Довідка Про виконання Міської програми забезпечення профілактики віл-інфекції, лікування, догляду та підтримки віл-інфікованих І хворих на снід на 2010-2013 рокиСкачати 147.6 Kb.
Дата конвертації09.11.2016
Розмір147.6 Kb.
Довідка

Про виконання Міської програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих

і хворих на СНІД на 2010-2013 роки

(підготовлена на засідання координаційної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу)

У 2010 році рішенням сесії Чернігівської міської ради затверджено Міську програму забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2010-2013 роки.

Загальний орієнтовний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми з місцевого бюджету складає 1090,6 тис. грн., у т.ч. за роками 2010р. – 223,0 тис. грн.; 2011тр. – 323,0 тис. грн.; 2012р. – 221,6 тис. грн.; 2013р. – 323,0 тис. грн.

Протягом 2010 року кошти на фінансування заходів Програми з місцевого бюджету не виділялись.

І. Організаційні заходи

1. Заходи з удосконалення управління

У місті створено міську координаційну раду з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу як консультативно-дорадчий орган при міській раді. Засідання координаційної ради проводяться щоквартально. У межах координаційної ради активно співпрацюють представники різних служб , відомств, організацій, які опікуються проблемами ВІЛ/СНІДу.

У 2010 році на засіданнях координаційної ради розглянуті наступні питання:


  1. Про хід виконання Міських заходів на виконання у 2009 році Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки.

  2. Про епідемічну ситуацію з ВІЛ-інфекції/СНІДу у місті за підсумками 2009 року, поточний період 2010 року та результати сероепідеміологічного моніторингу обстеження населення міста на ВІЛ-антитіла.

  3. Про створення та розповсюдження соціальної реклами з питань профілактики ВІЛ-інфікованості та СНІДу.

  4. Про проблему ухилення від виконання батьками свого обов’язку, пов’язаного з турботою про здоров’я їх дітей (щодо прихильності до АРВ-терапії).

  5. Про виконання Комплексної програми для учнів шкіл з питань профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом.

  6. Про виконання Закону України "Про міліцію" в частині виявлення осіб з групи ризику захворювання на СНІД.

  7. Про роботу управління у справах сім'ї та молоді щодо підтримки громадських організацій, які працюють у сфері питань профілактики ВІЛ/СНІДу.

  8. Про роботу обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації „Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом”

Інформаційні матеріали з питань ВІЛ/СНІДу, що розглядаються на засіданнях координаційної ради, систематично оприлюднюється на сайті міської ради.

25.03.2010р. проведено нараду управління охорони здоров’я міської ради «Про хід виконання Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки». Нараді передувала перевірка всіх ЛПЗ міста, яка проводилась спеціалістами УОЗ міської ради та спеціалістами обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом.2. Забезпечення діяльності та розвитку спеціалізованих служб і закладів

Медична допомога ВІЛ-інфікованим та СНІД-хворим надається усіма медичними закладами міста. Забезпечений необмежений доступ до тестування на ВІЛ. У міських лікарнях № 1, № 2 працюють кабінети «Довіра», в усіх інших ЛПЗ – кабінети анонімного безкоштовного обстеження на ВІЛ/СНІД, що сприяє підвищенню доступності до консультування та тестування населення з питань ВІЛ/СНІДу. Крім того, в усіх кабінетах інфекційних захворювань проводиться диспансерний нагляд за ВІЛ/СНІД - хворими пацієнтами.

Спеціалізована медична допомога надається обласним центром з профілактики та боротьби зі СНІДом та спеціалізованим відділенням, що функціонує у структурі Чернігівської міської лікарні №2. Спеціалізоване відділення міської лікарні №2 є організаційно-методичним центром з питань профілактики і боротьби з ВІЛ/СНІДом у місті. У відділенні функціонує 10 ліжок і амбулаторія.

В усіх медичних закладах визначені відповідальні за цей розділ роботи спеціалісти. В усіх структурних підрозділах є необхідні інструктивно-методичні документи. Проблеми ВІЛ/СНІДу щорічно розглядаються на засіданнях медичних рад закладів та нарадах.

У місті розроблено схему взаємодії лікувально-профілактичних закладів щодо проведення післятестового консультування та взяттю на облік осіб з позитивним результатом обстеження на ВІЛ.
3. Створення єдиної системи моніторингу протидії ВІЛ/СНІДу та оцінки ефективності заходів, здійснених на регіональному рівні

Управлінням охорони здоров’я міської ради проводиться щоквартальний моніторинг виконання Програми, інформація оприлюднюється на сайті міської ради.

Щоквартально здійснюється моніторинг функціонування кабінетів анонімного безкоштовного обстеження та кабінетів «Довіра». Здійснюється серомоніторинг обстеження населення міста на ВІЛ.
4. Підготовка спеціалістів з питань лікування, профілактики та соціальної підтримки для груп ризику, ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД

Семінарські заняття з медичними працівниками проводяться у кожному медичному закладі. Крім того, у поточному році на базі обласного центру підготовку пройшли завідувачі поліклініками, відповідальні лікарі. На тематичному семінарі-нараді з питань застосування швидких тестів підготовку пройшли 2 лікаря –лаборанта з пологового будинку.ІІ. Профілактичні заходи

  1. Здійснення заходів з первинної профілактики ВІЛ/СНІДу

Управління освіти спрямовує діяльність педагогічних та учнівських колективів загальноосвітніх навчальних закладів міста на удосконалення інформаційно-освітньої роботи з питань профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу, здійснення заходів, спрямованих на зміну ризикованої щодо ВІЛ-інфікування поведінки у дітей та молоді, забезпечення захисту прав ВІЛ-інфікованих учасників навчально-виховного процесу.

Питання діяльності загальноосвітніх навчальних закладів міста щодо запобігання дитячій бездоглядності, профілактики правопорушень, злочинності, наркоманії серед підлітків, формування здорового способу життя постійно перебувають на контролі в управлінні освіти, систематично розглядаються на колегіях і нарадах директорів та заступників директорів з виховної роботи. Так, у вересні поточного року на базі Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. К.Ушинського проведено семінар вчителів предмету «Основи здоров’я» з проблеми «Впровадження факультативного курсу «Школа проти СНІДу» у загальноосвітніх закладах».

Питання формування навичок здорового способу життя підростаючого покоління, профілактика шкідливих звичок розглядаються на педрадах, радах профілактики загальноосвітніх навчальних закладів. Заходи по впровадженню здорового способу життя та з профілактики шкідливих звичок сплановані в річних планах роботи шкіл, методичних об’єднань та в планах роботи класних керівників у розділі «Формування здорового способу життя».

В 2010-2011 навчальному році продовжується вивчення предмету «Основи здоров’я», введено факультативи та курси за вибором: «Школа проти СНІДу» у загальноосвітніх навчальних закладах №4,5,7,10,13,14,18,21,24,34; за програмою МОНУ та ПРООН «Сприяння просвітницькій роботі «рівний-рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя» у загальноосвітніх навчальних закладах №10,12,19,21,22,27,28,29,31,ВСШ №1, факультатив «Профілактика ризикованої поведінки» в ЗНЗ№9, гуртки «Школа безпеки» в ЗНЗ №5,30 та «Безпечне коло» в ЗНЗ №27. Проведено навчання вчителів, шкільних практичних психологів ЗНЗ №19,20,28,33 з даного курсу, видана методична література.

В 2010-2011 навчальному році в усіх загальноосвітніх навчальних закладах міста Чернігова працюють практичні психологи та соціальні педагоги, які сприяють створенню атмосфери психологічного комфорту і соціальної безпеки особистості в школі, сім’ї, оточуючому середовищі. З метою підвищення дієвості індивідуальної роботи та профілактики шкідливих звичок практичні психологи і соціальні педагоги шкіл використовують інтерактивні форми просвітницької роботи.

В управлінні освіти та школах міста створено банк даних на дітей, які виховуються в неблагополучних сім’ях, схильні до пропусків уроків без поважних причин, до скоєння протиправних дій. В ході проведення щоквартальних звірок стану правовиховної роботи ці банки даних систематично поновлюються. До проведення звірок залучаються представники служб у справах дітей Деснянської та Новозаводської районних у місті Чернігові рад, кримінальних міліцій у справах дітей, лікарів облнаркодиспансеру.

В усіх загальноосвітніх навчальних закладах міста проводяться правові лекторії для учнів 1-4-х, 5-8-х, 9-11-х класів, що спрямовані на виконання програми запобігання поширенню негативних явищ в учнівському середовищі; оформлені інформаційні куточки соціально-психологічної служби «Дитина та її права», «Вікно соціальної реклами». Щорічно здійснюється моніторинг реалізації впровадження комплексної програми формування здорового способу життя серед дітей і підлітків «Діалог», програми «Сприяння просвітницькій роботі «рівний-рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя» щодо рівня обізнаності школярів з питань профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу. Продовжується робота постійно діючого лекторію «Будемо здорові» за програмою «До здоров’я через освіту». Налагоджена співпраця загальноосвітніх навчальних закладів з громадськими організаціями «Ведис», «Ювента», Чернігівським обласним відділенням Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська Мережа людей, що живуть з ВІЛ», волонтерами Інституту соціальних технологій і права, Клінікою дружньою до молоді, Чернігівським обласним Центром профілактики та боротьби зі СНІДом, міським центром соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді.

Діють шкільні ради профілактики, на засіданнях яких розглядаються актуальні питання попередження правопорушень, бродяжництва, вживання наркотичних речовин, тютюнокуріння та інші негативних проявів серед школярів. Проводяться зустрічі учнів 5-11-х класів шкіл міста з лікарями-наркологами, в усіх школах запроваджений облік учнів, які вживають алкогольні напої, палять.

Проходять заняття юридичного всеобучу для батьків, під час яких також висвітлюються актуальні проблеми профілактичної роботи по попередженню шкідливих звичок, пропаганді здорового способу життя, формуванню толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД.

З 29.11.2010 по 03.12.2010 в школах міста проведено тиждень «Молодь за здоровий спосіб життя !» до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом;

Відділ у справах сім‘ї та молоді міської ради постійну увагу приділяє питанням профілактики та боротьби із наркоманією та ВІЛ/СНІДом. Організовано співпрацю з громадськими організаціями, які займаються пропагандою здорового способу життя, профілактикою правопорушень, тютюнопаління, наркоманії, СНІДу. Постійно організовуються та підтримуються заходи, спрямовані на формування у молоді міста здорового способу життя (фестивалі альтернативної музики “Молодь за здоровий спосіб життя”, “Молодь проти ВІЛ/СНІД”, профілактична акція “Відривайся без наркотиків!”).

З 2008 року у місті працює Комунальний заклад «Позашкільний навчальний заклад «Центр роботи з дітьми та молоддю за місцем проживання» Чернігівської міської ради», який в своїй діяльності підпорядковується відділу у справах сім‘ї та молоді Чернігівської міської ради. Основними завданнями Центру є організація виховної роботи з дітьми та молоддю за місцем проживання, забезпечення реалізації соціально значущих проектів та програм у сфері молодіжної політики, всебічного сприяння соціальному становленню та розвитку дітей і молоді м. Чернігова, задоволення їх потреб у додатковій освіті, творчій самореалізації та організації змістовного дозвілля, надання їм можливостей щодо розвитку власного потенціалу, виховання моральних якостей, що ґрунтуються на національно-культурних, духовних, а також історичних цінностях нашої держави. Центр об`єднує в собі 20 клубів за місцем проживання, в якому займається в гуртках та секціях понад 2000 дітей та підлітків. Також на території клубів працюють залучені працівники, що урізноманітнює позашкільну роботу за місцем проживання.

Протягом 2010 року відділом у справах сім'ї та молоді міської ради проведено: черговий етап конкурсу проектів програм громадських організацій, які працюють у напрямку реалізації державної політики стосовно дітей та молоді за актуальними напрямками, серед яких: ”Профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі». Перемогу у вищезазначеному напрямку отримав проект «Молодь обирає здоровий спосіб життя» Чернігівської міської молодіжної громадської організації «Молодіжна Ініціатива – 100% («МІСТО»). В рамках проведення проекту проведена інформаційна кампанія, спрямована на пропаганду здорового способу життя серед підлітків, соціологічне опитування на тему оптимального дозвілля для школярів. Також в рамках проекту проведені заходи для ознайомлення молоді з альтернативами шкідливим звичкам – квест-гра в урочищі Ялівщина із завданнями на теми профілактики, молодіжна дискотека.

Спільно з громадською організацією «МІСТО» продовжувалась реалізація проекту «Школа молодіжного самоврядування», в рамках якого проводяться семінари і тренінги, використовуючи спеціальні навчальні програми та інтерактивні вправи з питань молодіжної політики. Значна частина навчальної програми була орієнтована на сприяння молоді у формуванні лідерських якостей, побудові команди та роботі в команді, профілактиці негативних явищ у молодіжному середовищі, іншим соціально-психологічним аспектам комунікації та підприємницької діяльності.

У серпні 2010 року проведено 5-ий Міжнародний табір молодіжного активу «Перехрестя», який зібрав лідерів та активістів 15 громадських організацій міста. У роботі табору взяли участь лідери молодіжних організацій Брянська (Російська Федерація ) та Гомеля (Республіка Бєларусь). Під час проведення табору були передбачені численні тренінги, рольові ігри, «круглі столи», обміни досвідами, в тому числі й з профілактичної тематики.

Продовжується робота по залученню волонтерів до просвітницько-профілактичної діяльності серед молоді. Так, до проведення всіх вищезазначених заходів були залучені волонтери, якими розповсюджувались листівки профілактичного спрямування. При проведенні всіх заходів молодіжного спрямування надавалась підтримка у вигляді соціальної реклами з питань переваги здорового способу життя в періодичних виданнях, у тролейбусах та афішах на зупинках громадського транспорту.

Волонтерами Чернігівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надано 113 інформаційно-просвітницьких послуг населенню міста під час проведення заходів до Всесвітнього дня пам’яті людей, померлих від СНІДу. Спільно з Клінікою , дружньої до молоді проведені 4 акції «Фішка твого життя – здорово жити», під час яких обговорювались питання ВІЛ/СНІДу.

У рамках діяльності спеціалізованого формування «Центр соціальної підтримки сімей та дітей, які живуть з ВІЛ» надано 281 послугу дітям і 260 послуг батькам (соціально-педагогічних, інформаційних, соціально-економічних, соціально-медичних).

Медичні працівники проводять активну санітарно-просвітню роботу серед жителів міста щодо здорового способу життя, профілактики ВІЛ/СНІДу та шкідливих звичок. Інформаційно-просвітницька робота проводиться як у індивідуальному порядку, так і з залученням засобів масової інформації. Протягом звітного періоду медичними працівниками з питань ВІЛ/СНІДу прочитано 1042 лекції, проведено 19355 бесід і 4 тематичних вечора, випущено 57 санбюлетнів, надруковано і розповсюджено 7 буклетів загальним тиражем 6000 екз., проведено показ відеофільмів для учнів шкіл та студентської молоді, проведені 10 прес-конференцій, 3 круглі столи, постійно публікуються матеріали у міській пресі.
2. Здійснення профілактичних заходів серед представників груп ризику

Протягом звітного року двома Службами соціально-профілактичної роботи ЧМЦСССДМ 530 клієнтам надано 1209 послуг. Обміняні 10620 шприців. Для 393 членів 30 груп самодопомоги (колишніх СІНів та співузалежнених) проведено 51 групове заняття, інтерактивні бесіди щодо видів залежності від психоактивних речовин, характеристики дітей в залежних сім’ях, проблематики ВІЛ/СНІДу. Постійно проводиться робота з підлітками та молоддю – вихованцями вечірньої (змінної) загальноосвітньої навчальної школи №1. Тематика бесід, відео бесід включає профілактику соціально-небезпечних хвороб та розповсюдження ВІЛ-інфекції.3. Здійснення профілактичних заходів для ВІЛ-інфікованих

і хворих на СНІД

Станом на 01.01. 2011 р. на облік в жіночих консультаціях № 1, № 2 в зв’язку з вагітністю взято 3203 жінки. За той же період закінчили вагітність пологами 2939 жінок. З них до пологів дворазово обстежено на ВІЛ методом ІФА - 2850 (97,0%) жінок, одноразово – 89 (3%). Обстеження проводились в лабораторії ОЦПБ зі СНІДом.

Для обстеження вагітних, які не обстежені на ВІЛ на догоспітальному етапі, використовуються імунохроматичні тест системи (швидкі тести), якими пологовий будинок забезпечується централізовано за рахунок держбюджету.

Протягом 2010 року в пологах швидкими тестами обстежено 12 породіль, що становить 0,4%.

Виявленні ВІЛ позитивні вагітні направляються до ОЦПБ зі СНІДом на консультацію та дообстеження. Таким чином, здійснюється подвійне спостереження гінеколога ОПБ зі СНІДом та пологового будинку.

На 01.01.2011 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих вагітних – 47 осіб. Всі консультовані в ОЦПБ зі СНІДом, обстежені на СД4 та вірусне навантаження. Там же отримують АРВ препарати для проведення профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ.

За підсумками року дві ВІЛ інфіковані вагітні не отримали курс антиретровірусної профілактики, причина – не знаходились на обліку в жіночій консультації, обстежені швидкими тестами. В одному випадку результат негативний, але ВІЛ-статус встановлено методом ІФА, в іншому випадку результат експрес тесту – позитивний.

Всі діти, народжені від ВІЛ інфікованих матерів (32) отримали профілактику передачі ВІЛ від матері до дитини. Подальше їх обстеження (ПЛР ДНК ВІЛ) проводиться в ОЦПБ зі СНІДом.

Для ведення вагітних, в тому числі ВІЛ інфікованих, в пологовому будинку використовуються медичні вироби одноразового застосування, які закуповуються жінками власноруч.

Діти першого року життя, народжені від ВІЛ-інфікованих матерів, забезпечуються молочними сумішами централізовано.4. Здійснення заходів специфічної профілактики ВІЛ-інфекції

Управлінням охорони здоров'я проводиться щомісячний моніторинг стану обстеження населення міста на ВІЛ-інфекцію, що дало змогу значно покращити цю роботу

Станом на 01.01.2011 р. міськими закладами охорони здоров'я проведено 27031 обстеження на ВІЛ, у т.ч. 21207 без урахування донорів та вагітних, що складає відповідно 9,3% і 7,3% від усього населення. Позитивний результат мали 0,9% обстежених.

Управлінням охорони здоров’я міської ради поставлено завдання перед медичними закладами щодо посилення роботи з групами ризику. Одночасно проводяться консультації з працівниками органів внутрішніх справ щодо співпраці у цьому напрямку роботи. Із контингентів, що відносяться до групи ризику обстежено 6793 особи (32% від загального числа обстежених).

Медичними працівниками приділяється значна увага щодо забезпечення медичного огляду пацієнтів, які відносяться до диспансерної групи. Пацієнти систематично запрошуються до медичних закладів для проходження медичних оглядів. Однак, охоплення медичними оглядами ВІЛ-інфікованих осіб, виявлених за всі роки спостереження складає від 20 до 35% у різних закладах, що вказує на небажання пацієнтів слідкувати за станом свого здоров'я. Серед 180 ВІЛ-позитивних осіб, виявлених у 2010 році, взято на диспансерний облік 120 осіб (46%). Основна маса пацієнтів відноситься до групи споживачів ін’єкційних наркотичних речовин, що і пояснює ситуацію з диспансеризацією.

У місті приділяється достатня увага питанням профілактики ВІЛ-інфекції серед медичних працівників. У закладах створені режимні комісії по контролю за безпекою щодо ВІЛ-інфікування медичних працівників під час виконання професійних обов’язків. Медичний персонал забезпечений спецодягом, необхідним набором медінструментарію для одноразового використання, деззасобами, аптечками для надання термінової медичної допомоги. Договори щодо страхування медичних працівників заключено всіма закладами. Персонал обізнаний в питаннях постконтактної профілактики. Постійно проводяться заняття по підвищенню кваліфікації медперсоналу з питань ВІЛ/СНІДу. У разі виникнення ситуації, що супроводжується високим ризиком зараження ВІЛ при виконанні професійних обов’язків, проводяться засідання режимної комісії медичного закладу, потерпілі направляються для вирішення питання проведення екстреної профілактики ВІЛ до обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом. Протягом 2010 року з приводу травм до ОЦПБ зі СНІДом звернулось 3 медичних працівника з медичних закладів міста. Випадків інфікування медичних працівників при виконанні службових обов’язків зареєстровано не було.


ІІІ. Лікувальні заходи

У спеціалізованому відділенні міської лікарні №2 протягом 2010 року проліковано 255 хворих. Виконання плану ліжко-днів – 101,2%, середній термін перебування на ліжку -- 12,2. Кількість померлих – 19. Летальність – 7,4%. Вікова структура пролікованих осіб: до 20 років – 1 (0,39%), 21-30 років - 92 (36,1%), 31- 40 років – 107 (41,9%), 41-50 років – 36 (14%), 51- 55 років – 14 (5,5%), 56-70 років – 5 (1,9%). З кожним роком збільшується кількість осіб, у яких виявлена мікобактеріальна інфекція, а також кількість хворих з кандидозним ураженням слизових оболонок. Протягом останніх двох років у хворих виявлено таке ускладнення, як токсоплазмоз головного мозку (2008р. – 1 випадок, 2009р. -- 2 випадки, 2010 – 3 випадки).

Спецвіддлення забезпечує лабораторне обстеження осіб, які отримують антиретровірусну терапію в ОЦПіБС.

Серед пролікованих хворих 89 осіб з опортуністичними інфекціями, що складає 34,9%. Всі хворі у відділенні обстежуються на туберкульоз (флюорографічне або рентгенологічне обстеження, дослідження мокроти на ВК). Протягом поточного року виявлено 9 випадків туберкульозу серед хворих, яким надавалась допомога. На ВК обстежено 47 осіб, у 1 виявлені мікобактерії туберкульозу (2,1%).

При виявленні антитіл до збудника ВІЛ-інфекції проводяться підтверджувальні дослідження.

ІV. Заходи догляду та підтримки

Працівники спецвідділення надають всебічну амбулаторну та стаціонарну медичну допомогу, психологічну підтримку ВІЛ/СНІД-хворим з метою покращення якості їх життя. Члени родин отримали консультації з правил догляду за хворими. Хоспісних ліжок у місті немає.

Соціальні працівники Чернігівського відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська Мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД входять до складу мультидисциплінарних команд обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом. Ними надаються послуги з соціального супроводу, формування прихильності до АРТ, здійснюється консультування. Протягом року послуги отримали більше 600 ЛЖВ.

Робота щодо виконання заходів програми продовжується.


Заступник начальника управління І.А.Мороз


Малець О.О.34280


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка