Цукровий діабет і вагітністьСкачати 62.36 Kb.
Дата конвертації01.01.2017
Розмір62.36 Kb.
Цукровий діабет і вагітність
Цукровий діабет це захворювання, яке проявляється недостаатністю клітин острівкового апарату підшлункової залози. Цукровий діабет проявляється гіперглікемією, або відносним дефіцитом інсуліну в організмі. Серед вагітних поширеність захворювання складає 0.5%. Інсулінозалежний цукровий діабет частіше зустрічається у дітей і підлітків. Це хронічне прогресуюче аутоімунне захворювання, яке обумовлене генетично. Провокуючим фактором може служити вірусна інфекція. Інсулінозалежний цукровий діабет виникає у людей після 30 років. Захворювання передається по спадковості, часто супроводжується ожирінням.

Фізіологічні зміни вуглеводного обміну при вагітності супроводжуються суттєвими змінами метаболізму глюкози. У вагітних спостерігається гіперінсулінемія, зниження рівня глюкози натще, а також схильність до кетоацидозу і поява інсулінорезистентності в ІІ половині вагітності. Перераховані зміни обумовлені впливом гормонів плаценти – плацентарного лактогену, естрогенів, прогестерону – направлені на забезпечення фетоплацентарного комплексу. При вагітності рівень глюкози плазми натще в нормі складає 60-90 мг% (3,3 –5,0 ммоль/л) а через 1 годину після прийому їжі 120-140 мг% (6,7 – 7,8 ммоль/л). Що стосується плоду, то енергетичні потреби у нього забезпечуються за рахунок перфузії глюкози через плаценту. Інсулін через плаценту не проходить. В нормі рівень глюкози плазми у плода на 10-20 мг% нижче ніж у матері. Після 16 тижнів вагітності підшлункова залоза плода починає синтезуати інсулін і глюкагон. Гіперглюкемія у матері викликає гіперглікемію у плода і стимулює секрецію інсуліну його підшлунковою залозою. Вважається, що більшість ускладнень у новонароджених, матері яких хворі діабетом, пов’язані з гіперглікемією і гіперінсулінемією, перенесених внутрішньоутробно. Важлива умова благоприємного перебігу вагітності – підтримання у жінки нормального рівня глюкози плазми як під час вагітності так і до її наступлення.

Ведення вагітної в жіночій консультації


Для своєчасного виявлення гестаційного цукрового діабету, необхідно враховувати фактори ризику і проводити додаткові обстеження у слідуючих жінок:

 1. ожиріння ( маса тіла більше 90 кг або 15% вище норми);

 2. сімейний анамнез обтяжений цукровим діабетом;

 3. мертвонародження в анамнезі;

 4. роди великим плодом (4 000,0 гр і більше);

 5. глюкозурія;

 6. ідіопатичне мертвонародження в анамнезі;

 7. ВВ розвитку в анамнезі;

 8. багатоводдя;

 9. прееклампсія у багатородившої матері;

10.хронічна гіпертензія;

11.рецидивуючий тяжкий кандидомікоз;

12.вік більше 30 років;

Обстеження вагітних із групи ризику потрібно проводити в найбільш ранні терміни вагітності. При


Показання до переривання вагітності у ранніх термінах:

1. Прогресуюча ретинопатія. 1. Прогресуюча нефроангіопатія з артеріальною гіпертензією і особливо з нирковою недостатністю.

 2. Інсулінорезистентний і лабільний цукровий діабет.

 3. Цукровий діабет у батька дитини.

 4. Цукровий діабетз резус-сенсибілізацією.

 5. Повторні мертвонародження і народження дітей з аномаліями розвитку.

В першій половині вагітності вагітна повинна приходити на прийом до лікаря ендокринолога і акушер-гінеколога 1 раз в 2 неділі. В другій половині вагітності також 1 раз в неділю.

За час вагітності вагітна повинна бути госпіталізована не менше 3 разів.

Перша госпіталізація зразу після діагностування вагітності для оцінки протікання цукрового діабету і достовірної його компенсації.

Другий раз госпіталізація проводиться на 20-28 неділі вагітності. В цей період потрібно провести інсулінотерапію і може розвинутись пізній гестоз вагітних.

Третій раз вагітну госпіталізують в дородове відділення на 33-34 неділі з метою кращої компенсації цукрового діабету і вирішення питання про метод оптимального родорозрішення.Компенсація цукрового діабету здійснюється шляхом багаторазових (3,5 раз) ін’єкцій простого інсуліну або комбінації простого інсуліну і пролонгованого в ін»єкціях (2/3 добової дози з ранку і 1/3 ввечері). І.М.Грязнова і В.Г. Фторова (1985 рік) рекомендують призначати інсулін в добовій дозі по 6-8 одиниць на кожні 2.75 ммоль/літр глюкози більше фізіологічної норми.

Якщо в пізніх термінах вагітності раптово зменшується потреба в інсуліні, то це може вказувати на неспроможність плаценти і загрозу для життя плоду.

В день пологів хворим вводять інсулін короткої дії підшкірно в дозі, яка складає 1/4 добової, і 5% розчин глюкози внутрівенно крапельно із швидкістю 100-150 мл за год. під конролем глікемії. Далі під контролем глікемії проводиться внутрівенне введеня інсуліну в дозі 2-3 одиниці за годину разом із 150-100 мл за годину розчину глюкози.

Після Після пологів добова потреба в інсуліні також, як до вагітності, а інколи зменшується протягом перших трьох діб після пологів. У жінок хворих цукровим діабетом краще приймати роди шляхом природнього родорозрішення на 38-40 неділі.


Показання до родорозрішення шляхом кесарського розтину:

 1. Прогресуючі тяжкі судинні ускладнення із сторони очей і нирок.

 2. Лабільне протікання цукрового діабету.

 3. Прогресуюча гіпоксія плоду.

 4. Важкий гестоз вагітних.

 5. Сідничне передлежання плоду.

 6. Великі розміри плоду.

 7. Порушення життєдіяльності плоду.

Штучне родорозрішення проводиться при терміні не менше 36-37 неділь.

Ведення вагітності і родів при цукровому діабеті


Вагітність при цукровому діабеті може самовільно перерватися, ускладнитись багатовіддям, пізнім гестозом з вираженими набряками і артеріальною гіпертензією, еклампсією, значним прогресуванням ретинопатії.

Половина жінок без компенсації обмінних порушень не доношують вагітність. Антенатальна загибель плоду частіше всього спостерігається в терміні 32-33 тижні, 35-36 тижнів і після 38 тижнів. Виражене зниження перинатальної смертності в терміні 37-38 тижнів дозволяє розглядати ці терміни як оптимальні для родорозрішення.

Роди при цукровому діабеті можуть ускладнитись несвоєчасним відходженням вод, первинною і вторинною родовою слабістю, наростанням гіпоксії плоду, функціонально вузьким тазом.

Показання до родорозрішення шляхом кесарського розтину:


 1. Прогресуючі тяжкі судинні ускладнення із сторони очей і нирок.

 2. Лабільне протікання цукрового діабету.

 3. Прогресуюча гіпоксія плоду.

 4. Важкий гестоз вагітних.

 5. Сідничне передлежання плоду.

 6. Великі розміри плоду.

 7. Порушення життєдіяльності плоду.

Штучне родорозрішення проводиться при терміні не менше 36-37 неділь.

ТАКТИКА ВЕДЕННЯ ВАГІТНИХ ІЗ ЦУКРОВИМ

ДІАБЕТОМ

І. Госпіталізація вагітних здійснюється до 12 тижнів вагітності в ендокринологічний диспансер.

ІІ. В терміні 20-24 тижні госпіталізація проводиться в відділ екстрагенітальної патології

ІІІ. Дородова госпіталізація проводиться при діабеті 1-го типу в 30-32 тижні, при діабеті ІІ типу та гестаційному в терміні 32-34 тижні.

В цей час в стаціонарі проводиться корекція цукру призначенням простого інсуліну (рівень цукру повинен підтримуватися в межах 5,5-7,7 ммоль/л.

Крім того призначають: вітаміни гр В, С, Е - 14 днів.

есенціале, ліпостабіл, тіатріазолін, ескузан, трентал. Спазмолітики - реополіглюкін, гепарин.

При ФПН - кокарбоксилазу, рибофлавін, курантіл, інтеркордін, аспаркам.

ІУ. Розродження вагітних із цукровим діабетом здійснюється в 36-37 тижнів. Раніше 36 тижнів розродження проводиться враховуючи важкість стану вагітної зв»язаної з цукровим діабетом (ангіопатія, декомпенсований діабет, приєднання важкого гестозу). Для профілактики дистрес-синдрому у плоду призначають мукосольван, дексаметазон.

Методи розродження:

І. Через природні родові шляхи розроджуються слідуючі пацієнтки: 1. З невеликим розміром плоду за даними УЗД яке проводять перед пологами.

 2. Невеликі розміри плечиків.

 3. Головне передлежання

Для профілактики слабості родової діяльності в кінці І-го періоду підключають оксітоцин 10 ОД або ензапрост 5 мг. Роди можуть тривати не більше 6 годин - кожні 2-3 години визначають цукор в крові. Оксітоцин добре вводити на глюкозі.

Якщо тривалість родів перевищує 6 годин і нема тенденції до їх завершення, роди закінчують операцією кесарського розтину.Плановий кесарський розтин проводиться в слідуючих випадках:

 1. Тяжкий діабет

 2. Декомпенсований

 3. Тазове передлежання плоду

 4. Несійке положення плоду

 5. Багатовідді і великих розмірах плоду

 6. Приєднання важкого гестозу

 7. Прогресуюча ФПН і страждання в/утробного плоду, при наявності Мертвонародження в анамнезі у вагітної.

ЛІКУВАННЯ І гіпоглікемічної коми 1. Вводиться 40% р-н глюкози від 20 мл до 60 мл

 2. Дається пити солодкий чай, мед

 3. Великі дози вітаміну С, кокарбоксилази, АТФ, серцеві глікозид.

ІІ. Гіперглікемічна кома

 1. 8-10 ОД інсуліну інколи до 20 ОД струйно, а потім 6-10 крапель в 1 хвилину протягом 1 годин цукор знижують до 5.5 ммоль/л.

 2. Дегідратація організму

 3. Na розчини к Cl 7.5% розчин соди 4%

 4. Відновлення запасів глюкози

ІІІ. Гіперосмолярна кома те ж саме.База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка