» (Петрівська ЦРБ), «Навіки вільна і незалежна» (Бобринецький район), «Україна на шляху до незалежності» (Новгородківська ЦБС), інформаційну вітрину «Зоря нової ери України» (Олександрівська РБ), що висвітлювали особливості становлення державності, історичний шлях, політичні традиції.

Для юнацтва було запропоновано виставку-діалог «Нам пора для України жити» (Бобринецький район), де молодь змусили задуматися над питаннями: «Що ти вже зараз можеш зробити для своєї держави?», «Як ти вважаєш, яким буде майбутнє України?», «Якби я був Президентом України, то…»

З метою вшанування пам’яті подвигу українських юнаків, які полягли за волю України в бою під Крутами оформлено книжкові виставки: «Вічна слава героям Крут» (юнацька бібліотека Знам’янської МЦБС), «Ми рвали одвічні пута» (Новоукраїнська ЦРБ), проводилися різні заходи: уроки мужності «Червоніє сніг на полі» (Ульяновська ЦБС), «День пам’яті героїв Крут» (Бобринецький район), години історичної пам’яті «Крути – символ національної пам’яті» (Голованівська РБ).

На цих заходах згадували молодих юнаків, які ціною свого життя намагалися відродити незалежну соборну Україну.

Учасники заходів один за одним гортали трагічні сторінки історії, їхні виступи перепліталися віршами П. Тичини «Пам’яті тринадцяти», І. Криволапа «Під Крутами», О. Стефанова «Крути», В. Письменного «Бій під Крутами», П. Шкарб’юка «Бій під Крутами», О. Яворської «Повіяв вітер степовий», С. Черкасенка «Вперед» та ін.

Події Великої Вітчизняної війни стали вже далекою історією та пам'ять про них назавжди залишиться у серцях вдячних нащадків. Збереження історії, формування почуття гордості за народ, який пережив страхіття війни і приніс світу перемогу над фашизмом – мета роботи бібліотек, адже духовне відродження і участь молоді у розбудові незалежної держави неможливе без формування у кожної людини духу патріотизму. Гортаючи сторінки героїчного минулого, до Дня визволення Кіровоградщини від фашистських загарбників, до Дня Перемоги та Дня партизанської слави проводилися різноманітні заходи: години поезії «Поезіє моя, ти із окопів» (Гайворонська ЦБС), літературно – музична композиція «Пишу листа перед початком бою…» (Світловодська РЦБС), урок мужності «Довгий шлях до Перемоги» (Ульяновська ЦБС) та багато ін.

Відзначаючи 68-річницю визволення міста Олександрії від фашистських загарбників ЦБ ім. О. Пушкіна з дитячою громадською організацією «ФСК-школа розвідників» за участю старшокласників міста провела гру-квест «Меморіал».

Це інтелектуально-динамічна гра, яка полягає в проходженні командою вказаного маршруту і передбачає виконання спеціальних завдань. Головною ідеєю квесту було в ігровій формі познайомити юнацтво з героїчними сторінками історії рідного міста.

Після подорожі по місту, школярі розповідали про свої пошуки, а також прийняла активну участь у краєзнавчій вікторині. Було визначено та нагороджено переможців.

Книжкові виставки залишаються важливим засобом популяризації кращих творів, які допомагають у розкритті бібліотечних фондів. Бібліотечні працівники області при їх оформленні використовують різноманітні засоби.

Виставка-роздум у Вільшанській ЦРБ викликала у користувачів неабиякий інтерес не тільки із представленої літератури, але й завдяки застосуванню військової атрибутики: солдатської шинелі, каски, плащ-палатки, різних документів із фондів краєзнавчих музеїв – альбомів, світлин, фронтових листів та ін.

У бібліотеках області проходять зустрічі молоді з ветеранами і дітьми війни, остарбайтерами. Хто як не учасники війни правдиво розкажуть про ті страшні роки фашистського поневолення, битв, перемог.

Виноградівською сільською бібліотекою Компаніївської ЦБС напередодні Дня Перемоги організовано рейд волонтерів «Як живеш, ветеране?», під час якого була надана посильна допомога у вирішенні побутових питань ветеранів і солдатських вдів.

Рівненською сільською бібліотекою Новоукраїнського району за участю молоді села проведено літературно-музичну композицію «Пісня на війні». Розповіли про історію створення пісень «Землянка», «Синий платочек» та інших. Учасники заходу провели конкурс на краще виконання пісні про війну.

Працівники Підвисоцької сільської бібліотеки Новоархангельського району взяли участь у підготовці та проведенні науково-практичної конференції присвяченої 70-річчю трагічних подій в урочищі «Зелена брама» під назвою «Зелена Брама: героїзм - трагедія – пам’ять», на якій були присутні знані вітчизняні та закордонні науковці, історики, краєзнавці, нащадки героїв «Зеленої брами». Ділячись власними дослідженнями з даної тематики, учасники конференції провели своєрідний екскурс у ті тривожні часи, коли країна здригнулася від навали фашистського агресора. Дослідники у деталях розповідали про перипетії запеклого бою 6 та 12 об’єднаних армій, окремих частин Південного фронту, прикордонних загонів Народного комісаріату внутрішніх справ з ворогом, а також про долі окремих солдатів та подвиги військових лікарів. По закінченню конференції учасники дійшли єдиної думки – пам’ять про тих, хто зустрів війну на кордоні, так і не пізнавши радість Перемоги, не згасає і не повинна ніколи згаснути. У бібліотеці проведено слайд-презентацію книжкової виставки „Зелена Брама – наш біль, наша гордість”.

Бібліотеки області не один рік співпрацюють з громадськими організаціями воїнів-інтернаціоналістів. Напередодні річниці виведення військ із Афганістану в бібліотеках для молоді організовувалися зустрічі, вечори-портрети, вечори-реквієми за участю воїнів-інтернаціоналістів. Так в Новоукраїнській ЦРБ, Долинській РБ, юнацькій бібліотеці Олександрійської МЦБС та інших регіонах для учнівської та студентської молоді проведено зустрічі з колишніми воїнами-афганцями. На заходах «афганці» поділилися з присутніми спогадами про військові будні та військові операції, згадали своїх бойових товаришів, переглянули слайди, світлини. На карті Афганістану відзначили місця бойових дій, в яких приймали участь, виконували пісні воїнів-інтернаціоналістів.

Однією із славетних сторінок України є доба козаччини. Бібліотеки активно сприяють відродженню історичних, патріотичних та духовних традицій українського козацтва. Для користувачів Водянської бібліотеки-філії Компаніївської ЦБС було проведено конкурс кмітливих «З козаків візьмемо приклад». Учасники конкурсу змагалися в 10 турах: «Хто швидше», «Історична вікторина», «Засвистали козаченьки», «Козацька зброя» та ін. Переможець отримав звання «Суперкозак-2011», був нагороджений булавою та грамотою.

З метою розширення знань із життя запорізького козацтва та виховання поваги до героїки наших предків проведено низку заходів бібліотеками Добровеличківського, Долинського, Новоукраїнського, Новоархангельського, Новоархангельського, Голованівського районів, Ульяновської ЦБС та ін.

День памяті жертв Голодомору – не лише привід згадати невинних жертв, це нагода відчути спільний біль всіх українців, сторінка календаря, коли потрібно подякувати тим, хто зберіг зерно українського світогляду, незважаючи на фізичні і духовні тортури та виборов право на національне самовизначення. Уроками памяті, годинами - реквієм,

зустрічами з очевидцями, які не за чутками знають про ці жахливі сторінки нашої історії, вшанували пам'ять численних безневинних жертв голодомору в бібліотеках області: «Зроніть сльозу за тими, хто не зріс, що мали зватись гордо – українці» (Олександрійська ЦРБ), «Голодомор: почути голоси крізь мовчання» (Компаніївська ЦБС), «Безневинно убієнні» (Бобринецький, Новомиргородський райони).

Позиція терпимості та довіри – це основа для вибору мирного співіснування людства. З принципами толерантності, проявами нетерпимого ставлення до людей знайомлять бібліотеки області молоде покоління через активні форми - тренінги: «Єдність різних» (Олександрівська РБ в рамках проекту «Дамо засудженим шанс у громаді»), «Законодавство України з питань толерантності» (Світловодська ЦМБ), «Толерантність, як основа спілкування» (Вільшанська ЦРБ), дискусійне коло «Толерантність – потреба сьогодення» (Олександрійська ЦРБ) та ін.

З метою протидії в українському суспільстві проявам расової та етнічної дискримінації проведено інформаційну годину «Національні меншини в сучасній Україні» (юнацька бібліотека Знам’янської МЦБС),оформлена книжкова виставка «Толерантність – шлях до згоди»(Вільшанська ЦРБ), бесіда-діалог «Толерантність і я» (Олександрійська МЦБС).

Юнацькою бібліотекою Олександрійської МЦБС видано рекомендаційний бібліографічний покажчик «Толерантність, як обличчя сучасного світу», який вміщує статті з періодичних видань, Інтернет-ресурсів та літературу з проблем толерантності в сучасному світі.

Зовсім недавно календар наших свят поповнився новим – Днем Європи. Саме до цього свята Вільшанською ЦБС організовано для юнацької категорії виставку-екскурсію «Разом з книгою до Європи». Експозиція виставки-екскурсії запрошувала підлітків ознайомитися з природою, економікою, традиціями і культурою країн Європейського Союзу. Здійснити екскурсію допомагали книги, розміщені за розділами: «Пізнай світ Європи», «Україна: шлях до Європи», «Літературна європейська спадщина». Книжкова виставка була доповнена прапором Європейського Союзу, інформацією про всі країни, що є членами ЄС.

Здійснені віртуальні подорожі для учнівської молоді «Крокуємо країнами Європейського Союзу» в Олександрійській ЦРБ, «Тур Європою» в Голованівській районній бібліотеці для дорослих.

Активну молодь, яка прагне знайти для України шлях майбутнього політичного та економічного розвитку, об’єднує клуб «Перспектива» Олександрійської ЦМБ. З нагоди Дня Європи відбулося засідання клубу. Члени євроклубів навчальних закладів міста – Олександрійського колегіуму, ліцею інформаційних технологій, політехнічного коледжу та гімназії-інтернату представили свої слайд-презентації «Європа очима молоді». Учасники засідання завдяки чату поспілкувалися з керівником Євроклубу м. Донецька.

Цього року в Новоукраїнці пройшов другий районний фестиваль європейських країн «На гостини до Європи». Традиційно фестиваль розпочався з перегляду виставки літератури та участі у вікторині про Європу, що підготували працівники районної бібліотеки для дорослих.

Любов до малої Батьківщини та гордість за неї, знання свого роду, свого коріння, історії і культури рідного краю допомагають краще зрозуміти себе і виховують почуття патріотизму до Батьківщини. І краєзнавча робота бібліотек відіграє у цій справі неабияку роль. Перед бібліотекарями стоїть завдання стимулювати бажання молоді досліджувати рідний край, берегти пам'ять про нього і передавати наступним поколінням. З цією метою в бібліотеках області оформлено краєзнавчі кімнати, куточки, зокрема у Гайворонській, Новгородківській, Компаніївській ЦБС, Олександрійській, Знам’янській районних ЦБС, Новомиргородському, Долинському, Бобринецькому, Маловисківському, Голованівському, Новоукраїнському, Кіровоградському, Олександрівському районах.


Новоархангельська районна бібліотека розпочала збір експонатів до етнографічного куточка «Минуле нашого краю», на якому крім книг народознавчої тематики, розміщені предмети домашнього вжитку: прядка, прядиво, драчка, прикрашають виставку кетяги калини, вишиті рушники, глиняний глечик з соняхами, іграшки з глини.

Бібліотечні працівники займаються пошуковою роботою, знаходять цікаві документи і факти, присвячені ювілейним датам міст, сіл, приділяють увагу вивченню історії своїх бібліотек, літописам сіл, добіркам матеріалів про місцевих поетів, письменників, майстрів, видатних людей краю.

Знайомству з історією рідного краю, його культурою допомагають Дні краєзнавства, літературно-краєзнавчі подорожі, мандрівки, краєзнавчі клуби, в яких проходять презентації, вечори-портрети, зустрічі з видатними земляками, краєзнавцями, літературознавцями, письменниками. Багато років такі клуби діють у Вільшанській, Гайворонській, Компаніївській, Олександрійській, Онуфріївській, Світловодській районних ЦБС, Кіровоградській, Світловодській, Олександрійській міських ЦБС, Бобринецькому, Голованівському, Долинському, Кіровоградському, Новомиргородському та Олександрівському районах.

Шість років бібліотеки Компаніївської ЦБС працюють за цільовою комплексною програмою «Мій край – моя земля». В рамках регіональної ініціативи кожна бібліотека збирала і систематизувала матеріали до збірника «Історія рідного краю».

Багато бібліотек області плідно співпрацюють з краєзнавчими музеями, проводять спільні заходи: краєзнавчі вікторини «Разом з нами ти пограй – краще знатимеш свій край» (Знам’янська МЦБС), експонують світлини: «Єлисаветград – Кіровоград вчора, сьогодні, завтра» (Кіровоградська МЦБС) та ін.

Музеї також надають бібліотекам матеріали зі своїх фондів для оформлення книжкових виставок краєзнавчої тематики.

Члени клубу «Імпульс», що діє в районній бібліотеці організували екскурсію до краєзнавчого музею історії Долинського району, яку провів краєзнавець. Працівники бібліотеки провели презентацію краєзнавчої виставки «Видатні люди нашого краю».

В рамках краєзнавчої експедиції в Йосипівській бібліотеці Новомиргородського району за ініціативи старшокласників виготовили стенд світлин «Доля освячена книгою», видали брошуру про земляка --бібліографа Ф. К. Сарану, лауреата Державної премії ім. Т.Г. Шевченка. Пізнавальним був урок-презентація про знаного земляка.

Ефективним засобом залучення молоді до інтелектуальної спадщини свого краю стали презентації нових краєзнавчих видань «Ще одна сторінка історії про Нову Прагу» О. Третяка (Новопразька ЦБ Олександрійської РЦБС), першої збірки поезій Н. Дубіної «Ліків від щастя немає» (Компаніївська ЦРБ), краєзнавчо-літературна подорож «Заповідними стежками, історичними місцями» (Олександрівський район), краєзнавчі читання «І світу не впізнаєш, не знаючи свого краю» (Голованівський район), година поезії «Скарбниця талантів землі Добровеличківської».

В рамках проекту «Творче досьє Костя Лавро» Новоукраїнська ЦРБ популяризувала творчість земляка - художника видавництва «А-БАБА-ГАЛАМАГА» провівши відеопрезентацію та створивши буклети, які були роздані в шкільні бібліотеки міста для детального ознайомлення учнівської молоді з творчим доробком земляка.

Цікавим було свято Борщу в селі Краснопілка (Маловисківський район). У святковій програмі вели розповідь про традиційну страву українців у віршованій та пісенній формі. Підлітки та учнівська молодь представляли компоненти борщу, інсценували уривки з художніх творів «Сватання на Гончарівці», «Ходить гарбуз по городу», «Сватання морквинки». По ходу святкового дійства конкурсанти-глядачі нарізали овочі та отримували призи. Борщ варили «всім селом». Такого борщу в окрузі не знайдеш!

У програмі свята: ігри, вікторини, міні-конкурси, виставки-презентації: «Сам собі господар», «Таланти рідного краю» (роботи майстрів декоративно-ужиткового мистецтва та книги, які допомагають виготовляти вироби).

Секретами сучасної господині на тему: «Овочі на підвіконні» та збіркою корисних порад «Секрети козиного молока» ділилися молоді односельці у майстер-класі Хмелівської сільської бібліотеки Маловисківського району.

Багатий скарб звичаїв нашого народу ми отримали у спадок, потрібно зберегти його і передавати молодим, щоб не перервався зв'язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам'ять нашого народу.

В бібліотеках області проведено українські вечорниці, уроки народознавства, різноманітні свята тощо. Спільно з працівниками будинків культури та сільських клубів проведено свята «Новорічний серпантин» (Світловодська РЦБС) «Сільські вечорниці» (Маловисківський район).

До речі, така тісна співпраця спостерігається і при проведенні різних заходів іншої тематики.

Багато років при Компаніївській районній бібліотеці діє народознавчий клуб «Бабусина скриня». Засідання проходять у цікавій формі: поле чудес «Народні символи України», година цікавих повідомлень «Українська кухня», калейдоскоп звичаїв і прикмет «В осінній час – сім погод у нас» та ін.

Відродженню народних традицій приділяється велика увага в сільських бібліотеках Новоархангельщини. Грандіозними дійствами відзначили красиве старовинне свято Івана Купала „Свято літа, любові, вогню ”. Дівчата у вінках прикрашали розкішну Купайлицю цукерками та печивом, водили навколо неї хороводи, загадували бажання. Проводився конкурс на кращий вінок, звучали купальські пісні. Молодь танцювала, веселилася, стрибала через багаття, щоб бути здоровими, очиститися від хвороб і негативу, набратися бадьорості. А потім пішли до річки Синюхи, дівчата – віночки пускати, та долю шукати, а хлопці - Марену купати, покласти у воду на кращу вроду.

З метою популяризації літератури про звичаї, традиції, обряди українського народу в бібліотеках області для юнацтва проводилися: літературне свято «Із народної криниці» (юнацька бібліотека Знам’янської міської ЦБС), вечір ліричної пісні «Пісня – душа українського народу» (Онуфріївська ЦБС), урок народознавства «Українська народна вишивка» (Добровеличківський район), літературно-музичне свято «Квітни талантами, земле моя», на якому було представлено вироби місцевих народних умільців (Олександрійська РЦБС) та ін.

Завжди цікаві для молоді зустрічі з майстрами декоративно-ужиткового мистецтва, які не тільки демонструють свої вироби, а й розкривають секрети своєї майстерності у майстер-класі, навчають навичкам ремесла.

В переддень світлого свята Великодня для старшокласниць в Новоукраїнській ЦРБ відбувся майстер-клас «Розмалюй свою писанку», що провела викладач ДЮЦ «Зоріт» Т. Сава, яка розширила знання присутніх про традиції писанкарства – мініатюрне диво-мистецтво українського народу, познайомила їх з нетрадиційним розписом писанок – різноманітними зернятками, тканиною, пір’ям, бісером, сухим листям. А учасниці власноруч спробували виготовити крашанки, писанки, дряпанки, крапанки.

Активна популяризація здорового способу життя, профілактика шкідливих звичок та наркотичної залежності є одним з основних напрямків роботи бібліотек з юними читачами. Долинською РБ для старшокласників проведено годину корисного спілкування «STOP алкоголю». Повідомили учням сумну статистику щодо вживання підлітками алкогольних напоїв, які спокушаючись рекламою не уявляють загрози, що несе алкоголь для молодого покоління – про це дізналися під час перегляду слайдів. На цьому заході були присутні представники відділу у справах неповнолітніх. Школярам також була запропонована вікторина та огляд книжкової виставки «Здоров’я без ліків, довголіття без хвороб».

Бібліотеки області різними заходами інформують молодь про згубність наркоманії, тютюнопаління: урок-застереження «Голка, наповнена смертю» (Голованівська РБ), інформаційна година «Його ім’я підступний СНІД» (юнацька бібліотека Знам’янської МЦБС), урок-застереження «За хмарою тютюнового диму» (Гайворонська ЦРБ), шок-урок «Наркоманія – ілюзія життя» (Світловодська МЦБС), година спілкування про профілактику і наслідки туберкульозу «Здолати можемо й повинні» (Кіровоградський район), бесіда–застереження «Вино творить провину» (Компаніївська ЦБС в рамках циклу заходів «Молодь за здоровий спосіб життя»).

В Капітанівській селищній бібліотеці Новомиргородського району продовжує діяти центр соціально-психологічної служби «Академія душі». Створена система тісної взаємодії педагогів, психологів, соціальних працівників, батьків і дітей. Робота центру була спрямована на запобігання негативним явищам у молодіжному середовищі, на заохочення підлітків до ведення здорового способу життя. Викликали інтерес міні-виступ «Моя формула успіху», де старшокласники ділилися своїми оригінальними ідеями, «Відверта розмова: аналіз життєвих ситуацій», година роздумів «Ми ще живі, але нас вже нема» - про проблеми ВІЛ-інфікованих.

З метою утвердження здорового способу життя в юнацькій бібліотеці Олександрійської МЦБС працює «Молодіжний центр здоров’я і краси».

В програмі були: зустріч з лікарем «Відверта розмова про найінтимніше», «Красива шкіра. Особливості стану шкіри у підлітковому віці», «Мистецтво бути здоровим», «Цигарка – ворог, зброя проти неї – наша воля», диспут «Молодь за чисті легені». У Всесвітній день боротьби зі СНІДом юнацька бібліотека вже традиційно проводить волонтерську акцію спільно з студентами Олександрійського училища культури.

Кіровоградською МЦБС в цьому напрямку проведено низку заходів по пропаганді здорового способу життя: презентацію експозиції від Свято-Успенського Храму «Німий крик» та огляд книжкової виставки «Бережи здоров’я змалку», що мала на меті привернути увагу молоді до проблеми абортів як соціального явища; тиждень «Книга проти пива»; акція «Пиву, сигареті – НІ! Книзі і журналу – Так!»; усний журнал «СНІД: знати, щоб жити».

Маловисківська районна бібліотека у співпраці з громадською організацією «Маловисківська районна організація Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» агропромислового комплексу України» розробила і реалізувала проект «Школу здоров’я створюємо самі».

В рамках проекту отримали 5 тис. гривень, за які було закуплено спортивний інвентар та літературу, що були передані в школу-інтернат та бібліотеку. В рамках цього проекту бібліотекою проведені година цікавої інформації «Подорож у країну шахів», огляд виставки «Здорова людина: мода чи веління часу» та ін.

Формування екологічної культури займає важливе місце у роботі бібліотек області. Як свідчення небайдужості до екологічних проблем України стало проведення масових заходів до Дня Чорнобильської трагедії. Цій болючій темі був присвячений вечір-реквієм «Поріс чорнобилем Чорнобиль, бідою нашою поріс». Працівники юнацької бібліотеки Олександрійської МЦБС разом з старшокласниками Олександрійського колегіуму згадували події тієї квітневої ночі. На протязі заходу старшокласники мали нагоду переглянути слайди, а також відеоролик про історію Чорнобиля та його сьогодення.

Екологічна тематика представлена багатьма заходами, в тому числі: вікторини «Цілющі скарби України», літературно-географічної мандрівки «Сім природних чудес України» (Світловодська МЦБС), година екології «Планета Земля: минуле, сьогодення, майбутнє» (Кіровоградський район), конкурс експрес-бюлетенів «Екологічний барометр Олександрівщини (Олександрівський район), екологічний екстрім «Екологічні проблеми людства» (Кіровоградська МЦБС).

Напрацьовано досвід роботи Новоархангельською районною бібліотекою по цільовій екологічній програмі «Земля – гніздо життя, не занапастимо її». Форми заняття різноманітні, багато заходів проведено за сприяння екологічної інспекції райдержадміністрації.Соціальний захист підлітків-інвалідів завжди був у центрі уваги бібліотечних працівників. Вони виявляють молодих людей з фізичними вадами, які потребують бібліотечного обслуговування вдома, з цією метою залучають волонтерів з числа учнівської молоді та соціальних працівників. Ця категорія користувачів у книгозбірнях області обслуговується безкоштовно.

У бібліотеках області проведено ряд заходів, які покликані звернути увагу громадськості до проблем людей з особливими потребами. Це знайшло відображення під час проведення циклу заходів «Наперекір долі» в бібліотеках Олександрійської районної та міської ЦБС, презентації виставки-панорами «Сильні духом» в Новгородківській ЦБС.

Бібліотеки області залучають юних користувачів до участі в благодійних заходах, акціях.

Щорічно юнацька бібліотека Знам’янської МЦБС приймає участь у міському заході - Тижні дружби «Повір у себе», організатором якого є Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді до Міжнародного дня інвалідів. Напередодні новорічних свят бібліотека підготувала для вихованців школи-інтернату інформаційні години «Зимовий цикл свят», зокрема про день святого Миколая, Різдво Христове, Щедрий вечір, Водохрещу, вечорниці, щедрівки, різноманітні турніри, конкурси.

4 бібліотеки Кіровоградської МЦБС працюють за проектом «Чути тих, хто не чує». Бібліотеки співпрацюють з будинком культури УТОГ, в роботі використовують візуальну інформацію та мультимедійну техніку. Незвичними були конкурси «Молодіжний лідер УТОГ 2011», «Козацькі забави». Майстри спорту України міжнародного класу, дефлімпійські чемпіони з плавання Анна Товста, Ірина Терещенко та їх наставник – Володимир Манько часті гості бібліотек Кіровоградської міської .ЦБС. На зустрічах розповідають про свої досягнення за допомогою сурдоперекладача, показуючи завойовані медалі, юні спортсменки демонструють силу духу і незламність волі.

Популяризуючи родинні стосунки та тепло родинного вогнища, виховуючи повагу до старших членів родини бібліотеками області проведено цікаві заходи до Міжнародного жіночого дня, дня Матері та дня родини

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка