День Соборності УкраїниСкачати 109.97 Kb.
Дата конвертації31.12.2016
Розмір109.97 Kb.
День Соборності України

День 22 січня 1919 року ввійшов до української історії як велике державне свято - День Соборності України. Саме тоді на Софійській площі на багатолюдному зібранні було урочисто проголошено про злуку Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Володимиром Винниченком був підписаний Акт злуки українських земель.В цьому Акті проголошувалося: “Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка /Галичина, Буковина і Угорська Україна/ і Наддніпрянська Велика Україна.

Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України».

«Соборний» означає об’єднаний. Зараз Україна справді є об’єднаною, але тільки формально: кордонами, Конституцією, системою влади, і врешті-решт – переліком державних свят. Але реальне об’єднання – це процес, це шлях, яким хочуть іти ті, хто зараз живе в країні Україна і хоче жити тут надалі.

22 січня 1919 року на Софіївському майдані в Києві

урочисто оголосили універсал про об'єднання УНР і ЗУНР у соборну України представники Української Народної Республіки Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Володимир Винниченко та Західно-Української Народної республіки – генерали Тарнавський, Курманович та Микитка у присутності багатотисячного люду підписали Акт злуки.

«Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і придніпрянська Україна — в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу», — пролунало 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві.

У цей день щороку відзначаємо проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.

З метою патріотичного виховання, формування знань з історії України протягом січня 2009 року в навчальних закладах області проведено загальношкільні лінійки «День Соборності України»; тематичні уроки, виховні години, бесіди, усні журнали «Свято об’єднання України», «Соборна незалежна Україна», «Україна – суверенна і незалежна держава»; лекції, уроки громадянськості «Шляхи до незалежності», «Правові пам’ятки України», «Український національно-визвольний рух початку ХХ століття в особах і фактах», «Історія української державності»; конкурси творчих робіт «Об’єднаймося ж, брати мої!», малюнків «Ідея Соборності очима дітей», «Моя країна - Україна»; випущено стіннівки «День Соборності України: історія свята», «Наша сила в єднанні» та інші тематичні заходи, присвячені Дню Соборності України.

У шкільних бібліотеках організовано книжкові виставки, перегляди історичної літератури «Ми - єдиний народ», «Історія: вчора, сьогодні, завтра», «День Соборності України – символ національного єднання українського народу».

Учнівська та студентська молодь взяла участь в обласних урочистостях, присвячених Дню Соборності України, покладанні квітів до пам’ятників видатним діячам України і борцям за незалежність України.

історико-культурний заповідник "Гетьманська столиця" в БатуриніУкраїна святкує День Соборності. В багатьох містах і селах держави відбуваються урочисті заходи.

2009 рік : Київ

Квіти до пам’ятників Тарасові Шевченку та Михайлу Грушевському

З нагоди Дня Соборності Президент України Віктор Ющенко поклав квіти до пам’ятників видатним українцям – Тарасові Шевченку та Михайлу Грушевському.

У церемонії покладання квітів взяли участь Голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк, Глава Секретаріату Президента України Віктор Балога, Секретар РНБО Раїса Богатирьова, Віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник, Голова Київської ОДА Віра Улянченко, міністр закордонних справ Володимир Огризко, міністр оборони Юрій Єхануров, міністр культури і туризму Василь Вовкун, міністр охорони здоров'я Василь Князевич, міністр у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко, голова депутатської фракції «НУ-НС» В’ячеслав Кириленко, урядовці, народні депутати, представники місцевої виконавчої влади та громадські діячі.

Віктор Ющенко відвідав виставку до Дня Соборності

У рамках святкування Дня Соборності в «Українському домі» Глава держави оглянув Рушник національної єдності та картину Романа Бончука «Мегаісторія України».

Довідка:

Рушник національної єдності

Ініціатори і куратори всеукраїнської культурно-мистецької, суспільно-політичної акції «Рушник національної єдності» – Асоціація працівників засобів масової інформації України, Національна спілка майстрів народної творчості України, ТОВ «Український сувенір», Державна телерадіокомпанія «Всесвітня служба «Українське телебачення і радіомовлення», Київський міський центр народної творчості, ДП «Дирекція фестивально-виставкової діяльності». Протягом червня-грудня 2007 року рушник вишивали в усіх областях України, м. Києві та м. Севастополі. У вишиванні взяли участь понад 1000 майстрів народної вишивки, а також представники української діаспори в Польщі.

Рушник національної єдності є вишитим полотном довжиною 9 м і шириною 75 см. Він складається з двох частин, у центрі – герб України у вінку. У вишивці рушника використані орнаментальні мотиви Трипілля, Київської Русі, Козацького бароко тощо. Автор ескізу – заслужений художник України О. Теліженко. У багатьох областях вишивання Рушника стало органічною складовою громадсько-політичних та культурних акцій, таких як відзначення Дня Конституції в Хмельницьку, фестивалю «Українська вишиванка» у Тернополі тощо.

Картина Романа Бончука «Мегаісторія України»

Картина «Мегаісторія України» написана Р. Бончуком у 2007 році та експонована у листопаді-грудні минулого року у Палаці мистецтв м. Львова. Розмір картини: 30х5 м. Її простір умовно ділиться на 19 частин: «Язичництво», «Хрещення України-Русі», «Княжа доба», «Вітри поневолення», «Козацтво – Хортиця – Гетьманат», «Пророки і подвижники», «Руїна», «Соборна Українська Церква», «Вчені України», «Тарас Шевченко і великі гуманітарії ХІХ століття», «Українська Голгофа – Голодомор», «Голокост», «Мученики совісті – Шептицький – Сліпий», «Борці за волю», «Вороги України», «Прапор Свободи», «Помаранчева революція», «Сучасне мистецтво», «Майбутнє».

Композиційними акцентами є три домінанти: Богородиця у центрі, ліворуч – Архангел Михаїл, праворуч – Микола Чудотворець. Решта полотна покрита портретами видатних особистостей – князів, полководців, реформаторів, мислителів, письменників, художників.

Одеса

З покладання квітів до пам'ятника Т.Г. Шевченку у центральному парку культури і відпочинку розпочалися урочистості з нагоди великого державного свята - Дня Соборності України, повідомляє кореспондент Укрінформу. Цьогоріч 89 річниця Акта Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки на Одещині ознаменована низкою велелюдних заходів, які пройшли у містах і селах багатонаціонального краю.Звертаючись на одному з них до представників регіональних і центральних ЗМІ заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Андрій Ткачук зазначив, що у 1991 році українці досягли величної мрії усіх поколінь - побудови багатої, вільної та демократичної держави. Протягом багатьох століть в дружбі та злагоді живуть та працюють представники більш ніж 130-ти національностей південної області, яка подарувала світу не одну сотню видатних діячів науки, культури, мистецтва. Все це було б неможливо без тієї любові до нашої спільної Вітчизни, без тієї природної соборності, що панує в душах людей.

Цього ж дня в адміністративному будинку ОДА відбулося вручення державних та регіональних нагород, а у національному академічному театрі опери та балету пройшов святковий концерт.

Севастополь

Моряки ВМСУ і ЧФ РФ з нагоди Дня Соборності України поклали вінки і квіти до пам'ятників Тараса Шевченка і Лесі Українки, передає кореспондент Укрінформу.

У навчальних закладах міста відбулися тематичні уроки, а в бібліотеках - усні журнали і тематичні виставки, присвячені цьому святу.

Полтава


Голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Асадчев, інші представники влади та громадськості області взяли участь у святкових заходах з нагоди відзначення Дня Соборності України.

Біля пам'ятників Тарасу Шевченку та загиблим козакам відбулося урочисте покладання квітів. На офіційному рівні було уквітчано також меморіальну дошку Симона Петлюри, яка знаходиться на будинку колишньої семінарії, де колись учився голова директорії УНР.

До нинішньої 89-річниці проголошення акту злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки у Полтаві з ініціативи облдержадміністрації планувалося увічнити Петлюру у пам'ятнику поблизу будинку ОДА в центрі міста. Однак, внаслідок відмови міської ради у дозволі на розміщення пам'ятника у цьому місці, його спорудження відклали на невизначений час.

Львів


Покладанням квітів до пам`ятника Михайлові Грушевському розпочалися у Львові урочистості з нагоди відзначення Дня Соборності України та 90-ї річниці проголошення Самостійності України.

Квіти лягли також до Меморіалу воїнам Української Галицької Армії, могили Президента національної Ради Західно-Української Народної Республіки Євгена Петрушевича, Меморіалу Січовим Стрільцям. Святкова програма включає й урочисту академію у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені С.Крушельницької, вручення державних нагород та святковий концерт.

Луганськ

"День Соборності втілює багатолітнє прагнення українців до культурного, національного та політичного єднання",- зазначив голова Луганської облдержадміністрації Олександр Антіпов під час свого виступу на обласних урочистих зборах з нагоди відзначення Дня Соборності України. За його словами, "акт Злуки, проголошений у 1919 році, став визначною подією політичного життя молодої держави. Для нас це, насамперед, урок взаєморозуміння та політичної мудрості – того, чого, на жаль, нам не вистачає сьогодні".

"Безперечно, ще і досі не можна говорити про повне політичне, культурне та духовне злиття між Сходом і Заходом. Існують певні регіональні відмінності між нашими територіями. Але це не може створити перешкод у справі розбудови соборної та квітучої України. І на цьому шляху досвід попередніх поколінь з їхньою жертовністю і помилками, героїкою і трагізмом постає перед нами орієнтиром у творенні сьогодення. Ми вчимося жити та працювати по-новому, долаючи перешкоди, ставлячи перед собою завдання підвищити життєвий рівень кожної людини",- заявив голова Луганської ОДА.

За його переконанням, консолідуючим фактором соборності в сучасній Україні виступають міжнаціональна злагода та мир, толерантне співжиття українців, росіян, татар, євреїв і ще представників більше 130 національних меншин. "Тільки на Луганщині, яка сьогодні є добрим прикладом політичної та економічної стабільності, разом мешкають представники 123 національностей та народностей", - зазначив Олександр Антипов. На його думку, сьогодні саме ідея Соборності єднає протилежні політичні сили, представників різних етноменшин, окремих релігійних конфесій.

Житомир

З нагоди свята в обласному центрі відбулось покладання квітів до пам’ятників видатним політичним та державним діячам, а саме: до меморіальної дошки першому Президенту УНР Михайлу Грушевському, меморіального погруддя В’ячеслава Чорновола, пам’ятників Тарасові Шевченку та Іванові Франку.

Урочисті збори з нагоди Дня Соборності України відбулися в обласній філармонії.

Вітаючи присутніх, голова облдержадміністрації Юрій Забела відзначив важливість та знаковість тих історичних подій: "22 січня 1919 року збулася мрія багатьох поколінь українських патріотів - жити в соборній та самостійній державі, розмовляти рідною мовою, сповідувати єдині суспільні та національні цінності". Керівник області також наголосив, що громадянський мир у суспільстві, політична стабільність, демократія та конституційний порядок великою, якщо не вирішальною мірою, залежать від самих громадян, від їхнього ставлення до держави й влади, їхнього знання й дотримання законів, норм та правил суспільної поведінки.

Юрій Забела подякував жителям регіону за толерантність, політичну свідомість та витримку. Він зробив наголос на тій вагомій ролі, яку в утвердженні Української держави 89 років тому відіграв видатний земляк житомирян Іван Огієнко. Саме за пропозицією цього представника тогочасного українського уряду, видатного громадського діяча уряд УНР затвердив день 22 січня державним святом України.

Херсон


Керівництво Херсонської обласної державної адміністрації, представники обласної ради, міської ради та херсонського міськвиконкому, громадських організацій та політичних партій, громадськості, сьогодні поклали квіти до пам'ятника Т.Г. Шевченка з нагоди Дня Соборності України.

На Херсонщині також пройшов Єдиний день інформування населення на тему "День Соборності як виразник споконвічного прагнення українського народу до свободи та єдності". У ході його проведення члени інформаційно-пропагандистських і лекторських груп районних державних адміністрацій, селищних і сільських рад виступили у трудових колективах і на сходах громадян за місцем проживання, ознайомили їх з історичною значимістю возз'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки для подальшого розвитку Української держави, розповіли про відповідні заходи, що проходять з нагоди цієї дати в області.

Стокгольм

У посольстві України в Швеції відбулися урочистості, присвячені Дню Соборності України, повідомляє власний кореспондент Укрінформу. Надзвичайний і Повноважний посол України в Королівстві Швеція Анатолій Пономаренко привітав представників діаспори і українських громадських організацій у Швеції з роковинами возз'єднання українських земель.

Анатолій Пономаренко зазначив, що нині Україна твердо стоїть на шляху інтеграції зі світовою спільнотою, особливо підкресливши, що 2008 рік стане черговим етапом у зміцненні українсько-шведських відносин. Саме цього року наші країни відзначать 300-річчя українсько-шведського Союзу, у зв'язку з цією подією відбудеться візит короля Швеції Карла XVI-го Густава до України.

З лекцією про події майже 90-річної давнини виступила колишній депутат шведського Риксдагу, уродженка України, історик Марія Хассан. Вона розповіла про події, що супроводжували проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки.

Священик української православної церкви отець Мирослав відслужив урочистий молебень - подяку за возз'єднання української нації.

До подій міста Баштанка.Річниця Соборності України.

Концертна програма

"Пісня про Україну"

«Моя ти земле калинова»

«Земле моя»

солісти А.Гончар, Л.Береза

«Український танок» у виконанні ансамблю танцю районного Палацу культури«Славія»«Україночка»

слова Т.Чеснокова, Л.Галій музика Г. Роман, виконує Юлія БабичСамодіяльний народний оркестр духових інструментів, під керівництвом О.Вінницького. О.Мороз «Козацька слава».І.Шамо «Києве мій», соліст Анатолій Грицюк

Урочисто-святковий «Вальс» Виконує ансамбль танцю «Славія»«Україна» виконує В.Чоботар та учасники танцювального колективу «Славія»

orantas.livejournal.com/ 12684.html


База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка