Газ у побуті вчитель курсу «Основи здоров’я»



Скачати 94.45 Kb.
Дата конвертації05.03.2017
Розмір94.45 Kb.
Ставівська ЗОШ

Кагарлицький район Київська область

Методичний кабінет

ТЕМА:


Газ у побуті

вчитель курсу «Основи здоров’я»

Шепелявенко М.М.

2012 р.
Тема. Газ у побуті



Мета: Формувати в учнів навички правильного користування газовими приладами й відключення їх від мережі у випадку виникнення надзвичайних ситуацій.

Обладнання: діапроектор.

Наочні посібники: діапозитиви, плакати з теми.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку, створення мотивації

Що таке природний газ?

Користь і шкода природного газу.

ІІІ. Виклад нового матеріалу (лекція)

Основні відомості про природний і скраплений гази та продукти їх згоряння (фізичні властивості природного і скрапленого газів, а також найменування продуктів згоряння записуються до зошитів).

Правила безпечного користування газом у побуті.

Правила зберігання і користування природним газом і скрапленим газом у балонах.

Дії у випадку витікання газу (способи виявлення місць витікання й дії у випадку виявлення витікання газу записуються до зошитів).

Дії у випадку виникнення надзвичайних ситуацій.

Запобігання отруєнню природним і скрапленим газами й продуктами їх згоряння.

Перша долікарська допомога в разі отруєння природним і скрапленим газами й продуктами їх згоряння.



IV. Закріплення нового матеріалу

Питання до учнів (на вибір учителя):

Назвіть фізичні властивості природного і скрапленого газів.

Якими є основні вимоги безпечного користування природним газом?

Назвіть умови зберігання балонів зі скрапленим газом.

Що потрібно робити в разі виявлення запаху газу?

Ознаки отруєння природним і скрапленим газами.

Ознаки отруєння чадним газом.

Основні прийоми долікарської допомоги при отруєнні природним і скрапленим газами та продуктами їх згоряння.

V. Домашнє завдання

1. Обстежити вдома систему подачі газу до квартири, знайти вентиль, який перекриває подачу газу до квартири.

2. Підготуватися до тематичної атестації.

Додаткові матеріали до теми

У нашій країні як паливо широко використовується природний (метан) і скраплений (пропан, бутан, етан і їх суміші) гази. Майже в кожному будинку є газові плити, водонагрівальні колонки, автономні газові обігрівальні системи. Система центрального опалення та гарячого водопостачання діє в основному на природному газі.

Фізичні властивості природного газу – безбарвний горючий газ із болотним запахом через домішку сірководню, майже вдвічі легший за повітря, при витіканні з газових приладів і газопроводу піднімається вгору, не розчиняється у воді, суміш із киснем є вибухонебезпечною.

Фізичні властивості скрапленого газу (пропан, бутан, етан і їх суміш) – безбарвний горючий газ без запаху (при використанні в побуті додають речовини з сильним запахом для швидкого виявлення витікання), важчий за повітря, при витіканні збирається в нижніх зонах приміщень, у підвалах, не розчиняється у воді, суміш із киснем є вибухонебезпечною.

Продукти повного згоряння обох газів – вуглекислий газ (СО2) і вода. За підвищеної концентрації в повітрі вуглекислого газу в людини з’являються симптоми отруєння: головний біль, млявість, загальна слабкість, за надмірної концентрації або тривалого впливу можлива непритомність і порушення дихальної функції.

Продукти неповного згоряння природного і скрапленого газів (чадний газ, карбонільні сполуки та ін.) значно небезпечніші.

Чадний газ (СО) – дуже токсична речовина, за кімнатної температури активно реагує з киснем і тому здатний зменшувати концентрацію кисню в крові, але найбільш небезпечна дія його в тому, що він утворює дуже стійкі комплекси з ферумом, який є основою гемоглобіну – переносника кисню в крові, у результаті чого кров частково або повністю втрачає здатність переносити кисень. Людина, яка отруїлася чадним газом, відчуває головний біль, запаморочення, загальну слабкість, сонливість, нудоту: починається блювота, людина швидко непритомніє, настає зупинка дихання, і якщо вчасно не буде надана медична допомога, може настати смерть. Тому навіть невелика концентрація чадного газу в повітрі становить серйозну небезпеку для життя.

Крім чадного газу, можуть утворюватися карбонільні сполуки в невеликих кількостях (формальдегід, ацетон та ін.), які також небезпечні для життя.



Тому необхідно суворо дотримуватись правил безпечного користування природним і скрапленим газами в побуті.

 • Категорично забороняється користуватися несправним газовими приладами й газовим устаткуванням. Для ремонту газового устаткування необхідно викликати фахівця газової районної служби за місцем проживання.

 • Категорично забороняється самостійне приєднання газових приладів і газового устаткування до газової мережі. Для встановлення газового устаткування необхідно викликати фахівця районної газової служби.

 • Категорично забороняється користування саморобними балонами для зберігання і транспортування скрапленого газу, а також для використання в побуті.

 • Забороняється користування газовими плитами, газовими колонками, казанами для місцевого обігріву, гарячого водопостачання за відсутності вентиляції. Перевірити наявність тяги у вентиляційному отворі можна за допомогою запаленої свічі, піднісши її до вентиляційного отвору. У разі відсутності тяги полум’я буде горіти рівно, не відхиляючись; у разі наявності тяги полум’я свічі відхилиться в бік вентиляційного отвору.

 • Забороняється розміщувати посуд із широким дном на звичайних конфорках газової плити; його необхідно розміщувати на конфорках із високими ребрами.

 • Забороняється відкривати крани газової плити, не маючи в руці запаленого сірника або спеціальної електричної запальнички (п’єзо-запальнички).

 • Не допускати заливання рідиною пальників, що горять. Якщо це випадково станеться, необхідно загасити вогонь, видалити рідину, прочистити пальник.

 • Забороняється знімати конфорку й ставити посуд безпосередньо на пальник.

 • Не дозволяється користуватися газовими приладами дітям молодшого віку. Преш ніж дозволити дитині самостійно користуватися газовими приладами, необхідно ретельно її проінструктувати та перевірити правильність вмикання приладу, запалювання газу, вимикання газового приладу.

 • Категорично забороняється залишати ввімкнені газові прилади без догляду навіть на короткий час, тому що в разі загасання одного з пальників до приміщення починає надходити газ. Він накопичується і, змішуючись із повітрям, утворює вибухонебезпечну суміш, яка за наявності відкритого вогню або іскри може вибухнути. Необхідно також стежити, щоб протяг не згасив полум’я пальника.

 • У випадку, якщо газ потрапив у повітря (навіть якщо ви не відчуваєте його запаху), необхідно негайно закрити вентиль подачі газу й ретельно провітрити приміщення.

 • Під час експлуатації газового устаткування не дозволяється підігрівати балони зі скрапленим газом, установлювати їх поблизу опалювальних приладів, виявляти витікання газу за допомогою запаленого сірника чи свічі, використовувати їх не за призначенням.

 • Установлювати газові прилади, устаткування й балони зі скрапленим газом у приміщеннях, де розташовані підвали.

Правила зберігання балонів зі скрапленим газом:



 • Зберігати балони, які мають башмаки, у вертикальному стані; якщо башмаки відсутні балони слід зберігати в горизонтальному положенні, всі вентилі при цьому мають бути закриті запобіжними ковпаками й повернуті в один бік;

 • Під час транспортування і зберігання балонів необхідно уникати їх падіння, забруднення, пошкодження;

 • Балони, у яких виявлено витікання газу, слід негайно прибрати зі складу в безпечне місце;

 • Балони з горючими газами мають зберігатися окремо від балонів з киснем;

 • На складах балонів із горючим газом не допускається зберігання інших матеріалів.

Під час роботи з балонами не дозволяється:

 • Перевищувати встановлені норми заповнення балонів стиснутим, скрапленим чи розчиненим газом (норми заповнення і методи контролю вказуються в інструкції);

 • Транспортувати й зберігати балони з газом без запобіжних ковпачків і нагвинчених на штуцери заглушок;

 • Зберігати балони з пошкодженими корпусами (прим’ятинами, тріщинами, корозією тощо);

 • Зберігати балони в приміщеннях, які не є спеціальними складами балонів.

Способи виявлення витікання газу

На око. Обробити трубу мильною піною. У місці витікання газ буде вириватися зі свистом.

На запах. Характерний запах газу сильнішає поблизу місця витікання.

Ніколи не шукайте місце витікання газу за допомогою відкритого полум’я – це вибухонебезпечно.

У разі виявлення витікання газу:

 • Уникайте будь-яких дій, що можуть викликати іскру.

 • Закрийте крани газових приладів, вентиль на балоні, крани на плиті.

 • Відчиніть вікна і двері, утворивши протяг, і ретельно провітріть приміщення.

 • Забороняється вмикати електрику. Іскра, що може виникнути при виканні, здатна викликати вибух. Тому не можна користуватися вимикачем, електричним дзвінком, розетками.

 • Не користуйтеся для освітлення відкритим вогнем, це також може викликати вибух.

 • Не паліть, вогонь сигарети може стати причиною вибуху.

 • Повідомте про витікання газу до аварійно-диспетчерської служби газового господарства за телефоном 104 і залиште приміщення.



 • У разі виникнення надзвичайних ситуацій (пожежа в квартирі, у будинку тощо) необхідно закрити газові крани, перекрити доступ газу до квартири й залишити приміщення.

 • При користуванні газовими приладами необхідно пам’ятати про продукти повного і неповного згоряння газу й про можливість отруєння продуктами згоряння. Для запобігання отруєнню продуктами згоряння газу необхідно підтримувати вентиляцію в робочому стані, періодично ретельно її чистити, не допускаючи засмічення і скупчення пилу.

 • Приміщення після роботи газових приладів необхідно провітрити.

 • Не допускати обігріву квартири газом.

 • Під час роботи газових приладів двері до житлових приміщень квартири мають бути зачинені.

 • Для зменшення концентрації продуктів згоряння газу в приміщеннях рекомендується застосовувати витяжні установки.

У разі отруєння чадним газом для подання допомоги потерпілому необхідно:

 • Винести потерпілого на свіже повітря.

 • Викликати лікаря.

 • Звільнити дихальні шляхи потерпілого від блювотних мас за допомогою пальців і рушника чи носової хустинки.

 • У разі непритомності піднести до носа потерпілого ватку, змочену нашатирним спиртом, не торкаючись нею слизових оболонок носа. Стежити за тим, щоб язик потерпілого не западав у горло.

 • У разі зупинки дихання необхідно зробити штучне дихання методом «рот у рот» або «рот у ніс».

 • Допускається змочувати губи й обличчя потерпілого водою. Давати пити воду забороняється до приїзду лікаря. Забороняється також давати ліки й робити промивання шлунка.

Питання для тематичного оцінювання

І рівень

 1. Природний газ у випадку витікання:

А) Збирається в нижніх зонах приміщення;

Б) Збирається у верхніх зонах приміщення;

В) Поширюється по всьому простору приміщення.


 1. Вибухонебезпечні суміші – це:

А) Суміші горючих рідин і горючих газів;

Б) Суміші горючих рідин і кисню;

В) Суміші горючих газів і кисню.


 1. З усіх вказаних причин виберіть ті випадки, які є пожежо-небезпечними:

А) Працюючий телевізор;

Б) Речі, що сушаться над газом, який горить;

В) Машина, що стоїть під навісом з відкритим баком для палива;

Г) Діти, що грають з вогнем;

Д) «Жучки» в електрозахисті;

Е) Розігрівання лаків і фарб на газовій плиті;

Є) Камін, що горить.

ІІ рівень

Варіант 1

Назвіть правила гасіння вогнища пожежі за допомогою вогнегасника.



Варіант 2

Назвіть підручні матеріали, які можна використовувати для гасіння горючих рідин у разі їх займання.



ІІІ рівень

Варіант 1

Ви пішли в гості, повністю перекривши всі крани й вентилі. Повернувшись додому, ви відчули запах газу. Ваші дії.



Варіант 2

Ви пішли в гості, не повністю закривши крани на газовій плиті. Повернувшись додому, відчули запах газу. Ваші дії.



IV рівень

Варіант 1

Ви опинились в квартирі, яка горить (загорілись штори на вікнах кухні від газової плити), дома крім вас ще трирічна дитина. Ваші дії.



Варіант 2

Ви опинились в квартирі на 8-му поверсі, а нижче, на 4-5-му поверхах, пожежа, яка перекрила чотири сходові проліти. З вами разом в квартирі знаходиться ваш друг. Ваші дії.


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка