7 Периферійні пристрої. Пристрої виведенняСкачати 80.71 Kb.
Дата конвертації30.12.2016
Розмір80.71 Kb.

7.1. Периферійні пристрої. Пристрої виведення інформації

7.1. Периферійні пристрої. Пристрої виведення


Периферійні або додаткові пристрої – це пристрої, що переважно розміщуються поза системним блоком і задіються на певному етапі обробки інформації.


Принтери


Принтери – це пристрої виведення текстової або графічної інформації на папір або спеціальну плівку.

Принтери були найпершими пристроями виведення, вони є старшими від моніторів і розвиваються від появи обчислювальних систем.


Типи принтерів:


 • Матричні.

 • Струменеві.

 • Лазерні.

 • Фотопринтери.

Для визначення якості видрукуваного зображення існує термін «роздільна здатність», що вимірюється у dpi (dots per inch) і показує скільки точок міститься на дюйм суцільного зображення.

Матричний принтер (Dot Matrix Printer)


Свого часу були найпоширенішими, але на тепер для домашнього застосування є незручними.

Друкування здійснює друкуючий вузол, що містить матрицю з рухомими голками. Папір втягується у принтер. Між ним та друкуючим вузлом знаходиться фарбуюча стрічка. Друкуючий вузол повільно пересувається вздовж аркуша.

Під дією електромагнітних імпульсів певні голки притискаються до паперу через стрічку і там лишаються чорні цятки.

В дешевих моделях принтерів використовують матрицю з 9 голками, Якість друку є низькою, але для її підвищення застосовують два або чотири проходи друкуючого вузла по одному рядку.

Дорожчі моделі мають матрицю з 24 голок і якісний друк забезпечується в один прохід.

В сучасних матричних принтерах фарбуюча стрічка розміщена у спеціальному корпусі – картриджі. Кольоровий друк підтримує невелике число моделей. Там застосовується багатоколірна фарбуюча стрічка, але якість кольорових зображень є доволі низькою.


Переваги матричних принтерів


 • Низька собівартість роздрукування. Тому більшого попиту вони мають в установах, де постійно йде роздрукування – банки, магазини, ощадкаси, ЖЕКи тощо.

 • Універсальність стосовно формату і в певній мірі товщини аркушу.

 • Можливість роздрукування одночасно кількох (4-5) копій, якщо аркуші перекласти калькою.

 • Роздрукування на важливих документах, щоб запобігти підробкам. Голки лишають на папері впадини, що є ознакою оригінальності документу.

Лідером серед виробників матричних принтерів є компанія Epson.

Недоліки матричних принтерів


 • Високий рівень шуму, бо голки механічно вдаряють по паперу.

 • Повільна швидкість (1-2 сторінки за хвилину).

 • Невисока якість видрукуваного матеріалу. Роздільна здатність 100-200 dpi.

Струменеві принтери


Історично з’являються після матричних принтерів з метою подолання їх основних недоліків: зменшити шум та підвищити якість роздрукування.

Для друкування використовується друкуючий вузол, де замість голок використовують тонкі як волос розпилювачі, через які на папір подаються мікрочастки чорнила. Зазвичай, розпилювачів є від 16 до 300, в колірних моделях їх є до 416.


Чорнила в принтерах можуть міститися в двох варіантах:


 • Друкуючий вузол є складовою картриджа, де знаходиться резервуар з чорнилом. По закінченні чорнила, заміняють весь картридж.

 • Для чорнила використовують окремий змінний резервуар, який через систему капілярів подає чорнила до друкуючого вузла. Більшість сучасних принтерів дозволяють використовувати картриджі для чорно-білого та колірного друкування.

Фірми-виробники використовують різні способи подачі чорнила на аркуш.


 • П’єзоелектричний метод Piezo Electric (Epson, Brother)

 • Метод газових пухирців Bubble Jet (Canon)

 • Крапельний метод Drop-and-Demand (Hewlett-Packard)

П’єзоелектричний метод


Тут, в кожному розпилювачі встановлено плоский п’єзоелемент, що зв’язаний з діафрагмою. Коли до нього надходить імпульс току, він вигинається, тисне на діафрагму і крапля витискується на папір (діє подібно насосу).

Метод газових пухирців


Тут, в кожному розпилювачі встановлено нагріваючий елемент. Коли до нього надходить імпульс току він миттєво нагрівається до 5000 С і в розпилювачі утворюються пухирці газу, що витискують чорнило на папір. Коли імпульсу немає, тоді пухирець зменшується і розпилювач наповнюється новою порцією чорнила.

Такі принтери є надійнішими в роботі і працюють довше.

Недоліки: дещо розмито друкуються великі ділянки суцільного заповнення.

Крапельний метод


Є подібним до попереднього методу, але тут до температури кипіння нагрівається саме чорнило, з нього утворюється крапля пару, що і переноситься на папір.

Такий метод надає швидке виприскування чорнил, що дозволяє збільшити якість та швидкість друкування.


Колірний друк. Колірна модель CMYK


Можливість колірного друкування була поштовхом для широкої популярності струменевих принтерів. При друкуванні колір формується внаслідок накладання 3 основних типографських кольорів, в різних пропорціях:

 • Голубий (Cyan).

 • Малиновий (Magenta).

 • Жовтий (Yellow).

Теоретично накладання 100% насиченості кожної колірної складової має надавати чорний колір, але насправді він утворюється сіруватим або коричневим.

Тому, в якості четвертого основного кольору додають ще Чорний (BlacK). Таку колірну модель називають CMYK і вона є основною в поліграфії і відповідно, для всіх друкованих колірних зображень.

Отже, в моделях струменевих принтерів, що друкують в кольорі знаходяться 4 резервуари з чорнилами. При друкуванні кольорового зображення друкуючий вузол проходить по одному місцю 4 рази, кожен раз виприскуючи певну порцію кольорового чорнила. Оскільки все відбувається дуже швидко, то чорнила на папері змішуються і утворюється потрібний відтінок.

Переваги струменевих принтерів:


 • Невисокий рівень шуму.

 • Можливість колірного друку.

 • Відносно невисока вартість від 50 до 100-150 дол.

 • Збільшена якість зображення – 300-600 dpi.

Недоліки струменевих принтерів:


 • Низька швидкість друкування. Чорно-білий друк – 1-3 сторінки за хвилину, колірний друк – 1 сторінка за 2-3 хвилини.

 • Підвищені вимоги до паперу. При недостатній якості чорнило може розтікатися.

 • При попаданні води на видрукуваний аркуш утворюється чорнильна пляма.

 • Можуть засохнути чорнила у розпилювачів, тому варто час від часу друкувати тестову сторінку.

 • Невеликий ресурс чорнила у картриджі, що вистачає на роздрукування 200-300 сторінок.

Лазерні принтери


На сьогодні це є високоякісний та популярний тип принтерів, що використовують технологію фотокопіювання.

Основним елементом є барабан – металевий циліндр, що покритий прошарком напівпровідника і за допомогою якого відбувається перенесення зображення на папір. У різних моделях принтерів барабан може знаходитися або у корпусі принтера, або у картриджі разом з резервуарами для тонеру.

Під час друкування барабан рівномірно електризується. Лазерний промінь відбивається від оптичної системи і скеровується на барабан, де змінює електростатичний заряд в точці попадання. На барабані створюється електрична копія зображення.

Далі, за допомоги так званого девелопера на барабан наноситься тонер – дрібні часточки фарбуючого порошку. Тонер притягується до тих ділянок, де було змінено заряд.

Аркуш з лотка за допомогою системи валиків просувається до барабану. Йому надається електричний заряд, протилежний до заряду барабану.

Коли аркуш проходить повз барабану, він перетягує часточки тонеру на себе. Для закріплення порошку, аркуш проходить між фіксуючими валами, які нагріваються до 1800-2000 С. По закінченні циклу, барабан розряджається, очищується від залишків тонеру і є готовим до нового циклу.


Колірний друк може відбуватися за двома технологіями:


 • На барабані послідовно створюються 4 копії, зображення утворюється за 4 проходи аркушу повз барабан.

 • В сучасних принтерах 4 проходи робить барабан і на нього наносяться тонер 4 кольорів. Згодом повз барабан один раз проходить аркуш.

Колірні принтери є значно складнішими і відповідно, дорожчими. Використовуються тонер 4 кольорів за схемою CMYK.

Лазерні принтери є швидкісними. Швидкість визначається часом механічного протягування аркуша та часом обробки даних, що надходять з комп’ютера. В середньому швидкість складає 12-20 сторінок за хвилину.

Робота лазерного принтера пов’язана з величезними обчисленнями, оскільки потрібно обчислити координати кожної точки зображення. Тому принтери обладнано власним процесором та оперативною пам’яттю (об’єм для чорно-білих моделей – 2-8 Мегабайт, для колірних моделей – 10-16 Мегабайт).

Термін роботи принтера залежить від ресурсу барабану і складає порядку 50 000 – 100 000 сторінок.


Переваги лазерних принтерів:


 • Висока якість видрукуваного зображення. Роздільна здатність сягає 1200 dpi.

 • Висока швидкість.

 • Великий ресурс картриджу (біля 2 000-3 000 сторінок).

 • Недоліків лазерні принтери практично не мають. Ціни від 120 дол.

Світлодіодні принтери


Відносяться до класу лазерних. Тут для формування зображень замість лазерного променя, що керується оптичною системою, використовується нерухома світлодіодна лінійка, на якій розміщено біло 2400 світлодіодів. Лінійка розташована по всій ширині аркуша і зображення формується по рядках.

Конструкція світлодіодного принтера є простішою, і відповідно, дешевшою від лазерного принтера. Роздільна здатність до 600 dpi. Широкого поширення такі принтери не набули.


Фотопринтери (термопринтери)


Використовують для друкування фотографій і потребують папір із спеціальним покриттям.

В основі роботи є нагрівання твердого фарбника на восковій основі і перенесення його на аркуш в рідкій або газовій формі, де він миттєво застигає.

Фарбники містяться на тонкій плівці, яка протягується через друкуючий вузол. Друкуючий вузол є подібним до друкуючого вузла матричного принтера, але замість голок там розташовані нагріваючі елементи, що розплавляють відповідну кількість відповідного кольору.

Різні моделі фотопринтерів формують колірне зображення за 1 або 4 проходження.

Зображення є дещо зернистим внаслідок властивостей воскового фарбника, але забезпечується висока насиченість кольорів.

Якість зображень є високою, роздільна здатність 600-1 200 dpi, швидкість невисока – 0,5-2 сторінки за хвилину. Ціни від 100 дол. і вище.

Виробники – Hewlett-Packard, Epson, Canon, Sony.

Налаштування принтерів


Після фізичного під’єднання будь якого принтеру, його слід програмно встановити та налаштувати. Це робиться за допомогою встановлення драйверів, які записані на компакт-диску, що постачається у комплекті з принтером.

За відсутності «рідного» драйверу його слід завантажити з сайту фірми-виробника, бо інакше пристрій може невірно виконувати свої функції.


Плотер (Графопобудовувач, Plotter)


Плотери – це пристрої, що призначені для виведення різноманітних креслень, плакатів, карт та інших зображень на аркуш великого формату (А3-А1 і вище).

Плотери є двох типів:


 • Векторного (пір’яні, pen-plotter).

 • Растрового.

Векторні плотери


Вони створюють зображення за допомогою пишучого елементу – пера. Пір’я є одноразовими та багаторазовими, чорнильними та кульковими тощо.

Перо поміщається у тримач вузла, що пересувається по одній чи двох координатах, в залежності від того як подається аркуш. Аркуш може бути у рулоні і поступово пересуватися, або аркуш є нерухомим і перо вільно пересувається по ньому.

Векторні плотери застосовують для виведення креслень та схем. Попит на них не є великим.

Виробники – CalComp, Muton, SummaGraphics.


Растрові плотери


Тут зображення формується внаслідок заповнення поверхні аркуша фарбником, і відповідно, чим вища роздільна здатність плотера, тим вищою є якість зображення.

До растрового типу плотерів відносяться:


 • Струменеві плотери (за принципом струменевого принтеру).

 • Електростатичні плотери (за принципом ксероксу).

 • Термоплотери (за принципом фотопринтерів).

 • Лазерні плотери (за принципом лазерних принтерів).

Растрові плотери є універсальними, спроможні виводити як растрові, так і векторні зображення у графічних форматах TIFF, BMP, PCX. Виробники – Hewlett-Packard, Epson, Canon. Ціни від 1500 до 8000 дол.

Контрольні запитання


 1. Які пристрої називаються периферійними?

 2. Принцип дії матричних принтерів?

 3. Які способи нанесення чорнила використовують струменеві принтери?

 4. Основний елемент в лазерному принтері?

 5. Яким чином створюється зображення у фотопринтері?

 6. Яка колірна модель використовується в принтерах для формування колірного зображення?

 7. В яких одиницях вимірюється роздільна здатність принтерів?

 8. Який принтер є найкращим застосуванням з огляду на якість зображення та швидкості друкування?

База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка