Гостре порушення мозкового кровообігуСкачати 112.91 Kb.
Дата конвертації05.03.2017
Розмір112.91 Kb.
Гостре порушення мозкового кровообігу

Значна поширенність судинних захворювань головного мозку,висока летальність і інвалідизація хворх акцентує особливо актуальною задачу їх попередження.Самостійних.,ізольованих цереброваскулярних захворювань не існує і вони завжди складають частину проявів уражень серцево-судинної системи.

Серед причин,що обумовлюють ураження судин головного мозку головне місце посідає гіпертонічна хвороба та атеросклероз.Протікання цих захворювань прогресуюче і в процес втягуються судини мозку,серця, нирок та других органів з неодинаковою поширенністю процесу,що приводить до декомпенсації і розвитку гострого порушення мозкового кровообігу.

В цей час у хворих раптово розвиваються критичні стани і повинні бути прийняті термінові заходи по його спасінню або полегшенню страждань.Основою діагнозу при гострій цереброваскулярній недостатності завжди являється клінічна картина.

Коматозний і сопорозний стани можуть розвиватись при любому із типів крововиливів в мозок (паренхіматозне, субарахноїдальне,паренхіматозно-арахноїдальне,вентрикулярне) але, частіше всього вони спостерігаються при масивних паренхіматозних крововиливах.особливо ускладнених проривом крові в шлуночкову систему, субарахноїдальні простори.а також при первинних субарахноїдальних крововиливах,обумовлених розривом невризми.

Симптоми характерні для геморрагічних інсультів любої локалізації.являються-різка головна біль,крайньо швидка втрата свідомості,блювота і судорожні припадки.Так,при крововиливах в глубинні структури(підкоркові вузли,внутрішню капсулу) втрата свідомості розвивається за декілька секунд, геміплегія (тетраплегія) патологічні рефлекси стопи з обох сторін.Швидко розвивається порушення дихання,дислокація півкуль з розвитком сондрому вклинення. Може підвищуватись артеріальний тиск (непостійно тахікардія, що переходить в брадікардію).

При прориві крові в шлуночкову систему швидко наростає погіршення загального стану, гіпертермія, порушення дихання, угасають ступневі патологічні рефлекси,розвиваються оболонкові симптоми,розширюються зіниці з втратою їх реакції на світло. Підчас прориву спостерігається горметонічний синдром (швидка зміна гіпотонії гіпертонусом).

Латеральні геморрагії протікають більш шегко.Пригнічення свідомості не досягає ступеня коми,симптоматика розвивається повільніше,стволові порушення менш виражені,помірно виражений геміпарез,афатичні порушення при ураженні домінантногої півкулі.Деколи спостерігається судорожні епіприпадки фокального або генералізованого характеру.

При крововиливах в стовбур,наступає швидка втрата свідомості.достороннє ураження черепних нервів або альтернізуючісиндроми, двохсторонні патологічні рефлекси на стопах,порушення вітальних функцій. Смерть наступає внаслідок порушення дихання.

При крововиливах в півкулі мозочка спостерігається багаторазова блювота, різке системне головокружіння, ригідність мязів потилиці, вимушене положення голови,атаксія (при збереженій свідомості), параліч погляду.

При крововиливах в хробак мозочка наступає швидкий прорив в шлуночкову систему або субарахноїдальні простори і за декілька хвилин розвиваються глубока кома і бульбарний синдром з порушенням вітальних функцій.

При ішемічних інсультах-починається захворювання без втрати свідомості і частіше в нічний час.Якщо є порушення свідомості і життєво важливих фуекцій. то їх розвиток іде постепово.Рухові та чутливі порушення також розвиваються поступово або мають ремітуючий характер.Причиною погіршення загального стану являється набряк або збільшення ділянок некрозу внаслідок наростання по довжині тромбів.Гострий розвитоктішемічного інсульту і швидка втрата свідомості характерна для емболій.

Псевдотуморозні протікання частіше зустрічаються в старшому віці, при стенозуванні ряду басейнів, при низькому артеріальному тиску.Клінічна картина залежть від басейну дисциркуляції.При окклюзії загальної сонної артерії клініка подібна до окклюзії внутрішньої сонної артерії,при якій частіше всього спостерігається порушення зору на стороні ураження і пірамідна патологія на протилежній стороні.При окклюзії передньої мозкової артерії розвивається характерний геміпарез на протилежній стороні з перевагою ураження руки або ноги,хватаючий феномен Янишевського,апраксія, деколи оперкулярний синдром.При ураженні в басейні середньої мозковолї артерії визнаається гаміплегія протилежних кінцівок,гомонімна геміанопсія (випадіння одноіменних полей зору-правих або лівих),геміанестезія,чутливі порушщення на протилежній стороні від джерела половини туловища,голови і кінцівок,гіпотонія,яка замінюється гіпертонусом з патологічними знаками,афазія при пораженні лівої (домінантної ) долі.

При пораженні в басейні задньо-мозкової артерії найбільш характерним є окорухові порушення на своїй стороні і пірамідна патологія на на протилежній стороні (с-м Вебера), квадрантна геміанопсія, агнозія, фотопсія.

При інфаркті в ніжці мозку спостерігаеться ністагм, парез погляду до верху, синдром Гертвіга-Можанді (розходяща косоокість по вертикалі ) і Вебера.

При інфаркті в таламусі,частіше всього спостерігається гомонімна геміанопсія,сильні болі в протилежних кінцівках, таламічна рука-різке згибання в промоневозапястному суглобі і розгинання фаланг.

При окклюзії в вертебро-базилярних басейнах інфаркти проявляються поліморфноюдвобічною симптоматикою,так як тут розміщені компактно ядра черепно-мозковиї нервів і провідникові шляхи

Найбільш цільова рання госпіталізація хворих з гострим поркшенням мозкового кровообігу в перші години після його розвитку до появи дислокаційного синдрому при крововиливах і формуванні інфаркту мозку при ішемії.Необхідно не тільки зберегти хворому життя, але і добитися виходу із хвороби з мінімальними ускладненнями.

Термінова медична допомога зводиться до корекції порушень серцево-судинної системи.При зупинці срцевої діяльності проводиться закритий масаж серця.При неефективності внутрісерцево вводиться 1 мл.1% розчину адреналінугідрохлориду,1 мл-0,1% розчину сульфату атропіну і 10 мл. 4% розчину гідрохлориду натрію.

При колапсі назначають медикаменти ,що підвищують судинний тонус і артеріальний тиск-в/в мезатон,допмін на ізотонічному розчині хлориду натрію,60-90 мг. преднізолону або 0,1-0,15 г. гідрокортизона.

При серцевій недстатності вводяться серцеві глікозиди-корглюкон,сульфокамфокаїн і т.д.

При артеріальній гіпертензії вводиться 2-5 мл. 1% розчину дібазолу в/венно або в/мязево,клофелін-0,15-0,3 або 1-2 мл.2,5% розчину аміназину внутрішньомязево. При недостатній активності гіпотензиної дії рекомендують гангліоблокатори-пентамін, бензогексоній обережнопд контолем артеріальго тиску.

При набряку легень потрібно вводити лазікс, димедрол,атропін,інгаляції кисню з парами спирту-30%.

Для відновлення прохідності дихальних шляхів проводиться відсмоктування слизу ізх порожнини рота, а при необхідності інтубація трахеї чи трахеостома.

З ціллю дегідратації вводиться лазікс,еуфіллін 10.0-2.4% ,преднізолон, 30-60 мг на добу ( при нормальному артеріальному тиску ), дексаметацин по 10 мг в/в через 3-4 год. (до 40-5о мг на добу)

Для купування вегетативних порушень вводять реланіум 1-2 мл.,сібазон 1-2 мл.,галоперідол0.5-1.0 мл,оксибутират натрію.

При геморрагічному інсульті з ціллю підвищення згортання крові і зменшення проникливості судинної стінки рекомендують вводити аскорбінову кислоту, амнокапронову кислоту, контрикал, дицінон, хлористий кальцій та вікасол .

При ішемічному інсульті всі міроприєства повинні бути направлені на коррекцію мозкового кровотоку. Для покращення кровопостачання головного мозку призначають кавінтон. Протипоказом до призначення являється ІХС, різке порушення серцевої діяльності,геморрагічний інсульт. Можна призначати еуфіллін крапельно, но-шпу, нікотинову кислоту, реополіглюкін крапельно. Поряд при ішемічних інсультах призначають протигіпоксичні і метаболічні препарати-пірацетам, церебролізин, оксибутират натрію, токоферолацетат.

З перших годин доцільно призначати антикоагулянти-гепарин до 15 тис. ОД на 10 мл. ізотонічного розчину хлориду натрію повільно.

Особливий догляд за хворим-профілактика пролежнів та трофічних змін на кінцівках.Черепно-мозкова травма
Черепно-мозкова травма-узагальнене поняття., яке включає в себе механічне пошкодження кісток а також вмісту черепної коробки.Черепно-мозкова травма складає від усіх травм 30-50 % .Пошкодження головного мозку являється основною причиною для виклику швидкої допомоги в2,14 випадків на 1000 населення в рік. ( Комаров Б.Д.-1981 р.) а 60-80% травмованих з поєднаною травмою мають прояви черепно-мозкової.

Черепно-мозкова травма поєднується з травмою грудей-34%,гомілки-26%,тазових органів-11%,ключиці-17% ( Кузбмінов А.П. та інші-1981р)

В 44-62 % черепно-мозкова травма виникає на фоні алкогольного сп’яніння що в значній степені усугубляє важкість стану хворого і затруднює ранню діагностику пошкоджень. ( Аронович О.М.-1978 р)

Заслуговує уваги той факт,що при черепно-мозковій травмі можуть бути ушкодженими обидві речовини мозку і черепні нерви,кровоносні судини,стінки шлуночків мозку та провідникові шляхи-тобто пошкодження можуть наступити не тільки в місці травми,але і внаслідок протидії травмуючого фактору,може пошкоджуватись мозок і внаслідок переломів кісток , тверда мохкова оболонка може бути ушкоджена і внаслідок гідродинамічних коливань.

З часів видатного французьського вченого Пті прийнято виділяти три основні форми черепно-мозкової травми;

струс (commocio )

забій ( contusio )

здавлення ( commocio )

Всі закриті черепно- мозкові ушкодження діляться на основні групи:


 1. закриті пошкодження черепа та головного мозку куди входять всі види травм з непорушеною цілісністю шкіри або при пораненні мягких тканин черепа без пошкодження його кісток,

 2. відкриті пошкодження,які потрібно розглядати як первинно нестерильними ( збруднення пошкоджень )

На сьогоднішній день неврологи та нейрохірурги дотримуються міжнародної класифікації черепно-мозкових травм,яка була прийнята на з’їзді нейрохірургів в м.Таллін-1982 р.

Виділяють шість клінічних форм черепно-мозкової травми;

1 струс мозку


 1. забій мозку легкого ступеня

 2. забій мозку середнього ступеня

 3. забій мозку важкого ступеня

 4. здавлення мозку на фоні забою

 5. здавлення мозку без явищ забоїв.

В патогенезі різних проявів черепно-мозкової травми особливу увагу

заслуговують слідуючі фактори механічної дії; • положення голови при травмі,

 • тимчасові зміни конфігурації самого черепа та його кісток,

 • зміщення мозку в порожнині черепної коробки –лінійне або ротаційне,зиіна швидкості кровотоку-лінійне пррискорення або сповільнення,

 • деяка залежність між фізичними параметрами що діють на череп і мозок сили,місцем приложення і направленноті травмуючого агенту з однієї сторони та важкістю чекрепно-мозкової травми з другої сторони

Струс мозку характеризується втратою та порушенням свідомості

яка триває від декількох секунд до дкількох хвилин.Можлива ретроградна амнезія на події що відбувались напередодні травми.Спостерігається блювота.Після відновлення свідомості виникають типові скарги на головну біль,головокружіння,слабість,шум в вушах.припливи крові до мозку.пітливість,порушення сну і другі вегетативні явища.Може бути біль при рухах очного яблука в сторони,розходжєення очних яблук при читанні,вестибулярна гіпертензія.Характерним є поява субкортикальних рефлексів про що може сказати наростання кортикальної слабості.

В неврологічному статусі може проявлятись лабільна негруба асиетрія сухожилкових та шкірних рефлексів,дрібнопризматичний ністагм які можуть проходити через 307 діб.Пошкоджень кісток черепа немає.Тиск лікворної рідини і її склад без суттєвих змін.

Забій мозку відрізняється від струсу наявністю різного роду макроскопічних пошкоджень ділянок мозкової субстанції а також її оболонок.

Забій мозку легкого ступеня характеризується втратою свідомості після травми тривалістю від декількох хвилин до однієї години. Спостерігається ретроградна амнезія і блювота.Життєво-важливі функції як правило без видимих порушень, може спостерігатись помірна брадикардія чи тахікардія,деколи артеріальна гіпертензія.Дихання і температура тіла без суттєвих змін.Неврологічна симптоматика виражена в незначній степені-клонічний ністагм,легка анізокорія,симптоми пірамідної недостатності,менінгеальні симптоми які поступово регресують через 2-3 неділі після травми .Тиск ліквора з незначними відхиленнями від норми.

При забої мозку легкого ступеня на відміну від від струсу можливі переломи кісток черепного склепіння і субарахноїдальні крововиливи.

Забій мозку середнього ступеня характеризуеться втратою свідомості після отримання травми тривалістю від декількох хвилин до 2-4 год.Виражена ретроградна і антеградна амнезія.Головна біль як правило неінтенсивна.Деколи спостерігається багаторазова блювота,порушення психіки.Можливі переходяі розлади життєво-важливих функцій-брадикардія або тахікардія,підвищення артеріального тиску,субфебрилітет.тахіпноє без порушення ритму дихання і прохідності трахеобронхіального дерева.Можуть бути виражені оболонкові симптоми.Проявляються стовбурові симптоми;ністагм,диссоціація менінгеальних симптомів.мязевого тонусу і сухожилкових рефлексів по осі тіла, двобічні патологічні знаки і т.д.Чітко проявляється вогнищева симптоматика.Тиск ліквора як правило підвищений.

Забій мозку середнього ступеня важкості нерідко супроводжується переломом кісток склепіння черепа і основи черепа а також субарахноїдальний крововилив.

Забій мозку важкого ступеня характеризується втратою свідомості після травми тривалістю від декількох годин до декількох тижднів. Часто виражене рухове збудження спостерігається під час тяжких загрозливих порушенях життєво – важливих функцій. Брадікардія (менше 40 за 1 хв) або тахікардія (вище 120 за 1 хв),часто і аритмія, артеріальна гіпертензія (вище 120 мм рт. ст.) або гіпотензія. Часті розлади дихання у вигляді тахіпное (31 –40 за 1 хв) або брадипное (8 – 10 за 1 хв), часто з порушеннями ритму і прохідності трахеобронхіального дерева. Виражена гіпертермія до 40 градусів С. Часто домінує первинна стовбурна неврологічна симптоматика (плаваючі рухи очних яблук, порушення ковтання, двосторонній міоз, дивергліція очей по вертикальній або горизонтальній осі, змінний тонус децеребраційна ригідність та інше). Ці симптоми в перші години чи дні після травми можуть згладжувати основні симптоми, які зумовлені забоєм півкуль головного мозку. Іноді виявляються порізи кінцівок, порушення мозкового тонуса, рефлекси орального автоматизма і т. д. можуть виникати генералізовані і фокальні судомні припадки. Загальномозкові, а особливо вогнещеві симптоми регресують сповільнено, часто виражені кінцеві явища перш за все з боку рухової та психічної сфер. Забій головного мозку тяжкого ступеня, як правило, супроводжують переломи свода та основи черепа, а також крововиливи.

Стиснення мозку характеризується небезпечним для життя зростанням через той чи інший проміжок часу після травми загальномозкових (з’являються або поглиблюються порушення свідомості, посилюються головні болі, повторна блювота і т. д.), вогнещевих та стовбурних (з’являється або посилюється брадикардія, підвищується артеріальний тиск, обмеження погляду вверх та ін.) симптомів.

Існують три ступеня важкості черепно – мозкових травм: легка середньої важкості, тяжка. До легких черепно – мозкових травм відносяться струси та забої легкого ступеня. До черепно – мозкових травм середньої важкості – забій мозку середнього ступеня. До тяжких черепно – мозкових травм – забій мозкутяжкого ступеня і стиснення мозку.

Стиснення головного мозку виникає на фоні забою тяжкого ступеня в 60 % випадків цієї форми черепно – мозкової травми. Найчастіше стиснення головного мозку обумовлене розвитком внутрішньо – черепної гематоми (64%), переломами частин основи черепа (11%), набряком мозку (11%) або п

оєднанням цих причин (11%).

Ранніми симптомами розвитку внутрішньочерепної гематоми являється гомолатеральна анізокорія яка розвивається в 55-75% таких хворих.асиметрія глубоких рефлексів-42%,епілептичні припадки8-16%,юрадикардія-38%(Зотов Ю.В.) Одним із ведучих симптомів наростаючої внутрішньочерепної гематоми є наявність світлого проміжку-періоду повного,або відносного клінічого видужання між моментом травми і виникненням перших клінічних ознак і симптомів.

При виборі профілю для госпіталізації хворих з черепно-мозковими травмами потрібно дотримуватмсь сідуючих вимог;

1.Хворі з важкоб та середньою степенями важкості підлягають госпіталізації в стаціонари нейрохірургічного профілю.

2 Хворі з легким ступенем черепно-мозкової травми госпіталізують в нейрохірургічні ,хірургічні або неврологшічні стаціонари,

3 Хворі з поєднаною черепно-мозковою травмою підлягають госпіталізаціїї в нейрохірургічні та травматологічні стаціонари в залежності яка патологія домінує.

Перщочергове значення на догоспітальному етапі є забезпечення в максимально короткий термін повноцінного дихання,для чого необхідно керуватись слідуючими правилами;

1 хворому без свідомості потрібно надати горизонтальне положення на спині з повернутою на бік головою щоб попередити попадання чужерідних тіл-слизу,блювотних мас.

2 порожнина рота та ротоглотки повинна бути висушена тампоном або практичногоимінюють аспіраційний катетер,

3 для профілактики порушення дихання внаслідок гіпотонії м’язів носоглотки та гортані,западіння язика хворому необхідно вставити в ротову порожнину ротовий повітряпровід або провести інтубацію трахеї,4 виражене центральне порушення дихання вимагають екстренної інтубації і штучної вентиляції легень за допомогою портативних інгаляційних апаратів через інтубаційну трубку.Відновлення нормальної вентиляціїї легень веде до нормалізації кровообігу.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка