3 Системна шинаСкачати 41.95 Kb.
Дата конвертації28.12.2016
Розмір41.95 Kb.

3.3. Персональний комп’ютер. Материнська плата. Системна шина

3.3. Системна шина


Системна шина – це основна магістраль, по якій відбувається обмін інформацією між процесором та всіма решта пристроями.

Системна шина складається з 3 шин:


 • Адресна шина.

 • Шина даних.

 • Командна шина.

Адресна шина


По адресній шині пересилаються адреси комірок оперативної пам’яті, з яких процесор вибирає команди та дані для цих команд. В сучасних комп’ютерах адресна шина є 32-розрядною, тобто складається з 32 провідників.

Шина даних


По шині даних відбувається пересилка власне даних з оперативної пам’яті до регістрів процесора і навпаки. В сучасних комп’ютерах шина даних є 64-розрядною.

Командна шина


По командній шині до процесора надходять команди, від нього керуючі команди до оперативної пам’яті або до пристроїв вводу/виводу. Командна шина визначає розрядність процесора і для сучасних комп’ютерів є 64-розрядною.

Шини на материнській платі використовуються не лише для зв’язку внутрішніх пристроїв з процесором. Вони також взаємодіють з пристроями, що під’єднуються до материнської плати або через внутрішні роз’єми – слоти, або через зовнішні роз’єми – порти за схемою.


Внутрішні роз’єми


 • РСІ (Peripheral Component Interconnect).

 • AGP (Advanced Graphics Port).

 • PCI Express.

РСІ. Стандарт під’єднання зовнішніх компонентів


Стандарт введено у комп’ютери на базі процесора Pentium. Особливістю цього стандарту стала підтримка механізму Рlug-and-Рlay, суть якого полягає в тому, що після фізичного під’єднання нового пристрою відбувається його автоматичне програмне самовстановлення. Програмні функції підтримки механізму Рlug-and-Рlay виконує операційна система.

До цього слоту можна під’єднати звукову та мережну карту, внутрішній модем, TV чи FM тюнери.


AGР. Вдосконалений графічний порт.


Спеціальний роз’єм для під’єднання відеокарти, яка приймає потік даних від процесора та оперативної пам’яті і формує зображення на екрані монітору. Раніше відеокарта вставлялася у слот РСІ.

PCI Express


Розробка компанії Intel. Цей роз’єм є універсальним для під’єднання внутрішніх плат, і з часом має замінити слоти РСІ та AGP.

Зовнішні роз’єми (порти)


Зовнішні роз’єми материнської плати виведено на задню стінку корпусу системного блоку. Вони призначені для під’єднання до комп’ютера периферійних пристроїв.

СОМ-порт


СОМ-порт є самим першим послідовним портом для комп’ютерів ІВМ. Через цей порт дані передаються послідовно – в один момент часу – один біт інформації.

Назва СОМ – походить від слова комунікаційний. Порт має 9 роз’ємів, і в свій час був досить популярним. До нього під’єднували мишку, модем, джойстик, інший комп’ютер.

На сьогодні СОМ-порт практично не використовують, але він все одне є присутнім на материнській платі.

LPT (Line Printer) порт


LPT-порт є першим паралельним портом для комп’ютерів ІВМ. Від початку призначався для під’єднання принтерів, але згодом до нього почали під’єднувати сканери. Порт має 25 роз’ємів, дані через нього передаються паралельно.

На сьогодні LPT-порт є морально застарілим, але все одне він є присутнім на материнській платі.


PS/2 (Personal System) порт


Порт PS/2 призначений для під’єднання лише мишки та клавіатури.

Порт має 6 роз’ємів і фарбується в один з кольорів: • Зелений – для мишки.

 • Фіолетовий – для клавіатури.

Порти пристроїв не можна плутати, інакше пристрої не будуть працювати.

Зараз порт не є дуже популярним, тому що виробники випускають мишки та клавіатури, що призначені до під’єднання до USB-порту.


USB (Universal Serial Bus) порт


USB-порт був створений об’єднанням світових потужних фірм на чолі з компаніями Intel та MicroSoft.

Це простий і універсальний інтерфейс для під’єднання різних периферійних пристроїв за стандартом Рlug-and-Рlay. Під’єднання може відбуватися під час роботи комп’ютера, а сам пристрій після під’єднання самоналаштовується і стає придатним до роботи.

Комп’ютер визначає нове під’єднання за допомоги контрольного пристрою, що фіксує перепад напруги внаслідок під’єднання пристрою.

До одного комп’ютера можна під’єднати до 127 пристроїв, тому виробники оснащують стандартні та периферійні пристрої USB- роз’ємами.

У системному блоці USB-порти виведено на задню, передню та іноді на бічні стінки, сучасні клавіатури та монітори також можуть мати USB-порти. Якщо наявних портів бракує, тоді можна придбати USB-хаб (hub) і тримати його на робочому столі, або розмістити в певному відсіку корпусу системного блоку. Пристрої під’єднуються за допомогою USB-кабелів довжиною до 3-5 метрів.

До USB-портів можна під’єднати:


Флеш-накопичувач

Мишку


Клавіатуру

Зовнішній вінчестер

Модем

Мережну картуПринтер

Сканер


Фотоапарат

Відеокамеру

Картридер

Джойстик

Переваги USB-портів


 • Відсутність конфліктів між різними пристроями.

 • Під’єднання/від’єднання пристроїв можна робити без вимикання комп’ютера.

 • Можна створити просту мережу з двох комп’ютерів.

FireWire порт


Порт FireWire запропоновано компанією Apple для під’єднання відеотехніки. Згодом порт вдосконалено компанією Sony. Порт FireWire дозволяє швидко переписувати величезні об’єми цифрових фото- та відео даних. Зараз цей порт застосовують для під’єднання фотокамер, сканерів, накопичувачів на DVD-дисках, а також мобільних вінчестерів.

Сумісність портів


Всі існуючі порти зрештою призначені для під’єднання периферійних пристроїв, які можуть мати різні роз’єми для під’єднання.

Проблема вирішується за допомоги перехідників - адаптерів. Одні є дорожчими, інші дешевшими, але проблема вирішується. Зрештою, можна купити більш сучасний периферійний пристрій.


Контрольні запитання


 1. Які функції виконує системна шина?

 2. Які шини складають системну шину?

 3. Розрядність якої шини визначає розрядність процесора?

 4. Яким чином під’єднуються до комп’ютера додаткові пристрої?

 5. Які роз’єми називаються внутрішніми?

 6. Які пристрої можна під’єднати до порту PS/2?

 7. Який порт є універсальним для під’єднання сучасних периферійних пристроїв?

 8. Які переваги забезпечують популярність порту USB?База даних захищена авторським правом ©lecture.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка