Будова скелету людини



Скачати 57.33 Kb.
Дата конвертації24.03.2017
Розмір57.33 Kb.
Тема уроку:

Будова скелету людини.

Типи з’єднання кісток.
Мета: розглянути типи з’єднань кісток та їх зв’язок з виконуваними функціями, будову суглоба, скелета людини; формувати вміння учнів порівнювати будову скелета людини зі скелетом ссавців; працювати з додатковою літературою; виховувати толерантне ставлення один до одного під час роботи в групах, уміння тактовно аналізувати відповіді однокласників.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування практичних умінь і навичок.

Нові поняття: шов, суглоб, напіврухоме з’єднання кісток, суглобова сумка.

Обладнання: таблиця «Скелет людини», «З’єднання кісток», модель «Скелет кота».


Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашніх завдань і вивчення рівня знань учнів.

1. Інтелектуальна павутина (1 учень)

лопатка довгі таз

змішані кістка стегна

плечова короткі зап’ясток

носові широкі хребці скроневі

2.Встановити логічні зв’язки:

хрящова тканина червоний кістковий мозок

хондроцити

кісткова тканина остеоцити

органічні речовини гнучкість

окістя


неорганічні речовини губчаста речовина

кістка твердість

3. Творчі завдання:


  • скласти лозунги на тему: «Опорно-рухова система».

  • Скласти символи на тему: «Функції опорно-рухової системи».

Додатково:

  • Яка будова кістки?

  • Як відбувається ріст кісток?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Інтелектуальна розминка: кросворд «Скелет». (встановлення теми уроку).

1.1. Рухомі з’єднання кісток.

1.2.Оболонка кісток, за рахунок якої вони ростуть у товщину.

1.3.Клітини кісткової тканини.

1.4.Основна речовина, яка надає кісткам пружності.

1.5.Кістковий мозок, у якому утворюються клітини крові.

1.6.Наука про будову людського організму.

2. Будова скелета – кота (розповідь учня).

ІV. Мотивація навчальної діяльності (поезія)

V. Вивчення нової теми.

(Для вивчення нової теми учні об’єднані у три групи:

«Екологи», Медики», і «Біологи».

1.Типи з’єднань кісток: (міні-лекція), опорний конспект


З’єднання кісток
Нерухоме напіврухоме рухоме (суглоби)
суглобові (еласт. хрящ)

хребет суглобові

череп, таз суглобові, рідина

міжхребцеві зв’язки

шов диски одноосьові двохосьові трьохосьові

ліктьовий колінний кульшовий

плечовий
2. Самостійна робота з підручником.

Опрацювати за підручником ст. 52 «Яка будова скелета голови», проаналізувати мал. 38. Дописати речення:

1) Череп скадається з двох відділів ....(мозкового і лицевого)

2) Парні кістки мозкового відділу черепа: (тім’яна, скронева)

3) Непарні кістки мозкового відділу черепа: (крилоподібна, потилична)

4) Парні кістки лицьового відділу черепа: (виличні, верхньощелепні)

5) Непарні кістки лицьового відділу: (нижньощелепна)

6) Єдина рухома кістка черепа... (нижня щелепа)



3. Перевірка здобутих знань під час виконання письмового завдання вчителям і одночасно складається опорний конспект «Череп»

Череп


Мозковий віддл лицьовий відділ (15 к.)

Непарні: парні:

Крилоподібна верхньощелепні, виличні

Потилична непарна:

Лобова нижньощелепна

Парні:


Тім’яна, скронева

б) Гра «Луна» учні повторюють за вчителем назви кісток, якщо він називає і правильно показує на таблиці кістки черепа, і мовчить, якщо (навмисне) робить помилку.

Звіт групи «Екологи» - схема «Чинники, що впливають на опорно-рухову систему».

4. Гра «Щасливий випадок» ст. 53, мал. 39, 40.

Кожна група по черзі отримує запитання і протягом 30 с – 1 хв. швидко знаходить відповідь у розділах підручника «Яка будова скелета тулуба». Якщо ж група не дає правильної відповіді у встановлений термін, вона втрачає додатковий бал, і тоді відповідь може дати інша група.

Орієнтовні запитання:

1) Як стосуються хребта числа: 7, 12, 5, 5, 4 ?

2) Чому передні кінці 11-і і 12-і пар ребер не прикріплені до реберної дуги?

3) Чому розміри хребців збільшуються від шийного до попереднього відділу?

Звіт групи «Біологи» - тест «Чи здоровий ваш хребет»?

5. Заповнити схеми:

Скелет нижньої кінцівки Скелет верхньої кінцівки

пояс пояс

кінцівка кінцівка




6, Гра «Вдягнути скелет»: (гомілка, лопатка, стегно, плече, таз, передпліччя)

Звіт творчої групи «Медики» повідомлення «Меню для опорно-рухової системи школяра».

Аналіз таблиць «Скелет Савців» і «Селет людини», дайте відповіді на запитання.

1. Назвіть основні класи тварин типу Хребетні.

2. До якого класу тварин за будовою скелета людина знаходиться найближче?

3. У чому подібність скелета людини та хребетних тварин?

4. Які відмінності має хребет людини, порівняно з іншими савцями?

5. Яка форма грудної клітки у людини? у савців?

6. Які відмінності порівняно зі скелетом тварин має:

а) череп людини?

б) стопа?

в) скелет руки.

7 Чому у людини мозковий відділ черепа більший, ніж лицьовий?

8. Яке значення для людини має протиставлення великого пальця руки всім іншим пальцям кисті?



VІ. Закріплення ,

«Мозкова карусель».

І група. Які є типи з’єднань кісток.

ІІ. група Яка будова скелету людини?

ІІІ. група Які чинники впливають на опорно-рухову систему?

VІІ. Завдання додому: параграф 16, конспект, пит 1,5

Меню для опорно-рухової системи школяра

У дитячому і підлітковому віці зміна опорно-рухової системи пов’язана насамперед із ростом кісток, їх окостенінням. Якщо в цей період в організмі бракуватиме кальцію або фосфору, можуть з’явитися різні вади опорно-рухової системи. Щоб цього не сталося, слід вживати продукти харчування, багаті на ці елементи: масло, яйця, кефір, рибу, печінку, молоко, а також різноманітні продукти рослинного походження: горіхи, моркву, капусту, салат, гречку, редьку, петрушку.

Важливо знати, що такого самого харчування варто дотримуватися і для швидкого одужання після переломів кісток. У такий період також потрібні продукти, що містять багато Са та Р, дуже необхідних для правильного зростання кісток та розвитку кісткової тканини.

Чинники, що впливають на опорно-рухову систему

Зміцнювальні


  • Спортивні заняття

  • Сонце, повітря, вода

  • Фізична праця

  • Вживання продуктів, збагачених Са

  • Спілкування з природою

Послаблювальні:

  • Гіподинамія

  • Переохолодження

  • Стреси

  • Постійна перевтома

  • Шкідливі звички

Т ест «Чи здоровий ваш хребет?»

Фахівці стверджують, що на 150 людей лише одна людина має здоровий та гнучкий хркбет.

1. Нахиліться вперед (ноги разом). Якщо Ви:

а) торкнулися підлоги долонями – 4 бали;

б) торкнулися підлоги пальцями – 3 бали;

в) не змогли торкнутися підлоги – 0 балів.



2. Нахиліться вліво, потім вправо (ноги прямі, на ширині плечей), посковзніть рукою по нозі. Якщо Ви:

а) торкнулися пальцями литок – 4 бали;

б) дотягнулися до коліна – 3 бали;

в) не дотягнулися до коліна – 0 балів.



3. Лежачи на спині, покладіть ноги за голову. Якщо Ви:

а) торкнулися підлоги ногами – 4 бали;

б) дотягнулися до підлоги злегка зігнутими ногами – 3 бали;

в) зігнутими ногами – 2 бали;



г) не змогли торкнутися підлоги ногами – 0 балів.

Результати перевірки

12 – 8 балів – Ваш хребет на диво гнучкий, підтримуйте і надалі його в такому стані.

7 – 4 – Ви дещо розгубили таку фізичну якість, як гнучкість хребта. Але все це можна виправити! Швидше до фізичних вправ!

3 – 0 – Ваша гнучкість бажає бути кращою. Швидше за все, Ви й самі відчуваєте її нестачу. Негайно до гімнастичних вправ! Терпіння та постійне тренування повернуть вам гнучкість.






База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка