Хроніка культурного життя Сумської області за листопад 2014 рокуСкачати 142.73 Kb.
Дата конвертації28.12.2016
Розмір142.73 Kb.
Управління культури і туризму

Сумської облдержадміністрації

Обласна універсальна наукова бібліотека

Сектор інформації з питань культури та мистецтва

ХРОНІКА

культурного життя Сумської області за листопад 2014 року

(За матеріалами преси та неопублікованими документами)


Культура та мистецтво для АТО

У Сумському ТЮГі вихованці дитячого будинку ім. Супруна театральна студія «Брасика» показала виставу «Олівер Твіст. Легенди вулиць». Зібрані кошти підуть на підтримку воїнів АТО.

В Краснопільському районі пройшла благодійна акція на підтримку української армії «Україна – єдина країна».

У Лебедині встановлено меморіальну дошку землякові Богдану Борисенку, що загинув в зоні АТО.

В Охтирці відкрили Стіну Пам’яті Героїв України. А в районній бібліотеці відбулася зустріч юних охтирчан з воїном АТО Миколою Чупаковим.

Театрально-концертне життя

В Сумах пройшов третій Всеукраїнський театральний фестиваль «Чехов-фест». Відкрився фестиваль виставою-мікс «Благие намерения» за двома п’єсами А. П. Чехова «Предложение» и «Юбилей» у постановці Сумського обласного академічного театру драми та музичної комедії ім. М. С. Щепкіна. Харківський «Театр 19» показав глядачам комедію «Легкий способ бросить курить» за твором сучасного російського драматурга Михайла Дурненкова. Сумський ТЮГ представив на суд глядачів виставу «Очень простая история». Львівський обласний академічний театр ім. Л. Курбаса приїхав з виставою «Забавы для Фауста». В приватній гімназії «Просперитас» три сумські любительські театральні студії – театр юних «Шпаківня» Палацу дітей та юнацтва, «Кураж» Української академії банківської справи і «IkCi» гімназії «Просперитас» показали уривок із вистави «За двома зайцями». В Театрі під дахом «Артес» театр танцю спільно з акторами ТЮГа представили своє бачення оповідань А. П. Чехова на вечорі-провокації «АПЧхи». Фіналом фестивалю став показ історії «Похоже на счастье». Головну роль зіграла народна артистка України, наша землячка Ада Роговцева, а режисером вистави виступила дочка Ади Миколаївни Катерина Степанкова – режисер київської театральної майстерні «Созвездие».

В Сумському обласному академічному театрі драми та музичної комедії ім. М. С. Щепкіна пройшла обласна патріотична культурно-просвітницька акція «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине», присвячена 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. На сцені театру за допомогою пісні, щирого слова і танцю кращі артисти та колективи з різних куточків області вшанували пам’ять Великого Кобзаря. Також учасники заходу підготували для жителів міста та області тематичну виставку декоративно-ужиткового мистецтва.

Сумщина – багатонаціональна область. На нашій території проживають 96 національностей із 134 зареєстрованих в Україні. Тому кожного року в області проводиться традиційний фестиваль національних культур «Барви рідного краю». Цього року на сцені обласного театру для дітей та юнацтва виступали вірмени, азербайджанці, поляки, грузини, цигани, представники країн Африки. Всі вони виконували танці, вірші та пісні не лише рідною, а й українською мовою.

Молодіжний драматичний театр Сумського державного педагогічного університету представив нову роботу – виставу за п’єсою іспанського драматурга Александро Касона «Дерева вмирають стоячи».

Актор Сумського театру для дітей та юнацтва Сергій Демиденко відзначив подвійний ювілей – 50 років від дня народження і 30 років роботи в театрі.

До Всеукраїнського дня працівників культури і майстрів народного мистецтва почесним званням «Заслужений артист України» відзначена артистка Сумського обласного академічного театру драми та музичної комедії ім. М. С. Щепкіна Тамара Корінна. Актриса також удостоєна обласної культурно-краєзнавчо-мистецької премії ім. Пилипа Рудя

Указом Президента України призначено державні стипендії видатним діячам культури і мистецтва. Серед відзначених представники Сумщини: заслужений артист України В. І. Будянський, народна артистка України О. М. Сокол, письменник О. П. Столбін, поетеса В. К. Артамонова та наша землячка народна артистка СРСР, Герой України Ада Роговцева.Художньо-мистецьке життя. Музейна справа

До Дня пам’яті жертв Голодомору 1932–33 років в обласному краєзнавчому музеї діяла експозиція-інсталяція «Голодомори та Великий терор 1930-х років на Сумщині – злочини тоталітарного режиму».

В Сумській міській галереї експонувались виставки: «Суми-Торонто: по-різному спільно» живопису і графіки Світлани Демьянник і Рими Міленкової; фотовиставка робіт знаменитої альпіністки Віри Паненко; відкрилася фотовиставка мандрівника і фотографа Сергія Гуцана «Шовковий шлях. Рік 1185».

Сумчанин Олександр Бєлявський представив дві виставки в столиці світової культури Вені.

В галереї «21» діяла виставка бронзових рельєфів Миколи Лодяного та відкрилася персональна художня виставка харків’янки Дар’ї Прохорчук.

В художній галереї «Наша» при католічному храмі працювала виставка робіт групи київських художників «Синій жовтень».

Виставка робіт Євгена Васильченка «На щедрій ниві Творчих літ» експонувалась в обласній науковій бібліотеці. В холі бібліотеки діяла виставка художньої фотографії Сергія Чепульського «Паралельні світи»; відкрилася персональна виставка художньої фотографії Ігоря Ройченка «Чорно-білий альбом». До Міжнародного дня студента в бібліотеці працювала виставка курсових проектів на тему «Громадська будівля».

Фотовиставка Валерія Бершова «Жінка – моє натхнення» діяла в бібліотеці-філії на вулиці Горького в обласному центрі.

Учениця Сумської дитячої художньої школи ім. Михайла Лисенка Олена Тулаінова презентувала свою виставку «Інтонації живопису» в обласній дитячій бібліотеці ім. М. Островського.

До Міжнародного дня інвалідів в Сумському Палаці дітей та юнацтва пройшла виставка художньо-ужиткового мистецтва «Творчість без кордонів», в якому взяло участь 50 учасників Сумщини та п’ята міська виставка дитячої і педагогічної творчості.

Виставка «Убивство голодом. Геноцид» відбулася у виставковій залі «Української книги» обласного центру.

Працівники Лебединського художнього музею ім. Б. К. Руднєва організували пересувну виставку «Лебединщина у творах художників» для педагогів і учнів загальноосвітньої школи № 5.

В Сумах, на стадіоні «Авангард», діяла експозиція нагород видатного спортсмена Володимира Голубничого

Виставка живопису художниці Тамари Циун працювала в Шосткинському краєзнавчому музеї.

В Путивльській центральній районній бібліотеці діяла фотовиставка робіт Віктора Олександровича Макєєва.

В Сумській дитячій художній школі ім. М. Г. Лисенка пройшов IV відкритий конкурс юних скульпторів імені Михайла Лисенка.

«Салон чарівного плетіння» – так називалася виставка в’язаних робіт Тетяни Василівни Гуценко в Путивльській центральній районній бібліотеці.

У Лебединському краєзнавчому музеї відбулася зустріч із письменником Борисом Ткаченком, який презентував книгу «Під чорним тавром» про Голодомор в Україні.

Путивльський державний історико-культурний заповідник провів вечір пам’яті про Голодомор «Пам’ять стукає у двері».

У Лебединському художньому музеї ім. Б. К. Руднєва проведено літературно-музичне свято до Дня української писемності та мови.

В області визначено переможців виставки-конкурсу «Всесвіт очима дитини».

Першому і єдиному в Сумах музею засновника міста полковника Герасима Кондратьєва, що діє в гімназії № 1, виповнилося 10 років.

Сумській загальноосвітній школі № 11 присвоєно ім’я героя Небесної сотні Олексія Братушки та відкрито меморіальну дошку. Олексій Братушка, який у лютому загинув на Майдані, посмертно удостоєний звання Героя України.

В Сумах, по вулиці Кооперативній, 17, встановлено меморіальну дошку Голові єврейської громади Олександру Горону.

Меморіальну дошку заслуженому архітектору України Михайлу Новосельському урочисто відкрито в Охтирці.

Бібліотечна справа

У листопаді в бібліотеках області були підготовлені і проведені:

В обласній науковій бібліотеці – до Дня української писемності та мови: тематичний вечір «У моїй мові – краса і неповторність» (для відвідувачів територіального центру «Берегиня»), перегляд літератури «Мелодійна українська мова – чарівний навік коштовний скарб»; до Дня пам’яті жертв Голодомору 1932–33 років: година-реквієм «Запалимо свічку пам’яті», тематичний вечір «Чорним болем плаче серце» (для відвідувачів територіального центру «Берегиня»), книжкові виставки про Голодомор; літературно-мистецький вечір «У світі таємних образів», присвячений 165-річчю від дня народження Вільгельма Котарбінського – талановитого польського митця, який жив і працював в Україні; до Дня незалежності Республіки Польща: в рамках проекту «Бібліотека – центр діалогу культур» – урочистості, в яких взяли участь члени Польського центру «Віра. Надія. Любов», організована книжкова експозиція «Україна і Польща у світлі культурних взаємин»; історична година «Філософські роздуми про життя людське» (220 років з дня смерті С. Сковороди); вечір Міжнаціонального спілкування «Грецькі мотиви української землі» разом з громадською організацією греків «Відродження»; спільно з Сумським благодійним єврейським центром «Хесед Хаїм» виставки до Дня єврейських знань, інформаційний етнокруїз «Знайомтесь, єврейська культура»; дні спеціаліста «Міжнародні стандарти в сільському господарстві» (для спеціалістів Департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації) та для вчителів української мови і літератури шкіл області, які навчаються в обласному інституті післядипломної педагогічної освіти; свято осені та флешмоб для студентів машинобудівельного коледжу Сумського державного університету; інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?»; урок мужності «Від козацьких часів до сьогодення»; виставка-вшанування «Вітаємо з ювілеєм!» (до 55-річчя від дня народження мистецтвознавця В. Ю. Панасюка); виставка-панорама «Багатоголосся (Сумщина полікультурна)» (до 75-річчя Сумської області та Міжнародного дня толерантності); книжкова виставка «Поет, перекладач, історик театру» (до 130-річчя від дня народження І. О. Аксьонова, поета-футуриста, перекладача, художнього критика, історика театру, уродженця Путивля). В Міжнародний день толерантності працівники бібліотеки на вулицях міста дізнавалися думки сумчан щодо толерантності. З відповідями експрес-опитування можна було ознайомитися на книжковій виставці «Толерантність – умова спілкування в суспільстві». З 25 листопада обласна наукова бібліотека долучилася до проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».

На базі Сумської центральної міської бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка пройшов майстер-клас директорів централізованих бібліотечних систем та районних бібліотек «Публічна бібліотека: модернізація діяльності в контексті часу». Учасники майстер-класу ознайомилися з досвідом роботи по впровадженню інноваційних форм і методів роботи в бібліотеках міста і області. Спеціалістами обласної наукової бібліотеки був проведений тренінг щодо надання інформаційної допомоги внутрішньо переміщеним особам, а також керівників бібліотек запросили долучитися до роботи Сумського регіонального піар-офісу з метою донесення до широкої аудиторії інформації про сучасні бібліотечні послуги. Фахівці бібліотек області вивчили досвід роботи по наданню сервісних послуг користувачам з обмеженими можливостями бібліотеки-філії № 17 Сумської міської ЦБС.

Засідання Сумського відділу Міжрегіональної спілки письменників України, присвячене письменнику Остапу Вишні, відбулося в Сумській міській бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка.

В бібліотеці-філії № 1 Сумської міської ЦБС відзначили Всесвітній день чоловіків.

Концерт «Ти маєш право» учнів Сумської дитячої музичної школи № 4 для юних читачів відбувся в обласній дитячій бібліотеці ім. М. Островського.

Літературно-музичний вечір-подорож в «маленьку Францію» та захід у новому форматі спілкування «Жива бібліотека» пройшли в науковій бібліотеці Української академії банківської справи НБУ.

В бібліотеках Путивльського району – до Дня української писемності і мови: засідання за круглим столом учнів, викладачів і гостей, години спілкування «Рідна мова чиста, як роса», «Із мови починається людина…», поетичні фантазії «О мово моя, як спів солов’я», свято мови «Неначе скарб дорогоцінний, ми нашу мову збережемо», літературно-поетичний вечір «…І сонцем слово засіяло», історико-культурологічний екскурс «З витоків словесних скарбів», мовний феєрверк «Прислів’я та приказки українців», «Зачаруй мене розмовою українською мовою», літературні години «Повага до рідного слова – повага до свого народу», «Мова – скарб народу», година мовознавства «Шануймо мову серцем і вустами», клуб веселих та начитаних «Мови нашої слова – наша музика жива»; до 125-річчя від дня народження Остапа Вишні: виставка-календар «Ювілеї та ювіляри», година гумору «Вишневі усмішки», літературний календар «Великий гуморист України», літературне читання «Чарівник сміху», літературна фантазія «Ніколи не сміявся без любові», година позитиву «Добрий сміх подовжує життя», зустріч з цікавою книгою «Вишневі усмішки»; до Міжнародного дня толерантності: виховні години «Моральний ідеал та його місце в житті людини», «Пізнай себе, зрозумій іншого», бесіда «Толерантність», година спілкування «Толерантна особа – крок назустріч іншому», відверта розмова «І робота, і сім’я – це я!», свято добра «Доброта живе усюди», бесіда-діалог «Насильство в сім’ї – справжнє лихо»; до Дня пам’яті жертв Голодомору: виставка-нагадування «Свіча пам’яті», історичні години «Хвилина мовчання пекуча й терпка», «Гірка голодна правда», вечір історичної правди «Над білим янголом скорботи», сторінка історії «Трагічний 33-й», години пам’яті «Згадувати важко – пам’ятати треба», «Голодна смерть», «Людської пам’яті мости», «Прости нас, пам’яте, прости», вечір-реквієм «Запали свічку пам’яті», година спілкування «Українська пам’ять про Голодомор», години-реквієми «Найчорніший час над чорними часами», «Засвіти свічку пам’яті», година скорботи «Ви чуєте дзвони! То плаче Вкраїна!»; з питань краєзнавства: вечір-концерт «Хлібне поле життя», літературний вернісаж «Красується земля достиглими хлібами».; година шани «Шануймо справжніх господарів землі», урок народознавства «Звичаї, обряди, традиції рідного краю», тематичний вечір «Честь і хвала хліборобам, що живуть у моєму селі», краєзнавча поличка «Неординарна особистість свого часу» (І. О. Аксьонов), година краєзнавства «Поет-футурист родом з Путивля» (І. О. Аксьонов); з питань дозвілля: день молока «Пийте люди молоко – будете здорові», літературний калейдоскоп «Нові імена в сучасній поезії», коло спілкування «Здоров’я на вашому столі», малюнковий вернісаж «Кольорові мелодії осені».

До Дня партизанської слави в Глухівській ЦРБ проведено захід «Партизани – наша слава, наша гордість».

До Дня пам’яті жертв Голодомору 1932–33 років в бібліотеках Лебедина організовано чимало заходів, це зокрема, книжкові виставки «Скорботний дзвін ще й досі лунає», де представлені науково-популярні видання, історичні та архівні матеріали, годину-реквієм «Час, зупинись… Люде, слухай… Слухай і пам’ятай…», на яку був запрошений дослідник тих далеких трагічних подій Борис Ткаченко – письменник-публіцист, краєзнавець, громадський діяч; годину скорботи «Українське обличчя голоду»; відкритий перегляд літератури «Світ повинен це пам’ятати».

Вже четвертий рік поспіль дитячі бібліотеки України беруть участь у національному проекті «Україна читає дітям». В рамках цього проекту відомі люди спілкуються з дітьми, читають їм свої улюблені книжки. У Шосткинській дитячій бібліотеці-філії № 1 ім. Гайдара відбулася зустріч юних читачів з методистом міського методичного кабінету управління освіти Шосткинської міської ради Іриною Федорівною Шинкаренко, яка на зустрічі презентувала дітям книжку «Український гумор та сатира».

До Дня Гідності та Свободи в Україні в Охтирській центральній міській бібліотеці відбувся вечір історичної події «За волю, гідність, правду й честь стояли на Майдані».

«Ходить гарбуз по городу» – під такою назвою пройшло свято гарбузової каші в Ямненській бібліотеці Великописарівського району.

11 листопада в бібліотеці-філії с. Високе Охтирського району відкрився Інтернет-центр. Це іще одна сільська бібліотека в Сумській області оснащена комп’ютерами.

В приміщенні наукової бібліотеки УАБС НБУ був встановлений новий національний і водночас світовий рекорд, офіційно занесений в «Книгу рекордів України» та поданий до «Книги рекордів Гіннесса». Протягом 7 хвилин 5200 книг, вертикально вишикуваних на підлозі, одна за одною впали за принципом доміно і «пробігли» 4-ма залами бібліотеки, подолавши загалом понад 700 метрів. Флеш моб «Книжкове доміно» присвячено Дню української писемності і мови.

Конотопська районна бібліотека урочисто відзначила 70-річний ювілей з часу свого заснування.

Просвітництво.

Презентація роману «Риб’ячі діти» Є. Положія відбулася в ТЮГі та в науковій бібліотеці УАБС НБУ. Також в науковій бібліотеці УАБС НБУ письменник і журналіст Владислав Івченко представив свої книги «Химери Дикого поля» та «Стоїмо».

Відеоролик під назвою «Єдині… Саме тому, що різні» приніс медіа-центру Сумського Палацу дітей і юнацтва перемогу на Міжнародному фестивалі соціальної реклами «Інший погляд» в Одесі.

Відома в Сумах літературно-поетична студія «Літ-ра. com» провела в «Агенції промоції «Суми» виступ-презентацію «Молодого крила» сумської поезії.

ХІ Мандруючий міжнародний фестиваль документального кіно про права людини «Docudays UA» відвідав Суми.

В Охтирському районному будинку культури відзначили 125-річчя від дня народження гумориста Остапа Вишні за участі народного артиста України Анатолія Паламаренка.

На базі Сумської загальноосвітньої школи № 2 пройшов ІІ міський етап V Міжнародного літературного конкурсу ім. Т. Г. Шевченка, в якому взяли участь 117 учнів 5–11 класів 29 навчальних закладів.

В «Саду сходящихся тропок» Ірини Проценко відбулася зустріч зими по-сумськи.

Молодий український письменник і блогер Марк Лівін відвідав Суми і зустрівся з читачами на творчому вечорі в кафе «Гвоздь».

Художня самодіяльність

Дев’ятий обласний фестиваль духовної музики «Глинські дзвони» проведено в Глухові.

В СумДУ відбувся відкритий регіональний фестиваль-конкурс сучасного мистецтва «Viva таланти».

Вихованці клубу спортивного танцю «Силует» і танцювальної школи Ольги Гараніної стали переможцями Кубку міста Києва.

Творчий колектив і солісти СумДУ стали лауреатами Міжнародного фестивалю фольклору і інструментальної музики «Золота скарбничка» в Запоріжжі.

Театр юних «Шпаківня» обласного центру повернувся з ХІХ Міжнародного фестивалю мистецтв «Співограй», який проходив у Харкові, із сімома перемогами. Головну нагороду Гран-прі конкурсу сумчани отримали за уривок із вистави «Принц і Злидар».

Солісти і колективи СумДУ одержали ряд нагород на ІІ Міжнародному конкурсі-фестивалі «Перлини мистецтва» у Львові.

В Олександрівській гімназії обласного центру проведено щорічний фестиваль сімейної творчості.

Народний ансамбль танцю «Джерельце» з Шостки зайняв І і ІІІ місця на І Всеукраїнському відкритому дитячо-юнацькому фестивалі-конкурсі національних культур та народної творчості «Яскрава країна-2014» в Ужгороді.

Визначені переможці міського фестивалю «Зоряна надія» у номінації «Розмовний жанр».

До Міжнародного дня інвалідів в Сумській обласній філармонії відбувся концерт.

Хореографічні колективи «Віват» та «Дивограй» Роменського міського будинку культури і танцювальні колективи «Соняшник» Лебединського центру позашкільної освіти та «Шарм» районного будинку культури приймали участь у Всеукраїнському фестивалі хореографічного мистецтва «PLANETA dance fest» у Чернігові.

У Шостці пройшов І міський етап фестивалю «Гармонія руху» серед дошкільних навчальних закладів, в якому взяло участь 2066 дітей.

Зразковий хореографічний колектив «Альянс» Ямпільського районного центру культури і дозвілля одержав три дипломи І ступеня на Міжнародному фестивалі сучасної хореографії «NEPROSTOТанці-2014» в Києві.

У Сульському сільському клубі Сумського району відбувся фестиваль-конкурс хорового та фольклорного мистецтва «Співодари-2014». Гран-прі отримав аматорський народний хор Червоненського сільського будинку культури.

В Путивлі проведено VIII обласний фестиваль дитячих фольклорних колективів «Лелеченька».

На ІІ Міжнародному фестивалі-конкурсі «Перлини мистецтва», що пройшов у Львові, ІІ місце посіли зразковий вокальний ансамбль «Крошки» та Аріна Коваленко, а ІІІ – ансамбль «Барбарики» та хор «Мрія» з Охтирки.

В Шостці відбувся обласний етап Всеукраїнського фестивалю дитячої і юнацької творчості «Чисті роси» в номінації «Хореографічне мистецтво».

Путивльський районний Будинок культури провів: урочистості до Дня працівників культури та аматорів сцени «Праздник праздничных людей»; театралізовані вітання «Від Путивля древнього вітання»; тематичний захід до Дня Гідності і Свободи та Дня пам’яті жертв Голодомору «І щастя наше в слові мир»; районний фестиваль фольклорної пісні «Перлини Путивльщини»; тематичний вечір до Міжнародного дня студента «Ты студент – тебе дорога»; лекція «День захисника Вітчизни – як символ військових традицій і стяг українського народу».

Вечір-реквієм пам’яті жертв Голодомору «Схилімо голови в скорботі» підготували та провели вихованці хореографічного колективу «Соняшник» і гуртка «Екскурсійне краєзнавство» Лебединського міського центру позашкільної освіти разом зі своїми наставниками Інною Безуглою та Іриною Усенко.

Своє професійне свято майстри культури та мистецтва району відзначили у Кролевецькому районному будинку культури.

В Шосткинській дитячій школі мистецтв пройшов сольний концерт талановитого піаніста – студента ІV курсу Сумського вищого училища мистецтв і культури ім. Д. Бортнянського Валентина Кисиленка.

В клубі с. Чаплищі Путивльського району відбулася зустріч учасників клубу «Фронтовичка» з жителями села.

День працівників сільського господарства урочисто відзначили у Підопригорах і Рябушках Лебединського району.

У Лутищанському сільському Будинку культури Охтирського району вшанували трудівників фермерського господарства «Лутищанська слобода».

Шосткинська дитяча школа мистецтв відзначила традиційний День першокласника.Видавнича діяльність

Сумський краєзнавець Олексій Ленський випустив дві нові книги – одна із них присвячена Троїцькому собору, друга – курантам Спасо-Преображенського собору.Нещодавно у видавництві «Рідний край» вийшла книга «Сумщина в долях трьох геніїв…» Людмили і Валентини Макарових.
Склала Г. О. Федоренко


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка